Ouder kan straks kiezen voor de beste school Secretaresse is geen tikgeit, loopjuffrouw of voetveeg Binnenland leen extra salaris voor ntslagen CTSV-bestuur Klaar voor de reis Rechter keurt nieuwe snelheidsmeting goed SDAC 5 AUGUSTUS 1997 oemeense kinderen naar tandarts Wten» Vijftig Roemeense kinderen die hun vakantie doorbren- ji in het Friese Gaasterland zijn gisteren naar een tandarts in [ten geweest. Voor velen was het niet de ideale vakantiebeste- tg, maar wel noodzakelijk: „Voor veel kinderen is het de eerste >x dat ze een tandarts zien en dat vonden ze wel interessant, nmigen hebben ook al jaren kiespijn en zijn blij dat daar iets gebeurt", vertelt de tandartsassistente. De tandarts betaalt behandelingen. foto anp peter wouda tcin ramt keet In Nunspeet is vanmorgen een stoptrein tegen een ftaftkeet gereden. De machinist van de trein (Amersfoort rich- jg Harderwijk) raakte licht gewond, de weinige passagiers ble- Ji ongedeerd. Volgens de politie hebben onbekenden de keet Jstreeks middernacht op de rails geplaatst. De trein raakte 3aar beschadigd en moest worden weggesleept, waardoor goe- lentreinen richting Zwolle last hadden van vertraging. otto keert 4,5 miljoen uit "Oprecht Voor de negende keer dit jaar heeft de Lotto ie- nd miljonair gemaakt. Een deelnemer uit Dordrecht krijgt 4,5 aijoen gulden bijgeschreven op zijn rekening. Hij werd win- ggir van de jackpot, zo heeft De Lotto vandaag laten weten. PF hekelt introductiekamp Het is nergens voor nodig dat scholen aan het begin h het schooljaar introductiekampen organiseren, vindt de •-fractie in de Tweede Kamer. „Ze kosten de ouders geld ter- |l kinderen er niets leren dat ze ook niet op school kunnen op- jken." Het steekt de RPF vooral dat scholen de kampen ver- fcht stellen en ouders daarvoor laten betalen. Volgens de wet ji zulke bijdragen vrijwillig en moeten scholen dat ook aange- Jan schrikt van stemmen in bos irlo Een inwoner van Ruurlo kreeg gisteren de schrik van leven toen hij in een bos in zijn woonplaats gefluister hoor- |maar niemand kon ontdekken. Ook de gealarmeerde Achter- kse politie stond aanvankelijk voor een raadsel. Uiteindelijk igden de agenten erin de stemmen te lokaliseren. Het bleken ie mannen te zijn die zich op dertig meter hoogte in twee n. hnenbomen hadden verscholen. Zij waren met klimijzers om- roog geklommen en bestudeerden in opdracht van Staatsbos heer enkele vogelsoorten. i echtgenoot verdacht van moord undrecht» De politie heeft een 44-jarige man uit Zwijndrecht ngehouden op verdenking van moord op zijn 42-jarige echt- note. De vrouw werd zondagochtend thuis dood gevonden, ze Is neergestoken. De echtgenoot verklaarde dat hij was neerge- jgen, toen hij bijkwam, trof hij zijn vrouw aan. Omdat de poli geen braak- of inklimmingsporen in huis heeft gevonden is man aangehouden. Hij ontkent. IE geen reden voor WAO-uitkering *echt Chronische vermoeidheid (ME) is op zichzelf genomen en grond voor een WAO-uitkering. De richtlijn Medisch Ar- idsongeschiktheidscriterium heeft geen wettelijke status. Dat eft de Centrale Raad van Beroep bepaald in een zaak van een nlose secretaresse die in 1991 wegens extreme vermoeidheid de WAO belandde. Bij een herkeuring in 1994 werden geen li- imelijke afwijkingen gevonden. De geneeskundige van de Ge- :enschappelijke Medische Dienst concludeerde daarom dat patiënte in staat moest worden geacht passende werkzaam- den te verrichten. De secretaresse ging hiertegen in beroep. rand R'dam mogelijk aangestoken rERDAMDe felle brand in een Rotterdams pand van drie ges, waarbij gisteren een dode en vijf gewonden vielen, is igelijk aangestoken. In het pand zat de homoclub Dream Boys e volgens omwonenden overlast veroorzaakte. Een aantal ïwonenden klaagde daarover regelmatig bij de politie, maar politie trad niet op omdat de overlast niet van zodanige om- ïg was dat dat nodig was. ospitaal voor hongerstaker iURG» Een Iraanse asielzoeker die al 54 dagen in