eidsch Dagblad 19 Garantiefonds SGR licht belasting op Badplaatsen draaien goed seizoen Graancirkel maken kost paar minuten Man (73) uit Heemstede Verdacht van ontucht Dag van het Paard Meer leven in de ruimte dan tot nu toe aange- nomen. Israëlische leger bereidt acties in Palestijnse gebieden voor TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1DONDERDAG 31 JUL11997 i Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Europees verdrag geeft Gümüs recht op ~_j verblijfsvergunning Cubaanse revolutionair r-1 Che Guevara is niet dood, hij leeft Cultuur en Kunst Brigitte Nijman speelt in 'Grease' eerste hoofdrol tSport Schrik om Gilles de Bilde verlamt PSV LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Zie aanbieding elders in de krant leidenen regio» r- -.gjjgFv LiiV' brv v- "S»;» êjSM ij! paul van der kooij „We profiteren ervan dat het weer aan de Duitse Oostzeekust en in Tsjechië en Polen nog slechter is dan bij ons. Duitsers en Nederlanders, die daar naartoe wilden, kiezen toch maar voor de Noord zeekust. En de mensen die verder wegwilden, merkten vaak dat de vluchten vol zijn." Dat ziet de Katwijkse VW-directeur R. van der Burg als belangrijke verklaringen voor het feit dat zijn badplaats een prima hoogseizoen draait: „Het kan niet veel drukker. Aan het eind van de middag zijn alle hotels hier vol en moeten we mensen doorverwijzen naar Leiden." Daar meldt VW-woordvoerster M. Goossens dat het 'prima weer is voor de stad'. „Als het weer aan de kust iets minder is, merk je dat veel mensen een dagje naar de stad gaan. Voor rondvaarten, stadswan delingen of museumbezoek. Maar ook de hotels zitten redelijk vol." Volgens de Alphense VW-woordvoerster M. Meertens is de toeloop van dagjesmensen en ho telgasten duidelijk groter dan in andere jaren: „Het nieuwe wandel- en fietsnet in het Groene Hart lijkt veel mensen te trekken. De toeristenho tels zitten bijna vol." In Noordwijk is het volgens de VW moeilijk een hotelkamer te vinden en zitten, net als in Kat wijk, alle vakantiehuisjes vol. m foto loek zuyderduin Boer Koot voor 'zijn' graancirkels. Ze zien er kunstig uit, maar ze zijn simpel te maken, zegt sterrenkundige Vincent Icke. Onderzoek deze krant stuit op Antillenroute leiden marun kramp ''aEen paar minuutjes. Meer tijd is er volgens Wincent Icke, hoogleraar sterrenkunde aan '3de Rijksuniversiteit Leiden, niet nodig ge- nkveest om een graancirkel te maken, zoals (het exemplaar dat eergisteren in Leimuiden v^verd ontdekt. Iedereen kan het volgens Ic- ike. „Het enige dat je er voor nodig hebt is gjeen plank, een touwtje en een paaltje. Je e4slaat een paaltje in de grond, dat is dan het n-Jmidden, spant er een touwtje aan, en je '/qloopt met een plank tegen de grond een "jrondje." Waarom er alleen maar cirkels in graan velden worden gevonden, is voor Icke ook jeen erg duidelijke zaak. „Graan is bros, en (knapt daardoor lekker makkelijk om. Je kan bok in een bos bomen gaan kappen, maar ben je wel even wat langer bezig. Sui- (kerbietenloof kan je ook wel redelijk mak kelijk omhalen, maar dat geeft weer niet zo n mooi effect als koren. Graan kan je als het ware kammen, dat ziet er heel geordend uit." Ongemerkt een graanveld in lopen, is vol gens Icke ook niet moeilijk. Doug Bower en Dave Chorley, de twee Engelsen die ruim twintig jaar geleden de eerste graancirkel maakten, hebben weieens laten zien dat zij zelfs ongezien op een bewaakte akker hun slag konden slaan. Veel sporen lieten zij niet na. Daarnaast zijn er altijd spuitpaden - paden die door de machines gebruikt worden om het land te bewerken - waar over je kunt