Sterfte aan kanker lijkt op keerpunt Binnenland ^een hoger loon na zessen eer in supermarkten ader weigert dochter t Beiroet te halen Jeen scheurtjes, maar scheuren in Van Brienenoordbrug Boeren: Te weinig geld voor gedode zeugen Demonstratie Gümüs mag niet Briljante studente weer uitgeloot voor medicijnen Nog twee aangiftes Blauwbörgje ANP Algemeen Nedcrlc ibreker slaapt onder bed gchotenVermoedelijk heeft de Winschoter politie nog nooit eenvoudig een inbreker in de kraag kunnen vatten als woens- gnacht. Bewoners van de 1 lamsterlaan belden de politie dat n onbekende man een woning in hun straat was binnengeslo- n. De gewaarschuwde agenten namen een kijkje. Ze troffen de ireker. een 24-jarige Winschoter, aan in de slaapkamer op de rste verdieping. De man lag onder een bed. Hij sliep. Zijn in- •kerswerktuig lag naast hem. jk slaag na foute stempel en Het foutief afstempelen van een strippenkaart is een 51- ige buschauffeur lelijk opgebroken. De chauffeur maakte de gissing bij de halte voor een sportcomplex in Assen. Daar- ar werd de passagier zo boos dat hij de chauffeur begon te m en te schoppen. Het slachtoffer liep kneuzingen op aan ribben en rond het middenrif. Dat uiterlijk niets alles zegt, pft de chauffeur inmiddels begrepen. De dader werd om- ireven als een keurig geklede man tussen de zestig en de ze- itig jaar die zich De Koning noemde. Het gedrag leek daar gens de chauffeur niet echt op. engeloër ontkent autobranden J< d jCEio» De 24-jarige Hengeloër die maandagnacht een auto in Sj centrum van Hengelo in brand stak, ontkent elke betrokken- ii d bij de overige 64 autobranden die de stad sinds januari teis- ?i den. De politie heeft aanwijzingen die wel in de richting van verdachte wijzen. Zo rijdt de man in een Peugeot 205, het ty- auto dat bij eerdere branden ook is gesignaleerd door omwo- j pen. tficier eist TBS voor stemmerunoord iingen Een 42-jarige man uit Groningen die in maart zijn irige kamergenoot met een jachtgeweer doodschoot, kan voor niet worden bestraft. Volgens een psychiatrisch onder- 1 k is de man schizofreen en chronisch psychotisch. De officier i justitie eiste gisteren wel TBS met dwangverpleging om her- 1 ing te voorkomen. De verdachte deelde een kamer met het :htoffer in een pension voor mensen met een psychiatrische 81 tergrond. De dader heeft verklaard dat stemmen hem op- J egen zijn medebewoner te doden. Hij toog de bewuste dag k [T Antwerpen om een zwaar kaliber jachtgeweer te kopen. laf twee centimeter schoot hij rond middernacht op zijn sla- ide maat. Van diens schedel was niets over. „Het was hij of zei de man voor de rechtbank. De stemmen hadden hem la- weten dat hij zou verdrinken als hij er niet in zou slagen om i kamergenoot te doden. j 'rken tot zeven uur is normaal geworden avonden na zessen zouden openhouden. De FNV Dienstenbond vecht de uitkomsten daarom ook niet aan, m^r bestuurder Noord man verwacht dat zijn leden bij de •komende CAO-onderhande- lingen de toeslagen weer hoog op de agenda zullen zetten. Uit het onderzoek blijkt dat steeds meer levensmiddelen winkels 's avonds open blijven. Drie maanden geleden was 68 procent twee avonden tot zeven uur open. nu al 73 procent. Het aantal winkels dat vijf avonden tot zeven uur open is, steeg van 55 naar 59 procent. Veder sluit 70 procent van de winkels de deuren twee keer per week pas om acht acht uur en 12 procent pas om negen uur. Het CBL ver wacht dat de percentages nog verder zullen stijgen. F! 75.000 werknemers bij su- larkten verliezen op 1 okto- le toeslag van 33 procent het werken tussen zes en i uur 's avonds, omdat het 1 idels een normaal werkuur n ir compensatie krijgen zij procent loonsverhoging. a onderzoek dat het Cen- Bureau Levensmiddelen- lel (CBL) in opdracht van - iciale partners liet uitvoe- ilijkt dat 73 procent van de