H ZATERDAGS BIJVOEGSEL D 'Deze oorlog verloren' is Leiden niet geplaagd door Amerikaanse toestanden Begrafenis van een bendelid. De uiterlijke kenmerken, tags, (de rode sjaal) gaan als een krijgsat tribuut mee het graf in. foto fbi (jeugd) bendele- ven in Nederland is voor het overgrote deel on vergelijkbaar met dat in Was hington en de rest van de Vere nigde Staten. Een leven dat zich onder meer kenmerkt door een subcultuur geuit in kleding, muziek, verheerlijking van ge weld en misdaad en de min achting voor politie en vrou wen. Toch zijn er in Nederland overeenkomsten met het Ame rikaanse thug life (misdadig le ven). In Amsterdam en Den Haag is sprake van imitatie op grotere schaal en ook. In Haar lem tekenen zich sinds een paar jaar contouren af van groepen jongeren die zichzelf graag analoog aan het Ameri kaanse afschilderen als bendes. In Leiden lijkt de beginnende storm rond de zogenaamde Streetdogs, die een paar jaar ge leden nog van zich lieten ho ren, te zijn geluwd. De Leidse politie signaleert vandaag de dag in buurten meerdere rondhangende groepjes jongeren die zich nog alleen bij tijd en wijle schuldig maken aan misdrijven. In het Noorderkwartier bestrijden groepen - allochtoon versus au tochtoon - jongeren elkaar. De wisselende samenstelling, het zich niet permanent bezig houden met criminaliteit en het ontbreken van gemeenschap pelijke uiterlijke kenmerken, weerhouden de Leidse politie ervan te spreken over 'jeugd bendes'. „Het fenomeen van jeugdbendes doet zich niet of doet zich nog niet voor in Lei den. Voordat je daarover kan spreken moet er wel een vorm van continuïteit zijn", zegt waarnemend districtschef J. van den Akker. Sergeant Donald Lyddane van de politie in Washington: „Het ontkennen van het be staan van bendes is de klassieke fout...." ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 iiog niet zó van zich spreken, maar jongeren in groepsverband begaan wel Iegelijk misdrijven. Ook tegen elkaar, zoals onlangs in {^petermeer. Verder is het ook in provinciesteden tegenwoordig mode dat jongeren zich het 't uiterlijk en het gedrag van nerikaanse 'gangsaanmeten. We hebben hier geen bendes", zegt de politie er niettemin. Koren op de molen van Am eri kaanse desku ndigen: Ontkenning van het bestaan "f,de vorming van bendes, is de ;P, grootste fout die je kunt maken. «•j Verslaggever Allard Besse op vod met de FBI en de bende- m bijzonder de hoofdstad Washington raken steeds meer )elin de greep van jeugdbendes, politiemensen spreken somber luq over een 'verloren oorlog'. 8: Bendes doen in Nederland divisie van de politie in Washington. wifjujiuihga e kofferbak van de witte Ford Crown Victoria zwaait open. Hij doet een greep in zijn sporttas vist uit de chaos een patroonhouder. Ge- Itineerd vult detective grade one Neil L Igman het pistool bij dat hij op zijn heup agt. Een handeling die de rechercheur 1'haalt, maar dan met de reserve-revolver hij haalt uit de holster op zijn rechteren- zijn spare-gun. frugman is op zoek. Op zoek naar - al- Er - een moordenaar, na weer een afreke- g tussen twee rivaliserende jeugdbendes, te keer is tiener Derrick Williams het thtoffer. Drie .45 mm kogels kreeg hij in I hoofd. Drugs in andermans wijk verko- kent risico's. jlet geweld tussen bendeleden behoort tot dagelijkse werkelijkheid van de Violent me and Gang Task Force (de Geweldsmis- (ven en Bende-divisie) van het Washing- ;ni Metropolitan Police Department waar Igman deel van uitmaakt. Een rauwe reali- zo blijkt tijdens de rondgang door de op oog zo vredige wijken van de Amerikaan- ioofdstad. Gespecialiseerd t politiebureau