eiden Regio oordeeltje oor zuinige ndernemer Jrill officieel op eurs genoteerd 'Het verkeer hier In acht maanden nieuwe showroom Sloop of koop? 'We hebben zo langzamerhand ervaring' Veel vraag naar onderwijs voor hoogbegaafde kinderen tzen in het hol van de leeuw IS eeil lachertje Leidenaar richt Neushoornstichting op Parkeren in Leiden kan ËRDAG 26 JUL11997 Duel Een speciale dienst I Z met 700 gerefor meerden, hervormden en andere belangstellenden sluit officieus de Rijnsburg- se feestweek af. Geldzorgen /i -J Het door brand ge- I J troffen zwembad De Does in Leiderdorp komt niet uit de kosten. Wellicht moet de gemeen te bijspringen. ids voor energiebesparende projecten Jaren op energieverbruik wordt extra lucratief voor j ijven. Midden- en kleinbedrijven, die investeren om iger met energie om te springen, kunnen vanaf 1 au- us goedkoop geld lenen en hoeven in sommige ge- niet eens het hele bedrag terug te betalen. energiebedrijven, de EWR ;iden, Energie Delfland en e bedrijf Westland, hebben bnenlijk een Energiebespa- fonds opgericht waarin de rest van dit jaar een half en gulden zit. Met dat geld en investeringen in ener- 'sparende projecten voor worden betaald. Het- 2 bedrag wordt terugbe- met het geld dat wordt be- d op de energienota. t midden- en kleinbedrijf lit, net als burgers, een toe- op de energierekening, burgers zijn de afgelopen allerlei energieacties ge- zoals het tegen geredu- le prijs aanschaffen van en. Op vragen vanuit het hebben de energiebedrij- ot oprichting van het fonds éten. a bedrijven moeten, zo zet I orrestein, voorlichter van rWR, uiteen, wel aan voor- Kden voldoen. Zo moet er inaal 20.000 gulden wor- geïnvesteerd en moet de -iebesparende investering aximaal zeven jaar zijn te- te verdienen. De manier waarop energie wordt bespaard, mag de ondernemer zelf uitma ken. Dat kan gaan om isolatie van het pand tot een zuinige manier van koekjesmaken. Zodra een bedrijf zich aan meldt (en aan de voorwaarden voldoet), zorgt het fonds voor de financiering. Het bedrijf be taalt aan het fonds een rente die ongeveer drie procent lager is dan de gebruikelijke marktren- te. Mocht het langer duren dan drie jaar om het extra investe ringsbedrag terug te verdienen, dan neemt het fonds bovendien eenvijfde van dat bedrag voor zijn rekening. Voor het bedrijf is de winst dan dus nog groter. Overigens hebben bedrijfslei ders of -eigenaren die de afgelo pen maanden al hebben geïn vesteerd in energiebesparing, gewoon pech. De regeling werkt niet met terugwerkende kracht. Het Energiebesparingsfonds is onderdeel van het Milieu Ac tie Plan van de Nederlandse energiebedrijven. Delfland, Westland en EWR hebben de koppén bij elkaar gestoken en voeren gezamenlijk de regeling uit. Bedrijven die in aanmerking willen komen, kunnen zich aan melden bij de EWR. leiden Toegegeven: erg nieuw ziet deze rode Citroën die aan de Zijlsingel staat geparkeerd, er niet uit. Maar om de auto nu maar als 'sloopauto' te betite len, zoals onbekende vandalen hebben ge daan, dat is ook weer zoiets. De eige naar van de auto, die anoniem wil blijven, doet aangifte van de bekladding. „Zondagnacht is de ruit van mijn huidige auto ingeslagen en er is hier ook al bij me ingebroken. Ik denk dat het hier ge woon niet zo'n beste buurt is", verklaart de autobezitter de graffiti. De Citroën heeft overigens uit zicht op een beter bestaan: volgens de eigenaar heeft zich een koper gemeld. FOTO HIELCO KUIPERS