Sport 'Der Jan' luidt een nieuw tijdperk in Spelletje' rond Haile Gebrselassie Martin Verkerk: geplaagd door de wind Verstappen is boos omdat Salo een betere motor heeft Priem stuurt protestbrief naar UCI MAANDAG 28 JULI 1997 Miljoenenclaim Pantani toegewezen parus Een Italiaanse rechtbank heeft Marco Pantani een scha- i declaim van 10 miljoen gulden toegewezen. De wielrenner had I een klacht ingediend tegen de politie die in oktober 1995 een leep op het parkoers tijdens Milaan-Turijn had toegelaten. De bestuurder van het voertuig reed tegen de stroom in toen Panta ni afdaalde op de Pino Torinese vlak voor Turijn. De brekebeen botste frontaal op de wagen en liep daarbij een gecompliceerde scheenbeen- en kuitbeenbreuk op. II Pirato was ruim twintig maanden uitgeschakeld. De advocaat van de winnaar van de Tour-etappes op L'Alpe d'Huez en in Morzine had een schade vergoeding van bijna dertig miljoen gulden geëist. De veroor deelde partij gaat in beroep tegen de uitspraak. Tafeltennisser Vijverberg in coma HERAKLiONTafeltennisintemational Ronald Vijverberg is bij een verkeersongeluk op het Griekse vakantie-eiland Kreta zwaar ge wond geraakt. De 21-jarige speler van landskampioen FVT/Vis ser uit Rotterdam ging met een scooter onderuit en belandde vijf meter lager in een ravijn. Door de val raakte de inwoner van Bergschenhoek in coma. Volgens een verklaring van zijn tafel tennisclub lijkt zijn toestand na vijf kritieke dagen stabiel. Ullrich eerste Duitse winnaar Tour de France De geschiedenis van de Tour de France werd gisteren verrijkt met de eerste winnaar uit het vroegere Oostblok. Een fenomeen op de fiets, een stoïcijnse strijder van 23 jaar. Het is een Duitser, hij heet Jan Ullrich en hij zal de komende jaren het beeld van de maand juli bepalen. PARUSFRED SEGAAR Fiets voor hole in one Hilversum Pedro Linhart en José Coceres zorgden de laatste dag van het Sun Dutch Open voor vuurwerk. Linhart sloeg zijn bal op de 13de hole meteen in het gat. Helaas voor de Spanjaard was het niet de baan waar een auto te verdienen was. Hij kreeg een fiets cadeau. Coceres sloeg op de 4de hole, een baan die in vijf slagen moet worden afgewerkt, zijn bal met de tweede slag in het gat. Een zogenaamde Albatros. De Argentijn speelde de laagste ronde van de dag (64) en klom naar de vijfde plaats. Bulls wil verder met Jordan new york Chicago Bulls heeft de onderhandelingen met basket balster Michael Jordan geopend. Voor een verlenging van zijn carrière in Chicago had Jordan als voorwaarde gesteld dat coach Jackson zou blijven. Verder moet zijn salaris omhoog van 60 miljoen naar tenminste 72 miljoen. Eigenaar Jerry Reinsdorf ver wacht geen problemen bij de verlenging van het contract. Courier wint 21ste toernooi los angeles Veel toernooien wint Jim Courier niet meer, maar zondag in Los Angeles was hij weer eens de beste. De voormali ge nummer één van de wereld versloeg in de finale van het met 600.000 gulden gedoteerde evenement de als tweede geplaatste Zweed Thomas Enqvist in twee sets: twee keer 6-4. Courier, af gezakt naar de 29e plaats op de wereldranglijst, stond in Los An geles geen set af. Als de voortekenen niet bedrie gen gaat de Tour een periode van Duitse overheersing tege moet. Een tijdperk waarin het laatste product van de DDR- doctrine zijn vruchten plukt van de harde leerschool. Gistermid dag op de Champs Elysées, één trede hoger dan Richard Viren- que (tweede) en Marco Pantani (derde), brak voor het eerst sinds de ontmoeting met zijn moeder in Colmar een lach door op het gezicht van de ren ner uit Rostock. Een vroegere Oost-Duitser die heerst in het van de commercie vergeven Franse sportevene ment. Een timide twintiger die is opgegroeid met minimale middelen, treedt toe tot de ere galerij van de Tour - acht jaar na de val van de muur. Jan Ullrich was vorig jaar al tweede in de Tour. Anderen