99/ OPRUIMING België weert vervoerders van varkens Kippenbouten en Komkommer. 59 Binnenland Leidse hoogleraar: Gümüs mag blijven Met Air UK naar Londen. fAir IK Negentien maanden cel voor nachtclubeigenaar Nederlander zuinige gast 'Betuwelijn in strijd met mensenrechten' en 3NDERDAG 31 JULI 1997 3 |.jX'lstraf voor drugsdealende militair [nhem De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft indaag een twintigjarige ex-militair uit Seedorf veroordeeld tot >n celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, drugshandel. Dat was conform de eis. De ontslagen man n e£s één van de topleveraciers van drugs in de kazerne in het er uitse Seedorf. Hij verhandelde speed, xtc-pillen, cocaïne en arihuana. De softdrugs werden zelfs verhandeld tijdens een lanlhietoefening in het Groningse Marnewaard. den fitsen mogen geen marihuana geven haag Artsen en apothekers hebben gisteren te horen gckre- dat zij geen marihuana mogen voorschrijven of verstrekken. ze§ een circulaire bevestigt de Hoofdinspectie voor de Farmacie vtm Medische Technologie nog eens het huidige regeringsstand- Hnt over marihuana-op-recept. In het schrijven wijst plaatsver- ingend hoofdinspecteur L. Lousberg erop dat de Opiumwet ;n ien regeling kent die een arts toestaat marihuana voor te ^u%rijven. Recepten zijn daardoor niet geldig, waardoor het een "0<iotheker niet is toegestaan marihuana te verstrekken. Eerder er Iviseerde de Gezondheidsraad al om marihuana niet te be tonhouwen als geneesmiddel. m ponsor in ziekenhuis heel gewoon uit iRECHTVan de 109 algemene ziekenhuizen in Nederland bijna negentig procent gebruik van sponsoring. Maar echts 22 procent daarvan heeft een officieel beleid op dit ge- (jed. Dit zijn conclusies uit het rapport Sponsoring in de alge- aid0110 ziekenhuizen van NZI, onderzoek, informatie en opleidin- ^tein in de zorg. Van de ziekenhuizen gebruikt 54 procent de voor recreatieve en andere voorzieningen voor patiënten. aarnaast zijn jubilea, symposia en festiviteiten het meest ge- t „/een straf voor hulp bij zelfdoding 'en-jn Bosch De rechtbank in Den Bosch heeft vandaag een psy- •n iiater uit Vught ontslagen van rechtsvervolging. De man stond n Ifrecht wegens hulp bij zelfdoding. Op haar eigen verzoek ver rekte de arts in september 1994 een 48-jarige vrouw uit Ros- lalen een drank waarmee zij haar leven beëindigde. De vrouw pd vanaf haar zeventiende jaar aan ernstige depressies en iorexia nervosa. Psychotherapie en medicijnen brachten geen irbetering in haar toestand. Irussel wil niet te veel Nederlanders IbssELDe hoogste milieu-ambtenaar van de Europese Com- issie in Brussel, de Nederlander Marius Enthoven, wordt van jn functie ontheven. Dit heeft de commissie gisteren besloten. Dlgens bronnen bij de Europese Commissie bekleden er mo- enteel te veel Nederlanders een hoge ambtelijke functie. Om evenwicht tussen de landen te herstellen moet Enthoven ge- eeiJ>egen nemen met een minder prominente functie. De positie p Enthoven kwam in het geding door de recente benoeming 'at jn de Nederlander Carlo Trojan tot secretaris-generaal van de zekropese Commissie, de hoogste aller Europese ambtenaren. ar/ARA-cor>fee Garthoff overleden ^jjpivERSUM VARA-coryfee Bert Garthoff is begin deze week op ezel-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de omroep gisteravond be- Garthoff genoot met name in de jaren zestig grote be- >t ^ndheid door zijn radioprogramma Weer of geen weer, dat de en (tuur als thema had. Het programma, dat op zondagochtend erd uitgezonden, kende een schare trouwe luisteraars. Garthoff ^presenteerde