Zestien Palestijnse ministers treden af V Vel hui kom is. Albanië staat er weer alleen voor E/olitie in VS: Arabieren hadden band met Harnas Buitenland Koninklijke troost Aannemers verwachten ►rders voor dijken Oder Islamitisch protest Zwitserse historicus: Geen joodse buit in Duitse banken BouwFlex Aantal geboorten in EU-lidstaten stijgt TERDAG 2 AUGUSTUS 1997 155 5 ^oeger VS inspecteert tatoeages attle Het Amerikaanse leger controleert 19.000 man op de le- srbasis Lewis op tatoeages die de 'militaire orde bedreigen', ersoneel dat met hakenkruisen of symbolen van bendes rond- lopt, kan op een disciplinaire straf rekenen. Systematisch on- EIArzoek naar tatoeages werd eerder uitgevoerd op de basis Fort ragg in North Carolina, nadat in 1995 drie soldaten op grond 1 =m racistische motieven zwarte burgers hadden gedood. 5 ilarssonde legt werk tijdelijk neer iSADENA» De Marssonde Pathfinder en zijn onderZoekskarretje Djourner zullen dit weekeinde hun werk stilleggen om te pogen e accu's op te laden met zonne-energie. Dat meldde de ieuwszender CNN gisteren. Als de poging lukt, kunnen beide og maanden gegevens naar aarde sturen. Het probleem is dat at zonder accu's alleen maar overdag kan, als de zon schijnt. ■Aersace-moordenaar was HIV-vrij iiamiDe vermeende moordenaar van de modeontwerper Ver- ice was niet besmet met het HIV-virus. Dat blijkt uit de autop- ng e van het stoffelijk overschot van Andrew Cunanan, zo meldde o/e krant Miami Herald gisteren. De uitkomst van de lijkschou- ing lijkt een einde te maken aan de speculatie dat Cunanan tot ijn daad kwam uit blinde woede over zijn besmetting. .aatste keizer Vietnam overleden in vrus» Bao Dai, de laatste keizer van Vietnam, is gisteren in Pa- js op 83-jarige leeftijd overleden. Bao Dai leidde meer dan eertig jaar een rustig leven in Frankrijk. Bao Dai was van 1925 )t 1945 keizer van het Franse Indo-Chinese protectoraat An- am, dat nu onderdeel is van Vietnam. Tijdens de Tweede We- ddoorlog werd hij gedwongen samen te werken met de Japanse ezetters. Onder druk van de communisten gaf hij zijn troon in 945 op. In 1949 maakte Frankrijk hem staatshoofd van Viet- am. Hij werd in 1955 afgezet toen Ngo Dinh Diem president )r ^n Zuid-Vietnam werd. - Werkloosheid VS fors gedaald 'ashingtonDe werkgelegenheid in de Verenigde Staten blijft rachtig groeien. Vooral door een opleving in de dienstensector /0am het aantal banen vorige maand toe met 316.000 ten op- ichte van juni. Dat is veel meer dan verwacht. Economen had- en gerekend op een banengroei van 190.000. De werkloosheid aaide daarmee tot 4,8 procent van de beroepsbevolking. 3St 'Groenland wil totale autonomie de'uswuK» Groenland, het grootste eiland ter wereld, met 55.000 =ïwoners, overweegt onafhankelijk te worden van Denemarken, let eiland heeft sinds 1979 beperkte autonomie, maar politieke nders willen alles zelf kunnen beslissen en regelen. Alleen een ermoniële band, met bijvoorbeeld de Deense vorstin op Groen- indse postzegels, is nog aanvaardbaar. De voornaamste drijf- eer voor dit nationalisme is olie. /N-onderzoeker Burundi blijft eneve» De Verenigde Naties gaan niet in op het verzoek van urundi mensenrechtenonderzoeker Paulo Sergio Pinheiro te ervangen. De militaire machtshebbers beschuldigen de Brazi- aian ervan leugens te verspreiden en bovendien nauwelijks in urundi te zijn geweest. Maar de VN zeggen dat Pinheiro van de atoriteiten steeds geen toestemming krijgt om de door hem ge wenste plaatsen in het land te bezoeken. 