Kovacevic: Vrijspraak met de hulp van God A =i Buitenland Water slaat nieuw gat in Oderdijk bij Hohenwutzen Brussel sleept Oostenrijk voor de rechter over tol Grote belastinghervorming in Duitsland van de baan Tussentijdse verkiezing test voor Labour-regering Vliegtuig door de vangrail lelkwegstelsel ontdekt op ecordafstand van aarde iropese wegen slibben )mend weekeinde dicht Cubanen doen goede zaken met Che iNDERDAC 31 JULI 1997 Evacuatie Oderbruchpolder onvermijdelijk In de dijk in Hohenwutzen in de Oost-Duitse regio Oderbruch is vanmorgen opnieuw een gat geslagen. Dat heeft het crisis team van het Brandenburgse ministerie van binnenlandse za ken in Potsdam gemeld. Het gat zou vijftien meter breed zijn en pal naast het stuk dijk liggen dat woensdag al over een lengte van vijftig meter was ingezakt. Volgens sommige be richten gutst het water het Oderbruchpolder binnen. De soldaten die ter plekke de dijken met zandzakken verste vigen, zijn op enkele na terug getrokken. Het handjevol ach tergebleven soldaten moet de helikopters, die zandzakken op de dijk afwerpen, naar de juiste plek dirigeren. Door de nieuwe dijkdoor braak is in Oderbruch de evacu atie van 15.000 bewoners on vermijdelijk geworden. Slechts een paar duizend mensen in het zuiden van het gebied mogen nog in hun huis blijven. Eerder moesten al vijfduizend mensen uit het Oderbruchgebied ver trekken omdat zij vlak bij de be schadigde dijk wonen. Honderden soldaten werkten in het licht van reusachtige schijnwerpers de hele nacht door. Op de dijk rust een water druk van zeven ton per vierkan te meter. In totaal zijn rond Ho henwutzen zo'n vierduizend militairen ingezet. In Frankfurt an der Oder was de waterstand in de loop van de nacht stabiel. In Ratzdorf, waar de Oder Duitsland binnen stroomt, ging het waterpeil zelfs wat omlaag. In Polen is de watersituatie aan de Oder stabiel, maar ook daar zijn dijken zo doorweekt dat zij elk ogenblik kunnen bre ken. In Walbrzych en Wroclaw zijn de eerste gevallen van dy senterie en tetanus gemeld. De Europese Unie trok woensdag 1,5 miljoen ecu (3,3 miljoen gulden) uit voor nood hulp aan Brandenburg. De Oost-Duitse deelstaat kreeg bo vendien toestemming ruim 96 miljoen gulden uit de regionale EU-steunfondsen te besteden aan dijkverbetering, milieuzorg en de drinkwatervoorziening. Eerder kreeg Polen 143 miljoen gulden uit de fondsen. In negen dagen tijd is op het gezamenlijke gironummer 555 van de Samenwerkende Hulp organisaties 2,2 miljoen gulden binnengekomen voor hulp aan de door het water getroffen ge bieden in Tsjechië, Polen en Duitsland. Tarieven Brenner ten onrechte verhoogd hogere kosten, door bijvoor beeld verbouwingen of verbete ringen aan de bergpassage. Al leen dat soort gevallen recht vaardigen een stijging van de toltarieven. Transport en Logistiek Neder land is blij met het commentaar van Kinnock. „Wij hebben met andere Europese transportorga nisaties van meet af aan aange drongen op een verbod van de tariefverhoging", aldus woord voerder Koeleman. Kinnock stelde eerder een prijsverhoging van het Eurovig net voor vrachtwagens voor. Dit vignet is geldig in de Benelux, Duitsland, Oostenrijk en Dene marken. Deze prijsverhoging, die voor veel trucks ook zou uit draaien op een verdubbeling, moest dan de hogere toltarieven op de Brenner ongedaan ma ken. Europese transportorgani saties en verkeersministers heb ben de prijsverhoging van het Eurovignet echter al