Culturele stad vol met onkruid 'Regenboogkerk kostbare plek voor velen' Kerk Samenleving Bollenstreek blijft zich tegen fusie met Leiden verzetten Nieuwe abt Chevetogm DONDERDAG 31 JULI 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356 BOLLENSTREEK MONIQUE WITTEMAN ,.Er is geen draagvlak voor het besluit van het bisdom Rotter dam om de dekenaten Bollen streek en Leiden te laten fuse ren.'' zegt de voorzitter van het dekenaal bestuur Bollenstreek A. van den Anker. ..De weg die het bisdom heeft gekozen, om op korte termijn een fusie tot stand te brengen, is niet goed." aldus Van den .Anker, die sa menwerken op zich overigens een prima zaak vindt. Deken J. Straathof heeft zijn conclusies al eerder getrokken. Hij is na der tien jaar deken te zijn geweèst afgetreden. Zijn voorbeeld wordt nu gevolgd door anderen - vrijwilligers en medewerkers - die zich ook niet kunnen vinden in de plannen van het bisdom. Het dekenaal bestuur van de Bollenstreek heeft inmiddels een brief naar het bisdom ge stuurd waarin het blijk geeft van de onvrede die momenteel heerst. Een antwoord daarop is nog niet binnengekomen. Van den .Anker hoopt dat het bis dom de plannen nog iets wil bijstellen en een wat minder ra dicale weg tot samenvoeging kan voorstaan, maar hij vreest dat dat niet meer zal gebeuren. ..Het bisdom heeft de route die gelopen moet worden, im mers al uitgestippeld. Van de huidige veertien dekenaten moeten er uiteindelijk zes over blijven in Zuid-Holland." Een flinke schaalvergroting wordt hiermee ingezet. Nu omvat het dekenaat Bollenstreek nog veer tien parochies en Leiden zes tien. Daar moet één dekenaat van dertig parochies uit voort komen. Binnen de Bollenstreek is er niemand die de voordelen van een dergelijke fusie inziet. Dat samenwerken - ook met Leiden - heel nuttig kan zijn. is de me ning van het voltallige dekenaal bestuur. Maar een snelle fusie - eind van dit jaar moet met de voorbereidingen een begin zijn gemaakt - is volgens het be stuur beslist ongewenst. Het dekenaal Bollenstreek draait goed. „We hebben een directe binding met alle paro chies in de streek, er is verbon denheid en financieel kunnen we ons goed bedruipen. Kortom: ons dekenaat functio neert gewoon goed. Bovendien willen we niet dat een kwestie als deze de inhoud van ons ei genlijke werk overschaduwt. La ten we daar gewoon mee door gaan." Van den Anker is niet van plan het voorzitterschap van het dekenaal bestuur op te geven, ondanks dat ook hij een rustige weg tot intensievere samenwer king met Leiden voorstaat. Hij is van mening dat aan een fusie een goede en gedegen voorbe reiding vooraf moet gaan. .Als je nu aangeeft dat je over een jaar of vijf een samenvoeging wilt bereiken, is dat veel beter. Ik heb helemaal niks tegen Lei den. maar de cultuur van de stad is toch anders dan in de streek. Je moet elkaar leren ken nen. Ik blijf me in ieder geval inzetten voor de belangen in de Bollenstreek." In september hoopt Van den Anker antwoord van het bisdom binnen te hebben. Tot die tijd wil hij ook nog geen overleg voeren met Leiden over de loca tie van het dekenaal bureau, mocht de fusie doorgezet wor den. ..Daar willen we nog niet aan." Wel is het de bedoeling om over twee weken te vergade ren over de voordracht van één nieuwe deken voor twee aparte dekenaten. Het dekenaat Lei den functioneert al langere tijd zonder deken. Deken Straathof van de Bol lenstreek, die op 30 juni ontslag is verleend, neemt op 29 augus tus officieel afscheid. BEROEPINGSWERK GEREF.KERKEN Beroepen: te Witmarsum en Pingjum en Zurich(SoW): - Dronnjp. die dit beroep heeft aangenomen. r.drs. M. Develingte Hij is net terug van een vakantie in Frankrijk, waar hij met zijn broers foto's kloosters zijn opleiding te hebben genoten, werd Scholtes in 1969 tot priester maakte van inktzwarte hemels. Pastoor Theo Scholtes (1943, Den Haag) is al- gewijd. Daarna kwam hij terecht in de parochie Bemmel, een plaatsje onder de weer zes jaar verbonden aan de Samenwerkende Kerkgemeenschap in de Me- rook van Nijmegen en vijf jaar later in Amsterdam. Daar werkte hij al veel sa- renwijk waar hij in september gaat samenwerken met een predikanten-echt- men met protestantse collega's. In 1980 werd hij voor negen jaar provinciaal paar. (hoofd) van de Conventuelen in Nederland. Scholtes is lid van de Minderbroeders Conventuelen, een hechte, Franciscaan- Na een uitstapje als pastor van het Nederlands elftal naar het wereldkam- se orde die wereldwijd vierduizend broeders