Meer slak, minder vis Tuinieren Waterleiding Vraag en antwoord ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 Mensen houden van dromen. Bladenmakers maken gebruik van deze eigenschap en tonen ons, met maatje 44 en weinig geld, flinterdunne mannequins in couture, met ons tuintje van 5 bij 6 een eeuwenoud park en met ons plasje van één vierkan te meter een natuurlijke vijver van gigantische afmetingen be dekt met bloeiende waterlelies. Nu wil ik het hier niet hebben over couture noch over parken. Deze keer beperk ik me tot de vijver waarvan we zoveel plezier verwachten. Helaas worden we vaak teleurgesteld. Een piep kleine vijver vraagt om te begin nen om een goede plaats in de tuin. In de volle zon wordt het water snel te warm, in de scha duw krijgt het groen te weinig licht. Halfschaduw dus. Verder dienen we onze dromen betref fende een aantal waterplanten binnen de perken te houden. De meeste waterleliesoorten vragen om een vrij grote diepte. Houd daarmee rekening en be denk dat een dotter op een on diepe plaats net zo mooi is. Ver der mogen de waterplanten nooit en te nimmer meer dan éénderde van het wateropper vlak bedekken. Weer om ervoor te zorgen dat er voldoende licht valt op de zogenoemde 'zuur stofplanten'. Dat is een eigen tijdse benaming voor planten die onder water blijven en voor voldoende zuurstof in het water zorgen. Je kunt er bijna niet te veel van hebben en als het er wat te veel worden dan deel je royaal uit aan andere vijverlief hebbers. niets leuker dan een ander een pleziertje te doen. Zuurstof in het water, ddar is al les om begonnen. Willen plan ten en eventuele vissen en an der gedierte gezond en wil het water fris van geur blijven dan moet er voldoende zuurstof (02) in het water zijn. Is er te weinig dan worden afvalpro- dukten - en die zijn er altijd - van vergane planten, uitwerpse len van vissen, gestorven micro organismen - niet goed verteerd en ontstaat die bekende rot- tingslucht. We hebben het nu gehad over de planten, maar hoe zit het met de vissen? Daarvan hebben we er meestal te veel. Simpel weg omdat het zo leuk staat als GREET BUCHNER een hele school rond zwemt. Maar vissen eten en vormen uitwerpselen. Die moeten verte ren en voor verteren is veel zuurstof nodig. Bovendien ge ven we ze vaak ook nog te veel voer en dat moet ook verteren. Volgens deskundigen zouden we niet meer dan één vis per twee vierkante meter mogen hebben. Dat is bar weinig. In alle ondeskundigheid heb ik er meer, maar dan wel van een heel klein soort en dat gaat pri ma. Want ik heb ook heel veel slakken en ik geloof dat die dag en nacht bezig zijn met het opeten van algen die mijn hel dere water anders zouden ver troebelen. Bovendien heb ik heel veel zuurstofplanten, dus het gaat goed. Vooral ook om dat de Ph-waarde, die ik gere geld meet, prima is. Wat is dat nu weer? Een moeilij ke afkorting voor het antwoord op de vraag of het water zuur is. Hoe lager het getal hoe zuurder. Meestal is een slechte vijver te zuur. Probeer het dan eens met kleine schepjes kalk (vijverkalk), laat oplossen, meet en ga zo door tot de waarde 7 is bereikt. Hoger dan 7? Komt zelden voor, maar een zakje van vitrage, ge vuld met turf, doet in dat geval wonderen als we het in de vijver hangen. En draadalgen? Die komen vooral voor bij zeer goed weer en zijn gemakkelijk met een stokje of netje te verwijderen. Ze zijn niet zo lastig als de zweefalgen die voor erwtensoep zorgen. Twee emmertjes water halen, wordt twee emmertjes pompen met dit systeem dat regenton en pomp verbindt. foto gpd In vochtig Nederland zit de regenton snel vol. Een kraantje aan de ton of de bekende emmer om te lozen, voorkomt dat hij over stroomt. Maar er is nu een fraaiere oplossing; wat te denken van een ton en een pomp met elkaar verbinden door middel van een slang. De slang heeft een lengte van vijf, tien of vijftien meter en gaat een spade-diep onder de grond. Een emmer of gieter in enkele slagen al vol met regenwater. Het systeem is als set of in losse on derdelen te koop. De pomp kost 75,90 gulden en de console voor de