Religie is als helder regenwater' Station Warmond 'tijdelijk' gesloten Kerk Samenleving .„w,,,»,™.™,,,»,,, Britse onderwijzers willen ochtendgebed op scholen afschaffen 'T ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 ZA Canadezen steeds minder religieus Pieter van Hoof haalt inspiratie uit de kroeg en gesprekken met vrienden MONTREAL EFE De Canadezen worden in snel tempo steeds minder religieus. Dit blijkt uit een onderzoek dat Gallup in juni onder ruim 1000 personen heeft uitgevoerd. In 1993 had nog 36 procent in de af gelopen week een kerk. synagoge of moskee bezocht. Dit jaar was dat nog maar 27 procent van de ondervraagden. Vooral vrouwen en ouderen voldoen aan hun religieuze plichten. Een Britse vakbond van onder wijzers wil de dagelijkse och tendgebedsdienst op secundai re scholen in Engeland. Wales en Schotland afschaffen. De vakbond pleit daarom voor een wetswijziging die dat mogelijk moet maken. De gebedsdien sten, die op staatsscholen ver plicht zijn. maken deel uit van de godsdienstige vorming. Maar volgens de vakbond houdt mo menteel zeker de helft van de scholen in het voortgezet on derwijs zich niet aan de wet. Ook zouden veel leraren niet bereid zijn de ochtendgebeden te houden. Bovendien kan de christelijke gebedsdienst op instellingen met leerlingen van verschillen den geloofsrichtingen proble matisch zijn, meenden de vak bondsleden tijdens hun jaarver gadering in Glasgow. Wel moet een wekelijkse godsdienstoefe ning op scholen onderdeel blij ven van de opleiding. Referendum over kerkelijke vrije dag in Hessen lijkt niet haalbaar Een referendum over herinvoe ring van een kerkelijke vrije dag in de Duitse deelstaat Hessen lijkt niet haalbaar te zijn. Vol gens de autoriteiten in Wiesba den zijn slechts 112.848 geldige handtekeningen ingeleverd, ruim 15.000 minder dan de 128.251 (3 procent aantal kie zers) die nodig zijn om een refe rendum te kunnen houden. De protestantse dag van boe te en gebed is in 1994 geschrapt voor de financiering van sociale verzekeringen. De Evangelische Kerk van Duitsland heeft hierte gen fel geprotesteerd, maar zonder resultaat. Alleen in de deelstaat Saksen is de vrije dag gehandhaafd. In Hessen, Sleeswijk-Holstein, Beieren en Rijnland-Palts ontstonden werkgroepen die via een refe rendum herinvoering wilden af dwingen. De Hessische minister Bökel (SPD) van Binnenlandse Zaken zei dat hij op grond van de uit slag het kabinet zal voorstellen geen referendum te houden. BEROEPINGSWERK In het Amsterdamse appartement van dr. Pieter van Hoof kijkt een Mariabeeld uit op het IJ. „Ik heb nog nooit iemand gelukkig gezien omdat hij geloofde", zegt de theoloog. Het is een opmerkelijke uitspraak van een eigenzinnige rooms-katholiek. Misschien wel dankzij die eigenschap verkoos het publiek onlangs zijn preek tot de beste tijdens de verkiezing van de Preek van het Jaar in Naarden. Weliswaar was de jury een andere mening toegedaan, Ikon-journaliste Jacobine Geel streek met de eer, maar toch. De publieksprijs deed Van Hoof goed. fnsmnssMm k kan de protesten tegen de wed strijd niet goed begrijpen. Een preek heeft met communicatie te maken, het overbrengen van een boodschap. Dat kun je toetsen. Wie daar moeite mee heeft, zal nooit fatsoenlijk preken. Nooit". Van Hoof is ervan overtuigd dat er tijdens een preek iets geheimzinnigs gebeurt. Een voorganger moet iets van hemzelf in de preek leggen. Minstens zo belangrijk is dat de voorganger een even wichtige persoonlijkheid is. Van Hoof zegt daarbij gelukkig te zijn dat hij nooit verpest is. Het Woord Gods is er bij hem nooit ingeha- merd. Van Hoof werkte het afgelopen jaar als deel tijd-pastor bij de Amsterdamse