In het hotel is weinig heilig of veilig Hotel Centraal 'Soms heb je effe een kamer nodig* 'Seizoen verschilt niet veel van andere' 'Ik beschouw Leiden ils mijn pelgrimsoord1 ENBOEK ÖONDERDAG 31 JULI 1997 j de mo tei g°q Het mysterie van de venniste badhanddoek, asbak en kamerjas MIK" af. jaar ;aan ?n bi iHet is niet echt netjes, maar we doen het toch. Althans sommigen van ons. Voor stelen uit ho telkamers kom je toch niet in de hel en zelden in het gevang. Het ergste dat je kan overkomen - naast op heterdaad be trapt worden - is een misprijzende blik van kennissen wiens superieur gevoel voor ethiek jouw hebzucht overtreft. Vier-sterrenhotels zijn perfecte proefopstellingen voor kleine verleidingen. Testcases voor toeristen die gemakkelijk hun normen te grabbel gooien voor een opportunistische graai uit de badkamer. Als hotelgast ben je betrekkelijk anoniem, de so ciale controle is minimaal, en je kan nog altijd op hoge toon en in gebroken buitenlands het ka mermeisje de schuld geven. Stelen is trouwens een rot woord. Wie op vakantie gaat, ontpopt zich - soms door 'ver zachtende omstandigheden' als souvenirzucht en beknib- beldrang - als gelegenheidskrui meldief. Klein hotelgarnituur is 'gratis' en dient net zo goed als bewijs dat je er geweest bent. Niemand is nog verbaasd als bij het logeren blijkt dat vrienden hun leuke tijd in Benidorm heb ben verzilverd in badhanddoe ken met Holiday Inn-opdruk. Plaatsvervangend manager M. de Jong van het Bastionhotel in Oegstgeest in ieder geval niet. Eén van de verhalen die in het hotel de ronde doet, is dat van de gasten die een hele kamer hadden leeggeroofd tot de ma trassen aan toe en vervolgens via de nooduitgang het hazepad kozen. Bijna niets is heilig of veilig. „Het vastschroeven van elektronische apparatuur is echt Hotels in de regio hebben niet te klagen over toeloop van gasten Vervolg van voorpagina Volgens de Katwijkse en Noordwijkse VW's is het zeker niet zo dat de hotels en appartementen goed scoren ten koste van de campings. „Ook de campings zit ten vol. Echte kampeerders zijn ook door zetters. Die laten zich ni.et afschrikken door minder mooi weer", meldt R. van der Burg van de Katwijkse VW. Wat hij opvallend vindt, is dat er weinig mopperaars onder de toeristen zitten. „Ondanks het slechte weer vermaken ze zich. Er is hief ook elke dag wat te doen. Van een kinderspellenmiddag tot de Zo- meracademie, waar je kunt schilderen." Hij verwacht dat de drukte tot half augus tus zal aanhouden, het einde van veel schoolvakanties. Is het in Katwijk al weken druk, in Noord- wijk heeft VW/ANWB-woordvoerster A. de Roos het idee dat het zomerseizoen dit jaar wat later op gang is gekomen. „Sinds vorige week, pas echt. Misschien wel om dat het elders nog slechter is. Maar mis schien ook omdat het weer toch wat bij trekt." Ook Grand Hotel Huis ter Duin in Noord- wijk kreeg nogal wat last-minuteboekin- gen te verwerken. „Mensen die de zon zien schijnen en er toch nog even een paar dagen uit willen zijn", meldt een woordvoerster. Zo zat het hotel het afge lopen weekeinde 'bijna vol'. „Uiteindelijk zaJ dit seizoen niet zo gek veel verschillen van andere jaren. We calculeren ook wat slecht weer in door ook in het hoogsei zoen wat vergaderingen te plannen. En de vaste gasten, die komen toch wel." Al met al worden deze zomer zo'n 7 tot 8 miljoen vakanties genoten in Nederland, is de schatting van Marcus Baltus van Toerisme en Recreatie AVMN in Voor schoten, een samenwerkingsverband van de landelijke VW's en het Nederlands Bureau voor Toerisme. Vorig jaar werden in de maanden juni, juli en augustus - in een zomer die ook niet uitblonk door veel zonne-uren - zo'n 7,7 miljoen vakanties in Nederland genoten. „De berichten over een 'explosieve stij ging' van het aantal last-minuteboekin- gen. geven dus een vertekend beeld", meldt woordvoerder Baltus. „In werke lijkheid vormen die een minimaal per centage van het totale aantal vakanties in de zomermaanden." Volgens zijn