pomp bedraagt 69,35 gulden. De kortste slang gaat voor 39,95 gulden over de toonbank, die van tien meter kost 62,15 gulden en voor vijftien meter moet 84,40 gulden worden betaald. Informatie: Boersma Producten, Leeuwarden, telefoon 058 - 21 26 84 5. De tuin Verdeeld over zestien hoofd stukken vinden we in het boek 'de tuin' vrijwel alles wat er over een tuin te weten valt. Het boek begint met een duidelijk over zicht van de verschillende tuin- stijlen zoals zich deze in de loop van de eeuwen hebben ontwik keld. Daarna komen alle onder werpen aan bod waarmee men in een tuin te maken krijgt: ont werp, aanleg, grondsoort, on derhoud, noem maai* op. Leuk is een hoofdstuk 'eten uit eigen tuin', en 'planten in pot ten en bakken', de rage van dit moment. Maar ook de kruiden tuin, de rotstuin, vijverperikelen en moeilijke karweitjes zoals snoeien en stutten, de juiste manier van watergeven, zaaien en stekken komen aan bod. Persoonlijk vind ik de kleine ka dertjes verspreid over het hele boek, vaak zeer de moeite waard. Ze bevatten handige tips zoals het spijkeren van kippen gaas over spiegelgladde houten bruggetjes en trappen in herfst en winter, het verweer tegen de wortelvlieg, door de wortelen simpelweg een onheininkje van zestig cm hoog te geven. Zo hoog komt deze vlieg niet. En wie denkt eraan om de klimroos niet vlak tegen de muur te zet ten, maar tegen een klimrek zo dat er nog iets lucht achter de ranken kan komen en er dus minder kans is op luis? Kortom: 'de Tuin' is een boek om te hebben. prijs 29,50 gulden. Mevrouw A. Maat-Vronen uit Nieuw Vennep vindt het jam mer dat haar oleander geen bloemen vormt. Dat is niet ver bazingwekkend na de lange koele periode. Oleander heeft heel veel warmte nodig voor de bloemvorming. Dus: een zo warm mogelijke plek, liefst in de volle zon, geregeld water, af en toe wat mest en dan komen de bloemen. Mijn oleanders blij ven in de serre tot de bloemen gaan kleuren. Pas dan gaan ze naar buiten. Overigens moeten de struiken elke herfst flink te ruggesnoeid worden, ze bloeien immers per definitie op de tak jes die zich pas in het komend seizoen vormen. Flink snoeien kan dus geen kwaad en mijn er varing is dat eventuele bloem knoppen die nog aan de struik zitten in de herfst toch niet meer open gaan. Die clivia's toch, ze bloeien vaak veel meer dan in vroeger jaren. Wel drie maal per jaar, ook bij mevrouw van Rees Bakker uit Voorschoten. Er zijn kennelijk nieuwe, betere bloeiende culti- vaters in de handel. Zelfs de stekken bloeien alweer na een jaar. Dat is mooi en ik zou zeg gen: haal zoveel mogelijk stek ken van die rijkbloeiende clivi- Ze hebben na melijk precies dezelfde eigen schappen als de moederplant. We willen het liever niet weten nu er zoveel negatieve menin gen zijn over klonen van dieren (terecht), maar van planten kennen we al tientallen jaren zo niet langer klonen, individuen die precies dezelfde eigenschap hebben als moederplant. Niks verrassingen met erfelijkheids factoren, precies dezelfde clivi a's als moeder-clivia die drie keer per jaar bloeide. Mooi toch. De Akebia quinata van me vrouw Glazenborg uit Haar lem, blijkt een succesvolle klim plant te wezen. Vorig jaar heeft de plant rijk gebloeid en vruch ten voortgebracht. Daarin zat een zaadstreng temidden van een weke massa. De zaden wer- vul snel die lege plekken in de tuin op met prachtige perkplanten, bent u tenminste klaar vóór de zon weer gaat schijnen. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar den gedroogd en daarna ge zaaid. Dus is de briefschrijfster in het bezit van een nieuwe ge neratie Akebia's. Een klimplant die helaas veel te weinig bekend is. Veel kwekers kennen de plant niet eens, ofschoon hij goed winterhard is en mooie bloemen heeft. Behalve uit zaad kan men deze klimplant ook met zomerstek vermenigvuldi gen. Ook kan men afleggers ma ken. Kortom de moeite waard om er eens aan te beginnen, al moet wel vermeld worden dat de Akebia veel zon en warmte nodig heeft voor de vorming van de vruchten. Daarom zijn er dan ook dit jaar minder vruch ten dan vorig jaar