aadsleden oorschoten j)p Internet 'De pijn valt meestal wel mee' Vurige opstoker Leiden Regio 'Volgens mij waren die groene mannetjes met hoorntjes dronken' Drugsdealers verkochten aan minderjarigen Oegstgeestenaar bestraft voor zomer vol excessen diefstallen p Duinrell HANDEL Kfl WANDEL iuto in beslag ^intratuin Touwtrekken in Koudekerk 9NDERDAG 31 JUL11997 chef hans jacobs. 071-5356414. piv -chef rudolf kleun. 071-5356436 deer sen'ice, milieu ontzien gemeenteraadsleden in Voorschoten krijgen de vol- Ba nde raadsperiode een aansluiting op Internet. De be ëdigde informatie kunnen zij dan op de gemeentelijke tt< e vinden. Ze krijgen dan geen dikke pakketten met nc adsstukken meer in de brievenbus. Het initiatief gaat 99 leen door als een proef met een aantal raadsleden Diagt. '•"oi deze wijze wordt meer ser- aan de raadsleden geboden wordt het milieu ontzien. Er eft minder papier te worden jruikt", is de motivatie van •antwoordelijk wethouder H. iits. Voorschoten heeft zijn 'j ernetpagina deze week uitge leid. Tot afgelopen maandag jren alleen het e mailadres en n foto van de binnenplaats n het gemeentehuis op te pen. De gemeente heeft het doel n de pagina te laten groeien Uphenaar gaat etroffen Poolse fkevan der toolen ])e Poolse stad Jelenia Góra, e officieuze zusterstad van irschoten dimitri walbeek tot een volledig burgerinforma tiesysteem. Nu staan alle raads leden al met naam en adres op de pagina's. Ook staan de tele foonnummers van alle ambte naren op de pagina's vermeld. De gemeentelijke voorlich tingspagina en de evenemen tenkalender zijn voortaan ook op het adres te lezen. De ko mende acht maanden wordt de internetpagina beetje bij beetje uitgebreid. Suggesties van ge bruikers worden daarbij op prijs gesteld. De site is bereikbaar via: http: //www. voorschoten.hol.nl ienaan den run (s-( e vloedgolf in de Oder. Een e ij tak van de rivier, de Bobr, i eeft het middeleeuwse stadje Jen kleine week onder water :zet. Wil Klaassen van de ini- itiefgroep stedenband Al- ihen aan den Rijn - Jelenia ïóra gaat komende week de chade opnemen. Om daarna en gerichte hulpactie op j^ouw te kunnen zetten. „Het water is ondertussen ezakt", vertelt Klaassen. Maar het heeft veel vemielin- en aangericht en niet alleen |an de huizen. De loco-burge- ïeester van Jelenia Góra, Ta- eusz Lewandowski, heeft me iten weten dat er fikse schade aan straten, bruggen en rio ting. En ook de waterzuive- naar zwaar zusterstad ringsinstallatie heeft onder de J overstrominggeleden.'' Of de schade aan riolering en waterzuivering de bewo ners van Jelenia Góra bloot stelt aan typhusgevaar, weet Klaassen niet. In de Poolse stad Wroclaw bijvoorbeeld zijn uit voorzorg duizenden men sen ingeënt. Klaassen gaat een dag of tien logeren bij een Pool. die tijdens de Alphense Laura zijn gast is geweest. „Ik wil gaan kijken wat het hardst nodig is. En al^uik half augustus terug ben, wil ik een hulpactie op touw zetten. Een kledinginza- meling bijvoorbeeld." Niet omdat de bewoners een nat pak hebben opgelopen, maar omdat hun woningen en huis raad veel onder het water te lijden hebben gehad. „De ar me mensen in Jelenia Góra zullen moeten bezuinigen op zaken als kleding, om de scha de te kunnen betalen." LEIMUIDEN MARIJN KRAMP vervolg van voorpagina „Jan, je bent uitverkoren," grijnst zijn broer. „Straks ko men ze je nog ophalen. Die groene mannetjes met die ho rentjes op hun hoofd." Jan Koot lacht. Prachtig vindt hij het, die graancirkels in zijn tar weveld aan de Herenweg in Leimuiden. „Hoe ze het geflikt