Vergeten terreurslachtoffers 'Uitzendbureaus tobben met juristen' Feiten Meningen Ex-dictator Banzer wil arme Bolivianen dienen Weetjes over kwakzalvers en volksverlakkers DINSDAG 5 AUGUSTUS 1997 N1EUWSANALYSE Overlevenden van bloedbaden in Algerije zonder onderdak en eten 'De nieuwe uitzendkracht' Pas op. De Thetanen zijn onder ons en hechten zich aan ieders lichaam. Maak ze niet wakker, want dat wordt uw dood. Wie zich tot ons kerkgenootschap be keert, leert hoe je deze buitenaardse we zens op de juiste manier moet wekken en daarmee uitdrijft. Dit alles tegen een kleine vergoeding, uiteraard. Ziehier een korte inhoud van de leer die de Scientology Kerk uitdraagt. De geïnte resseerde leek die altijd al wilde weten wat diverse sektes en religieuze bewegin gen nu precies inhouden, kan de zojuist verschenen Encyclopedie der pseudo- wetenschappen 'Tussen waarheid en waanzin' raadplegen. In dit boekwerk staan meer dan zeshonderd verschillen de geloven, sekteleiders, kwakzalvers, mythes, bovenaardse verschijnselen, schimmige theorieën en gekke professo ren beschreven. Kortom: van alles wat onder het kopje pseudo-wetenschap valt te scharen. De encyclopedie geeft uiüeg aan vreem de namen en modewoorden, waarmee iedereen de laatste jaren om de oren wordt geslagen zonder dat iedereen pre cies weet wat ze betekenen. Wat is dat eigenlijk, een chakra? Wat verkondigde de spiritist Allan Kardec precies, bij wiens graf in Parijs nog dagelijks door tientallen volgelingen wordt gebeden? En wat is spiritisme? Behalve dat de encyclopedie een ant woord geeft op dit soort vragen, roept het boek zelf ook een vraag op. Want wat valt er nu onder pseudo-wetenschap? Volgens de schrijvers Marcel Hulspas en Jan Willem Nienhuys verschillen pseu- do-wetenschappers op één essentieel punt van 'echte' wetenschappers: de pseudo's vragen zich bij de dingen die ze bedenken niet af of ze ongelijk zouden kunnen hebben. Waar wetenschappers actief zoeken naar redenen of hun theo rie misschien niet klopt, daar zoeken pseudo-wetenschappers alleen naar ar gumenten die het eigen gelijk bewijzen. Hoeveel kwaad dergelijke stompzinnig heid kan aanrichten, blijkt wel uit de ras sentheorieën van Hitier. Hij geloofde in de natuurlijke superioriteit van het ari sche ras en in een grote, joodse samen zwering. Hitler was niet de enige die er dergelijke verwrongen logica op nahield. Begin deze eeuw barstte het van de pseudo-wetenschappers die probeerden aan te tonen dat het eigen ras beter was dan een ander. Al die inferieure rassen zouden zijn ontstaan doordat ariërs paarden mét pygmeeën. Er zijn mensen geweest die dit echt geloofden. En nog steeds zijn soortgelijke denkbeelden niet uitgebannen. Er zijn nog altijd zichzelf serieus nemende onderzoekers die be weren dat blanken intelligenter zijn dan zwarten. De beide auteurs van de encyclopedie zijn werkzaam voor de stichting Skepsis. 'Deze organisatie poogt wetenschappelijk verantwoord onderzoek te doen naar on der meer paranormale verschijnselen. De encyclopedie behandelt niet alleen zware onderwerpen als wetenschappelijk racisme, maar ook luchtiger zaken als At lantis, het monster van Loch Ness en vliegende schotels. Leuk weetje is de mislukte poging van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA die ten tijde van de Koude Oorlog een Cubaan hypnotiseer de om deze op commando Fidel Castro te laten vermoorden. Het codewoord was 'sigaar', maar de gehypnotiseerde man reageerde slechts met: ,,Nee dank u, ik rook niet". Soms lijkt het wel of mensen hun her sens niet gebruiken. Maar geloof het wijdverbreide verhaal niet dat de mens slechts tien procent van zijn hersencapa- citeit gebruikt, want ook dat is volgens de schrijvers klinkklare onzin. DEN HAAG HANS VAN SOEST Tussen Waarheid Waanzin, een ency clopedie der pseudo-wetenschappen, M. Hulspas en J.W. Nienhuys, Uitgeverij Scheffers, f 59,90. Bedrijven willen meer uitzendkrach ten inlenen dan zich bij de balies van de uitzendbureaus aanmelden. De bu reaus moeten daarom actief op zoek naar nieuwe uitzendkrachten. Overal