Supermarkt nog onbekend in China Gemeenten in rij voor Helmonds project Anti-Chinese stemming steekt kop op in Indonesië Feiten &Meningen Achterkant van Tokyo MAANDAG 4 AUGUSTUS 1997 Al meer dan tien jaar woon ik in Tokyo en ik heb het idee dat ik weet wat er zoal in die stad omgaat. Maar de dikke thriller van de Brit Peter Tasker sloeg me knock-out. Zijn 'Boeddha's Kus' confronteerde me met een stad die ik niet ken. Het boek begint met het verhaal van een saaie bank- manager die door een aardbeving in een hotelkamer in Tokyo wakker wordt geschud Hij verwacht naast zich een hoertje, maar de vrouw ligt dood in de badkuip. Na zijn sporen te hebben uitgewist, slaat de manager op de vlucht. De man wordt later afgeperst en gedwongen de bank te bedriegen. Dan is er het verhaal van de kleine privé-detective die nauwelijks het hoofd boven water kan houden met het schaduwen van ontrouwe echtgenoten. Een vriend vraagt hem de dood van zijn dochter te onderzoeken, wier lijk in de rivier is gevonden. Dat brengt de detecti ve in de macht van een invloedrijke religieuze sekte. Het derde verhaal gaat over de jonge Mitchell die. na dat hij in Londen is mislukt, zijn heil zoekt bij een klei ne investeringsbank in Tokyo. Zijn baas is een excen trieke Japanner, die hem leen snel rijk te worden. Mit chell moet afleren naar grafieken en statistieken te kij ken. De verhalen van de drie personages ontknopen zich onafhankelijk tot ze langzaam en heel spannend in elkaar overlopen. Hoe. dat mag u zelf ervaren. Het plot is echter bijna ondergeschikt gemaakt aan de schilde ring van Tokyo en zijn bewoners. Tasker leidt de lezer door de steegjes van Tokyo langs de 'love hotels' waar je een kamer per uur betaalt, de bars en striptease-tenten, de restaurants waar de vis wordt opgedist met opzettelijk een vleugje van de gifti ge lever (het summum voor de smaakpapillen), de overvolle ondergrondse en autowegen, de hectiek van de aandelenbeurs. de vuilnisverwerking en de alcohol. Hij schildert de discriminatie van vrouwen in het ar beidsproces. de groene thee. de stijve schouders en ontspannende massages, de workaholic en zijn thuis zittende eega. de zoete, hard studerende kinderen. Soms zijn de details essentieel voor de vertelling, soms volledig overbodig waardoor er een belerende toon uit opstijgt. Maar het is dan ook een boek dat voor de wes terse markt is bestemd. Tasker vertoeft al ruim zestien jaar in de Japanse hoofd stad. Als financieel analist weet hij uit eerste hand wat er allemaal gebeurt achter de coulissen van ogenschijn lijk keurig Tokyo. Dat dat heel smerig en corrupt is. weet iedereen na de onthullingen over de sekte van goeroe Asahara, die twee jaar geleden een gifgasaanval in de metro uitvoerde. Of van de grote sommen geld die de grote banken en effectenhuizen aan afpersers hebben betaald. Taskers boek leert de lezer veel over het dagelijkse en minder dagelijkse van Japan. Gebruik zijn boek echter niet als gids! De nieuwkomer zal dit Tokyo nooit vinden. judith stalpers correspondent Ahold doet pionierswerk met Chinese winkelketen Si ti „Een idee van de rol van een supermarkt in het moderne leven ontbreekt nog in China. Wij moesten bijna bij nul beginnen om de Chinese consument de voordelen te tonen van een winkel waar je alle soorten dagelijkse producten onder één dak vindt. Chinezen zijn daaraan nog niet gewend." Johan Dreijer, directeur van de Sjanghai Ahold-Zhonghui Supermarket, voelt zich met zijn jaren- lange ervaring bij Albert Heijn een ware pionier in China's moderne miljoenenstad bij uitstek. In vergelijking met Nederland zijn er in Sjanghai, dat ook vijf tien miljoen inwoners telt. veel minder mensen die voor hun inkopen naar een supermarkt gaan. Van elke tien Nederlan ders bezoeken er zeven regel matig de supermarkt; in Shang hai is dat gemiddeld slechts an