hongersta- ig is in de Willem II-gevangenis in Tilburg, is overgebracht ar het penitentiaire ziekenhuis in Scheveningen. De man is voorzorg opgenomen omdat hij sinds het weekeind ook wei- t te drinken. De Iraniër is uitgeprocedeerd. ntsnapte arrestanten weer opgepakt uwarden De twee arrestanten die vrijdag ontsnapten uit het is van bewaring in Leeuwarden zijn weer opgepakt. De twee jarigen uit Zuidbroek en Muntendam konden gisteren na een i in Veendam in de kraag worden gevat. De twee zaten in jorarrest voor inbraken. Haag anp Ontslagen CTSV-bestuurders l Leeuwen en Van Otterloo {ben geen recht op extra jrbetaling van salaris. Dat ift de rechtbank in Den Haag eren bepaald. Het bestuur het College van Toezicht iale Verzekeringen trad in {5 aan, maai' werd vorig jaar slagen, nadat het in conflict gekomen met directeuren bndernemingsraad (OR). De [V-affaire leidde uiteindelijk het aftreden van staatssecre- p Linschoten van sociale za an Otterloo was benoemd jr twee jaar. Over die periode gt hij salaris uitbetaald. Hij énde echter recht te hebben palaris over een periode van jaar op grond van toezeg gen die gedaan zouden zijn Vrouw dodelijk slachtoffer claimt 1,5 ton berkhout gpd Een student uit het Noord-Hol landse Berkhout wil 150.000 gulden schadevergoeding van de 16-jarige jongen uit Hoorn die vorig jaar september haar vriend heeft doodgestoken. De vrouw eist vrijdag tijdens een kort geding in Alkmaar alvast een voorschot van dertigdui zend gulden. Het exacte schadebedrag wordt nog berekend door een gespecialiseerd bureau. De vrouw moet met een uitkering van duizend gulden per maand een maandelijkse last van ze ventienhonderd gulden ophoes ten. Haar medicijnstudie duurt nog zes jaar en kost per jaar minstens drie mille. De 25-jari- ge Berkhouter werd vorig jaar september doodgestoken toen hij een groep jongeren, die na cafébezoek met veel lawaai door Berkhout trokken tot be daren wilde brengen. Overheid verplicht basis- en voortgezet onderwijs met gids te komen Alle scholen in het basis- en voortgezet onderwijs moe ten uiterlijk 1 januari 1999 voor het eerst een schoolgids uitbrengen. Daarin moeten zij onder andere jaarlijks la ten zien hoe het onderwijs op school is ingericht en wat de resultaten van de leerlingen zijn. Aan de hand van die schoolgids kunnen ouders een keuze maken tussen ver schillende scholen in de buurt. zoetermeer roza van der veer-anp Deze maatregel staat in een wetsvoorstel dat staatssecretaris Netelenbos gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het voorstel staat ook dat scholen elke vier jaar een schoolplan moeten opstellen waarin ze verantwoording over hun doen en laten afleggen te genover de Inspectie van het onderwijs. Tenslotte moet elke school een klachtenregeling krijgen. Op dit moment geeft de over heid een Onderwijsgids uit waarin onder andere uitleg wordt gegeven over de verschil lende vormen van onderwijs als Montessori en Jenaplan. De nieuwe schoolgids moet infor matie geven per school. Scholen kunnen daarin bijvoorbeeld aangeven of ze klassikaal onder wijs geven of dat kinderen ook in groepjes werken en hoe ze omgaan met leerlingen met specifieke moeilijkheden. „Ou ders kunnen nu ook al een schoolwerkplan opvragen waar dergelijke informatie in staat. We hebben het idee dat dat in de praktijk niet zo vaak ge beurd. De gids moet een wat actiever instrument worden", aldus M. Dievendal van het mi nisterie van onderwijs. Angst over hevige concurren tie tussen scholen, de resultaten van de leerlingen moeten im mers ook in de gids worden op genomen, heeft Dievendal niet. „Scholen worden verplicht een compleet verhaal met alle nu ances te vertellen. Dus niet al leen hoeveel kinderen naar het VWO worden verwezen of hoe groot het percentage geslaag den is. Maar ook bijvoorbeeld hoe lang de leerlingen over de school doen, hoeveel leerlingen tussentijds afhaken en het aan tal zittenblijvers in de klas voor het examenjaar." grevenbicht» Deze