Zwemmende soldaten als medicijnfabriek Regio Corso is er óók voor de Bio€M€i\^ee Amsterdam neemt proef met goedkope huurhuize f 'Beroemde' olifant Bernhardine drachtig Het huwelijk tussen markt en academie Onderzoek treinongeval duurt nog maanden Twee verdachten na vondst van sporttas met heroïne Vrijgezellen feesten als brave jongens op skates in Vondelpark DONDERDAG 31 JULI 1997 Jan Prins schuift met zijn vinger over de kaart van Den Haag die voor hem op tafel ligt. van de ene Scheveningse straat naar de andere. „Kijk. hier heb je een verzorgingstehuis, en hier nog een. Het leek me leuk het corso ook daar langs te laten gaan. En hier gaan we door een. laat ik zeggen, sociaal wat mindere buurt. Dan zien eens een bloemencorso.'' Het is een beetje zijn evene ment. Vooral dankzij Prins rijdt de bonte bloemenoptocht sinds 1993 weer door Scheveningen. Een paar keer bezocht hij in Katwijk het corso, en wat hem daar trof was de enorme drukte. „Zoiets komt de middenstand ten goede", dacht de voorzitter van de Stichting Federatie van Scheveningse Winkeliersvereni gingen. en hij ging aan het werk. Aanvankelijk probeerde hij zelf van de grond af een eigen bloemencorso te organiseren. Het Rijnsburgs Bloemencorso is onlosmakelijk met de kust verbonden. In drie van de vier dorpen die de stoet vrijdag en zaterdag aandoet, rijden de kleurige wagens over de boulevard. In een serie van drie afleveringen laten vertegenwoordigers van de kustplaatsen zich uit over de (toeristische) waarde van het corso. Vandaag: Jan Prins voorzitter van de Stichting Federatie van Scheveningse Winkeliersverenigingen. maar dat bleek niet haalbaar. Begin jaren tachtig was het Scheveningse corso gestopt we gens geldgebrek, en dat bleek nog steeds het knelpunt. Daar om huurt Scheveningen nu ge woon het Rijnsburgse corso. En ook dat kost 'al gauw 35.000 tot 40.000 gulden', weet Prins. En toch, ook voor een uitge sproken badplaats als Scheve ningen vindt hij het de moeite meer dan waard. „Tijdens het corso ziet het hier zwart van de Sinds twee jaar rijden we weer over de Boulevard, en daar komen veel toeristen op af. En dit jaar komen we ook door een woonwijk. Want het evene maar óók voor de bevolking." „Maar hoewel het bij de schouwers leeft, is het mo om de winkeliers warm te ken", zegt Prins spijtig. de financien hebben we toch nodig. Ik zeg dan: goq vrijdagavond de winkels q doe wat acties, verkoop eej tétje. Maar sommigen zie gewoon weinig in." Twee winkeliersverenigii haakten eerder dit jaar af. betekent dat we dit jaar door de Keizerstraat gaan genlijk kwam dat wel een bi goed uit, want in die sn winkelstraat kwam het q steeds vast te zitten." „Al met al wordt het er makkelijker op", consta Prins. „Ik moet zeggen da bloemencorso hier niet zo als in Rijnsburg, Noord wij Katwijk. Maar door het c jaarlijks terug te laten W hoop ik dat daaraan iets va dert." PETER VAN EGMOND Jan Prins voor het Scheveningse Kurhaus, waar het bloemencorso vrijdagavond langsrijdt „Als er één evene ment veel publiek trekt, dan is het wel een bloemencorso." foto hielco kuipers Het menselijk lichaam is in een permanente staat van oorlog. Meeliftend op een uitgemeste wolk snotdruppeltjes of onder gedoken in een half doorbakken balletje gehakt, proberen virus sen en bacteriën via slinkse we gen bezit te nemen van de ves ting. Het afweersysteem weet gelukkig vaak een antwoord op deze biologische oorlogshande lingen met guerillatactieken. Zonder ziek te worden rekent het lichaam genadeloos af met de terroristische micro-organis men. Een belangrijk wapen in deze strijd zijn antilichamen: eiwit ten die cellen in de bloedstroom produceren tegen de indringers. De antistoffen hechten zich aan de ongenode gasten waardoor ze inactief raken en snel kun nen worden afgebroken. Al hal verwege de jaren zeventig ont dekten wetenschappers dat de antilichaamproducerende cel len ook buiten de bloedstroom hun werk kunnen verrichten. Zwemmend in een bad van 37 graden met de juiste voedings stoffen zijn ze heel goed in staat om antistoffen te maken tegen uiteenlopende zaken als onder delen van een bacterie of een kankercel. Bij Centocor is deze techniek basis voor de produc tie van uiteenlopende medicij- „Om antistoffen te produceren, worden