Schade door onweer explosief toegenomen lijdt Wetenschap Techniek Toendra Noord-Europa onder rendieren Wat te doen bij onweer? Koude koffie kun je horen DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 De bliksem veroor zaakt steeds meer schade. Het toene mende gebruik van gevoelige elektroni sche apparatuur maakt bedrijven en huizen kwetsbaar der voor bliksemin slagen. Maar moet de kabelaansluiting van de televisie er bij onweer nu wel of niet uit? Feiten en fabels omtrent het hemelvuur op een rij. Onweer is voer voor bijgeloof. Zo zijn er in Frankrijk nog al tijd boeren die tij dens een onweers bui met een steen in hun broekzak rond lopen. Ze beweren dat ze op die manier niet door de bliksem geraakt kunnen worden. De Duitsers kennen een andere volks wijsheid. 'Eine Ei- che soli man wei- chen, eine Buche soli man suchen' luidt een gezegde. Met andere woor den: je kunt met onweer beter onder een beuk gaan staan dan onder een eik. De bast van een eik zou meer vocht opnemen en daardoor de stroom gelei den. Onzin, natuurlijk. De bliksem heeft geen voorkeur. Je zou wel gek zijn als je met onweer on der een boom zou gaan staan, wat voor boom dan ook. Onweer laat geen mens onbe roerd. Maar waar de één gefas cineerd vanachter het raam het schouwspel van donder en bliksem volgt, trekt een ander het liefst de dekens zo ver mo gelijk over zich heen zodra het begint te weerlichten. Het hemelvuur boezemt ons al sinds de oudheid angst in. Zo dachten de Grieken dat tijdens onweer de god Zeus in zijn toorn bliksemschichten van de berg Olympus slingerde. De Germanen op hun beurt schre ven het spectaculaire natuur verschijnsel toe aan het hu meur van Donar. Als het on weerde dachten ze dat ze zich Rendieren richten meer schade aan de Noord-Europese toendra aan dan de twee nikkelfabrie- ken op het Russische schierei land Kola, die tot de smerigste bedrijven in de wereld worden gerekend. Dat meldt het Britse w etenschappelijke weekblad New Scientist. De gegevens stammen van een onderzoek dat onlangs werd gepresenteerd tijdens een conferentie over het milieu ten noorden van de Poolcirkel. Uit dit onderzoek blijkt dat de schade aan strui ken, korstmossen, mossen en de bodem rond de twee fabrie ken, die bijzonder veel zwavel dioxide en zware metalen lozen, verrassenderwijs heel plaatselijk is. Daarentegen heeft de hoge dichtheid aan rendieren de toendra in het noorden van de woede van de dondergod op de hals gehaald hadden en dat hij middels donder en bliksem zijn ongenoegen liet blijken. Tegenwoordig weten we wel beter. Dat wil zeggen: we weten hoe onweer ontstaat. Het bete kent echter niet dat we ook al lemaal op de hoogte zijn van wat we in geval van onweer moeten doen of laten. Er doen omtrent het hemel vuur nogal wat fabeltjes de ron de. Zo zijn er mensen die den ken dat ze, nu ze kabeltelevisie hebben, niet langer bij nade rend onweer de stekker uit het stopcontact hoeven te halen. Toch maar doen, want wan neer een blikseminslag plaats vindt in de nabijheid van een ondergrondse tv-kabel, kan het toestel in de huiskamer aardig worden beschadigd. Ook denken veel mensen dat je Noorwegen ernstige schade toe- gebracht. De Noren dachten tot nu toe dat hun deel van Lapland ongeschonden gebied was, erop wijzende dat de twee Russische fabrieken op Kola ecologisch een ramp zijn. In de voorbije veertig jaar is het aantal rendieren in arctisch Noorwegen verdubbeld. Door overbegrazing zouden zij drie kwart van de bodem hebben vernield, terwijl in Noord-Fin- land driekwart van de bodem nog ongeschonden is en op Ko la zelfs 92 procent. Een