lopen. Hij vindt het jammer dat het weten schappelijk onderzoek naar buitenaards le ven nog steeds wordt vertroebeld door ver halen over UFO's die graancirkels maken. „Het is vrijwel niet denkbaar dat er geen le ven is buiten deze aarde. De mens is im mers uit zulk simpel materiaal gemaakt; materiaal dat overal in het heelal aanwezig is. Het is verv elend als het serieuze onder zoek naar leven buiten deze aarde in een raar daglicht komt te slaan door kulverha- len over graancirkels. „Die graancirkels zijn gewoon een uitste kende grap, bedacht door twee Engelse mannetjes. Die vonden het leuk om de UFO-logen een rad voor ogen te draaien. Later hebben ze ook in een documentaire laten zien hoe ze die dingen maken. Maar dat het mensenwerk is, dringt op de een of andere manier niet tot iedereen door, want elke keer als zo'n graancirkel wordt ontdekt steken de verhalen over UFO's weer de kop op." Pagina 13: 'Volgens mij waren die groene mannetjes dronken' amsterdam gpd De fiscus eist ten minste acht miljoen gulden van de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) vanwege be lastingontduiking. Ruim 73 miljoen gulden, afkomstig van vakantiegangers, is door de SGR in een eigen verze keringsfirma op Curasao ondergebracht. Het reizigers fonds maakt volgens de belastingdienst gebruik van een Antillenroute om in Nederland vennootschapsbelasting te ontlopen. miljoen vakantiegangers de vijf tien gulden voor het SGR-ga- rantiecertificaat. Met dat papier is de consument ervan verze kerd dat hij bij een faillissement van een touroperator of reisbu reau zijn reissom teruggestort krijgt of zijn reis kan voortzet ten. Bijna 73 miljoen gulden van dit reizigersgeld is door de SGR in een Antilliaanse verze keringsfirma gestopt met de naam Travelsure Insurance Company NV (TIC). Deze Antil liaanse dnchter van SGR betaalt de schade uit die Nederlandse Dit is gebleken uit onderzoek van deze krant. Het is de tweede keer dat de SGR in aanvaring komt met de fiscus. In 1992 ver loor het reisfonds een slepend geschil. De SGR moest ruim twintig miljoen gulden aan ach terstallige belasting betalen. Mede als gevolg hiervan werd de bijdrage voor vakantiegan gers aan de 'reispot' van de SGR verhoogd van tien naar vijftien gulden. Jaarlijks betalen bijna twee "Met meisjes van 7 en 11 jaar Een 73-jarige Heemstedenaar is door de politie aangehouden op verdenking van ontucht met twee minderjarige meisjes. De slachtoffers, 7 en 11 jaar, zijn buurtgenoten van de verdachte. De man heeft inmiddels een be- centenis afgelegd. Tijdens de huiszoeking in de woning van j^de verdachte heeft de politie een video-opname aangetrof fen. waarop een deel van de on tucht is vastgelegd. Aldus beves- t tigt woordvoerder J. Hage van de politie Kennemerland-Zuid. De zaak kwam onlangs aan het rollen, omdat een ouder van het 7-jarige meisje vermoedde dat er ontuchtige handelingen met haar waren gepleegd. Het nderzoek leidde richting de ejaarde buurtgenoot. Ook stuitte de politie tijdens het peurwerk op het 11-jarige meisje. De Heemstedenaar heemstede allard besse werd anderhalve week geleden gearresteerd. Gisteren werd het onderzoek door de politie afge rond. Volgens Hage heeft de man, die nog steeds vastzit, niet meer slachtoffers gemaakt. De man lokte de buitenspe- lende meisjes onder het mom van 'snoep en drinken' in zijn woning. Daar werden de meis jes betast. Uit het politie-onder- zoek is vast komen te staan dat de ontucht ten minste in de pe riode januari 1996 tot deze maand heeft plaatsgehad. Deze ontuchtzaak is de twee de in zeer korte tijd in Heemste de. De politie pakte medio