Succes en onzekerheid Een spaarvarken dat stevig uitdijt E ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 wi Compel is buiig vandaag. De tarlemmer wordt icht morgen 'even' yiarlboro Masters or Formule 3 als te af te sluiten. Dat jagt. De manager in de gebroeders Umacher hangt al Ian de telefoon, torgen op 'zijn' dvoort de grootste in het voorportaal m de Formule 1 lenen dan....? Arie indijk kent de druk e de verwachting ept. Hij won twee EN r de Indianapolis S%|), maar moest zes ii' wachten op de mestiging die de frhalingbrengt. J wil praten ze over route die Coronel W 1st. Een weg met w% iame nachten, een jp 'bullshit' maar 'dat gevoel' bij die te snel naderende bocht. nwnimmü.ninm De tweede 'klerenkast' die pasjes wil zien kijkt al net zo wantrou wend als de eerste. Er komt een telefoontje richting circuitdirectie aan te pas voordat schoorvoetend doorgang wordt ver leend. Het duurt deze donderdagmiddag nog drie dagen voordat 'de race' om het officieu ze wereldkampioenschap in de Formule 3 van start gaat. De beveiliging op het anders zo gemoedelijke circuitpark van Zandvoort is echter al opgevoerd tot beangstigende pro porties. De Marlboro Masters, of Formule 3, is een mega-evenement aan het worden. Er hebben zich 54 deelnemende teams uit de hele we reld aangemeld, een record. Er worden een slordige 80.000 racegekken verwacht en in het VIP-dorp worden 2000 heel belangrijke personen uitgebreid in de watten gelegd. Sponsor Marlboro telt er naar verluidt zo'n twee miljoen gulden voor neer om het alle maal mogelijk te maken. Tom Coronel heeft de hoofdrol toebedeeld gekregen, tot in de reclamecampagne van de hoofdsponsor toe. „Het is dat tot voor drie weken onzeker was of ik wel naar Zandvoort zou kunnen komen, anders had op de pos ters in al die bushokjes ook mijn wagen ge staan", knikt hij gretig. Coronel is net de VIP- bus van het sigarettenmerk binnen komen wandelen en hangt meteen weer de zelfver zekerdheid zelve uit. Verandering Het is de houding die de 25-jarige Haarlem mer zich graag aanmeet. Toch is er iets in de pose van allesverzengend positivisme veran derd. Hij is zich meer bewust van de prijs die zijn ambitie voor zijn persoonlijk leven heeft. Zijn relatie ging stuk aan zijn geldingsdrang. Hij leeft bovendien in Japan als een kluize naar. Coronel durft zich ook te uiten over de onzekerheid die ondanks zijn succes blijft knagen. Zal hij de laatste stappen richting Formule 1 kunnen zetten en wie kan hem daarbij het beste helpen? Als Arie Luyendijk aanschuift bij het gesprek en begint te infor meren over hoe het nu echt zit met Coronel, komen de echte vragen op tafel. Luyendijk komt neLvan Schiphol waar hij zijn Indycar heeft afgehaald. De wagen waar mee hij dit jaar het grootste autosportevene ment in de Verenigde Staten won, is overge vlogen voor een demonstratie tijdens de Masters. De veteraan (43) kent Coronel al sinds 1988. Toen schreef de Haarlemmer hem als dromerige 16-jarige fan een brief. Vol met grote vragen over het jongensboek dat het leven van succesvol coureur moest zijn. Luyendijk kan zich dat met enige moeite nog herinneren. „Ik heb 'm geloof ik beantwoord. Ik kreeg natuurlijk wel eens post van fans of jonge coureurs die advies wilden. Vond ik ook leuk. Zeker omdat ik me sinds mijn ver trek naar Amerika altijd nogal heb afge schermd van het Europese racewereldje." De Amerikaanse Brabander lacht vaag als hij zich de inhoud van het schrijven voor de geest probeert te halen. Maar wil vervolgens meteen iets van Coronel weten. „Hoe zit het Tom Coronel (voorgrond) en Arie Luyendijk. Gezamenlijke conclusie: 'Een goede manager is erg belangrijk.' FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER nou met jou en Willi Weber, de manager van de Schumachers. Heb je daar nu een deal mee?" Luyendijk valt met de deur in huis en dwingt Coronel uit z'n schulp. Hij wrong zich net daarvoor in bochten om te ontkennen dat hij op het punt staat Weber als manager binnen te halen. Luyendijk zegt waar het op staat. „Dat zou een hele goede deal zijn voor jou. Weber is een grote naam. Als ik terug denk aan mijn keuzes uit het verleden is dat denk ik een van. de belangrijkste elementen die ontbrak. Een goede manager die de weg wist. Wat wist ik nou...? Racen en sleutelen kon ik. Meer wilde ik ook niet. Maar dat is niet genoeg, toen niet en zeker nu niet." Belangrijk Luyendijk was - net als Coronel nu - 25 toen hij zijn kans'had in de Formule 3. 