eidsch Dagblad 50 korting 8 Ontheffing Nederlandse charters zon Strafrechtelijk onderzoek naar Vos Israël doodt vijf strijders van Hezbollah in Libanon 1( Clones nieuwe sprintgodin c4Camiel Maase bereikt doel veel In de rij voor het corso Kees Jansma vertrekt bij Studio Sport Japanse hoeft niet voor jet ontbijt te zorgen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. BANDAG 4 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Kerk en Samenleving Nieuw Forum wil eigen bestuur voor Noord- Nederland Britten bezetten de beste vakantieplekjes Museum van het vagevuur toont vooral vingerafdrukken Cultuur en Kunst Big Mountain m r op de bres I fj voorkinderen FOTO AP L YNNE SLADKY 1 glltarion Jones zoent de gouden medaille. r ntTHENE ANP/GPD flarion Jones heeft zich in ithene gekroond tot de nieu- >RKe sprintgodin. De 21-jarige tmerikaanse uit Oxnard, bij ',os Angeles, zette de lijn Jin loort van de vorige wereld kampioenen Gail Devers (de e- huidige olympische titel- 11 [Houdster) en Gwen Torrence. "3t>{ie dit keer niet meededen. or ones liep de afstand in 10.83 econden, de negende tijd loit. JRb 1991 en 1992 werd Jones al - loestempeld tot 'wonderkind ^rt jan de sprint'. Als 15-jarige jr vCjep ze de 100 meter in 11,17 ,rop de dubbele afstand in arrj2.76, een jaar later was dat aangescherpt tot 11,14 en 22.58. Bij de mannen hapte de 23- jarige Amerikaan Maurice Greene in de finale 100 meter gretig toe en schonk de sprint een nieuw gezicht. 'Mr. Con fidence' vertrouwde volledig op zijn kwaliteiten en ont steeg met een tijd van 9.86 se conden definitief de anonimi teit. „Mijn volgende doel is het wereldrecord aldus Greene, exponent van een nieuwe Amerikaanse sprint generatie. Donovan Bailey (9.91), Tim Montgomery (9.94), Frank Fredericks (9.95) en Ato Boldon (10.02) bogen diep voor de nieuwe beul uit Kansas City. ENE CPD k; aarjamiel Maase had zijn doel an ïmpel geformuleerd. De fina- luite halen en niets minder. De ^rohissie slaagde na een attent r rfriopen tien kilometer. „En te fedelijk gemakkelijk. Nou ja, eta|et deed wel pijn op het katst", zei hij na zijn zesde (laats in z'n tweede tijd ooit 5r^7.57,78). En wat betreft die Veelbesproken, harde baan *an Athene: „Na vijf kilome- 'sjebr dacht ik nog, het valt wel Jhbbee. Maar twee kilometer teloor tijd voelde ik het wel. uw)oor de wrijving, denk ik, te [reeg ik hete voeten". )udüaile Gebrselassie won de se- fel.Se met de Leidse atleet. Vra ten wenste hij na afloop niet 3Rle beantwoorden. maar last |<pek hij niet te hebben gehad jan de door hem gevreesde De houder van het we reldrecord liep het grootste deel van-de race achter de rug van Maase, die de eerste kilo meters op kop liep. „Ja, dat werd me een beetje opge drongen. Ik vond het niet erg, want lopen in de binnenbaan vind ik wel prettig. Ook toen daarna de versnel lingen van achter uit het veld kwamen, kon Maase steeds simpel volgen. „Ik heb het bord ook steeds goed in de gaten kunnen houden, zag dat bij rondetijden van 66 en 67 seconden de mannen er vanachter moesten afvallen." Maas moest achtste worden voor een plaats in de finale (woensdag) en finishte dich ter bij winnaar Gebrselassie dan Julio Rey, de nummer ze ven. „Het kan nog harder in de finale, maar aan de andere kant is een seconde per ronde ook wel veel." Jorritsma komt voor nachtvluchten tegemoet aan klachten maatschappijen Vliegvakantiegangers hoeven dit jaar niet bang te zijn dat ze worden getroffen door een nachtelijk start- of lan dingsverbod op Schiphol. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) zal volgens betrouwbare bronnen vertraagde vluchten van Nederlandse chartermaatschappijen niet verbieden om 's nachts te starten of te landen. schiphol bill meyer Het gaat naar verwachting om zo'n vierhonderd vliegtuigen die uit hun schema lopen en daardoor ongepland in de nacht moeten aankomen of vertrek ken. Schiphol stelde in het ge wijzigde gebruiksplan voor juist déze vluchten een start- en lan dingsverbod op te leggen. Dit tot grote woede van de Neder landse chartermaatschappijen Martinair, Transavia en Air Hol land. Tienduizenden reizigers dreigden de dupe te worden van de maatregel. De charter maatschappijen zeggen dat veel vertragingen buiten hun de schuld om ontstaan. De maat regel zou betekenen dat hon derden vluchten pas op het laatste moment zouden worden geannuleerd. Schiphol moest een gewijzigd gebruiksplan indienen, omdat de wettelijke geluidszones eind juni al op zo'n 22 plaatsen (vooral in de buurt van Zwa nenburg) waren overschreden. Dat is het gevolg van de giganti sche groei van het vliegverkeer van en naar Schiphol. Jorritsma verwijt Schiphol veel te laat aan de bel te trekken. Niets staat Schiphol volgens de minister in de weg om op eigen houtje be perkende maatregelen te tref fen. Dat de minister onlangs wel aan Royal Air Maroc toestem ming verleende voor een serie nachtvluchten, is volgens haar woordvoerder niet vreemd. „Er staat in de vergunning dat de toestemming voorwaardelijk is en ondergeschikt aan maatrege len die Schiphol treft." Volgens de woordvoerder zal hoe dan ook niet worden geto lereerd dat in de tweede helft van dit jaar de geluidszones massaal worden overschreden. Hoe Jorritsma dit denkt te rij men met de ontheffing die zij aan de Nederlandse charters wil verlenen, is niet duidelijk. De minister riskeert overigens met haar voorkeursbehandeling van Nederlandse maatschappijen een conflict met de Europese Unie. Maar Duitsland hanteert een vergelijkbare ontheffing en op deze situatie zal Jorritsma zich beroepen. HET WOORD IS AAN Anne Morrow Lindbergh Alleen de liefde kan schier eindeloos worden uitge deeld zonder dat de voor raad afneemt. ---/ 11 duin- en bollenstreek Als een lang fleurig lint slingerde het zich het afgelopen weekein- so nu de hele zaterdagochtend opgesteld in de hallen van Bloemenveiling Flora in Rijns- de langs de kust, het 51ste Rijnsburgs Bloemencorso. Zich wentelend in een overvloed aan belangstellenden die in respectievelijk Scheveningen, Rijnsburg, Katwijk en Noord- wijk rijendik aan de kant stonden om de met bloemen opgesmukte voertuigen te be wonderen. En dit jaar voor het eerst verschoond van een slecht bekeken (en dus roemlo ze) rondgang" door Leiden. De sleutelstad werd dit jaar niet aangedaan omdat het stads bestuur niet wilde meebetalen aan de bloemenoptocht. In plaats daarvan stond het cor- burg. En ook daar was het flink druk. Vooral veel oudere mensen, die het niet meer kun nen opbrengen langere tijd stil te staan, maakten van de gelegenheid gebruik om de cor sowagens in de Flora te bewonderen. „Het mooie is dat we nu wat langer kunnen blij ven staan bij een wagen die we echt heel mooi vinden", aldus een Leids echtpaar, dat het desondanks erg jammer zei te vinden dat het corso niet meer door hun stad rijdt FOTO HIELCO KUIPERS 14726° 14726° 