Duitsland evacueert gevaarlijke dorpen Buitenland ipaans dorp breekt lefoonmonopolie Afscheid voor altijd San Sebastian wacht morgen een hete zondag Klassebewust India krijgt een kasteloze president Belgische 'vleesfraudeur' na opening weer gesloten ITERDAG 26 JUL11997 )ertig mensen vermoord bij Algiers lgiers Zeker 29 vrouwen en kinderen zijn gisteren in Algerije p beestachtige wijze vermoord. Een aantal werd de keel door- esneden, anderen werden verbrand. Van de slachtoffers be oorden er 24 tot één familie uit het gehucht Si Zoubir. De tien- dien daders zouden met een vrachtauto dit plaatsje en nog een iveede dorpje hebben overvallen. De autoriteiten houden extre- B listen uit fundamentalistische kringen verantwoordelijk voor e brute moorden. De moordpartijen in de bergen van Hadjout, d ijftig kilometer ten westen van Algiers, hadden in de nacht van onderdag op vrijdag plaats in een streek waar het leger al tien igen een operatie uitvoert tegen de terroristische Gewapende lamitische Groepen (GIA). 'even jaar cel voor vliegtuigkaper jRLUN» De 40-jarige Bosniër Salko Loncaric is gisteren door een jchtbank in Berlijn tot zeven jaar cel veroordeeld voor een liegtuigkaping. De man kaapte in januari van dit jaar een vlieg- nig van Austrian Airlines tijdens een vlucht van Berlijn naar We en en hoopte zo een verblijfsvergunning af te dwingen. Volgens S rechtbank lijdt Loncaric aan paranoia en moet hij het eerste :el van zijn straf uitzitten in een psychiatrisch ziekenhuis. lull terriër doodt hond en baas iev» Een razende buil terriër heeft donderdag in de Oekraïense oofdstad Kiev een 35-jarige man en zijn hond gedood. Het dra- ia gebeurde toen het slachtoffer zijn hond uitliet. Daarbij kreeg ij onenigheid met een dronken jonge vrouw en haar vriend, die iet hun buil terriër op straat waren. Het tweetal zette de terriër igen de man op, waarbij de hond van het slachtoffer zijn baas robeerde te verdedigen. Door de hond neer te steken zorgde et duo er voor dat de terriër vrij spel had. In tien minuten wa- en de man en zijn hond dood, zei de politie. De vrouw is ge likt. apie weer vrij man arseille Bernard Tapie, de veroordeelde ex-politicus en ex-ei- enaar van voetbalclub Olympique Marseille, is weer vrij. Hij eeft bijna een halfjaar in de cel gezeten wegens omkoping van t tegenstander van Olympique. De advocaat van Tapie ver- laarde dat het gerechtshof vrijlating had gelast omdat Tapie de elft van zijn straf had uitgezeten. Hij is ook veroordeeld tot ïhttien maanden cel, voor in eigen zak steken van geld van de letbalclub. Hij beroep in die zaak is volgend jaar. 'riester krijgt cel wegens misbruik jblin De 69-jarige Ierse priester Brendan Smyth is gisteren in ublin tot twaalf jaar cel veroordeeld. De priester heeft zich aan iker twintig kinderen in Ierland vergrepen. De Norbertijner pa- heeft in totaal 74 delicten erkend, waaronder seksueel mis- uik van de kinderen. Het proces tegen de priester is in de afge- pen jaren met grote spanning gevolgd, omdat zijn zaak in no- mber 1994 indirect heeft geleid tot de val van de Ierse rege- [ïgscoalitie van Albert Reynolds. De rechter constateerde dat de liester gedurende zijn hele loopbaan vele kinderen heeft mis- luikt in Ierland, Ulster, Schotland en de Verenigde Staten. egenbui beloont lang bidden in boom w delhi Een Indiër die negentien dagen hoog in een boom ld gebeden om regen, is uiteindelijk beloond met een korte aar hevige stortbui. Na de gebedsverhoring heeft de man zijn delijke onderkomen