Leiden Regio VVV heet nu 'Leiden Promotie' a 'Iedereen moet Leidse vlag hebben' Leiden blijft zoeken naar plek voor circus 1 Leidenaar geruïneerd na ongeluk met drank op Caravan-lening Swift toert volop door regio Verbouwing-lening Onkruid en bomen Nieuwe beursgang legt Brill geen windeieren Bankstel-lening Oriëntaalse markt rondom de Burcht _j DONDERDAG 31 JULI 1997 A C De raadsleden van I J Voorschoten kun nen de gemeentelijke stukken voortaan op Inter net lezen. Stelen A -J In het hotel is wei- 1/ nig heilig of veilig. Kortom, het mysterie van de vermiste asbak, kamer jas en handdoek. Heethoofden tuigen elkaar af leiden Twee werknemers van een pizzeria aan het Noordeinde in Leiden kregen het gistermiddag in hun eigen zaak met elkaar aan de stok. Over en weer vielen er klappen. Eenmaal uitgeraasd ging het tweetal naar een horecazaak aan de Breestraat waar het elkaar weer in de haren vloog. De politie nam de heethoofden mee naar het bureau maar deden geen aangifte. Controle drugspand levert weinig op leiden Na aanhoudende klachten uit de buurt besloot de politie gistermiddag een kijkje te nemen in een drugspand aan de Juli- anastraat. De agenten werden vrijwillig binnengelaten en von den een 36-jarige Leidenaar die 10 gram harddrugs op zak had. De man werd meegenomen en is na verhoor met een dagvaar ding weer naar huis gestuurd. 73 De Leidse VW heet vanaf 1 oktober officieel 'Leiden Pro- 93motie VW'. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer fuseert dan met de Stichting Leiden Promotie, de pas-op- gerichte organisatie die de promotie van Leiden nieuw leven moet inblazen. Het VW-kantoor aan het Stations plein blijft gehandhaafd. Wel krijgt de vernieuwde VW er een extra loket bij, in het voormalige wereldwinkel-ge bouwtje aan de Steenstraat. In het nieuwe kantoor van Leiden Promotie WV ruikt het nog naar verf. Het enthousiasme van directeur Tjeerd Scheffer en pr-medewerkster/orga- nisator Mok van Deelen is er niet minder om. „Zeg nou zelf: kan het Leidser?" foto loekzuiderduijn leiden. maarten Directeur van Leiden P jVW wordt Tjeerd Scheffer, die 8l eerder werd benoemd tot direc teur van de Stichting Leiden Promotie. De oude VW-direc- 4$teur. Cees Hugens. gaat met ervroegd pensioen. Het overige VW-personeel krijgt versterking van waarschijnlijk vier extra krachten. Hoewel de fusie officieel pas in oktober van kracht wordt, gaat Scheffer al in september aan de slag op zijn nieuwe werkplek. Het nieuwe kantoor aan de Steenstraat gaat al over Ieen paar weken open. maar zal naar verwachting pas na enkele maanden volledig draaien. In het nieuwe pand wordt de eer ste tijd vooral kantoorwerk ver richt. De fusie is het sluitstuk van een moeizaam proces, dat be gon toen de VW precies een jaar geleden verkondigde dat het faillissement nabij was. In de nieuwe opzet zit de VW minder krap bij kas: het geld dat Leiden aan toeristenbelasting verdient (drie gulden per toerist die in Leiden overnacht) wordt overgemaakt naar Leiden Pro motie VW. ..Ik verwacht dat er wel het een en ander gaat ver anderen". zegt Scheffer. „Maar het zal gedoseerd gaan." De schrijver Franz Kafka moest hij citeren en de geplaagde oetballer Patrick Kluivert be schimpen. Alles haalde een 41- jarige Leidenaar gisteren uit de kast en iedereen trof blaam. Maar eigenlijk kon hij het voor de Haagse politierechter ge woonweg niet verkroppen dat hij op de Leidseweg in Oud-Ade inder invloed zestien paaltjes hek heeft geramd. Broekzak Hij had al 'vijfduizend keer' die weg gereden, kende als zijn broekzak, maar 22 t vorig jaar had hij gedron- en raakte hij van de weg. lijn woede daarover richtte hij p rechter J. Kramer en 'diens' trafsysteem. „Ik hoef hier niets te zeggen. Het is toch altijd twee tegen een", riep hij verbolgen. Tad een bloedtest ge weigerd na het ongeluk. En dat logisch, volgens de man. waarom liet hij verder in het midden. Maar dat hij daar- zwaarder moest worden 'eroordeeld, kon er bij hem niet De rechter begreep de woede de Leidenaar wel. Hij was