rmarkten twee dagen per tot zeven uur open is. dan de helft is drie of dagen na zessen geopend, vorig jaar afgesloten CAO, ien bonden en werkgevers ide toeslag kon verdwijnen nminste een kwart van de ris de deuren drie of meer or een arababier telt alleen zijn eer' )e Jpenbaar Ministerie en de bank in Zwolle zijn er gis- niet in geslaagd een 32-ja- .e Libanees te bewegen zijn rige dochter Abidé terug te [en naar Nederland. De ite chte stond terecht omdat jn dochter op 4 febrnari naar Libanon heeft ont- enl, maar er heilig van over- is dat hij daarmee juist i gehandeld. i le ogen van de vader is de la (er bij haar grootouders in et beter op haar plaats dan ge ar moeder in Hardenberg. j J reiging van drie jaar cel- die de officier hem in het al litzicht stelde of een direc- |g rijheidstelling als de doch- ai i Schiphol zou aankomen, Ie verdachte niet vermur- Het belang van het kind roor. „Bovendien telt voor rd rabier maar één ding, en zijn eer", zo stelde hij. er »r rechter Meissen en offi- Alleen longkanker bij vrouwen neemt toe door roken den haag gpd Er overlijden steeds minder mensen aan kanker. Vooral de sterfte aan longkanker bij mannen neemt af. Onder vrouwen neemt longkanker echter toe en hieraan overlij den ook meer vrouwen dan vroeger. De belangrijkste oorzaak van deze ontwikkeling is dat mannen de laatste jaren minder zijn gaan roken en vrouwen juist meer. van de jaren tachtig daalde het sterftecijfer ook, maar dat was slechts tijdelijk. Vanaf 1988 is het aantal doden door kanker elk jaar iets afgenomen, maar pas sinds vorig jaar is er sprake van een spectaculaire daling. „En nu is ook pas duidelijk dat die afname structureel is", al dus de zegsman. In kringen van de kankerbestrijding werd tot nu toe zeer terughoudend gere ageerd op hoopgevende cijfers. De gunstige ontwikkelingen worden veroorzaakt doordat er over het geheel minder wordt gerookt, doordat er betere be- Het Koningin Wilhelmina Fonds is somber over de voor uitzichten voor vrouwen. „Zij zijn sinds de jaren zestig meer gaan roken en daarvan is nu de schade te zien", zegt een woordvoerder. „Daarom zijn er ook zorgen over grote groepen jongeren, waar aanzienlijk meer wordt gerookt dan vroeger." De kankerbestrijding vindt niettemin dat er in de algehele bestrijding van de ziekte sprake is van een belangrijk keerpunt in de geschiedenis. In het begin handelingen mogelijk zijn en omdat er landelijke bevolkings- onderzoeken naar borst- en baarmoederhalskanker worden gehouden. In het jaarverslag over 1996 constateert de Kankerbestrij ding dat er momenteel onge veer 300.000 Nederlanders wor den behandeld voor kanker, in onderzoek zijn of onder contro le staan. Dit aantal zal vrijwel zeker toenemen, omdat de be volking groeit en mensen steeds langer leven, zodat de kans op kanker groter wordt. Gemeten per 100.000 inwo ners blijkt het aantal sterftege- vallen evenwel af te nemen: in 1988 stierven op dit aantal nog 474 patiënten aan kanker, nu is dat 442. Bij mannen is de daling het spectaculairst van 308 naar 280, bij vrouwen is dat veel minder, van 166 naar 162. cier Gielen-Winkster zat er wei nig anders op zich voorlopig neer te leggen bij de halsstarrige houding van de man. Hij ont voerde het meisje toen hij haar in het kader van een omgangs regeling bij haar moeder had opgehaald. De vader vindt de nieuwe vriend van de moeder ongeschikt als opvoeder en was bang dat het kind te vrij zou worden opgevoed. Het enige waaraan hij wilde meewerken was een omgangsregeling van het kind met de moeder. Die zou daarvoor naar Libanon moeten komen. Nederland heeft geen verdrag met Libanon en staat daardoor machteloos. Daarom stelde de officier voor de zaak aan te hou den om te proberen beide par tijen alsnog bij elkaar te bren gen. Lukt dat niet, dan eist het OM drie jaar cel. De