Koelwagens naken te veel herrie Henk Angenent ook snel op de trekker Lol voorop bij survival-spektakel in Oud Ade Gading krijgt 22 parkeerplaatsen van Leiderdorp Leiden Regio Uitslagen Trekkertrek Kraamzorg Duin en Veen luidt noodklok akantie viiulerweek jij 't Spant D66-Leiderdorp wil klachtencommissie ftANDAG 4 AUGUSTUS 1997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv.-chef rudolf kleijn, 071-5356436 dronken bromfietser ■^gstgeest Met teveel alcohol achter de kiezen heeft een 24-ja- YJge bromfietser uit Leiderdorp gisteravond een 35-jarige fietser ft Voorhout aangereden op de Oegstgeester Haarlemmertrek- aart. De bromfietser had drie keer zoveel gedronken als toege- ;aan. Ook reed hij op een onverzekerde bromfiets. :hi ^aravan brandt uit tej.phen aan den rijn Een aan de Emmalaan in Alphen aan den 8^jn geparkeerde caravan is gisteravond helemaal uitgebrand. e1e brandweer was snel ter plaatse maar kon niet verhinderen at het vakantie-onderkomen verloren ging. De politie stelt een 1 ^ïderzoek in naar de oorzaak van de brand. Ze sluit brandstich niet uit. J jivjewond bij schoonmaken machine a ^assenaar Het schoonmaken van de snijmachine is de eigena is van pizzeria 'Het Plein" gisteravond bijna noodlottig gewor- en. De vrouw raakte het mes en liep daarbij een slagaderlijke loeding op. Een klant schoot haar te hulp. De vrouw is met I-hoed naar het ziekenhuis gebracht, waar ze met succes aan v^ar verwonding werd geopereerd. Ikemade moet overlast indammen ia d( pb gemeente Alkemade moet, op last van de Raad van ickte, vóór 10 september wat doen aan de geluidsover- die de koelwagens van Eskimo bv in Roelofarends- ^n veroorzaken. Ze produceren meer lawaai dan de decibel die overdag wettelijk zijn toegestaan, vindt "lurman E. Braaksma. Hij ligt daarover al sinds 1995 met gemeente in de clinch. Zij moet er op toezien, dat de- in de Hinderwet wordt nageleefd. merkelijk somberder beeld van de geluidsoverlast dan de me tingen die de gemeente liet uit voeren. ,,De commissie heeft gewoon haar werk niet goed ge daan", zegt Braaksma nu. C. Wassenaar, chef algemene za ken van de gemeente, wil daar niets over kwijt. Van de ge meentelijke 'onzorgvuldige voorbereiding', waarvan de Raad van State rept, zegt Was senaar: „Die uitspraak stel ik niet ter discussie." Dat kan ook moeilijk anders. De gemeente heeft nog maar weinig tijd om nieuwe metin gen te laten verrichten door het Delftse milieuadviesbureau De Straat en eventueel het koel- en vriesbedrijf bestuursdwang op te leggen. Volgens Braaksma is voorkomen van de geluidshin der tamelijk eenvoudig. Als Es kimo nu zijn ronkende koelwa gens voortaan permanent aan de overkant van het Zuideinde parkeert tussen twee kassen in, heeft niemand in de buurt er meer last van. tift-OFARENDSVEEN van der geest 11 rrfimo kreeg de hinderwetver- nning in juli 1987. Voor- irflmste geschilpunt tussen *aksma en de gemeente was evplek waarop de geluidsme- )igen werden gedaan. Dat •efet op de grens van het be- Kjf. ter plaatse van een niet tot al bedrijf behorende woning, dft de wet. Dat is de woning i Braaksma. zei de gemeente, is het appartement, dat boven Eskimo's bedrijfs- kmte ligt, vond Braaksma. r De Raad van State hakte vori- de knoop door. Braaks- vf kreeg zijn gelijk. Daar zijn noter wel jaren van gesteggel p(i voorafgegaan. Diverse ke- _l boog de gemeentelijke jnmissie bezwaar- en be- ^psschriften zich over de festie. Onveranderlijk advi- irde zij het college niet te jichten voor Braaksma's argu- Inten en zijn op eigen houtje gevoerde geluidsmetingen, pie metingen gaven een