foorschoten waarschuwt voor oplichters Wilde ooievaars kiezen voor Avifauna Leiden Regio luren horen Vanessa Sever niet zwemmen ■Vos maakte niet grootste fout in glycerine-drama Leven na de dood Leiderdor um Voorschoten Warmond Wassenaar Zoeterwoude Vakantiespel al bijna vol Rechter stuurt aan op schikking tussen lid en vliegtuigbouwclub "DAG 5 AUGUSTUS 1997 rï m ramt verkeerslicht tscHOTENZonder ook maar een moment af te remmen 't een 59-jarige Voorschotenaar gistermiddag een verkeers- omver gereden in Voorschoten. Op de kruising Raadhuis- ^-vj/Koningin Julianalaan werd het object door de klap losge- "'en enkele meters weggeslingerd. De man reed in de richting en en miste de bocht volledig. De politie vermoedt dat de uurder onder invloed van alcohol reed. Hij is naar het AZL Jgebracht, maar kon na behandeling weer naar huis. Ageren uit park verwijderd 7pJgeest De politie heeft gisteravond een groep van zeven e leren weggestuurd uit het park aan de Hofbroeklaan. Omwo elen hadden melding gemaakt van overlast. De politie trof de ranP met een aantal brommers aan op een bankje in het park. ran,hen heen lag een hoop afval. De jongeren hebben onder /eefcht van van de politie de rommel opgeruimd en zijn vervol- n* uit het park verwijderd. mg" O', li p| HAAG/WASSENAAR» fs de buren willen liever ia de overkapping boven zwembad van zangeres ïfnessa overeind blijft. In band met de gevreesde ^uidsoverlast. Maar ook LvJj is nog steeds geen reden i de aanbouw te laten an. Het is in strijd met het jtemmingsplan, dus mag Injgemeente Wassenaar Va- dwingen het gebouw- na zeven jaar weer met de gelijk te maken. óat heeft de Raad van Sta- scthu besloten naar aanlei- van de zitting op 3 juli. k alle andere argumenten i spijt, de zangeres en haar mttner, zakenman Hans të^ukhoven, moeten de a%kapping weghalen. Op e^ffe van een boete. De ille- mcb aanbouw staat al sinds ,r(l)0 in de achtertuin aan de uufckershagenlaan 62. Ge meenteambtenaren kwamen ^4 drie jaar later achter de ze overtreding. Diverse rechtszaken volgden. Tot aan deze laatste bij de Raad van State. Het argument van de buren telt niet, dat de overkapping niet van de straat te zien is geldt ook niet. Met de overkapping is het oppervlakte van het huis simpelweg te groot gewor den. En dat mag niet. De gedachte dat de ge meente bang zou zijn voor een precendentwerking als het gebouwtje voor een keer mag blijven staan, acht de Raad van State ook niet ge grond. Ook de 'om gezond heidsredenen' of de kapi taalvernietiging (een half miljoen gulden) haalde het niet. 'Dan had Breukhoven het risico maar niet moeten nemen', oordeelt de Raad van State. Breukhoven heeft zijn hoop nog gevestigd op een civiele procedure. Die moet er toe leiden dat de bestem ming van de villawijk in zijn voordeel wordt veranderd. FOTO MARK LAMERS Een ooievaar zit op een straatlantaarn te lonken naar de glanzende toekan op het Van der Valk-restaurant. dorith ligtvoet Wie langs het Alphense vogelpark Avifauna rijdt, moet uitkijken voor laagvliegende ooi evaars. Een bord waarschuwt automobilis ten dat ze beter niet te hard het gaspedaal kunnen intrappen als ze langs het vogel park rijden. Een ooievaar zit op een straatlantaarn te lonken naar de glanzende toekan op het Van der Valk-restaurant, een ander zit bo venop het dak te kijken naar het voorbij schuivende publiek. Ze trekken niet eens zoveel bekijks. De 'wilde' ooievaars behoren inmiddels tot de folklore van het vogelpark. Het park telt dit jaar enkele paren 'wilde' nestelende ooievaars. Het zijn vogels die kunnen gaan en staan waar ze willen. Toch hebben ze Avifauna uitgekozen als broed plaats. „Hier heersen natuurlijk ideale om standigheden", zegt woordvoerster Chris- tianne Vermuê. „Ze krijgen te eten en heb ben geen natuurlijke vijanden." Vandaar