ooievaars rusten even uit op het kerkdak in het Limburgse Grc /enbicht voordat ze volgende week vertrekken naar Afrika om te overwinteren. foto anp ermindo armino. rond een herbenoeming. Van Leeuwen, de voorzitter van het college, werd met ingang van 1 januari 1995 benoemd voor een termijn van drie jaar, maar meende ook recht te hebben op doorbetaling over een langere periode. Bestuurslid Van Rooijen spande geen rechtszaak aan. Hij kreeg namelijk wel meer geld omdat hij een ander contract had. De rechtbank vindt niet dat het gelijkheidsbeginsel nu zo moet worden uitgelegd, dat ook de andere bestuursleden recht hebben op meer geld. Eind '94 dacht het bestuur dat het benoemd zou worden voor vier jaar, maar zo luidde de wetstekst niet, aldus de recht bank. Van Leeuwen en Van Ot terloo hadden dat kunnen we ten, zo stelt de rechtbank. Uitzendbureau op de bres voor spin in bedrijfsweb den haag sylvia marmelstein Ze schamen zich vaak voor hun beroep. Als ze in de kroeg of op een feestje vertellen dat ze se cretaresse zijn, krijgen ze niet zelden benamin gen als tikgeit, loopjuffrouw of voetveeg naar het hoofd geslingerd. Niet voor niks verzinnen ze allerlei mooie kreten voor hun functie, zoals management assistent. Uitzendorganisatie Se cretaresse Plus lanceert binnenkort een plan dat het imago van de beroepsgroep moet op krikken. Secretaresses krijgen daarbij de kans om glansrijk carrière te maken, met een auto van de zaak en een flink salaris. „Het merendeel van de 145.000 secretaresses in Nederland heeft geen enkel vooruitzicht op promotie", vertelt Fons Scheltema, directeur van Secretaresse Plus, de grootste werkgever van secretaresses in de Benelux. Vooral in klei nere bedrijven blijven ze jarenlang op dezelfde plek zitten omdat er geen hogere functies voor hen zijn. In grote bedrijven, waar één manager vaak één secretaresse heeft, zie je dat ze niet mogen doorstromen. „De manager houdt angstvallig vast aan zijn vertrouwde secretares se en wil niet aan een nieuwe wennen." De enige manier om door te groeien van ju niorsecretaresse tot bijvoorbeeld directiesecre taresse is om regelmatig van bedrijf te verande ren. Maar dat gebeurt volgens Scheltema zel den. „Ze durven de stap niet te wagen uit angst dat de baan tegenvalt of dat ze er minder leuke collega's voor terugkrijgen. „Secretaresses zijn bij uitstek werknemers die hechten aan zeker heid. Het zit niet in de aard van het beestje om voortdurend te verkassen. Scheltema heeft daarom een plan bedacht om secretaresses zekerheid te geven en toch de kans te bieden hogerop te komen. Ze komen voortaan in vaste dienst van de uitzendorgani satie. Het bureau leent hen vervolgens uit aan een werkgever. Mocht de secretaresse naar ver loop van tijd uitgekeken zijn op het bedrijf om dat ze geen kans krijgt door te groeien, dan gaat het uitzendbureau op zoek naar een hogere functie bij een nieuwe baas. Tussen twee werk gevers in kan ze zich laten bijscholen. Totdat ze een universitair niveau heeft bereikt. Begin september gaan de eerste vijftig uitzend krachten via deze formule aan de slag. Behalve een vast contract krijgen de werknemers ook een auto van de zaak. Deze uitzendformule gaat veel verder dan in het akkoord Flexibiliteit en Zekerheid is vastgelegd. In dit akkoord heb ben de werkgevers en de vakbonden vorig jaar afgesproken dat uitzendkrachten die lange tijd voor een bureau hebben gewerkt recht hebben op een vast dienstverband. Doordat secretaresses de kans krijgen door te groeien, verbetert ook het imago van de be roepsgroep, voorspelt Scheltema. Werk waarin je carrière kunt maken is immers interessanter dan een baan waarin je stilstaat. Maar het slechte imago is niet alleen te danken aan het gebrek aan doorstroming. De macht die secretaresses in het bedrijfsleven achter de schermen uitoefenen moet niet wor den onderschat. Door de automatisering heb ben ze er steeds meer taken bij gekregen. Als de baas er