De strijd van een comapatiënt Gezondheid Insektensteek MAANDAG 4 AUGUSTUS 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA HET W E E k sl DOOR JAN VISSER jc Het wordt een drukke week voor de strandhoreca warrl eindelijk zet de zomer alle zeilen bij. Onder regie vair® een in betekenis toenemend luchtdrukmaximum op weg van Schotland naar Scandinavië gaat de wind uim oostelijke richtingen waaien. Daarmee wordt warme,0' lucht aangevoerd. De komende dagen stijgt het kwikei tot 25 graden of hoger. Bovendien is de atmosfeer st bieler. Buien worden niet verwacht en over het alge-^ meen schijnt de zon. Later in de week, zo rond vrijda neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. OvewK westelijk Frankrijk komt dan namelijk een storing rtajvt derbijiai De storing maakt deel uit van een lagedrukgebied data zondag bij Ierland arriveerde en daar de hemelsluizeap opende: in Cork viel 81 mm. De wolkenvelden die gij 1; teren en ook vanochtend nog over ons land dreven hi>vi gen samen met deze storing. Morgen hebben we van27 wolkenvelden geen last meer. Hooguit verschijnen etaa nog enkele boven Zeeland. Bij ons zal het zonnig zijn en de temperaturen lopen op tot 25-26 graden. De wind ruimt van noordoost naar oost en is meest matigt Aan zee staat nu en dan een vrij krachtige wind, winc kracht 5. Het afgelopen weekeinde begon met regen. Tussen J". vrijdagavond en zaterdagochtend trok namelijk een frontaal systeem over Nederland. De meeste nattighr viel in het zuidelijk deel van Zuid-Holland en Brabarte plaatselijk zo'n 15 mm. Zaterdag overdag klaarde hen, op en de temperaturen stegen tot iets boven de 20 gi den. Op Schiphol werd het 21,6 graden. Later op de'rc middag verschenen fraaie wolkensoorten aan het zwerk. Deze hingen samen met een storing in de bo-'f venlucht. Op zondag viel het 's middags en 's avonds tegen. Een wolkenzone van een depressie bij lerlandEE] was daar debet aan. Uit het wolkendek viel ook een ioi beetje regen. Doordat het eerder op de dag zonnig wjrs geweest stegen de maximumtemperaturen tot 22-23ar graden (Schiphol 22,8, Bloemendaal 22,3 graden). Dn OPGAVE OPLOSSING Voor de meeste mensen is een steek van een bij of wesp een hinderlijke, maar niet wereldschokkende gebeurtenis. Op de plek van de steek ontstaat een bult. die een paar uur lang pijn doet of jeukt, maar daarna is alles weer normaal. Voor 10 tot 15 pro cent van de mensen echter is een steek wél een ern stige gebeurtenis: zij zijn buitengewoon gevoelig voor insectengif. meer speciaal voor gif van bijen, wespen, horzels of rode mieren. Insectengif bestaat uit verschillende chemische bestanddelen, die bij ie dereen jeuk. roodheid en zwelling veroorzaken. Bij overgevoelige mensen ontstaat echter een allergie, waarbij immuunglobulines type E worden ge maakt. die via een aantal reacties leiden rot het vormen van histamine. De histamine is verantivoordelijk voor de allergi sche verschijnselen, zoals het ontstaan van jeuk over het gehele lichaam, galbulten en jeukende ogen. De allergische verschijnselen kunnen hiertoe beperkt blijven, maar bij zeer overgevoelige mensen kan er als reactie een anafylactische shock optre den. Dit is een levensbedreigende vorm van aller gisch reageren waarbij er kramp ontstaat van de luchtwegen met zwelling van het slijmvlies, zodat de betrokkene liaast geen lucht meer kan krijgen, de bloeddruk daalt met versnelling van de pols, waarbij slapte, bleekheid, verwarring en bewuste loosheid kunnen optreden. Dit alles kan de dood tot gevolg hebben wanneer niet direct wordt ingegre pen. De behandeling bestaat uit het geven van een in jectie met adrenaline, een injectie met een sterk werkend anti-histaminicum. gevolgd door pred- nison (tabletten of ook injectie). Deze heftige reacties kunnen binnen een paar minuten ontstaan, maar ook pas na enkele uren of dagen. In het algemeen geldt dat de ernstigste reac ties ook