dat het vogelpark de laatste jaren broeden de ooievaars in huis heeft. Als de vogels worden gevoerd, eten de zwart-witte klepperaars gezellig een hapje mee. Avifauna heeft daar geen problemen mee. Ook andere vogels die buiten het park thuishoren, zoals reigers, pikken immers vaak een eendagskuikentje. Door de 'vreemdelingen' ruimhartig bij te voeren, voorkomt het park dat de eigen dieren geen voedsel meer krijgen. Het vogelpark draagt de ooievaars zelfs zo'n warm hart toe dat het langs de Hoorn, de drukke weg langs Avifauna, een waar rd igthters houden de laatste tijd flink huis in Voorscho tje overlast is zo groot dat de gemeente in overleg je politie een publiciteitscampagne is begonnen om ivers te dwarsbomen. Mensen die zich voordoen als Bhannen of dakdekkers dienen zo te worden gestopt, voor illegale collectanten, die de opbrengst in eigen steken en venters wordt in advertenties gewaar- wd. jchotendimitri walbeek mannen' en 'dakdekkers' kar weitjes opknapten voor veel te o7ïatste tijd is het een aantal veel geld. Ook werden nietsver- voorgekomen dat 'tuin- moedende burgers op andere manieren opgelicht. Dit gebeurt natuurlijk overal. Maar agenten in Voorschoten vonden het nu maar eens tijd worden om de bevolking te waarschuwen. De gemeente verstrekt de vergun ningen dus die heeft de adver tenties opgesteld", volgens een politiewoordvoerder. Let op! De advertenties geven onder het kopje 'Let op! Waarschu wing' tips om de oplichters bui ten de deur te houden. „Vraag naar de verplichte legitimatie die voorzien is van de stempel van de gemeente als iemand bij u aan de deur komt collecte ren", raadt de gemeente in de advertentie aan. Ook voor het venten aan huis is een vergun ning verplicht. Een ventvergun ning is een originele persoonlij ke brief van de gemeente (dus geen kopie) op naam. „Daar naast is het verstandig om te weten dat kinderen onder de zestien jaar niet mogen collec teren zonder begeleiding van êen volwassene", staat in de ad vertentie. Venters De gemeente publiceert tegen woordig de weken wanneer col lectanten kunnen worden ver wacht. Hiervan wordt jaarlijks een lijst opgesteld. Maar met venters ligt dit moeilijker. „Mensen kunnen een ventver gunning aanvragen voor bij voorbeeld de daarop volgende dag. Helaas is publicatie dan niet mogelijk", luidt de tekst. Volgens de opstellers is het raadzaam vooral oplettend te blijven. De gemeente waar schuwt in de advertentie dat in Voorschoten tot 31 augustus niet wordt gecollecteerd. Ten slotte luidt het advies om 'als u de zaak niet vertrouwt' de gemeente of de politie te waar schuwen. mJos was betrokken bij de ljke leverantie is reeds >st. uitgemeten in de media. !le, aanhoudende publici- het glycerine-drama is 8egaan van de tot d311 envteloze reputatie' van Vos. Baande kwalificatie is af- in'iig van het Verbond van elaren in Chemische Pro- n(VHCP). ud? de ministers Borst (Volks- en Sorgdrager jie) al die tijd van mening gebleven dat het bedrijf Strafbaar feit had gepleegd dus ook geen strafrechte- Hderzoek hoefde te worden ield, maakte de zaak er vos toch niet beter op. De k bleef dat Vos de ramp 'arpnnen voorkomen, al was 'Meen maar omdat van alle ühandelaren die de glyce- an elkaar doorverkochten, |e enige is geweest die de ste partij in handen heeft 1. Dat de directie tot op de vandaag weigert com- aar te geven, versterkte de dat Vos iets verborgen Het toch al aangetaste imago van de Alphense chemische handelsonderneming Vos bv lijkt onherstelbaar beschadigd, nu verslaggever Hans Buddingh' van NRC Handelsblad een belangrijk rapport boven water heeft gehaald. Uit het document, een analyserapport van een Dordts laboratorium, is af leiden dat het bedrijf wist dat de glycerine die het begin 1995 doorverkocht, zwaar was verontreinigd. De bewuste partij