Dagblad O m Drie lichtgewonden bij treinbotsing Hoofddorp 'Wij Mentens lopen altijd op een grens' //TOUR ud-LD-hoofdredacteur chuurmans overleden ie AUTO RIALTO Steeds vaker nep-Versace in Nederland Overheid stort zich op elektronische snelweg TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ITERDAG 26 JULI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 lart Voskamp 'int en verliest Voskamp en Jens ppner zijn bij de negentien etappe van de Ronde van inkrijk gedeklasseerd. De derlander drukte in de int met de Duitser als eer zijn wiel over de streep, ïdat beide renners elkaar arbij met de schouders kten, heeft de jury lange beraad gehad over de uit- Uiteindelijk werd de nmer drie, de Italiaan Ma- Traversoni, tot winnaar uit- oepen. ik el me bestolen", zei skamp woedend toen be id werd dat hij was gedis- alificeerd. ,,Ik ben geflikt. probleem lag niet bij ppner of bij mij. We raakten woon uit balans en kwamen :bij tegen elkaar aan. Het te probleem in deze Tour is jury, het ligt echt niet aan renners. Hoe kunnen we na loodzware weken de fiet- nog keurig recht houden?" foskamp en Heppner akten in een rit over 172 ki- ïeter van Montbeliard naar Dijon deel uit van een kop groep van veertien man, met onder anderen Erik Dekker en Servais Knaven. In de laatste kilometers reed Voskamp sa men met Jens Heppner weg bij de medevluchters. Zij be reikten een halve minuut voorsprong en mochten sa men om de dagzege sprinten. Daarbij 'hingen' ze kort voor de finish tegen elkaar aan. Tra- versoni won de sprint van het overgebleven deel van de kop groep. De Duitser Jan Ullrich be houdt de leiding in het alge meen klassement. De eindze ge kan de Telekom-renner nauwelijks meer ontgaan. Pagina 21: Manoio de magiër is zijn toverformule kwijt Bussen tussen Schiphol en station Leiden ijn woonplaats Groningen is 56-jarige leeftijd Ton lurmans overleden. Hij was 1980 tot 1983 hoofdredac- van deze krant. Tot maart dit jaar vervulde hij dezelf- imctie bij het Nieuwsblad het Noorden. Gedurende jaar was hij ook directeur Hazewinkel Pers BV, uit- ster van de Groningse krant. >n Schuurmans is 34 jaar :f geweest in de journalis- Hij begon in 1963 als leer- ournalist bij het Dordrechts iwsblad. Daarna werkte hij de Volkskrant, het Rotter- Nieuwsblad en Sijthoff /Haagsche Courant, waar hij correspondent wa$ in den. i de redactie van het KRO- :el gewonden bosbranden lid-Frankrijk 5EILLE AFP-DPA itallen brandweerlieden zijn iren gewond geraakt bij po en bosbranden in de omge1 van het Zuid-Franse Mar- te blussen. Ook enkele in- iers van het gebied liepen ïdwonden op of klaagden ademhalingsproblemen, brandweerman is er ernstig toe. Het vuur was vannacht niet onder controle. het einde van gistermid- had het vuur al naar schat- vijfhonderd hectare bos en ikgewas vernield. Zeker dui- I mensen zijn inmiddels uit gebied geëvacueerd. Ver- llende woonhuizen zijn ver st of beschadigd. Ook vielen :1e voertuigen, waaronder brandweerwagens, aan de imen ten prooi, ikwinden, die hier en daar heden van 90 kilometer per bereikten, wakkerden de imen aan. Weerkundigen tachtten gisteravond geen etering in de weersomstan- eden. nmenschansweg 130 Leiden HOUTWERF KÈUKENS actualiteitenprogramma Brand punt werd hij in 1980 hoofdre dacteur van het Leidsch Dag blad. Drie jaar later volgde hij Eef Brouwers bij het Nieuws blad van het Noorden. /Schuurmans, onlangs nog met een ridderorde onderschei den, heeft diverse nevenfuncties vervuld. Zo was hij mede-op- richter en voorzitter van de Stichting Groninger Studie Journalistiek (GSJ), die een vol waardige opleiding in de jour nalistiek aan de Groninger uni versiteit heeft opgezet. Verder was hij onder meer voorzitter van International Press Institute Nederland, secretaris van de Raad van Beheer van het ANP en bestuurslid van het Neder lands Genootschap van Hoofd redacteuren. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -5417 493 De ontspoorde stoptrein en de fors beschadigde intercity (voorgrond) op het opstelterrein bij station Hoofddorp Bij een treinongeval in Hoofddorp zijn gistermiddag drie lichtgewonden gevallen. Het ongeval gebeurde rond drie uur toen de lege stoptrein Hoofddorp-Utrecht het 'opstelterrein' van de Nederlandse Spoorwegen verliet. De trein schampte de sneltrein Den Haag-Amsterdam, die net station Hoofddorp ging binnenlopen. De toe dracht van het ongeluk wordt nog onderzocht. HOOFDDORP HENK GEIST ONNO HAVERMANS Door de botsing werd de stop trein gedeeltelijk uit de rails ge duwd. Beide treinen reden met een betrekkelijk lage snelheid, omdat ze beiden op het station zouden stoppen. De drie ge wonden vielen in de intercity uit Den Haag. Zij zijn met nek- klachten en snijwonden ter ob servatie overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam, maar ze konden later weer ver der reizen. Enkele andere pas sagiers werden ter plekke aan lichte verwondingen geholpen. Enkele tientallen passagiers uit de intercity liepen over de spoorbaan de laatste honderd meter naar het station. Daar stapten ze over op bus of taxi, die hen verder vervoerde. De NS zetten gisteren bussen in tussen Schiphol en Leiden, om dat treinverkeer op dit traject onmogelijk was. Treinen tussen Amsterdam en Leiden werden omgeleid via Haarlem. Volgens de NS is de schade aait treinmaterieel en rails aan zienlijk. Het was gisteravond laat nog niet duidelijk hoe lang de stremming op het baanvak gaat duren. Vanmorgen zou één spoor weer beschikbaar zijn voor treinverkeer. Reizigers tus sen Leiden en Schiphol moeten nog wel rekening houden met busvervoer. Naar verwachting kan vanmiddag de dienstrege ling worden hervat. Het onder zoek naar de oorzaak van het ongeval, dat wordt uitgevoerd door NS-dochter Railnet, gaat minimaal enkele weken duren. Woordvoerders van NS wil den niet zeggen of een verkeerd gezette wissel het ongeval kan hebben veroorzaakt. Volgens de dienstregeling is het onmogelijk dat twee treinen op hetzelfde baanvak rijden. Het opstelter rein is een soort parkeerplaats voor treinen. Hier geldt de nor male baanvakbeveiliging. „Elke trein rijdt hier op z'n beveili ging", aldus een NS-woordvoer- der. De stoptrein stond op het punt om met zijn dienst te be ginnen. Hij maakt dan al onder deel uit van de dienstregeling op het baanvak. „Daarbij krijgt de trein dan een bepaald traject toegewezen, waarbij hij in prin- fojo hielco kuipers cipe alleen maar groene lichten tegenkomt. We weten nog niet wat er hier precies is misge gaan", zegt de woordvoerder. Nedrail, een van de werk maatschappijen van NS, werkt al geruime tijd aan het spoor bij Hoofddorp. Het aantal sporen wordt hier fors uitgebreid. Werknemers van Nedrail waren getuige van het ongeval, maar geen van hen raakte gewond. Op amper tweehonderd me ter van de plek des onheils von den in november 1992 twee treinongelukken plaats. Op 28 november ontspoorde een in ternationale trein naar Parijs, waarbij geen slachtoffers vielen. Twee dagen later liep op dezelf de plek de intercity Amsterdam- Vlissingen uit de rails, waarbij vijf doden en 36 