Duitsers in plaats van zand en grind Hotel Centraal Meubilair voor hotels 1 en andere paleizen 'Voor het hotel, het gras en het weer' iy Shane, Australische asielzoeker uit Kroatië ENBOEK isdag 5 augustus 1997 Het et reuzenrad van pretpark Drievliet draait. De regen klettert tegen mijn onbedekte benen. Er steekt een fors briesje op. Mijn zoon begint te huilen. We zitten hoog, maar helemaal niet droog. Ik kijk mijn vrouw aan met een bedenkelijke blik. Waaraan heb ik dit verdiend? Ik vier vakantie in Nederland. Een ideetje van mijn vrouw. Ook weer 'ns leuk. Dacht ik toen. Natuurlijk, Ne derland kan leuk zijn. Strand en zee bevinden zich op tien minuten fietsafstand van mijn huis. Maar wat moet je als de zon niet schijnt? Naar Drievliet. i Als mijn dochter me voor de derde keer de achtbaan in stuurt; ik me hetpiratenschip voorde vierde keer moet laten welgevallen en als mijn zoon om het derde ijsje be gint te zeuren, is het tijd voor bezinning. Is thuisblijven leuk? Nee. Kunt u mij vertellen wat er leuk is aan het aaien van een rog i/i een met Duitsers afgeladen Sealife in Scheve- ningen? Kijk eens pa. daar zwemt een kabeljauw. Leuk hoor meisje, maar ik heb dat ding liever gestoofd op mijn bord meteen worteltje en een geschrapt eerstelin- getje erbij. Toen de regen met bakken uit de hemel kwam, mijmer de ik over die heerlijke vakanties in Zuid-Europese oor den. Ik dacht: we pakken een last-minute en we nemen de benen. Naar de verzengende hitte. Dan valt de krant op de deurmat. 'Run op last-minutes' lees ik. Zelfs Duitse toeristen melden zich bij Nederlandse reis- bureaus, meldt deze krant. Op dat mo ment weet ik dar ik A een gevangene ben in mijn eigen huis. Inmiddels is het maandag 4 augustus. De zon schijnt. En blijft i 'oorlopig schij nen. En ik moet wer- - ken. i,.Een hotelschip hoeft niet super-de-luxe te zijn, maar de gasten ver wachten wel 'eines he stimmtes level'." Gerrit Wassenburg uit Alphen aan den Rijn geeft zijn boot zelf vier sterren. „Maar de boot is natuur lijk minder luxe dan een vier-sterrenhotel." 'Ali-B2', bouwjaar 1926, heeft zes tweepersoonhutten, twee douches, drie toiletten, een sa lon en een keuken. De boot was oorspronkelijk geschikt voor vervoer van zand en grind en is sinds 1991 een 'vakantiechar- ter'. Wekelijks vaart Wassen- burg vanuit Alphen door het Groene Hart. Meestal met een groep Duitsers. „De accommodatie doet niet onder voor een gewoon hotel", zegt Wassenburg tijdens een lunchapuze op De Zijl in Lei derdorp. „De sanitaire voorzie ningen bijvoorbeeld, zijn net zo goed als aan wal." De gasten, een groep Duitsers uit de omgeving van Frankfurt, beamen dat. De hutten zijn een beetje krap, maar 'het voldoet'. Wir haben alles: een bed, koud water, heet water", zegt Sigrid Weiermann uit Hanau. Ze vaart voor het derde achtereenvol gende jaar mee op de AH-B2, met steeds wisselende groepen en trajecten: „We varen en fiet sen. Het is een ideale combina- Bellen met Hotel Centraal Voor wie een stukje wil reser veren in Hotel Centraal staat een speciaal telefoonnum mer open. Het onderwerp moet natuurlijk wel direct of indirect te maken hebben met hotels. Boekingen: 06 - 53474513. Eckhart verkoopt geen meubels. Eckhart lost problemen op 36- 133 g^e showroom van Eckhart 65?rieurs figureert desigmmeu- -6lir in een smaakvol geënsce- irde botsing van stijlen en imingen. Giorgetti. Matteo jssi, Starck en Des Bouvrie. Htoelen, banken: de welge- Hnde