SUMMER SALE Smith wil alles kunnen t (Symfonie McCartney in Albert Hall ALEXANDRIUMËD Cultuur Kunst Sluipende sloop Sloop schouwburg goeddeels voltooid Theaterfestival Boulevard in de ban van het bijgeloof Skik op Pleinpop bij molen 'De Valk' r Slaapproblemen? 1 Twee extra voorstellingen 'Lucifer' eidenIn verband met de grote belangstelling heeft toneelgroep Het Arsenaal besloten twee extra voorstellingen te geven van het loneelstuk 'Lucifer'. Dinsdag 29 en woensdag 30 juli wordt de openluchtvoorstelling van Vondels verhaal over de opstandige kui aartsengel wederom opgevoerd in de Burcht. Voor de reserve- ,e 1 ing van kaartjes: tel. 071-5143322. Dansspektakel in centrum Rotterdam •Je jat iQTTERDAMHet centrum van Rotterdam is zaterdag 16 augustus }nv iet podium voor een enorm dansspektakel. Op die dag trekt de ;taaDance Parade, het 'Nederlandse antwoord' op de Duitse Love Parade, met twintig trucks en tachtig deejay's door de stad. De Love Parade trekt elk jaar zo'n 100.000 dansers naar Berlijn. Dit aan aar waren het er volgens de organisatie van het grootste techno- lra8 estival ter wereld een miljoen. Zoveel mensen worden in Rotter- ten lam niet verwacht. De organisatie is al tevreden als 150.000 tot n t( !OÜ.OOO mensen langs de route in de stad staan. De muziekkeus deu s breder dan die van het Duitse festival. Niet alleen techno, gSC naar ook mellow of hiphop. Tot 's avonds elf uur is er een gratis er(j oegankelijk feest. Daarna zijn er nog diverse feesten in de stad. geki taagse kunstenaars in Amsterdam ngt msterdam In de zalen van Arti et Amicitiae in Amsterdam zijn rolgende maand veertien Haagse hedendaagse kunstenaars te jast. Onder de titel 'een linnen jasje van de firma Pronk mis- ichien past daar nog wat in' exposeren de Haagse kunstenaars - laar hun werk van 9 tot en met 31 augustus. Een tentoonstelling •vo' vreemc^e schoonheid en schone verwarring" aldus Arti. 'NDENDriehonderd musici en zangers voeren op 14 oktober :en symfonisch werk op dat is gecomponeerd door Paul Mc- irtney. Het is dan veertig jaar geleden dat de Beatles voor het rst optraden in een club in Liverpool. Het 'symfonische ge- icht' Standing Stone duurt 75 minuten en wordt uitgevoerd loor de London Symphony Orchestra. Bijna op de dag af veertig aar eerder, op 18 oktober 1957, beklom de 15-jarige McCartney oor het eerst het podium om gitaar te spelen met de groep is juarry Men onder leiding van John Lennon. De symfonie wordt ,a litgevoerd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de :fl ilatenmaatschappij EMI. Met openbaar vervoer: NS-station Rotterdam Pr. Alexander. 1 Ongekend lage mcubelprijzcn. Ongehoord hoge interieur kortingen. Bij ruim vijftig woonspecialis- ^253EE22EE^S ten onder één dak. Kom snel profiteren. WOONMALL DE GROOTSTE W00NBELEVENIS VAN NEDERLAND. RIJDAG 25 JUL11997 Voor hoofdrolspeler in 'Men in black' is het leven een feest Hij laat je geloven dat het leven een feest is als hij een nieuwe film moet promo ten, zoals 'Men in black', de sciencefiction-komedie van Barry Sonnenfeld over een witte en een zwarte ge heim agent die jagen op 'aliens', buitenaardse we zens die de aarde nog on veiliger maken dan ze al is. Will Smith (28) speelt de zwarte agent. parus ruk van rotterdam Als tienerjochie had hij al suc ces als 'rapper', toen werd hij wereldberoemd door zijn titel rol in de televisieserie 'The fresh prince of Bel Air' en er volgden rollen in speelfilms, zoals nu een hoofdrol in 'Men in black'. Een volgende hoofdrol krijgt hij in 'Wild wild West', ook van Sonnenfeld, een 'remake' van een westernserie uit de jaren zestig. Het verhaal speelt vlak na de Amerikaanse Burgeroor