vervolg van voorpagina Geen lange rij wachtenden. Geen overspan nen treinreizigers. De situatie in en voor het Leidse Centraal Station was gisteren aan het eind van de middag vrijwel normaal na de treinbotsing bij Hoofddorp. Door het on geluk was er geen treinverkeer mogelijk op het baanvak Leiden - Schiphol. Tot een chaos leidde dit niet in Leiden. Passagiers werden met bussen naar Nieuw-Vennep, Hoofddorp en Schiphol vervoerd. ,,Na de eerste melding van het ongeval hebben wij ogenblikkelijk alternatief ver voer geregeld", aldus een woordvoerder van de NS. ,,Het eerste half uur was kritisch maar daarna verliep alles soepeitjes." Geluk bij een ongeluk voor de NS was dat het treinongeluk op vrijdagmiddag gebeur de, in de vakantietijd. „Het was gisteren in derdaad een stuk rustiger dan anders", al dus de woordvoerder. „Als dit op een ander moment was gebeurd, waren de gevolgen veel groter geweest. Aan de voorkant van het station werden de reizigers verdeeld over de klaarstaande bussen. Sneltransport naar Schiphol en stopbussen naar Nieuw-Vennep en Hoofd dorp. Voor de reizigers die met spoed een vliegtuig moesten halen, werden taxi's gere geld. Alles verliep vlotjes. „We hebben zo langzamerhand dan ook voldoende erva ring", aldus een NS-medewerker, doelend op eerdere stremmingen in en rond Leiden. len, komen door dit project uit hun isolement en maken nieu we vrienden. Niet alleen Leidse kinderen doen mee, vorig jaar zaten er bijvoorbeeld ook twee kinderen uit Hellevoetsluis in de klas. „Deze kinderen moeten zeer vroeg van huis om op tijd in Leiden te kunnen zijn. Dat houd je alleen vol als je erg ge motiveerd bent", aldus coördi nator W. Huigen. „We krijgen ook aanmeldingen uit bijvoor beeld Rotterdam en 's Graven- zande. Dat zegt wel iets. Voorwaarde voor deelname is wel dat de gemeente waar het kind woont, in de vorm van subsidie, bijdraagt aan het pro ject. Volgens Huigen levert dat in een groot aantal gevallen problemen op. „Vooral ge meenten in de buurt van Leiden hebben afwijzend gereageerd op ons subsidieverzoek. Voor schoten, Oegstgeest, Leider dorp, Alkemade en Rijnsburg bijvoorbeeld. Zij weigeren om uiteenlopende redenen de be nodigde 1100 gulden per kind af te dragen. Dat betekent dat de ze hoogbegaafde kinderen bui ten de boot vallen, hetgeen heel jammer is. In totaal lopen hier door 16 kinderen de lessen mis." „Sommigen gemeenten zeg gen dat ze geen geld hebben, andere willen alleen binnen de eigen scholen iets voor deze kinderen doen. Andere zeggen dat ze deze kinderen willen hel pen via het Weer samen naar school'-project. Maar wij den ken dat de kinderen daar niet mee geholpen zijn. We hopen dat gemeenten zich realiseren hoe zinvol ons project is. Het is in het belang van het kind." leiden caroline van overbeeke Het onderwijsproject voor hoogbegaafde kinderen in Lei den is een succes. Op dit mo ment bestaat er voor deze bij zondere onderwijsvorm een wachtlijst van 30 kinderen. Ou ders en kinderen zijn over het algemeen zeer enthousiast over dit project, een initiatief de ver eniging voor belangenbeharti ging van hoogbegaafden, HINT. Probleem is wel dat een groot aantal gemeenten niet bereid is de verplichte financiële bijdrage te leveren. In dat geval kan het kind niet worden toegelaten. Het bijzondere onderwijspro ject dat voor een belangrijk deel wordt gesubsidieerd door de ge meente Leiden, bestaat sinds 1995. Twee groepen van maxi maal 15 hoogbegaafde