1978 was het. Samen met Jan Lammers en Huub Ro- thengatter in een team. En Michel Bleekemo- len zat bij Chevron. Een aardige lichting. „Ja. Maar toen was het voor mij al tobben. We hadden eigenlijk nooit echt genoeg geld om het goed te doen. Nu is dat nog veel erger. De sponsormiljoenen regeren. Als Tom hier zon dag wint zet hij goede stap richting Formule 1. Maar als de nummer twee hier 10 miljoen in zijn achterzak heeft, zal Tom bij negen van de tien Formule 1-teams bedankt worden voor de moeite. Daarom is een goede mana ger zo belangrijk. Ik heb net weer Indianapo lis gewonnen en ons team heeft nog moeite het budget rond te krijgen. Je hebt met zo veel bullshit te maken. In de week voor een race moet je je eigenlijk alleen met racen be zig houden. Maar nee, je moet hier weer een speech houden, daar weer wat handtekenin gen zetten. Dan komt er weer zo'n reporter langs. Ach man. Je wordt het soms zo zat. Vo rige week heb ik de hele week in een hotel gezeten. Altijd alleen. En maar gezeur. Toen ik in de auto stapte voor de race zat ik mid denin een depressie. Daar moet je ook tegen kunnen. Hoe lang zit je nou in Japan, Tom? Twee jaar. Nou, nou." Coronel knikt en moet kleur bekennen. „Ik weet heus wel hol belangrijk het is een manager te hebben. Ik ben ook in gesprek met Weber, en alleen met Weber, om mijn zaken uit handen te geven. Dit weekeinde heb ik een kamer geregeld voor zijn compag non Franz Tost. Die wilde wat races bekijken. Ach man, die komt voor mij natuurlijk. Dat is mooi. Maar verder wil ik me gewoon concen treren op het winnen van de Masters en de zege in het Japans Formule 3-kampioen- schap. Dan kijken we weer verder. Ik heb mijn team toch ook zelf weten te overtuigen van de noodzaak naar Zandvoort te komen. Terwijl er dit weekeinde ook een wedstrijd is voor het Japans kampioenschap. Ik heb ge woon eerst gezorgd dat ik genoeg voorsprong had om een wedstrijd te kunnen missen en gezegd dat ik alle kosten, een ton ongeveer, met hulp van sponsors zelf zou betalen. En duidelijk gemaakt natuurlijk dat een over winning in Zandvoort een overwinning op de wereld zou zijn. Want iedereen is hier. Daar waren ze wel gevoelig voor. Luyendijk luistert en fronst af en toe. Coronel zoekt zijn weg „Twee jaar in Japan. In z'n eentje. Ik weet nog wel toen ik zo oud was.... Mensen die het goed met me voor hadden zeiden dat ik naar Engeland moest gaan. Daar waren er als cou reur mogelijkheden. Had ik geen zin in. Men sen roepen altijd dat ik het gehaald heb om dat ik zo veel doorzettingsvermogen had. Ik ben best gek op een compliment. Maar dat is gelul. Ik wilde niets anders dan racen. Ik moest er niet aan denken voor een baas te werken. Op gegeven moment reed ik rond in een oude Super V. De, beste vijf van een Eu ropese wedstrijd waar ik aan meedeed moch ten naar Amerika voor een race in Phoenix op een oval. Ik ben gegaan en werd daar zes de. Dat viel op, ik mocht blijven. Zes maan den later knalde ik in Indycars in de rondte. Een Nederlandse zakenman met een bedrijf in Amerika had in een programma-blad een stukje over mij gelezen. Die is bij me langs gekomen en dat klikte. Uiteindelijk heb ik dus een hoop te danken aan een stukje in een programmablaadje. Ik had ineens een grote sponsor. En dan kan er heel veel." Machtig gevoel Inderdaad. Luyendijk won verschillende ra ces in de Indicars, de Amerikaanse tegenhan ger van