witte bloedcellen ver smolten met tumorcellen", ver klaart P. Tetteroo, directeur pro ductie bij Centocor. „Op die manier combineren we onster felijkheid van de tumorcel met de antistofproductie van de wit te bloedcel. Zo onstaan zoge naamde hybridoma's, antistof- producerende cellen, die in een kweekcultuur goed kunnen groeien. Deze voorbereidende werkzaamheden worden meestal door onderzoeksgroe pen op universiteiten verricht. De verschillende cellijnen, die elk een specifiek antilichaam maken, worden vervolgens in de Amerikaanse vestiging van Centocor in Malvem, Pensylva- nia, uitgebreid getest op de aan wezigheid van virussen en an dere ziekteverwekkers. Tenslot te komen ze diepgevroren naar Leiden, waar ze in grote vaten worden opgekweekt..Aan de bovenkant van het vat druppelt voedingsoplossing erin en aan de onderkant tappen we het weer af om vervolgens de antili chamen eruit te isoleren." Acht weken lang kan zo'n kweek blijven produceren. „Omdat er cellen sneuvelen en het medicijn geheel zuiver moet zijn, worden er zeven tot tien verschillende zuiveringsstappen doorlopen. Uiteindelijk maken we met een kweekvat van 500 liter in twee maanden tijd onge veer 400 gram antilichaam, ge noeg voor 15.000 doses." Anti-lichaam Met deze methode maakt Cen tocor Reopro, een middel dat bloedstolling tegengaat bij hart patiënten die een 'dotter'behandelingondergaan. Het antilichaam blokkeert een stap in de stollingsreactie. Daar naast is er een anti-lichaampre paraat, Panorex, dat bij een be paalde vorm van darmkanker wordt toegepast, in plaats van chemothérapie. „Momenteel werken we aan de ontwikkeling van medicijnen die bij ziekten als reuma kunnen worden toe gepast. Het antilichaam dat we produceren grijpt aan op een van de ontstekingsfactoren, waardoor de ontstekingsreactie wordt afgeremd. Centocor is een van de bedrij ven waar het Science Park het voorvoegsel 'Bio' aan dankt. In 1986, tijdens de hoogtijdagen van de biotechnologische goud koorts, schoten in de Verenigde Staten biotechbedrijfjes uit de grond. Sommigen verdienden een fortuin. Aan deze kant van de oceaan leefde de hoop dat zich in het Science Park een poldervariant van die technolo gische wild-west taferelen zou voltrekken. Tetteroo heeft vrijwel vanaf het begin aan de biotech-rodeo meegedaan en hij heeft de afge lopen tien jaar geleerd dat de praktijk minder romantisch kan zijn. „Ik ben een medewerker met alle littekens", zegt hij over zijn erv aringen met de pieken en dalen die de onderneming heeft meegemaakt. In het begin van de jaren ne gentig werd bijna de helft van de driehonderd werknemers ontslagen omdat een Centocor- medicijn van de Amerikaanse markt moest worden gehaald. Nu maakt het bedrijf als een van de weinige biotech-onder- nemingen winst en wordt er zelfs uitgebreid. „Pas na tien tot twaalf jaar kun je geld gaan ver dienen", constateert Tetteroo tevreden terugblikkend. „Inves teren in de biotechnologie is vooral een kwestie van een lan ge adem." Een goede laagbouwhuurwo- ning voor ongeveer 155.000 gul den is haalbaar, zonder in te le veren op oppervlakte, duur zaamheid en energiebesparing. Met deze conclusie in gedach ten worden in Amsterdam Os dorp als experiment honderd goedkopere eengezins-huurwo- ningen gebouwd. De kosten per woning zijn 155.000 gulden en dat is onge veer 30.000 lager dan gebruike lijk, aldus de Stedelijke Woning- dienst Amsterdam. De J t( komt neer op ongeveer 673 z, den per maand voor een j met een oppervlakte van q j honderd vierkante meter. De proef komt voort uit onderzoek van de dienst l Zj goedkoop gebouwde laagb< y Daaruit blijkt dat behoorlijk n besparen op het bouwprocj j-| de bouwtechniek, bijvoorb tl door standaardcasco's te S( bruiken. Beheersing van bouwkosten is daarbij ooi u langrijk. Geboorte over anderhalf jaar venvacht De 13-jarige Bernhardine wordt moeder. Rotterdams be kendste olifant, die momen teel in Münster verblijft, krijgt over ruim anderhalf jaar een jong. De in 1984 geboren Indische olifant Bernhardine zorgde voor een topdrukte in dier gaarde Blijdorp. Het eigenwij ze olifantje was enorm popu lair bij bezoekers. Ze was het eerste jong van olifantenpaar Irma en Ramon. Vorig jaar werd Bernhardine overgebracht naar een dieren tuin in de Duitse plaats Mün ster om daar te paren met de bul Alexander. De partner van Bernhardine komt van de ren tuin in Tel Aviv. Bernhardine en Alexan blijken uitstekend met elk overweg te kunnen. Dier verzorgers in Münster kon dan ook tevreden vastste dat Bernhardine met sue door Alexander is ged Bernhardine zal in Mün bevallen. De gemidde draagtijd van een olifant draagt 22 tot 24 maanden. De geboorte van Bernha nes jong is een primeur v Europa. Het jong wordt derde generatie die het leve licht ziet in gevangensch De ouders van Bernhardine Alexander zijn ook al in de rentuin geboren. 