kinderen uit de groepen 6, 7 en 8 van de basisschool krijgen wekelijks les van een deskundige leerkracht. De 30 kinderen komen één dag deel, donderdagochtend of middag, naar school. Als de wachtlijst zo groot blijft, wil HINT komend schooljaar op zoek gaan naar een tweede les- kracht zodat er ruimte komt voor één of meer groepen. Het onderwijs wordt gegeven in een lokaal van de Leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat. Dit zijn geen nor male reken- of taallessen. De kinderen werken in projectvorm aan vraagstukken die veel eigen inzicht vereisen. Daarbij is ruimte voor verdieping, eigen onderzoek, samenwerking en leidinggeven. Ze worden gesti muleerd in hun ontwikkeling en krijgen extra aandacht. De kin deren die zich op de basis school vaak schromelijk verve- irwijsminister Jo Ritzen waagt zich 12 augustus in het hol van ;uw. In de sociëteit van studentenvereniging Augustinus gaat in discussie met studenten. De bijeenkomst, die in de El-cid is, is geregeld door het programma Netwerk. Het actualitei- ogramma zendt het gesprek de volgende dag uit. leiden thomas erdbrink Dat er in Leiden zo goed over het milieu wordt nagedacht, daar hadden de twintig buiten landse jongeren niet op gere kend. „Het milieu in de hemel moet eruit zien als dat in Lei den", zegt Konrad (19) uit Malta met een stalen gezicht. Zo'n mooie stad als deze hebben ze nog nooit gezien. „En zulke leu ke café's ook niet." De jongeren zijn moe en duf van het uitgaan op donderdag avond. De hele week het Neder landse landschap bezichtigen maakt blijkbaar dorstig. Ze heb ben park Cronenstein bezocht, de eco-woningen bij de Coebel gekeurd en zijn in discussie ge gaan met enkele Leidse milieu organisaties. Vooral die laaste activiteit heeft veel indruk gemaakt op een jonge Russin. „Hier zijn de mensen nog zo positief over het milieu", vindt Alina (18). In haar geboorteland is meer aan dacht voor andere problemen. Het milieu komt in Rusland op de laatste plaats. Dat is hier wel anders, vindt Saraly (20) uit Groot Brittannië. Ze vertelt hoe rustig ze hier kan fietsen. „Waar ik woon is het een sport om fietsers aan te rij den, althans zo lijkt het vaak." De grote bussen in de Bree- straat vindt ze een lachertje in vergelijking met de verkeerssi tuatie in Engeland. Daar moet Paolo (20) uit Italië ook om lachen. Hij wist niet wat hij hoorde toen de Nederlan ders tijdens de discussie begon nen te klagen over het drukke verkeer. „Het is hier zo rustig in vergelijking met Turijn, waar ik woon. In Leiden zie je alleen maar fietsen." Freaks Het lijkt wel alsof de leden van de groep stuk voor stuk échte milieufreaks zijn. Begeleider Paul Schwartzman van de Inter national Youth Exchange Foun dation die de reis heeft georga niseerd moet echter hard la chen om die stelling. „De mees te zijn gewone jongeren die zin hebben in een groepsreisje. Dat ze tijdens hun vakantie nog wat over het milieu meepikken is mooi meegenomen", meent de begeleider. De groep heeft de hele week „Het is hier zo rustig in vergelijking met Turijn, waar ik woon. In Leiden zie je alleen maar fietsen." bij gastgezinnen in de Leidse re- der in Warmond. „En dan gio geslapen, dat was natuurlijk moesten we de weg nog vin leuk maar sommige leden van den." de groep vonden dat ze wel erg De weg naar de verschillende ver moesten fietsen. Zo zat er Leidse cafés is na veelvuldig oe- eentje in Leiderdorp en de an- fenen gewoon gevonden. Veel FOTO