bij de brief schrijfster. De voorzomer was te weinig zonnig. In antwoord op de waag of gele honingklaver al dan niet ge bruikt kan worden voor zelfme dicatie schrijft A.S.M. Rebers uit Haarlem dat op bladzijde 128 in Readers Digest Planten staat dat deze plant bruikbaar is in de huisapotheek. Helaas heb ik dit boek niet in mijn boeken kast en dus weet ik niet precies wat er in het boek van Readers Digest staat. Bekend is dat men in Amerika vaak andere planten gebruikt dan in onze streken. Zo worden de bloem en het blad van de Forsythia daar gebruikt tegen ouderdomskwalen omdat er sporen rutine in zitten. Maar de honingklavers bevatten spo ren cumarine en komen waar schijnlijk om deze reden niet voor op de gangbare lijsten van geneeskrachtige planten. Maar ik houd me nog steeds aanbe volen voor meer kennis. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Onlangs stond je onderaan de ranglijst (6): 4. Achteraf laten schieten op het feest (8); 6. Gebruik geweld om aan deze groente te komen! (3); 7. Oorhanger gevuld met lucht (3); 9. Meer een zenuwtrek dan een kunststof (7); 11. Schoon heid op het groene laken (5) verticaal:1. Vlug terug voor de fotograaf (4); 2. Als ik maar niet aankom met al die vuiligheid! (5); 3. Lekker, zo'n dutje! (4); 5. Vrouwelijke standaard? (6): 6. Water waarin een vis zich om draait (3); 8. Bedrijf uit 3 (4); 10. Die bijbelse figuur kreeg een heleboel Engels (3). HEINZ em j//j aam pe ee/zste ep/mses „pp/msbs, ml je al et ME 7" TOMPOES Heer Bommel en de qrauwe razer Heer Bommel staarde de waard met holle ogen aan. ,,Ik begrijp het niet", sprak hij kla gend. ,,Dit is heel onaangenaam voor lieden van mijn stand! Grijpt de poli tie dan niet in?" ,,Het loeren op reizigers schijnt een weinig in onbruik te zijn", hernam de herbergier. „Ik ben er tenminste nooit bij geweest en wat niet weet, wat niet deert, wat u? Zo denkt de politie er ook over. Laat uw soep toch niet afkoelen, heren!" Heer Ollie wierp een sombere blik op het kleurloze brouwsel en schoof het bord terzijde. „Ik eh... ik heb toch niet zo'n trek", prevelde hij. „Ik ga liever naar bed." „Ach, wat is dat nu jammer!" riep de kastelein uit. „De raapstelen zijn heerlijk getrokken. U bent toch niet bang, hooggeborene? Dat is niet no dig, hoor. Het gedrocht hokt daar maar in zijn bouwval en raast en tiert in eenzaamheid." „Een heer", zei heer Bommel op staande, „is nooit bang. Maar soms heeft hij ineens niet zo'n trek. Heel gewoon. Ga je mee naar boven, Tom Poes?" Met deze woorden trok hij zich terug in het inwendige van de krakende herberg en even later was hij bezig een zware kast voor de deur van het slaapvertrek te schuiven. „Men kan nooit weten", verklaarde hij hijgend. „De Zwarte Bergen zijn een vreemd gebied en als door trekkend reiziger moet men op alles voorbereid zijn, als je begrijpt wat ik bedoel. Weetje wat? Ga jij maar vei lig in het bed liggen; dan slaap ik wel op de vloer eronder, om de eerste aanval op te vangen." H W R DOOR JAN VISSER Op het Noordelijk Halfrond is het nu zomer en op het Zuidelijk Halfrond winter. Dat heeft te maken met de draaiing van de aarde rond de zon. Op Antarctica, de zuidpool, worden dezer dagen zeer lage temperaturen gemeten: je zou er haast koude rillingen van krijgen! Afgelopen zondag werd het op 78ste breedtegraad, meetpunt Vostok, -85 graden en de laatste da gen zou het er zelfs 88 graden hebben gevroren. Op deze meetpost is overigens ook het wereldrecord gemeten: -91,5 graad. Bij ons uiteraard geen koukleumen. Vooral na het week einde lonkt een zomerser perspectief dankzij een hogedrukge- bied boven de Britse eilanden en het Noordzeegebied. I n een wat latere fase, tweede helft volgende week, breidt het luchtdrukmaximum zich uit naar Scandinavië waardoor de wind bij ons uit oostelijke richtingen gaat waaien. Mocht een storing boven het zuidwesten van Europa enigszins opdringe rig worden dan kan rond 7 augustus een hoeveelheid warme tot zeer warme lucht tussen hoge en lagedruk naar het noor den gaan stromen. Strandweer dus. Vandaag trekt een frontaal systeem