derhalve van elke tien mensen. Daar komt bij dat Sjanghaine- zen per bezoek veel minder geld uitgeven. „Chinezen kopen voor zes tot zeven gulden per keer. In Nederland ligt dat be drag vijf keer hoger", aldus Dreijer. De Tops-supermarkt moet hier voor Ahold baanbrekend werk doen in het aanprijzen van het begrip supermarkt en het op bouwen van een vaste klanten kring. Zo zijn er elke twee we ken voordeelaanbiedingen om klanten te lokken. „Dat is iets heel nieuws in Sjanghai. De prijzen van de producten zijn in alle bestaande supermarkten gelijk. Er is dus geen sprake van concurrentie. Met speciale ac ties proberen wij aantrekkelijker te zijn dan andere supermark ten. Net als in Nederland ver spreiden wij folders om de aan biedingen onder de aandacht van de mensen te brengen. Dat is iets dat ze hier ook niet ken nen." Op de begane grond in de Tops- winkel die onder Dreijers kan toor is gevestigd, blijkt dat voor de gemiddelde Chinees een su permarkt niet anders is dan de kruidenier op de hoek. Bij de kassa staan veel klanten met minder dan vijf producten in hun rode boodschappenmand- je. Mevrouw Tao heeft een pak je gesneden brood om te roos teren gekocht. „Hier is het elke dagvers", geeft ze als reden. Meneer Ye. die een blikje fris af rekent. werkt als boekhouder in een bedrijf in de buurt en zegt Klanten in de Tops-supermarkt in Sjanghai kopen vaak niet meer dan een paar artikelen per keer. dat hij tijdens de lunchpauze vaak zo maar binnenloopt. „Het is hier koel en je kunt op je ge mak allerlei producten bekijken. Soms koop ik iets om het uit te proberen." Terug op zijn kantoor bena drukt Dreijer dat het streven van Tops is vijftig procent van de omzet te halen in de catego rie 'verse producten', zoals vlees, vis, zuivel en groente. „De traditionele supermarkt in Chi na is eigenlijk voor na het diner en niet voor het diner zelf. Wat wij 'vers' noemen is een van de grote ingrediënten voor een maaltijd, maar in Sjanghainese supermarkten vond je geen vers. Chinezen zullen op den duur ook meer gemak willen en alle soorten etenswaren onder een dak kunnen kopen." Tops wil inspelen op de snel verande rende Chinese samenleving. Daarbij horen eenvoudig en snel te bereiden complete maal tijden. Dreijer. die met drie andere Ne derlanders in Sjanghai werkt, hoopt de komende maand een grote stap voorwaarts te doen in een meer doeltreffende bevoor foto gpd yvonne van der heijden rading van de winkels. Er zal een nieuw distributiecentrum worden geopend dat op Eu ropese leest is geschoeid. „Kwaliteitscontrole en verpak king hebben .we dan zelf in de hand, zodat we een constante toevoer van hoge kwaliteit pro ducten kunnen garanderen. „Nu hebben we nog te maken met heel veel individuele fabrie ken en leveranciers die on a 1 hankelijk van elkaar aan all?1 Tops-winkels leveren. Ze sc1* men overigens niet naar de concurrent te stappen als ch- een betere prijs betaalt. Var* het distributiecentrum kuiu we de toelevering aan de wk kels vanuit één punt coordin ren en de service aan de kl^jj verbeteren." td Ahold is een betrekkelijke ,r; nieuwkomer op de Chinese markt. Vorig jaar oktober nor het een belang van vijftig pig, cent in een joint-venture m Sjanghai Zhonghui Superrr, ket Company, waarin de Clfl se overheid een meerderhe belang heeft. De Chinese pr ner bezat al vijftien superm ten in Sjanghai. Met een ee investering van vijf miljoenr lar worden deze bestaande kels waar in totaal 600 it s sen werken omgebouwc?