14725° 20% 30% 50% roverzicht op pagina g VANDAAG 20 PAGINA S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving RTV/programma's11 Sport13,14,15,17,18 Strips16 Met de bon op de pagina Uitgaan gratis het Duinrell- spel bij een bezoek van mini maal vier personen aan at tractiepark Duinrell in Was senaar. ARCHIEFFOTO 'Alphens bedrijf wist dat glycerine niet deugde' Deze week nog eens 50% korting op ^de laagste prijs van alle artikelen met rode stip. r Geldt voor dames-, heren-, baby/kinder- en badmode, lingerie, sjaals, damestassen, hoeden, schoenen, huishoudelijke en woonartikelen. >Rl- Vroom Dreesmann ALPHEN AAN DEN RUN/DEN HAAG ANP/WIM KOEVOET Minister Borst van Volksge zondheid wil een strafrechtelijk onderzoek naar de Alphense chemische handelsonderne ming Vos. Borst zei dit vanoch tend in het Radio 1-journaal. De minister zal er bij haar collega van Justitie, Sorgdrager, op aan dringen dat er zo'n onderzoek komt. Vos was begin 1995 betrokken bij de levering van een partij glycerine aan een Haïtiaanse medicijnenfabriek, Pharval. De hoestdrank die Pharval ervan maakte, heeft aan vele tiental len Haïtiaanse kinderen het le ven gekost. De glycerine was namelijk ernstig verontreinigd met antivries. Borst en Sorgdrager wilden eerder niets weten van een strafrechtelijk onderzoek omdat er geen 'redelijk vermoeden van schuld van Vos aan enig straf baar feit' zou bestaan. Sinds za terdag echter denkt Borst dat Vos toch niet vrijuit gaat. NRC Handelsblad onthulde dat Vos al voor de levering van de glyce rine heeft geweten dat de stof onvoldoende zuiver was. Als bewijsstuk dient een rap port van een laboratorium in Dordrecht, dat van het Alphen se bedrijf zelf de opdracht heeft gekregen de glycerine te onder zoeken. Vos had het goedje ge kocht van een (nog altijd onbe kende) Chinese fabrikant. Uit het rapport van het laboratori um bleek dat de glycerine slechts voor 54 procent zuiver was. Internationaal vereist is een percentage van 95. Vos heeft deze informatie niet laten aanbrengen op de etiket ten op de vaten. De partij is ver volgens doorverkocht aan een andere, Duitse, tussenhande laar. Die heeft de glycerine niet meer gecontroleerd, net zo min als de Haïtiaanse medicijnenfa brikant. Vanuit Soest Iaat advocaat E. van der Wolf weten dat de positie van zijn cliënt, medicij nenfabriek Pharval, nu 'aanzienlijk is verstevigd'. „De kans dat wij met Helm, het Duitse moederbedrijf, en Vos nu wél tot een vergelijk kunnen komen, moet nu wel groeien." Van der Wolf probeen al enige tijd een civiele procedure tegen Vos van de grond te krijgen. Die moet uitmonden in een schade claim waarmee de fabriek de ouders van de omgekomen kin deren kan betalen. De fabriek zelf is namelijk ook bestookt met schadeclaims. Vos wil nog altijd geen com mentaar geven. HILVERSUM ANP ji rechtbank in Tokyo heeft ii vrouw in het gelijk gesteld I is gescheiden omdat haar -08|,t8enoot e'ste dat zij dage- s zijn ontbijt klaarmaakte, 3 n broeken streek en het huis JJ loon hield. Hoewel ze net als ar man een volledige baan eft, achtte hij dit haar taak. man vond dat hij recht had 75.000 gulden schadevergoe- voor het niet nakomen van rouwbelofte. »e rechtbank verwierp het :oek en constateerde dat de ^uw alle reden had om te Kleiden. Ze moet slechts de ^Juwring en een kleine 15.000 gulden aan contant geld terug geven. Vrouwengroepen in Japan re ageerden met instemming op de uitspraak. De