Van vrouwennavel, yufka tot lokum Smaak Koffïeleut Met komst van Romeinen begon de eetcultuur VRIJDAG 25 JUL11997 De Nederlander is een echte koffïeleut. We staan er mee op en als het even wil gaan we er nog mee naar bed ook. Niet voor niets dat wij. overigens tot mijn verrassing, hand in hand met een aantal Scandinavische lan den. een ware koffiedrinkende natie vor men. Gemiddeld drinken we per jaar zón 165 liter per persoon, zo blijkt uit de on langs gepresenteerde cijfers van de Vereni ging van Nederlandse Kojfiebranders en Theeverpakkers (VNKT). Opmerkelijk in dit verhaal is dat er meer en meer koffie bui tenshuis wordt genuttigd. Vorig jaar werd maar liefst 40 procent van alle koffie op de werkvloer of in de horeca gedronken. En daar vaart onze bedrijfstak wel bij. Niet voor niets dat vele horecagelegenheden een aparte koffiekaart hanteren waarop het aanbod groot en ivelzijdig is. Werkelijk de kroon spannen de espresso, cappuccino (dankt zijn naam aan de lichtbruine kleur die doet denken aan de bruine pij van ka pucijner paters) en de café crème ofwel Wie ner Melange, waarbij de melk is venangen dooreen toef slagroom. Ook met de koffie verkeerd - meer melk dan koffie - evenals de cafeïne- (of coffeïnevrije koffie worden goe de zaken gedaan, zo leert onze ervaring. Over de oorsprong van koffie doen vele ver halen en legenden de ronde. De een beweert dat een herder honderden jaren geleden ontdekte dat zijn schapen opgewonden raakten na het eten tan de blaadjes lan de koffiebomen. Weer een ander zegt dat de in de Middeleeuwen alom geroemde Arabische arts Avicenna de wonderen van het bakje troost ontdekte. Een deskundige die ik hier over heb geraadpleegd vertelde mij dat de oorsprong waarschijnlijk in het Zuid-Arabi sche land Jemen ligt. Door de uitbreiding van het Turkse Rijk. eind 15de eeuw, kwa men in het Midden-Oosten de voor dit ge bied zo typerende koffiehuizen sterk in zwang, in de 17de eeuw introduceerden handelaren de koffie in Europa. Onze voor ouders ontwikkelden rond 1700 de eerste koffieplantages op Ceylon (nu Sri Lanka) en Java. In 1706 brachten zeelieden een paar arabica (koffie) plantjes vanuit Java mee naar Amsterdam waar ze in een tropische kas werden bewaard. Hiermee werd, onge wis, de basis gelegd voor de koffiecultuur in de rest van de wereld, omdat 'wij'de plant jes nieuwe kansen gaven in het Caribisch gebied. Afrika, India, Suriname en Brazilië, aldus mijn zegsman. Koffie staat synoniem vooreen bewijs van welkom, een aangena me pauze tijdens het werk en een ogenblik van ontspanning. Wie deze zomer de koffie op een speciaal moment eens anders wil drinken doet er goed aan een café glacé te proberen. Gebruik hiervoor een hoog glas of een coupe. O Giet een half kopje extra sterke en afge koelde espres so of hele ster- J v ke koffie over een bolletje vanille room- Nog spe cialer wordt met een toef slagroom waardoor wat koffielikeur is MARTHA DE JAGER Ieder weekend kan er op de Oosterse markt in Beverwijk een uitstapje ge maakt worden naar Egypte, Marokko, Turkije en Suriname. Heerlijke geuren stijgen op uit de specerijenstraat en overal liggen exotische lekkernijen in piramidevorm op klanten te wachten. Verse aanvoer is overzichtelijk uitge stald in de groentenstraat en char mante stoepeniers' proberen passan ten hun restaurant in te praten. De lekkerste falafel mag niet gemist wor den!. Hier ervaar je de mediterrane sfeer aan den lijve. Op grote glanzende schalen bieden de Oosterse bakkers hun hapjes aan en bij de Oriëntaalse slagers hangt jong zuiglam. In de koelvitrine kebabsoor- ten. gekruide ovale gehaktballetjes (köfte) en veel orgaanvlees en inge wanden. Met gegrilde schapentesti kels of een bord penssoep worden gasten op het platteland van Turkije onthaald en er zijn restaurantjes, de 'Iskembeci', die in organen- en pens soep zijn gespecialiseerd. Een nala tenschap van de nomadenvolken die mede de smaakvoorkeur van de be volking bepaald hebben. De witte kalfspens krijgt men schoon mee, lamspens moet de klant zelf nog reini gen. In olie gebakken koeken van kalfshersenen (Beyin Köftesi) behoren tot een geliefd onderdeel van de raki- tafel in restaurants, waarbij kleine voorgerechten (meze) de populaire kruidige anijsbrandewijn (raid), bege leiden. Het ongerezen platte brood van de nomadenvolken heeft model gestaan voor de verfijnde flinterdunne deeg- vellen (yufka) waar de bekende bakla va mee wordt opgebouwd. Met een De specerijenstraat in Beverwijk. spuitzak worden de geribbelde sprit sen (Tulumba Tarlisi) gevormd en het dunne spagetti' gebak gevuld met pistachenoten (kadayif) heeft weer een geheel andere structuur. Het gaat allemaal royaal in de suikerstroop en met een lepel Turkse room (kaymak) uit blik zijn het lekkere hapjes die op bescheiden schaal genuttigd moeten worden. FOTO STUDIO WICK NATZIJL De grote blokken roomboter hebben een sterkere smaak dan wij gewend zijn. In Zuid-Europa eet men de boter wat ranziger waardoor de botersmaak wat prominenter naar voren komt. In de geur- en smaakstoffenfabriek IFF (International Flavors Fragrances) in Hilversum creëert men ook smaak stoffen die een ranzige smaak aan vet ten geven. Zo kan in plantaardig vet Onbekende producten en smaken uit verre keukens en streken zijn soms verrassend dichtbij verkrijg baar. Deze zomer in Smaak een tochtje langs internationale mark ten en winkels in de provincies Noord- en Zuid-Holland. de smaak van Indiase ghee (geklaarde boter) worden opgeroepen. Afhanke lijk van de 'smaak' van een streek wordt een meer of minder sterke con centratie geëxporteerd. Voor een pittige smaak zorgen ook de vele soorten olijven, die in hoogopge- taste schalen schepklaar staan. Knof look. een bosje verse munt en korian der kan in de marinade verwerkt zijn. Je komt deze smaakmakers hier overal tegen, zelfs in de Surinaamse groen- tenkraam die zich onderscheidt van de andere kramen door een meer exo tisch aanbod. Twee soorten kouse band, twee soorten sopropo en verse tropische bladgroenten lokken duide lijk meer klanten van creoolse af komst. Naast vers fruit als meloenen en gra naatappels, die voor de koop geproefd mogen worden, is er een grote sorte ring gedroogd fruit en veel kleurig 'Turks fruit' (lokum) versiert met ko kos en noten. In een ruwe spanen doos is een kilo 'appelstroop' van pure druiven (üzüm pekmezi) verpakt die net als druivensuiker op de tong weg smelt. Terug uit de 'Arabische soek' met zijn bedwelmende specerijengeuren en zoete versnaperingen als 'vrouwenna- vel' kan men op de hartige toer in ei gen land bij de worstenkraam. Met Groninger kruidnagel metworst, Drentse harde worst of Friese op turf gerookte worst. Wie alle provincies koopt, krijgt korting. vanii Nr Vs-N ff/t'1 ciale\ Pt het n tneyf c JOHN BEEREN, eigenaar Maarookon- van de Bokkedoorns, een der die laatste met twee Michelin-sterren (alcoholische) gedecoreerd restaurant in toevoeging is de duinen van Bloemen- een café glacé daal. een feestelijke lekkernij. (GPD)'Twintig eeuwen koken en eten' is een boek van journaliste Lizet Kruy- ff en wetenschappelijk onderzoeker Judith Schuyf. Hetstrekt zich uit van de Romeinen tot de jaren vijftig/zes tig. Beiden hebben de eetcultuur van de Lage Landen in kaart gebracht en wilden met Twintig eeuwen koken en eten' niet de zoveelste wetenschappe lijke verhandeling maken. In romans zochten zij de passages op die over eten gingen en de recepten vonden ze terug in kookboeken uit de bijbeho rende perioden, waardoor een mo zaïek is ontstaan van twintig eeuwen koken en eten bij de verschillende maatschappelijke klassen. Met de komst van de Romeinen be gint volgens Kruvff en Schuyf de eet cultuur. De préhistorie vinden ze 'minstens zo interessant', maar de re cepten in elk hoofstuk moesten ook lekker zijn: .Aan de hand van de maaginhoud van mensen die gevon den zijn, kunnen we reconstrueren wat er toen gegeten werd, maar dat leek ons toch niet zo smakelijk...' Tot ver na de Middeleeuwen was het niet gebruikelijk om hoeveelheden in een recept op te nemen. Bovendien waren sommige ingrediënten niet meer verkrijgbaar, zoals staartpeper en sylvïum, al kun je dit Romeinse kruid 'rustig