Taxibedrijf eist vervoer kinderen op Alle boerderijen Leiderdorp in één boek Leiden Regio Noodbrug Rijpwetering na bouwvak in gebruik Alles over trouwen op Rijnekeboulevard 'Pluim Alphenaren die Zegerstrand zo netjes schoonhouden' AUTO RIALTO Protest tegen beschermen 'Rode Wip' verworpen Van der Sar opent nieuwe velden in Voorhout Bouwv akkersmenu bord patat met vlees en appelmoes (ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 RIJPWETERING De noodbrug ten noorden van de Paardebrugin Rijpwetering wordt na de bouwvak (10 au gustus) in gebruik worden ge nomen. De oude Paardebrug die in zeer slechte staat ver keert, wordt dan gesloopt en vervangen door een nieuwe oeververbinding. De scheep vaart op de Rijpwetering en de Wijdsloot is al enige weken ge stremd. De boten kunnen tot eind november niet onder de brug door. Voor auto's en vrachtwa gens is op de noodbrug één rijstrook beschikbaar. Voor langzaam verkeer is er een voetpad. De voorrangregels van de huidige brug zijn ook op de tijdelijke oeververbin ding van toepassing. Door de plaatsing van de noodbrug schuin over het water naar de Koppoellaan zal het voor vrachtverkeer beperkt moge lijk zijn vanaf de Oud Ade- selaan rechtsaf te slaan naar de Pastoor van der Plaatstraat en omgekeerd. Bij de provinci ale weg en in Oud Ade worden omleidingsborden geplaatst. De gemeente heeft 1,5 mil joen uitgetrokken voor de nieuwe Paardebrug. Na de sloop, wordt direct begonnen met de bouw van het onderste stuk van de nieuwe brug. De bovenbouw wordt elders in el kaar gezet en wordt naar Rijp wetering vervoerd als de on derbouw klaar is. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK MARIJN KRAMP Trouwkaarten, trouwringen, trouwauto's, trouwjurken, trouwmuziek en trouwbloemen. Over ruim een maand is het al lemaal te krijgen op de Rijneke boulevard langs de Hoge Rijn dijk in Hazerswoude. Dan opent een enorme bruidszaak, 'Wed ding World Megastore', haar deuren voor toekomstige bruidsparen. Alles wat met de 'mooiste dag' te maken heeft zal te vinden zijn in het pand bo ven 'Beter Bed'. Bezoekers van de super- bruidszaak worden ontvangen door een gastvrouw die hen wegwijs maakt in het pand. De gastvrouw zet met de klant op een rijtje wat allemaal nodig is voor de huwelijksdag en be zoekt vervolgens de diverse af delingen. Want naast een bruidsmodeboetiek zijn er on der meer ook een autoverhuur bedrijf zijn, een drukker en een reisbureau. Het bedrijf dat een samen werking is tussen verschillende zaken in Nederland die in deze marktsector opereren wil een soort van permanente bruids- beurs zijn. Het is de bedoeling dat er eenmaal per maand twee bruidsmodeshows worden ge houden. De eerste show staat gepland op zondag 7 septem ber. De dag ervoor gaat de zaak open. De eerste honderd brui den die de winkel op die dag bezoeken mogen een jurk uit kiezen voor de prijs van 1498 gulden en één van de honderd dames krijgt de gehele huwe lijksdag gratis. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Flinke wolken voor de zon mo gen de pret op het Zegerstrand niet drukken. Over de hele leng te zitten, spelen en poedelen ouders met kinderen. Rond het springkussen bij het badmees tershuisje is het dringen. Maar zelfs aan het eind van de strook gras heb je nauwelijks meer dan een vierkante meter om je in handdoek neer te leggen. Een ien stelletje met volgepakte pick- >etnickmand keert onverrichter za- Ais- ke terug naar de auto. Een rus- ou tig plekje zullen zij hier niet vin- goéden. pre- ,,Ik zei het tevoren al, dit i ni<wordt een ongekend succes." ;s Joel Kaltenecker zwaaide vorig ian-jaar zwembad De Hoorn vaar- e la- wel en is deze zomer toezicht- en'* houder bij het Zegerstrand. On- Gldanks zijn nonchalante ver schijning, wit koppie, gebruind en ontbloot bovenlijf, korte spij- kerbroek, fluitje en mobiele