telt. Na jaren in verschillende pioenschap voetbal in Italië in 1990, kwam Scholtes in de Merenwijk terecht. Ook voetballers hebben geestelijke verzorging nodig, althans, zo rede- neerde de organi satie van het WK in 1990. Alle elftallen uit vijf ver schillende landen hadden een pastor toegewezen gekregen en ik was er voor de Nederlanders. Het was een hele ervaring. Ik was een soort ambassadeur van de kerk in een wereldje dat daar ogenschijnlijk niets mee te maken had en wilde hebben. Samen met honderd journalis ten logeerde ik in een hotel in Palermo. Met hen had ik veel contact, ze waren eerst ver baasd dat ik daar rondliep, maar velen zeiden ook dat ze het goed vonden dat de kerk interesse had in de voetbalwe reld. Ik ging in gesprek met die journalisten, niet dat ze dat nou verschrikkelijk hard nodig hadden maar ik was er voor wie mij nodig had. En dat is zuiver Franciscaans. Celibaat Over het celibaat is de laatste tijd erg veel discussie en dat vind ik een goede zaak, hoewel er ook veel onzuivere elemen ten in zijn geslopen. Zo wordt er in deze tijd seks erg belang rijk gevonden, een beetje te be langrijk naar mijn mening. Na tuurlijk, seks hoort bij ons en vroeger werd het onderbelicht, vooral in de kerk. Maar je moet er niet zo overspannen over doen, mensen denken ook wel eens na. De keuze voor het celi baat is er dan ook niet een té gen de exclusieve relatie met een persoon, maar vóór een al gemene beschikbaarheid voor wie mij nodig heeft. Het celi baat betekent in die zin dat je er een andere dimensie bij krijgt, meer ruimte voor andere zaken. Voor mij is celibatair le ven in een communiteit een goede combinatie. Het is inder daad niet goed voor een mens om alleen te blijven, je hebt an deren om je heen nodig. Maar trouwen is niet de enige oplos sing. Mijn hele leven heb ik of in kloosters gewoond, of dicht bij andere broeders. Ik heb ook veel contact met ze, we zien el kaar nu elke maand en gaan dan in gebed. Roeping Ik voel me thuis in de orde en mijn roeping heb ik ook vanuit de orde meegekregen. Je komt uit een bepaald volkje. Die nestgeur inspireert tot het ver richten van je werk. Ik wilde graag priester worden omdat ik mijn plek had gevonden bij de Conventuelen. Steekwoorden van die orde zijn relativeren, ongebondenheid en loyaliteit. We proberen te helpen waar hulp nodig is en zo Franciscus te volgen. In zijn tijd werden melaatsen verbannen maar Franciscus ging naar die men sen toe en hielp ze overeind te blijven. Tegelijkertijd bleef hij verlost van allerlei ballast, zoals bezit. Hij wilde niet alles heb ben want daar word je niet ge lukkig van. Als je alleen datgene wat je echt nodig hebt bezit, is er meer in het leven dan je denkt. Kijk maar eens als je ver huist, de spullen waar je alle maal aan vast zit. Zo proberen wij Franciscaans te leven en dit meteen te koppelen aan gebed en bezinning, want dat is even belangrijk. In Nederland zijn er nog veertig broeders van mijn orde. Vier dagen per jaar komen we met de hele groep bij elkaar en praten we onder meer over maatschappelijke ontwikkelin gen. Daar sluit ik me als pries ter niet voor af. Conventuelen zijn overal inzetbaar en ik ben in de Merenwijk gekomen om dat de orde vond dat ze een bij drage moest leveren aan de oe cumene. Ook dit is in de geest van Franciscus van Assisie. In 1219, in de tijd van de Kruis tochten waarbij duizenden 'on gelovigen' door de Kruisridders zijn omgebracht, bracht Fran ciscus een bezoek aan de isla mitische sultan van Egypte met wie hij vrede sloot. Dat was toen heel apart. Zelf vind ik oe cumene erg belangrijk. Hier in de Regenboogkerk verrijken de gelovigen elkaar enorm omdat ze iets gemeenschappelijks be leven en tegelijk zichzelf blij- PastoorTheo Scholtes: „Steekwoorden van de Conven- tuelenordezijn: relativeren, on gebondenheid en loyaliteit." ven. Bovendien is gebleken dat onze gemeenschap een goede plek is voor gemengd gehuw den, die elders tussen wal en schip vallen. We zijn volledig geïntegreerd in het bisdom Rotterdam en het dekenaat Lei den en proberen daarnaast ge loofwaardigheid naar andere kerken uit te stralen. Deze plek is kostbaar voor CARINE DAMEN vli CHEVETOGNE CIP De monniken van de bene dictijnerabdij van Chevetoa ne in de Belgische Ardennef hebben dom Philippe Van)^ derheyden (56) gekozen tc hun nieuwe abt. Hij volgt Mi chel van Parys op, die eerde deze maand totaal onvei wachts aftrad. Vanderheyde was tot 1982 lid van de nor bertijnerorde. Bekendst monnik in het