De levende natuur als verzameling egoïsten Luistervink herkent metaalmoeheid Wetenschap Techniek Hoofdpijn bij ijsje eten DONDERDAG 31 JULI 1997 Richard Dawkins verklaart Darwins theorie tor wet Is de wereld met zijn levende i kant en klaar geschapen, naar een wel doordacht ontwerp? Ja, zeggen de cre ationisten. die uitgaan van de bijbel. Nee, zeggen de Darwinisten, alle le vensvormen zijn stadia in de evolutie, een proces van aanpassing dat geen eindpunt kent in een steeds verande rende wereld. De Britse bioloog en schrijver Richard Dawkins is een overtuigd aanhanger van de evolutietheorie zoals Darwin die bijna anderhalve eeuw geleden vastlegde in het boek 'Over het ont staan van soorten door natuurlijke se lectie'. Wanbegrip is nog steeds Dar wins deel, vindt Dawkins. Daarom legt hij in zijn onlangs verschenen werk 'Het toppunt van onwaarschijnlijkheid' nogmaals de 'Darwinistische logica en grammatica' uit. Hij gebruikt daarbij ook zijn eigen evolutie-nabootsingen per computer. Dawkins vergelijkt 'Darwin' met een bergpartij. Dit 'Onwaarschijnlijkheids- gebergte' is aan de ene kant te steil om te beklimmen, wat onbegrip en een stijve nek veroorzaakt. Maar de andere kant glooit zacht omhoog en is makke lijk te bestijgen. Dat bijvoorbeeld de evolutie van het oog kon beginnen bij de lichtgevoelige huid van zeesterren en bloedzuigers wordt logisch als je de ontwikkeling stapsgewijs kunt volgen. Darwins theorie is er een van het toe val en deugt daarom niet, zeggen te genstanders die Einsteins uitspraak dat 'God niet dobbelt' tot de hunne heb ben gemaakt. In het perfecte concept van de natuur is geen plaats voor toe val. menen zij. Dawkins ergert zich aan die opvatting en legt uit hoe Darwin en hij het zien. Het voortbestaan van het leven berust op het steeds weer dupli ceren van DNA, het erfelijk materiaal. Daarbij gaat wel eens iets mis en is een mutatie het gevolg. Alle mutaties zijn willekeurig en op een heel enkele na verdwijnen ze haast weer net zo snel als ze verschenen zijn. Die zeldzame uitzondering blijkt echter een verbete ring en mag verder. Weer beter aange past aan zijn omgeving neemt zo n mutatie de plaats van zijn verouderde voorganger in. Dat is natuurlijke selec tie en berust niet op toeval. „Ik vraag me af waarom zelfs doorgewinterde wetenschappers dat eenvoudige gege ven niet kunnen begrijpen moppert Dawkins. In onze cultuur overheerst nog steeds de bijbelse gedachte dat levende we zens uitsluitend ten behoeve van de mens op aarde zijn. Ook dat moet Dawkins tot zijn misnoegen constate ren. Hij citeert een modern traktaat dat hem door een aanhanger van het crea tionisme werd toegestuurd. Het is vol gens hem ernstig bedoeld en 'bewijst' dat de banaan er is voor de mens: 'U ziet dat de banaan: 1. gevormd is met het oog op de men selijke hand: 2. een slipvast oppervlak heeft: 3. uiterlijke indicatoren van de innerlij ke toestand bevat: groen-onrijp, geel- rijp, bruin-overrijp: 4. een lipje heeft ter verwijdering van de verpakking; 5. een geperforeerde verpakking heeft: 6. een biologisch afbreekbare verpak king heeft; 7. de juiste vorm heeft voor de mond; 8. aan de bovenkant puntig is om het insteken te vergemakkelijken: 9. een aangenaam effect heeft voor de mond; 10. een lichte kromming naar het ge zicht maakt, wat het eten vergemakke lijkt'. Als zulk altruïsme bestond, zou er na tuurlijk geen leven zijn. De rijkdom aan levensvormen dankt de aarde juist aan het pure eigenbelang dat haar be woners nastreven. De levende natuur, volgens Darwin en Dawkins, is een ver zameling van egoïsten, die alleen sa menwerken als dat wederzijds profijte lijk is. Naastenliefde bestaat niet. Wat natuuraanbidders, holisten en andere gelovigen ons in dezen aan zoetelijkhe den willen voorschotelen, dienen we af te wijzen, vindt Dawkins. Zeker in de wereld van de planten en insekten wemelt het van de voorbeel den die de samenwerking tot weder zijds nut illustreren. Insecten doen be- stuivingswerk voor de planten, die daan oor betalen met nectar en stuif meel. Het