verlaten, meldde de krant Indian Express steren. De 55-jarige Ramappa Yelvatti verliet de tamarinde- lom woensdag, nadat zijn dorp Dundur gedurende twee uur ior de langverwachte, natte moesson was schoongeregend. De egenmaker' kreeg van de dorpelingen een diner aangeboden ndat hij al die tijd in de boom leefde op bladeren en soms wat )uitse bank koopt deel telefoonbedrijf osKouDeutsche Bank. Duitslands grootste bank, en zijn Rus- sche partner Oneximbank hebben een belang verworven van i procent in de Russische telefoonmaatschappij Svyazinvest. tellen voor het belang 3,74 miljard gulden neer. Rusland kon- gde eerder aan 49 procent van het belang in de maatschappij in de hand te willen doen. De 24 procent die daarvan nu nog er is, gaat naar particuliere beleggers. üma verbetert recordwinst KOCB inaurach» Puma, Duits fabrikant van sportartikelen, feft zijn winst naar een record getild. Over het eerste halfjaar m 1997 verbeterde de onderneming zijn resultaat met 7,7 pro nt tot 44,4 miljoen mark. De omzet nam met 6 procent toe tot 6 miljoen mark. Puma groeit vooral in Azië en Amerika. In Eu- >pa kreeg Puma, dat zijn cijfers gisteren naar buiten bracht, te impen met een stagnering van zijn activiteiten. takingen op Spaanse vliegveld ma de mallorca Op de luchthavens van de Balearen zijn gis- ren acties begonnen van luchthavenpersoneel. De werkonder- ekingen moeten deze zomer in heel Spanje navolging vinden, et luchthavenpersoneel eist een betere betaling en wil met de lies gedurende het vakantieseizoen de werkgevers onder druk tten. De acties gisteren op Mallorca, Menorca en Ibiza leidden ikel tot vertragingen bij de afhandeling van bagage. Brandweer voorkwam kernramp' oskou Brandweerlui in Wit-Rusland hebben in '92 wellicht n nucleaire catastrofe weten te voorkomen door vlakbij een einwagon vol kernwapens een lek in een brandstoftank te ont- ïkken. Dat heeft het persbureau Interfax gisteren gemeld. Het Kifd van de brandweer van het Wit-Russische ministerie van tfensie, Valery Astapov, onthulde de bijna-ramp. Als er brand as uitgebroken zouden de gevolgen ernstiger zijn geweest dan ij de kernramp in Tsjernobyl, aldus Astapov. laskische gemeente Umie- ïn dorp onder de rook van Sebastian met niet meer vijfduizend inwoners, heeft nenkort het machtige anse telefoonbedrijf Telefo- niet meer nodig om met of tante in Zuid-Amerika te en. Vanaf oktober beschikt gemeente over een eigen te- «nbedrijf, dat dertig procent dkoper is dan Telefonica, len binnen het dorp kost dan wel helemaal niets meer. Isof dat nog niet genoeg is: thuis een PC heeft staan, zijn of haar gesprekspartner nog zien op het scherm. De ruitziende burgemeester Urnieta, José Ignacio Li- a, liet vijf jaar geleden een |uête houden onder de in ters van zijn dorp met de piïr vraag wat hun wensen :n. Daaruit bleek dat ieder- Tienduizenden mensen en duizenden koeien en varkens vluchten voor het water De Duitse autoriteiten zijn gisteren koortsachtig begon nen met de ontruiming van dorpen ten noorden van Frankfurt aan de Oder. Gisteravond zijn ruim vijfduizend mensen uit zeventien dorpen in dit gebied, de laag gele gen Oderbruch, geëvacueerd, aldus een woordvoerder van het crisiscentrum in Potsdam, de hoofdstad van de deelstaat Brandenburg. den. Maar de kans dat de door weekte dijken de druk van zes ton per vierkante meter nog langer zouden kunnen weer staan, slinkt met de minuut. Bij Hohenwutzen dreigde gister middag een doorbraak en slechts met inzet van helikop ters die onophoudelijk zandzak