'Waar wetenschap en bedrijfsleven elkaar ont moeten', belooft de Bio Science Park-folder van de gemeente Leiden. Het idee hierachter is dat het contact tussen de Leidse Rijksuniversiteit en onderne mers voor beiden gunstig werkt. De door bezuinigingen geplaagde wetenschappers krijgen zo extra mogelijkhe den voor onderzoek, terwijl bedrijven hoogwaardige ken nis in huis halen. Dit huwelijk tussen markt en academie stond twaalf jaar geleden cen traal, toen de eerste heipaal in de natte polder- grond van de Leeuwenhoek verdween. Hoewel vanaf het begin vooral de biotechnolo gie beeldbepalend is geweest - denk aan stier Herman of genetisch gemanipuleerde tomaten - gebeurt er veel meer: informatica, medicijnfa- bricage, het opzetten van kweeksystemen voor planten, ruimtevaart en medi sche technologie. Inmiddels hebben er zich 28 andere bedrijven gevestigd met in totaal 1700 werknemers. Het voorvoegsel 'Bio' dekt dus niet helemaal meer de bedrijfssa- menstelling van het Science- park. Ook de samenwerking met de universiteit is niet altijd even duidelijk. Wat er wel aan de andere kant van de spiegelglazen gevels ge beurt, wordt belicht in een serie verhalen. Vandaag in het zevende en voorlopig laatste deel: Centocor. Pedro Tetteroo staat voor het hoofdgebouw van Centocor. waar vaten met cellen de medicijnen pro duceren. Rechts wordt gebouwd aan de nieuwe productiehal. „Investeren in biotechnologie is vooral een kwestie van een lange adem.foto henk bouwman Het duurt nog zeker drie maanden voordat Railned het onderzoek heeft afgerond naar het treinongeval in Hoofddorp afgelopen vrijdag. Toen raak ten twee passagierstreinen el kaar in de flank, waarna ze ontspoorden. Enkele mensen raakten licht gewond. Ook jus titie in Haarlem heeft, zoals gebruikelijk, een strafrechtelijk onderzoek ingesteld. Railned is een onderdeel van de NS, maar rapporteert als onafhankelijke instantie di rect aan de minister van Ver keer. Het ongeval in Hoofd dorp is volgens Hoofd Spoor wegveiligheid van Railned, W. Vriesendorp. ingedeeld in klasse 1. Naast gesprekken met machinisten en trein dienstleiders moeten de auto matische ritregistratie (een soort zwarte doos in treinen), de opnamebanden met veilig- heidsgesprekken, het remge- drag en de beveiliging gede tailleerd worden onderzocht. Het onderzoek van het OM in Haarlem richt zich op de mogelijke schuldvraag van be trokkenen. Volgens persoffi cier C. Hemmes staat daarop volgens artikel 165 WvS maxi maal zes maanden celstraf. Bij opzet (art. 164) kan dat oplo pen tot vijftien jaar celstraf. Het OM wacht volgens Vriesendorp meestal het on derzoek van Railned af voor dat het zelf juridische conclu sies trekt. Het rapport wordt openbaar gemaakt zodra het naar de minister gaat. De Transportongevallenraad, die tot doel heeft met veiligheids adviezen te komen, is zijde lings bij het Railned-onder- zoek betrokken. Nog niet be kend is of de raad een eigen onderzoek instelt. HAARLEMMERLIEDE ANP De politie heeft in Haarlemmerliede twee mannen aangehouden die in hun auto een sporttas met veertien kilo heroïne vervoerden. De 36-jarige verdachten komen uit Beverwijk en Haarlem. Ze zijn na hun aanhouding in voorlopige hechtenis genomen. Twee sur veillerende boswachters spraken de verdachten vlak voor hun aan houding aan in het recreatiegebied Spaarnwoude. Ze hadden het idee dat de mannen afval aan het uidaden waren en controleerden dit. De twee vielen op door hun nerveuze gedrag. De boswachters zagen bovendien twee verdachte pakjes in de auto liggen. De bos wachters zijn weggegaan maar waarschuwden meteen de politie. Die hield de verdachten aan. Rage onder dertigers en veertigers