het snelst ontstaan. Het is helaas niet te voorspellen wie allergisch zal reageren op een steek van bij of wesp. De allergie kan zich bovendien op ieder moment voordoen: na de honderdste steek, maar ook na de tweede. En - nog ven>elender - als iemand een keer een lichte reactie heeft gehad, bij voorbeeld alleen jeuk, kan hij bij een volgende steek zeer heftige verschijnselen vertonen. Een allergie voor insectenbeten moet dan ook niet lichtzinnig worden opgevat. Als u weet dat u ooit overgevoelig gereageerd hebt na een steek, is het van belang dat u zich onder behandeling van uw huis arts stelt. Hij kan laten onderzoeken of er werkelijk sprake is van allergie voor insectengif In dat geval kunt u gebruik maken van im- muuntherapie om tolerantie voor het insectengif op te bouwen. Elke week wordt dan een kleine hoe veelheid van het betreffende gif onder de huid ge spoten totdat u de hoeveelheid gif kunt verdragen die ook bij een insectensteek in het lichaam komt. Vanaf dat moment volstaat een injectie per 4 tot 6 weken, maar dit moet wel levenslang worden vol gehouden. Een andere mogelijkheid is het zorgvuldig ver mijden van situaties waarin u een wesp of bij zou kunnen ontmoeten. Dat lukt helaas nooit hele maalen leidt in de zomer tot een vermindering van levensvreugde: picknicken, gezellig samenzijn in de openlucht, het dragen van kleding met korte mouwen en pijpen, gebruik van parfum of zonnebrand crème, allemaal dingen die u moet laten om insecten te ontlopen. Ten slotte is het voor men sen die een keer een anafy lactische shock na een steek hebben gehad verstandig om een eerste-hulp-setje bij de hand te hebben met daarin een injectiespuit gevuld met adrenaline en antihistami- ne-tabletten. Uw huisarts kan zo'n setje voor u samen- MARISKA KOSTER stellen. In afwachting van arts medische hulp kan zo'n setje uw leven redden. E R E K 1 D E M T D U M A D G B T D 1 L R 1 V E E S E G S T O G S R R 1 1 1 D D D B T T E U J O L E D N T R G R A E D J R N M O Daaromtrent Dadel Dagen Delta Denktank Derwisj Diamant Dienstbaar Diggel Dimmer Discoganger Dissertatie Distribueren Djati Doka Donateur Doop Dradig Drasland Droevig Droom Dubbelen Duivenmelker Dumppartij Duurzaam Doorgewinterd Dwangsorr Draaihoutje ogenblikje bang, dat u mijn verhaal niet goed had verdragen. „Ha, dat monster!" riep heer Ollie uit. „Daar heb ik geen last van gehad, hoor!" Hij rekende gul lachend af en volgde toen Tom Poes naar de Oude Schicht. „Ik weet niet waar u naar toe gaat, heren", riep de herbergier vanaf zijn balkonnetje. „En ik ben blij dat u geen angst voor de grauwe razer hebt. Want wanneer u naar het zui den moet, voert de weg langs de ber gen omhoog, en dan komt u vlak langs zijn slot." Zijn waarschuwende woorden gin gen echter verloren in het geraas van de startende motor en even later hobbelde de Oude Schicht pal zuid waarts, in de richting van de Zwarte Drens, waarop de bouwval gelegen was. De onderkant van de berg was nog in de nevelen gehuld, maar de ruïne zelf tekende zich scherp af te gen de bleke ochtendlucht. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het noorden wolkenvel den en af en toe regen In het zuiden droog en flinke zonnige perioden Middag- temperatuur uiteenlopend van een graad of 15 langs de noordwestkust tot ruim 20 in het zuidoosten. In het noorden en midden eerst nog kans op een re gen- of onweersbui. Verder flinke zonnige perioden en droog. Maxima van 20 gra den in het noorden tot meer dan 25 op morgen in het zuiden. Denemar.ken: Flinke perioden met zon en droog. In het zuidoos ten vandaag eerst nog wol kenvelden. Middagtempe- ratuur oplopend tot een graad of 24 op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon. In het zuiden meer bewolking en af en toe buiige regen met kans op onweer en lokaal misschien veel neerslag. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond of iets boven 20 graden. België en Luxemburg: Flink wat zon en geleidelijk warmer; eerst nog wel kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur op mor gen rond of boven 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden maar nu en dan ook bewolking en vooral in de westelijke de partementen stevige buien, ook met on weer en hier en daar veel neerslag. Vrij warm met maxima in de buurt van 30 graden; tijdens buien aanmerkelijk fris- Portugal: Perioden met zon maar daarnaast enke le regen- of onweersbuien, vooral in het noorden. Middagtemperatuur langs de kust meest tussen 20 en 25 graden; landinwaarts nog dicht bij 30. Madeira: Nu en zon en vooral later enkele wolken velden en misschien wat regen. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Naast zonnige perioden ook een paar stevige buien, ook met onweer, eerst vooral in het westen en later in het oos ten. Middagtemperatuur nog omstreeks 30 graden maar in het noordwesten fris- Canarische Eilanden: Wolkenvelden en mogelijk een bui; in het zuiden geregeld zon. Middagtempe ratuur veelal tussen 25 en 30 graden Marokko: Westkust: nu en dan zon en kans op een regen- of onweersbui. Maxima vlak aan zee rond 25 graden. Vrij zonnig en droog Middagtempera tuur vlak aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vooral in het wes ten een toenemende kans op een aantal stevige regen- of onweersbuien. Warm met maxima rond 30 graden maar later in het westen wat frisser. Mallorca en Ibiza: Eerst vrij zonnig. Morgen meer bewol king en later op de dag kans op een (on- weerslbui. Nog steeds maxima rond of iets boven 30 graden. Italië: Veel zon, later in het noorden een toene mende kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur voortdurend rond of boven 30 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon en aanhoudend warm met meer dan 30 graden in de middag. Morgen la ter op de dag mogelijk een (onweers)bui. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur iets boven 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Aan zee maxima rond 30 graden, landinwaarts geleidelijk hogere maxima. Turkije en Cyprus: Veel zon en bijna overal droog; alleen in het uiterste noorden misschien een en kele bui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond of net onder 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en vooral in het zuidwesten mogelijk een regen- of on weersbui. Warmer; Morgen maxima rond 28 graden. Zwitserland: Perioden met zon overwegend droog. Warm met middagtemperatuur rond 30 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en vooral mor- Jan de Vries uit Leeuwarden medisch wonder' TOM POES Heer Bommel en de grauwe razer WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. laatst e-f-o- navieren s-a-s-z- sla-bel oe-1- plastic -o-s-n- stoot De volgende morgen rees de zon wa terig boven de nevels uit en in dat bleke licht was het landschap veel minder neerdrukkend dan de vorige avond. „Het belooft een mooie dag te wor den", sprak heer Bommel toen hij na het ontbijt naar buiten trad. „Welis waar heb ik niet zo goed geslapen, het bed was wat hard. Maar mijn ijzersterk gestel kan daar wel tegen." „Ik ben blij dat te horen, hooggebo rene", zei de waard. „Ik was een Zon- en maanstanden Zon op 06.09 Maan op 08.21 Waterstand IJmuiden Hoog 05.48 - 18.18 Laag 01.46-14.10 Vroeg in de middag van 31 decem ber 1995 stapte Jan de Vries in Leeuwarden op de fiets naar huis. Normaal reed de goed getrainde tri atleet in slechts drie kwartier naar zijn huis in Herbaijum. Dit keer niet. Pas 9,5 maand later kwam hij aan, in een rolstoel. Nog in Leeuwarden werd hij geschept door een 22-jarige automobilist. De Vries raakte in coma en zou drie weken later bijkomen. Hij had een hou vast. Samen met zijn vrouw Shirley vocht hij zich een weg terug en her stelde tot een niveau dat de artsen niet voor mogelijk hadden gehou den. Ze beschouwen het als