is, zonder dat Vos alarm heeft geslagen, in een hoestdrankje verwerkt dat aan tientallen Haïtiaanse kinderen het leven heeft gekost. Borst en de Inspectie voor -1 Volksgezondheid door de 30|ur van NRC Handelsblad hening zijn veranderd en 8.i»ogst waarschijnlijk toch strafrechtelijk onderzoek staat niet alleen het imago maar mogelijk ,et voortbestaan van Vos op het spel. In het i A7os meest ongunstige geval wijst de rechter irs de schadeclaims van de ouders van de komen kinderen toe. Het totaalbedrag is tend maar vast staat dat het om vele miljoe- iRildens gaat. Toch is het nog maar de vraag I analyserapport van het Dordtse laboratori- r'1el die juridische waarde heeft die sommige het reeds hebben toegedicht. isenhandelaren, zoals Vos, zijn namelijk niet verplicht om hun koopwaar te controle- [e gaan er vanuit dat hun handelspartners [Mn wat ze op de etiketten op de vaten zeggen ?bben geleverd en verkopen* producten i uflls ongezien door, ook als het gaat om che- ïe grondstoffen voor medicijnen. Een kwes tie van vertrouwen. Bij critici breekt het angstzweet uit bij de ze gang van zaken maar de han delaren zelf wijzen erop dat zonder dat vertrouwen er geen handel mogelijk is. Bovendien zouden tussenhandelaren die laboratoria alles laten controle ren de prijs onnodig opdrijven waardoor zeker in een straat arm land als Haïti medicijnen onbetaalbaar worden. Veel belangrijker dan dat alle tussenhandelaren monsters (la ten) testen is dat de fabrikant die de grondstoffen verwerkt controleert. Zoals bekend heeft de Haïtiaanse medicijnenfa- briek in Kwestie, Pharval, dat niet gedaan. Dit aspect raakt steeds meer op de achtergrond. De schijnwerpers zijn van meet af aan op Vos gericht geweest. Dat er voor de tussenhandel geen wettelijke verplichting is om te controleren was voor de ministers Borst en Sorgdrager een van de belangrijkste rede nen om Vos met rust te laten. Aanvankelijk leek het er name lijk op dat Vos de glycerine, af komstig van een onbekende Chinese fabrikant, die de partij aan een Duitse tussenhandelaar heeft verkocht, slechts van nieu we, eigen, etiketten heeft laten voorzien en de vracht heeft ver kocht aan een andere Duitse tussenhandelaar. Het zou toch vreemd zijn dat Vos door een on verplichte handeling toch te verrichten, zijn juri dische positie plotsklaps geheel zou hebben uit gehold. Wel is het natuurlijk onverteerbaar dat het bedrijf met de wetenschap dat de glycerine allesbehalve zuiver was, niets heeft gedaan maar er is nog niet één aanwijzing dat er opzet in het spel is. De conlusie dat er veel is misgegaan met de administratie bij Vos lijkt wél gerechtvaardigd. Deze fouten hadden echter niet hoeven uitmon den in het drama dat zich op Haïti heeft voltrok ken als de medicijnenfabriek de handelingen waartoe deze wél is verplicht, gewoon had uitge voerd. wim koevoet oegstgeest De monumentale linde op de hoek van de Terweeweg en de Waldeck Pyrmontlaan is dan wel doodverklaard, de stronk is niet van plan het erbij te laten zitten. Krap een halfjaar nadat de 250 jaar oude boom werd omgehaald, wordt het onderste gedeelte van de stam bijna volledig door nieuw groen aan het oog onttrokken. Kan gebeu ren, zegt mevrouw S. Maandag van het hoveniers bedrijf, dat zich destijds over de toen nog zieke boom ontfermde. „Er zit altijd nog wel ergens leven in. Maar een boom krijg je er niet meer van." Hoe spijtig het ook is dat de markante boom in de tuin van de Ora et Labora-boerderij het loodje heeft moeten leggen; het is maar goed dat het is ge beurd. „Het heeft de afgelopen voorjaar af en toe zo vreselijk gestormd, dat hij vast was omgegaan." FOTO MARK LAMERS CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, O: GEMEENTEHUIS Pret in het gemeentehuis. Tot 12 september zijn de doeken van deze kunstenaar te