Dominicus-ge- meenschap. Wekelijks bezoeken zeker zeshon derd mensen de kerk. De pastor besteedde veel tijd aan zijn preken. Een proces van suf fen, noemt hij het zelf. Inspiratie haalt hij overal vandaan. Een bezoek aan de kroeg of gesprekken met vrienden geven hem aankno pingspunten. Ideeën worden snel op een klad papiertje genoteerd. „Sommige predikanten halen hun kennis uit de boekenkast, maar daar blijft het dan bij. De kans is dan heel groot dat je op dat verstandelijke niveau blijft steken. Zo'n dominee zal een weinig inspire rende gemeente om zich heen hebben. Terwijl een tekst moet rijpen voordat het gaat leven. Misschien zou het wel goed zijn om predikan ten niet wekelijks maar maandelijks te laten preken". Jarenlang werkte Van Hoof als programma maker bij de Ikon en de KRO. Daar maakte hij cultureel-religieuze programma's, zoals 'Ge sprekken in Oudaen' en 'Arena'. Na een reor ganisatie in 1994 was er bij de omroep geen plaats meer voor hem. Het enige tastbare aan die periode is de gesprekstafel in de woonka mer. Van Hoof denkt met weemoed aan die periode terug. „Mooie programma's waren dat. Een beetje VPRO-achtig. Live-discussies over waarom gezondheid zo belangrijk voor ons is, waarom willen we eigenlijk oud wor den? Tegenwoordig wordt er alleen nog maar herhaald wat vroeger aansloeg. De creativiteit bij de omroepen is weg. Doodzonde". Nieuwe weg Van Hoof sloeg een nieuwe weg in. Hij besloot als 'herbronningscouncelor' aan de slag te gaan. Zelf had hij daar al jarenlang ervaring mee. „Al twintig jaar komen een vriend en ik eens in de paar weken bij elkaar. Verder zien we elkaar niet. Alles wat ons blokkeert, spre ken we tegen elkaar uit. Ik heb zelf mijn part ner verloren door de dood. Je moet de bereid heid hebben dwars door de shit heen te gaan. Wie dat durft, komt op een hoger niveau van geluk". In zijn praktijk komt Van Hoof mensen tegen van divers pluimage. Van huisvrouwen tot geslaagde zakenmensen. Maar allemaal hebben ze een ding gemeen. Ze zijn vastgelo pen. „In mijn praktijk kom ik in aanraking met zakenmensen die één deelgebied fantastisch hebben ontwikkeld. Maar soms is bij hen de levensbeschouwelijke oriëntatie ver achter ge bleven. De zin van het leven, wat heeft het voor nut, dat zijn vragen waar ze niets mee kunnen. Vaak zoeken mensen hun heil op de spirituele markt. Een markt die overvol is, maar waar de leegheid massaal is. Mensen worden niet emotioneel geraakt'. Terwijl een mens terug wil naar zijn of haar kem. Het eer ste dat ik doe, is mensen van hun geloof afhel pen. Levensgeluk heeft veel meer te maken met psychisch welbevinden dan met geloof. Hoe evenwichtiger, hoe minder noodzaak tot geloof. Bovendien is geloof bij ons geredu- gr< eei Pieter van ha Hoof: „Een ste tekst moet nic rijpen. Mis- ke schienzou tig het wel goe de zijn om pre dikanten nu wc wekelijks Jo< maar maan- jac delijks te la we ten preken" ho foto gi da scl ceerd tot iets zuiver verstandelijks. Mij gaat 1 j,e om vertrouwen. Dat impliceert een veel p<jef soonlijker betrokkenheid. Dan heb je het o\ intuïtie. Het is als het regenwater in een du Langzamerhand zakt dat naar beneden. Kq rotzooi blijft achter. Totdat je bij helder waltei komt. Dat is religie. uil u tdeLeidsch Dagblad ANNO 1897 Maandag 2 Augustus LEIDENWaarschijnlijk- zal onze gemeente in een proces verwikkeld worden, ziehier het geval! Aan een der openbare scholen was een onderwijzeres nood- ig, wat in eenige couranten zou worden geannoceerd. de ad vertenties werden opgegeven aan een boekhandelaar in een naburige plaats - alsof nier geen gelegenheid is! - maar deze vergiste zich in de opgave van het salaris, zoodat in de