klooster i oud-bisschop R.Ph. Bar va Rotterdam, die er sinds zij P aftreden in 1993 verblijft. Ba nt is ook in Chevetogne bij d)Cjj benedictijnerorde ingetre den. Van Parys (55) leidde sine a(J 1971 de abdij, die tot 199 lee een monasterium was. D ja| 'Priorij van de Eenheid' on stond in 1925 op initiatie OR van dom Lambert Beaudoii Hij ging in op het verzoe, van paus Pius XI aan de be nedictijnerorde „dat in el w' land één abdij zich zou toe leggen op de studie van he. christelijke Oosten, teneindrai met meer bekwaamheid t werken aan de Christelijk er Eenheid". Doordat alleen dejc Belgische benedictijnen aa dit verzoek hebben voldaai n is Chevetogne de enige oeci Di Viering volgen- Indiase ritus DEN HAAG ANP Ter gelegenheid van vijftig j< onafhankelijkheid van India 15 augustus wordt er die dag Den Haag een eucharistievFKI ring volgens de Indiase ritus j vierd. Daarin zijn ook Indi. e Haag bekendgemaakt. De Rooms-Katholieke Ki viert op 15 augustus het fe van Maria ten Hemelopnemii ee Enkele religieuzen van Indi. afkomst in de religieuze leefj meenschap Hircos in Den H; vieren die dag ook de 50ste afhankelijksdag van hun vad land. Beide feesten worden combineerd in een eucharister viering in de Heilig Hart-kerkou de Haagse Tenierstraat. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1897 Zaterdag 31 Juli LEIDENDe Leidsche kermis heeft "Japie met zijn Rikke tik" niet zoveel geluk aangebracht als vroeger met de Zoeter- woudsche het geval was. De man had weinig of niets te doen. Zijn "voorstellingen" heeft hij daarom maar geëindigd. Hij heeft met zijn kraam de Heerenstraat reeds verlaten. LEIDENOnze gemeente werd gisteren een bezoek ge bracht door een klasse Haarlemsche schoolkinderen, de hoogste klasse eener volksschool, een dertig tal meisjes en jongens van 12-14 jaar. Te 9.45 aangekomen met de Noord-Zuid-Holandsche stoomtram, was men klokslag 10 uren aan het Museum van Natuurlijke Historie op het Rapenburg. Hier werd de afdee- ling zoogdieren en een deel der vogels bezichtigd. Door de welwillendheid van den directeur dezer enorme verzameling werd het groepje geleid door een bekamen gids, die hier en daar inlichting gaf, interessante dieren uit de lcassen nam om de des te beter te doen opmerken en op die wijze den klei nen een paar aangename en nuttige uren deed doorbrengen. Na den middag werd het Museum voor Geologie op het van de Werff park bezocht, nadat natuurlijk eerst dit park met zijn historische bijzonderheden een goede beurt gekregen had. Ofschoon dit Museum voor het publiek slechts op Woensdag- en Zaterdag-middag van 2-4 uren is opengesteld, was voor deze kinderen gereedelijk toestemming gegeven de zeer belangrijke verzameling op dit ongewone uur te bezien. ANNO 1972 Maandag 31 Juli LEIDERDORPHet milieu-bewuste beleid van wethouder E. Drenth levert in Leiderdorp problemen op. Hij weigerde de straten met chemische stoffen te bespuiten en wist zo de lucht en de gnmd zuiver te houden voor mens, dier en plant. De planten beginnen nu echter welig te tieren en dat is altijd toe te juichen, behalve als het tussen de tegels van de fietspa den gebeurt. De tegels worden weggeduwd door het opmar cherende onkruid en dat levert op net Engelendaal gevaarlij ke situaties op. Het laten wegschoffelen is een onbetaalbare en langdurige zaak. Een automatische schoffelmachine is waarschijnlijk nog niet uitgevonden. De gemeente blijft zoe ken naar een metnode die net milieu onaangetast laat. LEIDENWanneer de raad daar in de vergadering van 7 au gustus mee akkoord gaat, zal de gemeente Leiden een bedrag van ƒ5.500.000 van de Bank der Nederlandse gemeenten le nen. Het geld is voor ƒ2.500.000 bestemd voor het bouwrijp maken van het plan Merenwijk, voor ƒ1.500.000 voor de fi nanciering van routine-investeringen van de nutsbedrijven en voor 1.500.000 voor consolidatie van vlottende schuld. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Graag wil ik reageren op het ar tikel van woensdag 23 juli 'Een zame strijder tegen het vuil in Leiden'. Wij willen mijnheer Verhagen hartelijk danken voor zijn inzet, wij staan honderd procent ach ter hem. Ook wij ergeren ons al jaren groen en geel aan het on kruid en zwerfvuil in Leiden. Schamen doen wij ons voor de toeristen die onze stad bezoe ken. Leiden, culturele stad, zo wordt de stad genoemd (en be schreven), maar voeg er maar rustig aan toe, en ...vuile stad! Zelf wonen wij al zo'n 20 jaar in de Merenwijk - 15 jaar op ons huidige adres. Eén keer in deze 15 jaar heeft de gemeente grondig gereinigd, de straat leek veel breder. Ik moet steeds bel len of er weer gesnoeid wordt of geveegd. Ik was blij toen ik 's morgens vroeg het gemeente wagentje met zwaailicht hoor de. nadat ik een dag eerder ge beld had. Maar helaas, een te leurstelling, het gebeurde weer niet grondig, er was praktisch geen verschil. Maar ook de bewoners moe ten meewerken. Vaak zie ik ze snoeien en later als hun werk klaar is, zie ik dat het aanvegen kennelijk te veel gevraagd was. Inderdaad, zoals mijnheer Ver hagen zegt: stoepje vegen is er niet meer bij. Ook in onze wijk is dat zo. Je schijnt ouderwets te zijn, als je in een schone woon omgeving wilt leven. Ik hoop dat de gemeente hier iets aan doet. Op de Kokkelbank stond een metalen bank, die - terwijl hij nog goed was - werd vervangen voor een houten. Toen ik vroeg, waarom hebben jullie dat ge daan, verbaasde mij het ant woord: „Wij willen één geheel in de wijk". Dan vraag ik me af, wat is dit voor beleid. Als jullie zo krap zitten, gebruik het geld dan op de juiste manier. In dit geval: bestrijdt het onkruid, dat is veel belangrijker. De bank stond er nog maar net of de eer ste vernielingen waren al zicht baar. Dus wij hopen dat heel Lei den schoon wordt, niet alleen in het centrum, maar ook er bui ten. Laten wij eerlijk zijn, wij beta len er allemaal aan mee. En bewoners: pak de bezem en zorg er ook zelf voor dat je woonomgeving aantrekkelijk blijft. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B M. Essenberg, J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjunct a.i.) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 Redactie: 071-5321 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 i 071-5143 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijs rt n het abonnementsgeld, ontvangen j; korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 15 e LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN D Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicaphebben), is een samenvatting i het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblai geluidscassette beschikbaar Voorinformatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken ai Lectuur, Grave) k< VVD'er Blom en de doodstraf In uw artikel van maandag 28 juli 'De maatschappij zit niet meer lekker in elkaar' heeft u perfect de domheid van WD-er R. Blom belicht. Eerst stelt hij dat hij voor de doodstraf is; later citeert u van hem het volgende statement: 'Wie moordt is per definitie ontoerekeningsvat baar'. Hij is zelfs te dom om in te zien dat: 1. Doodstraf gelega liseerde moord is. 2. Hij hier voor is. Eigenlijk zegt hij dus: ik ben per definitie ontoerekeningsvat baar. Ik hoop dat een andere op merking uwerzijds dan ook cy nisch bedoeld was: 'Sinds 1982 maakt Blom deel uit van het WD-keur korps'. De kop boven het artikel had van mij dan ook mogen zijn: 'Deze leider van de maatschappij zit niet lekker in elkaar'. x'^mÊÊÊÊÊÊÊÊÊBtÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊBmm Leidenaar Verhagen: pleitbezorger van een schone stad. FOTO HIELCO KUIPERS Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waar op het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant onderte kend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weige ren. N H U I Acaaerruscn zieKennuis vanaT zaterdag 13.00 t/m dinsdag 1a.uu en vanen l woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 - 11.15 uur en van 19 45 - 21 00 uur Special Care Unit. 10 30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19 00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundig Jongerenafdeling: 14 30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur |J RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. klasse I en II daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (Voor vaders tot 21.00 uur) Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC). 14 00-14.30 uur en 18.30-19 Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 ui daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30- 19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19 00 uur, 19 00-20 00 uur(Alleen Tl Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur (uitsluitendvoor partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde e t( neurologie 14 15-15 00 uur en 18.30-19 30 uur, oogheelkunde en heelkunde 14 15-15.00 uur en 18.30-19 00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 00 uur, babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14