Weer of geen weer van 1955 tot 1978. De VARA ziet ere[t programma als voorloper van Vroege vogels. Garthoff werkte er tfk voor de televisie. Zo verzorgde hij een tijd lang het populaire [^programma Dit is uw leven. spfNWB verleent steeds vaker hulp jnhaac» Vakantieminnend Nederland geniet op dit moment ?injassaal van vakantie. Het slechte weer heeft velen doen beslui- mh alsnog de steven naar het buitenland te wenden. En vooral ••DJ laatsten doen een sterk beroep op de hulpverlening van de ircdAVB-Alarmcentrale, zo zei gisteren de ANWB-woordvoerster. sigfrgeleken met dezelfde periode vorig jaar heeft de Alarmcen- dertien procent meer hulp moeten bieden. De hulpaanvra- komen voornamelijk uit Spanje, Frankrijk en Italië. treintaxi ook voor niet-treinreiziger lahl jtecht» Ook niet-treinreizigers kunnen vanaf 1 oktober gebruik Aken van de treintaxi, een goedkope taxi voor meer personen ^it jn en naar het station. Tot nu toe moeten reizigers hun trein- n jartje aan de lokettist laten zien als ze een taxibiljet willen ko or/1- Treintaxi-exploitant Transvision wil dat mensen taxikaart- °°k NS-kaartautomaat kunnen kopen. Omdat het dan jet langer mogelijk is te controleren of de taxireiziger ook NS- pit is, heeft Transvision besloten de treintaxi ook voor niet- tinreizigers open te stellen. 'raumaheli ingezet voor kinderen jringerwerfTwee 'bedrijfsongevallen' met kinderen in Wie- igerwerf hebben het team van de traumahelikopter uit Am- :k jferdam gisteren flink beziggehouden. Eerst was een jongen van alf jaar ernstig gewond geraakt, nadat hij van een vrachtwa- een kistenfabriek was gevallen. Vervolgens kwam een arig jongetje met zijn arm vast te zitten in een aardappelrooi- ichine. Dat gebeurde nadat de bestuurder van de machine, 34-jarige boer uit Wieringerwerf, de jongen en zijn twee ka- raadjes al enkele keren had gewaarschuwd niet op het veld te len. De boer kon hem bevrijden, nadat hij de machine had ;ezet. Beide jongens zijn naar het ziekenhuis gebracht. De weigering van staatssecretaris Schmitz de Turkse kleermaker Gümüs een verblijfsvergun ning te verstrekken, is in strijd met artikel 10 van het Europees Vestigingsverdrag (EW). Op grond van dat verdrag hebben in beginsel alle Turken recht op arbeid in Nederland, hetzij als zelfstan dige. hetzij in loondienst. Dit betoogt professor P. Boeles. hoogleraar migra tierecht in Leiden en advocaat in Amsterdam, in een op 22 augustus te verschijnen nummer van het Nederlands Juristenblad (NJB). Volgens Boe- les heeft Turkije met de toetreding tot het EW (in 1990) een recht op vrij verkeer van Turkse werk nemers en zelfstandigen in de elf EW-staten bin nengehaald. Nederland behoort tot die groep van elf. Het verdragsprotocol schrijft voor dat redenen van openbare orde, nationale veiligheid, volksge zondheid of goede zeden zich tegen het verblijf niet mogen verzetten. Bovendien moet het ver blijf verenigbaar zijn met de economische en so ciale toestand in het land. Volgens Boeles staan deze voorwaarden een verblijf van Gümüs en zijn familie niet in de weg. De hoogleraar verbaast zich erover dat het be wuste EW-artikel nooit naar volle waarde is ge schat. „Voor een deel kan dat worden verklaard doordat de meeste staten die bij het EW partij waren ook al lidstaat waren bij de EEG, waarbin nen het vrij verkeer van werknemers en de wij heid van vestiging betrekkelijk probleemloos tot stand kwam." Daarnaast kon een uitleg van het verdrag niet op initiatief van een individu worden voorgelegd aan een internationale rechter, zoals het Hof van Justitie van de EG. Schmitz