Hindoepriester kiest voor 'onthechting' in plaats van euthanasie Kerk Samenleving Werk in de kerk Secretaris Raad van Kerkeii bepleit multireligieuze raad: Internet wapen in strijd tegen groot tekort aan priester* AllCI m Baby's zijn welkom MAANDAG 28 JULI 1997 den haag anp Geen euthanasie maar onthech ting. Wie het lichaam loslaat, laat ook het lijden los. Dat is de boodschap van de Haagse hin doepriester (pandit) Attry Ramdhani. ..Euthanasie is de weg van de minste weerstand.' De jonge pandit (29) mengt zich in de euthanasiediscussie die onder hindoes in Nederland is losgebarsten. Hij heeft zich geërgerd aan de tempelceremo nie die zijn collega S. Tewarie vorige maand opdroeg voor Shanti Paragh. een hindoe met aids die voor euthanasie heeft gekozen. Met offers aan Lakshmi. godin van geluk en voorspoed, vroegen de priesters om vergiffenis en verlossing voor de doodzieke Shanti. Volgens Ramdhani kwam die ceremonie, de eerste in haar soort, neer op het goedpraten van euthanasie. En dat terwijl de hindoeïstische leer (dharma) in zijn ogen glashelder is. ..Wil je een beter wezen worden, dan moet je de dharma naleven. Volgens de dharma is euthana sie onverantwoord. Zoals een mens niet in staat is zichzelf ge boren te doen worden, kan hij ook het tijdstip van zijn dood niet bepalen. Het ligt niet in on ze handen." Waar Tewarie zoekt naar we gen om het aloude geloof met de in Nederland gegroeide eu thanasiepraktijk te verzoenen, probeert Ramdhani een typisch hindoeïstische kijk op het vraagstuk van de zachte dood te bieden. „Volgens het hin doeïsme ontstaat lijden door gehechtheid aan het lichaam. Als je je daarvan losmaakt, kun je het lijden ontstijgen." Wie daarin slaagt, ontdekt dat het li chaam slechts een instrument van de ziel is. Het resultaat is een levenshouding waarin de tegenstelling tussen lijden en geluk, goed en kwaad, vreugde BEROEPINGSWERK redactie dick van der plas, 071 - en pijn zich oplost. Een mens kan zijn lijden overstijgen door te bidden en te mediteren, zijn heil te zoeken bij het goddelijke, en door te re lativeren. meent Ramdhani. ..Je moet het tijdelijke van het eeu wige scheiden", aldus Ramdha ni. _Als je tot het inzicht komt dat je slechts een vonkje in de kosmos bent. ben je niet langer alleen met jezelf en je lijden be zig." Ramdhani. als geestelijk ver zorger werkzaam in het justitie pastoraat en de psychiatrische instelling Rosenburg in Den Haag, verzet zich tegen de ge dachte dat alleen spirituele hoogvliegers erin slagen zich van het lijden los te maken. ..Juist in de fase van het lijden komen mensen vaak tot inzich ten waardoor ze het lichaam kunnen loslaten en tot spiritue le groei komen." Bovendien is het volgens Ramdhani nooit te laat om tot inkeer te komen. De Bhagavad- gita, een van de belangrijkste heilige boeken van de hindoes, leert dat een mens zijn laatste levensadem nog aan God kan wijden. „Als je je laatste levens kracht in dienst stelt van de Heer, ben je verlost." Ramdhani noemt het voorbeeld van een \touw op haar sterfbed. Gehol pen door familieleden, die hei lig Gangeswater op haar tong sprenkelden, stierf ze met de naam van God op haar lippen. „Volgens de geschriften is zij verlost." Ramdhani hoopt dat de pries ters van de Sanatan Dharm, de orthodoxe meerderheidsstro ming waartoe hijzelf en Tewarie behoren, spoedig rond de tafel gaan zitten om hun standpun ten over euthanasie te bespre ken. Daarmee kunnen ze bij de gelovigen wellicht veel verwar ring wegnemen. Zelf hoopt hij zijn visie binnenkort in een boek nader