gewonden te betreuren vielen. Dit ongeluk werd veroorzaakt door de te ho ge snelheid van de intercity- trein. Op het traject was vanwe ge baanwerkzaamheden een snelheidsbeperking van kracht. Een onderzoekscommissie stel de vast dat de NS tevens onvol doende beveiligingsmaatrege len hadden getroffen. EUKEN- ruDio iLJ ningin Julianalaan 46 Voorschoten De wederwaardigheden van een strijdbaar echtpaar Ernestine Menten-Van Essen, de echtgenote van de Warmondse bankier wier naam voorkomt op de deze week gepubliceerde lijst van de Zwitserse banken. foto collectie jacob schrage LEIDEN ANNET VAN AARSEN ENCEESVANHOORE Zwitserland is sinds kort niet langer het land van Wilhelm Teil, maar dat van de domme lende tegoeden. Deze week maakte de Zwitserse Vereni ging van Banken de namen be kend van rekeninghouders, van wie sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog niets meer werd vernomen. Op de lijst veel namen van holocaust-slachtoffers, maar ook die van mevrouw Ernesti ne Menten uit Warmond, de echtgenote van Emile Ernst Menten, 'bankier van het Ne derlandse verzet' en lid van het Nationaal Comité, een soort schaduwregeririg die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het leven werd geroepen. Zowel Emile Ernest Menten als zijn vrouw zijn inmiddels gestorven. Vanuit haar woon plaats Zürich houdt dochter Ernestine zich met de afwikke ling van deze zaak bezig. Er- nest Menten, de kleinzoon, kan alleen maar met veel trots terugdenken aan zijn grootou ders. Toen hij nog een kind was, speelde net de zaak Pieter Menten. Deze oorlogsmisdadi ger is geen familie, maar daar trokken kinderen en zelfs vol wassenen in de omgeving van de jonge Ernest zich niets van aan. Hij werd gepest, be schimpt en soms zelfs be spuwd. Een traumatische erva ring. „Het viel niet te rijmen. Want andere mensen spraken me aan op de dingen die mijn opa Emile had gedaan. Dat was zo'n tegenstelling." „Mevrouw Ernestine Menten was een hele mooie vrouw, een statige dame", zegt A. Haars- ma (87), een vriend van de Mentens. „Een bijzonder mens, heel artistiek." De fami lie heeft hem diverse keren uit de brand geholpen. Zijn huis vlak bij de spoorbaan, een doelwit voor de geallieerden, werd bijvoorbeeld gebombar deerd. „Iedereen stond te kij ken hoe de bommen insloe gen. Meneer Menten ook. Hij riep op een gegeven moment: 'Kan ik je helpen, Haarsma'. 'Hoe dan?' vroeg ik. Binnen een mum van tijd woonde ik in het zomerhuisje op het terrein van de familie." Op Dolle Dinsdag, 5 septem ber 1944, kon Emile Ernest Menten niet rustig thuis blij ven zitten. Hij is gaan onder handelen met de Duitsers, over een overgave zonder bloedver gieten. Het is bijna overklaar- baar dat hij dat risico nam, dat hij moedwillig contact zocht met de bezetter. „Moeilijk te verklaren, maar dat zat in het karakter van mijn opa. Mijn vader heeft dat ook, net als ik. Wij lopen altijd op de grens, we moeten gewoon proberen hoe ver we kunnen gaan, het uiter ste eruit halen." Zie verder het Zaterdags Bij voegsel HET WOORD IS AAN Bacon Goddeloosheid is veel meer iets in de mond dan in het hart van de mensen. AMSTERDAM ANP Het modehuis van de onlangs vermoorde Italiaanse modeko ning Versace moet in Nederland steeds vaker in actie komen te gen namaakproducten. „Het merk is erg populair en de na maak ervan wordt steeds er ger", stelt mr. S. Kalff, de Neder landse advocaat die namens Versace tegen merkpiraterij op treedt. Volgende week dient een nieuw kort geding van Versace tegen kledingverkopers, die worden