bewonderen tussen 8.30 uur en 12.30 uur aan het Statendaalder. Pret houdt van stillevens en de Hortus Botanica in Leiden is zijn favoriete-locatie om te aquarellen. Hij volgde diverse cursussen in Leidschendam en Zoeterwoude. Eerder exposeerde Pret in verzorgingstehuis Leythenrode, biblio theek Stevenshof in Leiden en het gemeentehuis van Zoeterwoude. RHUNGEEST Oegstgeest Digitaal, de Internet-versie van Oegstgeest, is uitgebreid met een extra pagina die is gewijd aan de verbouwing van de voormalige Jelgersmakliniek tot gemeentehuis. Op de pagi na zijn behalve een stand van zaken diverse foto's te zien van de werkzaamheden in het toekomstige gemeentehuis. De informatie wordt geregeld ververst. schuwingsbord heeft geplaatst. „De jongen krijgen hun eerste vlieglesje boven de dmk- ke weg", vertelt Vermuê. „Ze vliegen nog wat onzeker en scheren laag over de weg in de richting van het water. Om te voorko men dat ze worden aangereden waarschu wen we automobilisten." Ook de Stichting Alphense Ooievaars die bij kinderboerderij Zegersloot een buitenstation voor ooievaars beheert, heeft geen moeite met het bijvoe ren van de vogels in Avifauna. „Ook de ooi evaars die in het buitenstation nestelen, voeren we bij. De oudere vogels zijn nu eenmaal gewend aan hulp van mensen. Bij Avifauna hebben de ooievaars een goed le ventje en ze zitten in de buurt van soortge noten. Wie zou het de dieren kwalijk nemen dat ze daar willen nestelen?", zegt bestuurs lid Annemieke Enters. HAZERSWOUDE-DORP Het Zuidhollands Landschap wil niet dat de Compierenkade in de toekomst een doorgaande route wordt voor auto's naar rijksweg 11. Volgens de stichting is het gebied aan het einde van de Burgemeester Smitsweg een waardevol natuurgebied. Een drukke autoweg past daar volgens haar niet in. De stichting vocht daarom vorige week voor de Raad van State het Rijnwoudse structuurplan 'Sterk in het Groen' aan. In dit plan wordt de moge lijkheid voor het verbreden en doortrekken van de kade openge houden. E. Karssenberg, die de gemeente vertegenwoordigde, nu anceerde de bezorgdheid van de bezwaarmaker. Pas als de tunnel onder de Dorpsstraat niet doorgaat en de rotonde of de rondweg ook niet haalbaar blijkt te zijn, komt de Compierenkade pas weer in zicht om de verkeersproblematiek op te lossen. HAZERSWOU DE-RUN DU K De gebroeders van Swieten en P. den Hertog hebben problemen met de ecologische zone die de ge meente tussen rijksweg 11 en het spoor heeft gepland. De broers, die het land van Den Hertog gebruiken voor hun melkveehouderij aan de Hoge Rijndijk, willen compensatie voor het stuk land dat zij voor de groenstrook moeten afstaan. Zij maakten daarom vorige week bezwaar bij de Raad van State tegen de het Rijnwoudse struc tuurplan 'Sterk in het Groen'. De gemeente had landruil beloofd, vertelden zij staatsraad Bartel, maar laat niets meer van zich horen. Om te voorkomen dat de gemeente in de toekomst misschien over gaat tot landonteigening spanden zij een zaak aan. De representant van de gemeente, E. Karssenberg, probeerde de boeren gerust te stellen. Hij herhaalde het standpunt van de gemeente dat zij alleen op vrijwillige basis land verwerven voor de groenstrook. DOBBEWUK Als het aan B en Wligt komt er een groothandel in wandstellingen en -rekken, kasten en rekken aan de Industrieweg 11Een oprichtingsvergunning ligt ter inzage op het gemeentehuis. Tot en met 2 september is deze in te zien. Het bedrijf, Elfa Benelux, heeft ook een timmerwerkplaats en een plek voor metaalbewerking gepland. Iedere belangstellende kan daarnaast tot 2 september een gemotiveerd bezwaar indienen. Eventueel kumien zij verzoeken de bedenkingen mondeling te uiten. Een vertegenwoordiger van Elfa Benelux kan daarbij aanwezig zijn. KOUDENHOORN'Warmond goes Hollywood' is dit jaar