126., '.OQderzoekers hebben bewijs iprvonden dat het trio achter n verijdelde bomaanslag in >w York banden had met de lestijnse terreurbeweging Ha as. Dat is gisteren uit politie- on vernomen. De recherche rmoedt dat de drie verdach- i vanuit een groentewinkel en Gn wasserette met de organisa- e a'telefoneerden. rv-De politie nam de drie Ara- Sbren donderdag bij een inval een woning in de wijk Brook- i vast. Agenten troffen er vijf gjjpbommen aan. Met de arres- Ee verijdelde de politie een nslag op de metro. Terwijl >1-imexperts de woning door- chten, werd de wijk ontruimd I de metro in het gebied stil- ïderlandse aannemers die zijn specialiseerd in dijkenbouw rwachten nog dit najaar aan i slag te kunnen met de dijken ngs de Oder. De bedrijven ibben capaciteit genoeg, zo- it de zwakste plekken nog ior de winter met een nood- lorziening kunnen worden I iliggesteld. Dat zei voorzitter -*-ibberhuizen van de Vereni- hg van Waterbouwers in Bag- 23 jr-, Kust- en Oeverwerken 436BKO) gisteren. _Het ministerie van verkeer en Wterstaat stuurt half augustus n team van zeven deskundi- in naar Polen. Zij zullen sa- en met Poolse collega's maat- ,n gelen bespreken om de wa- egjfsnood op langere termijn te istrijden. r jJDe situatie in het waters- jodgebied langs de Oder blijft «STERDAM ANP komt 'op korte ter- lijn' met een nieuwe investe- pgswet en zal een bureau op- Ihten dat de Nederlandse in- Isteringen in het land gaat roomlijnen. Dat heeft de Suri- jiamse president Wijdenbosch steren in Amsterdam gezegd Idens een bijeenkomst met Srtegenwoordigers van het Ne- frlandse bedrijfsleven. Wijdenbosch riep bedrijven b te investeren in Suriname Vertrek volgt op klachten over corruptie en wanbeleid Zestien van de achttien Palestijnse ministers hebben gis teravond hun ontslag ingediend bij president Arafat. Het aftreden volgt op klachten over corruptie en wanbeheer van het kabinet. Arafat zal de ontslagen 'op een geschikt moment in overweging nemen', aldus een korte verkla ring. rapport van de commissie. De bedoeling van de ontslagen is Arafat de ruimte te geven her vormingen door te voeren, zei hij. Alleen de ministers van plan ning en van cultuur, respectie velijk Nabil Shaath en Abed Rabbo, stappen niet op. Shaath was gisteravond niet aanwezig en Rabbo zou ronduit hebben geweigerd zijn ontslag in te die nen. De commissie heeft Shaath, die namens de PLO onderhan delingen met Israël voert, ge noemd als een van de ministers die zich schuldig heeft gemaakt aan financieel wanbeheer. Hij zou vaak privéuitgaven hebben gedeclareerd. Het geheime pot- RAMALLAH Rtr-AFP-ANP-AP Het Palestijnse parlement gaf Arafat donderdag een maand de tijd om zijn kabinet te vervan gen door een raad van techno craten en experts. De afgevaar digden volgden daarmee de aanbeveling van een commissie die de corruptie onder bewinds lieden aan de kaak had gesteld. Die commissie werd opgezet nadat de Palestijnse rekenka mer berichtte dat er 326 miljoen dollar - bijna de helft van de be groting van 1997 - verloren is gegaan door corruptie en wan beleid. Een van de kabinetsleden ontkende echter dat de maatre gel iets heeft te maken met het je waaruit deze onkosten aan Shaath werden vergoed, werd in de wandelgangen van het mi nisterie 'de zwarte doos' ge noemd. Shaath heeft de be schuldiging tegengesproken. De minister van burgerzaken, Jamal Tarifi, zou volgens de commissie zijn positie hebben misbruikt door 4.300 auto's van invoerrechten vrij te stellen. Hij zou bovendien de zwaarte van zijn functie in de strijd hebben gegooid om Israëlische autori teiten ervan te overtuigen dat zijn zoon Yusuf de enige aange wezen persoon was om cement naar Jordanië te exporteren. De commissie eist dat over treders voor de rechtbank wor den gebracht om zo het ver trouwen tussen de Palestijnse Autoriteit en de bevolking te