in het land werven ze groepen die ze tot voor kort links lieten liggen zoals langdurig werklozen, arbeidsonge schikten, vutters en herintreders. Ook richten steeds meer bureaus zich slechts op één bepaalde beroeps groep. Het tweede deel uit een serie van vier: dankzij 'Legal Flexforce' is de deeltijd-jurist in opkomst. ..Uitzendbureaus weten zich geen raad met juristen. Ze hebben geen flauw benul wat bijvoorbeeld de ver schillen zijn tussen iemand die strafrecht heeft gestu deerd of arbeidsrecht. Juristen die zich aanmelden bij een uitzendbureau worden daardoor voortdurend naar werkplekken gestuurd waar ze niet thuishoren. Gevolg: boze bedrijven en teleurgestelde uitzend krachten", zegt Sandra de Bruijn, manager van uit zendbureau Legal Flexforce. Legal Flexforce, het eerste Nederlandse uitzendbureau dat alleen maar juristen uitzendt, wil een einde ma ken aan deze chaos. De organisatie is begin deze maand in het leven geroepen door advocate Ilonca Jankovich (gespecialiseerd in overnames en fusies) en Sandra de Bruijn, die jarenlang heeft gewerkt op de afdeling kaderpersoneel van een grote algemene uit zendorganisatie. Het is een trend op de uitzendmarkt dat bureaus zich richten op één bepaalde beroepsgroep. ,,Je ziet het in de bouw, de automatisering, de metaal, bij de inge nieurs en bij de vertalers. Veel werkgevers doen liever zaken met specialistische uitzendbureaus, omdat zij meer vakkennis hebben en dus sneller de juiste uit zendkracht op de juiste werkplek krijgen. Gewone uit zendbureaus moeten soms tien keer een ander stu ren", vertelt De Bruijn. Legal Flexforce verwacht dus niet al te veel concurren tie van de grote broers. „Onze aanpak is totaal anders. We helpen juristen niet alleen aan een baan, maar be geleiden hen ook op de werkplek. „Een uitzendkracht die op een bepaald project wordt gezet, moet ons voortdurend op de hoogte houden van wat hij precies gaat doen." Een ander verschil met de reguliere bureaus is dat Le gal Flexforce de uitzendkracht anoniem bemiddelt. Eén werkgever krijgt een aantal naamloze levens- en loopbaanbeschrijvingen van werkzoekenden voorge legd. Pas op het moment dat hij een kracht heeft uit gekozen en uitnodigt voor een gesprek, krijgt hij de naam te horen. „In deze beroepsgroep is het belang Hugo Banzer. die in 1971 als legergeneraal de macht greep in Bolivia en vervolgens in 1978 weer werd afgezet, heeft het nu eindelijk voor elkaar. Na vier mislukte pogingen is hij erin ge slaagd om via de democratische weg opnieuw in het presiden tieel paleis terecht te komen. De tijd heeft in die tussentijd niet stilgestaan. Toen hij ruim 25 jaar geleden aan de macht kwam, zaten in bijna alle Latijns-Amerikaanse landen militai ren in het presidentiële pluche. Nu heeft op het hele continent de democratie wortel geschoten. Banzers comeback hij wordt morgen beëdigd als presi dent is een duidelijk bewijs dat Latijns-Amerika veranderd is. Bond hij in de jaren zeventig vooral de strijd aan met zijn politieke vijanden, nu vormen de armoede en de cocaïnehan del zijn doelwit. Zijn nieuwe politieke idealen weerspiegelen ook de econo mische metamorfose die het continent heeft doorgemaakt. Twintig jaar geleden werd de Boliviaanse economie door de staat gecontroleerd, nu is Banzer een voorstander van de markther- vormingen die zijn voorganger Gonzalo Sanchez de Lozada is be gonnen. Bovendien wil hij ook de politieke macht decentraliseren door de lokale gemeenschappen meer financiële middelen en auto nomie te geven. Daarbij geeft Ban zer prioriteit aan onderwijs, ge zondheidszorg en huisvesting voor de armen. Banzer verdreef in 1971 een linkse militaire junta en installeer de een regime dat met harde hand Hugo Banzer. archieffoto regeerde. Zeker vijftig Bolivianen werden vermoord of verdwenen spoorloos en duizenden dissiden ten werden gevangengezet of verbannen. Hoewel zijn regering nog mild was in vergelijking met die van omringende landen als Argentinië en Chili, vormt zijn verleden nog steeds een probleem voor veel Bolivianen. Banzer geeft toe dat de