het thema van de kindervakantieweek in Warmond. De spelletjes die de 268 deelnemertje doen staan in het teken van films en musicals. De hutten die de kinderen op het eiland Koudenhoorn bouwen, wor den met veel glitter en glamour versierd. Een overnachting op het eiland is voor de oudste kinderen een van de hoogtepunten van de week. Ter afsluiting van de vakantieweek breken de kinderen en de leiders de bouwsels vrijdagmiddag weer af. Van de resten wordt een groot kampvuur gemaakt. WASSENAARSE SLAG Reddingsdemonstraties in zee. Ook de boten en de auto van de Wassenaarse reddingsbrigade kunnen zondag worden bekeken op de Wassenaarse Slag tijdens de open dag van de reddingsbrigade. In en rond de strandpost kunnen mensen van 10-16 uur een kijkje komen nemen! Voor kinderen zijn er spelletjes te doen op het strand. Als de zee rustig is kunnen liefhebbers mee varen in de boot van de reddingsbrigade. Ook de Wassenaarse poli tie is aanwezig met een voorlichtingskraam. ZOETERWOUDEHet spreekuur van de afdeling burgerzaken van de gemeente in De Eendenkooi wordt volgende week hervat. Gedu rende de vakantieperiode heeft het spreekuur vier weken stilgele gen. Van 13.30-14.30 uur kunnen de Zoeterwoudenaren vanaf dins dag 12 augustus weer met hun vragen in De Eendenkooi terecht. alphen aan den run Het Vakantiespel is dit jaar zo populair dat er bijna geen plaats meer is. Inmiddels hebben zich al meer dan 1100 kinderen inge schreven voor het spel. Het is dus belangrijk om er snel bij te zijn als het Vakantiespel komende zaterdag op de markt staat voor eventuele na-inschrijvingen. Evenals voorgaande jaren werkt de stichting Vakantiespel met 3 programma's die zijn afgestemd op de leeftijden van de deelne mers. Zo is er een groep voor 6-7-jarigen, een voor 8-9-jarigen en een voor 10-12-jarigen. Volgens voorzitter Albert-Jan Vonk zijn er in de jongste groep nog maar enkele plaatsen. In de oudste groep is nog genoeg plek. den haag/valkenburg Een uit Oegstgeest afkomstig lid van de Stichting Neptune Association (SNA) heeft in kort geding bij de Haagse recht bank toegang geeist tot de hangar op het vliegveld Valkenburg waar gewerkt wordt aan de restauratie van een histo risch Catalina-vliegtuig. De inwoner van Oegstgeest was in de jaren zestig werk zaam in de vliegtuigbouw en werd door SNA aangetrokken als coördinator voor de restauratie. Volgens SNA ontpopte de eiser zich al snel als iemand met veel verstand van techniek maar met weinig sociale gaven. De volledig op vrijwilligers draaiende restauratiesessies in de weekeinden wer den steeds slechter bezocht en het be stuur van SNA wijt dit aan de coördina tor. Gesprekken tussen het bestuur en de Oegstgeestenaar konden de lucht niet klaren en de bom barstte toen het SNA- bestuur lucht kreeg van een incident waarbij eiser een medewerker van de vliegbasis met de dood zou hebben be dreigd. De Oegstgeestenaar werd ge schorst en er werd door een commissie een onderzoek ingesteld. Bij de politie is geen aangifte gedaan. SNA concludeert uit het commissieverslag dat de eiser sinds het incident terecht uit de hangar- wordt geweerd. Die maatregel is door de leiding van de vliegbasis overgenomen. Hoorzitting Rechter F. Robbers was echter niet erg over het bewuste verslag te spreken. Vol gens hem heeft eiser geen enkele kans gekregen om zich tegen de beschuldi gingen te verweren. Tijdens de hoorzit ting werd duidelijk dat de Oegstgeeste naar met klem ontkent dat er enige be dreiging plaatshad. Robbers verzocht daarom de partijen om de tafel te gaan zitten om te bekijken onder welke voor waarden eiser weer aan het Catalinapro- ject kan deelnemen. Op 20 september wil rechter Robbers van de beide partij en horen of ze tot een schikking zijn ge komen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11