advocaat vroeg om vrijspraak omdat haar cliënt zich moreel gedwongen ziet zijn kind achter te houden. emmen Ook gisteren zagen de 143 mantel bavianen in het Noorder Dierenpark in Emmen geen enkele re den om de begane grond op te zoeken. Tenminste niet om er te blijven, wel om even een stukje honing- meloen op te pakken. De verzorgers proberen de dieren met fruit de bomen uit te lokken. Een stukje me loen kan de dappersten, de jonge en halfvolwassen dieren, en de haremleiders wel verleiden. Maar dat stukje fruit kan je ook wel veilig in een boom zittend verorberen, dus vlug met buit de boom weer in. De hele familie nam dinsdagochtend haar toevlucht tot de houvast biedende bomen. Weg van de grond moesten ze, net als op 16 juli 1994. Door wie of wat de dieren verontrust zijn, weten de verzorgers niet. In juli 1994 bleven ze een week boven, zonder te slapen, te eten of te drinken. Dit keer is de situatie minder extreem, in 1994 kwam niet een van de apen tussentijds uit de boom. foto anp 01 ©am gpd ichters van Rijkswaterstaat ml n dagenlang spreken over irtjes' of'haarscheurtjes' m rijstrook van de nieuwste lal t twee van Brienenoord- s' en. De scheurtjes, aldus 'd' irlichters, waren ongeveer »-1 live millimeter tot een n- leter breed. En het was :al iet ernstig: het waren er n' uk of twaalf in lengterich- iaI chter elkaar en in het ^'e van de vele duizenden Iwagen die er dagelijks 101 een denderen. Ze zouden te' worden, er zou een nieu- e klaag op het wegdek wor- 'te ingebracht, en zaterdags I3* ig omstreeks één uur zou ka s geklaard zijn en de weg vorden vrijgegeven. er bleek later toch meer e hand, al is nog steeds niet precies duidelijk wat. Gis termiddag was nog steeds een rijstrook van de Van Brie nenoordbrug richting Dordrecht afgesloten. En tijdens een kijkje dat de media onder de brug mochten nemen, rep ten werkers van Rijkswaterstaat al lang niet meer over 'haar scheurtjes' maar doodgewoon over'scheuren'. Hoofd technische dienst Van Meggelen liet een foto van zo'n scheur zien, enkele tientallen centimeters lang. En heel wat breder dan een halve of een he le millimeter. Ongeveer een hal ve centimeter breed, bevestigde Van Meggelen, dwars door het anderhalve centimeter dikke staalplaat heen. Van de onge veer twaalf inmiddels gelaste scheuren was dit overigens wel de ergste in de in 1990 geplaats te brug. Toen lassers en slijpers aan de onderkant van zo'n scheur ook nog eens roestplekjes ontdek ten, en de indruk kregen dat eveneens een steunbalk onder het brugdek zou kunnen zijn in gescheurd, werd dit weekeinde duidelijk dat de klus nog lang niet was geklaard. De onderkant van de brug zou zorgvuldig worden gecontro leerd op roest en er zou - even eens onder de brug - gespeurd worden naar de oorzaak van de scheufen. „Resultaten van het onderzoek zullen niet eerder dan donderdag bekend zijn", schreef Rijkswaterstaat maan- dag. Maar Rijkswaterstaat had bui ten de bouwvakvakantie gere kend. Om goed onder de brug te kunnen kijken, moesten han gende steigerconstructies wor den aangebracht, en die bleken deze vakantiedagen moeilijk te krijgen. Gistermiddag was Rijks waterstaat dan ook nog steeds niet toe aan de roest-inspectie, laat staan aan onderzoeksbe vindingen. Er werd nog gewerkt aan het ophangen van de stei gers. Wanneer de resultaten van het onderzoek nu bekend zijn? „Mogelijk maandag", aldus hoofd infrastructuur Anemaat van Rijkswaterstaat voorzichtig. Het gaat dan om voorlopige conclusies. Want na een eerste inspectie van de onderkant van de rijstrook waar scheuren in geconstateerd zijn, zal daarna voor de zekerheid ook de rest van het brugdek worden onder zocht, hetgeen enkele weken gaat duren. Medewerkers van Rijkswater staat weigeren in dit stadium te speculeren over oorzaak en ernst van de situatie: eerst het Linschoten mag