eidsch Dagblad 21 Massale evacuatie bij de Oder Wild-west indigt in siekenhuis )odelijk e ingeval in Jassenheim Dubbel goud voor Kunst Genoegen uit Leiden 31ijlevens ook op Champs Elysées te laat Vakbond FSV bezorgd over veiligheid spoor Dode en gewonden op Prins Clausplein Tulip neemt Commodore niet over Kritiek op vliegshows na ramp in Oostende TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. /lAANDAG 28 JUL11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Kerken bieden met -j uitzetting bedreigde 2j Iraniërs onderdak Buitenland ZoMERKRANT Japan ontfermde rf zich over goud Romanovs Cultuur en Kunst Het Witte Huis in Oegstgeest komt los van rijexamens Tim Immers: 'Ik schrijf niet met een roze bril op' LOSSE NUMMERS ƒ1.75 ZATERDAG 2,25 Leidsch Da ;bl ld INTERN adres www.hdc.r E" >1/1 T d i P ilMUIDEN/LISSE/LEIDEN j ENE NIEUWENHUUSE 6 cht politieauto's waren gis- ij tochtend vroeg betrokken bij wilde achtervolging. Een west, die begon in Leimui en eindigde in Lisse. Daar lakte de personenauto op de Westelijke Randweg van de weg belandde in de sloot. De e inzittenden, een 15- en en 22-jarige man, beiden zon- er vaste woon- of verblijf- laats, raakten zwaar gewond, ij liepen gebroken ledematen inwendig letsel op. De politie de brandweer wisten het veetal uit hun benarde situatie bevrijden. Daarna werden ze 'ergebracht naar het AZL, lar zij permanent werden be- A aakt door de politie. Avee worden ervan ver acht betrokken te zijn bij ver killende inbraken in onder Leimuiden. In dit dorp ,rad een getuige gezien dat de Tfannen trottoirtegels uit een in de Drechüaan aan het üaden waren in hun auto. de politie arriveerde, pro eerde het tweetal via de pro- ai nciale weg N207 en Hillegom ontkomen. De jongste van het tweetal ligt middels in het penitentiair ekenhuis in Scheveningen, de ider is ingesloten in het poli ebureau van Leiden. SSENHEIM PETER VAN DER HULST aanrijding met een brom- er is een 84-jarige vrouw uit _assenheim zaterdagmiddag in aar woonplaats noodlottig ge: rorden. De vrouw wilde bij de ersteekplaats ter hoogte van Zandslootkade naar de ande zijde van de Hoofdstraat lo rn. Zij werd daarbij geschept )or de 18-jarige Lissese brom- :tser die uit de richting van farmond kwam. zwaargewonde vrouw erd per ambulance naar het cademisch Ziekenhuis in Lei- :n gebracht waar zij later op avond overleed. De politie iderzoekt aan de hand van ge- ligenverklaringen de toedracht in het ongeval. Ook wordt ge- ;ken naar de technische staat in de bromfiets. Dijken doorweekt en onbetrouwbaar Nieuwe vloedgolf verwacht Voor duizenden mensen in het rampgebied aan de rivier de Oder is evacuatie onontkoombaar. De dijken zijn doorweekt en volstrekt niet meer betrouwbaar. De kans dat het water snel zakt, is zeer klein. In de loop van de week wordt een nieuwe vloedgolf verwacht. ider dpa-afp-anp lange en twaalf kilometer brede streek niet droog kunnen hou- Vooral voor de ongeveer twin- den. tigduizend inwoners van Oder- Afgelopen nacht hebben hon- bruch, ten noorden van Frank- derden hulpverleners gepro- furt a/d Oder, is de situatie zeer beerd de dijken met zandzak- bedreigend. De autoriteiten vre- ken te stabiliseren. Maar de red- zen dat ze de zestig kilometer dingsactie lijkt tevergeefs. Om dat het waterpeil in de Oder blijft stijgen, neemt de druk op de sterk verzwakte dijken toe. Oderbruch ligt beneden de waterspiegel van de rivier en dreigt bij dijkdoorbraak vol te lopen als een badkuip. Politie en brandweer hebben de bevol king opgeroepen zich gereed te maken voor evacuatie. De watermassa, die zich van Midden-Europa een weg baant naar de Oostzee, bedreigt nu plaatsen in het stroomgebied van de Oder op honderd tot honderdvijftig kilometer van de monding. In het Poolse dorp Slubice moesten gisteren 16.000 inwoners hun woning verlaten. Slubice en Frankfurt