hebben weet ik niet, maar het is ze wel gelukt." Met 'ze' bedoelt Jan de lui die zich het afgelopen week eind waarschijnlijk verveelden en dachten 'kom laten we eens een cirkel in het graan maken'. „En het is een goed geslaagde grap. Alle kranten zijn langs ge weest. Wat zullen ze een lol hebben als ze die openslaan." De cirkels ogen indrukwek kend. Keurig vanuit het mid den is het graan tegen de klok in plat gedrukt. De cirkels zijn met elkaar verbonden door een breed pad. Rondom de kern van de meest oostelijke cirkel loopt één brede ring. Van de andere kem is de doorsnede kleiner. Daar omheen lopen nog twee cirkels. Het lijkt alsof de makers hun patroon niet hebben afgemaakt. Alsof ze geen tijd hadden om de tarwe' die tussen de kern en de cirkels nog fier overeind staat, plat te leggen. „Echt vakmanschap", vindt Koot. „Het is keurig rond". Een familielid dat de cirkel ook even inspecteert komt tot een andere conclusie. „Hé, Jan," gilt ze vanuit de andere kern. „Kom hier is kijken. Hier zijn ze uitgeschoten." Het gevolg loopt ernaar toe en kijkt naar de plaats waar de cirkel niet hele maal rond lijkt. Jans broer schiet in de lach. „Volgens mij waren die groene mannetjes dronken toen ze probeerden te landen en hebben ze die scho tel een beetje wankel aan de grond gezet." Als de bezoekers wat beter kijken zien ze dat de oneffenheid het gevolg is van een spuitpad. Het pad waar over de machines rijden loopt dwars door het land en 'hapt' een stukje uit de cirkel. De ma kers zijn waarschijnlijk ook over dat pad gelopen, denkt Jan. Andere sporen zijn er niet. 'Rassendefilé was prachtig' wassenaar Dat renbaan Duindigt gisteren zo goed werd bezocht tijdens de Dag van het Paard heeft meer oor zaken. Meer dan 6300 bezoe kers kwamen volgens renbaan directeur Robert Milders opda gen omdat bijvoorbeeld de re clame voor het evenement stukken beter was dan vorige jaren. „We hebben ook meer sponsors. En het weer was goed. Bewolkt en af en toe een spetter. Dat is voor ons ide aal", aldus Milders. Volgens de directeur waren de achtspannen, waaronder die van Nederlands Kampioen IJs brand Chardon, hét hoogte punt van de dag. „Ook de Ko ninklijke stal departementen waren om te smullen. Het ras- sendefilé was prachtig. En met de rodeo/westemdemonstratie werd de dag spetterend afge sloten", volgens de enthou siaste directeur. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Wiskundeknobbel wint prijs op olympiade oegstgeest maarten keulemans Fokko van de Bult uit Oegst- geest heeft een zilveren medail le gewonnen op de 38e interna tionale wiskunde-olympiade in het Argentijnse Mar del Plata. De scholier haalde 28 punten en sleepte daarmee een van de twee Nederlandse zilveren me dailles in de wacht. De andere medaille ging naar Johan Bos man uit Renkum. die 27 punten De organisatie is zeer in haar nopjes met de prestatie. „Nederland behaalde voor het laatst in 1983 twee zilveren me dailles. We zijn dus reuze trots", aldus ploegleider Sander van Rijnswau vanuit Mar del Plata. Behalve de twee zilveren me dailles veroverde het Neder landse team ook twee eervolle vermeldingen. Aan de olympia de deden 460 scholieren uit 82 landen mee. Nederland was vertegenwoordigd met zes deel nemers, die tevoren via landelij ke voorrondes werden geselec teerd. De olympiade is een jaarlijkse competitie voor leerlingen van middelbare scholen. Het is de oudste wetenschappelijke olympiade: de eerste werd in 1959 in Roemenië gehouden. den haag/rupwetering dimitri walbeek Langzamerhand hadden de twee mannen