weigert kleermaker Gümüs een ver blijfstitel omdat hij niet kan aantonen dat hij zes jaar in Nederland heeft gewerkt. De man en zijn familie hebben tot 10 september respijt gekregen. Gümüs advocaat overweegt het betoog van Boe les mee te nemen in zijn juridische strijd. Oost-Europese hoer mag werken als ondernemer In een beroepsprocedure van twintig Oost-Europese prostitu ees tegen staatssecretaris Schmitz (justitie) heeft de recht bank in Den Haag bepaald dat de wouwen in de Nederlandse prostitutie mogen werken. Ze moeten dan wel aantonen dat zij als zelfstandig ondernemer opereren. Volgens de bestuursrechter in Den Haag is dat een gevolg van het associatieverdrag dat de Eu ropese Unie heeft gesloten met Polen, Tsjechië en Slowakije. Dat verdrag staat de wije vesti ging van ondernemers in de EU toe. Volgens justitie is het associa tieverdrag niet op prostituees van toepassing omdat hun vak niet kan worden beschouwd als Wel 'ns gehoord van 'Pub-walks'? Met een gids langs de meest authentieke pubs. Air UK brengt u graag naar Londen. U kunt kiezen uit maar liefst 15 vertrektijden per dag. Bovendien kunt u vanaf Amsterdam vertrekken naar London Stansted of London Citv. Vanaf Rotterdam brengen wij u naar London City. Een enkele reis kunt u al boeken van af 99,-*. En voor een Londen-retour betaalt u dan slechts 198,-*. Vraag uw reisbureau naar Air UK of bel ons rechtstreeks: (023) 567 47 77. rotterdam seksbaas te verzamelen. Vol gens diens advocaat G. Szegedi was er dan ook sprake van infil tratie door een criminele infor mant. En dat is niet toegestaan, bepleitte de raadsman. In haar vonnis uit de recht bank zware kritiek op de han delwijze van de CID. De chef van deze dienst wordt verweten dat hij de rechtbank onjuist had voorgelicht door tegen beter weten in te verklaren dat de in formant in het onderzoek naar de nachtclubeigenaar geen in formatie had doorgespeeld. Desondanks verklaart de recht bank in haar vonnis dat zij niet zover wil gaan om het OM niet- ontvankelijk te verklaren. Het is volgens de rechtbank niet aan nemelijk dat de informant ook als infiltrant heeft opgetreden. Het openbaar ministerie toonde zich na het vonnis te leurgesteld. Officier van justitie R. de Rijcke had twee weken ge leden zes jaar celstraf geëist we gens wouwenhandel. De rechtbank in Rotterdam heeft een 45-jarige nachtclubei genaar gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen tien maanden voor het werven van buitenlandse wouwen voor prostitutie in Nederland, vals heid in geschrifte en deelname aan een criminele organisatie. In haar vonnis uit de rechtbank ongezouten kritiek op de Crimi nele Inlichtingen Dienst (CID). Vier andere verdachten, me dewerkers van de man's nacht club, kregen celstraffen tot elf maanden opgelegd. De recht bank acht niet bewezen dat de wouwen tot prostitutie zijn ge dwongen.' Ook is er volgens de rechtbank geen sprake van uit buiting. Óaarmee vendel het zwaarste deel van de aanklacht. Tijdens het proces tegen de man in Rotterdam veroorzaakte een criminele informant ophef door te verklaren dat hij door de CID zwaar was aangestuurd om belastende informatie over de Strenge eisen om pest tegen te houden De Belgische minister van landbouw Karei Pinxten heeft gisteren een aantal maatregelen afgekondigd om Neder landse varkenstransporteurs te weren. Hij wil daarmee voorkomen dat er meer Belgische bedrijven vanuit Ne derland worden besmet met varkenspest. Veterinaire Diensten die recht Pinxten wil eigenlijk dat Belgi sche varkensbedrijven in het geheel geen gebruik maken van Nederlandse transporteurs. De