Sport Sport en show in een innige omstrengeling Elke dag schrijven over 'unsere Jan' Marko Koers wil in Athene zijn eigen epos schrijven toeschouwersaantallen uit het verleden moet geloven hebben ze de mensen vaak moeten opstapelen. Het is een competitie. Bedragen zijn nergens geheim. Hoe hoger het budget hoe groter het prestige. „Deze hele dag kost een kleine drie ton", zegt John Colen, bestuurslid in Stiphout. „Maar met alles wat de horeca er verder bij doet lopen we naar de vijf ton." Er klinkt enige trots in zijn stem. Boxmeer heeft dit jaar 280.000 gulden uitgetrokken, Chaam blijft steken op tweeënhalve ton. Het dorpje onder Breda zakt langzaam weg op de ranglijst die inmiddels aange voerd wordt door Roosendaal, waar de Draai van de Kaai maandag uitpakt met Ullrich, Zabel en Marco Pantani. De Acht gold jarenlang als het grootste criterium van Nederland, maar toen 'onze jongens' geen berg meer opkwamen, de oranje successen uitbleven en de toeschouwers het steeds meer lieten afweten in Chaam, besloot de organisatie het criterium te la ten vallen en te kiezen voor een 'echte' wedstrijd. Een koers over 141 kilometer op een ander parcours waarvoor de renners niet meer individueel benaderd worden, maar ploegen zich kunnen inschrijven. Met winnaars als Hincapie en Weissmann was men niet echt gelukkig. Sinds vorig jaar is er in de avonduren een omnium dat woensdag in Boogerd een waardig op volger kreeg voor Jeroen Blijlevens. De door Adri van der Poel gewonnen middagwedstrijd krijgt mogelijk geen ver volg omdat men in Chaam inziet dat de jubileumeditie, - de Acht is er volgend jaar voor de zestigste keer - toch maar weer op de oude leest geschoeid moet worden. Een criterium dus over maximaal 100 km, met vooral Tourhelden aan de start, van wie er één mag winnen. Schone schijn Ad Rijnen, organisator van Boxmeer, houdt graag de schone schijn op. „Jullie weten achteraf altijd precies wie waar moest winnen. Maar zo werkt 't niet." Ad Coenraads, zijn collega van de Acht, klinkt een stuk reëler. „In het verleden zijn hier wel dealtjes gemaakt. Maar er werd ook wel eens doorheen gefietst." Foreldorado-coureur John Talen, zon der Tour in de benen, komt niet naar Box meer om te winnen. „Dat is niet de be doeling. Je kunt 't wel proberen, maar het lukt toch niet. Kleine renners die voor hun eigen kans gaan worden door de groten in het nekvel gegrepen." Hij heeft er geen moeite mee. Het zijn de wetten van de wielersport. De vips zitten er op een verhoging pal aan de finish. Ze zijn onontbeerlijk. „Maar wielrennen is er toch in de eerste plaats voor het volk", meent Coenraads, die in Chaam de geldschieters een plaatsje ver derop langs het parcours heeft toebe dacht. In Stiphout gaan tijdens de koers de visitekaartjes van hand tot hand. „Ver gelijk het met de businessruimte bij Hel mond Sport, je ziet hier veel dezelfde ge zichten", weet Colen. Rijnen schudt het hoofd. „Het is 'aapjes kijken' voor de toe schouwers aan de overkant. Boxmeer biedt de sponsors behalve een tribune plaats op een mooi punt langs het par cours ook een afgescheiden ruimte aan, waar ze ongestoord het glas kunnen hef fen." Biertje Het zijn de ruimtes waar de wielersport even niet voor het volk is. Ze zijn gelukkig in de minderheid. Want een criterium is toch vooral met een biertje in de hand naar het hek lopen als de renners naderen. Kijken hoe de Telekomploeg een treintje vormt op jacht naar een ontsnapte renner. „Het lijkt de Tour wel", klinkt het enthou siast. De toeschouwers weten ook dat er geen coureur van kleine ploegjes als Vlaanderen 2000 of Collstrop wint. „Want die kenne we nie." In Boxmeer zijn de kussen van de ron demiss voor Jan Ullrich, niemand had an ders verwacht met zo veel oosterburen te gast. Erik Dekker woont 'om de hoek' in