log. Oorspronkelijk was de held daarin wit. Nu zal hij zwart zijn. Voor Smith is dat geen pro bleem. Hij houdt van uitdagin gen. Tijdens een ontmoeting met de Europese filmpers in een hotelkamer in Parijs daagt hij ook uit. Een Zwitserse jour naliste in mannengezelschap vraagt hem of hij er geen pro blemen mee heeft strakke 'jeans' te moeten dragen. Als The prince of Bel Air' liep hij immers in wijde spijkerbroeken rond. Smith: „Strakke jeans? Prachtig toch? Ik heb zo'n mooie kont." Hij staat op en keert zijn achterste naar de Zwitserse. „Raak maar aan", zegt hij. Zij waagt een klapje. „Strak, hè?", zegt Smith grinni kend. Het is lachen met 'The prin ce', alhoewel hij ook serieus kan zijn. „Mijn vader was een mili tair en die heeft me bijgebracht dat ik niets uit de weg moet gaan." „Ik word zo kwaad", zegt Smith, „ik word zo ontzettend kwaad als ik denk dat ik iets niet kan. Dan wil ik het doen! Zo ben ik als jongetje met 'rappen' begonnen en toen ik door Quin- cy Jones (componist/arrangeur - RvR) de tip kreeg dat ik mis schien wel de titelrol van de Prince of Bel Air' zou kunnen doen, dacht ik: 'ik acteur?' Ik Will Smith in 'Men in black': „Als andere mensen slapen, ben ik aan het werk." foto gpd werd bang van die gedachte. En daarna dacht ik: 'natuurlijk, ik acteur!' Maar ik had nog nooit iets in die richting gedaan. Ik wil me overal in storten. Er zijn mensen die te bang zijn om een belangrijke stap te nemen. Toen ik met 'rap' begon waren er ge noeg mensen die er ook aan hadden kunnen beginnen, maar ze waren er te bang voor." Het antwoord op de vraag naar het geheim van zijn succes luidt: „Ik ben zeer aantrekkelijk. En ik ben gevaarlijk slim." Hij moet er zelf hartelijk om lachen. „Serieus, het gaat om hard wer ken. Mijn vader daagde ons al tijd uit om hard te werken. Dat is het geheim. Als andere men sen slapen, ben ik aan het werk. Als andere mensen eten, ben ik aan het werk. Als andere men sen seks hebben, heb ik ook seks. Maar daar werk ik dan ook weer harder aan." Uiteraard is er weer een lach. Maar toch: hij is als autodidact in de filmwereld verzeild ge raakt. Hoe reageerden acteurs met een toneelopleiding op hem? „Bij de televisie, NBC, vroeg niemand of ik wel kon acteren. Ik dacht: waar ben ik mee be zig? Het beste leek me toen maar het beste om te acteren dat ik kon acteren. Iedereen dacht toen dat ik geen proble men had. Op een avond, een week voor de 'pilot' (inleidende aflevering van een televisieserie - RvR) voor 'The prince' zou worden opgenomen, zat ik in de studio en vroeg me af hoe ik het had aangedurfd om in die toe stand verzeild te raken. Toen keek ik naar de televisie. Ze hadden zo'n 98 kanalen. Ik ging 'zappen' en zag hoe op elk ka naal mensen aan het acteren waren. Toen had ik iets van: wacht even, als op al die 98 ka nalen mensen kunnen acteren, dan moet ik op z'n minst beter kunnen zijn dan 75 procent van al die spelers. Ik probeer mezelf en andere mensen te inspireren om het beste te halen uit waar je goed in bent." Toch merk je in acteurskrin gen nog wel eens dat er neerge keken wordt op ongeschoold ta lent. „Ik heb daar eigenlijk geen last van gehad. Ik breng zoveel energie met me mee en ik hou zo van het leven. Dat voelen mensen en dat is een deel van mijn succes. Mensen zien dat ik lol heb en dan krijgen zij er lol in om naar mij te kijken." Smith speelde eerder in 'Independance day'. Die ging ook al over buitenaardse we zens. Gelooft hij eigenlijk in 'aliens'? „Ik denk dat daar ergens bui ten de aarde iets moet zijn. Ze hebben een meer op Mars ge vonden en waar water is, is le ven. Er moet iets aan de hand zijn in het heelal. Ik weet niet of je aan ruimteschepen