Overleg Mandela en VN over Oost-Timor Italianen komen op voor Afrikanen Buitenland orme bosbranden op ialimantan en Sumatra Oudste vrouw ter wereld overleden Zulu-dans in Bulgarije Gesprek over toekomst Korea Niet-ontplofte bommen nabij Oderdijk ontdekt Israël valt opnieuw Hezbollah-doelen aan 5DAC 5 AUGUSTUS 1997 7 Kecutie Britse vrouwen op koopvideo pen» Een Saudischezakenman is van plan de eventueleexe- ie van twee Britse vrouwen te filmen en als video te verko- I. Dat heeft het Labour-parlementslid Sally Keeble gisteren in ijn parlement gezegd. De twee vrouwen, de verpleegsters Debo- Parry en Lucille McLauchlin, staan in Saudie-Arabië terecht h^r de moord op een collega. Ze riskeren de doodstraf. Keeble 3rgdat de Britse regering er voor zorgt dat de video nooit in ie(jot-Brittannië te zien zal zijn. istrumentje gaat spiertrillingen tegen n ptco» De Amerikaanse autoriteiten hebben een elektronisch rd(jrumentje goedgekeurd dat in het lichaam spiertrillingen te- igaat. Het apparaatje ter grootte van een luciferdoosje kost 20.000 gulden en komt onder de naam Activa System in de fdel. Het instrument bestrijdt trillingen van de spieren als ge- 2 van neurologische afwijkingen. Als medicijnen niet meer Pben kan het de oplossing zijn voor bijvoorbeeld Parkinson- ënten. Het apparaatje moet in de borstkas worden inge- nt. Het toestel blokkeert via elektrische schokken signalen ^jde hersenen die ongewenste spiertrillingen veroorzaken. •anse wijnoogst vroeg van start 'ignan Zo'n drie weken vroeger dan normaal is gisteren in Y zuiden van Frankrijk de wijnoogst begonnen. De eerste drui- werden geplukt in de Roussillon, bij de Spaanse grens. Vol- js het landbouwschap in Perpignan zijn de druiven nu al .fld door de zachte winter en het aanhoudende mooie weer. eer terracotta-soldaten gevonden Archeologen hebben nog meer terracotta soldaten en -addwagens gevonden die horen bij het beeldenleger dat waakt Mr liet graf van de eerste Chinese keizer, Qin Shihuangdi. Qin T^rf in 206 voor Christus. Het terracotta-leger werd in 1974 ont lat door een boer die een put aan het graven was. Sindsdien i honderden levensgrote beelden gevonden. De nieuwste idst betreft 86 soldaten en 44 strijdwagens met paarden. De tier gevonden soldaten staan in rijen, maar deze zitten op c hielen om pijlen te schieten of leiden paarden in de strijd- -r^ens. De tombe van Qin is nog niet opengemaakt. ritse hond mag mee naar continent pen» Het Verenigd Koninkrijk schaft waarschijnlijk volgend r de zes maanden verplichte quarantaine voor huisdieren af. plaats daarvan komt een inentingspas. De strikte quarantai- Hegeling werd ingesteld hondsdolheid te voorkomen, maar de Iten klagen daar veel over omdat ze geen huisdier op over- se vakanties kunnen meenemen. 14 a^euwe spelling op Duitse scholen nz» Kinderen in de Zuid-Duitse deelstaat Rijnland-Palts krij- Lej na hun vakantie op school de 'hervormde' Duitse taal voor- |techoteld. Dat heeft een echter gisteren beslist. Bijna alle Duit- Icholen zijn vorig jaar begonnen met de gefaseerde invoering 's i de moderne spelling die al geldt in Oostenrijk en Zwitser- ,aaü. In zes deelstaten hebben ouders de zaak bij de rechter =4hangig gemaakt. Vorige week stelde een rechter in Hesse ou- ■t< in het gelijk door te zeggen dat het niet juist is om kinderen p] taal te onderwijzen die enkel in het klaslokaal wordt ge- Mikt. In twee andere deelstaten besliste een rechter dat de Kjllingsregels wel moeten worden opgevolgd. ^een kortere celstraf voor