organisatie boeren hotels en bungalowparken redelijk tot goed en doen dierentuinen, overdekte attracties en musea goede zaken. Woordvoerster G. Vinke van het Rijksmuseum voor Volken kunde beaamt dat het 'aardig druk is': „Neem de extra activiteiten die we vooral op zondagen organiseren. In een mooie zomer is de toeloop dan duidelijk minder dan de afgelopen weken." Ook bij Rijks museum van Oudheden is het 'bijna con stant druk', aldus een woordvoerder. PAUL VAN DERKOOU. V Vreemde Gasten lyan Kumar kar uit India lelt mee dat hij n 'very special rson' is. „En hoe td denken jullie it ik ben?", wil -.«$4fü£f9l ij weten. „Ik zie namelijk nog sel erg jong uit." Sarkar, gebo- in in India maar inmiddels )ogleraar in Canada, blijkt 67 ar te zijn. Hij is al weer voor achtste keer in Nederland, .eiden heeft een bijzonder ekje in mijn hart. Dat dateert van 1960, de eerste keer dat ik s student voet op Nederlandse )dem zette. In mijn geboorte- nd en aan de Parijse universi- it Sorbonne heb ik Aziatische Oriëntaalse talen en bescha- ng gestudeerd. Hoewel ik Jen christen ben, beschouw ik liden als mijn pelgrimsoord, at is vanwege de universiteit deze stad, die voor mij een in de belangrijkste ter wereld De sfeer, de bibliotheek, de if, de studenten, het onder- ek dat er wordt gedaan: alles id ik even bijzonder aan deze fliiversiteit." fat Sarkar opvalt, is dat bijna Drcfdereen in Nederland Engels spreekt. „Dat is in maar weinig Europese lan den het geval. Iedereen is hier ook zo beleefd V en behulp zaam. In Japan is men dat ook, maar de mensen daar voelen zich verplicht om beleefd tegen buitenlanders te zijn. In Neder land doen de mensen vriende lijk uit zichzelf." Sarkar raakt niet uitgepraat over wat hij als 'zijn' Leiden be schouwd. Tijdens zijn verblijven in de stad heeft hij bijna altijd gelogeerd in Hotel De Doelen aan het Rapenburg. „Het voelt als een deel van de universiteit, het ligt er vlakbij, is klein en ik voel me er veilig. De hele stad maakt een prettige indruk op mij, met die oude, klassieke at mosfeer. Het is er schoon. Ik voel me er thuis." „Toch ging er wel even een schok door mij heen, toen ik deze zomer na zes jaar weer in Leiden kwam. In plaats van het vertrouwde station zag ik nu een geheel modern complex. Ik ben nogal ouderwets en kan de ze moderne architectuur maar Het echtpaar Sarkar in Leiden. „De hele stad.maakt een prettige indruk op mij, met die oude, klassieke atmosfeer." foto hielco kuipers moeilijk waarderen. Zijn vrouw Juthika vergezelt hem ditmaal op zijn trip naar Leiden. Het echtpaar geniet. „We houden van de natuur. Van bloemen - bijvoorbeeld die we vorig jaar in Keukenhof hebben gezien - maar ook van al die verschillende eenden die in de Leidse grachten zwemmen. Dat vind ik een uniek gezicht", al dus mevrouw Sarkar. geen overbodige luxe. Lampjes, tv's, asbakken: van alles kan er verdwijnen. Bij de telling blijkt dat wc maandelijks zo'n veertig handdoeken 'kwijtraken'. En het gaat soms behoorlijk ver. Gasten die leeggegeten zakjes pinda's en chocoladewikkels dichtmaken en terugstoppen in de minibar en glashard erover liegen." In de Holiday Inn in Leiden worden keurig in de zakken van de badjassen kaartjes gedaan, die vermelden dat ze tegen in koopprijs te krijgen zijn aan de balie. Niet dat het altijd helpt. Volgens general-manager M. Worms verdwijnt er nog steeds een hoop. „Op dit ogenblik is de omloopsnelheid van de hand doeken erg hoog. Van de 40.000 gulden die we per jaar besteden aan het kamerassortiment gaat tien mille naar de verdwenen handdoeken. Je kan ook nooit van tevoren zeggen wie er zich schuldig aan maakt. Ik zag een tijdje geleden in Roozendaal een bekende Nederlander - nee, ik zeg niet wie - een asbakje in zijn zak steken." Het is in ieder geval niet onge bruikelijk dat bekende Leide- naars op onorthodoxe wijze hun hotel laten meebetalen aan hun verblijf. Organisator en im presario René Vallentgoed en ex-voetballer Wout Holverda bijvoorbeeld, sparen allebei as