moet denken. Het spannende van 'Men in black' is dat ervan wordt uitgegaan dat de buiten- aardsen al hier zijn. Zelfs je col lega kan buitenaards zijn. Op de aarde hebben we alles ontdekt, werelddelen, het functioneren van het lichaam, noem maar op. Nu zijn we bezig de ruimte te onderzoeken en wij zullen het nog meemaken dat we be langrijke antwoorden krijgen, ook over tot nu toe onbekend leven." In het voorjaar van 1975 (ik was toen nog maar kort wethouder voor;o.a. de binnenstad en open bare werken) vloog ik boven Buckingham Palace in Londen. Vanuit de lucht wasgoed te zien dat het asfalt rond het paleis een rode kleur had. In Leiden was toen het denken over soort, structuur, vorm, patroon, functie en kleur van verhardin gen in de bin nenstad buiten gewoon zwak ontwikkeld. Ambtelijk werd ontkend dat zo iets als rood as falt bestond. Het uit de jaren zestig afkomsti ge technisch ideaal van overal zoveel mogelijk git zwart asfalt aanbrengen, gold nog onverkort. Handge- vormde klinkers en natuurste nen stoepbanden werden toen gewoon op de vuilstort gegooid. In het nadien gevoerde beleid werd het gebruik van asfalt be perkt tot de routes waarop het zware verkeer (waaronder auto bussen!) monumenten dreigden kapot te trillen. Afhankelijk van de verkeersfunctie werd de kleur van het asfalt steenrood of grijs wit. Dat beleid is nu weer verla ten. Ik zag tot mijn ontsteltenis dat het Levendaal onlangs van een gitzwarte toplaag is voor zien. Is het denken van de jaren zestig weer terug? Ons stadsbestuur heeft ook de aanval op de 18de eeuwse kei in de binnenstad geopend. De voor oude Hollandse steden zo karak teristieke klinkers en kinder hoofdjes zijn volgens onze politi ci niet meer passend. Weg met het in de jaren zeventigen tach tig met veel inspanning herstel de vakmanschap van de straten makers. Bestraten in waaierver- band of het kunnen maken van medaillons zoals voor het stad huis zijn weer uit de gratie. Ons stadsbestuur wil eenheid, gesymboliseerd in het kamerbre de tapijt, dat tot in alle hoeken van de binnenstad reikt. Dit ci taat uit de nota 'Project Binnen ste Beter' geeft treffend aan dat onze stadsbestuurders de essen tie van wat een Hollandse stad is, niet meer begrijpen. De kun stenares Thea Koppenaal be grijpt dat gelukkig nog wel. Zij heeft oog voor de rijke en har monieuze verscheidenheid van de bestrating in het beschermde stadsgezicht. Zij slaat de spijker precies op de kop. als zij kernach tig het nieuwe be leid samen vat: .Bin nenste beter maakt het binnenste slechter. Thea Kop penaal kreeg al steun van de wijkver- enigingen Pancras- West en Pieterswijk- Academie- wijk. Re centelijk heeft nu ook de Leidse Mo numenten commissie zich kritisch over het kamerbre de tapijt in de binnenstad uitge laten (hierbij vraag je je wel af hoe het kan, dat de Monumen tencommissie zich nu pas laat horen over zo'n majeure ingreep in het beschermd stadsgezicht). Ons stadsbestuur holt geleide lijk de ruimtelijke kwaliteit van de binnenstad uit. Ook werkt het stadsbestuur mee aan geleidelijk functieverlies van de binnen stad. Ook dat gaat veelal slui penderwijs. Zo moet ik voor een aangifte bij de politie tegen woordig ergens in Voorschoten zijn: postpakketjes moeten in Leiderdorp worden afgehaald. Her wijkonderkomen voor mijn stadsdeel is nu op een verafgele gen plek, ergens bij de voormali ge vuilstort. Vroeger kon ik voor dergelijke voorzieningen even lo pen of fietsen naar de binnen stad. Nu jaagt het stadsbestuur mij hiervoor met de auto de stad uit. Dit is evenwel klein leed in vergelijking met het beleid dat wordt ontwikkeld om de 3 Okto berviering de stad uit te werken. De 