Europese wetgeving, die een vrij verkeer garandeert, staat Pinx ten echter niet toe Nederlandse varkensvervoerders de toegang tot België te ontzeggen. De minister heeft echter wel het recht hygiënevoorwaarden te stellen aan de Nederlandse transporteurs. Op 28 maart stel de Pinxten al de eis dat een ver voerder tenminste 48 uur geen contact mocht hebben gehad Nederlands varkensbe drijf om varkens te mogen ver voeren in België. Gisteren scherpte Pinxten die maatregel verder aan. Neder landse vervoerders die in België willen rijden moeten voortaan kunnen bewijzen dat ze 48 uur lang niet in contact zijn geweest met een Nederlandse varkens houderij. Bovendien moeten ze hun wagen grondig ontsmetten. Pas dan kunnen ze een verkla ring krijgen van de Belgische Kamervragen over moord op zakenman Regeringspartij D66 heeft zich gisteren eveneens op de zaak van de vermoorde 34-jarige Russische zakenman Vadim Ro- zenbaoum gestort. Eerder al eiste coalitiegenoot WD ophel dering van het kabinet. De Russische maffia bedreig de Rozenbaoum al geruime tijd, omdat deze weigerde steekpen ningen te betalen. Maandag trof een logé Rozenbaoum levenloos aan in diens woning te Oir- schot. De Rus lag doodgescho ten in bed. D66-Kamerlid Dittrich wil van minister Sorgdrager van justitie weten op welke gronden Rozen baoum een permanente ver blijfsvergunning is geweigerd. De Rus vocht jaren tevergeefs voor een vast verblijf in Neder land. De democraten willen ver der klaarheid over de geruchten dat de Russische overheid en de maffia de informatie over Ro zenbaoum negatief hebben be- invloed. reguliere arbeid. De rechtbank verwerpt dat verweer, onder verwijzing naar een zaak uit 1988. Toen verleende justitie een Italiaanse prostituee een verblijfsvergunning. De recht bank maakt daaruit op dat justi tie met die beslissing de prosti tutie als economische activiteit heeft aangemerkt. Pint of Lager: ^AirlK parijs-rijswuk» geeft op toegang tot België. Die verklaring blijft slechts 24 uur geldig. België werd begin deze maand geconfronteerd met var kenspest. Vermoed wordt dat de ziekte door een Nederlandse transporteur is overgebracht. In totaal is tot nu toe op acht Bel gische bedrijven varkenspest vastgesteld. In totaal zijn 62 var kenshouderijen ontruimd. Mo menteel ziet het er naar uit dat België de ziekte onder controle heeft. In Nederland is dat niet het geval. Gisteren zijn weer vijf nieuwe gevallen van varkens pest geconstateerd. In totaal zijn er in Nederland 362 bedrij ven getroffen door de ziekte. De gevolgen van de Belgische maatregelen voor de Neder landse veetransporteurs zijn be perkt, zegt H. Koeleman van Sa- vetra, de organisatie van vee transporteurs. „De regels ver gen flexibel handelen van de vervoerders, maar dan valt er wel mee te leven", zo licht hij Fans Normaal worden ontsmet Fans van Normaal die 9 augus tus een concert van de Achter- hoekse boerenrockband in de Zelhemse buurtschap Velswijk bezoeken, moeten allemaal over speciale ontsmettingsmat- ten lopen. Dat gebeurt op voor spraak van de Zelhemse burge meester Th. Heere. Het gaat om een preventieve maatregel in verband met de varkenspest rond Toldijk. De plaats van het concert ligt binnen het ver- voersverbodgebied op slechts enkele kilometers afstand van Toldijk. De organisatie verzoekt de bezoekers om niet per boe renwagen of huifkar naar Vels wijk te komen. Coma-afdeling kan nog blijven De coma-afdeling van het Til- burgse revalidatiecentrum voor jongeren Charlotte Oord hoeft voorlopig niet dicht. Het cen trum heeft van de regionale zorgverzekeraars toestemming