te- P'lefoon op zak, dwingt hij res- 1,0> peet af bij de badgasten. Wan- delend langs de graszoom a' houdt hij het strand nauwlet- wa'tend in de gaten. Iemand die in de fout gaat, wordt onverbidde- lijk afgefloten. ,,Die fluit is 'ouderwets en 'wordt in het beroep niet meer agn gebruikt. Maar ik heb hem toch weer opgezocht, want het is erg functioneel", vertelt Kaltenec ker. „Eén fluitje is over het hele strand hoorbaar. Bovendien igaat een megafoon gasten irri teren en geeft overlast voor om- n Jwonenden." >3-5 Ondertussen het strandje af- 23- 5 speurend naar ongeregeldhe- n"Sden, vertelt de oud-badmeester Ruud Borst houdt Duin- en Bollenstreek 'bloeiend' De stichting 'Duin- en Bol lenstreek, Hou het Bloeiend' start een campagne om het belang van het Pact van Tey- lingen duidelijk te maken. In het pact hebben bollensec- tor, gemeenten, provincie, milieubewegingen en toeris tische belanghebbenden af spraken gemaakt over hoe de Bollenstreek er de komende decennia uit moet komen te zien. De stichting vindt het belangrijk dat iedereen ervan doordrongen is dat door het pact duizenden werkplekken worden behouden en de Duin- en Bollenstreek aan trekkelijk blijft. Voor promotiedoeleinden is de folder 'Een pac(t) van het hart!' gemaakt. Het eerste exemplaar wordt vandaag tij dens de Nationale Bollendag aangeboden aan de succes volle marathonschaatser en vaste-plantenkweker Ruud Borst. Dat gebeurt om 13.30 uur bij Bergman Livo aan de Akervoorderlaan 55 in Lisse. Kinderen wordt verzocht hun skeelers mee te nemen. Aan de start van de campagne is namelijk een prijsvraag ver bonden. i. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493 welke activiteiten hij voor de gasten in petto heeft deze zo mer. „Zandkastelen bouwen voor het hele gezin. Want het zijn echt niet alleen kleine kin deren die daar plezier in heb ben." Wijzend op een twaalfja rige jongen vervolgt hij: „Kijk, die knul nou met zijn emmer in de modder, dat is toch fantas tisch?" Aankomend weekeinde kun nen kinderen deelnemen aan een kampeernacht. „Als vrijdag avond de tentjes opgezet zijn, schoppen we de ouders naar huis. Voor de kinderen is er een kampvuur met verhaal en ver schillende spelen, 's Ochtends gaat een groep vrijwilligers met de deelnemers een rondje plas wandelen, terwijl anderen het ontbijt klaarmaken. Om negen uur mogen ouders hun kind en tent komen ophalen." De kampeernacht kost vijf gulden per kind ep kan alleen doorgaan bij voldoende deelne mers en vrijwilligers. Gezien de drukte op een doordeweekse dag zal Kaltenecker zich daar over niet druk hoeven te ma ken. Hij verwacht aan het eind van de dag zo'n drieduizend re creanten op het strand gezien te hebben. Voor een drukbezocht recrea tiegebied ziet het Zegerstrand er opmerkelijk schoon uit. Op een enkele sigarettenpeuk na is er nauwelijks afval te vinden. Kal tenecker is zeer te spreken over deze netheid van de badgasten. „De bezoekers van het strand verdienen een hele dikke pluim. Als ik het strand 's avonds na loop haal ik nog geen twee handjes vuil op, werkelijk voor- HAZERSWOUDE-DORP /yiARUN KRAMP De Raad van State heeft de be zwaren die twee Hazerswoudse kwekers hadden ingediend te gen een beschermingsregeling van molen de Rode Wip verwor pen. Voor kwekers J. Griethui zen en P. Smits betekent dit dat zij in de toekomst gebonden zijn aan een maximale bouw hoogte omdat de molen bij ho gere bebouwing anders onvol doende wind vangt. De maximale bouwhoogte die de kwekers is opgelegd is afhan kelijk van de plek waarop' zij willen bouwen. Griethuizen mag op het terrein dat het dichtst bij de Rode Wip ligt geen hogere kassen optrekken dan 2,5 meter. Verderop op zijn stuk grond mag de hoogte 4,5 meter zijn. Voor Smits is de maximale bouwhoogte respec tievelijk 3,5 meter en 5,5 meter. De molenbeschermingsrege- ling