secretaresse toch ontslaan lelystad anp De kantonrechter in Lelystad heeft voormalig staatssecretaris Linschoten van sociale zaken en werkgelegenheid toestemming gegeven het arbeidscontract met zijn secretaresse te ontbin den met ingang van 23 juli. Lin schoten wil van de werkneem ster af omdat zij tegenover het weekblad Privé uitgebreid het persoonlijke leven van de vroe gere bewindsman had toege licht. De vrouw werkte voor Lin- schotens adviesbureau Vemako. Indertijd was ze vijf jaar de per soonlijk medewerkster van Lin schoten toen hij lid was van de Tweede Kamer. Linschoten moet de vrouw een vergoeding van 2.230 gulden bruto meege ven. Haar arbeidscontract liep tot eind 1997. De secretaresse had geëist dat zij tot het einde van het jaar zou worden doorbetaald. De kan tonrechter noemt de gang naar het weekblad 'een verkeerde re actie, waarmee ze het probleem groter heeft gemaakt dan het was'. den haag «anp nen die zijn getroffen door de varkenspest. In haar brief laat mevrouw Van Aartsen de NCB- leden weten begaan te zijn met de gezinnen van varkenshou ders, voor wie de pestepidemie soms verregaande gevolgen heeft. In Brabant stelde het ministe rie van landbouw gisteren op zeven nieuwe bedrijven be smetting met de varkenspest vast. Van drie bedrijven, in St. Antonis, St. Hubert en Erp, wa ren de dieren inmiddels opge kocht. Op een onderneming in Boekei zijn gisteren 1.075 var kens preventief geruimd. Op de overige drie bedrijven, in Ge- mert en de Brabantse plaats Zeeland zal dat nog gebeuren. In totaal zijn er nu 352 gevallen van varkenspest. De varkenspest heeft inmid dels ook de Volkssterrenwacht Phoenix in Lochem in zijn greep. Sinds gisteren zijn be zoekers er voorlopig niet wel kom, omdat de toegang van het bezoekerscentrum deels gele gen is op het terrein van een varkenshouder. Varkenshouders wier beesten worden gedood wegens de var kenspest, krijgen ongeveer ze ventig gulden per zeug. De boe ren vinden dat veel te weinig, zo liet hun voorman Van den Brink meteen bij de bekendmaking van het bedrag gisteren weten. Hij vindt 180 gulden een redelij ke vergoeding. De boeren den ken erover naar de rechter te stappen om dat af te dwingen. De Europese Unie betaalt ze ventig procent van de kosten, tot een maximum van 220.000 zeugen. De overige dertig pro cent komt voor rekening van de Nederlandse overheid. In ruil voor de uitkering mogen de veehouders geen beesten meer insemineren. Wie de regels overtreedt, raakt de drachtige zeugen kwijt en krijgt een boete van duizend gulden per dier. De afdeling Agrarische Vrou wen van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft deze week een brief van de echtgenote van minister Van Aartsen ontvangen, waarin zij haar steun betuigt aan de gezin- Gemeente verbiedt 'tegenprotest' extreem-rechts amsterdam «anp De extreem-rechtse Volksnatio nalisten Nederland (VNN) mo gen morgen niet demonstreren vóór de uitzetting van de familie Gümüs, zo heeft loco-burge meester Van der Aa vanmorgen besloten. De wethouder, die wegens vakanties de burge meester vervangt, is bang voor een ernstige verstoring van de openbare orde. De kans op rel len is groot door de rechts-ex- tremistische achtergrond van VNN, de verwachte tegende- monstraties en de geplande route dwars door het centrum tijdens winkeltijden, aldus Van der Aa. De loco-burgemeester denkt dat forse politie-inzet proble men niet kan voorkomen. De VNN maakte woensdag bekend dat aanhangers zaterdag van het Centraal Station in Amster dam naar de winkel van de kleermaker in De Pijp wilden lo pen. Voorzitter Beaux zou daar een toespraak houden. Antifas cistische organisaties hadden een tegendemonstratie aange kondigd. Die gaat nu niet door. De VNN toont zich bij monde van secretaris De Boer 'ver baasd' over het verbod. „Het gaat om steun aan het rege