aan- koudekerk hans versluis Zwarte rookpluimen geven de plaats van hande ling aan. Handig voor diegenen die minder be kend zijn in de Koudekerkse polder en zaterdag naar zijn afgereisd om de befaamde Trekkertrek- wedstrijden bij te wonen. De rook is afkomstig van de matadoren van de dag, de trekkers. De monsters geven al hun honderden pk's om de aanhanger met gewicht zo ver mogelijk over het gescalpeerde weiland te trekken. De motor brult en hijgt zwarte rook, de banden vervormen onder het geweld. Terwijl de bestuur ders met een pinkje achteloos het stuurwiel vast houden en over hun schouder naar achteren kij ken, kraakt hun machine in al zijn lasnaden. Als het gevaarte door het toenemende gewicht van de aanhanger ten slotte tot stilstand komt, rent de jury erop af, meet de afstand, waarop de be stuurder schijnbaar emotieloos zijn trekker het terrein afrijdt. Er is haast bij geboden, want alle 152 deelnemers mogen, als de tijd het toelaat, twee keer 'pull-en'. Wie opgeteld de langste af stand behaalt, wint de grote prijs van Koudekerk. De Trekkertrekraces zijn overgewaaid uit Ame rika. Daar is de sport enorm populair en wordt er getrokken met angstaanjagende voertuigen die in een science-fiction-film geen slecht figuur zouden slaan. In Amerika is nu eenmaal alles groot, gro ter, grootst. Ook de doorsneetrekker, die gebruikt wordt op de duizenden hectares grote doorsnee akkers, overtreffen de Hollandse boemeltjes ver re. Alleen de publiekstrekker van Koudekerk kan zich meten met de Amerikaanse collega's. De trekker is afkomstig van de firma Van Werven uit Oldenbroek en ploegt in het dagelijks leven pol ders om tot een diepte van 1,7 meter. Maar ook krachtpatsers van meer menselijke afmetingen stelen de show. De sterkste mannen van Nederland, Ted van der Parre en consorten, draven met de snelste mannen van de wereld op hun rug - elfstedentochtwinnaar Henk Angenent en zijn collega's Ruud Borst en lan Dirk Corts over de baan, die door de regen van de voorgaan de nacht behoorlijk drassig is. Angenent blijkt niet alleen snel op de schaats, maar weet ook met trekkers raad. Met een straatlengte voorsprong op de concurrentie rijdt hij een fullpull de volle honderd meter die de baan lang is. Het massaal toegestroomde publiek lijkt echter niet onder de indruk van dit mensenwerk en is blij als de trekkers de arena weer betreden. Want daar kan geen mens tegen op, al heet ie duizend keer Ted van der Parre of Henk Angenent. -A*** imis. .«c-.v-•-» -ï- Dat de Trekkertrekrace uit Amerika is overgewaaid, is goed te zien aan de afmetingen van sommige wielen. In Amerika is alles nu eenmaal groot, groter, grootst. Bezoekers van het Trekkertrekfestival konden zelf ook een ritje maken in één van de voertuigen. FOTO S LOEK ZUYDERDUIN Oldtimers 0.0-1.5 ton, 1 Nico den Hertog, Benthuizen. Oldtimers 1.5-2.5 ton, 1 Aart van Eik, Driebruggen. Oldtimers 2.5 - 3.5 ton, 1 Jits Col- je, Woerdensverlaat. 0.0 - 2.5 ton, 1 Rob van Vliet, Bo degraven. 2.5 - 3.5 ton, 1 Wim de Goey, Aar- landerveen. 3.5 - 4,5 ton, 1 Corine van de Broek, Nieuwkoop. 4.5 - 5.5 ton, 1 Pieter Helder, Kou dekerk aan den Rijn. 5.5 - 7.0 ton, 1 Peter de Jong, Bo degraven. 7.0 - 9.5 ton, 1 Hans Kempen, Aarlanderveen. Jeeps. 