journaliste Ma- riko Kuyama zei zaterdag tegen de Washington Post dat sprake is van een doorbraak. „Het geeft alle vrouwen in Japan een steun in de rug." In Japan woedt een felle dis cussie over de rolverdeling tus sen man en vrouw in het huwe lijk. Het is traditie dat de Japan se man geen huishoudelijk werk doet en zijn vrouw hem ver zorgt. Maar steeds meer jonge vrouwen hebben daar geen zin meer in. Zij stellen het huwelijk uit of trouwen helemaal niet. Man breekt rug op schommel in Duinrell WASSENAAR MAARTEN CEULEMANS Een 20-jarige man uit Hoorn heeft zijn bezoek aan Duinrell afgelopen za terdag duur moeten beko pen. In de speeltuin van het evenementenpark viel de man achterover uit de grote familieschommeL Zijn benen bleven echter in het speeltoestel bekneld. Toen de schom mel terpgzwaaide, brak de man zijn rug. Het slachtof fer is overgebracht naar het AZL. Volgens een poli tiewoordvoerder zal hij waarschijnlijk levenslang invalide zal blijven. Kees Jansma (50) vertrekt per 1 september als redactiechef bij Studio Sport. Jansma wil na ne gen jaar leiding te hebben gege ven aan het sportprogramma iets anders gaan doen in de sportjournalistiek, zo heeft de NOS vanmorgen laten weten. Jansma gaat onder meer wer ken voor de Weekblad Pers en de betaalzender Canal+ (het voormalige Filmnet), dat achter de decoder veel voetbalwed strijden uit de eredivisie recht streeks op het schemi gaat brengen. Jansma wordt bij Studio Sport voorlopig vervangen door regis seur Martijn Lindenberg. KFOUR-BEIROET AFP-Rtr Vijf ongewapende leden van de sji'itische beweging Hezbollah, onder wie Hussein Kassir, de plaatselijke coördinator van de beweging, zijn vanmorgen in Zuid-Libanon om het leven ge komen bij een bomaanslag. Zes burgers raakten gewond. De bom was gelegd door Israëli sche commando's. Dat heeft de Libanese politie vandaag ge meld. Volgens waarnemers zouden de explosieven tot ontploffing zijn gebracht door een onbe mand verkenningstoestel van de Israëlische luchtmacht. Het commando was afgelo pen nacht bij Kfour, een dorp ten noordwesten van Naba- tiyeh, dat van drie kanten is in gesloten door op heuvels gele gen Israëlische posities, gedropt en leverde eerder in de ochtend slag met strijders van Hezbol lah. Israëlische gevechtsheli- •kopters en bommenwerpers be stookten daarbij doelen van de Hezbollah. Tijdens die gevech ten legden de Israëlische com mando's de bom en maakten zich vervolgens uit de voeten. Hoeveel slachtoffers zijn ge vallen bij de bombardementen is niet bekend. De Israëlische autoriteiten meldden alleen dat alle militairen veilig zijn terug gekeerd. De aanslag had plaats op zo'n vijf kilometer buiten de door Is raël ingestelde veiligheidszone in Zuid-Libanon. De laatste keer dat de Israëli's diep in Libanon commando-acties onderna men, was in 1994, toen zij de fundamentalistische politicus Moustapha Dirani uit de Bekaa Vallei ontvoerden. In juli 1989 ontvoerde een commando één van de Hezbollah-leiders, sjeik Abdel Karim Obeid, in Zuid-Li banon en bracht hem over naar Israël. Dirani en Obeid zitten daar nog steeds gevangen. Pagina 5: 'Israël heeft Palestij - nen oorlog verklaard' Tel: (I.v.m. conrrole bezorgingl Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch if. 92,05 automatisch (f. 31,95) OWcfceptgiro (f. 93.05) Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071 -51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1