bakken van over de hele wereld. En Vallentgoeds vrienden ken nen zijn gewoonte dus die ne men wel eens wat voor hem mee. „Ik heb ze uit Toronto uit de Golden Tulip, uit Curasao en uit Keulen. Die uit Curasao heb ik gewoon meegekregen. Ik vraag er ook altijd netjes om. Maar als het niet goedschiks kan dan maar kwaadschiks. Die uit Keu len heb ik in mijn zak gestoken omdat ik hem niet meekreeg. Maar over het algemeen is het spul in die hotels de moeite van het stelen niet eens waard. Wout Holverda heeft hand doekken uit Frans Guyana en asbakken uit Haiti. „We zijn met de ploeg ook in Suriname geweest maar daar hadden ze al zo weinig, dus daar heb ik alles maar laten staan. Ach het is wel leuk om thuis iets te laten zien." De Leidse Wethouder Pex Lan- genberg beperkt zich braaf tot de lucifersdoosjes, zeepjes en shampoos. Hij vindt het grote werk maar niets. „Dat is ge woon jatwerk. De verleiding is er wel hoor. maar die kan ik wel weerstaan. Want dat betreft vind ik het een goede zaak dat de naam in grote letters op de handdoeken staat. Zo ga je er niet zo gemakkelijk mee op het strand liggen." Maar volgens de manager van het Bastion in Leiden lig dat toch anders: „Dat weerhoudt ze er heus niet van. hoor. Ik heb wel eens een stelletje meege maakt in het Bastion in Rijswijk, dat kwam tijdens de kerst dine ren. Hele leuke mensen, kerst boompjes op tafel, leuke sfeer, gaven nog een behoorlijke tip. Achteraf gezien was dat mis schien een afleidingsmanoeu vre. Toen ze vertrokken, viel het me op dat de dame zo angstval lig de flappen van haar jas over elkaar hield. Daarna telde ik ge lijk de glazen maar alles was compleet. Toch voelde ik dat er iets ontbrak. Bleek dat ze de kerstboom hadden meegeno- PABLO CABENDA Schiphol Hilton is vooral populair voor de kortstondige bezoekjes MENNOSCHRAVEN* De gemiddelde verblijfsduur in het Schiphol Hilton bedraagt 1,02 dagen'. „Het komt voor dat we gasten hebben die hier alleen komen voor het nemen van een douche", zegt de recep tionist. Kosten: 197,50 gulden. Wie het goedkoper wil houden, spreekt af in de lounge. „De ide ale plek voor het tekenen van contracten." De lounge van het Hilton is voor voetbalmakelaar Bob Maaskant een vertrouwde plek. Het is het enige hotel midden op het Schiphol-terrein (in sep tember krijgt het hotel gezel schap van het nu nog in aan bouw zijnde Sheraton) en van alle gemakken voorzien. Maas kant heeft er net een gesprek met een Japanse collega opzit ten. „Het hotel zelf interesseert me niet zo. maar de drank staat altijd klaar. Soms heb je effe een kamer nodig en dan hoefje maar te kikken en 't is gere geld." Druk. druk. druk heeft Maas kant het. Hij begeleidt tien bui tenlandse voetbalclubs die voorafgaand aan hun eigen competitie een partijtje voetbal in Nederland komen spelen. Hij staat op. zaktelefoon en op- schrijfblok in de hand: „Dan moet ik nu weer weg, want om één uur moet ik op het vliegveld een Schotse speler opvangen. Vakantiegangers tref je niet in het Hilton, waar de gasten zon der uitzondering kort verblijven. Voor zakelijke afspraken of om dat hun vliegtuig vertraging heeft. De KLM 'stalt' er af en toe een groep buitenlanders die een aansluiting hebben gemist en moeten wachten op de volgen de vlucht. 'A dream of a meeting or a nightmare journey, take me to the airport Hiltonstaat er op een verlichte zuil naast de in gang van het hotel. De 266 kamers worden niet eens altijd voor een overnach ting gebruikt. Veel gasten huren er een kamer voor enkele uren. „Sommigen blijven maar vijf minuten", zegt de receptionist. „Huren een kamer om zich even te verfrissen en gaan dan weer weg om hun volgende vlucht te halen." Een verfrissing die bijna 200 gulden kost: het kortingstarief voor day-usevan een eenpersoonskamer. „Want of je nu vijf minuten of zeven uur blijft, de kamer is daarna al tijd vies. Een overnachting kost 475 tot 500 gulden. Sue Potter verblijft relatief lang in het Hilton. Samen met haar dochter Lucy is ze vier daagjes uit