een aardig bedrijfje voor handel in soft drugs opgezet. Tenminste, dat dacht een 39-jarige man uit Rijpwetering. Hij had een bedrijfsauto met telefoon geschonken aan zijn 29-jarige partner uit Rijnsburg. Die zou op bestelling softdrugs leveren aan wie het maar wilde in Noordwijk, Rijnsburg, Sas- senheim en omliggende dorpen. En alles binnen de regels van het gedoog beleid in dit gebied. Ze begonnen net zo'n vijftienhonderd gulden per maand te ver dienen. Ook was een vergunning bij de Ka mer van Koophandel aangevraagd. Gisteren stonden beide mannen echter voor de poli tierechter in Den Haag omdat uit onder zoek van de politie was gebleken dat niet al leen aan coffeeshops en meerderjarigen was verkocht. En een onderzoek naar de verkoop van harddrugs vanujt de bedrijfs auto loopt nog. Hoe dit uit de hand kon lopen werd giste ren niet beantwoord. De twee verdachten kwamen niet opdagen. De man uit Rijpwe tering had wel een advocaat gestuurd. Zij probeerde haar cliënt volledig vrij te plei ten. Hij wist volgens haar niet dat de Rijns burger aan minderjarigen verkocht. Alle il legale praktijken waren buiten hem om ge gaan. „Hij heeft alleen de softdrugs gele verd", zei ze. De officier van justitie oordeelde anders. Volgens haar is het ook voor de man uit Rijpwetering een overtreding van de Opi umwet. Omdat hij van die verkoop geweten moet hebben. Zij eiste zes maanden on voorwaardelijke celstraf en een boete van zesduizend gulden vanwege de inkomsten. De advocate vroeg daarop om dienstverle ning omdat de voormalige verslaafde uit Rijpwetering in de cel niet weer 'met ver keerde mensen' in aanraking wilde komen. De rechter veroordeelde hem tot 240 uur dienstverlening. En zesduizend gulden boe te. De zaak tegen de Rijnsburger komt later voor. Hem wacht een zwaardere straf om dat hij degene was die de softdrugs aan minderjarigen heeft verkocht. Ook loopt er nog een onderzoek van de Centrale Inlich tingen Dienst (CID) naar hem vanwege de vermeende handel in harddrugs. den haag/oegstgeest s RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36. FAX 071-532 19 21 ibekenden hebben gisteren Duinrell drie gasten van hun rijirtemonnee beroofd. Een 18- ige Duitse raakte haar beurs •t 200 Mark kwijt en een 30- J5 ige Brit werd eveneens van al w n geld beroofd. Dank zij be- ddeling van de politie bij de kon de man naar zijn va- ntieverblijf in Nijmegen te- iegreizen. Een 28-jarige Leide- ar werd 150 gulden armer, n portemonnee, waarin ook kele bankpasjes, werd uit een dingkluisje van het Tikibad stolen. Inverlicht, nverzekerd en under papieren Tatoeëerder Eus de Bruin vindt hygiëne en zorgvuldigheid van levensbelang n automobilist trok gister- cht de aandacht van de poli toen hij zonder verlichting er de Kruisweg in Woubrugge :d. Eenmaal aangehouden or de agenten bleek de auto verzekerd en de bestuurder, •jarige Alphenaar, geen rijbe- js te hebben. De politie ver- jedde dat de man onder in- ted van verdovende middelen keerde. )e Alphenaar weigerde ech- aan een bloedproef mee te rken. Zijn auto werd in be- g genomen. hen aan den run n 27-jarige Alphenaar is giste- aangehouden in een onver- eerde auto. Bij de controle rd ook duidelijk dat de eige- ar, een Hagenaar, nog 34 an- re auto's op zijn naam had an. In opdracht van de offi- r van justitie is de auto in be- g genomen. leiden» eric de jager De zomer onthult verborgen kunstwerken. Wanneer de zon schijnt en t-shirts en korte broe ken uit de kast komen, verschij nen bij de dragers van een ta toeage, daar waar op koudere dagen