ken aanvoerden, konden zeven honderd militairen voorkomen dat een gat in de dijk werd ge slagen. De aandacht van crisisstaf en hulpverleners concentreerde zich gisteren vooral op de Oder bruch, dat tot nog toe van over- De evacuatie verliep beter dan in de streek ten zuiden van Frankfurt. Daar weigerden veel mensen aanvankelijk uit angst voor plunderingen hun huizen te verlaten. In totaal zijn nu zo'n tienduizend mensen en duizen den koeien en varkens in veilig heid gebracht. Bij de ontruiming van de Oderbruch gaat het nog steeds om een voorzorgsmaatregel, omdat de dijken 'wonder boven wonder' nog steeds stand hou- stromingen verschoond is ge bleven, omdat hier de meeste mensen, rond negentiendui zend, wonen die acuut door een watersnood worden bedreigd. In het gebied ten zuiden van Frankfurt heeft men op steeds meer plaatsen moeten capitule ren voor het water. Bij Aurith, een dorp een paar kilometer ten zuiden van de stad en dat dins dag al was ontruimd, brak giste ren een dijk. Het water gutste uit een opening van bijna een kilometer breed en bedreigde ook de inderhaast opgeworpen dam van zandzakken die het dorp Wiesenau moest bescher men. Bewoners sjouwden en sleep ten hun bezittingen naar hoger gelegen delen en barricadeer den hun huizen met zandzak ken, maar tegen het eind van de middag stonden de eerste stra ten al onder water. De inwoners bereidden zich voor op het erg ste. Vooral omdat de strijd om het naburige Ziltendorf en Vo gelsand al opgegeven had moe ten worden. Daar stond het wa ter bij veel huizen al tot de eer ste verdieping. Het land rond deze dorpen was veranderd in een groot meer, dat de hoger gelegen gehuchten omsingelde. Frankfurt zelf profiteerde van de overstromingen ten zuiden van de stad. De waterstand zak te tot 5,63 meter, nadat woens dag een recordhoogte van 6,37 meter was bereikt. Ook in Rat- zdorf, waar Oder en Neisse sa menvloeien en waar de situatie al bijna een week precair is, was het water gezakt. Maar dit goe de nieuws werd overschaduwd door berichten van een nieuwe vloedgolf. In Postdam komt een weder- opbouwprogramma voor het getroffen gebied, waar ook de ho chi minh stad Monnikken in Ho Chi Minhstad kunnen hun emoties nauwelijks de baas op de begrafenis van één van hun leiders, de Vietna mese Boeddhist Thich Thien Hao. foto dyan martinez reuters 'Wij hebben helaas geen Sinn Feinmaar een Herri Batasuna' een vond dat de telefoonkosten omlaag moesten. Dus gaf de ge meente het bedrijf Urnieta Erai- ki opdracht in te spelen op de liberalisering van de Europese communicatiemarkt en een ei gen telefoonbedrijf op te zetten dat goedkoper was dan de mo nopolist Telefonica. Deze week al voerde de burgemeester bij wijze van proef de eerste ge sprekken via het nieuwe tele foonnet. Daarin maakte hij mel ding van zijn grote tevreden heid over de snelheid waarmee 'zijn' telefoonbedrijf de zaken voor elkaar had gekregen. Burgemeester Liceaga kan snelle beslissingen nemen om dat hij (in Spanje worden bur gemeesters gekozen) met zeven van de elf zetels de absolute meerderheid heeft. Het nieuwe bedrijf heeft een kleine drie mil joen gulden moeten investeren in de infrastructuur van het nieuwe telefoonnet van Urnieta. Het kan morgen een 'hete zon dag" worden in de Baskische stad San Sebastian. De politie ke vleugel van de ETA, Herri Batasuna (eenheid van het volk), heeft tot ongenoegen van de overgrote meerderheid van de Spanjaarden toestem ming gekregen voor een de monstratie om twaalf uur in San Sebastian. Ongeregeldhe