'Een schurk moet meer dimensies hebben' Nieuwe woorden ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 cht weken geleden onderging Arnold Schwarzenegger een hartoperatie en erd hij voorzien van een nieuwe klep. 'et gaat uitstekend met de acteur (50) ie vanaf volgende week donderdag in Nederlandse bioscopen te zien is als 'r. Freeze in de film Batman Robin. „Er zit meer emotie in dan in de meeste rollen die ik heb gespeeld. Arnold Schwarzenegger: Batmans nieuwe vijand De beleefdheid gebiedt dat er eerst naar de gezondheid geïn formeerd wordt. De hartpatiënt blijkt het uitstekend te maken. Arnold Schwarzenegger: „Ik voel me weer helemaal fit. Ik werk weer volop aan mijn conditie. Hardlopen, fietsen, gewichtentraining, zwemmen, tennissen. Nee, geen dieet. Het enige wat de dokter me verbood was seks ge durende de eerste drie dagen na de operatie. Dat was even doorbijten." Grote grijns. „Ach, het was allemaal zo dramatisch niet. Al sinds mijn achttiende wist ik dat ik een hartruis had, een afwijking die op zich niet ernstig is. Maar die was zich gaan ontwikke len tot een volgende fase: verkalking van een hartklep. Een paar jaar geleden had een dok ter al gezegd dat ik volgens hem behoorde tot de vijftig procent gevallen bij wie dan een chirurgische ingreep verstandig is, ergens in de komende tien jaar. Vorige zomer zei hij; 'Ik denk dat het wijs zou zijn het toch binnen twee jaar te doen, omdat je nu gezond bent en sterk. Je hart is schoon, de hartspier heeft nog niets geleden, er is verder nog geen scha de aangericht'. Dus heb ik toen geredeneerd dat het maar meteen moest gebeuren. Eerst nog die Batman-film maken en dan onder het mes. En dat is nu achter de rug, zonder verdere complicaties. Maar Schwarzenegger steekt deze keer toch geen sigaar op... De acteur knipoogt naar de aanwezige official van Warner Bro thers. „Sommige filmmaatschappijen zijn zo gul dat ze elke ochtend zorgen voor een rant soen Davidoffs. Andere maatschappijen ik wil geen namen noemen houden juist zorgvuldig alles uit mijn buurt wat op een si gaar lijkt, omdat ze eveneens het allerbeste met me voor hebben schijnbaar. Maar hun werkelijke motivatie is natuurlijk dat ze vin den dat het budget voor de film al hoog ge noeg is geweest." Emotie Bantian Robin, zoals Joel Schumacher hem geregisseerd heeft, mocht 100 miljoen dollar kosten. Daarvan waren er naar verluidt twintig bestemd voor Arnold Schwarzenegger die zich daarvan in elk geval een heel aardige kist sigaren zou kunnen aanschaffen. Maar de in Oostenrijk geboren, voormalige Mister Universe noemt uiteraard en zonder met zijn ogen te knipperen heel andere rede nen waarom hij zich bij deze productie had laten betrekken. „Ik wilde al jaren met Joel Schumacher werken. Telkens als we elkaar tegenkwamen, hadden we het erover. En toen dook hij op met Batman en met de vraag of ik Mr. Freeze wilde spelen. Ik vroeg hem iets meer te vertellen over de rol. Dus kwam hij met tekeningen, videotapes, strip verhalen en tv-shows. Het scheen me een rol toe waar ik me weer iets mee kon oprekken. Er zit meer emotie in dan in de meeste rollen die ik heb gespeeld. Het gaat weliswaar om een schurk, maar hij is niet zonder reden zo geworden en dat moest ik voelbaar zien te maken. Zijn haat tegen de wereld komt voort uit pijn vanwege de geweldige liefde voor de vrouw die hij heeft verloren. Freeze was ooit een geniale arts, die er evenwel niet in was geslaagd zijn eigen vrouw te redden. Ieder- een die ooit in machteloosheid het verlies van een dierbare te verwerken heeft gekre gen, moet een beetje kunnen begrijpen waar om deze Mr. Freeze zijn hart