beschuldigd van het importeren van illegale kopieën. Het modehuis eist een schade vergoedingvan circa 25.000 gul den en vernietiging van de in- beslaggenomen shirts en cein turen. De partij is in beslag ge nomen in het World Fashion Centre, waar de nep-Versace- spullen aan tussenhandelaren werden aangeboden. Versace hecht sterk aan het bestrijden van namaakproduc ten. „De reputatie van het merk wordt beschadigd door het beeldmerk op goedkope kleding en schoeisel te plakken", aldus Kalff, die in Nederland ook an dere bekende modemerken bij staat in hun strijd tegen hande laren die het merkenrecht aan hun laars lappen. Kalff spant voor Versace en kele keren per jaar een kort ge ding aan tegen 'namakers' die illegale kopiën verkopen. De meeste nep wordt geïmporteerd uit Turkije. Veel handelaren la ten het niet aankomen op een zaak en accepteren een schik king. In een recente zaak gingen de gedaagden bijvoorbeeld ak koord met betaling van een be drag van 40.000 gulden. Ook kleding van andere mo dehuizen, zoals het Franse Yves Saint-Laurent, het Amerikaanse Calvin Klein en het eveneens Italiaanse Armani wordt gere geld nagemaakt. 2V ~*u° meer zon -y ™Tmax' 13721° 12721° 14723° feTg 20% 10% 10% SSrtÖjn 40% 50% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina ~J VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad 16 Regio11,13,15 RTV/programma's8,9 Sport19 t/m 23 Strips7 Uitgaan De kortingsbon betreft de tentoonstelling 'Op ontdek kingsreis in Afrika' plus ver telling in Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. HAMAWY® GRANIETEN TEGELS AANRECHTEN DEN HAAG GPD Netwerk voor scholen en gemeentes onderwijs via het computer beeldscherm, het zogenoemde tele-leren, wordt realiteit. „De overheid vervult op deze wijze een voorbeeldrol op on derwijsgebied, terwijl ook dege nen die niet door het onderwijs worden bereikt door de uitbrei ding tot andere publieke ruim ten aansluiting vinden bij de in formatiemaatschappij", stellen de betrokken departementen in een verklaring. Het was aanvankelijk de be doeling dat alleen Onderwijs bij het project zou worden betrok ken. Voor een periode van twee jaar was al 272 miljoen gulden uitgetrokken om alle scholen op een netwerk aan te sluiten. Ge meenten, bibliotheken en buurtcentra zijn daar nu bijge komen. Over het totale bedrag van de aanbesteding wil Econo mische Zaken geen mededeling doen. „We willen de aanbieders van zo'n netwerk niet voor de voeten lopen." Alle gemeentehuizen en de twaalfduizend scholen in ons land worden aangesloten op één groot computernetwerk. Nog dit jaar gaat dit mammoet project van start. De ministeries van economische zaken, onder wijs en binnenlandse zaken hebben de uitbesteding voor de milj oenenopdracht deze week de deur uitgedaan. In oktober zal bekend worden wie deze prestigieuze opdracht mag gaan uitvoeren. In december moeten de eerste aansluitingen al zijn Binnen twee jaar dient alle elektronische informatie voor de Nederlanders beschikbaar te zijn. „Het netwerk geeft ons land een belangrijke voorsprong op andere Europese landen", zegt een woordvoerder van Eco nomische Zaken. Met het nieu we netwerk wordt het mogelijk op afstand te vergaderen. Ook I Naam: .Adres. I Postcode: Tel: l Ja, ik wil eert abonnement op het Leidsch Dagblad. - (Iv-m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) i Oacceptgiro (f. 93,05) I automatisch (f 31,95) l Nr. bank/giro: 7 Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. nvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1