nadeel dat planten zich niet kunnen verplaatsen wordt zo opgehe ven. Zij vliegen als het ware door mid del van insecten. De zaak is soms heel geraffineerd uit gewerkt. Zo is er een bekerplant die met haar geur en kleurpatroon insec ten naar de bovenkant van de beker lokt. Deze blijkt dan voor de prooi een glijbaan, omzoomd door naar beneden gerichte haren, die ontsnapping ver hinderen. Onderin de beker staat water waarin larven leven. Deze eten de ver dronken insecten en de plant neemt de afvalstoffen en uitwerpselen van de lar ven tot zich. Als tegenprestatie zorgt de plant ten behoeve van de larven voor schoon en zeer zuurstofrijk water waar men toch een stinkende poel zou ver wachten. Dawkins heeft een vlotte, beeldende en vaak humoristische hand van schrij ven. En hij strooit kwistig met aanspre kende voorbeelden. Maar hier en daar is enig doorzettingsvermogen vereist. Zo ook bij het hoofdstuk over de vijg, waarmee hij zijn boek passend besluit, gezien de discussie Darwinisme contra creationisme. De vijg en zijn blad zijn symbolisch immers zeer Paradijs-ge- bonden. Met de appel van Eva zou zelfs de geografisch meer voor de hand liggende vijg bedoeld zijn, hoort men wel eens. Het is uiterst verleidelijk, in aanmer king nemend wat de mens met de aar de aan het uithalen is, in dit verhaal de boodschap te zien van het bijbelse ver haal over de vrucht der kennis van goed en kwaad. Maar hoe dan ook, Dawkins verklaart Darwin zo helder dat de theorie een wet lijkt te worden. Charles Darwin omstreeks 1882. Het toppunt van onwaarschijnlijkheid door Richard Dawkins. Uitgeverij Contact. Prijs 75 gulden. Wie bij het eten van een ijsje plots een korte maar hevige hoofdpijn krijgt, hoeft zich geen zorgen te maken. Het is een fe- i dat veel mensen ken en dat niet alleen bij ijs, r bij alle koude dranken en i kan optreden. Het heeft niets te maken met een mogelijke aanleg tot migraine of andere afwijkingen, zegt een Amerikaanse neuroloog in het vakblad British Medical Jour nal'. Dat ijs hoofdpijn kan ver oorzaken is reeds lang bekend en in de volksmond spreekt men soms van 'ijsscheut'. De wetenschappers houden het meer bij de algemene bena ming 'koude hoofdpijn'. Hoe dan ook, een pijnscheut door ijs of andere koude ingre diënten kan gemakkelijk verme den worden. De hoofdpijn ont staat immers, wanneer de kou de voeding in contact komt met het achterste deel van het gehe melte waardoor een plotse prik keling van de koudecensoren in de trigeminuszenuw plaats vindt. De pijn laat zich meestal in het midden van het voor hoofd gevoelen en verdwijnt in de regel binnen de vijf minuten. Het is dus zaak het ijs vooraan in de mond te laten smelten en niet te gulzig hele brokken in eens door te slikken. Mensen die vaak last hebben van hoofd pijn en migrainelijders kunnen echter wel sneller met koude- scheuten geconfronteerd wor den. De pijn treedt dan dikwijls niet in het voorhoofd op, maar meestal op de plaats waar ge woonlijk de migraine toeslaat. Het geleidelijk ontstaan metaalbarsten door extreme werkbelasting (metaalmoeheid) blijkt een zeer specifiek geluid te veroor zaken. Een Europees onder zoeksprogramma heeft nu met succes een akoestische ge luidsdetector ontwikkeld die tijdig voortschrijdende corrosie signaleert. Daardoor kunnen in de toekomst de vaak rampzali ge gevolgen door ernstige breuken in leidingen en appa ratuur vermeden worden. Zowel in lucht als in water en in grond is corrosie een onver biddelijke metaalvreter. Eu ropese ramingen schatten de schade die erdoor wordt aan gericht op drie tot vier procent van het BNP van een land (Bruto Nationaal Product). Het proces van corrosie ver loopt op uiteenlopende manie ren. Er is de trage corrosie die bijvoorbeeld geleidelijk de wanden van buizen en pijplei dingen aanvreet. Er is ook de gelokaliseerde of 'kritische puntcorrosie' die zich open baart in een plotselinge barst of breuk op een verzwakte plek. Het gevolg is meestal een vernietigende ontploffing of een gevaarlijk lek in de appara tuur of in de leidingen van een