hielden hem voor dat hij dit jaar nummer één zou kunnen zijn, maar Ullrich koos ervoor zich opnieuw dienstbaar te maken aan Bjarne Riis en verloste zijn ploegleider Walter Godefroot daarmee van een probleem. De Duitser plaatste zich in de scha duw van de Deen en voelde zich daar prettig. Zaterdag in Disneyland maakte Riis. een zenuwinzin king nabij, een karikatuur van zichzelf. De Deen was het la chertje van de tijdrit, het onder deel dat hij vorig jaar nog tot zijn specialiteit mocht -rekenen. Abraham Olano won de 'chro no'. Dat was enigszins verras send, maar de Spanjaard doet er verstandig aan daar niet te veel hoop uit te putten. Op ad vies van ploegleider Walter Godfroot nam 'der Jan' geen enkele risico. Indurain gaf aan het einde van de Tour ook wel eens iets weg aan Rominger en dan dacht iedereen dat de Zwit ser een jaar later een ernstige bedreiging zou zijn voor de Spaanse heerser. Bjarne Riis is een 'leider ad interim' gebleken. De Adelaar van Heming won op indruk wekkende wijze de Amstel Gol- drace, kreeg de steun van de ploeg in een nieuwe poging van zijn status als 'tussenpaus' af te komen. Hij ging er zelf in gelo ven dat Ullrich dit jaar nog geen bedreiging zou zijn. De twijfe laar ging geloven in zijn onaan tastbaarheid. En werd bedro gen. Bij de presentatie van Tele kom aan de vooravond van de Tour de France in Rouen nam Riis plaats aan het hoofd van de tafel, op een zetel waarvan de rugleuning meters boven de stoelen van zijn ploeggenoten uitstak. Iemand vroeg hoe hij zich voelde en hij antwoordde: ,,Ik zit lekker op deze troon. Ja, het bevalt me wel." Het zijn van die minimale aanwijzingen, van die details die te verwaarlozen lijken. Drie weken later kan er wellicht toch enige waarde aan worden gehecht. Jan Ullrich zat op de hoek, in de schaduw. De rollen waren duidelijk. Riis geloofde in zijn heerschappij, Ullrich twijfelde er evenmin aan. Enkele dagen later, in Forges les Aux, viel Riis. Ullrich durfde niet door te rij den voordat hij het sein had ge kregen van zijn ploegleider. Hij reeds immers in dienst van Riis, de Deen met een gebruiksaan wijzing. Riis bleek echter niet de Riis van een jaar geleden en voor Ullrich gold hetzelfde. Het op treden van Ullrich voorspelde die eerste week een troonswis seling. De Duitser bevestigde dat in de eerste Pyreneeën- etappe naar Loudenvielle, de dag dat Riis kraakte en Ullrich de aanval van Virenque aan greep als excuus om zijn kop man achter te laten. Een dag later won hij in An dorra, in de tijdrit in Saint- Etienne deklasseerde hij zijn concurrenten en vervolgens ging de Tour 'op slot.' Twee keer nog kende Ullrich een mo ment van zwakte: in de etappe naar Courchevel en de Voge- zenrit naar Montbéliard. Ri chard Virenque was toen al ze ker van zijn tweede plaats en de bolletjestrui. Pantani had twee ritten op zak en de derde plaats in de algemene rangschikking. Virenque had misschien nog wel meer gewild. Zijn 'Festina's' pekel «gpd riomfantelijk meldde IAAF- oorzitter Primo Nebiolo zater- ag bij aankomst in Athene het oede nieuws: „Haile Ge- rselassie heeft zich toch aan- emeld voor het WK." Verbaasd gisteren de reactie van een mlende' Jos Hermens: Aanmelden of lopen, dat is nog eel iets anders", aldus de ïanager van Gebrselassie. Haile wil niet in Athene lopen, ïaar de Ethiopische bond wil at wel. Hier wordt een spelletje espeeld." Het spelletje bestaat er uit de thiopische bond de atleet wil wingen te starten. Hermens: Volgens een nieuwe IAAF-regel Uphense tennisser kwalificeert zich net niet voor eerste Grand-Prixtoemooi IMSTERDAM GERTJAN VAN GEEN kan de bond Haile schorsen in de periode na de WK als hij niet meedoet. Ze zetten hem daar mee nu onder druk. De atleet heeft op deze manier niets meer te zeggen." Voor Gebrselassie is het na seizoen met de Grand Prix-wed- strijden heel belangrijk. De olympisch - en