den kunnen het beste worden voorkomen door de 'geünifor meerde jongens en meisjes' thuis te houden, heeft de lei ding van de radicale groepe ring de Baskische minister van binnenlandse zaken, Atutxa geadviseerd. barcelona henk van den boom correspondent Herri Batasuna wilde afgelopen zondag al de straat op, maar toen heeft Atutxa de mars ver boden, formeel omdat er te wei nig tijd was voor het treffen van veiligheidsmaatregelen. Dit keer kan de minister zich niet meer achter dit argument verschui len. Hij zei dat er ondanks 'een zekere spanning' geen argu menten meer zijn om de de monstratie te verbieden. De mi nister kondigde bijzondere maatregelen aan om mogelijke gevechten tussen ETA-aanhan- gers en tegenstanders te voor komen. Herri Batasuna wil zelf zorgen voor een ordedienst van vijfhonderd eigen mensen. De politie kan zich er maar beter niet mee bemoeien, zo heeft de politieke vleugel laten weten, omdat die 'gewoonlijk toch al leen maar provocerend op treedt'. De organisatoren van de mars voorspellen een 'massale op komst van het Baskische volk'. De demonstratie is het eerste grote tegenoffensief van de ETA-aanhangers na de massale anti-ETA manifestaties die in heel Spanje werden gehouden als reactie op de moord op Mi guel Angel Blanco twee weken geleden. Het is te verwachten dat ook morgen in het gehele land weer tegendemonstraties zullen plaatsvinden. Deze week waren er opnieuw betogingen tegen de ETA-tereur, onder meer in Ermua, het geboorte dorp van het vermoorde raads lid. Deze herdenking viel samen met de begrafenis elders in Bas kenland van een ETA-gevange- ne die eerder deze week zelfdo ding heeft gepleegd. De begra fenis werd door sympathisanten van de ETA gebruikt als een pro-ETA manifestatie. Intussen worden de eerste scheuren in het politieke front, dat tijdens de dagen na de moord op Blanco zo gesloten leek, alweer zichtbaar. De ron detafelgesprekken van de zoge noemde Ajuria Enea, waaraan alle politieke partijen deelne men, uitgezonderd Herri Batas una, hebben geen formule we ten te vinden voor de manier waarop de politieke vleugel van de ETA moet worden geïso leerd. Dat werd pijnlijk duidelijk in een Baskisch dorp, waar Herri Batasuna de meerderheid heeft. Daar werd een HB-motie aan genomen, waarin de zelfmoord van de ETA-gevangene in ver band werd gebracht met het spreidingsbeleid van ETA-ge- vangenen door de regering in Madrid. De motie kreeg unanie me steun, ook van de raadsle den van de andere partijen. De landelijke besturen moesten er aan te pas komen om de beslis sing van hun eigen dorpspolitici af te keuren. Er werden zelfs disciplinaire straffen uitgedeeld. De Spaanse politiek worstelt met het antwoord op de roep van de Spanjaarden om een einde te maken aan de ETA-ter- reur. De Baskische regering deed begin deze week een nut teloze oproep aan Herri Batas una om in navolging van Sinn Fein de ETA te vragen om de wapens neer te leggen. Maar woordvoerder Xabier Arzalluz, leider van de Baskische partij PNV. voegde er zelf al sceptisch aan toe, dat Spanje helaas geen Tony Blair heeft, maar een Aznar, en dat Baskenland helaas geen Sinn Fein, maar een Herri Batasuna heeft. ETA antwoordde met een be schieting met granaten op een politiekazerne in Oviedo, waar bij overigens geen slachtoffers zijn gevallen. Ook liet de ETA via het Baskische dagblad Egin weten dat het zich gedwongen voelt de gewapende strijd 'te verharden' omdat de Spaanse regering weigert de ETA-gevan- gen over te plaatsen naar ge vangenissen