toe te lichten. leiden» Wie werkt daar in de kerk. Onder dat motto wordt deze week in de Leidse Pieterskerk uitgebeeld op welke wijze bepaalde beroepen in de tweede helft van de 17de eeuw waren verbonden aan de kerk, va riërend van een grafgraver tot stovenvrouwtje. De ontwerpen zijn door vrijwilligers vervaardigd naar ont werpen van Aaltje Knoop. De poppen in de Pieterskerk zijn tot en met zondag 3 augustus dagelijks te be zichtigen tussen 14.00 en 16.00 uur. Op zondag is er een gratis rondleiding. FOTO HENK BOUWMAN den haag anp In Nederland moet een landelijke raad van reli gies en levensbeschouwingen komen. Daarin zouden de verschillende godsdiensten en levens beschouwingen gezamenlijk kunnen bijdragen aan de oplossing van maatschappelijke proble men. Dat schrijft secretaris I. Bakker van de Raad van Kerken in Nederland in een brief aan de libe raal-joodse rabbijn A. Soetendorp. Ze pleit voor een „natuurlijk platform voor overleg en samen werking. waarop vertegenwoordigers van de ver schillende religies en levensbeschouwingen el kaar op bepaalde terreinen tot steun kunnen zijn". Samen zouden ze vanuit hun eigen invals hoek oplossingen voor maatschappelijke vraag stukken kunnen aandragen. Bakker reageerde met haar brief op de beschul diging van Soetendorp dat de Raad van bij het aan de kaak stellen van het armoed bleem 'solistisch' optreedt. Volgens de rf heeft de Raad nog nooit joodse en islamr organisaties uitgenodigd voor een gezanf1 gesprek met de politiek. Bakker erkende <r toonde zich bereid in de toekomst wel sant' te trekken. M Soetendorp juicht het idee van Bakker t<P hoopt dat een op te richten raad van relial levensbeschouwingen de Raad van Kerkfc den duur zal vervangen. In diverse plaatf Nederland bestaan multireligieuze platforf1 lokale raden van kerken naast elkaar Vf' Soetendorp belemmert het bestaan van t_ raden van kerken de daadkracht van de plai ke raden van religies en levensbeschouwing) Laatste mis Oostenrijkse priester-vader De Oostenrijkse rk-priester Cor nelius, vader van vier kinderen, heeft gisteren voor de laatste keer de mis opgedragen. De be volking van zijn parochie Tra- boch in Steiermark was in gro ten getale opgekomen om af scheid van hem te nemen. De rooms-katholieke kerklei ding zette Cornelius wegens schending van het celibaat uit het ambt. nadat bekend was ge worden dat hij bij twee vrouwen vier kinderen had verwekt. Uit protest tegen die maatregel leg den de leden van het kerkbe stuur van Traboch zondag hun functie neer. De inwoners ver wijten de RK-Kerk een dubbele moraal. Pater Cornelius wil met zijn huidige vriendin trouwen en de Kerk als leek blijven die- vaticaanstad kathpress Het Vaticaan wil het compu ternetwerk Internet gebruiken om bisdommen met een groot priestertekort in contact te brengen met diocesen die priesters over hebben. Dat zei mgr. Piero Pennacchini, secre taris van een commissie van het Vaticaan die naar een ge lijkmatiger verdeling van rooms-katholieke zielzorgers streeft. Pennacchini wil via Internet de uitwisseling tussen de ver schillende kerkprovincies be vorderen. Priesters kunnen echter niet zo maar in een an der land aan de slag. bena drukte hij. Ze moeten zich met de taal, cultuur en traditie van het betreffende gebied ver trouwd maken. Niet Europa, maar La Amerika kampt met het g ste tekort aan priesters. Braziliaanse bisdom Boir 1 us da Lapa spant de kij Daar moet een priester ir eentje voor 102.000 geloi. zorgen. In het Peruaanse dom Juli heeft één pri 78.500 parochianen onde hoede. Ook