werd in 1995 door de ge meenteraad van Rijnwoude vastgelegd in het bestemmings plan voor het sierteelt gebied Vierheemskinderenweg. Hoe wel de molen, tegenwoordig een rijksmonument, al lange tijd geen functie meer heeft voor de bemaling van de polder, acht de raad het toch noodza kelijk dat de windvang van de Rode Wip gegarandeerd blijft. Het monument moet namelijk van tijd tot tijd draaien om in goede staat te blijven. Molen de Rode Wip in Hazerswoude-Dorp. FOTO ARCHIEF VOORHOUT. ANNETTE V Ajax-doelverdediger Edwin van der Sar bespeelt als eerste voet baller het nieuwe WETRA-veld (een combinatie van kunst- en natuurgras) van het Voorhoutse sportcomplex Elsgeest. WD- wethouder P. van Riet, die naast financiën ook het project 'reconstructie sportpark' in zijn portefeuille heeft, zal proberen de vedette met enkele straf schoppen te verslaan. Deze offi ciële ingebruikneming van het veld gebeurt op zaterdag 23 au gustus. De verdere invulling van het openingsprogramma moet nog in gezamenlijk overleg van de gemeente en voetbalvereni ging Foreholte worden vastge steld. De komst van Van der Sar Overigens worden binnenkort ook andere werkzaamheden op het sportcomplex afgerond. Het trimparcours is zo goed als af en de twee nieuwe velden (hét der de en vierde) zijn bijna speel- klaar. Foreholte-bestuurslid H. van den Berg verwacht dat op deze velden in oktober kan wor den gevoetbald. Volgend jaar beginnen de werkzaamheden voor de laatste fase van de reconstructie van het sportpark. Dan zal het hoofdveld worden gedraaid waardoor ruimte ontstaat voor een hockeyveld. Ook de kwali teit van het hoofdveld zal wor den verbeterd. LEIDERDORP KEES VAN KUILENBURQ Wanneer het boek over de boer derijen in Leiderdorp van de pers rolt is nog niet duidelijk. Maar Jacques Fisser wil het wel in de loop van volgend jaar afronden. „Althans dat heb ik in mijn hoofd", zegt de voorzitter van de Stichting Oudheidkamer Leiderdorp. Samen met andere bestuursleden is Fisser op dit moment hard aan het werk om materiaal te verzamelen over de 45 boerderijen die Leiderdorp telt of er hebben gestaan. „Een hele klus, vooral omdat er nogal wat boerderijen zijn verdwenen. Bovendien gaat het ook nog eens om zeker vier boerderijen die hebben gestaan op plaatsen die nu tot de ge meente Leiden behoren. Zo stonden er boerderijen op de Lage Rijndijk, de Haven, Os- en Paardenlaan en aan de Haar lemmertrekvaart", zegt de voor zitter. „Maar dergelijke bijkom stigheden maken de zaken al leen maar interessante^. Het idee is ontstaan nadat er plannen waren ontwikkeld om in de oudheidkamer een ten toonstelling over de Leiderdorp- se boerderijen in te richten. „Het leek ons een goed idee om de aandacht erop te richten. Vooral omdat er nogal wat pan den bijzitten die op de monu mentenlijst staan. Op die ma nier versterk je de aandacht voor ons cultuurgoed", aldus Fisser. „Op een gegeven mo ment werd geopperd om, nu er toch wordt gewerkt aan het ver garen van informatie, dat in een boek op te nemen. Op die ma nier leg je het zeker vast voor het nageslacht. Dat betekende wel dat er meer informatie op tafel moet komen." Inmiddels is er al veel bekend ovqr de boerderijen. „Maar we zoeken nog meer informatie, zoals bijvoorbeeld hoe het leven op de boerderij verliep en der- .1 ■•■■p; -Hl Lindehof aan de Achthovenerweg. Een van de boerderijen die een plaatsje krijgen in het boek. gelijke zaken. Er zijn mensen die dat nog hebben meege maakt of dat uit overlevering kunnen vertellen. Zo krijg je ook een beeld van de mens op de boerderij. Het boek wordt daar door naar ons idee ook veel in teressanter", meent Fisser. Bij de stichting leeft het idee om vragenlijsten aan eigenaren van boerderijen te sturen of er mee langs te gaan om op die lier meer aan de weet te ko men. „Dat moet echter nog worden besproken", zegt