Gemert en wint in Stiphout. Michael Boogerd, Neerlands knuffelbeertje op de fiets, is de ideale winnaar een dag later in Chaam. Voorspelbaar koersverloop? Door gestoken kaan? Wie maalt erom? Op het podium hoort een vedette. Een naam die bij thuiskomst in ieder geval nog herin nerd wordt. [ERDAG 2 AUGUSTUS 1997 d'enn//( criteriums winnen alleen de aansprekende renners Hl n 020 e ov j Jan Ullrich werd vorig jaar tweede in de Ronde van Frankrijk, maar kon vrijwel ongestoord zijn fiets uit de kofferbak ha len als hij ergens in Nederland om de kerk kwam rijden. Er is veel veranderd in het leven van de Duitse Tourwinnaar. De impact van de gele trui ervaart hij vooral op maandag als hij na drie uurtjes slaap en een mas sale huldiging in Bonn in Boxmeer arri veert. De Ullrich-gekte heeft toegeslagen in het dorpje op tien kilometer afstand van de Duitse grens. Nadat het contract getekend was, richtte de lokale organisa tie zijn pr-activiteiten in oostelijke rich ting. Voorzitter Ad Rijnen: „We hebben de media in Kleef, Krefeld en Emmerich zo goed mogelijk bespeeld." De uren voor de start drentelt Vincent Ronnes nerveus rond. Samen met hotel eigenaar Van der Rijdt heeft hij 5000 T- shirts laten bedrukken met: 'Jan Ullrich, 1997, Boxmeer, daags na de Tour'. Een gok, een dag later zijn ze niets meer waard. „Wordt het een flop dan werk ik tot Kerstmis voor niks", zegt Ronnes. Bij de plaatselijke sporthal, waar de renners zich kunnen verkleden en hun startnummer ophalen, groeit de wach tende menigte. Cameraploegen staan op scherp, net als de vele handtekeningen jagers. Niemand heeft oog voor Gerrit de Vries, Erik Dekker of Erik Breukink. Het wachten is op 'der Jan'. Wielermakelaar Gerry van Gerwen, de spin in het web der Nederlandse criteri ums, heeft geregeld dat Ullrich vijf minu ten beschikbaar is voor de pers. En daar zit-ie dan in een hoek van een verder le ge sporthal, met zeven camera's op hem gericht. Hij is moe, heeft te weinig gesla pen, het trendy ringbaardje afgeschoren en genoten van de huldiging in Bonn. Einde persconferentie. Eenmaal op het parcours herhalen zich de hectische taferelen en keert de rust pas terug als CDA-kopstuk Jaap de Hoop Scheffer het peloton wegschiet. Ullrich wint tot vreugde van de mensen van WDR, de Duitse omroëp die de wed strijd rechtstreeks uitzendt. Ullrich- koorts, die helaas voor Romies niet resul teert in een run op zijn T-shirts. „Een ramp, we hebben er nog geen duizend verkocht." In Stiphout is het een dag later een stuk rustiger. Alleen RTL+ is met een ca mera uitgerukt. Ullrich gaat op de foto met enkele fans en lacht als hij herinnerd wordt aan de hectiek van èen dag eerder. „Da war ganz etwas los, ja." Gerry van Gerwen wijkt geen moment van zijn zijde. Hij heeft hem weten te strikken voor vijf Nederlandse wedstrij den: naast Boxmeer en Stiphout ver schijnt Ullrich in Chaam, Heerlen en Roosendaal. Van Gerwen schermt de pu bliekslieveling zo veel mogelijk af van de pers. „Anders heeft die jongen helemaal geen zin meer om hier te fietsen." In Chaam roept speaker Cees Maas om zes uur opgelucht dat Ullrich in Chaam is gearriveerd. Waar hij zich pre cies bevindt is geheim, maar bij het huis van wethouder Lisette de Jong ontstaat niet geheel toevallig een oploopje. Ull rich is binnen, zijn fiets staat buiten. Manfred Hönel, verslaggever van Bild, hoort bij de voordeur Rudy Pevenage uit. Ullrich logeert in het weekend bij zijn as sistent-ploegleider. „Wat krijgt hij dan te eten?" Pevenage kijkt Hönel vol ongeloof aan. „Ja sorry, Rudv, ik moet elke dag iets over unsere jan schrijven." Rondjes rond de kerk waren het, maar in de jaren tachtig kwamen er soms wel 100.000 toeschouwers. Nu trekken de wielerrondjes amper een kwart van dat aantal. De criteriums moeten het hebben van winnaars in de Tour, dus dit jaar kwam de redding vooral uit Duitsland. Hoezo anti-Duits? De toeschouwers hoeven weliswaar niet opgestapeld te worden, maar de belangstelling is stukken groter dan vorig jaar. 