in Afrikaanse den is de situatie dramaD In Mozambique. Angol; Sudan is de gemiddelde f ter voor respectievelijk 5C 46.000 en 30.000 geloi1 verantwoordelijk. In Eu j heeft een priester in het i nese bisdom Sape de zwa taak, hij moet zich om 5; i gelovigen bekommeren. de West-Europese heeft Portugal de minste dr ters: 1 op 2100 gelovigen. Britse methodisten investeren in kernenergf, londen eni De Britse Methodistenkerk heeft tot woede van de milieu beweging aandelen gekocht in British Energy, de eigenaar van acht geprivatiseerde kerncen trales. De kerk verdedigt de aankoop met het argument dat kernenergie beter voor het milieu is dan de gangbare vor men van energie-opwekking. Volgens John Kennedy, secre taris voor sociale zaken van de Britse methodisten, zitten aan kernenergie meer voor- dan na delen. Rachel Western van de milieu-organisatie Friends of the Earth noemt de kerk echter 'ongelooflijk slecht geïnfor meerd en naïeF. Volgens lg kernenergie uit den boze if er geen goede oplossinj het kernafval is. De Met r tenkerk presenteert zicha 1, een voorloper in ethisch teren. Ze steekt geen geld i drijven die iets met wape bak. gokken of porno var n hebben. uitdeLeidsch Dagblad ANN01897 Woensdag 28 Juli SASSENHEIMDe stoomtram, komende van Usse, van hier naar Leiden vertrekkende s' avonds van 7 uur 29, had giste ren het ongeluk in de onmiddellijke nabijheid van Sassen- heim te ontsporen. Dewijl de trein in volle vaart was, gingen machine en wagens den weg over, alwaar zij weldra in net hout bleven vastzitten. De passagiers kwamen met de schrik vrij, alleen de machinist bekwam eenige lichte verwondingen. Het materiëel leed nogal schade. De dienst ondervond natuurlijk eenige vertra ging- LEIDERDORPDe Raad dezer gemeente zal op vrijdag 30 Juli a.s. des avonds te halfacht eene openbare vergadering houden, waarin alsdan de navolgende onderwerpen zullen behandeld worden: Mededeelingen, Onderzoek Geloofsbrie ven. Overlegging gemeenterekening 1896. Kohier schoolgeld tweede kwartaal 1897. Reclame hoofdelijke omslag. LEIDENVerleden Zaterdag-avond had ten huize van den heer Jedeloo, Haarlemmerstraat, alhier, eene gasontploffing plaats, welke betrekkelijk nog goed afliep, ofschoon de heer J. ernstig aan hoofd, aangezicht en handen is gewond. Te on geveer halfelf trad mej. J. eene kamer binnen en bespeurde gaslucht; haar echtgenoot, ter onderzoek een paar lucifers onstekende, kwam eerst tot de ervaring dat de gaslamp in or de was. Nog een lucifer onstoken en de ontploffing heeft plaats. J. had nog wel de tegenwoordigheid van geest om de hoofdkraan onmiddellijk af te sluiten, waardoor de ontstane vlam terstond werd gedoofd en een groote brand zeer zeker werd voorkomen. ANNO 1972 Vrijdag 28 Juli LEIDENDoor de hevige regenval van de afgelopen nacht hebben Leidse straten met wateroverlast te kampen gehad. Om half vijf vanmorgen kwamen er bii de politie klachten binnen over overstromingen in de Willem de Zwijgerlaan, Poelgeeststraat en de Van Hoogendorpstraat. In ae Poel geeststraat kampte men met een verstopte afvoerinrichting. In de andere straten konden de rioleringen het water niet meer verwerken. Personeel van de brandweer en van de ge meentepolitie kwam te hulp om de straten watervrij te ma ken. In de Willem de Zwijgerlaan en de van Hoogendorpstraat was het water ook in enkele woningen binnengedrongen. De brandweer heeft de kelders leeggepompt. VOORSCHOTENDe paardenmarkt in Voorschoten trekt dit jaar weer veel bezoekers. Tussen de paarden, ezels, geiten en bokken baande de