de Formule 1. Plus twee. keer de fameuze Indianapolis 500. Op de keper be schouwd maakt dat hem de meest succesvol le Nederlandse coureur aller tijden. Maar Coronel had Jos Verstappen voordat Luyen dijk aankwam al die titel gegund. .Alleen omdat ik zelf naar de Formule 1 wil", zegt hij snel als Luyendijk met die mening gecon fronteerd wordt. De discussie irriteert de ve teraan. „Dit is allemaal gelul. Jan Lammers heeft Le Mans gewonnen. Jos Verstappen zit in de Formule 1, wat mij nooit is gelukt. En Tom nu in Japan. Wie weet waar hij nog ein digt. Het zijn zinloze vragen wie de beste is. Belangrijk is dat Nederlandse coureurs suc ces blijven hebben. Luyendijk gaat even z'n benen strekken. Hij strompelt een beetje als hij wegloopt. Arie is vorige week gecrasht", fluistert Coro nel. De Haarlemmer kijkt even wat moeilijk om zich heen. „Weet je. Ik ben de hele week al een beetje buiig. Misschien toch de span ning. Ik weet wel dat ik altijd doe of die er niet is maar je moet je zelf naar buiten toe gewoon voor de gek houden. Anders heb je helemaal geen leven meer. M'n vrienden spreek ik meestal alleen midden in de nacht als ze me op dat kleine hok in Japan bellen om te melden dat ze in de zon zitten en dat de meiden waar ze zijn er zo prettig uitzien. M'n relatie ging stuk omdat ik het racen voor alles liet gaan. Ze is er van het weekeinde trouwens wel, denk ik. Maar ik kon niet an ders, ik moest naar Japan. Daar lag de vol gende stap. Je krijgt in de racerij niet zo veel kansen, in de Formule 1 maar één. En die wil ik hebben. Ik hou me vast aan het gevoel dat ik krijg als ik die eerste bocht hier inga. Vol. Dat is zo machtig. Daar heb ik alles voor Bijna twee miljoen reizigers betalen ook dit jaar weer 15 gulden voor een certificaat van de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) in Rotterdam. Dat papier garandeert de vakantieganger een verzorgde reis of campingvlucht zonder financiële verrassingen. Tussen (hoge) inkomsten en (relatief lage) uitgaven knort het SGR- spaarvarken vol tevredenheid; het weegt zo'n 100 miljoen gidden. Dat geld vindt een uitweg naar een SGR-verzekeringsfirma op Curasao en daar heeft de Nederlandse fiscus grote belangstelling voor gekregen. De financiële situatie van de SGR. Reserve van Stichting Garantiefonds Reisgelden: 100 miljoen 1 Ik jaar stoppen vakantiegangers geza- I i menlijk zo'n 18 tot 19 miljoen gulden in de steeds maar uitdijende stroppenpot van de Stichting Garantiefonds Reisgelden. Jaarlijks gaat echter slechts een handjevol beunhazende reisorganisatoren failliet. In het vijftienjarig bestaan van de SGR is tot nu toe 18,5 miljoen gulden aan ruim 25.000 gedupeerde consumenten uitgekeerd. Dat schadebedrag is vrijwel gelijk aan de premie die het publiek dit jaar bijeenbrengt. Het spaarvar ken van het fonds raakt dan ook jaar in, jaar uit vol ler. Voor dit jaar wordt een reserve verwacht van 100 miljoen gulden - geld dat sinds 1982 door va kantiegangers bijeen is gespaard. SGR-directeur PA. Silbermann:. „We moeten altijd rekening hou den met onvoorziene calamiteiten. Ons uiteindelij ke doel is dat we onszelf kunnen bedruipen. Dan hoeft het publiek niets meer te betalen voor het SGR-certificaat". De vraag is of het reisfonds in de praktijk wel zul ke grote risico's loopt. De schade tot nu toe, 18,5 miljoen gulden in vijftien jaar tijd, is niet zonder re den zo laag. De SGR stelt strenge financiële eisen aan haar leden. Draait de reisorganisator te slecht, dan wordt het lid geroyeerd. Registeraccountant Deloitte&Touche in Rotterdam pluist elk jaar de boekhouding van ruim 900 SGR-leden na op even tuele 'lijken in de kast'. Een faillissement van het ex-lid dupeert slechts de vakantiegangers (die na het royement boeken) en niet meer de SGR. Het reisfonds vraagt nog veel meer garanties. Zo moeten reisbureaus en touroperators allemaal een bankgarantie geven ter hoogte van anderhalf pro cent van