a/d Oder lopen extra gevaar, doordat in de nacht van zaterdag op zon dag een dijk doorbrak, die de Oder scheidde van een meertje bij Brieskow. Dat meer had eer der veel water opgevangen uit de overvolle rivier. De Duitse luchtmacht en ma rine houden in overleg met de Poolse autoriteiten de rivier constant in het oog. De Duitse regering zette vandaag vliegtui gen van het type Tornado in. De toestellen beschikken over in- fraroodcamera's die de door weektheid en daarmee de zwak te van de dijken in kaart brengt. In Polen, Tsjechië en Duits land zijn inmiddels talrijke dor pen ontruimd. Het aantal men sen dat sinds 7 juli zijn huis moest verlaten, is ruim 150.000. Pagina 2: Hoop en berusting Nederland in de rij voor WMC-titels KERKRADE CPD/HANS VERSLUIS Leiden blijkt de wereld muzi kaal opnieuw de baas. Show en Marchingband Kunst Genoe gen uit Leiden heeft gistermid dag in Kerkrade. op het laatste Wereld Muziek Concours van deze eeuw, twee vaandels ver overd. De regerend wereldkam pioen show prolongeerde zijn titel met een wervelende, op El- vis geïnspireerde show. En van het Pasveerkorps uit Leeuwar den pakten de muzikale groot meesters uit Leiden ook de we reldtitel mars af. Het kon eigenlijk alleen maar minder worden dan vier jaar ge leden, zo was de verwachting vooraf. In 1993 werd K&G in hetzelfde Roda JC-stadion al wereldkampioen. Groot was daarom de blijdschap toen het resultaat van vier jaar geleden niet alleen werd geëvenaard, maar zelfs werd overtroffen. Op het gras, waar in het voetbalsei zoen de spelers van Limburg roem oogsten, stonden plotse ling 69 helden uit Leiden met twee vaandels in de hand. In de Rodahal was het afgelo pen weekeinde één groot Lim burgs feest: de Koninklijke Har monie van Thorn onder leiding van Jan Cober en fanfare Eens gezindheid Maasbracht-Beek onder leiding van Fried Dobbel- stein wonnen het wereldkam pioenschap in de Concertafde- ling. In de Eerste Divisie Har monie greep harmonie Petrus Paulus Wolder onder leiding van Sef Pijpers naar de hoogste Ook op andere wedstrijdon derdelen zijn nagenoeg alle eer ste prijzen in eigen land geble ven. Voor de WMC-organisatie Grote blijdschap bij de leden van K&G na het behalen van dubbel goud. fotobureau drie poot een tegenvaller', want voor de mondiale uitstraling van dit we reldmuziekfestijn zou een bui tenlandse winnaar van pas zijn gekomen. „Maar deze ning zegt nog meer over de on afhankelijkheid van onze inter nationale jury dan van het top niveau van Nederlandse korp sen", voegt WMC-bestuurslid Cor Kluytmans eraan toe. K&G werd gisteravond op de Lage Rijndijk in Leiden, het was al tegen middernacht, door een grote schare van enthousiaste fans binnengehaald. RUS» FRED SEGAAR/ANP 'eelvraat' Erik Zabel wilde gis- ook de lekkerste brok, de op de Champs Elysées. laar de drager van de groene ui moest de winst in de slotrit jewonden bij )NA-Feyenoord 3UDA GPD de voetbalwedstrijd tussen JA en Feyenoord (0-6), die teren in Gouda door 3.900 ■nsen werd bezocht, zijn drie ewonden gevallen. Na een tvartier in de-eerste helft zak- n twintig toeschouwers door reclameborden aan de bo- :nzijde van een provisorische aantribune. Een man en twee ouwen moesten per ambulan- naar het ziekenhuis worden 'ergebracht, respectievelijk et armletsel, een hersen- :hudding en rugklachten. Vis door een wonder is het aarbij gebleven. De gevolgen idden veel ernstiger kunnen jn", aldus een EHBO'er. On- anks de lichte paniek onder de leschouwers aan de bewuste ide van het veld werd de wed- rijd niet stilgelegd. „We kon- ?t voorkomen dat de ensen op de reclameborden ngen zitten", zei ONA-be- uurslid Joop Kempers. „Daar- )r was het simpelweg te druk. mensen stonden zelfs op raat om een glimp op te van van de Tour de France aan Ni- cola Minali laten. Het was de tweede sprintzege van Minali. Jeroen BÜjlevens