jdoor het ongeluk met de be- drijfsbus zijn eenmansbedrijfje kwijtgeraakt. De kosten van "de reparatie en de schade aan de paaltjes en het hek waren hem te veel geworden. ja, u bent toch zelf met drank op gaan rijden", zei de irechter. De Leidenaar heeft ondertus sen wel weer werk. In loon dienst. Maar daar heeft hij de auto voor nodig. Die kan hij oorlopig weer niet gebruiken omdat hij de bloedproef weiger de. De hoeveelheid alcohol was daardoor namelijk onbekend waardoor de officier van justitie ertreding daarom volgens de regels hoog inschaalde. Onvoorwaardelijk Zij eiste twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar voor het weigeren van de bloedtest. Daarnaast moet de man twee duizend gulden betalen. De of ficier eiste ook negen maanden mtzegging van de rijbevoegd- leid. Voor het rammen van de paaltjes eiste zij vijfhonderd gulden boete. De rechter nam dit over, maar toen was de Lei denaar al witheet. „Ik kan net zo goed zwerver worden." Brie send verliet hij de rechtszaal. leiden maarten keulemans Stapels dozen in de keuken. Kringen op de balie waar de koffiepot heeft gestaan. De geur van net-gedroogde verf. Vanuit een zijkamertje het snerpende geluid van een boor. „We zijn bezig een computernetwerk aan te leggen", verklaart Tjeerd Scheffer het geboor. „Dat wordt in de toekomst zeer belangrijk." Die toekomst ziet er volgens Scheffer rooskleurig uit. De or ganisatie waarvan hij directeur wordt, Leiden Promotie VW, verwacht rond de eeuwwisse ling niet minder dan een half miljoen toeristen naar Leiden te kunnen trekken. Met de histori sche binnenstad en de cultuur historische dingen die daar zijn te zien als lokmiddel. Ambassadeur Toch zijn de eerste stappen van Leiden Promotie VW niet ge richt op Japanners of Amerika nen, maar op de Leidenaren zelf. Die zijn immers de beste ambassadeurs van de sleutel stad, zoals Scheffer altijd zegt. De Leidenaar moet weer trots kunnen zijn op zijn stad. Daar om heeft Leiden Promotie VW alvast tegen de duizend vlaggen besteld met het stadswapen er op. In alle formaten. „Iedereen moet gewoon zo'n ding hebben hangen", zegt de kersverse directeur. „Ik vind zelfs dat de gemeente moet ver gaderen met de vlag op tafel. Vandaar, dat we ook tafelvlag getjes hebben besteld. We gaan ze in heel veel maten, pakketten en uitvoeringen aanbieden. Als je wilt, komen we zelfs de vlag- genstokhouder bij je ophan gen." De Leidse vlag, die vanaf be gin september verkrijgbaar is, is nog maar begin van een hele reeks Leidse producten, legt Scheffer uit. Zo moet er in het najaar ook een Leidse kalender komen, die is voorzien van fo to's van het Leidse straatbeeld. „Ik wil dat er een fotografen wedstrijd aan wordt gekoppeld. Zodat we de mooiste inzendin gen kunnen publiceren op die kalender." Leidse lijn Iets anders waar Leiden Promo tie WV snel mee van start wil is 'de Leidse lijn', e waar allerlei Leidse uitgaansin- formatie is te verkrijgen. In het kielzog van de Leidse lijn wil het bureau een eigen Internet-pagi- na openen bij Digitale Stad Lei den. „Als je iets over uitgaan in Leiden wilt weten, moet je niet meer in een krant hoeven bla deren. Je moet gewoon meteen kunnen bellen of op Internet kunnen kijken." Voordat het zover is, moet er nog wel het een en ander wor den vertimmerd aan het pandje bij de uitgang van het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Als de computers en de telefoons zijn geïnstalleerd, krijgt de buiten kant van het pand een verfje. „In de huisstijl: wit met een ge nuanceerd stukje rood erin", zegt Scheffer. De directeur vist een A4'tje onder een stapel folders van daan. En wijst op het gloed nieuwe logo van Leiden Promo tie VW, dat nog maar net is ontworpen. Een uit wilde stre pen opgebouwde schets is het, waarin de letters 'BLP' zijn ver weven. 