3 Oktoberviering zou volgens de normen die de stadsbestuur ders zelf hebben verzonnen, te veel lawaai maken. Tegen de openlijk voorgestane sloop van de binnenstad in de jaren zestig, kwamen burgers met succes in verzet. Tegen de sluipende sloop in de jaren negentig, kunnen burgers zich zeker zo succesvol verzetten. leiden Tijdens de bouwvakvakantie wordt in de Leidse schouwburg gewoon doorgewerkt De sloopwerk zaamheden zijn goeddeels achter de rug. De renovatie nadert nu de fase van het 'grove opknapwerk'. Van daag is bijvoorbeeld de nieuwe vloer gestort. Deze vloer ligt 30 centimeter lager dan voorheen. De trap bij de entree van het theater aan de Oude Vest is verwijderd. Ook het heien voor de nieuwe personenlift is voltooid. „Tot dusver verloopt de verbouwing volgens plan," aldus schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries. „We verwachten nog steeds dat we eind november, begin december weer open gaan. Tot die tijd werken wij in de kleedkamers aan de achterzijde van het gebouw, want het voorste gedeelte van de schouwburg is geheel afgesloten. Ik mag er af en toe even kijken. Maar nu zit ik dus in kleedkamer acht." foto dick hogewoning Acteur Hans Dagelet loopt niet onder een ladder door en heeft voor elke voorstelling vaste ritu elen. Zangeres Leonie Jansen fluit niet voordat ze moet optre den en schrikt zich rot als voor een voorstelling schoenen op tafel staan. Behalve dat ze bijge lovig zijn, hebben Dagelet en Jansen gemeen dat ze optreden op het theaterfestival Boulevard in Den Bosch. Op het festival terrein aan de Parade, aan de voet van de Sint Jan, maar ook op locaties buiten de stad, zijn van vrijdag 8 tot en met zondag 17 augustus meer dan veertig voorstellingen te zien tijdens de 13e editie van het theaterfesti val. Daarin zal elke Boulevard- bezoeker worden geconfron teerd met bijgeloof in al zijn fa cetten. Een van de hoogtepunten moet worden de voorstelling 'L'Harmonie est-elle municipa le?' van Cirque Plume, dat later in de maand ook in Leiden neerstrijkt. In dit eigentijdse Franse circus zijn geen leeu wen, beren of andere dieren te zien. Daarvoor in de plaats een spel van macht, verleiding en erotiek door zes mannen en vrouwen, gelardeerd met span nende circusmuziek. Ook de dansproductie Ló is veelbelovend. Zeven paarden en zeven dansers 'duelleren' muzikaal op een choreografie van Krisztina de Chatèl. De voorstelling begint steeds om 21.30 uur. Cornwall: genoeg van filmmakers londen anp De inwoners van Cornwall zijn ongelukkig over de groeiende filmindustrie in het gebied in Zuidwest-Engeland. De komst van cameraploegen, acteurs en technici ontwricht het da gelijkse leven in kleine plaat sen, zo klagen zij. De ergernis bereikte onlangs een hoogte punt in het dorpjè Mousehole, waar opnamen werden ge maakt voor de tv-serie Wycfif- fe. De inwoners waren woe dend over de 'gruwelijke' ont wrichting van hun dagelijkse leven, aldus de Sunday Tele graph. Ze mochten dagenlang niet autorijden en konden niet terecht in hun stamkroeg The Star. Volgens het bedrijfsleven en de VW in Cornwall bijten de klagers de hand die hun voedt. Het economisch achtergestel de Cornwall kan de filmin komsten. in 1996 geschat op 35 miljoen pond. goed gebrui ken. Bovendien hebben series als Wycliffe ertoe bijgedragen dat het toerisme vorig jaar met elf procent is gestegen. Aange nomen wordt dat het aantal producties verder zal toene men. nu de Labour-regering belastingvoordelen voor film makers heeft ingevoerd. leiden. De Stichting Pleinpop pakt het dit jaar groots aan. Het popfes tival verhuist van de Garen- markt naar het parkeerterrein van molen 'De Valk' in Leiden. Pleinpop heeft