wereldkampioen richtte zijn seizoen vooral in op de 'miljoenenrace' van Hengelo en het heroveren van het we reldrecord op de tien kilometer. Daarin slaagde hij op 4 juli in Oslo. De Ethiopiër verbeterde toen de oude toptijd van de Marokkaan Salah Hissou. Hij besloot vervolgens af te zien van het WK, omdat hij de harde baan vreesde. PARUS*FREDSEGAAR Een dag na de dubieuze beslis sing in Dijon, waar Mario Tra- versoni de dagwinst behaalde die leek voorbestemd voor Bart Voskamp, was Cees Priem nog steeds laaiend over de beslis sing van de jury zijn renner te deldasseren. De ploegleider van TVM heeft zijn collega's in de Tourkaravaan gevraagd een protestbrief te ondertekenen waarin Priem bij de internatio nale wielerunie (UCI) bezwaar aantekent tegen de beslissing van de jury. Op Mapei (Lefeve- re) en Cofidis (Guimard) na, ondertekenden iedereen de petitie. Priem: „De meeste collega's zijn het met me eens. Het is belachelijk wat daar is ge beurd. Je staat machteloos, dat is nog het ergste. Je kunt het niet veranderen. Maar ik wilde toch dat er nog een protest doorklinkt bij de heren." De afkeuring over de beslis sing van de jury was massaal. Bart Voskamp zei dat het hem goed deed, maar dat hij er toch weinig mee opschoot, 's Nachts had hij alleen kun nen slapen dankzij pillen. Het gevoel van machteloosheid had hem ook zaterdag nog in de greep. „Ik kan nergens mijn recht halen, al voel ik me wel winnaar. Alle collega's die ik tegenkwam, ook ploegmakkers van Heppner, hebben me gefe liciteerd. Ik moet proberen het van me af te zetten, anders word ik stapelgek." Jurylid Martin Bruin heeft de beelden van de spectaculaire sprint de volgende dag nog eens bekeken. Bruin: „Dat heeft me gesterkt in de overtui ging dat we de juiste beslissing hebben genomen", aldus de Scheveninger. lij was er zo dichtbij en er was 10k geen mooier debuut tussen e grote namen als Carlos 4oya, Paul Haarhuis en Alberto )osta denkbaar, dan in eigen md op zijn 'eigen' Amstelpark. ilartin Verkerk stond op de leurmat met de uitnodigende ekst 'Welkom' en klopte op de eur van zijn eerste ATP-toer- looi. Opengedaan werd er niet. )e Tsjech Libor Nemecek was egene die de Alphenaar de oegang versperde door hem in le derde ronde van het kwalifi- atietoernooi van het Grolsch )pen in twee sets terug te wij- en: 6-16-4. ,Het is jammer", reageerde 'erkerk na afloop. „Het ging liet zo goed, ook door de wind. )aardoor kon ik mijn eigen spel liet spelen. Wat ik ook probeer- le, het ging niet." De prestatie van Verkerk was zeker niet slecht, maar hij bleef wel met lege handen achter. Geen optre den in een ATP-toernooi, geen punten voor de wereldranglijst. De buit is slechts een opgedane ervaring. Voor Verkerk echter een belangrijke. „Het maakt me niet zo veel uit, dat ik me niet gekwalificeerd heb. Je leert er toch van. Dit is mijn eerste grand-prixtoernooi en als je dan de derde ronde kwalificatie haalt, is dat goed." De weg van de proftennisser is hard. Dat bleek dit weekeinde eens te meer. Het Amstelpark bereidt zich voor op de week van de open tenniskampioen schappen van Nederland, die vandaag van start zijn gegaan. Aan alles is te merken dat het, behalve voor de ploeterende kwalificatiespelers, nog niet om het 'echie' gaat. Het complete tennispark is wel al omgetoverd tot een klein Roland Garros, in- VERHUIZEN PER 1 AUG. '97 naar: Schuttersveld 9 (3e etage) 2316 XG Leiden Tel. 071-5685858 Fax 071-5225151 Postbus 239 - 2300 AE Leiden Tijdens de verhuizing zal het kantoor moeilijk bereikbaar zijn, waarvoor wij uw begrip vragen. clusief promodorp, restaurants, barretjes en een bespanservice voor de spelers, nog geen tien procent van dit alles is in ge bruik. Naar een toilet moet lang gezocht worden en als het handjevol toeschouwers - voor namelijk familieleden en be kenden van de qualifiers - een broodje wil eten moet het een al evenlange