van de hand gewezen. Oostenrijk heeft volgens de Eu ropese Commissie in 1995 ten onrechte de toltarieven voor de Brennerpas verhoogd. Om deze verhoging ongedaan te maken, heeft de commissie gisteren een officiële klachtenprocedure in gang gezet bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. De stijging van de Brenner-tol leidde in sommige gevallen tot een verdubbeling. Transpor teurs moeten voor vrachtwa gens nu zelfs duizend schilling (1.60 gulden) per rit betalen, af hankelijk van het tijdstip van passage en de grootte van de vrachtwagen. Veel Nederlandse chauffeurs maken van de Bren nerpas gebruik voor transporten naar Italië. Volgens Europees transport commissaris Kinnock heeft Oostenrijk over de verhoging geen enkel contact gehad met Brussel. De prijsstijging houdt ook geen enkel verband met BONN Rtr-AFP-DPA De omvangrijke belastingher vorming in Duitsland gaat defi nitief niet door. De parlemen taire bemiddelingscommissie die een compromis tussen rege ring en oppositie moest be werkstellingen, keurde de plan nen van het kabinet van bonds kanselier Kohl vanmorgen af, omdat volgens de belastingspe cialist van de oppositionele SPD 'een degelijke financiering ont brak'. De plannen hadden moeten leiden tot een totale lastenverla ging van dertig miljard mark, zowel voor personen als onder nemingen. Daarmee wilde de regering Duitsland aantrekkelij ker maken als vestigingsland voor ondernemingen. Economen wezen op het ge volg van de mislukking. „De be lastinghervorming had het bui tenland een signaal kunnen ge ven. Nu zullen meer bedrijven arbeidsplaatsen naar het bui tenland overhevelen", aldus een analist. De regering legt zich echter niet neer bij het mislukken van de onderhandelingen over haar voorgenomen belastinghervor mingen. Het kabinet zal in sep tember opnieuw een poging wagen om in een parlementaire bemiddelingscommissie tot een akkoord met de oppositie te ko men, zo heeft de Duitse minis ter Waigel (financiën) vandaag gezegd. LONDEN DPA Drie maanden na de verkie zingsoverwinning van de Brit se Labour-partij is vandaag de eerste tussentijdse verkiezing van de nieuwe parlementaire zittingsperiode begonnen. De verkiezing in Uxbridge, ten westen van Londen, zal aan geven hoe de nieuwe regering van premier Blair met haar beleid op de kiezers over komt. Ook voor de nieuwe leider van de Conservatieven, Willi am Hague, is de verkiezing een test om te zien hoe hij als opvolger van John Major wordt gewaardeerd na de zware Conservatieve verkie zingsnederlaag begin mei. Een Conservatieve overwin ning zou het moreel van Ha gue's uitgedunde fractie aan- zienlijkversterken. De verkiezing was noodza kelijk door het overlijden van de Conservatieve afgevaardig de Michael ShersbvDeze po liticus had de Conservatieve zetel verdedigd met een krap pe meerderheid van 724 Geen van de grote partijen durfde een prognose te geven van de uitslag in Uxbridge. Vice-premier Prescott voor spelde een nek-aan-nekrace. Blair wierp zijn gewicht in de schaal met een bezoek aan het kiesdistrict tijdens de campagne. .-Ms de Conserva tieve kandidaat wint, dan zou dit de eerste overwinning bij een tussentijdse verkiezing zijn sinds 1989. Het tellen van de stemmen zal waarschijnlijk tot diep in de nacht duren. 