4 i Selena-industrii draait op volle toeren Het einde der tijden andermaal nabij ZATERDAG 2 AUGUSTU; In 1995 werd de Amerikaarts-Mexicaanse tex-mex popster Selena Quintanilla Perez (23 jaar) doodgeschoten. Voor honderdduizenden meisjes belichaamde Selena de nieuwe Latijnse femme fatale. Het verdriet was groot. En dat is het nog. Intussen draait de Selena-industrie op volle toeren. fcrenwimmwiinw De dood van popster Selena Quintanilla Perez, dompelde haar fans in diepe rouw. Ze werd in koelen bloede vermoord; in de rug geschoten in het Days Inn hotel in haar ge boorte- en woonplaats Corpus Christie. De dader: Yolanda Saldivar, Selena's vertrouwe linge, presidente van de Selena-fanclub en bedrijfsleidster van de Selena-boetieks. Tot op de dag van vandaag zegt Saldivar: ,.Ik wilde haar geen pijn doen. Het pistool ging per ongeluk af. Eigenlijk was het voor mijzelf bedoeld." Kort daarvoor had de familie Quintanilla grote gaten in de boekhouding van Saldivar ontdekt. Op z'n minst 30.000 dollar was ver dwenen. en Saldivar zou dat Selena komen uitleggen. Sinds de moord heeft de legende vorming rondom de breedheupige 'tex-mex' ster enorme dimensies aangenomen. The New York Times, die haar dood als voorpa ginanieuws meldde, schreef dat Selena voor Latijns-Amerikanen in de Verenigde Staten hard op weg is een mythe te worden gelijk Elvis Presley en Marilyn Monroe. In Corpus Christie draait Q-productions, het bedrijf achter de Selena-industrie van de familie Quintanilla. op volle toeren. Vader Abraham bewaakt het artistieke product, mama Mar- cela zorgt voor de emotionele gemoedsrust, broer A.B. voert het repertoire uit en zus Su- zette heeft de leiding over de modelijn en de haar-boetieks van Selena, de droomprinses en koningin van de Texaanse 'cumbia'-pop. Souvenirs Ma Internet kunnen talloze souvenirs wor den besteld: petjes met logo (15 dollar). T- shirts (24 dollar), parfum genoemd naar haar hit Bidi-Bidi-Bom-Bom (32 dollar) en Amor Prohibido (Verboden Liefde), een iets duurder parfum voor 35,95 dollar. Selena was nog niet overleden of er ver schenen zes ongeautoriseerde biografieën, alsmede een barbiepop met Selena's trek ken en olijfkleurige teint (22 dollar), kalen ders en als klap op de vuurpijl de speelfilm 'Selena', een 'A star is bom -versie van regis seur Gregory Nava. die in 1800 zalen draaide en het eerste weekeinde al zestien miljoen dollar opbracht. Vader Abraham Quintanilla (57) stribbel de eerst nog even tegen, maar zette later de grote lijnen uit die Nava blijkbaar heeft ge respecteerd. Het verhaal van de familie Quintanilla is zo keurig gladgestreken dat het net de Mexicaanse versie van de Partrid ge Family lijkt. ,,Ik heb niet aan de film mee gewerkt om mijn dochter te exploiteren", zegt Abraham Quintanilla. Selena was negen toen hij met dwingende hand de groep Selena y los Dinos' formeer de. Zelf was hij in de jaren vijftig een van de drie Dino's geweest. Zonder succes bij de Amerikanen, omdat ze Mexicanen waren, en met nog minder succes bij de Mexicanen omdat ze Amerikaanse muziek zongen. ,,Ik stemde in met de film omdat er een onles bare dorst heerst onder een groot deel van Selena's publiek. Men wil het liefst alles van haar weten." Het zijn vooral de gulle lach van de Porto- ricaanse actrice Jennifer Lopez in de rol van Selena en haar blinkend witte tanden die de film dragen. Het levensverhaal van de zan geres zelf is een mierzoete success-story. Arm begonnen, ontdekt door haar in de mu ziek mislukte vader Abraham en door hem aan het werk gezet, tegen wil en dank. Struikelblok is de verboden liefde voor gi tarist Chris met wie ze tegen de zin van haar vader in. trouwt. Het is een behoorlijke test case voor Abraham Quintanilla. Maar hij slaagt erin zijn eigen scenario voor Selena deze ene keer uit het hoofd te zetten en sluit tot verbazing van de jonge, angstige bruid zijn kersverse schoonzoon sans rancune in de armen. Credits Een scène in de film raakt even aan de vaak moeilijke werkelijkheid van Latijns-Ameri kanen in de States, die overal twee keer zo Selena. Op 23-jarige