'Bureau Leiden Promo tie'. zo heette de organisatie van Scheffer aanvankelijk. „Maar dat is nog niet alles", zegt Scheffer. „Als je goed kijkt, zie je dat dit logo eigenlijk een schematische plattegrond van Leiden is. Kijk maar: hier zie je de singels en hier de Vliet en de Rijn. Zeg nou zelf: kan het Leid ser?" leiden eric-j Een circus in polderpark Cro- nesteyn of op het Gorlaeuscom- plex aan de Wassenaarseweg? Er is bijna niemand die daar op zit te wachten. De Rijksuniversi teit Leiden staat niet te springen om een circus op haar terrein te verwelkomen en de gebruikers van Cronesteyn zijn bang voor eventuele overlast veroorzaakt door de komst van een circus. Wethouder A. Pechtold op perde vorige week de namen van de twee locaties omdat het parkeerterrein van de Groen- oordhallen dreigt af te vallen als vaste stek voor een circus. De nieuwe eigenaar Libéma heeft laten weten de voorkeur te ge ven aan het organiseren van an dere evenementen. D. Hogenelst van de afdeling voorlichting van de Rijksuniver siteit Leiden toont zich verrast bij het horen van het bericht dat het Gorlaeuscomplex bij de ge meente in aanmerking komt als circuslocatie. „Heeft de wethou der dat gezegd? Wij weten van niets want we zijn niet bena derd door de gemeente. Bij voorbaat zeggen wij geen 'ja' zijn in eerste instantie natuur lijk niet bedoeld voor een cir cus. Maar we willen best met de gemeente praten. De wethou der moet dan wèl contact met ons opnemen." Jan de Bruin, voorzitter van Volkstuinvereniging Crones teyn, is bang voor de verstoring van de rust in het park als er een circus komt. „Ik ben tegen alles wat onrust kan brengen in Cronesteyn. Ik gun iedereen een boterham, zeker mensen die werkzaam zijn in een circus maar de komst van een circus leidt ongetwijfeld tot overlast in het park en daar zijn de bezit ters van een volkstuintje niet blij mee. De Vereniging Vrienden van Cronesteyn was niet bereikbaar voor commentaar. Toch blijft wethouder Pecht old optimistisch over het vin den van een geschikte plek. „Cronesteyn en het Gorlaeus complex zijn eerste ideeën. Van Cronesteyn wordt 's zomers druk gebruikt gemaakt maar in de winter is het er een stuk rus tiger. Voor het Gorlaeuscomplex geldt het omgekeerde. Daar is het in de zomer een stuk rusti ger dan in de winter. Ik zoek dus een goede plek met vol doende ruimte voor een circus en niet te veel overlast voor om wonenden. Daarnaast moet zo'n plaats goed bereikbaar zijn vanuit het centrum." Pechtold kan zich voorstellen dat de universiteit in eerste in stantie niet enthousiast reageert op de komst van een circus. „Maar volgende maand is er op het universiteitsterrein wèl Cir que Plume dus helemaal afwij zend staat ze er blijkbaar niet tegenover." Volgende week heeft Pechtold een gesprek met vertegenwoordigers van de Rijksuniversiteit. „Een gunstig teken. Dat betekent dat er wordt meegedacht om de stad gezellig te houden. Ook Polderpark Cronesteyn is nog niet van de lijst van de wet houder verdwenen. „Iedereen vindt een circus leuk maar lie ver niet in de eigen voortuin. Zo gaat dat nu eenmaal. Maar in een stad is het geven en nemen. Met 2 en 3 oktober hoor je nie mand klagen over overlast. Ik blijf me inzetten voor het vin den van een goed alternatief voor het parkeerterrein van de Groenoordhallen. Want ik kan me Leiden als stad met meer dan 100.000 inwoners niet voor stellen zonder een jaarlijks cir- met meer ruimte. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden y Breestraat 24, Leiden leiden 65 kilometer. Daarna worden de Zeetour op 24 augustus (40 of 65 kilometer) en de Schieland- tour op 31 augustus (35 of 65 ki lometer) verreden. Op 23 au gustus zijn er bovendien vakan- tietochten van 30. 