'ools stadsbestuur geveld door drank firschauIn nog geen anderhalve week tijd heeft de Poolse -ktejid Borne-Sulinowo vijf leden van het stadsbestuur zien ver- pkken. Reden: alcoholmisbruik. De eerste die vertrok, was een pthouder, die werd aangeklaagd voor handel in drank zonder |rgunning. Hij werd gevolgd door de burgemeester, die dron- "Hn achter het stuur was aangetroffen. Twee andere wethouders doren hun zetel na een vechtpartij met de lokale politie, die twee wilde kalmeren toen ze 's nachts straalbezopen door de ad liepen te schreeuwen. Wethouder nummer vijf wilde in be- 3enbonken toestand een aantal raketten, landmijnen en bommen Dschadelijk maken' met een acetyleenfakkel. Daarbij viel een ide. sj Winkelcentrum schrikt bejaarden af nden Met een gigantische poster schrikt het Bargate-winkel- ktG ntrum in het Britse Southampton bejaarden af. Het plakkaat n zestien meter hoog toont een oud vrouwtje met de tekst: te ld om binnen te gaan. Een woordvoerder van een regionale jderenvereniging noemde de advertentie 'verschrikkelijk'. De anager van het winkelcentrum verklaarde daarop dat bejaar- ;n welkom zijn, maar dat zij waarschijnlijk moeite hebben met harde muziek. 3en<j 'eertien Ariadnes krijgen reisje Inden» Het Europese raketten- en lanceerbedrijf Arianespace N edt veertien Europese tieners die Ariadne heten voor septem- |r een reis aan naar zijn lanceerbasis in Kourou in Frans-Guya- I Daar gaat in september de honderdste raket van Arianespace kte|'ucfR in. Nederland mag ook een deelneemster leveren. „S. [liddeleeu\vse muur ontdekt in Cairo mro» Archeologen hebben gisteren in de Egyptische hoofdstad kiro een stadsmuur ontdekt die werd gebouwd tijdens de heer- nappij van Saladin, 800 jaar geleden. Behalve de muur zelf prd ook een van de torens van de muur blootgelegd. Saladin frs aan de macht van 1171 tot 1193. In 1187 heroverde hij Jeru- ilem op de Kruisvaarders. Een helikopter laat een berg zandzakken vallen bij het ingezakte deel van de Oderdijk bij Hohenwutzen. In de buurt van deze plek heeft het water vanmorgen een nieuw gat geslagen. foto reuters wolfgang rattay Iverleg Sierra Leone totaal mislukt Bosnische Sen'iër na uitstel toch voor Joegoslavië-tribunaal Wegens ziekte was zijn eerste voorgeleiding enige weken uitgesteld, maar gisteren moest de Bosnische Serviër Milan Kovacevic voor de rechters van het Joegoslavië-tri bunaal in Den Haag verschijnen. Hij wordt beschuldigd van genocide (volkenmoord) op moslims en Kroaten in de regio Prijedor, in het noordwesten van Bosnië. Hij zei vrijspraak te verwachten 'vertrouwende op Gods hulp en de rechtvaardigheid van het hof. Vorig jaar nog had Kovacevic in bedekte termen zijn medeplich tigheid aan de 'etnische zuive ringen' toegegeven. In een in terview met de Britse journalist Ed Vulliamy toonde hij wroe ging voor wat hij 'de collectieve waanzin' noemde. De concen tratiekampen, waar de Bosni sche Serviërs duizenden mos lims onder mensonterende om standigheden opsloten, martel den en vermoordden, waren volgens Kovacevic uit de hand gelopen. Over het tribunaal zei hij toen: „Als iemand zou zeg gen dat ik geen deel uitmaakte van die collectieve waanzin, dan zou ik moeten toegeven dat dat onjuist is." Volgens Servische artsen heeft Kovacevic (56) sinds zijn arrestatie op 10 juli twee be roertes gehad, een lichte op de dag van zijn arrestatie, een zwaardere tien dagen later. Bronnen bij het tribunaal hou den de gezondheidsproblemen op 'hartklachten' en 'neurologi sche problemen'. Kovacevic maakte gisteren echter een re delijk fitte en alerte indruk. Ter wijl hij vorige weck nog ver klaarde dat de