vervangen door knof look'. De tentoonstelling "Vier eeuwen eten' in Atlas van Stolk in Rotterdam, waar voor het boek als museumgids is be doeld, begint met prenten uit de ze ventiende eeuw die het zintuig van de smaak verbeelden en waarop met smaak wordt gegeten en gedronken. Overvloed treft men aan op de pren ten van markten en keukens van de zestiende-eeuwse schilder Pieter Aert- sen. Achter weelderige uitstallingen is een bijbels verhaal verwerkt dat op roept tot hard werken en liefdadig heid. Voor een belangrijk deel van de bevolking was de armenzorg de enige manier om te overleven. Als er geen veepest was uitgebroken (toen al), dan waren er strenge winters, overstro mingen of misoogsten. De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden had het in de eerste helft van de 18e eeuw drukker met oorlog voeren dan met het verbeteren van de economi sche situatie. Ter compensatie droomde men van onbeperkt schransen en luieren: van Luilekkerland, het land dat Pieter Bru- egel (ca. 1525-1569) heeft omheind met worsten en waar de gebraden vo gels de inwoners in de mond vliegen. Eten is door de eeuwen een sociaal verschijnsel; het menu is niet alleen afhankelijk van wat beschikbaar is. De adel trok zich weinig aan van het pre diken van matiging, maar in de zeven tiende eeuw hadden de calvinisten een grote invloed op de burgerij. Het is een van de redenen waarom voed sel uit de Nieuwe Wereld lang is te gengehouden. Pas in de achttiende eeuw drongen vijf fundamentele ver nieuwingen vanuit de keuken van de hogere standen door naar de burgerij: de aardappel, koffie en thee, de zoe tigheden en het uitgebreide eetservies en bestek. Een ander thema is eten aan tafel, zo wel in gezinsverband als uitbundige en overvloedige feestmalen. Tot de verzameling menu's behoort de maal tijd van Willem III met de Staten van Holland in 1672. Behalve de tafel schikking en de manier waarop de servetten moesten worden gevouwen (hoe ingewikkelder, hoe belangrijker de gast was) worden de ingrediënten genoemd. De boodschappenlijst ver meldt. naast herten en ander grofwild, ook 'vier kasse appelen van China'. Ofwel: de honderd gasten konden het doen met vier sinaasappelen. In onze (huidige) maatschappij mer ken Kruyff en Schuyt dat er een nieu we kloof aan het groeien is, niet meer die tussen arm en rijk, maar tussen het dagelijks eten als noodzaak en het eten als genotsbeleving. De culinaire belangstelling is in brede lagen van de bevolking gegroeid, maar er is volgens hen nog steeds sprake van een schei ding der geesten. Je hebt mensen die zich verdiepen in eetculturen en men sen die in de supermarkt nog steeds hun karretje volgooien. Vier eeuwen eten', eetcultuur op prenten en teke ningen uit de Atlas van Stolk in Rotterdam, t/m 12 oktober, di-vr van 10-17 uur, za, zon- en feestdagen van 11-17 uur. Twintig eeuwen koken en eten', door Lizet Kruyff en dr. ludilh Schuyf, uitgeverij Kosmos-Z&K. Utrecht; 39,90 gulden. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Kachel; 5. deel van een sleutel; 10. karakter; 12. ar; 13. Engels bier; 14. manne lijk dier; 16. honingdrank; 17. heilige; 18. vrouwenverblijf; 20. buisverlichting; 21. viltzeil; 23. hoofd van een moskee; 25. evenzo; 27. bitter vocht; 28. klap; 30. vertragingsmiddel; 31. worp; 32. rivier in Duitsland; 33. lof; 34. loot; 36. liefkozing; 38. bloem; 40. overwinning; 41. kookstel; 44. landbouwwerk tuig; 46. kalciumcarbonaat; 47. bijvoorbeeld; 48. vlasbundel; 50. deel van het bestek, 51. scheepstouw; 52. rivier in Span je; 54. cijfer; 55. aanvang; 56. evenals. verticaal:1. Overijld; 2. gier; 3. oppervlaktemaat; 4. eerwaarde heer; 6. spil; 7. bergweide; 8. kier; 9. rekenkundige opgave; 11. vechtsport; 14. loopvogel; 15. voorzetsel; 18. hesp; 19. in houdsmaat; 21. gemelijk; 22. wonder; 24. dun; 26. achteruit; 28. Chinese deegwaar; 29. bran der; 33. partij in een rechtsge ding; 35. rijgsnoer; 37. aarde werk; 39. vruchtennat; 40. cijfer; 42. totaal; 43. buidel; 45. fer ment; 47. bult; 49. groente; 51. brandgang; 53. slee; 54. mu zieknoot. OPLOSSING