nu twee podia tot zijn beschikking waarop elf bands optreden. Eén daarvan is Skik uit Drente die in dialect zingt en in het voorprogramma stond van Iggy Pop en Bon Jovi. Skik ontving voor de eerste cd lovende kritieken. Het Plein popfestival heeft op zondag 10 augustus voor de zevende maal plaats. Er treden zeven bands op uit de Leidse regio en vier die hun sporen al hebben ver diend in het nationale circuit. Behalve 'headliner' Skik treden ook Bartales, Burma Shave en I SIS op. Andere optredenden zijn Honey, I'm home, De Lift, Killing Francis, As the Eye, Dei- re, Farmer John, en de Beat Busters. Naar goede gewoonte is er verder allerlei curiosa te koop op de festivalmarkt. De toegang is gratis. Het festival begint om 13.00 uur. I I I Den Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschanspln. 6^j Andrea Domburg 1923 peelster irorden -1997 pen als het Rotterdams Toneel, de Ne derlandse Co- medie en En semble. Hoewel ze niet afkerig was van het experi ment, getuige haar vruchtba re samenwer king met regis seur Kees van Iersel, oordeel de ze dat het toneel vanaf de jaren zestig te overmatig en te geforceerd voor de ver nieuwing heeft gekozen. Voor al het blote om het modieuze blote in het theater, veraf schuwde ze. Andrea Dom burg heeft zich goeddeels af zijdig gehou den van het to neelwereldje. Allard van der Scheer was een van haar wei nige toneel vrienden. Lie ver ging ze om met schrijvers en schilders en met mensen die niets of weinig van doen hebben met het artistieke milieu. Tot medio jaren tachtig woon de zij met haar man geruime tijd in Frankrijk. Ze hanteerde daarbij als motto: „Jongens, als jullie me nodig hebben, kom me dan maar heden". Ook al vertoefde ze indertijd ver van de Amsterdamse grachtengor del, theatermakers en cineas ten wisten haar desondanks re gelmatig te vinden voor een film of tv-stuk. Uiteindelijk liet haar gezondheid op oudere leeftijd het niet meer toe om tot 's avonds laat in de weer te zijn. Haar dagindeling bestond in die levensfase uit vroeg naar bed gaan en vroeg opstaan. Theaterbezoek was er toen nauwelijks meer bij. series als Karakter met Ko van Dijk, Een mens van goede wil en Van oude mensen, de din gen die voorbijgaan. En van haar meer dan twintig filmrol len, waaronder in de Haanstra- topper Fanfare, Keetje Tippel en als koningin Wilhelmina in Soldaat van Oranje. Het was eigenlijk door films met Lily Bouwmeester en Cees Laseur en ook buitenlandse speelfilms, dat ze als kind er van droomde om actrice te worden. Maar tussen droom en werkelijkheid zat eerst nog een periode dat ze verpleegster was. Als gevolg van ziekte, waardoor ze negen maanden verlamd raakte, moest ze dit beroep met spijt opgeven. Daarna koos ze alsnog voor het toneel met engagementen bij toonaangevende gezelschap- paald Ie geliefde mburg lie afgelo ip 74-jan- e leeftijd 0 '0 0 0 !0 a aa a at a aa a a i0 a a '0 a lusice- en. Haar chtge- loot, de leeldend unstenaar en musicus Ferdi 'osthuma de Boer, beschouw- le ze daarbij als haar inspire- ende voorbeeld, liet dat ze uit frustraties van- fege gebrek aan acteertalent fspelmogelijkheden zich ne- atief uitliet over het theater- ak. Want talent bezat ze ze er. Wat onder meer gebleken suit de toekenning van diver- e grote prijzen. Zo ontving ze iveemaal de zilveren Bouw- neesterpenning. De Theo 'Or, de hoogste toneelonder- cheiding voor de beste dra- ende vrouwelijke rol, verwierf e in 1967 voor haar vertolking i het stuk Kooien en op 66-ja- ige leeftijd in 1989 in de inchvoorstellingNocturnes an Herman Heijermans. let grote publiek kent haar net name van hoogstaande tv-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7