heeft laten dichtvriezen en blinde woede ging ontwikke len tegen de rest van de wereld." Krijgshaftig Arnold Schwarzenegger, die over vier weken 50 jaar wordt, behoort niet tot een generatie die in zijn jeugd Batman tot idool heeft ge had. „Ik heb nooit iets gehad met Batman. Toen ik jong was betekende televisie nog he lemaal niets, zeker niet in vergelijking met waar mijn kinderen tegenwoordig allemaal kennis van nemen. De eerste film zag ik pas toen ik negen jaar oud was. In Grasz, waar ik opgroeide, wist ik maar één familie die televi sie had en waar we dan met de hele buurt gingen kijken. Naar Lucy Ball, geloof ik. In elk geval heeft Batman mij nooit bereikt. Ik heb pas met Batman kennis gemaakt via de eer ste film die Tim Burton over hem gemaakt heeft. En voor zo ver het strips betrof, was ik vroeger voornamelijk geïnteresseerd in Tar- Kenners van de tv-serie uit de jaren zestig herinneren zich wellicht dat Mr. Freeze toen al drie keer als geniale schurk was vertolkt door achtereenvolgens de acteurs Otto Preminger, George Sanders en Eli Walach. Schwarzenegger heeft hun optredens zorg vuldig bestudeerd, teneinde hen te kunnen overtreffen. „Preminger was mijn favoriete Mr. Freeze. Hij bezat een prachtige grijns en satanische humor. Ik dacht dat ik van daaruit mijn personage moest opbouwen. Maar ik heb Joel Schumacher gewaarschuwd: 'Denk erom dat je me niet zo'n poezelig speelpakje aantrekt als Preminger moest dragen!' Ik wil de iets wat ruig en fier zou ogen. Dat ik eruit zou zien als een ridder, een krijger. Het gaat immers om iemand die als eenling ten oorlog trekt tegen de hele wereld. Dus moet hij er krijgshaftig uitzien. Tegelijkertijd ging het om iemand die enkel leven kan bij temperaturen onder nul. Dus als hij de deur uitgaat, moet zijn kleding hem tegen dooi beschermen. Zo kwamen we op dit wonderlijke kostuum dat het midden houdt tussen een harnas en een ruimtevaartpak." Meer dimensies „Een gewone ordinaire rotzak zou ik nooit willen spelen. Als ik een schurk doe, dan wil ik wel dat er een plausibele verklaring voor mijn nare gedrag gegeven wordt. Zoals in Terminator, waar ik eigenlijk een machine was en in mijn destructief gedrag gestuurd werd door het boosaardige brein van iemand anders. En zelfs daar hebben we in deel twee toch ook nog menselijke emoties toegevoegd. Ik vind een schurk alleen maar interessant als hij meer dan één dimensie heeft. Het aan trekkelijke aan speciaal de eerste reeks James Bond-films was dat de schurken zulke inte ressante personages waren. Vaak interessan ter dan Bond zelf. Hetzelfde gaat op voor de Batman-films, naar mijn smaak. De held heeft maar één ding te doen. Hij moet Got ham redden. Maar de schurken krijgen meer dimensies en combineren als regel hun ge vaarlijke bedreigende karakter met veelal een rare humor en een tragische achtergrond. Een fysieke uitdaging is het spelen van Mr. Freeze niet voor mij geweest. Hoewel, dat rondsjouwen met een gigantisch loodzwaar schietwapen was heel hinderlijk. Zoals ook de zeer ingrijpende make up-behandeling, die ik me dagelijks moest laten welgevallen, zeer oncomfortabel was. De werkelijke uitda ging lag in mijn verlangen een mooie rol neer te zetten in een film als deze. Want er spelen zo veel factoren mee die je acteermogelijkhe- den inperken. Alles leidt af. In een Batman- film is alles groter dan jij bent. Alles is mas saal, massief. Er woedt een voortdurende or kaan van geluid. Er is een continu bombarde ment van visuele impulsen; speciale effecten, stunts, explosies. En vervolgens krijg jij zo'n helm over je kop, met allerlei kraantjes en dingetjes. Dan wordt