CITAAT» Spion, toren, spons, trans, kwark, statig, koord, kales, schaap, kraag, klank, tafel, ta blet, slaaf. Het citaat is van Joseph Joubert: 'Het is altijd onze onmacht, die onze toorn opwekt' TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar Kapitein Wal Rus roeide met grote kracht zijn sloep door de branding. De golven beukten tegen het huikje en overspoelde bomen bemoeilijkten het voortgaan; maar de zeerob liet zich niet uit zijn koers brengen. Na enig getob legde hij aan op het eiland Raap en begon hij zijn vaartuig aan een boomstomp te meren. Ach, van het eens zo welvarende eiland was niet veel meer over; slechts een berg top stak nog boven de vloed uit. Op deze top nu hadden de eilandbewo ners een laatste toevlucht gezocht, maar in plaats van eensgezind aan hun redding te werken gaven de on- gelukkigen zich over aan ruwe twist en grote meningsverschillen. „Overgehaalde landrotten", mom pelde de gezagvoerder misprijzend. „Springen hier rond als zandvlooien in de regen. Maar ik heb geen tijd om op hun gefladder te wachten of om mooie praatjes te verkopen. We ra ken allemaal te water voordat ik een buiging gemaakt heb..." Zo spreken de rolde hij met geoefende bewegin gen zijn mouwen op en zette zich de pet vaster op de schedel. „Gelukkig", hernam hij, „word ik niet voor niks Wallie de Vredestichter genoemd. Die gave komt nu mooi van pas." En terwijl hij met rustige tred de bergpiek beklom kalmeerde hij de vechtenden op krachtige wijze. Er klonken enige verraste kreten en ook werden er bonkende geluiden gehoord. Doch toen verstomde het gerucht en slechts het dreigende ge bruis van de naderende vloed ver brak de stilte. DOOR JAN VISSER De atmosferische blokkade is aan het verdwijnen. Het hogedrukg bied boven Noord Europa maakt namelijk plaats voor een deprest terwijl ook de luchtdruk op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan laag blijft. Tegelijkertijd ontvouwt het Atlantische hogedr gebied, waarvan het zwaartepunt zich veelal bij de Azoren ophoui een uitloper naar het midden van Europa. Tussen hoge- en lagedi staat een westelijke stroming. Daarmee worden storingen naar he Noordzeegebied geloodst die het weerbeeld een wisselvallig kara geven. De lucht is bovendien minder warm. Vooral na maandag neemt de invloed van het hogedrukgebied ecl weer toe. Het weerbeeld knapt daardoor wat op. De zonnige perio worden breder, de regenkansen nemen af en met name rond de maandwisseling zit het kwik weer in de lift. Een overgang naar sti zomerweer is evenwel met aan de orde want in de hogere luchtlaj blijft de stroming westelijk zodat van tijd tot tijd best nog wel een hoeveelheid bewolking kan overtrekken. Een bui is daarbij niet ui sloten. De zaterdag begint met wolkenvelden maar later op de ochtend e dens de middag verandert het beeld. Dan breekt de bewolking en komt de zon tevoorschijn. Tijdens de avonduren gaat het echter v het westen uit weer regenen op de nadering van een nieuw storinj bied. Op zondag kan er aanvankelijk nog een bui vallen maar late het overwegend droog zijn met nu en dan zon. De temperaturen t ken op beide dagen waarden tussen 19 en 22 graden. Gisterochtend kwam een regengebied sneller opzetten dan verwa en daar waren met name de boeren niet blij mee. Ook gistermidd was het nog enige tijd nattig maar tegen en tijdens de avonduren reikten opklaringen het kustgebied. De aangevoerde lucht was vo tig en de temperaturen hoog waardoor het nogal klam aanvoelde. Maximaal kwam Bloemendaal nog op 22,8 graad. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Geregeld zon maar daar naast ook kans op een re gen- of onweersbui, vooral in de zuidelijke helft. Mid- dagtemperatuur uiteenlo pend van 18 graden plaat selijk aan de noordwest kust tot 23 in het binnen- Perioden met zon. Vooral in het zuiden ook wolken velden en kans op een en kele regen- en onweers bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Tijdens een bui wat lager. Denemarken: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen geleidelijk opkla ringen en droog. Middag- temperatuur meest rond 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog Morgen van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door re gen. In het zuidoosten van Engeland nog geregeld zon. Middagtemperatuur van een graad of 17 in het noordwesten van Schotland tot 22 in zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Vandaag eerst overwegend bewolkt en af en toe regen, later vanuit het westen op klaringen Morgen geregeld zon en waar schijnlijk droog. Middagtemperatruren ongeveer 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst wolkenvelden en kans op wat re gen. Van het westen uit opklaringen. Morgen perioden met zon en meest droog Later op de dag in Bretagne meer bewolking. Middagtemperatuur om streeks 22 graden langs de westkust tot 24 graden in het oosten Portugal: Zonnig en droog. Vooral aan zee hogere temperaturen met maxima rond 30 gra den; in het binnenland ruim daarboven. Madeira: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden Zonnig en droog. Morgen in het noord oosten mogelijk enkele wolkenvelden. Warm met maxima van een graad of 30 langs de meeste kusten tot tegen 40 graden in Andalusiê, Langs de Golf van Biskaje frisser Canarische Eilanden: Vrij zonnig Middagtemperatuur rond 30 graden Marokko: Westkust: in het algemeen zonnig en warm met maxima meest rond 30 gra- Tunesië: Vandaag naast zon ook stapelwolken en kans op een regen- of onweersbui. Mor gen zonnig en droog. Middagtempera tuur van 30 graden aan zee tot 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Vandaag flinke perioden met zon en vrij wel overal droog. Morgen meer wolken velden en kans op een enkele bui In het zuidoosten zonniger en droger Op mor gen een opstekende Mistral Vrij warm met middagtemperatuur uiteenlopend van 24 graden aan de Atlantische kust tot 30 of meer in de Provence. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongever 30 graden. Italië: Perioden met zon en kans op een lokale (onweers)bui. morgen meer zon en vrij wel overal droog. Mogelijk in het noor den nog kans op een bui Aanhoudend warm met bijna overal maxima rond 30 Corsica en Sardinië: Vandaag nog kans op een onweersbui Daarna veel zon en droog. Morgen veel wind. Vrij warm met meer dan 30 gra den, op Corsica iets er onder Malta: Vrij zonnig en warm. Vandaag een kleine kans op een (onweers)bui. Maxima ruim 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig maar vandaag in het noorden en morgen ook elders in het binnenland kans op een lokale onweersbui. Langs de meeste kusten maxima rond 30 gra den, landinwaarts iets hoger Turkije en Cyprus: Zonnig en warm. Morgen rond de Dar- danellen toenemende kans op een (on- weers)bui Middagtemperatuur aan zee omstreeks 30 graden Duitsland: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen later op de dag van het westen uit opklaringen Middag temperatuur uiteenlopend van 21 gra den in het noordwesten tot 25 in het zuidoosten. Morgen in het zuiden iets lager. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen veel wind en van het westen uit opklaringen. Maxima eerst boven, later iets onder de 25 gra- Oostenrijk: Wisselend bewolkt en van tijd t buien, ook met onweer Morgen vo het westen veel wind. Maxima va iets boven 25 graden, morgen iets Vandaag af en toe zon en kans c (onweers)bui. Morgen meer bew en vooral in de zuidelijke helft mende buienkans. Maxima tussi en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en van tijd I enkele buien, misschien met oi Middagtemperatuur vandaag overal iets boven 25 graden, daari lager Hongarije: Vandaag nog behoorlijk wat zon et middag en avond kans op een reg onweersbui. Morgen meer bewolk een grotere buienkans. Maxima dicht bij 30 graden, morgen wat la ZATERDAG 26 JUL11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.53 Zon onder Maan op 00.19 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.08 21.40 08.41 Laag 04.35 17.00 04.16 Weerrapporten 25 juli 08 u Rotterdam Vltssingen Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt waar t Kopenhagen licht be Las Palmas waar t

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8