industrieel bedrijf. Trage corrosie is tegenwoordig grotendeels berekenbaar en vrij gemakkelijk op te sporen via regelmatige controles met aangepaste apparatuur. An ders is het gesteld met plotse breuken en barsten door on verwachte metaalmoeheid. Zelfs een regelmatige inspectie van chemische reactoren, dis tillatietorens, silo's en tankin stallaties kan corrosiegevaar op een kritisch punt zelden tijdig ontdekken. In het kader van het Europese onderzoeksprogramma Brite is nu een techniek ontwikkeld waardoor dit soort corrosie wel kan worden ontdekt, zo meldt Mediascience International. Wanneer corrosie een bepaald punt van de apparatuur begint aan te tasten en aan de struc tuur van het materiaal begint te knagen, veroorzaakt dat een geluid dat zich in de hele in stallatie voortplant. Dat speci fieke corrosiegeluid heeft men nu kunnen ontcijferen en be luisteren met piëzo-elektrische ontvangers. Dat zijn akoesti sche luistervinken die elk on gewoon en nieuw geluid in lei dingen en apparatuur registre ren en analyseren en die op kritische onderdelen van in stallaties worden geplaatst. De EPA-luistervink komt eind dit jaar op de markt en zal in de beginfase in de scheikundi ge industrie worden gebruikt. 1 Z W E A A R N S 2 c P R H 1 U N S 3 s 1 P O L E T D 4 E G R E A N A T 5 D R A E V N E L 6 S D P E A A N R 7 E S C H M A 1 P 8 P N A 1 L E N T 9 S N M O IJ E K D 10 1 G R E O N K D 11 K W O N A 1 N G 12 D R A E E D F O 13 N P A M T 1 IJ E 14 M A 1 R T S E R OPGAVE OPLOSSING CITAAT» Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. KRUISWOORDRAADSEL doorslag; 6. houtafval; 7. vaar tuig; 8. verfbordje; 9. roofvis; 10. aarde; 11. vorst; 12. landweg; 13. volk; 14. roofdier. stom-kauw iep-d-dia 1--fis--1 os-reu-km -treffer- tree-feit -alsmede- tm-ier-kt o--ard--o god-k-are aloe-teef RIPS HEINZ Gelukkig kwam er al spoedig een soort huis in zicht en heer Bommel slaakte een zucht van verlichting. „Het is toch eigenaardig", sprak hij, zijn voertuig remmend, „hoe een heer zelfs in onherbergzame gebie den een gastvrij dak weet te vinden. Een schilderachtig hotelletje, zie je wel, jonge vriend?" „Hm", zei Tom Poes, een korte blik op de beschimmelde nering wer pend. Daarop stapte hij uit en klom het trapje op, dat naar een terrasje leidde. „Die jeugd van tegenwoordig", pre velde heer Ollie. „Nooit eens blij of dankbaar. Wat heb ik nu aan "hm" na een doorreden dag?" Knorrig ontsteeg ook hij aan het voertuig en monsterde het uithang bord, dat zich knarsend in de wind bewoog. „In de Grauwe Razer", las hij. De naam deed hem onprettig aan, maar omdat hij zich door zo'n klei nigheid niet wilde laten neerdruk ken, betrad hij fier de verhoging. „Kijk, kijk, gasten!" zei de morsige kastelein, die groetend te voorschijn kwam. „Gaat u zitten, hooggebore nen! De avondlucht is wat kil, maar u hebt hier een prachtig uitzicht. Onder u bevindt zich de Knekel- kloof en daar vóór u verrijst de Zwarte Drens. Wat mag het zijn? Raapstelensoep en stroopbieten?" „De w-wat?" vroeg heer Bommel, die opnieuw onaangenaam getrof fen werd. „De zwarte drens?" „Die berg daar", hernam de waard, „waar die ruïne op staat, ziet u wel? Er is nog een aardige geschiedenis aan verbonden, want van geslacht op geslacht is zij bewoond geweest door monsters, die op reizigers loerden. Wat mag ik u opdienen? Het gewone maar?" JA DOOR JAN VISSER L Wisselvalligheid kenmerkt de overgang van juli naar augustus, ma^t de nabije toekomst kunnen we met een gerust hart tegemoet zien. pn Terwijl boven het zuidwesten van Europa de luchtdruk daalt zitten i0 barometers boven de Britse eilanden en het Noordzeegebied in de lift. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat het weerbeeld in de looi van het weekeinde opknapt. 