er nog een apparaatje in je mond gepropt dat je mond van binnen uit moet laten oplichten, compleet met bat terijtje, waardoor je raar gaat praten. Dan ga je je afvragen: hoe kan ik nu nog iets acteren waarmee eer in te leggen valt? Maar Joel bleef me verzekeren dat ik me niet ongerust hoef de te maken. En dat heb ik maar van hem aangenomen." Komende herfst staat Schwarzenegger voor de camera van Ridley Scott voor de sf-film I'm Legend, naar de gelijknamige, door Ri chard Matheson geschreven roman die eer der werd verfilmd in 1971 als The Omega Man, met Charlton Heston in de hoofdrol. Tevens is zeker dat er een derde aflevering zal komen in de Terminator-serie van James Cameron. En ook gaat de acteur er nog steeds vanuit dat binnen afzienbare tijd Crusade gemaakt zal worden, het kruisvaar ders-epos dat ooit werd aangekondigd met Paul Verhoeven als regisseur. Schwarzeneg ger bezit de rechten op het script. Voor hem is het evenwel niet meer zo zeker dat Paul Verhoeven met wie hij eerder samenwerk te voor Total Recall erbij betrokken zal blijven. „Bij de ontwikkeling van dat idee ben ik sa men met hem vertrokken en nog steeds zou Paul mijn eerste keus zijn. Het punt is alleen dat hij zo'n eigenwijze snijboon is. We had den een bespreking met een grote studio en hadden de deal eigenlijk al rond. Toen werd Paul gevraagd of hij kon garanderen dat de film niet duurder zou worden dan 120 mil joen dollar. Hij hoefde alleen maar 'ja' te zeg gen. Maar wat zegt-ie/Natuurlijk kan ik niet garanderen dat 120 miljoen dollar wel genoeg zal zijn. Hoe zou ik dat kunnen ga randeren? Er worden heel gewone films ge budgetteerd op 50 miljoen en die lopen in kosten dan ineens toch uit naar 80 miljoen. En Crusade wordt zeker geen gewone film. Hiervoor moeten we de woestijn in, met dui zenden paarden. Dit gaat gigantisch worden. Hoe moet ik dan iets kunnen garanderen? Ik kan niet eens garanderen dat ik over vijf da gen nog steeds besta! Ik garandeer niks!'... Toen werd het heel stil in die vergadering. Wat Paul gezegd had. was natuurlijk alle maal waar. Maar het was geen antwoord dat die producenten geruststellend vonden klin ken. Dus het feest werd meteen afgeblazen. Ik moest eigenlijk vreselijk lachen om die godvergeten eerlijkheid van Paul, want dat is wel het laatste waar men in Hollywood mee uit de voeten kan. Die steenezel had gewoon 'ja' moeten zeggen en dan hadden we in de praktijk wel gezien waar het schip zou stran den. Óf niet. Wellicht dat ik nu gedwongen word om Crusade met een andere regisseur te maken, maar ik hoop nog steeds dat het toch Paul Verhoeven wordt." Arnold Schwarzenegger laat zich als schurk Mr. Freeze ver troetelen door zijn trawante UmaThurman. foto»cpd Onze Taal Sommige dingen zijn bekend. Zelfs zo bekend dat je ze amper meer durft opschrijven. Bijvoorbeeld dat er in onze taal geregeld nieuwe woorden bijkomen. Daarmee vertel ik echt geen nieuws. Iedereen weet dat. En ook dat die toestand in het Nederlands niets bijzonders is, om dat het in alle talen van de wereld zo toegaat. Minder bekend is hoe veel het er zijn. Hoeveel nieuwe woorden komen er nu zo gemid deld per jaar bij? Zijn het er hon derd per jaar, duizend per jaar, tien duizend? Of misschien maar zestien per jaar? Valt daar iets over te zeggen? Kort geleden heb ik een stukje geschre ven, voor een of ander boek dat gaat ver schijnen. De titel is me ontschoten, maar 't ging over taal. In dat stukje had ik geschre ven dat er ongeveer 1 woord per dag in on ze taal bij komt. Ik denk namelijk dat het zo is. Vorige week belde de redacteur van dat boek me op. 