niet is, neemt ze vaak een deel van zijn taken over. Ze weet vaak als enige hoe de faxen werken en hoe ze informatie op Internet moet zoeken. Ze heeft soms invloed op het inkoop- beleid en adviseert managers bij het nemen van belangrijke beslissingen.Als ik ergens over twijfel, vraag ik aan mijn secretaresse hoe zij het zou doen. Ze is de spin in het web van het bedrijf', zegt Scheltema. Doordat secretaresses steeds meer taken krij gen, moeten ze ook een hogere opleiding heb ben. Steeds vaker vragen werkgevers naar een secretaresse met HBO- of universitaire oplei ding. „En dat drijft de salarissen flink omhoog. De afgelopen vijfjaar zijn de salarissen met zo'n dertig procent gestegen. Een goede secre taresse verdient vandaag de dag rond de vier duizend gulden bruto", zegt Scheltema. Desondanks neemt de vraag naar secretaresses nog steeds toe. Aan jonge instromers is een groot gebrek. Per jaar studeren er maar zo'n vijfduizend af, waarvan de meesten aan een mbo-opleiding. Ook is er een enorm tekort aan topsecretaresses. Precieze cijfers heeft Schelte ma niet. Zeven procent van de vrouwelijke be roepsbevolking is secretaresse. Van de 145.000 secretaresse zijn er slechts tweeduizend man, nog geen 1,5 procent. Maar Scheltema ver wacht dat daar verandering inkomt als secreta resses carrièrekansen krijgen. „Zodra je in een beroep hogerop kunt komen, trekt het ook meer kerels aan." utrecht anp Aan meting komt geen agent meer te pas sen door de rechter. Daarom wordt ook de zaak ondanks het positieve vonnis van de kanton rechter in september ook in ho ger beroep behandeld. In het vonnis heeft kanton rechter mr. J. Schokkenbroek bepaald dat de trajectmeting door de apparatuur voor de wet gelijk kan worden gesteld aan eigen waarneming. „Weliswaar gaat het hier niet om een waar neming van de (gemiddelde) snelheid middels de eigen zin tuigen van de verbalisant, doch een waarneming door appara tuur waarvan vaststaat dat deze registratie van gegevens vele malen betrouwbaarder en accu- rater is", zo luidt het vonnis. Verder ging de rechter voorbij aan het feit dat de officiële voorschriften van de meetappa ratuur niet zijn aangemeld bij de Europese Commissie. De medewerker van de KLPD die op het proeftraject een ge middelde snelheid haalde van 169 kilometer per uur, is dus veroordeeld tot een boete van 490 gulden. Die straf is conform de eis van de officier van justi tie. Met de nieuwe meetmethode kan de politie tienduizenden auto's per dag controleren. Het systeem moet een bijdrage leve ren aan het oplossen van de fi les. Gebleken is namelijk dat een lagere snelheid in de spitsuren een goede manier is om filevorming te voorkomen. De kantonrechter in Utrecht heeft gisteren in een proefpro ces een nieuw snelheids contro lesysteem van het Korps Lande lijke Politiediensten (KLPD) goedgekeurd. De KLPD wil sa men met de minsteries van jus titie en verkeer en waterstaat ju ridisch testen of de geheel auto matische meting van gemiddel de snelheden voldoet aan wet telijke criteria om hardrijders te bestraffen. De KLPD voert op de rijksweg A 2 tussen Maarssen en Breuke- len een proef uit met het nieu we meetsysteem. Daarbij wordt apparatuur gebruikt dat de ge middelde snelheid van een au tomobilist over een afstand van 750 meter registreert, in plaats van de gebruikelijke moment opname. Bij die controle wor den de gegevens direct via een centraal computersysteem ver werkt. Hardrijders Inrijgen auto matisch een bon toegestuurd, zonder dat er een agent aan te pas komt. Volgens de wet zou een op sporingsambtenaar echter zelf moeten constateren dat er te hard is gereden. Bovendien ge bruikt de wet het woord 'snel heid' in plaats van 'gemiddelde snelheid'. Om te voorkomen dat overtreders via deze haken en ogen aan een veroordeling ont komen, laten justitie en de KLPD de zaak uitgebreid toet- Politiebond wil niet achter spijbelaar aan amsterdam anp Het oppakken van spijbelaars is geen taak van