deze maand een 48-jarige Heemste denaar op. De man, groepslei der bij zeeverkenners De Spaar- negeuzen, heeft bekend seksue le handelingen met minderjari ge jongens te hebben gepleegd. In deze zaak zijn zeven aangif ten bij de politie gedaan. Dit onderzoek is nog niet afgerond. De Mitsubishi Space Wagon met plaats voor 7 personen. Opvallend ruim voor passagiers en bagage, terwijl u zelf de nodige bestedingsruimte over houdt. De Space Wagon met airco en dubbele air- bags is al verkrijgbaar f f AO OOC MITSUBISHI vanaf 49.995,-. motors Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800-0383. wassenaar „Een waar fenomeen, die IJsbrand." Directeur Robert Milders van renbaan Duindigt raakt niet uitgesproken over de prestaties van Nederlands kampioen IJsbrand Chardon. Gisteren mende de kampioen een achtspan achterwaarts tijdens de Dag van het Paard op de renbaan. En daarbij hield hij ook nog beleefd zijn hoed in de hand. Zonder anderen tekort te willen doen, was deze stunt volgens Milders toch één van de hoogtepunten. Duindigt werd met meer dan 6.300 bezoekers goed bezocht. Volgens Milders is dat dertig procent meer dan vorig jaar. Pagina 15: 'Rassendefilé was prachtig'. foto loek zuyderduin tel aviv ad bloemendaal correspondent Er zijn steeds meer aanwijzin gen dat het Israëlische leger ge richte militaire acties in de Pa lestijnse autonome gebieden voorbereidt, naar aanleiding van de bloedige bomaanslag gisteren op een markt in Jeruza lem. Israël zal ditmaal niet te vreden zijn met een arrestatie- golf door de Palestijnse Autori teit, verklaarde adviseur Bar-Il- lan van premier Netanyahu. Israëlische veiligheidsdien sten arresteerden vannacht tientallen aanhangers van radi cale Palestijnse bewegingen op de westelijke Jordaanoever. De islamitische verzetsbewe ging Harnas zegt de bomaansla gen te hebben uitgevoerd. Naast de daders zijn bij de aan slag dertien mensen om het le ven gekomen. Vanochtend la gen nog 82 gewonden in zie kenhuizen. van wie er twee in levensgevaar verkeren. Een Hamas-pamflet is gister avond gevonden in de Palestijn se stad Ramallah, maar de Is raëlische veiligheidsdienst is er niet zeker van dat het gevonden pamflet inderdaad afkomstig is van Harnas. Anders dan bij voorgaande gelegenheden geen namen worden genoemd van de 'martelaars' die de actie heb ben uitgevoerd. Bovendiep is de dienst er nog niet in geslaagd de zelfmoord commando's te identificeren. Hun onderlichamen zijn zwaar verminkt, maar hun gezichten zijn herkenbaar. De veiligheids dienst beschikt via identiteits kaarten over de foto's van vrij wel alle Palestijnen in de bezet te gebieden. Ze sluit dan ook niet uit dat de daders van de aanslag afkomstig zijn uit bij voorbeeld Libanon of Jordanië. Het Israëlische kernkabinet heeft gisteravond de Palestijnse Autoriteit (PA) verantwoordelijk gesteld voor de terreuractie, ter wijl de PA op haar beurt de actie veroordeelt. Arafat zou de arres tatie hebben gelast van een aantal leden van extremistische groepen. Het vredesoverleg tussen Is raël en de Palestijnen is voorlo pig opgeschort. Pagina 2: Israël wacht na aanslag op daden van Arafat 'Arabieren luisteren alleen naar geweld' Voor Hamas is iedere jood een doelwit Beeldhouwster Van Pallandt (98) overleden noordwuk «john oomkes De bekende Nederlandse beeldhouwster, penning ontwerpster en schilderes Charlotte Dorothée barones van Pallandt is in de nacht van dinsdag op woensdag op 98-jarige leeftijd overle den in Noordwijk. Zij be kleedde tientallen jaren een bijzondere positie in de Ne derlandse kunstenaarswe reld. Haar heengaan bete kent het einde van