Priebke (ie» Een militaire rechtbank in Rome, die vast moet stellen of Toor hoelang de veroordeelde oorlogsmisdadiger Erich Prieb- Jchter tralies moet, heeft gisteren geweigerd de twintig pnden die hij direct na de Tweede Wereldoorlog in geallieer- liechtenis zat, mee te tellen. De inmiddels 84-jarige Priebke ld op 22 juli door een militaire rechtbank tot vijf jaar cel ver- jdeeld wegens betrokkenheid bij een vergeldingsmoord door Duitse SS op 335 Italiaanse burgers in Rome in 1944. lassale staking bij UPS in Amerika ^(Hington» President Clinton van de Verenigde Staten heeft tfjbond Teamsters en pakketvervoerder UPS opgeroepen terug tja an naar de onderhandelingstafel. Gisteren gingen de 000 UPS-leden van Teamsters in staking, nadat onderhan- Vngen over nieuwe arbeidsvoorwaarden vastliepen. De bond P onder meer hogere lonen, betaling van sociale verzekerin- I i en meer vaste en volledige arbeidsplaatsen. Het bedrijf ver- P In ongeveer twaalf miljoen pakketjes per dag. De Amerikaan- wet biedt Clinton de mogelijkheid zich in een arbeidsconflict "Tiengen als de economie van het land in gevaar komt. iis) 'slS: Milosevic moet Karadzic wegwerken ihingtonDe Verenigde Staten willen dat de Joegoslavische sident Milosevic de in het Servische deel van Bosnië omstre- 3 i politicus Karadzic van het toneel laat verdwijnen. Diploma- 5n te bronnen in Washington hebben dat gezegd aan de voor- d3nd van de ontmoeting die de speciale Amerikaanse gezant afeijr Bosnië. Robert Gelbard, ontmoet morgen de Bosnische en inaatische presidenten Izetbegovic en Tudjman in Split. izf 3onesiscke vliegvelden gesloten |ta ronald frisart nden hectaren bos en gewas op de Indonesische Iden Kalimantan en Suma- I «staan in brand. Diverse thavens zijn de afgelopen in al gesloten omdat piloten g de dichte rook te weinig j hebben. branden doen zich vooral in de provincies Centraal- pantan en Riau (Sumatra). Uchthavens van Pekanbaru n), Pangkalanraya (Cen- -Kalimantan) en enkele iere vliegvelden zijn geljeel )or een aantal uren per dag )ten. De luchthavens waar- entle meeste toeristen gebruik al ten (Medan, Jakarta en Den- Njr) functioneren normaal. r4or een deel ontstaan de haarden spontaan als ge- van de huidige extreme ^gte. De mens is echter de paamste oorzaak. Milieu- ister Sarwono Kusumaat- ja heeft houtbedrijven en tage-ondernemingen als de i boosdoeners aangewezen, toeken gecontroleerde bran- j&an om grond vrij te maken Inieuwe plantages, huizen- en toegangswegen tot het ijke binnenland. De over heeft deze bedrijven opge ien daarmee te stoppen. De Miteiten zeggen echter dat 'Gezondheid van Dutroux js slecht' brussel anp Het gaat niet goed met de ge zondheid van Mare Dutroux, de hoofdverdachte in de Belgische zedenzaak. Dit zegt zijn advo caat mr. Julien Pierre. Volgens de raadsman heeft Dutroux veel te lijden onder het regime in de gevangenis van Aarlen, waar hij al bijna een jaar lang in voorar rest verblijft. De cipiers moeten elke zeven en een halve minuut controleren of Dutroux in orde is, om te voorkomen dat de man zelfmoord pleegt. Die con trole vindt 24 uur per dag plaats, 's Nachts wordt Dutroux elke zeven en een halve minuut wakker gemaakt, aldus Pierre. Dutroux heeft inmiddels nog een raadsman in de arm geno men om hem bij te staan tij dens het komende strafproces. Het betreft een Frans strafplei ter. Wanneer het proces plaats vindt, is nog onbekend. De Bel gische justitie wil de oude mili taire kazerne van Aarlen ver bouwen voor het proces tegen Dutroux