1 C. Rijkenhuizen, Reeuw- Ijk. Super Standaard 4.5 ton. Mark Geltink. Super Standaard 3.5 ton, Pierre Kruien. Super Standaard 4.5 ton, Albert Bijlmakers. regio afke van der toolen culiere bureau's het afweten, merkt Broker hof. „Wij worden drie a vier keer per dag Kraamzorg Duin en Veen luidt in een brief gebeld of we kunnen inspringen. Maar dat aan minister E. Borst van volksgezondheid de noodklok over de verslechterde dienst verlening in de kraamzorg. Particuliere bu reaus komen te vaak hun verplichtingen niet na. Daardoor blijven kraamvrouwen verstoken van zorg, aldus de kraamzorg-or ganisatie, die de Duin en Bollenstreek en de Rijn en Veenstreek bestrijkt. „De minister geeft erkenningen af aan particuliere kraamzorgbureau's. Dan moet ze ook voor waarden aan die bureaus stellen. En ze con troleren", zegt directeur A. Brokerhorst. Vooral nu het vakantietijd is, laten de parti- kunnen we niet. Het komt dan ook voor dat kraamvrouwen pas na zes dagen zorg krij gen. En dat terwijl de eerste 24 uur het meest risicovol zijn. Er wordt zelfs perso neel uit Friesland gehaald om de gaten te vullen." Directeur Brokerhof wijt de proble men aan de commerciële doelstelling van de bureaus. Ze nemen geen vaste krachten in dienst om de kosten zoveel mogelijk te drukken. Daardoor kunnen ze zorg tegen bodemprijzen bieden, vaak via zogenaam de 'zorgmakelaars'. Omdat hun personeels bestand achterblijft bij het aantal inschrij vingen, kunnen de bureaus niet aan hun verplichtingen voldoen. Maar ook de verze keraars valt het een en ander te verwijten, vindt Brokerhof. „De verzekeraars hebben een financieel belang te dienen, en gaan daarom in zee met zorgmakelaars die onder het tarief werken. Maar ook zij komen er nu achter dat het zo niet goed gaat. En ze heb ben een hekel aan ontevreden klanten." Kraamzorg Duin en Veen vindt dat er een taak ligt voor de minister. Zij moet eisen formuleren waaraan particuliere bureaus moeten voldoen. „Wij vinden concurrentie op zich niet erg. Maar dan moet wel ieder een aan bepaalde eisen voldoen. En garan tie kunnen geven op zorg." j Vakantie Kinderweek komt weer aan. Van 12 tot en met augustus wordt er rond 't "bnt een huttendorp gebouwd or kinderen van 4 tot 14 jaar. donderdagmiddag is er een waarna er in el- goedgekeurde hut kan wor- ah overnacht. Jyverdag hoeven de kinderen otli ook niet te vervelen. Zo kan •1 op dinsdag en woensdag Irden geknutseld in 't Spant. »,|ar is op woensdagmiddag ëk weer het kleuter-clowntjes- el. Donderdag is er een grote ikamp voor alle huttensla- rs. Op vrijdag is er theater ft het duo Bol en Blok, die jhzelf de potsierlijke passan- noemen. [Hoogtepunt van de week Irdt het beschilderen van levensgrote olifanten. Dit geen echte olifanten maar ferblijfselen van een bloemen- fso. Op vrijdagavond wordt jt hele huttendorp gesloopt. |n de restanten wordt een :|mpvuur gemaakt. leisjes liegen ver ontvoering waren twee dagen lang ont- en seksueel misbruikt, jnminste, dat vertelden twee frdtse meisjes van 14 en 15 Ir aan bewakers van het AZL. politie constateerde echter kele verschillen in de verha- van het duo. Toen ze daar- fe werden geconfronteerd ga- ze toe dat ze alles hadden ponnen. De twee vertelden [eindelijk dat ze van huis wa- ji weggelopen om een weder- dse vriend in Zeeland te be tken. De meisjes worden niet rvolgd omdat ze niemand [adwerkelijk hebben beschul- F oud ade timoteus waarsenburg Weilanden met hier en daar een schaap, een bleek zomerzonne tje en uitzicht op de Kaag. Dit was het decor voor het survival spektakel dat zaterdag op jacht haven/camping Spijkerboor in Oud Ade werd gehouden. Hoe wel de camping op het eerste gezicht zeer rustig oogt, melden ruim 130 kampeerders van alle leeftijden zich aan voor de sur vivaldag. Opgedeeld in ploegen van tien stortten de deelnemers zich massaal en bovenal vrijwil lig op onderdelen als een grote kabelbaan, polsstokspringen en vlotvaren. De plaats waar