een klein 'medisch wonder'. Maar echt de oude zal Jan nooit meer worden. De eerste weken geloofde bijna nie mand dat hij ooit nog een fiets zou beklimmen. Op een bepaald mo ment ging het zo slecht, was de koorts zo hoog en waren de voor uitzichten zo beroerd dat artsen suggereerden er maar mee te stop pen. Shirley weigerde. Ze was heilig overtuigd van de kracht van haar man. „Hij is heel sterk. Dat hij een goed triatleet was, is zijn redding geweest. Ik wist dat hij er doorheen zou komen." Artsen hadden er aanvankelijk op gerekend dat Jan zijn verdere leven door zou moeten als 'kasplantje'. „Het is bijna onmogelijk dat men sen uit een diepe coma zo goed herstellen. Hij heeft schade opgelo pen en zal nooit meer de man wor den die hij was. Maar elke dag leert hij weer wat bij. Dat is winst. Die oudejaarsdag in 1995 zat Shir- lev nietsvermoedend met koffie op haar man te wachten. „Hij had vroege dienst en zou om een uur of drie thuis zijn. Toen hij er een kwartier later nog niet was dacht ik aan een lekke band. Ik maakte me nog niet zo ongerust, totdat de tele foon ging. De politie vroeg of ik naar het Medisch Centrum Leeuwarden wilde komen. Er was iets gebeurd met Jan, wat wilden ze niet zeggen. Maar dat het mis was, was duidelijk." Ze loodsten haar naar het 'wachtkamertje voor ern stige gevallen'. Pas daar werd duidelijk hoe ernstig de situatie was. „De neuroloog ver telde dat Jan in coma lag en hersen letsel had opgelopen. Het duurde drie dagen voordat ze verder iets konden zeggen. Het was vreselijk eng." De eerste drie weken waren zwaar en onzeker. Longontstekingen en hoge koorts teisterden zijn lichaam. „Hij voerde een echte doodsstrijd. Dagenlang koorts boven de 41 gra den kan bijna geen mens verdra gen." Op een enkele opleving na gloeide het lichaam van Jan bijna drie weken lang met temperaturen boven de 40,41 graden. De artsen twijfelden openlijk aan het nut om nog door te gaan met de behandeling. „Het ging zo slecht met hem. Ze verwachtten dat hij Ex-comapatiënt Jan de Vries met zijn hond Bono. foto cpd niels westra nooit meer een leefbaar leven zou kunnen leiden." Toch gingen ze door. Dagenlang zat Shirley aan het bed van haar man. Met een bijna grenzeloos doorzettingsvermogen probeerde ze hem te prikkelen, zo dat hij zou ontwaken uit zijn diepe slaap. „Ik legde een zout dropje op zijn lippen, kneep hem en kriebelde op zijn rug in de hoop dat hij met zijn ogen zou gaan knipperen. Dat gebeurde na drie lange weken. Terwijl hij de walkman op had met lievelingsliedjes van de Terschellin- ger troubadour Hessel, opende Jan zijn ogen. „Hij volgde alles met zijn ogen. Dat was een feest, de eerste mijlpaal." Maar daarna traden op nieuw complicaties op en steeg de koorts weer. Shirley had toen even het gevoel dat hij het toch niet zou redden. Zijn lichaam werd deels in ijs ver pakt om de koorts te temperen, wat uiteindelijk lukte. Langzaam daalde zijn lichaamstemperatuur naar nor male waarden rond de 37 graden, maar Jan moest nog lange tijd op de intensive care blijven. In de loop van februari konden ze voor het eerst weer wat communi ceren. Omdat Jan nog steeds werd beademd en een pijpje in zijn keel had, was praten onmogelijk. „Een keer knipperen was 'ja', twee keer knipperen'nee'." Begin maart raakte Jan het pijpje in zijn keel kwijt. „'Hoe voel je je', vroeg ik. 'Belazerd', zei hij. Het was zijn eerste woord, dat vergeet ik nooit weer. Het was een rot woord, maar het mooiste dat ik in maan den had gehoord." Het grootste deel van de dag bracht hij door in revalidatiecentrum Lyndensteyn in Beetsterzwaag. Voor Jan brak een zware periode aan. Hij kon weinig en begon zich stierlijk te vervelen. „Hij was de pressief en had geen zin meer. Hij kon niet zelf eten en zich aankleden en lag de hele dag in bed. Vier we ken lang was er nauwelijks vooruit gang. 