en zijn medeverdach ten. Zij worden verantwoorde lijk gehouden voor de dood van tenminste vier meisjes. Zuid-Afrikaanse president vraagt om vrijlating rebellenleider VN-secretaris-generaal Kofi Annan gaat met de Zuid- Afrikaanse president Mandela overleggen over diens vre desinitiatief voor Oost-Timor. Dit heeft een woordvoer der van Mandela meegedeeld. De Zuid-Afrikaanse presi dent spant zich in voor beëindiging van het conflict in de voormalige Portugese kolonie Oost-Timor, die in 1976 door Indonesië werd geannexeerd. KAAPSTAD Rtr-DPA Mandela heeft de Indonesische president Soeharto voorgesteld de gevangenzittende rebellen leider Xanana Gusmao vrij te la ten. De Indonesische president Suharto gaf Mandela, wiens ei gen vrijlating na 27 jaar gevan genis een cruciale stap was richting vrije multiraciale ver kiezingen in Zuid-Afrika, vorige maand toestemming om met Gusmao te praten tijdens zijn bezoek aan Indonesië. Sinds dien is de Zuid-Afrikaanse pre sident betrokken bij de inspan ningen van de Verenigde Naties om een oplossing te zoeken voor de crisis in Oost-Timor. De Portugese ambassadeur in Zuid-Afrika is gisteren uitgewe zen omdat hij een brief die ge richt was aan de Indonesische president Suharto, maar die per ongeluk bij zijn ambassade was bezorgd, heeft achtergehouden. Vasco Valente kreeg 48 uur om Zuid-Afrika te verlaten. Portugal betreurt de uitwijzing, te meer omdat het land achter het vre desinitiatief van Mandela staat. De Portugese president Jorge Sampaio bezocht Zuid-Afrika vorige week om de situatie op Oost-Timor met Mandela te be spreken. De besprekingen tussen Indo nesië en Portugal werden giste ren hervat. In juni spraken de Portugese minister van buiten landse zaken Jamie Gama en zijn Indonesische collega Ali Alatas met elkaar over de status van Oost-Timor. Beide minis ters besloten toen dat de be sprekingen zouden worden voortgezet door andere hoge re geringsfunctionarissen. ARLES AFP-ANP De oudste vrouw ter wereld, de Frangaise Jeanne Calment, is gisteren op 122-jarige leef tijd overleden. Calment sleet haar laatste levensjaren in een bejaardentehuis in het Zuid-Franse Arles, waar ze in 1875 is geboren en haar hele leven heeft gewoond. Cal ment was inmiddels blind en aan een rolstoel gekluisterd, maar ze had nog een goed ge hoor, een uitstekend gevoel voor humor en praats voor twee. Regelmatig ontving ze de pers om verhalen op te dissen over de goede oude tijd. Haar favoriete tijdperk was de pe riode tussen de twee wereld oorlogen. Door haar hoge leeftijd was de krasse Calment een ware media-ster. Voor haar 121ste verjaardag werd een cd uitgebracht, waarop haar stem te horen was op een achtergrond van funk-rap en techno-muziek. Op haar 115de maakte ze haar filmdebuut in een film over Vincent van Gogh Als 14-jarige had ze de schilder nog ontmoet toen hij verf in haar vaders winkel kwam ko pen. ,,Hij was zo lelijk als de nacht", zei ze over hem. „Hij was een humeurige moppe raar die naar alcohol rook. In het Guinness Book of Re cords staat Calment te boek als de oudste levende persoon met een geboortebewijs van 21 februari 1875. Haar voor naamste rivaal voor de titel van de oudste levende mens op aarde was de Braziliaanse Mario do Carmen Geronimo (125) maar zij beschikte al leen over een doopceel, niet over een bewijs van de bur gerlijke stand. Nu Calment is overleden is een Amerikaan van Deense afkomst de oudste mens in de wereld. Christian Mortensen, die in 1902 in de VS kwam, wordt 16 augustus 115 jaar. Hij