lievelingen van direc- Frank van Haaien, wachten Huldig totdat ze worden uit- Huwelijkt aan oprechte kan ken I Amstelhotel, hotel Des In- iof restaurant De Zwaan van tok Cas Spijkers; Eckhart le- f al 155 jaar op maat gesne- jr€t meubilair aan luxe-hotels, jaurants en het koninklijk s. De directeur noemt ze I isequent 'partners' in plaats i 'klanten'. Vijftien jaar erva- g in de hotelbranche resul- d. Me in een gedegen kennis cd wat het beste is voor zijn ielijke wederhelften. „Pro- |rt u het eens zo." weet wat voor behang sa- ngaat met welk handdoe- irekje, waarom Amerikaanse jenlui gek zijn op 'Dutch kters' als slaapkamergarne- b en hij gruwt van goedkoop ïeliscli denken. „Al die Holi- -4 Inns met dat institutionele k gooi dat toch weg!" j40-jarige directeur is lid van /0fclobal Hoteliers Club. Een n' stigieuze onderneming die x,)rzijn leden als toelatingseis ïrs4 hoge hotelfunctie op ten- hste drie continenten han- Tt. Als general-manager was n Haaien actief op vier. Hij d^at als de ideale gentleman- 0 irkoper, dringt niet op maar hit in en toont een gedreven- ld die niet anders dan erg Pn genoemd kan worden, fubilair is niet het voornaam- adat Eckhart verkoopt. Het Irijf levert totaalconcepten Dr inrichting en daarin past 6-bs een nee met advies beter n meubilair zonder visie. „Als nand honderd stoeltjes wil, ja d dan kunnen ze die krijgen, injar liever verwijzen we ze ropr naar de concurrent. Daar- ligt niet onze kracht. We zoe- een specifieke oplossing t°t>reen specifiek probleem. bekleden liever die oude jelen dan dat we ze gelijk vër- Spgen door nieuwe." ^instormen met de partners Eckhart levert al 155 jaar op maat gesneden meubilair. aan tafel, liefst aan dezelfde kant, daar gelooft hij in. Op die manier probeert Van Haaien de vinger op de wond te leggen. Is de zere plek gevonden, dan hel pen naai-ateliers, een stoffen- designteam, een serviceteam, interieurarchitecten en een pro jectcoördinator gezamenlijk het probleem de wereld uit. De tijd die de voorbereidingen in beslag nemen, overschrijdt vaak ruim de tijd van de daad werkelijke veranderingen. Voor restaurant De Zwaan van Cas Spijkers is Van Haaien 2,5 maand in bespreking geweest voor een herinrichting die twee weken in beslag nam. De goede naam en de dito ser vice hebben er wel voor gezorgd dat ze bij Des Indes gelijk aan de bel hingen toen twee lam penkappen in de lobby scheef hingen. En bij een niet nader te noemen hotel werd een beroep gedaan op de deskundigheid van Eckhart voor 'het verwijde ren van pluisjes'. „Ja... we leg gen wel eens wat geld toe op de service. Maar het is niet zo dat we alles doen wat onze partners van ons vf Gerrit Wassenburg op de 'vakantiecharter' AÜ-B2. „De accommodatie doet niet onder voor een gewoon hotel.' foto mark lamers tie. Het is ook dé manier om Nederland te leren kennen. Veel hotelboten starten in Amster dam, maar daar zouden we nooit onze auto achterlaten. In Alphen wel. Daar zorgt Gerrit vooreen garage." Er is geen sterrensysteeem voor de 48 motorcharters die door Nederland varen, maar er wordt wel aan gewerkt. Wassenburg: „Er is inmiddels wel een con cept-systeem opgezet, maar het is nog niet duidelijk of iedereen er aan wil. Aan de ene kant is het goed dat je de consument op die manier kunt aangeven wat de kwaliteit van een boot is. Maar aan de andere kant zijn er kwaliteitsfactoren die moeilijk meetbaar zijn. Neem bijvoor beeld zaken als 'gastheerschap' en het 