burgemeester en zijn gezelschap zich een weg naar het centrum van de markt waar het kruis, ten teken dat dat de Voorschotense paardenmarkt een "vrij markt" is, de grond in ging. In de herberg "het Swemmende Paerd" werd menige aan koop met een glaasje beklonken. Lars van Driel is geboren op 2 juli, hij is de zoon van Perry en Petra van Driel van der Burg. LEIDEN - Geboren: Jeffrey zv. H. Assai- di en R.M. Bartelings Maxime Lian dv. J.A. van Gent en C.C.E.C.M. Deckers Vera dv. D. Verdoes en J.E.C. van Schie Anika Lee dv. H.J Vroom en E.L. Gar field Mina dv. E.M. Mouchih en M. Mouchih Melissa dv. A. Sar: en F. Sari Carline Julie Henriëtte dv. H.J.A. Vis ser en HE Padt Sanne Dorothea Ge- rardadv. P.H.M. van Doorneen J.P.L van Aerts Gabriel Sam zv. T.C.F.J. Ba- ijmgsenCJ. McMillan Sven Johan zv J. van Egmond en S.L. Berkemeier Ta- litha Elise dv. P Koopmans en M. Duij- zer Michiel Okke zv. H.J. Visser en R. J. Tuijten Maria Cornelia Jacoba dv. J.W van der Salm en J.M. Zandbergen KoosjeJoëlledv. D.R. Koolbergenen M. Trik Julio zv. G. Arena en W.R. Brokaar Madeleine Maria Wilhelmina dv. W.G.A. van den Berg en T.C. Mvan Kampen Mitchel zv. W.P.A. Langeveld en J Lagas Nasteha dv. 0. Harabou en K. Hassan Omar Robin Nadine dv. P van Dooren en M. van Rossen Ma- nouck dv. A.D. van Duijvenvoorde en K Kuijt Martijn zv. W.J Ravensbergen en T van Dort Puck dv. C L Jongmansen. T H. van der Zeeuw Iris Teresa dv. C.W. Swinkelsen M. KeuningTarik zv. M. Addarrazi en Y. Eddarazi Kris zv. M.T.M. van den Nieuwendijk en C.F. Langelaan Leentje Cornelia dv. A.C. Brouwer en J. van der Plas Hugo zv. E.J.S. van den Eshof en E.S.M Honse- laar Bart Alexander zv. R.F. van Sloot- en en H A. Nieuwenhuis Yvette Lara Esmédv. P.A.M Roelandseen P.M. van Andel Sam zv. D. Dunsbergen en I S C. Kientz* Sarina Sophia dv. C.H Deveny Verplancke is geboren op 10 juli. Zij is de dochter van John en Angela Verplancke uit Leiden. Pruimboom en C. Trouerbach Lucas Jan zv. C.P. van Oossanen en C.H. Ligh- tenberg* Rebecca Ingrid Clarine dv. R.J.B van Zuijlen van Nijevelt en M.C.I .J. Dekker Jeffrey zv. L.A. Wielin- ga en A. Faber Joeri zv. P.J.L. Smits en N. van der Laaken Hanien dv. A. El Galfy en Rama Moustafa Abbas Ahmed Orabi •TessGertrudisdv. J.H. Heijsen E. Ferwerda Ruben Roy George zv G. Cuveher* Jasper Frederik zv. A.P. van Dishoeck en A.J. Beurze Robbie Hen- drikus Cornells zv. W.J. Kruijeren S.E.M. Hoogervorst Manuel zv. R.J. Kengen en A.S.M. ter Haar Lisa dv C.J. Zuijderduijn en E. de Ridder Pie- ter Cornelis zv. C.P. van Dijk en P. Duri- eux Evi dv. R.C. Vijlbrief en J.G. van der Poel Indy Stéphanie Kim dv. A.J. Meilink en K.M.G. van Duren Manjn zv. M. van der Plas en A. van der Nagel Justin zv. A D. de Mooij en M. Hoek Tanya dv. W.F, IJmmegrund en S. Wag ner Johanna Bonnie dv. J P. Hollebeek en W.A. Erades Joachim Franciscus Jacobus zv. P.A.C. Warmerdam en M M Spoelstra Rosa Adriênne dv. B.J 0 Vroom en L M Winkelmolen Joost zv. T. Koet en J. Oostendorp Rico zv. J.H. Spies en J. Glasbergen Linda Elisa beth dv. H.T. van Ek en C.M.L. Abels Wouter zv. B. van den Vijver en C. van Egmond Selim zv. E. Dursun en N. Ki- lic Wessel Wiliam zv. W.C. Nieuwen- huys en C.C.J.M. Eijgenraam Lisanne Constance dv. M.A.J. Jonkeren S.M. Meere Laura Maria dv. M.A.J Jonker en S.M. Meere Overleden: J.P. van Loef, geb. 3 febr 1920. geh gew. met N. van der Horst Foto's van uw pasgeboren baby zijn welkom bij het Leidsch Dagblad. U kunt ons binnen twee weken na de geboorte bericht sturen, vergezeld van een fotootje en met vermelding van naam, namen van de ouders en de woonplaats. Insturen naar Leidsch Dagblad, o.v.v. baby's, postbus 54.2300 AB Leiden. J. van der Ster, geb. 28 juli 1908, geh. gew. met G. van den Brink J. van Dijk, geb. 17 nov 1914, man J W. van Over- beek, geb. 20 nov 1912, ev. W.H. van Steijn J.H, van der Zaal, geb. 13 nov 1930, ev, H.M. Martens »J H.J.T.M. van de Pol, geb. 2 sept 1946, ev. R.D.G.M. Vriens* A Kleijngeb. 