Het vrijgezellenfeest van een groepje mannen uit Naaldwijk begint nuchter. Skaten in het Vondelpark doen ze liever zon der drank. Als brave jongens rij den ze in een klasje achter in structeur Frank aan die de be ginners les geeft. Onderweg glu ren de mannen naar mooie vrouwen die in strakke korte broekjes en half ontbloot bo venlijf 'cool' voorbij skaten. In het Amsterdamse Vondel park is het skate-toerisme enorm toegeslagen. Nog nooit eerder was de beroemde stads tuin zo overbevolkt met 'schaat sers op wielen' als tijdens dit zomerseizoen. Een dagje Am sterdam beperkt zich niet meer tot de Wallen en de Albert Cuypmarkt: skaten in het Von delpark is tegenwoordig ook een 'must'. Bedrijven uit heel Nederland geven hier hun per- soneeisfeestje: samen skaten schept een band. Verreweg de trouwste klanten van buiten de stad zijn vrijgezellen-partygan- gers: voordat ze het nachtleven onveilig maken, moet de aan staande bruid of bruidegom op wieltjes een topprestatie leve- Frank van der Hoek (33), een verpleegkundige die deze zo mer is 'opgeklommen' tot ska- teverhuurder, lacht zich rot. „Ik verdien goed geld, komende winter hoef ik niet te werken." Even voorbij een ingang van het Vondelpark staat zijn houten schuurtje met skates in allerlei soorten en maten, 7,50 per uur voor één paar, inclusief knie- en polsbeschermers. Een les kost een tientje. Op een gewone zondag heeft Van der Hoek al gauw zo'n 450 klanten. Dat ska ten juist dit jaar nog veel popu lairder is geworden, wijt hij aan de Elfstedentocht. „Nederlan ders zijn schaatsgek. Skaten is schaatsen op wielen met dit verschil dat je geen last heb van kou." Dertigers Groothandelaren in skates heb ben een nieuwe doelgroep ont dekt: dertigers en veertigers met een goed inkomen die iets aan hun conditie willen doen. Tot nog toe was hun carrière be langrijker dan een strak li chaam, maar inmiddels gaat dat hangende buikje toch irriteren. Deze mensen zijn wèl trendge voelig: als ze dan toch moeten lijnen, gaan ze liever skaten dan fitnessen, die sport is inmiddels achterhaald. „Met gemak leg- paar skeelers. Er zijn groothan delaren die zich nu al rijk reke nen". vertelt Van der Hoek. In Nederland is de rage een paar jaar geleden begonnen on der jongeren tussen de tien en vijfentwintig jaar. Het gaat hier om 'stuntskaters' die keihard over trapleuningen, stoepran den en bankjes scheuren. De 'half-pipe', een U-vormige baan van ruim 3,5 meter hoog, is hun vaste speelplaats waar ze salto's en metershoge sprongen ma ken. Stuntskaters, die inmiddels ook aan internationale wedstrij den meedoen, hebben hun ei gen kledinglijn: wijde broek met het kruis op de knieën, pet ach terste voren op het hoofd. De nieuwste mode is een T-shirt met V-hals. Dertigplussers voe len zich absoluut niet aange sproken tot deze scene. Om de ze doelgroep toch te bereiken wordt het skaten nu veel meer gepromoot als recreatiesport waarbij het accent is verscho ven van stunt naar ontspan ning. Duitsland heeft de 'oudere jongere' al eerder ontdekt en heeft Nederland als hèt 'Skate- land van Europa' inmiddels van de eerste plaats verdrongen. String Skaten in het Vondelpark is zien en gezien worden. Nog nooit heeft verhuurder Frank van der Hoek een rijder in string gezien, „dit is niet het Central Park in New York", maar „meisjes ge kleed in slechts twee stukjes ka toen zijn zeker niet uitzonder lijk." Onder volwassenen bevin den zich overigens meer vrou welijke dan manlijke skaters. Vrouwen hebben minder last van schaamtegevoel en durven makkelijker in het openbaar te stuntelen. Mannen gaan pas de straat op als ze het echt goed kunnen. Sommigen leren het nooit, vertelt skate-instructeur Frank Onink (24). „Mensen van wie je zegt: 'Laat maar, ga lekker iets anders doen'. Ze hebben er dan absoluut geen gevoel voor. En gelsen zijn het ergst. Die heb ben zo'n hopeloze motoriek. Ze schaatsen nooit en hebben gro te moeite om de juiste balans te vinden. Maar als je motorisch een beetje normaal in elkaar steekt, skate je al gauw een eind weg. In korte broek van het ene naar het andere terras, lekker der kan haast niet!" Nog nooit was de Amsterdamse 'stadstuin' zo overbevolkt met 'schaatsers op wielen'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16