Amerika over ('We're British om op zoek te gaan naar woonruimte en een school. „Mijn man heeft een nieuwe baan, in Nederland. Hij gaat hier een bedrijf in biotechnolo gie opzetten. We gaan eind au gustus verhuizen, maar zijn nu even een paar daagjes hier om het een en ander te regelen. We willen in de buurt van Leiden gaan wonen, want Lucy gaat waarschijnlijk naar de British School in Voorschoten. Omdat we toch in deze regio moeten zijn, leek het ons handig op het vliegveld te blijven." Aan één van de tafeltjes in de lounge zit P. Kielholtz te wach ten op een Britse zakenrelatie. „U begrijpt wel dat hier vreselijk vaak wordt afgesproken. Het is hier in de lounge vaak zo druk dat je niet eens een stoel kunt vinden. Dan moet je noodge dwongen een kamer huren. Kielholtz is eigenaar van een chemisch bedrijf, dat is geves tigd in het Spaanse Malaga. „Dus ik reis zelf ook veel. De ene week zit ik in Amsterdam, de andere week in Malaga. Dat ik hier kom, is gewoon handig vanwege de ligging van het ho tel. Als er met buitenlandse connecties contracten getekend moeten worden, spreek je hier af. Daarna gaan ze toch gelijk weer naar huis. Als ik zelf naar het buitenland moet voor een korte bespreking spreek ik ook op het vliegveld af." Een Israëlische zakenman heeft zo te zien weinig lol in zijn be zoekje aan Amsterdam. In een hoekje van de lounge bestu deert hij een stapel papierwerk. „Sinds 1985 ben ik hier een re gelmatige gast. Het is gerieflijk. Ik zit in de landbouw en 90 pro cent van mijn werk speelt zich in Europa af. Soms zit ik hier een paar uren. soms een dag, soms een paar dagen. Dat hangt af van de onderhandelingen." Dat hij soms dagen op het vlieg veld doorbrengt, stoort hem niet. „We zijn hier voor zaken, niet voor de lol." ERNA STRAATSMA OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ HUURMU/AUTO PETER Prijsvoorheeld ford Ka «rai f, 75y pér dag, 100 km vrij Je hebt van die mensen. Die zien op onze Hotel-Cen- traalbus alleen 'Huur Mij!' staan. Plus de zomerse huur prijs: 399 gulden per week. All in. Die gaan dan toeteren en zogenaamd uitnodigend wenken naar onze vrouwe lijke bemanningsleden. Grappig hoor. En dan die eeuwige vraag of we gaan verhuizen... Of heel intelligent: hoe zit het met de onafhankelijkheid van de journalistiek, wanneer jullie je te huur aanbie den? Jawel, een heuse doordenker. Alles valt uit te leggen, natuurlijk. Wij journalisten heb ben er zelfs ons vak van gemaakt. Maar toch, het scheelt een hoop geouwe... dat ons Hotel-Centraalteam gisteren de langverwachte shirtjes kreeg. Precies op de dag dat ons vakantieproject halverwege is. Ja, ja, tweeeneenhal- ve week van de vijf weken zitten er op. trouwe lezer. Op de spiksplinternieuwe, gevaarlijk witte shirtjes prijkt het beeld van de piccolo met het rode pak en de grote neus. die ook op bus en pagina staat. Plus de wervende teksten: 'Hotel Centraal' en 'Leidsch Dagblad'. En tivee kruisjes. Een simpel twee-sterrenprojectje? Nee hoor, het zijn de kusjes van kledingbedrijf Mexx. Dus, lezers: wanneer u een busje van de 'Huur Mij!'ziet stoppen, kijk dan goed of de chauffeur en zijn passagiers deze shirtjes aan hebben. Dat zijn de enige echte Hotel- Centraallui. Ze struinen dag en nacht stad en regio af, van vóór het ontbijt tor na het diner. Op zoek naar her heetste hotelnieuws. Ze spreken hun talen en zijn altijd in voor gouden rips. Eén ding moet u ons maar niet vragen. Waarom die piccolo op onze shirts zo 'n grote neus heeft, die gelukkig wel wat min der rood is uitgevallen dan op de 'Huur Mij!'- bus. We zouden het echt niet weten. En de ontwerper van het ke reltje? Die is op va kantie... Wie op va kantie gaat, ontpopt zich soms, uit 'souve nirzucht' of 'beknib- beldrang', als gele genheids- kruimeldief. foto henk bouwman i De lounge van Schip hol Hilton, een ideale plek voor zakelijke ontmoetin gen. „Het is hier vaak zo druk dat je niet eens een stoel kunt vin den."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17