18 juni 1939, ev. M G. Heruer A. Sipos, geb. 2okt 1909 ev E. van der Veen J M P de Koek, geb. 23 juli 1932, man V.L. Bissumbhar, geb. 29 dec 1988, dochter C J. Parlevliet, geb 22 maart 1932, man C.A. van Donselaar, geb. 23 okt 1929, ev. P.W. Eveleens J. van der Hart. geb. 16 juli 1997, zoon G.L. Smit, geb. 1 nov 1928, man C.G. Se- gaar, geb. 16 april 1933, ev D.J. van Weizen K.L. Hoo, geb. 29 okt 1917, man C.J. Freeke, geb 19 okt 1910, geh. gew. met M.J. de Kruis C. Koeje- mans, geb. 1 dec 1905, vrouw C.S. Budding, geb. 1 sept 1907, geh. gew. met S. Segaar E M van der Gaag. geb 15 aug 1961, vrouw «C Pols, geb 3 aug 1928, man Chr. Huisman, geb. 22 sept 1930, man. Gehuwd: A. Frens en M.C. van Iterson E.J. van Duijn en A. Arnold S.L. Har- denbergenM.D Overduin C.D. Hus en A. Crama W. Jongeleen en L. Romein C.E. Mülleren S Erkelens W.P. van Hoorn en M.J. Bloemink W J. Ubaghs en S de Bruin W E Frieke en B. Prud 'homme van Reine. VOORSCHOTEN - Geboren: Dick Her bert Jan zv. D.H. Meijer en P. Jacobs Merve dv. H. Köse en Y. Köse Ida Christina dv. G.A. van der Peet en H.M.G. Tijhuis Annemtjn Elisabeth dv. S.A.M. van Dam en J.H. Collee Bart Wouter zv. J.H.A. Warmerdam en A.M. Overboom Christel Catherina Cornelia Maria dv. F.AJ. Moerkerk en K.C.J.A.M. van den Berg. Overleden: H F. Sluijter, oud 94 jaar M Overdevest wv. ten Bokkel, oud 78 jaar P. Simonse, oud 36 jaar. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.1.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-5356215 Tel dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J M Jacobs. chef red Groot Leiden A.J 8 M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 071 - Hoofdredactie: 071- ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afs f van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slee ogen hebben of blind zijn (of er leeshandicap hebben), is een samt het regionale nieuws uit het Leidsch Dj 1 geluidscassette beschikbaar Voorinfor 0886-482345 (Centrum voor Gesprokt Lectuur. Crave) Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13 00 uur (Diaconessenhuifc dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 uu Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 - 11 15 uur en van 19 45 - 21 00 uur Special Care Unit 10.30-11 00 uur, 15 00 - 15.30 uur en 19 00-19 30 u overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku a Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. klasse I en|h daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21.00 u Kinderafdeling 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking/CCl/Jen intensive care (IC): 14 00-14 30 uur en 18.3(^1 Spoedeisende hulp dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur daarnaast ook 11 15-12 OOuur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18 19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurfA) Partners/echtgenoten met kinderen.) Voorzwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur (uitsluitend vc partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel 118 30-19.30 uur. klasse I ei e n oorheelkur

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8