adver tentie 25,- meer stond opgegeven dan later de aanstelling van den benoemde vermeldde. Daar die eerst werd uitge reikt. toen de betrekking reeds was aanvaard, was tijdelijke reclame niet mogelijk en thans vraagt men zich hier af of de juffrouw zich bij zoo n tegenvaller behoeft neer te leggen. LEIDENDe heer B.G. Dufrenen, coiffeur, heeft zijne salons verplaatst van de Hoogewoerd naar Breestraat 136, welk per ceel hij voor de nieuwe bestemming heeft doen inrichten. De heeren-en damessalons zijn geheel van elkaar afgescheiden, dat voor de heeren achter in de gang, dat der dames ter zijde van de vestibule. ANNO 1972 Woensdag 2 Augustus RIINSBURGDe eerste met bloemen versierde praalwagen stond vanmorgen al gereed op het terrein van de bloemen veiling "Flora' in Rijnsburg, met het combo van Wim Jong bloed erop. LEIDEN- Voor de zoveelste keer zijn van de sekswinkel "De Haven" in Leiden de ruiten vernield. Ditmaal vlogen er geen stenen door de ruiten, maar twee manshoge houten kruizen. WADDINXVEENDe Waddinxveense politie moest uitruk ken naar de Rijsweg 12. Hier waren ter hoogte van de Groene Brug, 3 stieren losgebroken in een weiland en blokkeerde het verkeer op de Rijksweg. Na een lange jacht waarin de politie toonde ook voor toreador te kunnen spelen, werden ae die ren bij hun eigenaar teruggebracht. LEIDEN"Ik houd ervan vrouwen in een pantalon te kle den, een goed gesneden broek moffelt veel onregelmatighe den weg", zegt Patrick, de mannelijke helft van het Leidse ontwerpersduo Patrick en Patty dat tijdens de manifestatie "Bloementjes Buiten" de collectie, speciaal ontworpen voor dit festijn, zal tonen. LEIDENTerwijl op de bankjes de grote mensen goedkeu rend glimlachen lopen kleine kinderen met hun zakje brood en hun stompje komkommer de herten te voeren. In het her tekamp in de Leidse Hout-zijn dergelijke tafereeltjes aan de lopende bank te zien. Vooral nu er weer enkele piepjonge hertjes rondlopen blijft de jeugd enthousiast voer aandragen. Herten kunnen ook zo ontzettend lief kijken. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) WARMOND KEES VAN KUILENBURG 'Tijdelijk gesloten' werd het Warmondse station in 1946. Er stopte alleen nog maar goede rentreinen, die door de enige \TOUwelijke stationschef van Nederland - mevrouw Van Seg- gelen - van bevrachtingspapie ren werden voorzien. Het gezin Van Seggelen woonde zelfs in een gedeelte van het station. In 1963 viel het besluit om het tij delijke karakter van de sluiting om te zetten in een definitieve. Het inmiddels bouwvallige sta tion had geen toekomst meer en werd in november 1964 ge sloopt. Stationschef Van Segge len, inmiddels gepensioneerd, kreeg een 'normale' woning in het dorp. Het Warmondse station had een rijke historie en dateert uit 1863. Niet het eerste gebouw voor het spoor, want dat werd al in 1842 gebouwd. Omstreeks de eeuwwisseling was er druk bloe- menvervoer naar Duitsland. Soms was het zo druk dat er ex tra treinen werden ingezet om de lading in Warmond op te ha len. Elke dinsdag en vrijdag reed er een speciale veetrein naar Amsterdam. In het seizoen stopten er 10 tot 12 sneltreinen met passagiers voor de water sport op de Kaag. Deftige reizi gers kwamen met het rijtuig naar het station en dronken, al vorens ze instapten, eerst een borreltje bij de stationschef. In die tijd al was de familie Van Seggelen bij de spoorwegen betrokken. Vader Van Seggelen kwam in 1880 in dienst van de Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij. Zoon Kees volg de hem in 1940 als contractant Hij verzorgde de wagonladin gen en verkocht aan het loket kaartjes. In 1946 werd Van Seg gelen overgeplaatst naar het Leidse station en werd zijn echtgenote stationschef in War mond. Opmerkelijk was dat Van Seggelen, die vele duizenden kaartjes Warmond-Leiden had verkocht, elke dag op de fiets naar Leiden en weer terug moest. De 'gewone' trein stopte immers niet meer in Warmond. Dat het een drukke bedoe- leverde 50 cent op, maar daar voor moest ze dan ook te voe heen en weer naar de bad plaats. Zelfs ging ze ooit te voe naar Roelofarendsveen om lukstelegrammen te bezorgen bij een nieuwe burgemeester. Het stationsterrein doet nu gedeeltelijk dienst als parkeer plaats. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjunct a.i.) PUBLIC RELATIONS W H C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel dag 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred regio F Blok. chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk. chef sportredactie J. Preenen. chef binnen-, buitenland, eco tei TELEFAX Advertenties 071 - 51Wl Familieberichten 023- S 1 023- 5 sp Redactie: 071- 5 dg Hoofdredactie 071-5i ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-S RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsd van het abonnementsgeld, ontvange korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, sleclj ogen hebben of blind zijn (of een and leeshandicaphebben), is een samenvatti het regionale nieuws uit het Leidsch Dajj geluidscassette beschikbaar Voor inform 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Qravei Het Warmondse station in vroeger tijden. Het linkergedeelte is in 1963 al zo bouwvallig dat het moet worden gestut. FOTOARCHIEF HOLVAST ning was op het Warmondse station blijkt uit de personeels bezetting in 1930. In dat jaar was er een haltechef, twee ar beiders, drie arbeiders-telegra fisten. een aantal losarbeiders en het seinhuis had een bezet ting van drie man. In 1940 be droeg de jaaromzet van het rei- zigersvervoer 22.000 gulden. Drie jaar later was dat 100.000 gulden. Er kwamen zondagen voor dat zich 3000 mensen op het station verdrongen om de trein te nemen. Een retourtje naar Leiden kostte 20 cent. Voor een tienrittenkaart naar Den Haag moest 3,25 gulden worden betaald. Tot 1903 was het station ook telegraafkantoor. Moeder Van Seggelen bezorgde de bood schap. Niet alleen in Warmond, maar ook in Noordwijk en Kat wijk. Voor een telegram in het dorp kreeg ze vijf cent, maar er buiten bracht meer op. Een te legram bezorgen in Noordwijk ZI EKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuisi dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUI5 (tel 071-5178178) dagelijks 14 30-15 15 uur en 19 00-19 45 uur Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21 00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19 00-19 30 ui overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkuri Jongerenafdeling: 14 30-15 15uuren 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18 30-19 30 uur. klasse I e daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21.00 ui\ Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC). 14 00-14 30 uur en 18.30) Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass daarnaast ook 11.15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15.00 uure 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(AII^ Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur (uitsluitend vo<\ partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoe) mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkuni neurologie 14 15-15 00 uur en 18 30-19 30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14 15-15 00 uur en 18 30-19 00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15 15-17 00 u babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10