HIELCO KUIPERS leden van de groep zijn de hele week uit geweest en dat is aan hun gezichten af te lezen. „Op die manier hebben we de Leide- naren wel leren kennen", zegt Brandon uit Ierland. Gamma houdt leegverkoop na brandschade leiden» maru n kramp De Gamma aan de Lammen- schansweg houdt de komende twee weken een leegverkoop. Door de brand van twee weken geleden bij buurbedrijf Hout- werf Keukens heeft de 'doe-het- zelver' rook- en waterschade opgelopen. De Gamma hoopt het filiaal met twee weken uit verkoop leeg te hebben. Zo niet dan gaat het bedrijf langer door met de vijftig procent korting op alle artikelen. Na de leegverkoop zal het pand twee a drie weken geslo ten zijn voor een grote schoon maak en een compleet nieuwe bevoorrading. „Van de verlich ting tot het onderste pootje van de stelling: alles moet roetvrij gemaakt worden. En alle artike len moeten opnieuw worden ingekocht en in de schappen gezet", meldt regiomanager O. De Heij. Hij verwacht een stormloop op de winkel de ko mende weken. „Veel artikelen zijn nog in zeer goede staat. Als je een pot verf koopt, hoef je er bijvoorbeeld alleen maar een stofdoek langs te halen en klaar ben je. Of neem gereedschap. Daarvan is alleen de verpakking aangetast." De schade is bekend; tussen de vier en vijf miljoen gulden, de exacte oorzaak van de brand bij Houtwerf Keukens nog niet. De politie speurt verder. G. Ver beek, directeur van het bedrijf aan de Lammenschansweg is weer hard aan het werk gesla gen. Niet bij de pakken neer zit ten, is zijn credo. Hij hoopt bin nen acht maanden een nieuwe showroom aan de Lammen schansweg te hebben. Momenteel is een sloopbe drijf druk bezig om het bedrijf dat in de nacht van zondag 13 juli in vlammen op ging, met de grond gelijk te maken. Naar ver wachting zullen de werkzaam heden volgende week vrijdag voltooid zijn. Dan zal de broer van de directeur, architect van beroep, een nieuw ontwerp ma ken voor de keukenshowroom. Verbeek denkt eraan een pand neer te zetten met een extra verdieping, liefst in de stijl van de oude showroom. „Iedere Leidenaar kende dat 'gebouw tje'. Het had zo'n markante ge vel. Dat ben ik nu kwijt, maar ik wil dat wel zo veel mogelijk te rug zien te krijgen." De organisatie van het bedrijf wordt voorlopig voortgezet vanuit het filiaal in Voorscho ten; de K^ukenstudio. Klanten kunnen daar terecht en orders worden vanaf die plek afgehan deld. Over vijf weken hoopt Ver beek een tijdelijke showroom te openen in een van de hallen naast de afgebrande zaak. Voor Verbeek is het tijdstip van de brand een geluk bij een ongeluk. De bouwvak is voor Houtwerf Keukens, die veel aan nieuwbouw projecten levert, al tijd een stille tijd. Het bedrijf had de afgelopen weken 'slechts' een handjevol keukens moeten leveren. Als de bouwvak is afgelopen zal het bedrijf zijn zaken waarschijnlijk wel weer redelijk op orde hebben, schat Verbeek. De financiële boek houding wordt van oudsher vanuit het filiaal in Zoeterwou- de gevoerd en is dus bewaard gebleven en de harde schijf van de computer aan de Lammen schansweg is uit de vlammen gered. „Momenteel doet dat ding niets anders dan dossiers en orders uitspugen." De leve ring van die orders vormt ook geen probleem. Het magazijn is gespaard gebleven. Helemaal wezenloos van neus hoorns is hij, oprichter Ray mond van der Meer (29) van de Neushoorn Stichting Neder land. Neushoorn-postzegels, - telefoonkaarten, -beeldjes, - schilderijen, -kussens, -bankbil