ligt aan de grauwe .zuid- jtelijke rand van de stad nabij een fabriek vooral stof lijkt te produceren. Buiten tht Trugman op zijn nieuwe maat; FBI tieral Bureau of Investigation) special fit Terry L. Granger. Het geelbruine poli onderkomen aan Half Street West biedt Amerika in de greep van jeugdbendes gdbendes uiten zich veelvuldig middels graffiti. Op de foto bovenin nt de muur dat deze wijk in het zuiden van Washington het strijdto- ll is van verschillende benedes. Oude namen zijn overschreven door Uwe machthebbers. Op de foto hierboven: dreigementen met de ld richting bendelid Williams. En minachting voor de politie. j foto fbi tevens onderdak aan een van de ruim vijftig FBI-'field-offices'. Granger is net als Trugman gespecialiseerd in onderzoeken naar bendes. Hield ze zich tot voor kort vooral bezig met de grote kopstukken, de leiders van de ben des, nu is ze toegevoegd aan de Gang Task Force van Trugman en zijn collega's. Het speciale bende-onderdeel maakt deel uit van de inlichtingendienst van de georga niseerde misdaadtak van de politie van Was hington. Het team zit verscholen in een ruimte zonder ramen, met beveiligde toegan gen en verleent bijstand aan onder meer de drugs- en de moorddivisie. Het enige dat een geavanceerde indruk maakt, is het beperkte aantal computers. De apparatuur staat tus sen volkomen verouderd meubilair. De divisie werd begin jaren '90 opgericht na een schietpartij tussen een bende en de politie. Tijdens het onderzoek waarbij de 'nummer twee' van de bende werd opge pakt, bleek bij de po litie het enorme ge brek aan kennis over de misdaadgroepen, hun leden en hun bezigheden. De vraag van de politie top om de nummer één op te pakken werd beantwoord met een verzoek niet langer incidenteel, maar structureel strijd te mogen leve ren. Het werd geho noreerd met het in het leven roepen van de Gang Task Force. Hell „We are now ente ring hell, be aware", zegt Trugman. Met de hel bedoelt hij het gebied rond Ken tucky Avenue en 14th street. Trooste loosheid, armoede, uitzichtloosheid, ver paupering en mis daad. Op pleintjes tussen bakstenenro de huizenblokken zitten groepjes man nen en vrouwen. Tot elkaar veroordeeld door een gemeen schappelijke behoef te aan drank en drugs, oorzaak van en tegelijkertijd de ontsnapping uit hun el lende. Jonge mannen duiken weg of staken hun transacties als Trugmans witte Ford op duikt uit steegjes waar een gewone burger geen enkele overlevingskans zou hebben. Basketballers draaien zich om en bukken om gezichten en shirts (met de kenmerken van bendes) te verbergen. De straten ogen vriendelijk. Takken van bomen overkappen het wegdek. Stenen en houten huizen worden opgesierd door veran da's, met hier en daar een schommelstoel om het rustieke beeld te completeren. Families en aanhang zien er ontspannen uit. De vrien delijkheid zelve, zo lijkt het. Maar pech met een huurauto op deze plek betekent noodlot in het kwadraat. Trugman schat dat driekwart van de bewo ners wel eens met de politie te maken heeft gehad. Meestal in verband met drugshandel of geweld. „Met veel mensen is niets mis. Moeder is okay, vader is okay, het probleem is de zoon. Die wil niet deugen. En zo is het bij elk gezin hier." Heroïnehandel Deze wijk, Kentucky Courts genaamd, ligt slechts een paar minuten rijden van Capitol Hill waar het Amerikaanse parlement zetelt. De buurt is gespecialiseerd in de heroïnehan del. Business die wordt beheerst door bendes die namen dragen van de nummers van leeg staande gebouwen waarin ze verblijven, zoals 'Capers 501' of '320', of de straat waar ze ze telen, zoals R-siïeet crew. 