de meesten eindigden: de sloot. Het doel: punten vergaren voor een grote beker. „Hou je goed vast, daar gaat'ie." En onder het slaken van een angstkreet duikt een meisje van een tien meter hoge toren aan een kabelbaan naar beneden om 75 meter verder in een sloot te landen. De tekst op haar wit te t-shirt is na haar 'baggerduik' niet meer te lezen door het vuil. Baggerzwarte kledij voert overi gens bij de meeste deelnemers de boventoon. „Het is gewoon leuk om mee te doen. Gaaf om in zo'n sloot te landed", zegt de vrouw mee als zij op de kant klautert. Drijfnat, maar zeer voldaan, vervoegt zij zich weer bij haar teamgenoten. Sommigen van hen kijken met enig ontzag naar de toren die zij nog moeten be stijgen. Anderen proberen on der het uitwringen van hun kle ren te beslissen wie er nu het mooiste in de sloot terecht kwam. Maar een ding staat voorop: de dag is leuk en de on derdelen zijn ook leuk. En dus door naar het volgende onder deel: polsstokspringen. De hin dernis die moet worden geno men met de polsstok is een vies baggerslootje. Om terug te ko men aan de goede kant van de sloot moeten de deelnemers na hun sprong, ongeacht de plaats van de landing, teruglopen over een smalle gladde balk. En bijna vanzelfsprekend lukt ook die overtocht niet vaak zonder een nat pak. Dagelijks zorgt een activitieten- team voor ontspanning op camping Spijkerboor in Oud Ade. Het hoogtepunt wordt jaarlijks gevormd door een gro te wedstrijddag. „Twee jaar lang hebben we 'Glij 'm d'r in' geor ganiseerd. Deelnemers moesten dan met een soort futuristisch, zelfgemaakt voertuig een zeep- helfing af. Dit jaar wilden we weer iets anders. Maar wel iets waar jong en oud weer aan kun nen deelnemen. De keus is ge vallen op een survivaldag. En met 130 deelnemers mogen we zeggen dat de dag geslaagd is", aldus een organisator. Voor wie de dag het meest geslaagd is, valt moeilijk te zeggen. Deelne mers, toeschouwers en organi satoren hebben allemaal de grootste pret als er weer iemand van top tot teen onder de bag ger uit een sloot komt kruipen. „Na vrijwel elke sprong met de polsstok moeten we dreggen om de schoenen terug te kr ij gen. Die worden vastgezogen in de bagger. Dan zie die mensen balen dat ze in de bagger lagen en vervolgens vallen ze vaak nog van de spriet af, waardoor ze er weer in liggen. Ja, dit is echt mooi om te zien", vertelt de 'polsstokchef. Met veel bra voure neemt een man de aan loop naar de stok. Kantjeboord haalt hij de overkant. Tijdens de afeet voor de sprong zakte hij echter door de afeetplank. Grote hilariteit bij de achterblijvers. De organisatie schort verdere sprongen even op totdat de af- zetplank gerestaureerd is. „En nu moet je teruglopen over de spriet", roept een van zijn teamgenoten lachend. Ondanks de vele complimenten die de springer zichzelf vanwege zijn sprong toedicht, laat hij deze kans op nog meer roem voorbij gaan. Voorzichtig schuift hij op zijn buik terug over de balk. En dat gaat ten koste van de pun ten voor het team. leiderdorp maarten keulemans Leiderdorpers die een klacht hebben over hun gemeente moeten daarmee terecht kun nen bij een speciale klachten commissie. Want hoewel de meeste buurgemeenten van Leiderdorp aparte spelregels hebben voor het indienen van een klacht, ontbreekt het daar in Leiderdorp nog steeds aan. Dat stelt fractievoorzitter Ed Grootaarts van D66. De demo craat wil in het najaar een zelf gemaakt klachtenreglement aan de gemeenteraad voorleg gen. Grootaarts gaat uit van het Leidse model, waarbij de ge meente naast een commissie voor beroep- en bezwaar schriften een