( Tops-supermarkten en BiLr discountwinkels. Tot het ja 2000 wil Ahold 40 miljoen in China investeren om er i taal 120 winkels te openen/e] Midden augustus wordt in d Sjanghai de tiende 'Tops' $)i opend. Dat is precies zevenoi maanden na de opening vavv eerste winkel volgens de T<ya formule, die Ahold voor vijl den in Azië ookThaifrmi Maleisië, Singapore en Ind'C sië heeft ontwikkeld. Dru heeft er alle vertrouwen in de nieuwe supermarktketei de Sjanghainezen aanslaat^ verkopen in het eerste halfje zijn volgens hem zeer beme] gend. „De eerste winkel is jjt luut een succes. De omzet zestig procent hoger dan ir - oude situatie." J «v sjanghai yvonne van der hei correspondent 'De nieuwe uitzendkracht' Bedrijven willen meer uitzendkrach ten inlenen dan zich bij de balies van de uitzendbureaus aanmelden. De bureaus moeten daarom actief op zoek naar nieuwe uitzendkrachten. Overal in het land werven ze groepen die ze tot voor kort links lieten liggen, zoals langdurig werklozen, arbeidson geschikten, vutters en herintreders. Ook richten steeds meer bureaus zich slechts op één bepaalde beroeps groep. Het eerste deel uit een serie van vier: in Helmond kunnen werklo zen via Randstad aan de slag om voor twee gulden per uur hun uitkering aan te vullen. ,Hoe is het mogelijk dat zo veel mensen een werk- loosheidsui tkering hebben terwijl uitzendbureaus niet genoeg mensen kunnen vinden voor vacatures", vroeg Dick Vink, directeur Sociale Zaken van de gemeente Hel mond zich in maart af. Uit onderzoek bleek; „Mensen worden ontmoedigd om de arbeidsmarkt op de stap pen. Een werkloze die aan de slag gaat via een uit zendbureau, haalt zich een flinke berg administratie ve rompslomp op de hals. Een werkloze die werk vindt, raakt namelijk zijn uitke ring kwijt. Zodra de uitzendbaan is afgelopen, mag hij weer een aanvraag indienen bij de sociale dienst. Ver volgens duurt het een paar weken voordat de uitke ring opnieuw binnenkomt. In die tijd zit de werkloze dus zonder geld. Bovendien vervallen de aan de uitke ring gekoppelde voorzieningen, zoals de ziekenfonds verzekering, huursubsidie en de vrijstelling van ge meentelijke belastingen. Wie slechts af en toe voor een uitzendbureau werkt, wordt dus voortdurend heen en weer geslingerd tus sen het uitzendbureau, de sociale dienst, de huursub sidie, de belastingdienst en de ziektekostenverzeke raars. Reden genoeg om veilig thuis op de bank te blij ven zitten. „Veel werklozen durven alleen werk aan te nemen voor een langere periode. Omdat uitzendorga nisaties vaak korte klussen hebben, stappen ze niet zo snel een uitzendbureau binnen vertelt Ilse Biele- veldt, vestigingsmanager van Randstad Eindhoven. Om een einde te maken aan deze 'ongemakkelijke si tuatie' heeft de afdeling Sociale Zaken van de ge meente Helmond de handen ineengeslagen met Randstad uitzendbureau. Werklozen die via Randstad aan de slag gaan, mogen hun uitkering houden. Ook wanneer het uitzendwerk is afgelopen, loopt de uitke ring gewoon door. De formule is simpel. Iedereen die langer dan een half jaar werkloos is en'via Randstad wil wérken, meldt zich bij de gemeente. Zij moeten de sociale dienst machtigen om de uitkering voortaan op de bankreke ning van Randstad te laten storten. Wie aan het werk Marloes Teurlinks van Randstad en Dick Vink van de Helmondse afdeling sociale zaken werken tegenwoordig nauw samenfoto cpd phil nijhuis gaat. krijgt vervolgens iedere maand zijn uitkering uit betaald via het uitzendbureau. Voor ieder gewerkt uur maakt Randstad twee gulden extra over. Bieleveldt denkt dat er genoeg mensen voor dat be drag aan het werk gaan.Als je gewend bent aan een uitkering, is het heel wat. Bovendien verdienen ze al tijd meer dan wanneer ze niet zouden werken. Stel, een moeder van twee kinderen krijgt een uitkering van 1800 gulden netto. Als ze vijftig uur per maand werkt, krijgt ze haar uitkering uitbetaald plus vijftig keer twee gulden. Ze ontvangt dus 1900 gulden, hon derd gulden meer dan normaal", rekent Bieleveldt voor. Voor een uitkeringsgerechtigde is dat bijzonder. Zou de moeder niet via Randstad aan het werk zijn ge gaan, dan had ze van haar salaris eerst de uitkering moeten terugbetalen aan de sociale