'O, o, Den Haag'. Carnavalsband De Her- rieschuppers kan om negen uur in Chaam alsnog een loflied inzetten ter ere van Mi chael Boogerd. Nadat 's middags Adri van der Poel al de wegwedstrijd over 140 km heeft gewonnen, krijgt de Acht van Chaam 's avonds in het omnium met de nationale kampioen alsnog zijn droomwinnaar. Zoals Boxmeer maandag Tourwinnaar Jan Ullrich mocht huldigen en Stiphout een dag later streekheld Erik Dekker. Het crite riumcircus is weer losgebarsten. Sport en show in een innige omstrengeling. Het ging niet goed met de rondjes rond de kerk. In de gouden jaren tachtig was soms sprake van zo'n 100.000 toeschou wers. Tegenwoordig moet een organisatie al blij zijn met een kwart van dat magische aantal. „En er is geen criterium dat meer dan 15.000 kaarten verkoopt. Verder gaat 't om inwoners en mensen die om wat voor reden dan ook gratis binnenkomen." De bewering is van Gerry van Gerwen, co ordinator van de Stichting Bevordering Beroepswielersport en als manager ver antwoordelijk voor het contracteren van de deelnemers. Van Gerwen krijgt ieder jaar van de or ganisaties een lijst met gewenste namen. De oud-renner uit het Brabantse Olland Jan Ullrich wordt belaagd door de Duitse media. gaat daarmee op de rustdag van de Tour de France aan de slag. Jan Ullrich prijkte uiteraard op ieder lijstje. Alleen daarom al is hij de duurste renner. De Tourwinnaar waagt 48.000 gulden om aan de start te verschijnen. In Boxmeer betalen ze 70.000 omdat groene-truiwinnaar Erik Zabel en nog twee andere Telekomrenners hem vergezellen. Windeieren Het legt ze in het grensplaatsje geen wind eieren. Ongeveer 35.000 toeschouwers omzomen het parcours, de Duitse inbreng wordt geschat op een kleine 10.000. „Eerlijke cijfers", zegt Ad Rijnen, voorzit ter van het organisatiecomité in Boxmeer. „Er wordt wat afgegoocheld hoor. Als ik de het front een rol van betekenis te spelen. Dat pantser van verlegen heid gooide hij vorig jaar echter definitief van zich af. Stoer en sterk manifesteert hij zich op de piste. „Ik voel me machtiger. Puur fysiek dan. Ik heb me ook constant voorin laten zien. Ik kan beter tegen de verzuring, het tempo langer vasthouden. Ik heb nu ook een ver snelling in de laatste 300 meter." Vier maanden trainingskamp Nieuw-Zeeland, een paar weken Zuid-Afrika, geen besognes aan het hoofd en een trainer (Theo Joosten), die nog meer tijd en energie in zijn pupil kan investeren. De verklaring, voor de opmerkelijke progressie is eenvoudig. „Het is gewoon een simpel optelsommetje. Na de Olympische Spelen werd ik me bewust van mijn mogelijkheden. Ik heb er nu alles voor over om de top te bereiken." Hij is leergierig, maar kent zijn plaats in de atletiek. „De naam Rob Druppers is onder het grote publiek meer bekend dan die van mij." Marko Koers zal zich nog moeten bewijzen. Daarvoor dient hij zijn killersinstinct meer te ontwikkelen. In de Nacht van Hechtel klaarde hij de klus koelbloedig na een innerlijke monoloog. 'Vech ten verdomme.' „De overwinning deed me deugd, gaf enorm veel zelfvertrouwen." Met 1.44.23 naderde hij bovendien de nationale toptijd (1.43.56) waar Druppers in 1985 de wereldtop mee impo neerde. „Dat echte supergevoel heb ik echter nog niet. Dan had ik in Oslo of Nice moeten winnen. Maar ik zit op de goede weg. Het wordt tijd voor de fijnafstemming. Ik ga uit van positieve gevoelens. Ik durf te vertrouwen op de toekomst." Koers is dit seizoen geklommen naar de vierde plaats op de we reldranglijst. Nooit eerder stond hij zo hoog. Kipketer, Konchellah en Everett gaan hem voor. olympisch kampioen Rodal