aparte commis sie voor klachten heeft. Klach ten die eenmaal zijn behan deld moeten elk jaar in een verslag worden opgeschreven, vindt Grootaarts. „Van klach ten kan je namelijk leren hoe je de organisatie beter kunt in richten en nog klantvriendelij ker kunt maken." De democraat grijpt de gele genheid aan om kritiek te leve ren op PvdA-wethouder P. Bouman. Die is immers verantwoordelijk voor alles wat te maken heeft met be stuurlijke vernieuwing. Groot- aarts noemt het 'merkwaardig' dat Leiderdorp nog steeds geen klachtenregels heeft. „In het collegeprogramma werd aangekondigd dat men een re geling gaat maken. De afgelo pen drie jaar is dat er niet van gekomen." Een ander tiental doét zich on derwijl tegoed aan een biertje en een vette hamburger bij de snacktent die temidden van de koeienvlaaien in het weiland is opgesteld. „We zijn net op de klimmuur geweest. Dat was erg leuk. Even bijkomen en dan gaan we naar de kabelbaan. Als we dan eenmaal nat zijn kun nen we met een gerust hart ook naar de andere onderdelen. Want ik verwacht niet dat we het daar droog zullen houden. Dat bier smaakt namelijk best. En of we nu eerste of laatste worden, maakt ons niet uit. We worden zeker dronken. leiderdorp dimitri walbeek Eigenaar Wereldhave van Win kelhof in Leiderdorp heeft ver baasd gereageerd op de toewij zing van parkeerplekken aan Gading. Dit activiteitencentrum voor lichamelijke gehandicap ten wil naar een grasveldje naast Winkelhof verhuizen. B en W van Leiderdorp hebben nu besloten dat de medewer kers van Gading bij een vol par keerterrein ook onder het win kelcentrum van Wereldhave mogen parkeren. „Dat is een vreemde gang van zaken", vindt P. Arntz, directeur van Wereldhave. „We zitten al niet om die extra parkeerders te springen. Maar het is. vreemd dat de gemeente zomaar tegen derden zegt dat ze bij de buren moeten parkeren. We gaan dit nog onderzoeken. Ondertussen hebben we al contact met de gemeente gezocht", volgens Arntz. Ook het hoofd van Gading, O. Werkhoven, reageerde verbaasd op het nieuws. „Oh, hebben ze dat besloten? Nou, dan hebben wij geen problemen meer", zegt Werkhoven. Deze week heeft zij overleg met haar architect. Die heeft onderzocht of op de plek naast Winkelhof genoeg plek is voor het activiteitencentrum dat nu nog aan de Hoogmades- weg zit. „Het enige probleempje was die kleine ruimte om te bouwen. Maar daar zijn wel blijkbaar al uit", volgens Werk hoven. Ze denkt dat de komst van Gading naar Winkelhof nu zo goed als beklonken is. De gemeente heeft ondertus sen al geconcludeerd dat de be nodigde 22 parkeerplaatsen bij Gading niet haalbaar zijn. „Wij gaan akkoord met een situatie waarbij er zoveel mogelijk par keerplaatsen worden gemaakt en daarnaast gebruik wordt ge maakt van de parkeerplaatsen onder Winkelhof', schrijven B en W. Winkelhof krijgt binnen kort bij een uitbreiding wel een aantal extra plekken. De garage wordt dan wat logischer inge deeld. Maar de gemeente denkt dat er 78 parkeerplaatsen bijko men. „Nou, dat valt wel mee. Twintig, misschien dertig plek ken zullen dat zijn", zegt Arntz. Het valt hem op dat de ge meente wel weer erg makkelijk denkt over de garage onder Winkelhof. „We hebben bij voorbeeld een afspraak dat de ambtenaren van het gemeente huis op hun eigen parkeervak ken gaan staan. Maar het blijkt dat ook zij er geregeld parkeren. Daar hebben we op zich geen problemen mee. Maar het zijn tenslotte toch parkeerplekken voor het winkelend publiek. Daar moet de gemeente ook re kening mee houden", volgens Arntz.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9