dienst. „Stel dat ze 500 had verdiend, dan had ze die maand maar 1300 gulden ontvangen. Ze zou dus gestraft worden voor haar werk." Vorig jaar is namelijk de regeling af geschaft, die werklozen toestond om een klein bedrag per maand bij te verdienen, zonder korting op de uit kering. Het grootste voordeel vindt Vink het psychologische effect. „Doordat Randstad zowel de uitkeringen als de salarissen uitbetaalt, komen mensen volledig los van de sociale dienst. Ze hoeven niet meer bij ons langs te komen om te vertellen of ze wel hebben gesollici teerd." Het is de bedoeling dat de werkloze op den duur vast werk vindt. Wie een halfjaar 'uitkeringsvrij' is, krijgt een extra beloning van ongeveer 1800 gulden. De regeling heeft voor alle partijen voordelen. „De werkloze doet ervaring op, de sociale dienst hoeft minder uitkeringen te betalen en het uitzendbureau zit niet langer met vacatures waarvoor ze geen men sen kan vinden", somt Bieleveldt op. Ze benadrukt dat Randstad op de uitkeringsgerechtigde niet meer verdient dan op een normale uitzendkracht. „We ste ken de uitkeringen niet in onze zak, maar storten die ieder kwartaal terug naar de gemeente. Bovendien werken we zonder loonkostensubsidies van het minis terie." Inmiddels werken er in Helmond en omgeving vijf uitzendkrachten via deze formule. Deze week valt bij 600 werklozen een brief in de bus met de vraag of ze mee willen doen. Zolang het experiment loopt, tot mei volgend jaar, mogen zich maximaal vijftien per sonen inschrijven. Hoewel het plan nog maar net van start is gegaan, staan de gemeenten al in de rij om mee te doen. Beverwijk, Coevorden, Emmen, Assen en Haarlem haken binnenkort aan. Morgen deel 2: juristen. helmond sylvia marmelstein X T 'D s< In Indonesië waren de rapen gaar toen miljardair Soedono Salim onlangs liet weten dat hij zijn vlaggenschip Indofood gaat overhevelen naar een bedrijf in Singapore. Tal van economen, parlementariërs en kranten vin den dat verraad van het vader land. Economische argumenten worden vermengd met venijnig anti-Chinees sentiment. Salim is dan ook geen gewone Indo nesische zakenman. Hij is steenrijk, dikke maatjes met president Soeharto en Chinees van origine. Vooral dat laatste is in Indonesië geen aanbeveling. Aanleiding tot de twist was op 15 juli een doodgewone mede deling aan de media. De Salim Groep, onder meer eigenaar van het Nederlandse handels huis Hagemeyer, kondigde een ferme interne herstructurering aan. Via tal van tussenstappen wordt voedselgigant PT Indo food Sukses Makmur overgehe veld van de Indonesische eige naar en Salim-telg Indocement naar QAF in Singapore. Ook QAF is een loot aan de Salim- stam. Salim wil onder meer bereiken dat Indofood via QAF toegang krijgt tot de kapitaalmarkt van Singapore. Daar kan makkelij ker en goedkoper dan in Jakarta geld worden aangetrokken voor nieuwe investeringen. Een ste vige basis in Singapore vindt Salim ook nodig om de interna tionale concurrentie aan te kun nen als Zuidoost-Azië in 2003 een vrijhandelszone wordt. Wat een normale operatie leek, al eerder door andere Indonesi sche bedrijven uitgevoerd bo vendien, maakte in Jakarta een orkaan van kritiek los. Zelfs pre sident Soeharto's halfbroer Pro- bosutedjo keerde zich tegen Sa lim. De economen R. Ramli en Arif Arryman van de Econit Ad visory Group namen het voor touw. In een open brief maak ten ze gehakt van het Salim- plan. De regering, die een kwart van de aandelen Indocement bezit, riepen ze op er een stokje voor te steken. Volgens Ramli en Arryman heeft Salim jarenlang met hulp van de overheid zijn zakken gevuld en neemt hij nu de benen naar Singapore. „Het herstructure ringsplan is camouflage. In es sentie is het kapitaalvlucht", al dus Econit. Ramli en Arryman speelden ook ongegeneerd de in Indonesië zwaar beladen anti-Chinese kaart. Nationale