democratische rechten met voeten werden getreden door zijn regering, maar hij vergoeilijkt dit door te zeggen dat hij zo in staat is geweest om de economi sche puinhoop die zijn voorganger had achtergelaten op te ruimen en de economie weer nieuw leven in te blazen. Banzer werd in 1978 zelf weer afgezet en bij zijn vertrek vroeg hij de Bolivianen die hadden geleden onder zijn dicta tuur om vergiffenis. Kort daarna richtte hij de Nationalistische Democratische Actie op, een conservatieve politieke partij die wordt gesteund door de middenklasse en de rijken, en zwoer dat hij terug zou keren 'via de voordeur, in een democratie'. Sindsdien heeft hij vijf keer tevergeefs meegedaan aan de presidentsverkiezingen. Ook bij de verkiezingen van juni wist hij geen meerderheid achter zich te krijgen maar slaagde er wel in een vierpartijencoalitie te smeden. De sleutelfiguur in Banzers regering is vice-president Jorge Quiroja, een voormalige IBM-employe die belast is met de ka binetsformatie en de sociale en economische politiek. Quiroja noemt de strijd tegen de cocaïnehandel als een van de priori teiten van zijn regering. Hij wil proberen om de cocaboeren op andere producten te laten overschakelen zodat de cocaïne- productie in 2002 volledig is uitgebannen. Banzer presenteert zich als de verzoener. ..Ik roep alle Boli vianen op om de gelederen te sluiten rond mijn regering, die zal strijden voor vrede en de ontwikkeling van het land", zei hij kon nadat hij zijn regeringscoalitie bij elkaar had gekregen. „Ik wil de armen van dit land dienen." rijk om werknemers te beschermen", legt Jankovich uit. „Het juristenwereldje is erg klein, iedereen kent elkaar. Zouden wij de gegevens compleet met naam voorleggen, dan gaat als een lopend vuurtje rond wie er op zoek is naar een nieuwe baan. En niet iedereen loopt daar graag mee te koop. Vooral ervaren juristen gebruiken Legal Flexforce om een 'switch' te maken in hun carrière. „Juristen die ja renlang bij dezelfde baas hebben gewerkt, willen vaak iets totaal anders doen. We krijgen aan de lopende band werknemers aan de telefoon die bij een advoca tenkantoor werken en nu in een bedrijf aan de slag willen. Het bedrijfsleven is momenteel erg in trek bij juristen." Daar ligt volgens Jankovich ook de toekomst van haar uitzendbureau. „Mensen zijn mondiger geworden en stappen sneller naar de rechter. Daardoor hebben steeds meer kleine en middelgrote bedrijven tijdelijk een jurist nodig, bijvoorbeeld voor het opstellen van contracten. Ook op het gebied van arbeidsvoorwaar den is het in de kleine bedrijven vaak droevig gesteld en kunnen juristen nog heel wat werk verrichten." Door de komst van Legal Flexforce ontstaat er een nieuw soort uitzendkracht: de deeltijd-jurist. Janko vich: „Er melden zich zo'n dertig tot veertig uitzend krachten per dag. De meeste benaderen ons omdat ze maar een paar uur per week willen werken. Vooral vrouwen willen naast hun werk ook tijd hebben voor de kinderen. Mannen willen meestal korter werken, omdat ze tijd willen maken voor hobby's of omdat ze nog een andere baan hebben." Voor juristen is het heel bijzonder als ze de kans krij gen om in deeltijd te werken. Jankovich: „Bij advoca tenkantoren is het namelijk gebruikelijk dat mensen fulltime meedraaien en iedere dag overwerken. Vooral ervaren juristen rr^oeten hard werken, omdat er een tekort aan is op de arbeidsmarkt. Beginnende juristen moeten bij Legal Flexforce eerst aan de slag in de Talent Pool. Daarin kunnen net-af gestudeerden werkervaring opdoen, bijvoorbeeld bij een advocatenkantoor. „Dan kunnen ze meteen zien of het werk wel iets voor hen is. Bevalt het niet, dan gaat Legal Flexforce op zoek naar een andere baan." Ook de werkgever profiteert van het uitzendbureau, omdat hij minder risico loopt. „Als de uitzendkracht niet goed genoeg is, kan hij meteen een einde maken aan de detachering. Nu is het nog gebruikelijk dat de werkgever eerst een afgestudeerde jurist in dienst neemt als stagiair. Aan zo'n dienstverband zit hij meteen voor drie jaar vast. En dat schrikt veel