'Hier heb ik niet voor geleefd', zei hij dan. Door veel te praten probeerde Shirley haar man door deze zwarte periode heen te slepen. Ze kreeg het voor elkaar dat hij eens in de twee weken in het weekeinde naar huis mocht. Dat was een be langrijke stap vooruit. Jan knapte zienderogen op. Eind mei, vijf maanden na het on geval, was Jan weer helemaal wak ker. Hij kon de dingen weer naver tellen en was zich bewust van wat er allemaal gebeurde. De strijd voor Jans leven liet Shirley niet onbe roerd. Op een bepaald moment ging 's nachts de telefoon. Shirley raakte in paniek. „'Jan is dood', ging er door me heen." Beneden zakte ze in elkaar en kon niets meer. Anderhalf uur duurde het voordat er hulp kwam. De extreme stress was haar te veel geworden. Alle energie en aandacht was naar Jan gegaan. Dat was even te veel. Ze moest het rustiger aan doen en meer tijd voor zichzelf nemen. Hoewel hij nog wel zijn moeilijke depressieve perioden had, ging het steeds beter met Jan. Hij leerde zelf eten en weer voorzichtig lopen. Shirley, zelf zwemlerares, drong er steeds op aan de grenzen te verleg gen. Jan mocht bij Lyndensteyn wel in bad, maar van zwemmen was geen sprake. Volgens Shirley kon hij dat wel. Ze had gelijk.Als triatleet had hij dat altijd gedaan. Ingepakt in kurken kon hij zich goed in het water bewegen. Daar stonden ze wel van te kijken." Hetzelfde gebeurde met fietsen. Jan en zijn fiets hoorden bij elkaar als een tweeling. Hij kon na het onge luk dan ook sneller fietsen dan lo pen. „De eerste keer liep mijn fysio therapeut mee om te kijken of alles goed ging, of ik goed op het verkeer reageerde en mijn evenwicht kon bewaren. Hij kon mij amper bijhou den". lacht Jan. Inmiddels werkt Jan weer een halve dag op therapeutische basis bij Fri sian Dairy Foods. Als assistent- groepschef had hij een goede baan. Die is hij kwijt. Nu controleert hij de kwaliteit van produkten. Dood moe komt hij thuis. „Concentreren en me verstaanbaar maken kost nog veel moeite, maar ik ben blij dat ik weer werk, dat ik mijn colle ga's weer zie." Shirley heeft moeten leren Jan weer wat los te laten. Ze durft hem nu 's nachts alleen naar huis te laten gaan als ze een feestje hebben ge had. „We moeten proberen ons normale leven met de kinderen weer zo goed mogelijk op te pak ken." Achteraf is Shirley blij dat ze nooit de kop heeft laten hangen en met een ongelooflijke vechtlust heeft ge knokt voor het leven van haar man. Ze hebben het goed samen, waar door ze zeker weet dat ze destijds de goede keuze heeft gemaakt. Maar tijdens de lange weg van her stel sloeg ook bij Shirley de twijfel wel eens toe. „Hij was dan zo depressief dat hij niet meer wilde leven. Toen heb ik wel eens gedacht: Wat heb ik hem aangedaan? Hadden we de stekker er toch uit moeten trekken?' Ik kon die keuze niet maken, was heel egoïstisch en wilde hem niet kwijt. Ik wilde niet alleen verder." station weer Amsterdam half bew De Bilt zwaar bew. Deelen nietontv Eelde halt bew Eindhoven zwaar bew. Den Helder half bew. Rotterdam zwaar bew. Twente half bew. Vlissingen zwaar bew. Maastricht zwaar bew. Aberdeen zwaar bew Barcelona licht bew. Berlijn half bew. Boedapest hall bew. Bordeaux onbew Cyprus onbew. Dublin regen Frankfurt regen Genève licht bew. Helsinki onbew. Innsbruck half bew. Istanbul licht bew. Klagenfurt licht bew. Kopenhagen half bew. LasPalmas licht bew Lissabon onbew. Locarno zwaar bew, Londen regen Luxemburg half bew. Madrid licht bew Malaga onbew Mallorca onbew. Malta onbew, Moskou zwaar bew München licht bew. Nice half bew Oslo licht bew. Parijs half bew. Praag licht bew. Rome onbew Split niet ontv. Stockholm half bew Warschau half bew. Wenen licht bew Zurich licht bew. Bangkok zwaarbew. Buenos Aires licht bew Casablanca half bew Johannesburg met ontv Los Angeles half bew New Orleans half bew. New York zwaar bew. Tel Aviv half bew Tokyo licht bew. Toronto licht bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16