herstellen. Ook moeten er stap pen worden genomen tegen veiligheidstroepen die zich met civiele zaken als inning van be lastingen en douanerechten be moeien. postende De Jordaanse koningin Noor heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de gewonden van de vliegramp in Oostende afgelopen zaterdag en een krans gelegd op de luchthaven. Noor betuigde haar medeleven met de gewonden, mede namens haar echtgenoot, de Jordaanse koning Hussein. De ramp in Oostende, waarbij negen doden vielen, werd veroorzaakt door een toestel van het stuntteam Royal Jor danian Falcons. De piloot kwam ook om het leven. foto reuters gelegd. De federale recherche FBI en de politie van New York meldden in een gezamenlijke verklaring dat de drie aanslagen wilden plegen op 'Amerikaanse en joodse belangen in de we reld'. Van de drie verdachten raak ten er twee bij een vuurgevecht met de politie zwaar gewond. De twee gewonde mannen zijn Gazi Ibrahim Abu Mezer (23) en (Je 22-jarige Lafï Khalil. Van Abu Mezer wordt gezegd dat Israël hem zoekt omdat hij lid zou zijn van een bekende terroristische organisatie. De naam van de derde verdachte is niet vrijgege ven. Een van hen sprak bij zijn arrestatie zijn steun uit voor de daders van de bomaanslag woensdag in Jeruzalem. onverminderd kritiek. Dat geldt vooral voor de Oderbruch, een uitgestrekt laaggelegen polder gebied aan de Duitse zijde van de rivier. Een van de belangrijk ste leveranciers van zand voor de strijd tegen het water ligt in de Oderbruch. Het bedrijf heeft nu zelf een veertig meter lange en negen meter hoge dam moe ten aanleggen om zich tegen een overstroming te bescher men. Op het punt waar de rivieren de Oder en de Neisse samenko men dreigt een nieuw gevaar voor de doorweekte dijken. Boomstammen uit overstroom de gebieden in Polen drijven met relatief hoge snelheid via de Neisse de Oder in. De stam men hebben vaak een snelheid van achttien kilometer per uur en kunnen dijken ernstig be schadigen, zo vrezen de dijkbe- schermers. erzurum De Turkse politie heeft gisteren ruim honderd demonstranten aangehouden bij pro-islamitische betogingen tegen hervorming van het onderwijs. De protestgolf tegen de plannen om de seculiere leerplicht te verlengen, heeft zich verder over het land verspreid. Na het islamitische middaggebed kwam het tot demonstraties in de steden Erzurum, Kayseri, Istanbul ,en Gaziantep. foto reuters Aalscholver niet langer bedreigd BRUSSEL. ANP De aalscholver is volgens de Europese Commissie niet langer een bedreigde vogel soort. Volgens Europees milieucommissaris Bjerre- gaard heeft het aantal aal scholvers weer een 'gezond niveau' bereikt. Daarom wordt een serie beperkende maatregelen opgeheven. De aalscholver blijft echter wel opgenomen in een regis ter van beschermde vogels. Dat betekent dat de jacht op de vogel nog niet is toege staan. Vissersorganisaties uit Nederland en Denemarken drongen juist aan op een be perking van het .aantal aal scholvers, omdat deze de visstand zou bedreigen. In samenwerking met deze lan den wil Bjerregaard nu een beheerplan opstellen. Wat dat precies inhoudt, is nog niet bekend. Banken na capitulatie onder beheer geallieerden geneve bob kroon correspondent Volgens de Zwitserse historicus Hans Ulrich Jost is het nauwelijks aanneembaar dat er nog joodse oorlogsbuit in de kluizen van Duitse banken aan wezig zou zijn. Dat wordt beweerd door Karl- Henz Neubauer van de Duitse organisatie Roter Ring, te vergelijken met de Nederlandse Vereni ging Consument en Geldzaken. Jost, een specia list in de geschiedenis van de Tweede Wereldoor log, stelt dat Duitse banken na de capitulatie zon der uitzondering onder beheer