de (risicodragende) omzet. Mocht bijvoor beeld marktleider Travel Unie (Arke, Holland Inter national) failliet gaan, dan ontvangt de SGR van de bank altijd vijftien miljoen - ongeacht claims van andere schuldeisers. De SGR stelt ook financieel- technische eisen aan solvabiliteit en rentabiliteit. De risico's voor de SGR worden ook nog eens be perkt door tips uit de reisbranche. Bedrijven bellen op met de mededeling dat het slecht gaat met een bepaalde concurrent. Elk gerucht wordt door het reisfonds nagetrokken. Soms blijkt de tip juist en kunnen de accountants van de SGR bijtijds ingrij pen waardoor de stroppenpot niet onverwacht hoeft te worden aangesproken. Het spaarvarken van publieke gelden raakt ook steeds voller doordat de SGR met bijna 23 miljoen gulden is gaan beleggen op de beurs. Zo kocht de stichting voor ruim 11 miljoen gulden aandelen in Robeco en werd voor 4 miljoen obligaties aange schaft. De beleggingen zijn door het gunstige beursklimaat inmiddels ruim 30 miljoen waard ge worden. De rest van de reispot, ruim 73 miljoen gulden, is door de SGR in een eigen verzekeringsfirma op Cu rasao ondergebracht, Travelsure Insurance Com pany NV (TIC). Korthals Altes, voorzitter van de Eerste Kamer, onderzocht op verzoek van de SGR de 'morele aanvaardbaarheid' van de onderneming op de Antillen. De ex-minister van Justitie waar schuwde voor eventuele kritische reacties van het reizigerspubliek, mocht de opzet van TIC ooit breeduit in de publiciteit komen. Hij gaf uiteinde lijk een positief advies 'zolang de ingeslagen weg De fiscus vindt deze constructie niettemin du bieus: de, SGR zou met de Antillenroute de Neder landse vennootschapsbelasting ontduiken. De be lastingdienst beschouwt de volle SGR-dochter op Curasao als een postbusfirma die feitelijk vanuit Nederland wordt bestierd. De fiscus wees een be zwaarschrift van het reisfonds af en eist ten minste acht miljoen gulden aan achterstallige belasting te rug. De zaak is nu in behandeling bij de belasting kamer van het gerechtshof in Amsterdam. Inmiddels is meer dan 95 procent van alle Neder landse bonafide reisorganisaties en reisagenten bij SGR aangesloten. Een rondje langs touroperators en reisbureaus levert louter enthousiaste reacties over het lidmaatschap op. Niet zonder reden: de branche ontvangt vijf van de vijftien gulden van el ke reiziger die een certificaat aanschaft. Het is een vergoeding voor 'administratief werk', dat bestaat uit het bestellen van certificaten bij de SGR en de uitgifte van het stukje papier aan de klant. Sinds 1993 strijkt de branche elk jaar ruim zes miljoen gulden aan publieksgelden op zonder daar noemenswaardige inspanningen voor te hoeven verrichten. In een sector waar de winstmarges vaak niet hoger liggen dan 1 procent, is elke cent meege nomen. Onafhankelijk van de branche is het toezicht op de SGR nauwelijks te noemen. Namens de over heid heeft CDA-topvrouw Tineke Lodders zitting in de Raad van Toezicht. Maar twaalf van de negen tien leden zijn zelf touroperator of reisagent en af gevaardigd door de branchevereniging ANVR. Dat leidt soms tot opmerkelijke dwarsverbanden. De directie van de SGR weet door de uitgebreide accountantsonderzoeken precies welk lid er finan cieel niet zo best voorstaat. Dergelijke gevoelige be drijfsinformatie wordt met toestemming van de kwakkelende onderneming soms doorgespeeld naar leden van de Raad van Toezicht van de SGR. Zij tonen regelmatig interesse om een noodlijdende concurrent over te nemen. Directeur Silbermann: „Dan belt er weer een reisbureau op dat zegt: ik heb nog een wit vlekje in Zeeland, hou je daar reke ning mee als in die buurt een bureau niet goed draait? Natuurlijk ga ik met zulke informatie op de juiste manier om. Overname van een slecht draai end bedrijf door een bonafide collega betekent im mers dat we geen schade hoeven uit te keren".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29