de politie maar van leerplichtambtenaar. Dat heeft voorzitter P. Kruizinga van één van de twee grote Neder landse politiebonden, de Alge meen Christelijke Politiebond ACP gisteren gezegd in reactie op de jacht die in Amsterdam en de Gooi- en Vechtstreek is geopend op de spijbelaar. De ACP zit niet te wachten op een extra taak, zegt Kruizinga. Hij vindt dat de taak van de leerplichtambtenaren en niet van de politie. Het CDA is het met Kruizinga eens. Volgens Kruizinga heeft de leerplichtambtenaar opspo ringsbevoegdheid en mag hij processen-verbaal uitschrijven. „Kerntaken van de politie zijn criminaliteitsbestrijding, orde handhaving en hulpverlening. Ik zie de extra taak daar niet zo één twee drie in passen." Hij ziet er 'niets in dat politiemen sen achter jongeren aanzitten om ze naar scholen of ouders over te brengen'. Hij vindt het een zaak van de onderwijsin stellingen zelf, die in voorko mende gevallen contact kunnen opnemen met de gemeente. Dief krijgt cel voor dreigen met IIIV-virus almelo anp Een 25-jarige vrouw uit Ensche de is gisteren veroordeeld tot 24 maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk. De seropositie ve vrouw werd op 4 april be trapt bij een winkeldiefstal in haar woonplaats, verzette zich en beet een 29-jarige beveili gingsbeambte in zijn hand. Ver volgens riep ze dat ze besmet was met het HIV-virus dat aids veroorzaakt. De straf is conform de eis. Volgens de rechtbank in Al melo is niet bewezen dat er sprake is geweest van poging tot doodslag. De kans dat het virus door een beet wordt overge bracht, is volgens deskundigen ongeveer één op een miljard. Na het'incident is in het zieken huis in Enschede de bloedende wond bij de man geheel wegge sneden. Het slachtoffer hoort pas in november of hij besmet is ge raakt. Zelfs als achteraf wordt vastgesteld dat de veiligheids functionaris door de beet toch seropositief is geraakt, is het ju ridisch-technisch niet te bewij zen dat dit komt door de beet van de verdachte. Volgens de GGD en Natek, een instituut dat onderzoek doet naar aids, is het risico uiterst gering dat het virus via speeksel wordt overgedra gen. Om die reden liet de offi cier van justitie op de telasteleg- ging poging tot doodslag vallen. Nederland kent relatief weinig verkeersdoden den haag anp Nederland staat vierde op de lijst van landen met een laag aantal verkeersdoden, na Groot- Brittannië, Zweden en Noorwe gen. Dat blijkt uit een rapport met cijfers 'over 1995 van de IRTAD in Parijs, een weten schappelijke instantie die met name voor de Vergadering van Europese transportministers mondiaal onderzoek verricht naar verkeersveiligheid. „Uit het IRTAD-rapport blijkt dat Nederland 8,6 verkeersdo den op 100.000 inwoners telde", zegt woordvoerder B. Wouden berg van Veilig Verkeer Neder land (WN). „Daarmee neemt Nederland een mooie vierde plaats in. Groot-Brittannië telde in dat jaar 6,4 doden per 100.000 inwoners, Zweden 6,5 en Noorwegen 7." Een stuk slechter blijkt het volgens de IRTAD-rapportage gesteld buiten Europa. Zo no teerden in 1995 Japan (10,1), Australië (11,2), Canada (11,3) en de Verenigde Staten (15,9) beduidend meer verkeersslacht offers. „Maar de veiligheid komt vooral tot uitdrukking als Ne derland wordt vergeleken met zuidelijker landen in Europa", zegt Woudenberg. „Zo telde Ita lië 12,3 doden, Spanje 14,7, Frankrijk 15,3 en Portugal maar liefst 28,3 doden per 100.000 in woners." Pompbaas dekt zich in tegen milieuschade Rotterdam anpdueel bezinestation een bedrag tussen de vijf ton en de drie miloen gulden moet reserveren om Pompstations dekken zich met een collectief aan zekerheidsverplichtingen te voldoen die de fonds in tegen financiële claims die voortvloeien overheid stelt. Dit hebben de belangenclubs voor uit toekomstige milieuvervuiling bij de benzine- pompstations, BOVAG, BETA en NOVE gisteren pompen. Daarmee voorkomen ze dat elk indivi- bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3