Fisser. In de lijsten staan vragen over de 'leeftijd' van het pand, de naam, de bouwstijl, de techni sche uitvoering en aridere za ken. Daarnaast wordt gewaagd of er tekeningen van het pand beschikbaar zijn." Inmiddels heeft Fisser al de beschikking over veel leuke in formatie. Hij bezit al een uitge breide map over het ladgoed Demmedal, een van de Leider- dorpse boerderijen, die destijds in het bezit was van de familie Van Gogh. „Die familie bezat ki lometers grond. Als groot be wonderaar van Van Gogh is dat een leuke bijkomstigheid.", zegt de 75-jarige Leiderdorper. Fisser heeft goede hoop dat het verzoek om medewerking goed wordt nagevolgd in Lei derdorp. „Bij de viering van vijf tig jaar bevrijding in 1995 heb- CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Koenes in conflict met Noordwijk Noordwijk moet de 125 kinderen die speciale scholen in de regio bezoeken, ook de komende twee jaren door het Leidse taxibedrijf Koenes laten vervoeren. Dat vindt Koenes. Voor elke dag dat de gemeente in gebreke blijft, eist de vervoerder een dwangsom van 2000 gulden. LEIDEN/NOORDWUK MONICA WESSELING Het conflict, dat gisteren werd voorgelegd aan de Haagse rechtbank-president F. Robbers, draait om de vraag of er ernstige klachten over het vervoer zijn en of Noordwijk ten onrechte in mei van dit jaar de samenwer king opzegde. Koenes vervoert al 17 jaar de Noordwijkse kinde ren die ergens buiten hun woonplaats een speciale school bezoeken. Het begon met 40 kinderen en inmiddels zijn het er 125. In mei zegde de ge meente het contract op, maar Koenes is het hiermee oneens. Zijn advocaat eist dat hij nog twee schooljaren kinderen mag vervoeren. Er was hem immers een driejarig contract in het vooruitzicht gesteld en er is tijd nodig om het bedrijf aan te pas sen. Noordwijk zegde op omdat er volgens de gemeente te veel klachten waren. Advocaat R. Le ver van de gemeente verhaalde van klachten in 1984, 1987,1993 en 1994. Telkens opnieuw werd er met Koenes overlegd en trof hij naar zijn zeggen maatrege len. Volgens Koenes zijn er ech ter na november geen klachten meer geweest. „Maar met het huidige verkeer kun je onmoge lijk op de minuut af kinderen ophalen of afleveren", aldus ad vocaat J. Hinnen van Koenes. Ook de klacht van de ouders dat de kinderen achterin niet in vei ligheidsriemen zitten, wuifde Koenes' advocaat weg. „Dat is niet verplicht* en dus geen reële klacht." Noordwijk heeft, ingeseind door ouders, een heel andere kijk op de klachten. Kinderen moeten te lang wachten, er zit ten te veel kinderen in een auto en in één geval bleek de chauf feur de nacht voor de rit dienst te hebben gedaan. Al met al voor de gemeente reden om be gin dit jaar vijf andere bedrijven uit te nodigen een offerte te doen. De afgelopen jaren zijn al twee keer andere bedrijven ge vraagd een prijsopgaaf te doen, maar steeds weer kwam Koenes met een nog lagere prijs. Die prijsverlaging wreekt zich vol gens J. Koenes. „De gemeente voert een bezuiniging uit. Dan is een ruimer rijschema onver mijdelijk." Koenes vindt dat de samen werking, die overigens nooit schriftelijk is vastgelegd, onre delijk abrupt is beëindigd. Ook dat ontkent de gemeente. Er is herhaaldelijk vooruitgelopen op het overschakelen op andere bedrijven. Wèl klopt het dat in 1995 over een driejarige con tract is gesproken. Dat zou Koenes krijgen als een evaluatie begin 1996 gunstig zou uitval len. De evaluatie werd te laat uitgevoerd, er kwam opnieuw een eenjarige afspraak en die wordt nu dus niet verlengd. Noordwijk heeft voor dit schooljaar een contract gesloten met het Noordwijkse bedrijf Brouwers. Het gaat om een be drag van bijna 300.000 gulden. Na volgend jaar komt er een openbare Europese aanbeste ding. De rechter doet op 8 au gustus uitspraak. ALPHEN AAN DEN RUN Huttenbouwweek Alphen begint maandag