langzaam naar het oosten weg. Aan de achterzijde breekt in de loop van de ochtend het wolkendek. Opklaringen dus en deze stimuleren de thermo meters tot waarden iets boven de 20 graden. Later op de dag schuiven er overigens ook weer enkele wolkenvelden binnen. De wind waait uit het noorden en is meest matig. Morgen laat de zon zich nu en dan zien maar er kan ook nog een enkele bui vallen. De temperaturen komen overeen met die van zaterdag en hetzelfde geldt voor de wind. Met name gisternacht zijn er fikse buien gevallen: in het Gooi viel zelfs 30 mm. Bij ons was de regen meest licht. Overdag bleef een wolkenband van een frontaal systeem boven de Britse eilan den boven vooral Zuid Holland en Zeeland hangen. Daaruit viel soms wat regen en motregen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral in het zuiden van ti|d tot tijd regen. Zondag opklaringen een enkele bui. Mi "dag temperatuur uiteenlopend van een graad of 17 langs de noordwestkust tot 23 plaatselijk in het zuiden. Zaterdag weekeinde droger en meer zon. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 22 graden Engeland, Schotland, Wales Af en toe zon, vooral in Wales land. Zondag in het noördwes bewolking en mogelijk Maxin België i lokale onweersbui, van 18 graden in het noorden en tot circa 23 graden in het zui- n Luxemburg: motregen. Zondag enkele opklaringen maar ook kans op een bui. Maxima oplo pend naar ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon, maar van tijd tot tijd ook zondag sope 30 Middagtemperatuur uiteenlopend var circa 23 graden langs de Kanaalkust er in bewolkte gebieden tot ruim 25 in hei binnenland. Portugal: Vrij zonnig en droog. Zondag toenemen de kans op een regen- of onweersbui Warm met middagtemperatu graden, in het binnenland r 35. Madeira: Zonnige perioden, maar sorr ken. Droog. Middagtempera veer 25 graden. Zonnig, maar soms ook sta Vooral zondag in de loop v wolkenvelden, op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur op de zuids- tranden rond 30 graden, elders iets fris- Marokko: Westkust: vrij zonnig, vooral ten zuiden van Agadir soms wolkenvelden. Kleine kans op een lokale bui. Middagtempera tuur omstreeks 30 graden. Zonnig en vrijwel droog. Middagtempe ratuur vlak aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Polen: Half tot zwaar bewolkt en vooral i oostelijke helft een aantal, eerst no( vige, regen- en onweersbuien. Mij temperatuur iets oplopend tot ron graden op zondag. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en vooral in Sj kije nog regen- en onweersbuien) name in Tsjechië ook zon. Op zat maxima rond 21 graden, daarna) Hongarije: Zaterdag vooral in het oosten nogj ge buien, ook met onweer. Zondq het westen uit meer zon. Zaterdag] lijk iets lagere temperaturen, ron graden; daarna weer iets hoger. ZONDAG 3 AUGUSTUS 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.45 17.08 04.18 Laag 00.26 14.05 00.07 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.07 Zon onder j Maan op 07.18 Maan onderj Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.15 17.46 04.48 Laag 01.06 13 40 00.47 .1 Weerrapporten 01 augustus 20 uur: Centra Massief Vrij d 30 Italië: Flinke zoi noorden e Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Middagtemperatui Malta: Veel zon, droog en warm. Middagtempe ratuur iets boven 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon maar op het vasteland ook en kele stevige regen- Middagtemperatuur de 30 graden. Turkije en Cyprus: In het noordwesten ige (onweers)buien. Elders m droog. Middagtemperatuur zuiden. In het noorden ook zonnige pe rioden, Geleidelijk weer iets warmer; zondag uiteenlopend van rond 23 gra den in het noorden tot 28 in het zuiden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele buien, ook perioden. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en eerst nog en kele buien, ook met onweer en vooral in Tirol. Met name in Karinthië en Stier marken ook zonnige perioden. Maxima zaterdag net onder 25 graden, zondag juist daarboven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22