voor man van de Lappen verwierp de suggestie dat het altijd nog be ter is om in het Noordpoolge bied zware metalen te hebben dan rendieren, maar hij gaf toch toe dat overbegrazing een pro bleem kan zijn. vallen. Maar dat is levensge vaarlijk. Door het gróte aanra- kingsvlak met de grond neemt de kans juist toe dat een deel van de bliksemstroom het li chaam raakt. Nog zo'n fabeltje is dat je met je auto voorzichtig tegen een lantaarnpaal zou moeten rijden als je vermoedt dat de bliksem is ingeslagen, om op die ma nier het voertuig van de elektri sche lading te ontdoen. Onzin. De stroom vloeit meteen via het metalen autoframe en de banden naar de aarde af, zeker als het regent. De auto is zelfs een relatief vei lige verblijfplaats tijdens een onweersbui. Hoewel auto's re gelmatig door de bliksem wor den getroffen, hebben de inzit tenden vrijwel nooit persoon lijk letsel. Dat komt door het Faraday-principe. Michael Fa raday, een beroemd Engels na tuurkundige, bewees in 1831 dat alle elektrische stromen die over de buitenkant van een gesloten me talen kooi vloeien geen enkel effect ver oorzaken binnen de kooi. Wie zich dus tij dens een onweersbui in een auto (of cara van met metalen car rosserie) bevindt is veilig. Het onweert in Ne derland zo'n 107 da gen per jaar. Een ge middelde donderbui zorgt voor 25.000 blikseminslagen. De materiële schade als gevolg van onweer is de afgelopen jaren ex plosief toegenomen. Hoe groot de schade precies is, wil het Centrum voor Verze keringsstatistiek niet zeggen, maar de schattingen lopen uit een van vijftig tot honderd miljoen gul den op jaarbasis. Niet dat het vaker is gaan onweren, maar Donar heeft zijn werkterrein verlegd. V roeger veroorzaakte het hemelvuur voor namelijk brandscha de, maar tegenwoordig wordt de grootste schade toegebracht aan computers, telefooncentra les, brandmeldinstallaties, cen trale-verwarmingssystemen en audio- en video-apparatuur. Het toegenomen gebruik van gevoelige elektronische appa ratuur, die vaak ook nog in een netwerk aan elkaar gekoppeld is, maakt bedrijven kwetsbaar der voor blikseminslagen. Het aantal schadeclaims is in de af gelopen jaren dan ook explosief gestegen, temeer omdat ook bijna elk huishouden tegen woordig wel over een computer beschikt. Steeds meer bedrijven en parti culieren gaan dan ook over op een bliksemafleiderinstallatie. Ook zijn er tussenstekkers te koop voor het beveiligen van eenvoudige apparatuur, even als aardingssets voor caravans. - Wie tijdens een wandeling of fietstocht door onweer wordt overvallen, kan het best op de hur ken gaan zitten (bij voorkeur in een greppel) met de armen om de benen geslagen en het hoofd tus sen de knieën. Houd de voeten dicht bij elkaar om het contact met de grond zo klein mogelijk te maken. Ga vooral niet op de grond liggen, blijf niet in groepjes bij el kaar staan en gebruik geen para plu. Wie op de fiets is, moet zo ver mogelijk van het voertuig schuilen - Houd minstens 20 meter afstand van metalen constructies, zoals af rasteringen - Wie in een auto zit, dient daarin te blijven. Houd deuren en ramen dicht en trek de antenne in, maar doe dit niet als het al onweert. - Plaats een tent nooit onder een alleenstaande boom of onder de ver uitstekende takken ervan. Blijf uit de buurt van metalen tentstok- ken en neem de hurkhouding aan in het midden van de tent. Het beste is om tijdens onweer in de auto te schuilen - Ga niet zwemmen tijdens on weer - Aan het surfen? Verlaat onmid dellijk het water. Lukt dat niet, leg de mast op het water, ga plat op de plank liggen en haal de benen