jetten en een -ketting. Een 'tic' die hij sinds zijn derde jaar heeft en die hij sinds kort omzet in daadwerkelijke hulp voor het bedreigde dier. „Het gaat heel slecht met de neushoorns. In 1970 waren er, alleen al van de zwarte neus hoorn, nog 65.000 exemplaren. Nu zijn er van alle vijf soorten neushoorns wereldwijd nog maar 12.500 dieren. Dat maakt wel duidelijk hoe slecht het gaat." Na jaren van geregeld dieren- tuinbezoek, ging Van der Meer verleden jaar naar Swaziland om zes weken lang als vrijwilli ger mee te helpen met een neu- shoorn-fokprogramma. „Bij te rugkomst wilde ik iets meer doen, iets blijvends." En dus werd de Neushoorn Stichting Nederland opgericht. Het eerste doel is de aanschaf van vijf uit kijktorens in het wildpark Mkhaya in Swaziland, het park waar Van der Meer heeft mee gewerkt aan het fokprogramma. Sinds februari probeert hij De witte neus hoorn in Swaziland. foto VAN DER MEER anderen te interesseren voor het lot van de neushoorn: in middels is dat bij 110 leden en donateurs gelukt. De eerste uit kijkpost (5000 gulden) kan wor den aangeschaft. Hij pretendeert niet in zijn eentje (met de stichting dan) de neushoorn te kunnen redden. „Van Mkhaya-park zijn de lei ding en de rangers oké. Zij zul len echt geen corruptie plegen. Maar ik kan natuurlijk ook niets doen aan corrupte rangers of regeringen die het er bij laten zitten." Rest de vraag waarom nou juist de neushoorn en niet de panda, de Indische olifant of de Sumatraanse tijger. „Een neushoorn is mooi van lelijkheid. Het dier heeft iets pre-historisch, iets mysterieus." elen van de wetenschap- I e uitgeverij Koninklijke Azijn vanaf woensdag offi- 5 genoteerd op de Amster- (ie effectenbeurs. Brill staat oög op de incourante markt leerd. promotie naar de officiële elenmarkt gaat gepaard een splitsing van het aan- in achten. De laatste koers aandeel bedroeg 414 :n. Na de splitsing kost het p 51 gulden per stuk. Deze ep is vooral bedoeld om de el in het aandeel Brill te deren. Het wordt zo voor j,ere beleggers aantrekkelij- ;;en paar certificaten aan te beurswaarde van de kleine verij (75 medewerkers) be- ft daarmee bijna 36 mil- gulden. Veel gehandeld is afgelopen tijd niet in het I eel Brill. De gemiddelde II bedraagt deze maand /tuks (dubbeltelling), terwijl 666 aandelen zijn uitgege.- In juni gingen dagelijks 1300 stukken van hand tot hand. Brill-directeur R. Kasteleijn verwacht' dat de handel toe neemt vanaf woensdag. „We worden beter zichtbaar nu de koers elk moment op de beeld schermen van Reuters en Bloomberg staat. Ook de split sing zal tot meer handel lei den." De certificaten zijn ver deeld over een groot aantal aan deelhouders, van wie velen be horen tot wat ze bij Brill noe men de auteursfamilies. Het zijn nazaten van schrijvers, die tot het fonds van de Leidse uit geverij behoren. Ook zijn er plukjes aandelen bij institutio nele beleggers. Brill boekte vorig jaar op een omzet van 15,8 miljoen gulden, een winst na belastingen van 1,15 miljoen gulden. Het bedrijf is vooral gespecialiseerd in we tenschappelijke uitgaven op het gebied van religie, geschiedenis en islam/oriëntalistiek. Ook heeft Brill een biologiefonds. Kasteleijn verklaarde dat de offi ciële notering een betere toe gang biedt tot de/kapitaalmarkt. Leiden Meer dan 1000 plaatsen... - ...meer dan u denkt! "Op zaterdag ruimschoots plek met gratis vervoer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11