'programma' dat je biedt. Daar liggen nog wat hiaten." Als goed gastheer verwelkomt Wassenburg zijn gasten elke za terdag met een kopje koffie en een stroopwafel. „Eine Honig- wajfel is een van de weinige specialiteiten die we in Holland hebben", zeg ik dan. Zijn programma bestaat uit drie 'componenten', 's Ochtends va ren we een uur of vier, 's mid dags fietsen de gasten onder lei ding van een gids 35 kilometer en 's avonds bezoeken we een stad. Als er Hollanders meeva ren, ziet het programma er meestal iets anders uit: die fiet sen minder en willen - om het gek te zeggen - meer cultuur hebben." De toeristen houden Wassen burg gemiddeld 25 weken op het water. „In het voor- en na seizoen wil ik me meer gaan richten op bedrijven. Er zijn al bedrijven die hun gasten bij ons onderbrengen, maar we kunnen ook programma's voor hen ver zorgen. 'Teambuilding' heet dat met een mooi woord, of 'kader vorming', ik ben niet zo thuis in dat managersjargon. Op een boot zitje daarvoor goed: aan boord ben je een beetje los van de wereld. Real Betis voor vierde jaar in Leeuwenhorst Congrescentrum Een jonge vent, gehuld in trai ningspak, strekt zich nog maar eens languit neer op het gras voor Congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijkerhout. Het is tijd om een dutje te doen. Binnen, in de lobby, dezelfde groenblauwe trainingspakken. Aan een tafeltje zitten drie man nen druk te telefoneren in ra zendsnel Spaans. Dit moeten de voetballers van Real Betis Bal- ompie uit het Spaanse Sevilla zijn. De club uit de 'primera division' heeft zijn trainingskamp belegd in Noordwijkerhout. Als voorbe reiding op een nieuw zwaar sei zoen mag Leeuwenhorst als on derkomen dienen. Na de oefen wedstrijd van zondag tegen het plaatselijke WSB (0-5 voor Be tis) slentert een deel van het team nu losjes door de gangen. Kaarten, een spelletje ping pong, telefoneren met de fami lie of de gebruikelijke siësta, verdrijven de dreigende verve- ling. Dat ze het toch prettig toeven \inden in de Leeuwenhorst, blijkt uit het feit dat ze hier voor het vierde achtereenvolgende jaar zijn te vinden. „De eerste keer waren ze nog erg verlegen. Maar voor een aantal van de spelers ben ik inmiddels 'Goke', die 'J' wordt natuurlijk een 'G' in het Spaans", vertelt de recep tioniste. „Zo sjansen ze regel matig met de dames",'voegt sa les-manager Huub Voom er aan toe. Volgens Voorn moest hij de eer ste keer van het verblijf van de club een aantal spelers corrige ren, „Zo liep iemand rustig door de gangen om de haverklap zijn sigaret af te tikken. Toen heb ik hem er maar even op gewezen dat er ook asbakken zijn." Huib Voorn is sales-manager van Leeuwenhorst Congrescen trum, maar nu de hoge voetbal heren uit Sevilla er zijn, wordt hij vaak van zijn 'gewone' werk weggeroepen. „Ik ben de enige die wat Spaans spreekt en ik treed daarom op als tolk tijdens hun verblijf. In Spanje hebben ze zelfs alleen mijn telefoon nummer en niet dat van het ho tel. Regelmatig hangen er spe lersvrouwen of journalisten van het thuisfront aan de lijn. Maar het contact is altijd erg leuk", vindt Voom. Rogelio Sosa, de assistent-trai ner van Betis, is uiterst lovend over de accommodatie in de Bollenstreek. Met een handkus laat hij blijken dat hij het ver blijf, het eten en de service alle maal even perfect vindt. „In Spanje zijn ze niet gewend dat aan verschillende wensen vol daan kan worden. Het 'morgen, morgen', ligt meestal op de lip pen van