eerste zitting niet langer dan een minuut of tien mocht duren vanwege Kovace vic' slechte gezondheidstoe stand, stond zijn advocaat Pan- telic er gisteren op dat de hele aanklacht werd voorgelezen. Dat nam bijna drie kwartier in beslag. De anesthesist en latere zie kenhuisdirecteur in Prijedor wordt door het tribunaal be schuldigd van genocide. Als voorzitter van het gemeentebe stuur van Prijedor en lid van de Servische Krizni Stab (Crisis staf), die in de regio een terreur bewind voerde en de Servische machtsovername tot in de puntjes had voorbereid, was hij onder meer verantwoordelijk voor de gang van zaken in de beruchte concentratiekampen Omarska, Keraterm en Tmopol- je- Al was de aanklacht tegen Ko vacevic, die dateert van maart dit jaar, volgens de nieuwe stra tegie van het tribunaal geheim gehouden, geheel onverwacht kwamen de beschuldigingen niet. Kovacevics naam viel, evenals die van politiechef Simo Drljaca herhaaldelijk tijdens het proces tegen Dusko Tadic. Ta- dic probeerde zich te verschui len achter de ruggen van de grote bazen, maar kreeg deze maand twintig jaar cel opge legd. Drljaca werd op dezelfde dag dat Kovacevic werd opge pakt. doodgeschoten toen hij zich verzette tegen arrestatie door Britse troepen. Advocaat Pantelic meent dat de arrestatie van Kovacevic illegaal was. Pjan De gesprekken tussen de militaire junta van Sierra Leo- j en vier West-Afrikaanse buurlanden over het herstel van de K erraleoonse democratie zijn mislukt. De gesprekken zijn afge- token, nadat juntaleider Koroma gisteravond in een radio- en /erKtoespraak had aangekondigd dat de militairen tot 2001 aan de bcht willen blijven. loden door paniek na stroomstoring |aka» In de Bengaalse hoofdstad Dhaka zijn gisteravond zeker l mensen gedood en meer dan honderd gewond geraakt, toen duizend mensen in paniek een gebouw ontvluchtten. Vol- ns de politie was er kortsluiting geweest in een van de vier kle- ïgfabrieken die in het pand zijn gevestigd. In het gedrang in ïauwe trappenhuizen stikte een aantal vluchtenden. Ande- sprongen uit het raam. Tunesië schiet op Italiaanse vissersboten Een Tunesisch marineschip heeft gisteravond in internatio nale wateren enkele diverse schoten afgevuurd op drie Itali aanse vissersboten. De kotter Francesco Saverio is in beslag genomen en naar een Tunesi sche haven gesleept. Zeven Italiaanse politiesche- pen zijn uitgevaren naar de plaats van het incident. Het Ita liaanse ministerie van buiten landse zaken is ingeschakeld om verhaal te halen bij de Tu nesische regering, zo meldt de Italiaanse publieke omroep RAI. Beide landen hebben al lang een conflict over de visserijrech ten in de Middellandse Zee. Het geschil duurt voort, ondanks enkele akkoorden die over de kwestie zijn getekend. Lawine stort op chalets: twintig mensen bedolven SYDNEY DPA De Australische autoriteiten hebben de hoop opgegeven op de redding van de ongeveer twintig mensen wier chalet gis teren als gevolg van een lawine in de Snowy Mountains is inge stort. Reddingswerkers hoorden afgelopen nacht nog stemmen uit de puinhopen, maar sinds dien hebben zij geen levenste ken meer vernomen. De lawine, die volgens een brandweerman door een ont ploffing lijkt te zijn ontstaan, trof twee chalets. Een van de twee huizen wordt hoofdzake lijk door personeel van hotels en medewerkers van toeristen bureaus gebruikt. Er zouden daar negentien mensen hebben verbleven. In het andere chalet logeerde slechts