leeftijd vermoord door haar vertrouwe linge Yolanda Saldi- hard moeten strijden om het hoofd boven water te houden: in het aan hen 'geleende land' en thuis bij hun grootouders in Mexi co. Het vergt een extra inspanning waar de altijd stralend en goedgehumeurde Selena haar hand niet voor omdraait. ,,Je spreekt zo slecht Spaans zegt haar vader aan de voor avond van Selena's eerste mega-concert in Monterrey, Mexico. „Ze zullen je uitlachen." Hij grijpt naar zijn hoofd. „Oh mi amor, dit wordt een groot fiasco." Maar Selena stift het rood tot over haar volle lippen, en stapt met opgeheven hoofd de persconferentie binnen. Hello amigos!" Bij elk woord dat ze niet weet kijkt ze als een charmant maar ondeugend meisje onder haar pony uit, en zegt het dan snel in het Engels. Na vijf minuten is haar bedje in Mexico gespreid. De pers is om. Later breekt een menigte van meer dan zestigduizend man van enthousiasme haast het podium af. Nog meer credits voor Selena. Niet alleen was zij de eerste vrouw in de 'tejano'-mu- ziek die voorheen het domein was van ma cho's. Ook was zij - naast de oorspronkelijk Cubaanse Gloria Estefan - een van de eerste Mexicaans-Amerikaanse muzikanten die het aan beide kanten van de grens redden. In 1994 ontving ze een Grammy Award voor Selena Live! De door Carina Maldonado geleide fan club telt iets minder leden nu Selena dood is. maar 'opgeven zullen we het nooit', zweert de presidente. Ieder jaar organiseert zij een kerkdienst voor het hun ontvallen idool. „Ze was zo speciaal. De club viert Se lena's verjaardag op 16 april en legt bloe men bij haar beeld in Monterrey. „Vaak ko men we gezellig bij elkaar vertelt Carina, ,.en kijken we naar video's van Selena of slaan het foto-album nog eens open. Impuls „Wat we voor het Selena-tijdperk van Texas wisten, zijn vooral de problemen in die streek met wetbacks (illegale immigranten) en drugssmokkel. Sinds Selena's dood is daar een beetje fantasie bijgekomen, een mooi sprookje dat helaas slecht afloopt", zegt de Mexicaanse satire-schrijver Guade- lupe Loaeza. „Bovendien heeft zij de 'norte na'- muziek een nieuwe impuls, een ander Verdriet om het overlijden van Selena Quintanilla Perez. FOTO REUTERS IRA] Legendevorming rond een tex-mex popster karakter gegeven. Voorheen werd daar op neer gekeken. Raar polka-achtig gestamp van ongeletterde cowboys. De nortena stamt uit begin deze eeuw toen Duitse immigranten in Texas en ran- cheros in Mexico over de Rio Grande keken en tot de curieuze conclusie kwamen dat salsa en hoempapa helemaal niet zo'n gekke combinatie zou zijn. De muziek sloeg aan, de nieuwe Texanen brachten goedkoop bier en accordeons, de Mexicanen hun tequila en bajo-sexto gitaren. Nu neemt de nortena een gerespecteerde plaats in op de hitpara de. Mexicaanse popsterren als Juan Gabriel hebben nortena-elementen in hun muziek. Zelfs in het nachtleven, gedomineerd door salsa, bolero en merengue, wordt nu ook om elkaar heen gedraaid op ballades uit het noorden. Je ziet weer mannen in heupbroe ken en puntige leren laarzen, hun vrouwen in Selena-achtige Wonderbra's. Nieuwe post-Selena bands zoals La Mafia en de voor een Grammy genomineerde La Diferenzia maken zelfs pure rock van de polka of stap pen af en toe over naar een reggae-ritme. Over zijn dochter is alles is nu wel gezegd, vindt Abraham Quintanilla. De media den ken daar duidelijk anders over. In een geheim dagboek zou ze geschreven hebben over een verhouding met een Mexi caanse plastisch chirurg, die ze regelmatig voor liposuctie-behandelingen zou hebben bezocht en ze zou van plan zijn geweest om haar carrière met een onthulling te torpede ren. De Amerikaanse televisie heefl ge pogingen ondernomen achter heid te komen, maar roddels word matisch door de familie ontkend. j ker, vindt die, is dat Selena en haa kelijke dansmuziek in leven wordej den. Drie platen staan verankerd c tijnse Top 50. In 1994 kreeg ze een voor Selena Live! Van haar posthuil Dreaming of you zijn inmiddels al i drie miljoen exemplaren verkocht. Het Days Inn hotel in Corpus Cl Selena's Boutique aan de