50 of 80 kilo meter. De routes daarvan zijn nog niet bekend. De Leidse Toerfiets Vereniging Swifttoer rijdt de komende pe riode volop door de Leidse re gio. Zo is er zondag 3 augustus een strandrit. Deelnemers kun nen daarbij kiezen uit een tocht van 35 of 70 kilometer. Een week later is er de zogeheten Waterlandtoer, waar de fietsers zich kunnen inschrijven voor de afstanden 25 of 65 kilometer. Voor zondag 17 augustus staat de Haarlemmermeertocht op de rol, met routes van 35 of de tochten 12.00 uur. Bij De starttijd ligt tussen 8.30 de vakantietochten 9.00 en 12.00 uur. De start is bij het clubgebouw van Swift aan de Willem van der Madeweg. it als eer staat als een huis. Door onze lage tarieven Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 IK De overgang naar de lokale markt van de Amsterdamse ef fectenbeurs heeft het aandeel Koninklijke Brill geen windeie ren gelegd. In de twee handels dagen voorafgaand aan de her introductie klom de koers op de incourante markt met 32 gul den tot 446 gulden. Na een splitsing in de verhouding 8 op 1 startte de uitgeverij gisteren op de lokale markt op 55,50 gul den naar verhouding een kwart je lager dan het slot op dinsdag. De koerswinst van de afgelo pen dagen komt niet onver wachts. Beleggers denken dat Brill als lokaal fonds meer de aandacht trekt dan op de incou rante markt. De splitsing moet de verhandelbaarheid boven dien vergroten. Uitgeverijen, ze ker wetenschappelijke zoals Brill, gelden als stabiele beleg gingsobjecten. Dit jaar startte Brill nog met een koers van 188 gulden. De herintroductie biedt be staande aandeelhouders de mo gelijkheid hun stukken om te ruilen in certificaten zonder stemrecht. Op die manier heeft Brill zich gewapend tegen onge wenste overnamekandidaten. Veel van de stukken behoren tot de families van auteurs, die hun bezit nu makkelijker kunnen verzilveren. Om de handel te kunnen ga randeren heeft Brill zelf 20.000 nieuwe certificaten uitgegeven. De opbrengst hiervan bedraagt 1,11 miljoen. Dit bedrag is ruimschoots voldoende om de kosten van de herintroductie (3 ton) te compenseren. De rest komt ten goede aan het eigen vermogen. Brill is een kleine weten schappelijke uitgeverij uit Lei den. Er werken zeventig men sen. Vorig jaar boekte de onder neming een nettowinst van 1.15 miljoen op een omzet van 15,7 miljoen. Fietsendief snel opgepakt Voorbijgangers meldden gistermiddag dat twee mannen bij het Lammen- schansstation een fiets te koop aanboden. Toen de politie arriveerde, was het duo al met de trein rich ting Leiden Centraal ver trokken. Daar werden beide mannen, een 18-jarige Oegstgeestenaar en een Hagenaar (18) aan de tand gevoeld. Via de in de fiets gegraveerde postcode bleek dat het rijwiel door de Hagenaar eerder op de dag in Den Haag was ge stolen. De bomen op het terrein van het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk in Leiden staan er vredig bij. Vier jaar geleden een referendum voor nodig om ze te behouden. In de achtertuin van het tehuis groeit het onkruid de lucht in. foto dick hogewonino Verwarde vrouw in middenberm Lammenschansweg Een 34-jarige Leidse zorgde gis teravond voor gevaarlijke situa ties op de Lammenschansweg. De vrouw, die een verwarde in druk maakte, lag in de midden berm maar stond ook enkele malen midden op de weg. De politie heeft haar aan hulpverle nende instanties overgedragen. Kooyker koopt Kamsteeggarage niet Kooyker Ginsberg wil een gedeelte van de Kamsteeggarage in Oegstgeest huren en niet kopen, zoals deze krant afgelopen dins dag meldde. Het boekenconcern wil intrek nemen in het pand om er een kantoor- en opslagruimte te vestigen. Als alles goed gaat, vindt de verhuizing in maart plaats. n ons zi zit beter. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Het blijft feest rondom de Burcht. Na een Frans evenement en een zilvermarkt, wordt zaterdag 2 augustus een Oriëntaalse markt gehouden. Meer dan dertig deelnemers veranderen de Nieuvv- straat, het Burchtplein en het Hooglandse Kerk plein in een Oosterse bazaar. Er kan geklommen worden op een Himalaya- klimwand, de Japanse fluit kan eindelijk eens worden bespeeld en er is een origami-demon- stratie. De Leidenaren met Bruce Lee-aspiraties kunnen rond drie uur kijken naar een vechtsport demonstratie van sportschool Jurojin. Alle bezoe kers van de markt kunnen meedingen naar een reis naar Istanbul. Het Rijksmuseum van Volken kunde stelt een voorwerp ter beschikking waar van het publiek moet raden wat het is.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13