woont in een bejaardente huis nabij San Francisco. Gratie voor leden Zuid-Afrikaans doodseskader JOHANNESBURG Rtr-AFP De Zuid-Afrikaanse Waarheids- en Verzoeningscommissie heeft gisteren de leider van een voor malig doodseskader van de po litie en twee zwarte medeplich tigen gratie verleend in de zaak van de moord op een anti- apartheidsactivist. Het gaat om de voormalige politiecomman- dant Dirk Coetzee en zijn me deplichtigen David Tshikalange en Almond Nofomela. De drie waren eerder dit jaar schuldig bevonden aan de moord op de advocaat Griffiths Mxenge in 1981, maar de bepa ling van de strafmaat werd op geschort in afwachting van de hoorzittingen van de Waar heidscommissie. De familie van Mxenge heeft direct na het bekendworden van de gratie laten weten dat zij tegen het besluit bezwaar gaat aantekenen bij het Hoogge rechtshof. „De crimineel krijgt meteen zijn zin, de slachtoffers hebben niks", aldus een broer van Mxenge. De Waarheidscommissie heeft positief beschikt op het gratieverzoek van de drie, om dat ze hebben gehandeld in op dracht van hogere politiefunc tionarissen. De commissie is bevoegd gratie te verlenen aan mensen die tijdens het apart heidsregime politieke misdrij ven hebben begaan. Coetzee gaf zich ruim een jaar geleden vrijwillig bij de po litie aan. Grote hongersnood in Noord-Korea Maisoogst goeddeels mislukt new york» ap het moeilijk is vooral kleinere houtbedrijven die diep in het binnenland werken effectief te controleren. Ook boeren richten schade aan. Vooral op Kalimantan is vuur een eeuwenoude manier om begroeiing te verwijderen en akkertjes aan te leggen. Om dat de traditionele landbouwers in de jungle slecht te bereiken zijn, zal.het volgens Jakarta nog wel een aantal jaren duren voor zij kunnen worden overtuigd van het nut van andere metho den. De buurlanden Singapore en Maleisië maken zich zorgen. In 1994 waren de bosbranden op met name Kalimantan zo om vangrijk dat internationaal vliegverkeer naar Singapore, Kuala Lumpur en zelfs Bangkok er ernstige hinder van onder vond. Tal van Singaporezen hadden toen problemen met hun luchtwegen. Om te probe ren dat nu te voorkomen, ple gen milieuspecialisten uit Singapore vandaag in Jakarta overleg met Indonesische colle ga's. Eind vorige maand liet minis ter Sarwono Kusumaatmadja weten dat jaarlijks 30 miljoen kubieke meter hout door vuur wordt verteerd. De economi sche schade becijferde hij op zo'n 96 miljard dollar (180 mil jard gulden) per jaar. Vandaag wordt in New York voor het eerst sinds het einde van de Korea-oorlog, 44 jaar ge leden, overlegd tussen verte genwoordigers van Noord- en Zuid-Korea, de Verenigde Sta ten en China. Van het overleg, dat in maart zonder China be gon, worden op korte termijn geen doorbraken verwacht. De vier partijen praten slechts over een kader voor toekomstige vre desbesprekingen. Een dergelijke conferentie zal waarschijnlijk niet voor de presidentsverkie zingen in Zuid-Korea, op 18 de cember, beginnen. Op die conferentie moeten nieuwe veiligheidsregelingen voor het Koreaanse schiereiland worden afgesproken. Mogelijk kan zelfs worden gedacht aan een formeel vredesakkoord ter vervanging van de wapenstil stand die sinds 1953 van kracht is. Verwacht wordt dat de be sprekingen moeizaam zullen verlopen, waarbij Noord-Korea eerst zal proberen voedsel los te krijgen. Het was tenslotte vooral de enorme voedselnood die het stalinistische land aan de on derhandelingstafel bracht. Medewerkers van de hulpor ganisatie Oxfam die tien