saai textiel te zien is, bonte huidschilderingen. De tattoo is populair: in Leiden kan je inmiddels bij drie winkels een tatoeage laten zetten. Naald kunstenaar Eus de Bruin, werk- naam Tattoo Eus, is tatoeëerder van het eerste uur in de sleutel stad. Hij beoefent al meer dan tien jaar een kunstvorm waarbij hygiëne en zorgvuldigheid van levensbelang zijn. „Tien jaar geleden zag je voornamelijk fantasieloze tat toos met veel zwart. Tegen woordig zijn tattoo-ers meer interesseerd in kunst. De tatoe ages zijn professioneler en artis tieker. De tatoeëerder van van daag kan ontwerpen en tekenen en daardoor is de tattoo ook toegankelijk voor een ander slag mensen. Je kunt nu niet meer zeggen 'dat is een typisch per soon voor een tattoo en dat niet'. Ik heb meer dan veertig duizend ontwerpen in mijn boeken staan, er is voor ieder wat wils." Als voormalig recla metekenaar deed Eus de Bruin ervaring op in het grafische vak. „Ik was toen al geïnteresseerd in tatoeages. Elke keer als ik zo'n primitieve, zwarte tattoo zag, dacht ik: 'dat kan ik beter'. Een tatoeage zetten is een ten slotte grote verantwoordelijk heid. De klant zit er zijn hele le ven mee." Bl ■I A J- v. r Tattoo Eus versiert zijn echtgenote Anita met steriele naald en handschoenen. Daarom is het niet alleen be langrijk een goed ontwerp te kiezen. De tattoeëerder moet ook vakbekwaam zijn. „Er is geen school waar je het vak kunt leren", zegt Tattoo Eus. „Je kunt nergens een diploma ta toeëren halen. Maar er zijn overal ter wereld grote conven ties, waar vakgenoten de nieuw ste technieken laten zien. Ik reis voel rond om op de hoogte te blijven." De bevestiging van be kwaamheid die een ander mid dels een diploma kan tonen, krijgt de tatoeëerder in interna tionale wedstrijden. „Een prijs winnen op een wedstrijd waar de beste tatoeëerders van de wereld aan meedoen geeft er kenning." Een lange rij bekers vormt het getuigschrift van Eus, die vorig jaar nog werd gekozen tot beste mannelijke tatoeëer der van Europa. Tattoo Eus legt de nadruk op steriel werken. „Ik werk uitslui tend met wegwerpmateriaal. Honderd procent hygiëne is een noodzaak. Als je van plan bent een tattoo te laten zetten, loop dan rustig eens een aantal win kels binnen en kijk goed rond. Kijk dan naar de foto's van de ontwerpeh en let ook goed op of de tatoeëerder na iedere klant zijn naald vervangt. De drempel om bij een tattooshop binnen te stappen is vaak hoog. Mensen zijn bang dat ze er meteen aan vastzitten als ze binnen zijn. Dat is niet waar. Kom gerust eens kijken en loop gewoon weer naar buiten als FOTO DICK HOGEWONINC het je niet bevalt. De Leidse huidschilder advi seert klanten die nog niet hele maal zeker zijn van hun eertste tatoeage, er nog eens een nachtje over te slapen. „Het is een grote stap. Als je niet over tuigd bent, moet je het niet doen. Aan de eerste tattoo gaat vaak jaren denkwerk vooraf. Maar als hij eenmaal gezet is, volgt er vaak snel een tweede. Angst voor de pijn is namelijk ook een drempel. Als de naald in de huid verdwijnt, blijkt de pijn echter meestal mee te val len. Voor sommigen werkt een tatoeage zelfs verslavend. Die blijven terugkomen voor meer." Parkeerproblemen verjagen garage uit Leids centrum Garagebedrijf Sasburg is verhuisd van de Garen- markt naar de Flevoweg. „Mijn klanten konden niet voor de deur parkeren", geeft garagehouder P. Sas burg als reden. De par keerplaats en op de Ga- renmarkt zijn gereserveerd voor vergunninghouders. Klanten die toch hun auto voor de deur van de gara ge parkeerden - 