uit het water - Schakel bij naderend onweer in huis elektrische en elektronische apparaten uit (televisietoestellen, geluidsapparatuur, alarminstalla ties, computers, wasmachines en wekkerradio's). Haal de stekkers echter niet uit het stopcontact als het al dichtbij onweert. - Sluit alle ramen - Gebruik geen water. Het kan le vensgevaarlijk zijn om tijdens on weer een bad of douche te nemen - Raak waterkranen, radiatoren, wasmachines en andere metalen geleiders niet aan - Een hulpmiddel bij het lokalise ren van een onweersbui is het tel len van het aantal seconden tus sen bliksemflits en donderslag. Ie dere drie tellen is een kilometer. Op die manier is de plaats van de laatste inslag te bepalen. Bron: Ir. H. Aaftink, 'Leven met onweer', uitgave van Winterthur Verzekeringen (ISBN 90 800796 1 Het menselijk gehoor is zo verfijnd, dat het zelfs kan onderscheiden of er hete of koude koffie wordt ingeschonken. Een nieuw hoortoestel van Siemens met de luisterrijke naam Music zorgt er nu voor dat ook men sen met een gehoorverlies zulke minieme verschillen kunnen waarne men. Het toestel verwerkt het geluid in twee gescheiden frequentiebe- reiken. Omdat veel mensen met een gehoorverlies hoge en lage tonen verschillend waarnemen, kunnen verliezen gericht worden gecompen seerd. De zachte geluiden worden versterkt, terwijl de harde geluiden, die toch wel worden gehoord, op hetzelfde volumeniveau blijven ge handhaafd. Het toestel, dat flexibel op elk gehoor kan worden aange past, is niet groter dan een pinda en wordt rechtstreeks in de gehoor gang geplaatst, precies daar waar ook het oor het geluid optimaal op neemt. De technisch zeer verfijnde micro-electronica verhindert boven dien, dat bij geluiden met een hoog inspanningsniveau vervormingen optreden. foto Siemens 1 K O R A P A E M 2 S T E O N V R M 3 R V L O E E U T 4 S w T O K U M P 5 K L N U 1 J S E 6 N S T O E O E L 7 P 1 O E T D E L 8 A K L A U 1 N F 9 B Z L O E O K T 10 K O A P N E J R 11 E s A T L R O N 12 L 1 O A U W A N 13 T B 1 L R A N IJ 14 K O V L E O N S OPGAVE OPLOSSING CITAAT» Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal:1. Markttentje; 2. hevige wind: 3. haringnet; 4. bot; 5. brand- en inbraakvrije bewaarplaats; 6. handvat; 7. soort hond; 8. bot met enig vlees; 9. naakt; 10. metaal; 11. ontvangkamer; 12. slingerplant; 13. dwingeland; 14. reuzen beeld. KRUISWOORDRAADSEL - andijvie - aloe-amor leb-h-ase f-etang-e alle-eest -e-mijt-e- gesp-tong a-motor-e ade-g-gin file-niet -streber- Mf£SC£/£A/ /y££££^£ ££MP **£*- ££A/ WSC/£TJ£ JOVIV&6A- ££TJ£ Z£<S>T AD&'AAN T££EM ftrOKTO A/£T AiAMM£TJ£ A/£3 J/J VU/G AWA/ £/6AJ&£Tj£ F" V&AA&T AZOACO AAM P£ ££NP. M££, Z££T P£ ££MP, MAAZ PAAG x&MT 3UU.E3AÏCrt/S- ScTA//£A/ AS££ET£V£ ££AS VPC/J^TJE V0OJZ JOUiv S/&AGETJE" TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Hij trok zijn jas recht en beklom met een zenuwtrekje het vervallen bordes. Een deur was er niet meer en uit de duistere opening sloeg een slechte lucht hen tegemoet. „Hallo!" riep heer Ollie. Zijn geknepen stem ging echter geheel verloren in de holle ruimte. „Ahum", hernam hij, zich vermanend, „is hier iemand?" „Voorzichtig", zei Tom Poes, die wat zorgelijk naast hem liep. „Monsters zijn meestal gevaarlijk!" Nu bleef heer Bommel staan en zijn mond nam een vast beraden lijn aan. „Luister eens, jonge vriend", sprak hij waardig. „Soms ben je knap vervelend met je waarschuwingen en te rechtwijzingen. Ik ben een gerijpt heer en die toon van jou past je niet. Als hier werkelijk een monster woont, schrijft mijn plicht me voor om deze streek ervan te ver