één winter sporter. Thredbo, gelegen in de Snowy Mountains in New South Wales, is een populair ski-oord. Het is nu hoogseizoen en dat betekent dat er duizenden win tersporterszijn. Florence Een vliegtuig van de Franse maatschappij Air Littoral is gisteren bij de landing op de luchthaven Vespucci van Florence doorgeschoten en tegen de vangrail van een autosnelweg tot stilstand gekomen. De piloten zijn er slecht aan toe. Er zaten veertien passagiers in het toestel van wie enkele snijwonden en kneuzingen hadden opgelopen. Het ATR-42 propellervliegtuig was in Nice opgestegen. De luchthaven van Florence heeft slechts één landingsbaan en geldt in vliegerskringen als gevaarlijk. foto epa ^^ir internationaal team van as- heeft een melkweg- iel ontdekt op ongeveer der miljard lichtjaren verwij de aarde. Volgens de jrenkundigen gaat het om verste stelsel dat tot nu toe laargenomen. let melkwegstelsel is ontdekt I behulp van beelden door rilden door de ruimtetele- p Hubble en het Keck-ob- an Mauna Kea Aiaii). Een gelukkige samen- omstandigheden leid de tot de ontdekking van het stelsel. Astronomen schatten de leeftijd van het universum op zo'n veertien miljard jaar. Het nieuwe melkwegstelsel is ook een van de jongsten dat tot nu toe is ontdekt, het zou minder dan een miljard jaar na de Oer knal zijn ontstaan. Het pas ontdekte stelsel be staat uit een kluwen zeer grote sterren. De enorme explosies bij de geboorte van de hemellicha men maken van het stelsel één van de meest heldere van het heelal. Het is zeker tien keer zo helder als onze Melkweg. p!f Europa gaat met vakantie tische kust en de A4 naar Vene tië wordt het dringen. Minder druk maar toch niet prettig zal het de komende dagen zijn op de snelwegen in België. Als het weer goed is, trekken de Belgen massaal naar de Noordzeekust, terwijl ook de routes naar de Ar dennen (E411 en E25) vol zullen zitten. In Oostenrijk zijn files te verwachten op de wegen Salz burg-Villach (AIO), Kufstein- Innsbruck (A12), de Brenner- autobahn (A13) en de budes- strassen in Tirol. Zwitserland heeft als belang rijkste knelpunt de Gotthardt- tunnel in de A2, Basel-Luzern- Chiasso. Om het Europese over zicht compleet te maken voegt de ANWB er nog kans op files op de wegen rond Madrid en Barcelona en de wegen naar de oost- en zuidkust van Spanje santa clara anita snow/ap Che is al dertig jaar dood maar doet op nieuw de kassa's rinkelen. Deze week zijn meer dan achtduizend Che Guevara-fans uit de hele wereld in Cuba aangekomen voor een jongerenfestival en alles wat met de in Argentinië geboren Cubaanse revolu tionair heeft te maken, gaat als warme broodjes over de toonbank. „Wat wil je? Ka lenders? Posters? We hebben het allemaal", zegt een vrouw die boeken en andere pa pierwaren verkoopt op de Plaza de las Ar mas in de Cubaanse hoofdstad Havana. „Jullie houden van Che. Wij houden ook van Che", vervolgt de koopvrouw. Hoewel de Cubanen de nieuwe belangstel ling voor Che verwelkomen, ook de regringswinkels liggen vol het Guevara-heb- bedingetjes, zijn ze bang dat diens idealen door de commerciële aanpak in de verdruk king zullen komen. „De buitenlandse pers schildert hem af als een romanticus, een avonturier. Hij was veel meer dan dat", zegt Olvido Diaz Rodriguez, die aan de zijde van Guevara streed tijdens de laatste beslissen de slag in de Cubaanse stad Santa Clara, die leidde tot de triomf van Fidel Castro's revo lutie. Diaz noemt Che liever 'een