Everhari dezelfde stad werden bedevaar voor fans uit Puerto Rico, Guatems co. New York, Alaska, Engeland en J Zo lqeft een idool voort in de herii FOTO REUTERS De komst van het nieuwe millennium beteken t voor een aantal mensen de groeiende zekerheid dat het einde der tijden nabij is. Sommigen zijn er zo van overtidgd, dat ze nu al vast hun spulletjes hebben verkochten zitten te wachten op de ondergang van de wereld. ■imfewbmi.feiimimmb Millenniumkoorts grijpt weer om zich heen De Zevende Dag-adventisten ver wachten bij het aanbreken van het nieuwe millennium het ein de van de wereld. Ook de getuigen van Jeho va voorzien het Armageddon. En volgens de beroemde Nostradamus staan er grote ram pen te wachten, al blijft de wereld in zijn visie wel nog 1700 jaar bestaan en gaat zij zelfs een periode van grote, messiaanse vrede tege moet. Verder hebben astrologen én astrono men een unieke configuratie voorzien voor het jaar 2000, het zogenaamde 'Grote vier kant'. Dus ook opwinding in die kringen. De ze configuratie, die zich op 18 augustus 1999 zal voordoen, is voer voor sombere zielen. Nostradamus is natuurlijk niet de eerste de beste. De 16de-eeuwse Franse profeet heeft voorspellingen gedaan die vaak zeer verras send bleken uit te komen, tot en met de Golf oorlog en het gat in de ozonlaag aan toe. Deels is de uitleg van zijn duistere geschriften een kwestie geweest van inlegkunde van late re generaties, maar ongetwijfeld heeft Nostradamus toch een sterke intuïtie voor de wereldgeschiedenis gehad. Vele andere voorspellers hebben voor het jaar 2000 een rampenscenario waaraan een gewoon mens maar liever niet moet denken. De Amerikaan Edgar Cayce - een paranormaal begaafd medium - voor voelde in de eerste helft van deze eeuw dat rond 1999 de aardas gaat kantelen, met on voorstelbare klimatologische en geologische consequenties. Maar: Cayce heeft er vaker naast gezeten. Zo voorzag hij dat omstreeks 1990 Japan vrijwel geheel in zee zou verdwij nen. Er zijn echter geleerden die zeggen ver schijnselen waargenomen te hebben die wij zen op een mogelijk gelijk van Cayce. Dient er voor het nieuwe millennium dan toch ge rekend te moeten worden op het ergste? Nee. Pessimisten hebben al gauw gelijk: rampen gebeuren er altijd De hysterie wordt ditmaal ook ingegeven door de zogenaamde millenniumkoorts. Het is zo goed als zeker dat ook Nostradamus be ïnvloed werd door dat verschijnsel. Bijna alle profeten, ook die uit de oudtestamentische tijden, zijn gevoelig geweest voor het getal 'duizend'. Het staat voor een heel lange pe riode, waarna de geschiedenis zich weer her neemt. Volgens de meeste volkeren, ook de Hebreeuwse en vroeg-christelijke, is tijd een cyclus en geen rechtdoorgaande lijn. Voor spellen is, vanuit zo'n tijdsbesef een geheel andere werkelijkheid dan vanuit een weten schappelijk, lineair tijdsdenken. De profeet oude stijl moet de geschiedenis goed kennen om te weten wat de toekomst gaat brengen. Duizend jaar staat in de joods-christelijke traditie voor een 'eeuwige' periode, waarna alles omwentelt. Volgens Nostradamus, die zich baseert op de oude kabbalisten (joodse mystici) zal de aarde zeven getalsymbool voor volmaaktheid van deze perioden kennen. Zo berekende hij het einde van de wereld berekenen op het jaar 3797. De joden hadden rond het jaar nul - dat in onze telling zo is gaan heten - de komst van de Messias voorzien, volgens sommige profetieën al thans. De geboorte van Jezus van Nazareth is door de joden niet erkend als de vervulling van de oudtestamentische belofte, maar door het latere christendom wel. De gevoeligheid voor het getal duizend is echter gebleven. Johannes verwacht - in de Openbaringen - na duizend jaar de Apocalyps en daarna de wederkomst van Christus. De ondergang van de wereld is op grond van deze Apocalyps ook in 1000 al verwacht. En nu is het dus De Dag der Wrake. Albrecht Dürer maakte deze gravure naar Openbaringen 6. '....En d zwart als een haren zak, en de maan werd geheel als bloed; en de sterren des hemels v aarde'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 30