van de geallieerde autoriteiten zijn gesteld. Dat wil echter niet zeg gen dat die controle alom waterdicht is geweest. „Ten eerste hebben Duitse banken in het zicht van de ondergang van het Derde Rijk tegoeden overgemaakt naar neutrale landen als Zwitserland en Zweden", aldus Jost. „Dat gebeurde veelal via de Bank voor Internationale Betalingen in Bazel, die tijdens de oorlog voor vriend en vijand op vol le toeren draaide." Het is volgens Jost echter ook mogelijk, dat be paalde Amerikaanse beheerders van de honder den Duitse banken 'een oogje dicht hebben ge daan' omdat Washington al spoedig besloot in verband met de wederopbouw van een democra tisch Duitsland niet overal het onderste uit de kan te halen. Maar met alle respect voor de Roter Ring, acht Jost het vrijwel uitgesloten, dat Duitse banken, die in tegenstelling tot hun Zwitserse collega's een bankgeheim moeten ontberen, nu nog joodse ei gendommen uit de oorlogstijd in bezit of beheer hebben. Neubauer vreest dat de Duitse banken nooit openheid van zaken zullen geven over hun oor logsverleden. „De Duitse banken zijn erg machtig. Veel politici en juristen zijn hun carrières begon nen bij een bank. Bovendien laat onze wetgeving toe dat banken misbruik maken van hun macht", aldus Neubauer. Wij hebben weer volop werk in de bouw. Zie voor vacatures de personeelsadvertentie elders in dit blad. Voor meer informatie kunt u belien met ons centrale kantoor, tel. 070-307 01 73. BRUSSEL» ANP iuriname wil snel zaken doen omdat Nederland al driehon derd jaar een bijzondere relatie heeft met zijn land. De ontmoe ting had plaats op de eerste dag van Wijdenbosch' tweede be zoek als president aan Neder land. De president heeft tijdens de drie dagen in Nederland geen ontmoetingen met verte genwoordigers van de Neder landse regering of Kamerleden. Ook tijdens zijn eerste bezoek als president aan Nederland, vorig jaar november, waren die haarlem-leiden bart boele De internationale troepen macht is deze week vrij onop vallend uit Albanië vertrokken. Kennelijk is in de ogen van de Italianen, die de Operatie Alba leidden, voldoende rust weerge keerd om het land te verlaten. Tot nu toe hebben ze gelijk ge kregen, want er zijn nog geen gewapende conflicten gemeld. Tijdens een internationale con ferentie over Albanië, donder dag in Rome, probeerde de nieuwe Albanese premier zon der veel succes buitenlandse steun te krijgen. Het eerste probleem dat de so cialistische regering van pre mier Fatos NaiTO moet aanpak ken is het ontwapenen van de bevolking. Sinds wapenarsena len tijdens de onlusten eerder dit jaar werden geplunderd, is in vrijwel elk huis een wapen te vinden, terwijl criminele bendes allerlei wapentuig gebruiken om hun terrein af te bakenen en hun 'werk' te doen. Nano wil de bevolking belonen als ze gesto len wapens teruggeven. Nano's initiatief is heel belang rijk, want zolang de bevolking vuurgevaarlijk is, zal geen bui tenlandse investeerder zich in Albanië wagen. Een groep Itali aanse zakenlieden heeft de re gering al gemeld handelscon tacten in Albanië aan te knopen mits voor bescherming wordt gezorgd. Mogelijk is met het oog op de bewapende bevol king ook het aantal toezeggin gen van buitenlandse hulp tij dens de conferentie in Rome wat tegengevallen. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft hulp bij de ener giewinning toegezegd. Het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank helpen een economisch ontwikkelings plan op te stellen. De Verenigde Staten sturen een team om de media te helpen, Italië geeft uniformen en adviseurs aan het leger en Griekenland stuurt ko gelvrije vesten voor de politie. En dat was het dan. Voor de rest moet Albanië het zelf doen, al is niet duidelijk waarmee. De hoop is gevestigd op een vol gende conferentie in oktober, waar over meer specifieke hulp zal worden gesproken. De hoofdpunten democratisering, stabilisering, veiligheid en eco nomische ontwikkeling van de nieuwe Albanese regering blij ken vooralsnog niet de tover woorden te zijn om de dichtge draaide buitenlandse geldkraan open te krijgen. De liefde van de Verenigde Sta ten voor Albanië is sinds vorig jaar wat bekoeld. De Amerika nen hadden een mooie afspraak gemaakt met oud-president Be- risha: het militaire vliegveld Gjadêr als bruggehoofd om een oogje op het roerige Bosnië te houden in ruil voor militaire steun aan Albanië. Maar Be- risha maakte er een potje van door bij de verkiezingen te frau deren en vervolgens met de in eenstorting van pyramide-be- leggingsfondsen een volksop stand te ontkenenen; de Ameri kanen vertrokken. De regering Nano wil maar wat graag de destijds toegezegde twee miljoen dollar in de vorm van antitank-raketten en lucht afweergeschut alsnog binnen halen. De nieuwe minister van defensie heeft daarom de mili taire adviseurs van de VS van harte uitgenodigd terug te keren naar hun kantoren. Maar de Amerikanen zijn voorzichtig. Voertuigen en radio's zijn toe gezegd, maar ze worden pas ge leverd als het Albanese leger sterk genoeg is om overvallen van gewapende bendes af te slaan. Tot dan komt alleen een bedrag van 300.000 dollar be schikbaar om een militair trai ningsprogramma af te maken, een project dat niet teveel risi co's met zich meebrengt. In de vijftien lidstaten van de Europese Unie zijn vorig jaar iets meer dan vier miljoen kin deren geboren. Dat komt neer op een gemiddelde van 1,44 per EU-vrouw in de vruchtbare leef tijd. In 1995 bedroeg dat gemid delde nog 1,43. Het aantal ge boorten bleef daarmee toen net onder de vier miljoen. Dat blijkt uit rapport van het Europees statistisch bureau Eurostat dat binnenkort wordt gepresen teerd. De EU-bevolking steeg vorig jaar met 1.037.600, oftewel 0,3 procent, tot 373.691.200 bur gers. Deze stijging was voor het grootste deel te danken aan emigratie vanuit andere landen (727.700 burgers). De natuurlij ke aanwas, de aftreksom van geboorten minus het totaal aan tal overlijdens, was goed voor een groei van 309.900. In Ierland blijft het geboorte cijfer het hoogst. Vrouwen in de vruchtbare leeftijd krijgen daar gemiddeld 1,91 baby's. In Span je is dit cijfer het laagst (1,15). In Nederland ligt dit cijfer op 1,52 en bleef daarmee nagenoeg on veranderd. De Nederlandse be volking steeg vorig jaar met 68.300 tot 15,5 miljoen. Minder exportsteun landbouw brussel» anpropese Commissie. Door de sterke stijging van de dollar le ken boeren hier echter extra van te profiteren. Vandaar dat de commissie de terugbetalingen met vijf procent kort. De maatregel geldt voor on bepaalde tijd. Nederland geldt binnen de EU als één van de grootste exporteurs van land bouwproducten naar landen buiten' de Europese Unie. De land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland spreekt van een 'logisch besluit' en heeft dan ook geen bezwaren tegen de korting. De Europese Commissie heeft de steun voor export van land bouwproducten buiten de EU met vijf procent verlaagd. Re den hiervoor is volgens de woordvoerder van Europees landbouwcommissaris Fischler de sterke stijging van de dollar. Exportprijzen van bijvoorbeeld Europees vlees of graan worden op de wereldmarkt uitgedrukt in dollars. Boeren uit EU-lidstaten krij gen het prijsverschil tussen kos ten en exportwaarde in veel ge vallen terugbetaald via de Eu-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5