een Spanjaard bestor ven. Voor ons is een extra Enkele spelers van Real Betis in de lounge van Leeuwenhorst Congrescentrum, in afwachting van de tweede training. Vooraan ex-Ajacied Finidi George. vTuchtensapje, stokbrood in plaats van het tevoren afgespro ken bruine brood of het bakken in olijfolie geen enkel pro bleem", zegt Voom. In het spoor van de Spaanse voetballers zijn ook persverte genwoordigers uit Sevilla en omstreken naar Noordwijker hout gekomen. Roberto Pardo. een fotograaf van het landelijke dagblad Marca, vertelt dat de Spaanse club eigenlijk om drie redenen hier is. „Naast de luxe van het onderkomen met een zwembad en fitnessruimte, zijn dat de prima, kort geschoren velden en het weer. In het zui- foto henk bouwman den van Spanje is het zomers veel te heet en het klimaat in Nederland is goed om alvast te wennen aan het veel koelere weer van de noordelijke clubs in Spanje", aldus Pardo. Dierenhotel .jen asielzoeker in het dierenho tel. Zo zou je de golden retriever Shane kunnen noemen. Shane is een vierjarige reu die al sinds maart verblijft in het pension van Nationale Dierenzorg aan de Wassenaarse Zijdevveg. Aan de andere kant van de wereld wordt echter hevig naar hem verlangd. Shane is namelijk de OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ HUURMIJ/AUTO PETER I Prijsvoorbaeld ford Ka f, 75/* per dag, 1(H) km vrij lieveling van een echtpaar uit Kroatië dat vorig jaar als vluchte ling is opgeno men in Mel bourne in Australië. Sinds het echt paar het oor logstoneel heeft weten te ont vluchten, is het ook bezig om de hond naar Melbourne te krij gen. Aangezien J. Boersma van Nationale Dierenzorg als enige in Europa een reisbureau voor dieren drijft, kwam Shane in het Wassenaarse pension terecht. Een mislukte poging om via Singapore naar Australië te rei zen, had hij toen al achter de mg. In Wassenaar is het nu al maan den wachten op het moment dat de hond voldoet aan de strenge eisen die Australië aan toelating stelt. Een inenting te gen hondsdolheid is weliswaar gegeven, maar bloedmonsters willen dat nog onvoldoende aantonen. „Een drama voor met name de bazin van Shane", Shane wacht al maanden op het moment dat hij voldoet aan de strenge eisen die Australië aan toelating stelt. foto loekzuyderduin weet Boersma, die haar vanuit Melbourne regelmatig aan de telefoon heeft. „Ze is er hele maal stuk van. Dat kan ik me ook goed voorstellen, want Sha ne is een ontzettend gave hond." Zelfheeft de golden re- triever trouwens geen last van heimwee, want hij heeft in het pension een best leven. „Voor de honden is het hier echt va kantie", aldus Boersma. „We hebben grote kennels met vloerverwarming, een automa tisch drinkwatersysteem en luchtreiniging. En elke dag gaan de honden meerdere keren per dag in roedelverband naar bui ten." Wat Shane betreft, moet zo langzamerhand wel worden uit gekeken voor het kennelsyn droom. aldus Boersma. „De hond leeft hier op een veel na tuurlijker manier dan thuis, sa men met andere honden. Maar straks moet het natuurlijk nog wel een fijn dier zijn om thuis te houden." Boersma schat dat de vliegreis en de verblijfskosten van Shane al met al zo n zevenduizend gulden zullen belopen. „Dat be drag wordt door familie betaald, want als vluchtelingen hebben de bazen v an Shane het zelf niet al te breed." De AH-B2 uit Alphen aan den Rijn, een hotelschip met 'bestimmtes level'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13