volgt. „De 800 meter is grillig, onvoorspelbaar. Eén fout. één seconde niet op letten of een kleine inschattingsfout kan al fataal zijn. Het is de kunst om juist alles onder controle te hebben. De 800 meter is vaak een loterij. Zie Atlanta toen Rodal zich op het nippertje kwalificeer de voor de finale en vervolgens het goud won." WK-goud in Athene lijkt voorbestemd aan Wilson Kipketer. Ge boren in Kenia, maar tegenwoordig lopend onder Deense vlag. De tiran van de 800 meter. Hij verpulverde het wereldrecord indoor tweemaal en evenaarde onlangs in de open lucht de wereldtijd van Sebastian Coe (1.41.73). „We praten wel eens met elkaar, maar ik aanbid hem niet. We spelen een soort pokerspelletje. Bluffen elkaar af. Vooral Kipketer kan soms kwistig met zand strooien. Echt close contact hebben we niet. Ligt ook niet voor de hand. Kipketer is ui teraard de grote favoriet. Maar ook hij is maar een mens en kan fouten maken." Marko Koers is de vaandeldrager van de Nederlandse atletiek. Zevende vorig jaar in Atlanta (1500 meter). „Mijn doel is de beste loper van Nederland worden. En dan het liefst zo lang mogelijk." Hoog boven de archeologische resten van de nationale atletiek is de nieuwe, robuuste zuil van 800 meterloper Marko Koers verre zen. Alle Nederlandse ogen zijn tijdens het WK in Athene gericht op de nummer vier van de wereldseizoenranglijst. „Als hij in de finale mijn Nederlands record breekt, pakt hij gegarandeerd een medaille", orakelt Rob Druppers, de levende legende die veertien jaar geleden zilver won in Helsinki. Marko Koers (24), de nieuwe frontsoldaat van Oranje, is klaar voor de bestorming van de Olympus. De verwachtingen zijn hoog gespannen. „Ik deel mijn droom echter niet met de buitenwereld. Want dan is het mijn droom niet meer en gaat alle effect verloren." Gemoedelijk fietst hij door Molenhoek en zegt iedereen vriendelijk gedag. Marko Koers heeft zo vlak voor de WK-ouverture eens geen haast. Hij laadt thuis in vertrouwde omgeving de accu weer op. Hij komt bij van de pre-mondiale stress, de vermoeienissen en het le ven uit de Grand Prix-koffer. „Even weer een beetje mens worden." Fietsen dus, een keertje koken voor vrienden en af en toe swingen met de golfclubs. „In het begin dacht ik: dit slaat nergens op. Maar als dat balletje ruim honderd meter ver vliegt, dan geeft dat een kick. Je loopt een paar uurtjes rond en gaat helemaal op in de na tuur. Het is pure ontspanning." Hoe heilzaam verpozing kan zijn heeft hij ervaren sinds de Spe len van Atlanta vorig jaar. Geen studie, geen laat huiswerk meer. geen geschipper met spaarzame vrije uurtjes. Marko Koers is sinds Atlanta akelig professioneel geworden. Alles staat in het teken van de sport. De metamorfose is verbluffend. „Op deze manier kan ik er ook echt van genieten." De odyssee langs de Grand Prix-theaters heeft zijn ogen verder geopend. De Limburger raakte overtuigd van zijn eigen kracht. Stemde Koers zijn strategie vroeger af op anderen, tegenwoordig is hij zelf in staat om een race te dicteren en domineren. Neigingen tot sportief kannibalisme zijn hem niet langer vreemd. „Eenmaal op de baan wil ik winnen. Graaiende ogen, een 1.93 meter lang lijf vol vuur. Marko Koers grossierde dit seizoen in tal van Grand Prix-meetings in topklasse- ringen. Flij voelt zich behaaglijk tussen de mondiale atletiek-elite. Gelijkgezinden, gelijkdenkenden. Atleten die net als hij het berei ken van de absolute top tot heilig doel hebben verheven. Koers wordt in het circuit alom gerespecteerd, gevreesd zelfs. „Dit sei zoen heb ik op Kipketer na, zo'n beetje alle Kenianen verslagen. Die Koers is best wel sterk, hoor ik dan wel eens." Enkele jaren geleden straalde Marko Koers nog hoofdzakelijk braafheid uit. Hij was een meeloper en miste de brutaliteit om aan