werkge vers af." De eerste aflevering van deze serie stond in de krant van gisteren. Morgen deel 3: het millenium. AMSTERDAM SYLVIA MARMELSTEIN Cherifa Kheddar wist via een achterdeur te ontsnappen toen moslimextremisten haar huis overvielen. Bij terugkomst vond ze haar zus bewusteloos geslagen in de woonkamer. Haar broer lag dood in de badkamer. „Ze sloegen hem neer, sneden zijn hals door, kraakten zijn schedel, bonden zijn handen en voeten vast en stopten een prop in zijn mond", zegt Kheddar. Haar zus overleed later in een ziekenhuis aan haar verwondingen. De wrede moordpartij vond vorig jaar in Blida plaats, een stad zuidelijk van de hoofdstad Algiers waar de fundamentalistische terroristen de meeste van hun gruweldaden plegen op onschuldige burgers. Het in gruzelementen gevallen leven van de 36-jarige ÏQieddar brengt een nieuw probleem in het geteisterde Algerije aan het licht: het groeiende aantal over levenden van de bloedbaden die nu als vergeten slachtoffers ronddolen, vaak zonder wo ning, geld of voedsel. De rege ring zou hen grotendeels nege ren. Kheddar en Djamil Benra- bah, wiens vrouw twee jaar ge leden werd doodgeschoten, ge ven nu leiding aan Ons Algerije, een particuliere organisatie die opkomt voor de vergeten over levenden van het geweld. „Families hebben geen wonin gen, geen bronnen achter de hand, geen kleding, geen melk. Het ontbreekt hen aan de basis middelen", zegt Kheddar. „Het is gruwelijk. Er zijn geen woor den voor wat er hier echt ge beurt." Hoewel niemand zeker weet hoeveel mensen tijdens de al vijfjaar durende opstand om het leven zijn gekomen gaan ge matigde schattingen uit van 60.000. Kheddar schat dat het aantal door geweld getroffen fa milies 200.000 bedraagt, waar van alleen al in de regio Blida 50.000. „Kinderen, vrouwen, ouderen en vaders die eerst de terreur moesten ondergaan worden nu het slachtoffer van isolement en onverschilligheid. Help ons om hen te helpen", al dus een advertentie van Ons Al gerije in een plaatselijke krant. De groep probeert onderdak te zoeken voor verdreven kinderen en volwassenen, zamelt geld en kleding in en helpt verdwaasde overlevenden door de bureau cratische wirwar heen in een poging financiële compensatie van de regering te krijgen. Dorpelingen die op de vlucht zijn geslagen eindigen vaak in povere en tijdelijke opvangcen tra, zoals de 23-jarige Houria, die uiteindelijk met de hulp van Ons Algerije een nieuwe woning wist te vinden. „Deze verkrotte plek staat alleen overeind met hulp van enkele muren", schreef de onafhankelijke Franstalige krant El Watan over Dorpelingen en vrijwilligers van elders graven een massagraf in Amraoussa, het dorp ten zuiden van Algiers waar moslimterroristen gisteren hun zoveelste bloedbad aanrichtten, t tremistische terreur teistert Algerije als vijf jaar lang. Voor de nabestaanden beginnen de problemen na de begrafenis van de slachtoffers. fct het opvangcentra in Sidi Mous- sa nabij Algiers. Veel van het geweld wordt in Al gerije verdoezeld. De regering legt de kranten censuur op en de nauwkeurig georkestreerde parlementsverkiezingen in juni moesten aantonen dat de fun damentalistische opstand nage noeg onder controle is. Benrabah, een 47-jarige econoom die als ambtenaar werkte, nam ontslag nadat zijn vrouw was vermoord. Hij zegt dat de autoriteiten niet omkij ken naar de gevolgen van het geweld. „De bloedbaden zijn vanuit het gezichtspunt van de autoriteiten gezien een bescha mende ziekte die ze willen ver bergen", aldus Benrabah. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Lahce- ne Moussaoui ontkent dat de regering zijn ogen sluit voor de situatie. Hij zegt dat slachtoffers van terrorisme compensatie krijgen aangeboden: „Wij doen het maximale binnen onze be perkingen." Maar Benrabah weet dat de bu reaucratie de uitbetaling van het geld vertraagt en dat d( slachtoffers die niet kunni zen en schrijven verloren i in het systeem. n Sandra de Bruin en Ilonca Jankovich zijn een uitzendbureau begonnen voor juristen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2