lossen. En als het hier niet woont, is er niets te vrezen. Ben ik duidelijk genoeg? Goed; volg me dan en zwijg ver der." Na deze woorden zette hij zich opnieuw in beweging en liep met stijve passen naar binnen. Het is mogelijk dat de zware geur en de zwammen die het voortgaan bemoei lijkten, zijn koppigheid deden zakken, maar hij liet dat niet merken. „Niemand te zien, net als ik dacht", hernam hij. „En hier hebben lieden van stand gewoond. Kijk maar eens naar dat kloeke schilderij. Een echte edelman, al is zijn uiter lijk wat grimmig, als je begrijpt wat ik bedoel. Ik be doel..." „Rekelaars!" gromde een stem achter hem en ergens bo ven uit de balken kraste iemand: „Stuk repel! Doorgebla zen krothuis!" REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-51 mi i mh' WEER DOOR JAN VISSER Het kwik heeft er zin in. Gistermiddag rapporteerde Valken burg bij Leiden een maximumtemperatuur van 28,0 gra den. Zo warm is het daar deze zomer nog niet geweest. De hoogste temperatuur bedroeg namelijk 27,7 graden op 7 juni. Dat was op die gedenkwaardige zaterdagmiddag toen een hevig noodweer met windstoten tot 130 kilometer per uur in de late middag over onze streken raasde. Op Schip hol werd het gistermiddag overigens 27,5 en in Bloemen- daal 27,2 graden. De zomerse temperaturen werden geme ten bij onafgebroken zonneschijn. Vanuit Alphen aan den Rijn werd gewag gemaakt van buienwolken laag aan de ho rizon. Het betrof hier buien die boven het zuiden van Belgiè actief waren. Dat de schermen van deze buien boven onze streken konden worden gezien (afstand zo'n 200 kilometer! had te maken met de transparantheid van de atmosfeer en niet in de laatste plaats de hoogte van de buienwolken. De toppen reikten tot 11-12 kilometer. Morgen dringt in de hogere luchtlagen wat koudere lucht naar onze omgeving op. Dat gebeurt vanuit het oosten. Daardoor kunnen er iets grotere stapelwolken ontstaan. Toch blijft het overheersend zonnig en met maxima van om streeks 28 graden is het opnieuw warm. De wind waait uit het oosten en is matig van sterkte. Tijdens het weekeinde nemen de luchtdrukverschillen aanvankelijk iets af met als gevolg een afname van de wind. Voor de rest verandert er weinig. Het is overwegend zonnig en aanhoudend warm me 5 maxima omstreeks 27-28 graden. In de loop van het week einde gaat de luchtdruk boven midden-Europa iets stijgen terwijl boven het zuidwesten van Europa de barometers zak ken. Zeer warme lucht kan daardoor naar het noorden gaan stromen. Om die reden worden voor begin volgende week maxima tot omstreeks 30 graden verwacht. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Droog en vrij zonnig. In het noordwesten ook en kele wolkenvelden en mo gelijk wat regen. Maxima uiteenlopend van 16 gra den in het noordwesten tot 25 graden elders. Zweden: Flinke zonnige perioden en meest droog Middag- temperatuur van 21 gra den in het noorden tot 27 in het midden en zuiden. Denemarken: Droog en vrij zonnig. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst in het zuiden van Engeland, Wales en Ier land wolken en af en toe regen. Verder aardig zo merweer. In Schotland morgen wel bewolking en regen. Maxima tussen 20 en 25 graden, in Schotland en het westen van Ierland wat frisser. België en Luxemburg: Vrij zonnig, maar soms ook wolkenvel den. Afnemende kans op een regen- of onweersbui Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele pittige regen- of onweersbuien. Morgen droger en meer zon. Middagtemperatuur mor gen rond 27 graden Portugal: In het noorden nogal bewolkt en een en kele bui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden In het zuiden meer zon. meest droog en 's middags tussen 25 en 30 graden Madeira: Wolkenvelden, maar aan de zuidzijde van het eiland ook wel zon Ook een en kele bui Middagtemperatuur ongeveer 24 graden In het zuiden flinke zonnige perioden en veelal droog. Ten noorden van Madrid meer wolken en kans op enkele regen en onweersbuien Middagtemperatuur rond 30 graden. In Galicie temperatuur 's middags ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en kans op een bui, in het zuiden geregeld zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: op veel plaatsen kans op wol kenvelden. 's Middags vrij zonnig en maxima aan zee tussen 25 in het noor den en ruim boven de 30 in het zuiden. Tunesië: Zonnig, maar in het noorden kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur vlak aan zee ruim boven de 30 graden, landinwaarts morgen 40 gratiën. Zuid-Frankrijk: Enkele stevige regen- of onweersbuien. Morgen iets beter. Tussen de buien door ook wel zon. Maxima ongeveer 28 gra- Mallorca en Ibiza: Veel zon, maar met name in het binnen land ook kans op een lokale regen- of onweersbui Middagtemperatuur onge veer 30 graden. Italië: In het noorden vooral vandaag wolken en enkele regen- of onweersbuien. Naar het zuiden toe droog en vrij zonnig. Maxima van bijna 30 graden in het noor den tot 35 plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel zon en warm met maxima van bijna 35 graden. Op Corsica meer wolken en kans op een (onweers)bui Malta: Zonnig en erg warm. Middagtempera tuur rond 35 graden Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog In het noorden meer bewolking en kleine kans op een bui. Maxima tussen 30 en 35 graden. Op de Egeische Zee eerst nog een stevi ge noordelijke wind. Turkije en Cyprus: Zonnig en warm. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 30 en 35 graden. Duitsland: Zonnig, in het oosten ook stapelwolken. In het uiterste zuiden kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zwitserland: Af en toe zon. maar ook een paar stevige regen- of onweersbuien, 's Middags on geveer 26 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook af en toe toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Polen: Half tot zwaar bewolkt en enkele mogelijk onweer. In het noorden opklaringen. Middagtemperatuur veer 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Zon. maar ook stapelwolken en k een bui, mogelijk met onweer mumtemperatuur ongeveer 24 graL,. Hongarije: Geregeld zon, mar ook een enki gen- of onweersbui. Middagtempc ongeveer 26 graden. prk ula 7 a VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 I Vl Zon- en maanstanden iWl Zon op 06.13 Zon onder poi Maan op 11.29 Maanonderlsc Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.3b» 19.55 07 09 Laag 03.19» 15.36 03.00 Weerrapporten 07 augustus 08 uur station weer wind temp lyaj Amsterdam onbew o4 28 "J. De Bilt onbew. o4 27 fW Deelen onbew. o4 27 Iq uL. SS o»3 f* Den Helder onbew. 06 24 :(ar Rotterdam onbew. o3 27 ITS, Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève regen Helsinki Innsbruck licht bew. Istanbul onbew. Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen onbew. Las Palmas half bew Lissabon hall bew Locarno motregen Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires licht bew Casablanca half bew Johannesburg onbew Los Angeles half bew New Orleans onbew. New York onbew. TelAviv licht bew Dl 30 T 20 IfRi 23 24 jfn 29 23 |t0 22 :L, 27 Dl 24 If 25 llTf 127 fee 27 l| to 30 li 35 Dl Tl Dl half bew Dl

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10