in Baskenland. De veroordeelde terroristen zitten nu verspreid in gevangenissen in heel Spanje. De noodzaak van een efficient antwoord door de regering op de ETA groeit met de dag. De Spaanse bevolking pikt het zin loze bloedvergieten niet langer. Dat zal morgen wel blijken wanneer ongetwijfeld grote massa's weer de straat op gaan om te reageren op de mars van Herri Batasuna. Tot nu toe wist men zich vrij gedisciplineerd te gedragen, maar dat kan wel eens veranderen, wanneer de regering geen uitkomst biedt in dit ogenschijnlijk uitzichtloze probleem. Een grote berg verwoeste eigendommen in het Poolse Wroclaw waar het water twee weken geleden de boel onder water zette. In het Oosten van Europa zijn door de watersnoodramp al honderd slachtoffers door de watersnood gedood en duizenden mensen dakloos geraakt. foto jan ek skarzynski era regering in Bonn aan deel neemt. De schade zou nu al in de miljarden lopen. Zelfs als al les en vooral het weer van af nu meewerkt, zal de noodtoestand volgens deskundigen nog min stens vier weken duren. Nederland heeft gisteren nog eens acht experts naar het ondergelopen Poolse Wroclaw gestuurd om de daar reeds aan wezige militairen en technici te helpen met het wegpompen van het water. Een Pools reisbu reau biedt een bizarre trip aan: Een reisje boven het rampge bied. „Bekijk de overstromingen zelf vanuit de lucht en niet op tv, meldt de advertentie. Een privévlucht van een uur kost een Pool 330 gulden. Europea nen kunnen voor 3.600 gulden rondcirkelen met een achttien- zitter, voor dat bedrag worden ze ook van huis opgehaald en weer teruggevlogen. new delhi ap Narayanan omschreef zich zelf als „iemand die is ontspro ten aan de wortels van onze maatschappij en opgegroeid in het stof en de hitte van dit geze gende land." Door hem te kie zen waren de parlementariërs „de barrières van religie, kaste, taal en regio die ons scheiden" ontstegen, zei hij, en hadden zij „een beroep gedaan op de on derliggende eenheid van dit land van immense verschillen". De 76-jarige Narayan, die een opleiding heeft gevolgd aan de London School of Economics, heeft nog verkeerd met onaf hankelijkheidsleiders als Mo handas Gandhi en Jawaharlal Nehru. Hij heeft een bescheiden optreden en is een van de wei nige Indiase politici van onbe sproken gedrag. Hij heeft zijn land als ambassadeur vertegen woordigd in China en Washing ton - de twee hoogste diploma tieke posten. In 1980 kwam hij voor de Congrespartij in het parlement. De afgelopen vijf jaar was hij vice-president en daarmee automatisch voorzitter van de eerste kamer van het parlement. India heeft gisteren voor het eerst een president gekregen die afkomstig is uit de bevolkings groep die voorheen bekend stond als de 'onaanraakbaren'. President K.R. Narayanan, voor malig vice-president onder de na vijf jaar aftredende Shankar Dayal Sharma, zei bij zijn beë diging in het parlementsge bouw van New Delhi dat met zijn aantreden „de zorgen van de gewone man in het middel punt komen te staan van ons sociale en politieke leven." Tegenwoordig worden de merendeels straatarme Indiërs die tot geen van de kasten be horen en 25 procent van de 970 miljoen zielen tellende bevol king uitmaken bij voorkeur Da lits - onderdrukten - genoemd. Presidenten worden in India gekozen door de leden van de nationale en regionale parle menten. Narayanan kraag van de volksvertegenwoordigers 4.231 stemmen, zijn naaste ri vaal T. Seshan, een voormalige verkiezingsfunctionaris, slechts 240. brussel »aly knol