Marko Koers: „De 800 meter is grillig, onvoorspelbaar. Eén fout, één seconde niet op letten of een kleine inschattingsfout kan al fataal zijn. Het is de kunst om juist alles on der controle te hebben." FOTO CPD 17 De bookmakers Uit het nieuwsaanbod van giste ren: 'Burgemeester Verkerk van Ro den heeft het oefenduel tussen FC Groningen en Cambuur ver boden. Nog een berichtje van gisteren: 'De rijkswacht in België is voor bereid op een gewelddadige con frontatie tussen aanhangers van Feyenoord en Ajax, op Belgisch grondgebied. Beide clubs spelen vriendschappelijke wedstrijden in Gent en Brugge. Via het Cen traal Meldpunt voor Voetbal vandalisme in Nederland heb ben de ordediensten in Gent en Brugge de waarschuwing ont vangen dat de fans tussen beide Belgische steden een confronta tie willen organiseren. (Een soort Zeskamp dus, maar dan zonder Luc van Nuffel en groene zeep). Je zou er bijna van gaan verlan gen naar het nieuwe voetbalsei- Zo'n zomer zonder voetbal is toch om wanhopig van te wor den. Wordt er ooit een cricketwed strijd verboden? Slaan ze elkaar bij de PC in Fra- neker op de bek? Waarom was Van Scheppingen- Van Lottum op de Grolsch Open geen risicopartij? Wanneer steekt de burgemeester van Parijs eindelijk eens een stokje voor de Touraankomst in zijn stad op zondag? Maar gelukkig breekt weldra het voetbalseizoen aan. Eindelijk kunnen de sportkolommen weer gevuld worden met serieus nieuws. Weliswaar heeft de Eu ropese voetbalbond de Intertoto- cup in het leven geroepen en be ginnen de 'echte' Europa Cup- competities tegenwoordig al in de derde week van juli, zodat de voetbalvandalen tussen de sei zoenen door vormbehoud kun nen tonen, in de praktijk komt daar natuurlijk weinig van te recht, logisch, want voetbalvan dalen en hun gezinnen hebben ook rechtop vakantie. Die vakantie heeft ze goed ge daan. Als nu al in België een peloton van 350 man een weekeind lang achter de hand wordt gehouden om ter gelegenheid van, let wel, tivee vriendschappelijke wed strijden een nieuw Beverivijk te gen te gaan, dan worden daar mee hoge verivachtingen gewekt voor als het er straks écht om gaat. PSV-Arsenal ging nergens om. De supportersgroepen van beide clubs hielden zich gedeisd, mo gelijk om krachten te sparen voor het echte werk. Een verloren kans, want Arsenal, dat keurige Arsenal van Berg kamp en Overmars en van die hele keurige meneer Wenger (de Ivo Niehe onder de trainers, hij spreekt Frans, Duits en Engels), gafwèl aan klaar te zijn voor de competitie: het oogstte twee don kerrode kaarten en schopte De Bilde het ziekenhuis in. Zou je ergens een weddenschap kunnen afsluiten welke wed strijd dit seizoen het eerste ge troffen wordt door een burge meestersverbod? Of welke wed strijd door welke scheidsrechter in welke minuut wordt ge staakt? Vast wel. Waarschijnlijk in Engeland, want in Engeland kun je overal op wedden. In Engeland kun je bijvoorbeeld bij de bookmakers van William Hill je geld zetten op de eerste trainer die in de Premier League de zak krijgt. Die van Crystal Palace is favoriet. Wie echter kans op een fortuin wil maken moet inzetten op Gullit (8-1) of op die chique meneer Wenger (16-1). Maar verreweg de leukste wed denschappen die je in Engeland kunt sluiten blijven natuurlijk de gokje op Lady Di. Wat gaat de ex van Charles na Charles met haar leven doen? Van hertrouwen met een sjeik (25-1) kijken de wedkantoren al lang niet meer op. Dat ze non wordt of juist lid van de Spice Girls (1000-1) kan de gokker van een leuk pensioen verzekeren, maar is ook al bedacht. Zou ik daarom een knaak erop durven zetten dat Lady Di binnenkort met zo'n Spice Girl betrapt wordt, in de tuin van Bucking ham Palace, onder het open slaapkamerraam van de Queen? Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17