weg afleggen. Alleen de prijzen voor de consumpties zijn gelijk aan wat er komende week betaald moet worden, als het toeschouwersaantal dat naar het Open NK komt kijken, verveelvoudigd is. Het is de wekelijkse entoura ge voor de tennissers 'in de marge', zoals de 18-jarige Ver kerk met zijn 359ste plaats op de wereldranglijst. Ze spelen in de satellite- en challenger-toer nooien - het voorportaal van de grote ATP-toernooien. Soms mogen ze aan het grote werk ruiken, maar helaas nog steeds in het weekeinde dat daaraan vooraf gaat, wanneer er op een lijst van 32 slechts vier plaatsen zijn te verdelen voor het hoofd toernooi. Daar zijn de punten en de dollars te verdienen, maar het betekent wel* dat er drie rondjes gewonnen moeten wor den. Geen sinecure, omdat de verschillen klein zijn. Een hoge ranking betekent niet veel in een 'veld waarin iedereen zo graag wil en - minstens zo be langrijk - iedereen heel goed kan tennissen. Zo blijkt de Spanjaard Juan Antonio Saiz met zijn 487ste plaats op zaterdag geen pro bleem voor Verkerk. De Alphe naar verliest na 6-0 winst in de eerste set even zijn concentratie en komt met 4-0 achter, maar herstelt zich prima en schrijft de Jan Ullrich: Een timide twintiger treedt toe tot de eregalerij van de Tour. waren de enige renners die iets durfden te ondernemen tegen Ullrich cs. Beide ploegen domineerden deze Tour nadrukkelijk. Tele kom won vijf etappes (driemaal Zabel, twee keer Ullrich), Festi- na vier (Brochard, Virenque. Stephens en Rous). Mercatone Uno deed ook goed mee met drie ritten (Pantani twee en Tra- versoni). Twaalf ploegen verlie ten de Tour zonder dagsucces, Frankrijk was het meest succes volle wielerland met zes rit- overwinningen. Waarvan die van Desbiens in Perpignan een geschenk was van de jury. Martin Verkerk struikelde in de laatste kwalificatieronde van het Grolsch Open.' foto henk bouwman tweede met 7-5 op zijn naam. Rogier Wassen is als nummer 242 een lastiger obstakel, maar wederom klaart Verkerk de klus tegen zijn twee jaar oudere landgenoot met 6-4 7-6 (8) in straight sets. Een dag later lijkt Libor Nemecek een simpele hindernis te worden. De Tsjech staat slechts 495ste maar niets is minder waar. Verkerk krijgt geen kans en wordt van een il lusie beroofd, al relativeert hij dat laatste. „Het was wel leuk geweest, maar ik vind het niet zo erg. Misschien is het wel goed dat ik het niet gehaald heb. Anders gaat het veel te snel en dat is ook niet de bedoe ling." HOCKENHEIM IVO OP DEN CAMP GPD-VERSLAGGEVER Pisnijdig was hij. „Ik voel me genaaid." Woedend knalde Jos Verstappen na de kwalificatie training voor de Grand Prix van Duitsland de deur van het Tyr rell-motorhome achter zich dicht. Zijn eer van sportman was aangetast, omdat de Lim burgse Formule 1-coureur vond dat Tyrrell hem oneerlijk had behandeld in de onderlinge strijd met zijn teamgenoot Mika Salo. ..Als het er elke keer zo aan toe zou gaan, gooi ik meteen het bijltje erbij neer", verbeet Verstappen zijn teleurstelling. Wat was er gebeurd? De Lim burger kwam in de kwalificatie op de snelle rechte stukken van de Hockenheimring zo'n zes ki lometer per uur aan topsnel heid tekort op Salo. „Omdat hij een veel betere motor heeft", wist Verstappen zeker. „En die hebben ze hem bewust gege ven." De Ford-motoren van Tyrrell De Leidse atleet Kamiel Maase doet mee aan het wereldkampioenschap atletiek dat vrijdag in Athene begint. De periode waarbinnen de li mieten moeten worden ge haald is weliswaar verstreken, maar alle atleten verblijven nog in Nederland. Zelf zit ik deze dagen met een aantal col lega's op het nationaal sport centrum Papendal, nabij Arn hem. Hier hoop ik de rust te vinden om geconcentreerd de laatste voorbereidingen te tref fen voordat de ploeg naar de Griekse hoofdstad afreist. Rust in de tent is in deze fase namelijk erg belangrijk. Reeds in april van