Kinderen krijgen gratis limona de, eten moeten zij zelf meene men. „Of ze betalen twee gul den vijftig voor het bouwvak kersmenu: patat met een stukje vlees en appelmoes", zegt Vis sers. Zij heeft nog een handige tip voor deelnemers. „Zonnig weer met een lekker windje en af en toe een wolk is ideaal voor de huttenbouw. Maar er is nau welijks schaduw op het terrein, dus bij veel zon moeten de kin deren een pet opzetten om hun hoofd koel te houden." Kinderen en vrijwilligers kun nen zich nog opgeven. Dagelijks bij het WV/ANWB-kantoor, za terdag op het huttenbouwter- rein of telefonisch bij de Stich ting Huttenbouwweek. Marijke Vissers, tel: 0172-431485 of Cees Jan van den Hoek, tel: 0172- 438964. FOTO DICK HOGEWONING ben we een oproep gedaan om spullen voor een tentoonstel ling. Wat we toen aan materiaal hebben binnengekregen was fantastisch. Vandaar dat we ook van mening zijn dat we ook nu alle steun krijgen die we nodig hebben. Niet alleen wat betreft de informatie voor het boek, maar de expositie staat ook nog steeds op de agenda. Dus is er nog volop werk aan de de win kel." SASKIA BUITELAAR Het thema is dit keer Fantasie land. Voor de rest is het evene ment hetzelfde als altijd. De naam van het evenement, dat maandag begint op het terrein van Nieuwe Sloot in Alphen, is inmiddels een begrip geworden: de Huttenbouwweek. Tot maandagochtend nog kunnen kinderen zich opgeven om deel te nemen aan het jaarlijkse bouwspektakel. De Huttenbouwweek wordt voor de 24ste keer gehouden door de Stichting Huttenbouw en dankzij medewerking van gemeente, bedrijven en vijftig vrijwilligers. „Voor de zeshon derd kinderen die wij verwach ten is dat eigenlijk best weinig. Vrijwilligers ouder dan achttien jaar zijn nog van harte wel kom", zegt bestuurslid van de stichting Marijke Vissers. Met het brede thema Fanta sieland kunnen kinderen alle kanten uit bij het bouwen van een hut. „Maar je kunt er toch de creativiteit een beetje mee sturen en het geeft het hutten- dorp één gezicht", zegt Vissers. Maandag en dinsdag gaan de kinderen bouwen aan hun hut. Woensdag wordt er geverfd. Tij dens de vrijmarkt op donder dagochtend kunnen kinderen vanuit hun eigen hut spulletjes verkopen, s 'Middags is er een playbackshow. De stichting heeft het terrein in bruikleen van de gemeente, die ook op andere punten me dewerking verleent. Op woens dag krijgen de kinderen een rondleiding door het Stadskan toor en wordt iets verteld over het Masterplan. De burgemees ter komt het huttendorp op de laatste avond officieel openen, zodat de kinderen donderdag in hun hut kunnen slapen. Ook verschillende bedrijven hebben een bijdrage geleverd aan de Huttenbouwweek. Zon der hun hulp zou de 'week' niet kunnen bestaan, meent Vissers. „Bedrijven sponsoren ons of le veren gereedschap, hekken, een vrachtwagen. Van een recy clingbedrijf krijgen we het hout in bruikleen dat na de hutten bouw weer wordt verwerkt. Deelname aan de Hutten bouwweek kost twintig gulden. Ook hutten in Rijpwetering RUPWETERING- Kinderen die hutten willen bouwen kunnen volgende week niet alleen terecht in Alphen. Ook in Rijpwetering wordt de Huttenbouwweek gehouden. Vlak bij de H.P. van de Poellaan komt een grote tent te staan waar kin deren van 4 tot en met 14 jaar vier dagen lang onder meer kunnen knutselen, klei en, naaien, figuurzagen, bloemschikken en plakken. Op het trapveldje zijn alle kinderen welkom die een ei gen onderkomen willen bou wen in het huttendorp. Op woensdag vinden er verkiezingen plaats voor de burgemeester van het hut tendorp en wordt de naam van het huttendorp bekend gemaakt. Een dag later is er een zogeheten kindershow. Ook een spellenprogramma staat op de rol. De week wordt afgesloten met een zelfbereid ontbijt door de kinderen en een bingomid-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11