correspondent Bij het vleesverwerkend bedrijf G. Lefèbvre in het Belgische Moeskroen duurde de vreugde maar kort. Het bedrijf, dat sa men met Tragex-Gel in Winge- ne wordt verdacht van de illega le in- en doorvoer van verboden Brits rundvlees, kreeg gisteren in kort geding van de Brusselse rechtbank toestemming zijn ac tiviteiten te hervatten. Maar van rundvlees moet het afblijven. Minister Marcel Colla van volksgezondheid kondigde di rect daarna niet alleen aan dat hij in beroep zou gaan tegen de uitspraak. Hij besloot tevens opnieuw de vergunning voor Lefébvre weer in te trekken. De rechter oordeelde dat het bedrijf weer aan de slag zou 'Beste spoorlui zijn passagiers' mogen en dat het zijn merken en etiketten moest terugkrijgen op straffe van een dwangsom van zo'n vijfduizend gulden per dag. Om verdere fraude met rundvlees te voorkomen, vond de rechter justitieel toezicht no dig en moest het bedrijf zijn rundvlees elders in bewaring geven. Volgens minister Colla zou door de uitspraak 'een po tentieel gevaar voor de volksge zondheid blijven bestaan'. Lefébvre en Tragex-Gel wor den ervan verdacht ruim zes tienhonderd ton illegaal Brits rundvlees te hebben geïmpor teerd. Sinds vorig jaar maart geldt een wereldwijd exportver bod voor Britse runderen en rundvlees. De Nederlandse douane ontdekte de fraude eind april in de haven van Vlissingen, waar een deel van de lading voor doorvoer naar onder meer Rusland en Egypte terecht was gekomen. Ondanks waarschuwingen van Nederland en de Europese Commissie verstrekte Colla eind mei nog een nieuwe exportver gunning aan Tragex-Gel. Nog gisteren tikte een woordvoerder van de Europese Commissie België op de vingers voor het lakse toezicht. „Wij hebben de Belgische autoriteiten gewaar schuwd, omdat die bedrijven verdacht waren. We hebben met spijt moeten vaststellen dat hieruit geen consequenties zijn getrokken", aldus de woord voerder. Colla zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de waar schuwingen. Hij heeft inmid dels wel twee inspecteurs van het Instituut voor Veterinaire Keuring (IVK) geschorst. Zij ga ven een certificaat van goed keuring aan de Britse lading rundvlees, zonder dat ze het vlees ooit onder ogen hadden gehad. Op een landbouwbeurs in het Waalse Libramont hekelden fe deraal minister Karei Pinxten van landbouw en zijn Waalse collega Guy Lutgen de fraude gisteren in scherpe bewoordin gen. Lutgen eiste de zwaarste straffen tegen de oplichters 'die het beleid voor de promotie van Belgisch rundvlees zware scha de hebben toegebracht'. londen afp Een spoorwegmaatschappij in Oost-Engeland heeft zijn passagiers voorgesteld om zelf als stationschef op te tre den. Zij hoeven alleen maar af en toe te controleren of de deuren goed zijn gesloten, de conducteur het vertreksein te geven en eventueel de passa giers bij te staan. Het voorstel is op ongeloof van het pu bliek en woede van de vak bonden gestoten. Het geprivatiseerde spoor bedrijf, Great Eastern Rail ways, zegt moeite te hebben om werknemers in deeltijd te krijgen die de taken van de stationschef uitvoeren. De forens-chef krijgt een uurver goeding en hoeft zijn trein kaartje niet te betalen. Ze krijgen een week opleiding. „Het kan een lucratieve wijze van reizen zijn", verklaarde de commercieel directeur van GER. De vakbonden van machi nisten en spoorwegarbeiders zijn verbijsterd. „Wat is de volgende stap: dat de foren sen de trein gaan besturen?" Vroeg een bestuurder.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5