dit jaar had ik mij met het lopen van een nieuw Nederlands record in een plaatsje nabij het Spaanse Bil bao geplaatst voor de tien kilo meter in Athene. Na het lopen van deze wedstrijd werd ik overspoeld door publiciteit. Dergelijke belangstelling heeft zowel positieve als negatieve kanten. Een beetje publiciteit kan, met het oog op bijvoor beeld sponsors, natuurlijk geen kwaad, maar te veel aandacht van de media gaat ten koste van tijd voor training en con centratie. Voor Erik Huize bosch schijnt dit geen pro- worden voordat ze worden in gezet bij de races op de proef- bank getest. Tyrrell krijgt een lijstje waarop de volgorde qua vermogen staat vermeld. Dan is het de beurt aan technisch di recteur Harvey Postlethwaite om uit te maken wie welke krachtbron krijgt. „Maar wij we ten echt niet hoeveel verschil in pk's er tussen de motoren is. Die cijfers geeft Ford ons niet", beweerde Postlethwaite met de hand op zijn hart. „Het klopt dat Salo nu de betere motor had, maar Jos krijgt ook wel eens de krachtigere motor. Al leen is doorgaans het verschil niet zo groot." Verstappen was vooral gepi keerd, omdat zijn marktwaarde in de Formule 1 voor een groot deel afhangt van de onderlinge strijd met Salo. Dat de Tyrrell- auto's niet vooruit te branden zijn, weet iedereen. Dus worden de race-kwaliteiten van Ver stappen gemeten aan die van Salo. „Dat is prima", vindt Ver stappen, „maar alleen als je een echte kans krijgt. Nu ziet ieder een alleen dat ik een halve se conde langzamer ben dan Sa lo." Om zijn beweringen te staven haalde Verstappen er een com puteruitdraai bij. Ongebruike lijk, omdat zoiets doorgaans niet aan buitenstaanders wordt getoond. De grafieken spraken voor zich. „Ik ben eerder op het gas en ga later in de remmen dan Salo". kon Verstappen dui delijk analyseren, „maar omdat ik zo'n slechte motor heb verlies ik alles weer op de rechte stuk ken." Gisteren was de grootste woe de bij Verstappen alweer weg geëbd. „Ik heb met Postlethwai te erover gesproken. Hij vond het ook lullig voor me en be grijpt dat het heel frustrerend is als je op die manier moet wer ken. Het is uitgesproken. Ik hoop alleen dat er in de toe komst vooraf wat meer open heid is." De Limburger eindigde de ra ce als tiende. „Dat we de finish gezien hebben is het enige posi tieve", vond de Limburger. KAMIEL MAASE NAAR ATHENE bleem te zijn maar voor de ge middelde atleet ligt dat toch net even wat anders. Sommige atleten hebben zich pas on langs gekwalificeerd voor het WK en hebben op dit moment nog te maken met een meer dan gemiddelde belangstelling. Wanneer er dan zo kort voor een belangrijk evenement sprake is van een teveel aan storende elementen wordt het tijd om zich even terug te trek ken, hoewel de journalisten ons óók op Papendal weten te vinden. Toch rinkelt hier op Papendal de telefoon minder vaak, hoeven we geen bood schappen te doen en staan an dere alledaagse bezigheden even wat op een lager pitje. Heel belangrijk is ook de con centratie die wordt opge bouwd. Er wordt naar een toernooi toegeleefd, er wordt 'gefocussed'. Verder is het voor mij persoon lijk prettig dat de omgeving van Arnhem bosrijk is. In Lei den loop ik veel op de (harde) j weg, hetgeen de kans op bles sures iets groter maakt. Behal ve dat bospaden zachter zijn. is het ook prettig om eens in een andere omgeving te trainen. Ideaal is het ook dat de baan op twee minuten lopen van het hotel ligt en wordt omringd door vele grasvelden waarop kan worden ingelopen. Ten slotte is ook de mountainbike meegegaan om af en toe het lopen af te kunnen wisselen met een stukje fietsen. Al met al moet het met de voorberei ding wel lukken. Volgende week donderdag vertrekken we naar Griekenland en op zon dag 3 augustus sta ik aan de start van de tien kilometer in mijn eerste grote outdoor-toer-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13