'Al was het maar twee seconden' - vonden steevast een bon onder de ruitenwisser, al dus Sasburg. „En die be taalde ik dan voor ze. Een flinke kostenpost, ja." Een deel van de verhuis kosten heeft de gemeente voor haar rekening geno men. In het kader van de stadsvernieuwing krijgen milieubelastende bedrij ven een verplaatsingssub sidie om uit de binnenstad te verdwijnen. P. Sasburg is tevreden met de nieuwe stek. „We hebben hier meer ruimte en m'n klanten kunnen tenminste hun auto kwijt. We kunnen hier al met al beter werken." Sinds de verhuizing is hij niet meer de enige eigenaar van het garagebedrijf. „Ik heb nog acht jaar te gaan en moet aan mijn pensioentje den ken. Daarom heb ik nu vennoten. Om de kosten te delen." dimitri walbeek Een zomer vol excessen van drie 'maten' had een bonte ver zameling van gestolen gebruiks artikelen opgeleverd. Tijdens een zitting van de Haagse poli tierechter J. Kramer gisteren bleek dat zij rond 18 juli 1996 onder meer een verbanddoos, een kruimeldief, een gitaar stemmer en een zaagtafel had den ontvreemd. Drie keer bra ken zij in. waaronder tweemaal in het Pastoraal Fonds aan de Bijweglaan in Sassenheim. De rechter wilde van een van de drie, een 24-jarige Oegst geestenaar, weten of deze buit misschien nodig was om in zijn drugverslaving te voorzien. Hoewel de verdachte bekende een 'weekend-gebruiker' te zijn, waren de diefstallen toch alleen kwajongenswerk geweest. „Wij waren elkaar aan het opsto ken", volgens de man. Uit de rechtszaak bleek dat het leven van de man na die zo mer weer een positieve wen ding had gekregen, concludeer de de rechter. Hij gaat niet meer met zijn maten om. Hij gebruikt geen drugs meer en heeft on dertussen met succes een cur sus sociale vaardigheden door bracht. Waar zijn familie ook de vruchten van plukt. Maar het bleef die zomer niet bij inbreken. In dezelfde tijd weigerde de man een bloed proef te ondergaan toen de po litie hem aanhield in Katwijk. De agenten vermoedden dat hij gedrogeerd was omdat hij agressief en opgewonden rea geerde. „Ik ben panisch voor naalden en infecties door naal den. Dan moeten ze me eerst onder narcose brengen", was het excuus van de man. De offi cier van justitie begreep zijn angst, maar vond dat dat geen reden was om een proef te wei geren. Omdat de man behalve die ene zomer nooit van het rechte pad af was geweest veroordeel de de rechter hem tot 100 uur onbetaalde arbeid als straf voor de diefstallen. De weigering van de bloedproef kwam de Oegst geestenaar op tweeduizend gul den boete te staan. Een 28-jarige mede-verdachte uit Sassenheim kwam niet op dagen. Dankzij de opkomst van een reclasseringsambtenaar die, volgens de rechter, een goede pleitbezorgster voor de man was, werd zijn zaak aangehou den. Een psychologische test moest volgens de aanwezigen eprst maar eens uitwijzen waar om deze verdachte telkens weer terugviel op criminele activitei ten. Zwaar metalen vuurkorf met een royale diameter van 37 cm. Enorm gezellig om tijdens lange zomeravonden bij het vuur na te genieten. Van 49.- voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518 Tel. 071-5322203 koudekerk aan den run Niet minder dan zeventig teams doen vanavond mee aan het touwtrekken op een terrein (achter het bedrijf van Reco) aan de Hogewaard. De teams bestaan uit zeven personen en zijn afkom stig uit de hele regio. Het evenement is op het terrein waar een dag later de 'trekkertrek' op het programma staat. Aanvang 19.30 uur, toegang gratis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15