ethiek is ver te zoeken, de Salim Groep jaagt al leen zijn eigen belang na. schre ven ze. En: „De Salim Groep is opgegroeid in Indonesië en wordt geleid door mensen die beweren dat ze Indonesische burgers zijn". Een Indonesische lezer weet precies wat daarmee wordt bedoeld: Indonesische Chinezen zijn niet te vertrou wen en ze vullen, parasiterend op de 'echte' Indonesiërs, alleen hun eigen zakken. Volgens vooraanstaand econoom en oud-minister Mo hammad Sadli is met Salims plannen echter niets mis. „Ze ker niet in deze tijd, waarin voor het zakenleven geen nationale grenzen meer bestaan". Ook andere economen die zich niet door groezelige sentimenten la ten beïnvloeden, huldigen die opvatting. Sadli drukte zich nog netjes uit toen hij bevestigde 'dat het debat inderdaad een anti-Chinese ondertoon heeft'. Al in de koloniale tijd bezagen autochtone Indonesiërs hun Chinese medeburgers met wan trouwen. Dat kwam doordat de Nederlands-Indischeoverheid Chinezen gebruikte als 'schar nier' tussen de blanke en de in heemse economie. Geprivilegi eerde Chinezen voeren daar wel bij, terwijl de 'inheemse' Indo nesiërs arm bleven. De tegen stelling kreeg extra reliëf, door dat de meeste Indonesiërs mos lim zijn, terwijl de meerderheid van de Chinezen christen is. Treurig is wel, dat als het anti- Chinese sentiment de kop op steekt en dat gaat niet zelden gepaard met geweld de doodgewone etnische Chinezen het slachtoffer zijn. Velen zijn nooit in China geweest, spreken geen Chinees en moeten, net als andere Indonesiërs, hard werken voor een karig bestaan. Na de onafhankelijkheid is de Chinese rol in de economie al leen maar groter geworden. Sinds generaal Soeharto in 1967 president werd, ontstonden tal van conglomeraten, grote be- drijvenclusters. De meeste zijn in handen van etnische Chine zen en de Salim Groep is de grootste. Elke Indonesiër weet dat Soedo no Salim in 1916 in Zuid- d( China geboren als Liem Sioer Uong zijn rijkdom voorje belangrijk deel dankt aan h g bewind van Soeharto, met ja hij al sinds de jaren vijftig lar vriend is. Graan is een goe<D voorbeeld. Alleen het regergt bureau Bulog mag dat invc Bulog verkoopt het graan v_ volgens aan PT Bogsari Flo Mill, een Salim-bedrijf dat het overheid het winstgeve monopolie op de verwerk]' meel heeft gekregen. Dat n levert Bogsari aan 's werelJ grootste producent van ina noedels: Salims vlaggenscn Indofood. Handjeklap tussen de Chirl elite en de autoriteiten heeM veel kwaad bloed gezet. VcT politieke analisten reageer! harto door zich de laatste ju wat van zijn Chinees-chris^ ke vrienden af te keren en K( steunpunten te zoeken in lamitische gemeenschap, <D procent van de Indonesisc! bevolking uitmaakt Na het uitbreken van de twl( over Salims plannen heeft harto zijn kabinetschef McC* diono en de ministers Hartki (Productie) en Muhammau nanciën) opgedragen de k^* tie te bestuderen. Deze weg6 concludeerde de regering <qi met Salims plannen niets r Van kapitaalvlucht is geen Cf ke, de Indonesische fiscus ie wordt er niet slechter van e komt in Singapore: aangetiCf ken geld ter beschikking vtQl investeringen in Indonesië dus Moerdiono en HartartCf Soeharto en zijn ministers pp den zelfs dat Salims voorby y navolging verdient. Volgen kan dat de Indonesische e<Kr mie alleen maar weerbaar<g|| maken in het tijdperk van reldwijde concurrentie. Cf Dat president Soeharto ziji2 de vriend Salim opnieuw ijT. scherining neemt, is niet g zonder risico. Zou Salim ze niet aan zijn belofte houdt het geld dat de herstructui "I oplevert in nieuwe Indone I sche activiteiten wordt ge^ ken, dan is de beer immer Pt nog los. Niet voor niets lek gj een hoge regeringsfunctio uit 'dat Soeharto er vast o{ trouwt dat Salim hem niet n verraden'. jakarta» ronald frisart correspondent -LU

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2