gekregen om nog drie jaar door te gaan met een speciale thera pie. Dit heeft woordvoerder P. Brouwers van Charlotte Oord vandaag bevestigd. Al ruim acht jaar behandelt het revalidatiecentrum jongeren die in coma zijn geraakt. Zo'n zeventig procent komt na een speciaal ontwikkelde therapie weer tot bewustzijn, maar blijft vaak wel gehandicapt. Door een fusie en de nieuwe financiering, leek Charlotte Oord eind dit jaar de deuren te moeten sluiten. De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit! Bidjar 195x145 van voor 895,- Nepaii 300x200 van /2r0507- voor ƒ1.390,- Gabbeh 242x172 van voor 999,- Heriz 246x171 van /4*875T- voor ƒ1.250,- Trend-Art 240x170 van /1t720T- voor 695,- Gabbeh 301x202 van voor ƒ1.495.- Mooiste Tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Een wereldnaam in tapijten sinds 1919 Amsterdam, Apollqlaan 83, tel. 020 - 6620098 Heemstede, Bronsteeweg.2, tel. 023 - 5292509 De zuinige trek in de Hollandse volksaard wordt opnieuw pijn lijk duidelijk in een enquête on der hoteleigenaren en restau ranthouders in Frankrijk, naar het uitgavenpatroon van bui tenlandse toeristen in hun land. Gisteren publiceerde het dag blad Le Figaro de uitkomsten van het toeristenonderzoek dat betrekking heeft op de beste dingen van buitenlandse vakan tiegangers in 1996. Met een gemiddeld bedrag van zo'n 250 gulden per per soon is de Nederlander hekke- sluiter in de rij van de 63,5 mil joen vakantiegangers die Frank rijk vorig jaar aandeed. De spreekwoordelijke Hollandse zuinigheid van onze 8,1 miljoen landgenoten staat in schril con trast met de vakantiemoraal van de Zwitser. Met een gemiddelde van bijna 7.000 gulden spen deerde die per persoon liefst 25 keer zoveel als de Nederlander. Daarmee staat de Zwitser als klant van de Franse horeca op eenzame hoogte. Als goede tweede komen de Japanners uit de bus, met een gemiddelde be steding van ruim 3.000 franc per persoon, gevolgd door de Duitsers en de Engelsen. De Vereniging Landelijk Overleg Betuweroute (VLOB) is naar de Europese commissie voor de rechten van de mens gestapt. De belangenorganisatie van te genstanders van de omstreden goederenlijn heeft vijf klachten ingediend. Drie daarvan heb ben betrekking op de schending van eigendom en van familie- en privéleven. Twee andere klachten richten zich op het ontbreken van een eerlijke be handeling en van onpartijdig heid van rechtspraak. De organisatie stapte naar de commissie omdat ze naar eigen zeggen in eigen land is uitge procedeerd. In de Europese ver klaring voor de rechten van de mens ziet de VLOB echter nog uitgangspunten voor een nieu we juridische strijd. De com missie beoordeelt of de klach ten ontvankelijk zijn. Zo ja, dan volgt de gang naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Een uit spraak van de commissie kan enkele maanden op zich laten wachten. De hoop is vooral gevestigd op artikelen die burgers het recht geven op respect voor pri véleven of een woning. Ook het 'ongestoord genot van eigen dom' zou door de Betuwelijn worden aangetast. „Eigendom men mogen niet worden ontei gend zopder dat dat plaatsvindt in het algemeen belang. Dat laatste ontbreekt bij de Betuwe lijn", vindt de organisatie. De VLOB stelt ook dat er fouten, onjuistheden en onzorgvuldig heden zijn geslopen in de in spraak-, bezwaar en beroeps procedures rond de Betuwelijn. CU Kippenbouten, Q QQ 10 stuks, 2.7 kilo Komkommer, per stuk 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbiedingen gelden van donderdag 31 jul; t m zaterdag 2 augustus a

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3