dagen in het door honger geteisterde land doorbrachten zeiden giste ren dat Noord-Korea de voed- selcrisis dit jaar nog niet te bo ven zal komen. Waren het eerst de overstromingen die voedsel schaarste veroorzaakten, deze zomer is de aanhoudende droogte de boosdoener. Volgens Tricia Parker van Oxfam is zeker vijftig procent van de maisoogst verloren ge gaan als gevolg van de droogte. Veel Noord-Koreanen eten gras en boomschors. Oxfam maakte videobeelden van kleuterscho len waarop magere, lusteloze en verdrietig kijkende kindertjes te zien waren van wie sommigen zo zwak waren dat ze niet zon der hulp rechtop konden zitten. Het Zuid-Koreaanse Rode Kruis zei gisteren dat Zuid-Ko rea de komende dagen 50.000 ton graan, meel en ander voed sel naar het noorden stuurt. Suriname wil meer remigratie den haag anp De Surinaamse president Jules Wijdenbosch heeft bij zijn jong ste informele bezoek aan Ne derland toegezegd de remigra tie van in Nederland verblijven de Surinamers te zullen bevor deren. Op de Surinaamse am bassade in Den Haag of op het Surinaamse consulaat in Am sterdam komt deze maand nog een afdeling die de terugkeer structureel gaat aanpakken. Volgens ambassadeur Azi- mullaïi bestaan er geen plannen om de activiteiten van de Suri naamse ambassade in Den Haag binnen een paar jaar op te heffen. Zondag suggereerde een lid van de Amsterdamse stads deelraad Zuid-Oost dat. Publiek keert zich tegen 'leger' van Padania tijdens strandactie ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De in groene hemden gestoken 'soldaten' van de Noord-Italiaanse separatist Um- berto Bossi zeggen de taak te hebben de onafhankelijke staat Padania te helpen oprichten en te waken over de zuiverheid van het Padaanse ras. Dat niet iedereen daarvan is gediend, bleek afgelopen zon dag tijdens een actie van de Lega Nord te gen Afrikaanse strandventers. Regionaal secretaris Gianluca Pini ver scheen samen met vier groenhemden op het overvolle strand van Villamarina di Cesenatico. een .badplaats ten noorden van Rimini. Doel was 'iets te doen' aan de 'plaag' van de meestal zwarte en meestal illegale venters, die in Italië genoemd wor den naar de zin die ze uitspreken: 'vu' cumpra', een verbastering van 'vuole comprare' - wilt u kopen. In tegenstelling tot wat gedacht werd, toonde het publiek zich niet solidair met de Padaanse fatsoensrakkers, maar met de Afrikanen. Nadat Pini en zijn mannen iets te racistisch getinte woorden hadden ge bruikt, vormden een honderdtal badgas ten een cordon rond de groenhemden en leek een vechtpartij niet te vermijden. De in het nauw gedreven soldaten van Bossi werden uiteindelijk ontzet door agenten van de kustwacht. Toen de vijf hun onvrede uitten over het feit dat zij en niet de Afrikanen werden afgevoerd, werd tegen hen alsnog proces-verbaal opge maakt. Pini zei zich 'als belasting betalen de burger' vernederd te voelen en snel te rug te zullen keren op het strand maar dan met 'ten minste vijftig groenhemden'. Het is overigens niet de eerste keer dat de Lega Nord uitglijdt over haar eigen ra cisme. Enkele maanden geleden organi seerde een Lega-burgemeester van een Noord-Italiaans dorp met groenhemden een luidruchtig 'offensief tegen immi granten. Een vrouw had namelijk verteld beroofd en verkracht te zijn door drie Al banezen. Enkele dagen later bleek alles door haar in scène gezet te zijn om de echte verkrachter haar Padaanse min naar te beschermen tegen de woede van haar lont ruikende echtgenoot. Het is ook niet de eerste