denker, een integrale revolutionair, een vrijheidslie vende'. De in Argentinië geboren arts Ernesto 'Che' Guevara sloot zich halverwege de jaren vijf tig aan bij Castro en andere Cubaanse revo lutionairen. Al gauw werd hij de tweede man naast Castro. Nadat de revolutie had gezegevierd nam hij de Cubaanse nationali teit aan en het voortouw bij de hervorming van de economie. Hij leidde het agrarische hervormingsprogramma, was president van de Bank van Cuba en minister van indu- strie. Daarnaast werd hij een toegewijd marxist en schreef hij verschillende boeken over guerrillastrijd en communistische theorie. In 1965 besloot Guevara Cuba te verlaten om de revolutie verder over de wereld te verspreiden. Eerst gaf hij steun aan linkse rebellen in Congo en het jaar daarop reisde hij naar Bolivia om de revolutionairen daar met raad en daad bij te staan. Op 8 oktober 1967 liep hij echter in de val en werd hij op gepakt en vermoord door het door de Ame rikanen gesteunde Boliviaanse leger. Guevara heeft een belangrijk stempel ge drukt op de jaren zestig, toen zijn portret menige tienerkamer sierde en zijn filosofie in zwang was. Maar de aandacht voor Che ebde weg, vooral nadat de Sovjetunie ineen was gestort. Guevara is op Cuba echter nooit uit de mode geweest. Vanaf grote aanplakborden langs de snelweg lacht hij de automobilisten toe en zijn portret siert T-shirts die door de regering worden uitge deeld. Op school zijn de boeken die hij heeft geschreven verplichte kost. De belangstelling voor Che was alweer ge groeid voordat onlangs in Bolivia zijn stof felijke resten werden ontdekt. In de afgelo pen drie jaar zijn er drie nieuwe biografieën verschenen en Warner Bros. maakt een film over een romance tussen Guevara en een Oost-Duitse agente. Ook speelde Che de rol van commentator in de film Evita van Alan Parker. Zijn beeltenis staat op de hoes van de laatste cd van de rockband Rage Against the Machine en een nieuw horloge van Swatch. 'ankrijk, Italië en Duitsland, ir ook in België, Oostenrijk Zwitserland gaan dit week- le miljoenen mensen op va- tie. Wie morgen of overmor- I op weg gaat, zal onherroe- jk het reisschema niet halen I ir urenlang in de file komen taan. De ANWB raadt Ne- Ijpjj andse toeristen die per auto en op zijn vroegst zondag te vertrekken. ^e"*i Frankrijk beginnen dit taal keinde de schoolvakanties ïarvi net het oog op de ongeluk- en files die worden ver- ht, is zaterdag tot Jour Noir arte Dag) uitgeroepen. Op Autoroute du Soleil (Parijs- jd n-Spanje, A6-A7) worden fi- van zestig kilometer of meer p vacht p de A6-A7 worden de eer filemeldingen al zaterdag zonsopgang verwacht bij jjs, tussen Chalon-sur-Saöne .yon, ten zuiden van Lyon Valance en Monteli- Ook op de snelwegen naar c (AIO), Normandië Bretagne (A13) zal het waarschijnlijk vastlo- Duitsland, en dan met na- het zuiden, worden kilo- (erslange files verwacht zelfs n met maandag. In Beieren "aden-Wiirttemberg begin- de schoolvakanties, vanuit Rijnland-Paltz en Saar- it een tweede golf va- :iegangers op pad en in iwijk-Holstein, Berlijn en denburg eindigen juist de :ies. Daarom worden in richtingen op de Duitse 'egen files verwacht. Italië zal eenzelfde beeld zien. De steden lopen de stranden lopen vol. resulteert in een enorme ;eersdrukte op de autowe- Op de rondwegen van Mi- Turijn en Genua, maar op de All van Florence Pisa, de Al4 naar de Adria-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5