een tijd perk. Charlotte van Pallandt kreeg na een werkzaam le ven in 1958 de Prix de la Critique als een bekro ning van haar oeuvre toegekend, maar werkte na die onderscheiding onver droten voort. Zelfs geduren de de afgelopen twee jaar, toen zij verpleegd werd in Groot Hoogwaak in Noord wijk liet zij zich regelmatig terugrijden naar haar huis in Noordwijkerhout waar zij nog werkte aan enkele por tretten, waaronder dat van haar goede vriend en colle ga Kees Verwey, die in juli 1995 overleed. Van Pallandt geniet voor al grote waardering als por- trettiste zo maakte ze tot de verbeelding sprekende portretten van prinses Julia na en koningin Wilhelmina. de dichter Adriaan Roland Holst en schildersmodel Truus Trompen. Op hoge leeftijd verbaasde Van Pal landt de munt- of penning- kundigen door met baan brekende penningontwer- pen te komen elk op zich fabelachtige voorbeelden van reliëfkunst. Zij bleef werken en expo seren in vermaarde galeries en musea. Ook onder jon gere collega's werd zij zeer gewaardeerd: Peter Struyc- ken schreef meermaals met groot respect over Van Pal landt. Pagina 7: Charlotte van Pallandt (1898-1997) HET WOORD IS AAN Otto Weiss Sommige argumenten zijn zo doorslaggevend dat ze slechts verbitteren en niet overtuigen! 20° regen of r. motregen '721* "723" 14724° 30% 20% 10% SSSv 30% 50% 50% VANDAAG 20 PAGINA'S vakantiereizigers lijden. TIC is als verzekeringsbedrijf verplicht jaarstukken op Curasao te de poneren. Volgens de Kamer van Koophandel en Nijverheid in Willemstad is tot enkele dagen geleden echter nog geen enkel jaarstuk ingeleverd. De Antillenroute is in onder zoek bij de fiscale kamer van het gerechtshof in Amsterdam. De Dordtse kantonrechter A.F. TH. Snelders is commissa ris van het Antilliaanse bedrijf, in Nederland is hij secretaris van het SGR-bestuur. Snelders zegt dat over de opzet van de Antilliaanse onderneming lang en zorgvuldig is nagedacht. „Wij hebben een onderzoek la ten doen door het gerenom meerde belastingadviesbureau Loyens en Volkmarr. Dat zag geen enkel bezwaar. We ver trouwen daarom op een goede Binnenland. Buitenland Cultuur Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport19 Strips18 Kortingsbon voor het boek 'Nacht van de kunst/Kunst van de Nacht', mix van beel dende kunst, bij het CBK in Leiden. Krant later Als gevolg van een computer storing heeft de productie van Leidsch Dagblad vanochtend ernstige vertraging opgelopen. De kans bestaat dat de krant daardoor ook te laat wordt be zorgd. Waarvoor onze excuses. Zwendel in auto's opgelost utrecht gpd De Utrechtse politie heeft een miljoenenzwendel in gestolen auto's en vervalste kentekens opgelost. Tot nu toe zijn tien verdachten aangehouden. De bende specialiseerde zich in het stelen van vooral de dure auto merken zoals BMW, Mercedes en Lexus bij hotels rond Schip hol en in Noordwijk. Het rechercheteam is vier maanden bezig geweest met het onderzoek naar de autodieven en vervalsers van kentekens. Af gelopen week werden in Neder land onder meer in Zeist en Maarssen en in het buitenland de verdachten aangehouden. LEIDEN: LangegrocKt 5 (noasl DI6R0SI lïïlWil ALPHEN A/D RU* Hotochmrooi 7 9 □mg VALKENBURG (LH?! Withoierwtg 45a Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: (l.v.tr Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand O Perkwartaal O automatisch (t 92,051 I automatisch (f 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) tNr bank/giro.Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch S Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 1^ maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1