'Crew' is net als mob' en 'young guns' een andere benaming voor 'gang'(bende). Trugman, al 24 jaar politieman in dit deel van Washington, kent hier elke uithoek. Ook vormen veel gezichten en namen in de Ken tucky Courts en de rest van zuidoost Was hington geen onbekende voor hem. De her kenning is er meestal van een arrestatie. Een aanhouding die de door Trugman aange sprokene zich vaak niet meer wenst te herin neren. De inlichtingenrechercheur noteert steevast plaats en tijd van deze 'nieuwe' ken nismaking en de namen van andere in tie buurt rondhangende personen. Ook teksten en tekens op hun kleding legt hij vast, zoals hij ook nieuwe graffiti-teksten in de buurt opschrijft. Ze vertellen een ver haal. Over de persoon of over de buurt in re latie tot bendes, over machtsverhoudingen en over de recente geschiedenis. Hef zijn tek sten als 'Committing crimes, being though' (Misdaden begaan, hard zijn) en 'Blood on my knife and a body on my gun' (Bloed op mijn mes en een leven genomen met mijn pistool). Doorgekraste bendenamen op muren, ver vangen door een nieuwe naam betekenen simpelweg dat dit deel van de buurt is over genomen. Ook zijn complete scoringslijsten op muren gekalkt, met afkortingen van na men van gedode tegenstanders of gevallen medestrijders. Zo eert de buurt nog steeds een recent slachtoffer. 'W'll miss you 4 ever Joe', staat op een zijmuur van een huis. Alle gegevens worden in databanken opge slagen. De Gang Task Force heeft inmiddels 113 bendes in Washington kunnen aandui den. Geschat wordt dat er nog 120 misdadige groepen niet geïdentificeerd zijn. Ontvlambaar Tijd voor een bezoekje aan de moeder van de vermoorde tiener Williams. Voordat de bin nenplaats van het gebouwencomplex wordt betreden, worden kogelwerende vesten aan getrokken en die gaan de rest van de dienst niet meer uit. De wijk staat bekend als licht ontvlambaar. Het is er oppassen geblazen, zeker nu, enkele uren na de moordaanslag. Ondanks het ver bod op vuurwapenbezit in Washington, een uitzondering in de VS, heeft bijna iedereen wel een wapen in bezit. Met de rug tegen de muur dus, en dan zij- en achterwaarts op de deur kloppen. Er wordt niet open gedaan. In het moordonderzoek zit meer schot. De chauffeur van de auto van waaruit Wiliams werd doodgeschoten, is gesignaleerd. Als Trugman en Granger arriveren, staat de ver dachte al geboeid te wachten. Trugman neemt hem even apart. Een kort gesprek volgt. De boeien gaan af. Het is een gebaar van goede wil omdat de chauffeur de politie naar de nog altijd spoorloze moordenaar kan leiden. De verdachte wordt voor verhoor af gevoerd door twee andere rechercheurs. Moord en doodslag. Washington, een stad van ruim een half miljoen mensen, (de om vang van Amsterdam) staat er bol van. Al thans in alle wijken die grenzen aan het stadscentrum dat wordt beheerst door het Witte Huis, Capitol Hill, ambassades, het hoofdkwartier van de FBI, ministeries en an dere overheidsgebouwen. Een op de 1500 in woners wordt om het leven gebracht, zeggen de koele cijfers. Gemiddeld meer dan drie honderd per jaar. En dat terwijl op bijna elke straathoek wel een politieauto is te ontwaren. De Amerikaanse hoofdstad heeft jarenlang de twijfelachtige eer gehad 'crime-city number one' te zijn. De eerste plaats is inmiddels overgenomen door New Orleans. Het hoge criminaliteitscijfer van Washing ton is mede te wijten aan de ongeorganiseer de handel in drugs. Steeds andere bendes ei sen - met grof geweld - het monopolie van de handel in verdovende middelen op. (Zie verder de volgende pagina)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25