'Fijn, dank u wel, mooi stukje; maar we zitten met een probleem. U vertelt hier dat er gemiddeld per dag één woord bij komt. Nu wil het toeval dat een der andere auteurs er eveneens over spreekt, en die noemt het getal van zestig per dag. Dat is nogal een groot verschil: zestig of één per dag. De lezers zullen daar niets van begrij pen'. T sja', zei ik. 'dat is vervelend. Maar dan 1 moet u natuurlijk niet mij maar die an dere auteur bellen'. Zo eenvoudig kwam ik er echter niet van af. Ik was zo goed niet of ik moest hem uitleggen waar dat grote ver schil vandaan kwam. Te meer omdat die andere auteur met vakantie was. Vergist één van ons beiden zich? Nee, waarschijnlijk niet. Maar we tellen niet het zelfde. Mijn schatting is als volgt gemotiveerd. Een nieuwe druk van een woordenboek bevat, door de bank genomen, zo'n 5000 nieuwe woorden. Tussen de ene en de an dere druk zit, laten we zeggen, tien jaar. Dat komt op 500 per jaar, oftewel ruim één per dag. Ik geef toe dat het een slordige schat ting is. Je zou ook kunnen zeggen twee of drie per dag. Maar toch iets in die orde van grootte. Geen 50 of 60 per dag. Immers, als het er zo veel waren, dan kwamen we op 365 x 60 21900 per jaar, oftewel 219.000 per tien jaar. Geen enkel woordenboek ver toont zo'n gigantische aanwas. Ik heb dat voorgerekend aan die redacteur om te laten zien dat mijn schatting realistischer was dan die van die andere auteur. Toch is het geen onzinnig getal om van 60 nieuwe woorden per dag te spreken. Maar dan tel je iets anders. Neem nu eens een krant. Streep alle woorden aan die niet in een woordenboek staan. Dat zijn er veel meer dan u denkt. Het zijn er, in een ge middelde krant, al gauw zo'n dertig. Zou je hetzelfde doen bij alle kranten van die ene dag, dus niet alleen deze krant maar ook Trouw, ook het Parool, ook de NRC enzo voort. dan kom je gemakkelijk op 60 woor den per dag die niet in de woordenboeken staan, en die je dus, met zeker recht, 'nieu we woorden' zou kunnen noemen. Alleen, en nu komt het verschil met mijn eigen ma nier van tellen: die 60 'nieuwe woorden' zullen nagenoeg geen van alle ooit het woordenboek halen. Het zijn eendagsvlie gen. Ik telde de blijvertjes, en die andere auteur telde ook alle eendagsvliegen. Ik heb de proef op de som genomen. Ik heb in de krant van woensdag 23 juli alle woorden verzameld die niet in het woor denboek van Van Dale staan. Namelijk: amusementsschouwburgje,asbestaffaire, asbestdeeltjes, bankiersvereniging, barome termuseum, blauwtinten, boekpublicatie, boerenklantenkring.glazenwassersbranche, jubileumseizoen, kind-soldaten, kredietrisi- comanagement, ladderfabrikanten, lucht verversingssysteem,lunchpauzevoorstel ling, meereisgroep, megadiscotheek, mode imperium, musicalgiganten, muziekthea tervoorstellingen,nederzettingenpolitiek, oppositiepoliticus,overgecentraliseerd, overnamecontract, overnameovereen komst, presentatieavond, programmerings budget, regiedebuut, restgebied, sleurderig, supportersvereniging,varkenspestrichtlijn, watersnoodbelastingen en zedelijkheidsver klaring. Dat zijn er, van amusementsschouwburg tot zedelijkheidsverklaring welgeteld 34, in één krant van één dag, die allemaal niet in Van Dale staan. Terecht overigens. Maar op die manier kom je stellig tot zestig per dag. Misschien zelfs wel tot honderd of meer. Al hoewel je dan bijvoorbeeld de supporters vereniging en de bankiersvereniging daar weer af moet trekken omdat ze enkele da gen achtereen in de krant staan. Kortom, ik kan dat getal van 60 per dag wel begrijpen, maar vind toch dat mijn ei gen schatting van één per dag realistischer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31