6 Er komt na zaterdag gaandeweg meer zon, de regenkansen nemen i en de temperaturen lopen weer op tot meer dan 20 graden. Na hetr1 weekeinde lijkt deze ontwikkeling door te zetten. Hoewel de atmosP feermodellen het nog oneens zijn omtrent de posities van de weersf temen, lijkt een verdere verwarming reëel. Bovendien blijven de ner° slagkansen klem en is het overwegend zonnig. De komende nacht bereikt een nieuw regengebied ons land. De re gens hangen samen met een frontaal systeem dat zelf slechts schoTj voetend dichterbij komt. Om die reden is het geen uitgemaakte zaa dat de vrijdag in het water valt. Na de passage van het eerste regeniot bied zou het in de loop van vrijdag een tijdje droog kunnen worden!K Daarbij kan de zon even doorbreken waardoor de temperatuur tot 2J.3 graden oploopt. De wind is meest zwak tot matig uit west tot noordtn westelijke richting. uc Vrijdagavond en tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag gaat het v»n: volgens opnieuw enige tijd regenen omdat dan het frontensysteemjrs ons land bereikt. Ook zaterdagochtend kan het enige tijd druilerig weer zijn. Uit wolkenvelden die met een koufront samenhingen viel gisteroclv* tend hier en daar wat regen, 's Middags was dat aanvankelijk nog maar later op de middag en tijdens de avonduren klaarde het op was toen wel flink afgekoeld. Om 20 uur wees het kwik nog graad of 18 aan tegen maximaal 22-23 graden kort voor de midd. Schiphol noteerde maximaal 23,2 graad en Leiden 22,7 neerslag Middagtemperatuur ongeveer 20 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van het westen uit enige tijd regen. Met name in tiet-zuiden nu en dan ook opklaringen. Tamelijk veel wind. Bij regen in het noorden en westen maxima rond 17 graden; in het dan 20 graden. België en Luxemburg: king en een toenemende kans op regen Vandaag eerst nog hier en daar wat zon Tijdelijk Iets lagere maxima rond 20 gra den. Noord-en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden maar in de noordoos telijke departementen wolkenvelden en vooral morgen af en toe regen. Middag- temperatuur uiteenlopend van 22 gra den langs de Kanaalkust tot ruim 25 in de Bourgogne. Portugal: Flink wat zon en in de middag of avond een kleine kans op een lokale bui Warm rond 30 graden, in t ven 35. Madeira: Geregeld zon en wê M iddagtemperatuur kans op een lokale (onweers)bui. In het binnenland maxima oplopend tot tegen de 40 graden. Aan de meeste kusten een graad of 30. Canarische Eilanden: Zonnige perioden. In het noorden ook wolkenvelden en meest droog. Middag- temperatuur op de zuidstranden rond 30 graden, elders iets frisser Marokko: Westkust: vrij zonnig, soms wolkenvel den. Later kleine kans op een lokale bui. Middagtemperatuur omstreeks 30 gra- i enkele regen weersbuien, hier en daar n slag. Middagtemperatuur 25 graden, morgen fri weersbui 25 graden, morgen Tsjechië enSlowakij Vandaag vooral in Slowakije nog jit toei evige t veel neerslag Op 'at zon. Morgen f r wolken f jien. Middagteif^g Jen, maar morg^ E VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.02 Zon onder Maan op 04.19 Maan onder 21 'SSJ Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.05 15.39 02.38 1 Laag 11.24 23.40 11.05 Weerrapporten 31 juli 08 u eratuur vlak a 30 gr a Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden; vandaag later op de dag in bergstreken een kleine kans op een lokale onweersbui. Vrij warm met maxima rond 30 graden, maar vandaag met name in les Landes nige p i het n n klem sop een (onweers-)bui Middagtemperatuur rond 30 graden Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 30 graden. Malta: Veel zon, droog en warm. Middagtempe ratuur iets boven 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel z i het n kele regen- en onweersbuien. Rond c Egeische Zee aanhoudend een stevig noordelijke wind. Middagtemperatui van 27 tot 32 graden. Turkije en Cyprus: droog en vrij zonnig Middagtempera- i 25 en 30 Split vaak ti graden. Ouitsland: In het zuiden vandaag ee tijd buiige regen, mogelijk Middagtemperatuur den maar vandaag in het zuiden noj ruim 25 graden. Zwitserland: Perioden met zon en vooral in het noord oosten kans op een (onweers-)bui. Maxi ma op vandaag rond 30 graden, morget nige perioden, morgen TOM POES Heer Bommel en de arauwe razer J-x- 4740

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18