kwam ook op de Champs Elysees te laat op gang. De snelheidsduivel uit de TVM-ploeg reikte derhalve niet verder dan een vierde plaats. De Brabander maakte die fout eer der in de tweede, zevende en achtste etappe, toen hij steeds als derde finishte. In de zesde rit, in Marenne, eindigde hij als tweede, maar door de deklasse ring van Zabel mocht hij later toch de bloemen ophalen. Het was de enige Nederlandse zege dit jaar. TOUR Jan Ullrich (23) won als eerste Duitser de Ronde van Frankrijk. De bolletjestrui voor de beste klimmer ging naar de Fransman Richard Virenque, de nummer twee in het eindklassement. Mi chael Boogerd was de beste Ne derlander in het eindklassement met de zestiende plaats. In het jongerenklassement bezette de Rabo-coureur de derde plaats. Dat klassement werd ook door Ullrich gewonnen. De pun- tentrui was voor zijn landge noot Erik Zabel. goederentrein elkaar in de flank De spoorwegvakbond FSV maakt zich grote zorgen over de veiligheid op en rond het spoor in Nederland. De bond kan zich niet aan de indruk onttrekken dat toenemende marktwerking en concurrentie op het spoor debet zijn aan recente ongeval len, zoals vrijdag bij Hoofddorp. De FSV vroeg zaterdag in een brief aan de raad van bestuur van NS een diepgaand onder zoek naar dit treinongeluk, waarbij drie gewonden vielen. In de loop van vandaag komen de spoorwegen met een reactie. De spoorwegvakbond heeft ook de Transport Ongevallenraad TOR gevraagd na te gaan wat er zoal schort aan de veiligheid op de rails. Eerder deze maand re den op dezelfde plek bij Hoofd dorp een passagierstrein en een DEN BOSCH AD Topr-winnaar Ullrich en groene trui-drager Zabel omhelzen elkaar bij de huldiging in Parijs. foto anp Van de twaalf gestarte Neder landers in de Tour bereikten er tien de eindstreep in Parijs. Leon van Bon en Danny Nelis- sen moesten opgeven. Naast Boogerd haalden ook Erik Breu- kink, Patrick Jonker, Maarten den Bakker, Servais Knaven, Erik Delcker, Bart Voskamp, Tristan Hoffman, Gerrit de Vries en Jeroen Blijlevens de Franse hoofdstad. Pagina 13: 'Der Jan' luidt een nieuw tijdperk in Pagina 15: 'We zullen Jan in quarantaine steken' Bij een verkeersongeluk op het Prins Clausplein bij Den Haag is vanochtend één persoon om het leven gekomen. Zeven men sen raakten gewond van \vie twee ernstig. Negen medewer kers van een verhuisbedrijf in Den Haag zaten in een bestel busje dat vanuit Rotterdam in de richting Utrecht reed. Aan het eind van de uitvoegstrook HET WOORD IS AAN Maureen Green Een goede vader is een ze gen, maar een slechte vader is meestal beter dan hele maal geen. De voorgenomen c pc-producent Commodore door branchegenoot Tulip gaat niet door. De partijen hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over de invulling en nadere voorwaarden van de overname. De besprekingen zijn daarom beëindigd, heeft Tulip vanochtend meegedeeld. Bij de overname zouden 130 ar beidsplaatsen bij het in Nieuw Vennep gevestigde bedrijf Com modore verloren zijn gegaan. De vakbond De Unie toonde zich in een eerste reactie teleur gesteld over het afketsen van de overname. „Op het verlies van werkgelegenheid zit niemand te wachten. Maar omdat de on derneming door deze overname sterker zou zijn geworden, heb ben we de samenvoeging altijd een goede zaak gevonden. Vice-president G. Lindhout van Commodore wenste zich niet uit te laten over de reden van de mislukking. Of het ver lies van arbeidsplaatsen bij Commodore waar een kleine vijfhonderd mensen werken, volledig van de baan is, valt in zijn optiek niet te zeggen. „In principe blijft het aantal banen gelijk", zei Lindhout. „We heb ben hier een mooie fabriek en die draait gewoon door. Maar aan de andere kant is er ook on zekerheid over hoe we nu ver der gaan." De overnameplannen werden vorige maand bekendgemaakt. Tulip zou door de aankoop