keer dat de 'vu' compra' worden beschermd door Italiaan se badgasten. Twee weken geleden pro beerden politieagenten op het strand van het eveneens bij Rimini gelegen Cattolica een aantal venters te arresteren. Het pu bliek zorgde ervoor dat de Afrikanen na een hilarische achtervolging met een wa terfiets konden ontkomen. Hoewel burgemeesters van vrijwel alle badplaatsen wülen optreden tegen de 'vu' compra' (en hun, meest Italiaanse, leve ranciers). is de politiebond van mening dat het beter is geen agenten meer het strand op te sturen. Het Italiaanse publiek, liet een woordvoerder doorschemeren, kiest nu eenmaal te graag de zijde van de wetsovertreder. Werklozen ingezet om puin te ruimen het ergste thans voorbij is. Het water zakt op de meeste plaat sen langzaam, maar gestaag. De komende weken kunnen tot 10.000 werklozen in Duits land aan de slag bij het oprui men van de ravage die de vele regens en overstromingen heb ben aangericht. Medewerkers van de arbeidsbureaus zullen de komende dagen contact opne men met de getroffen plaatsen zodat als het water is gezakt, het puinruimen meteen kan begin nen. De arbeidsbureaus zullen aanvragen van gemeenten di rect behandelen en de arbeids krachten gelijk ter beschikking stellen. Basis voor de werklo zen-inzet is een wet die het in zetten van werklozen bij na tuurrampen mogelijk maakt. Werklozen kunnen hiermee 1.923 mark (2.165 gulden) per maand verdienen. FRANKFURT a/d ODER AP Militairen die achter de door weekte dijken van de Oost- Duitse rivier de Oder een slaap- dijk aanlegden hebben gisteren hun werkzaamheden moeten onderbreken, nadat zij in een grindgat op onontplofte bom men en munitie uit de Tweede Wereldoorlog waren gestuit. De genie haalde het gevaarlijke materiaal weg, dat later op een veilige plek werd ontmanteld. De vondst van de zeven vlieg tuigbommen, een landmijn en vijf granaten werd gedaan bij Reitwein, even ten noorden van Frankfurt aan de Oder aan de zuidkant van de Oderbruch, het laagland bij de rivier. Het inci dent was gisteren de enige alar merende gebeurtenis. Er deden zich geen nieuwe dijkdoorbra ken voor en de autoriteiten zei den goede hoop te hebben dat bezoekt morgen Israël voor be sprekingen met premier Neta nyahu. Over de ontmoeting werden afspraken gemaakt na overleg tussen Hussein en de Palestijnse president .Arafat, gis teren in Amman. Tijdens hun overleg spraken beiden telefo nisch met Netanyahu, de .Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Albright en de Egyptische president Mubarak, aldus de Israëlische radio. De Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten. Dennis Ross. wordt vrijdag in Israël ver wacht voor een nieuwe bemid- delingsreis. RASHAYYA-JERUZALEM DPA-AP-Rtr Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben vanmorgen Hezbollah- doelen in de Bekaa-vallei in Zuid-Libanon aangevallen. Over slachtoffers is nog niets bekend. Vier vliegtuigen vuurden in to taal acht raketten af op doelen in de heuvels van Libbaya-Yoh- mour in het zuidoosten van de Bekaa-vallei. Hezbollah-strij- ders vuurden eerder vandaag met mortiergeschut op de Israë lische legerpost bij Ahmadiyyeh in het oosten van de door Israël bezette strook land in Zuid-Li- banon. De Jordaanse koning Hussein varna Een Zuid-Afrikaanse Zulu-danser trad gisteren op bij de opening van een internationaal folklore festival in het centrum van de Bulgaarse havenstad Vama aan de Zwarte Zee. FOTO •REUTERS» PETER PETROV

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5