van Commodore (het voormalige Escom) de omzet flink opvoe- periofdjen r met zon 127230 12721° 12722° 20% 30% 30% 40% 40% 30% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving RTV/programma's11 Sport13 t/m 19 Strips10 Met de bon op de pagina Uitgaan bij een bezoek aan Linnaeushof in Bennebroek voor kinderen een jojo ca deau. De bond veronderstelt dat door de marktwerking en toe nemende slechts oog merciële doelen, aandacht voor de spoorwegvei ligheid en arbeidsomstandighe den voor spoorwegpersoneel verloren gaat. Het uiteenvallen van NS als spoorwegbedrijf leidt bovendien tot onduidelijkheid wie waarvoor verantwoordelijk is, merkt de FSV. Het ministerie van verkeer en waterstaat zal snel moeten komen met duide lijke veiligheidsregels en -nor- Het duurde tot gisterochtend voor het treinverkeer in de Randstad weer op schema was gekomen. Pagina 7: Treinen rijden weer lang voor zijn leven gevochten. Gisteren overleed ook hij aan zijn verwondingen. Van de 57 gewonden konden er twintig snel weer naar huis. Twee Ne derlandse gewonden liggen nog in Belgische ziekenhuizen. De 28-jarige Omar Hani Balil maakte deel uit van de Royal Jordanian Falcons, een stunt team van de Jordaanse lucht macht dat onder bescherm heerschap staat van koning Hussein. Balil gold als een zeer geroutineerde piloot. Sectie op zijn lichaam moet uitwijzen of hij wellicht tijdens zijn laatste looping het bewustzijn verloor. Mogelijk was er ook een man kement aan het vliegtuig. De ramp in België vormt voor de organisatie van een interna tionale vliegshow op het Marine Vliegkamp Valkenburg geen re den om de voorbereidingen te staken. „We voldoen aan de strenge veiligheidsvoorwaarden van de Rijksluchtvaartdienst", zegt marine-voorlichter S. Be- nistant. De vliegshow die op 13 september in Valkenburg wordt gehouden, moet zo'n 80.000 be zoekers trekken. Het Strandspektakel in Den Helder, met onder meer moder ne militaire vliegtuigen, oude modellen en ultralights ging daar vanmiddag gewoon door. Pagina 2: /Drana in Ramstein blijft ernstigste vliegshow-on- geluk CORRESPONDENT Na het ongeluk tijdens een vliegshow in het Belgische Oos tende, waarbij zaterdag negen doden en 56 gewonden vielen, heeft de commandant van de luchthaven felle kritiek geuit op de organisatoren. „Men heeft reeds diverse keren airshows op de Oostendse luchthaven ge houden. Telkens waren wij daar om veiligheidsredenen tegen", aldus commandant Van Bau- wel. Het ongeluk deed zich zater dagmiddag even voor vijf uur voor tijdens een solo-demon stratie van een piloot van de Jordaanse luchtmacht, Omar Hani Bilal. Hij vloog met een speciaal stuntvliegtoestel, een XTra-300. Terwijl hij een serie loopings demonstreerde, raakte hij de controle over het toestel kwijt. Het vliegtuig raakte in een duikvlucht en stortte neer bij een tent en een ambulance van het Rode Kruis. Beide brandden uit. Op deze plek vielen de meeste slachtoffers. Anderen werden getroffen door rondvlie gende brokstukken. Behalve de piloot kwamen acht mensen om. zes Belgen en een Fransman en zijn 22 maan den oude dochtertje. Eén ge wonde. een medewerker van het Rode Kruis, heeft in het brandwondencentrum in Gent Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. verloor de bestuurder door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur. Het voertuig botste tegen de vangrail en sloeg vervolgens om. Van de in zittenden bleef één persoon on gedeerd. In verband met het onderzoek moest de politie de uitvoegstroken vanuit Rotter dam en Amsterdam richting Utrecht afsluiten. Daardoor ontstonden de nodige files op de rijksweg A4. a de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: land Per kwartaal Oautomatisch ;t 92.05 latisch |f. 31.95.' Oacceptgiro (f. 93,05! Bij automatische betaling krijgt u staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1