ringsbeleid." Amsterdam zal op korte termijn nog van de orga nisatie horen, aldus De Boer. Dan zal de VNN een demon stratie niet zo ver van tevoren aankondigen. De Stichting Magenta, Neder land Bekent Kleur en Anti Fas cistische Aktie, die voor zater dag tegendemonstraties hadden aangekondidgd, zijn verheugd rotterdam gpd uitzondering op de loting-rege ling te maken. De discussie over het lotingsysteem, die door de actie van het Rotterdamse Col lege van Bestuur was uitgelokt, bereikte daarmee het hoogte punt. Het kabinet kwam in mei van dit jaar met een regeling om dergelijke gevallen in de toe komst te voorkomen. Scholie ren die in het voortgezet onder wijs een acht als gemiddeld eindcijfer scoren, mogen zon der meer toegelaten worden tot studierichtingen met een nu merus fixus. Het leek de redding voor Vemooy en haar lotgeno ten. De regeling gaat echter pas in 1999 in. ,,Als het komend jaar weer niet lukt", zegt Vemooy „en die kans is vrij groot, kan ik het jaar daarop sowieso gaan studeren. Dan is de nieuwe regeling van kracht. Ik ben niet de enige met dit probleem. Er zijn zat voor beelden." Tijdens haar werkuren volgde ze in opdracht van haar werkgever wel een aantal colleges. Tentamens mag ze niet doen, maar het geeft haar wel een voorsprong op het moment dat ze officieel wordt toegelaten. Meike Vemooy is opnieuw niet door de loting gekomen voor de studie geneeskunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR). Net als vorig jaar is er voor de briljante studente, die op het gymnasium voor negen eindexamenvakken gemiddeld een 9,6 haalde, geen plaats bij de studie medicijnen. Vemooy (18) heeft het afgelo pen jaar als onderzoeksassisten te voor de vakgroep Endocrino logie en Voortplanting van de EUR gewerkt. Ze blijft dat ook doen. „Ik heb geen zin in een parkeerstudie, zoals dat heet. Ik blijf mijn werk doen en probeer het volgend jaar opnieuw." Vorig jaar omzeilde de uni versiteit de loting en liet Ver- nooy toch toe tot de studie ge neeskunde, waarvoor een zoge heten numerus fixus geldt. Het College van Bestuur maakte destijds een uitzondering van wege haar uitmuntende resulta ten op het gymnasium en de 'uitzonderlijke bijdrage' die ze als stagiaire het jaar daarvoor leverde aan wetenschappelijk onderzoek. Minister Ritzen floot de universiteit echter temg en verbood om voor Vemooy een over het besluit van Van der Aa. De organisaties zullen nu men sen oproepen om zondag een steundemonstratie voor de fa milie Gümüs bij te wonen. Die demonstratie was reeds eerder bekendgemaakt door het actie comité dat strijdt voor een ver blijfsvergunning voor het gezin. Een woordvoerster verwacht voor zaterdag bij voorbaat geen moeilijkheden meer. Staatssecretaris Schmitz van Justitie verleent het gezin geen verblijfsvergunning omdat de kleermaker niet kan aantonen dat hij de vereiste zes jaar in Nederland heeft gewerkt. Na het zomerreces debatteert ze met de Tweede Kamer over de kwestie. Het gezin heeft de steun van onder meer de ge meente Amsterdam, oud-bur gemeester Van Thijn en de FNV. groningen gpd De publiciteit rond de klacht rond de behandeling van een 62-jarige Alzheimerpatiënt in verpleeghuis 't Blauwbörgje in Groningen zal leiden tot twee nieuwe klachten. Familieleden van nabestaanden van vroegere patiënten hebben eveneens be sloten tot aangifte over volgens hen dubieuze sterfgevallen. Groninger Bakker zegt al twee jaar lang met vragen rond te lo pen over de dood van zijn 88- jarige vader in 1993. De dagen voorafgaande aan diens sterven zou hij geen voedsel meer heb ben gekregen. Vragen zijn door de directie nooit tot tevreden heid afgehandeld. Over een der de zaak zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. In het geval van de Alzhei merpatiënt is volgens de direc tie geen sprake geweest van een uitdrógingsbeleid om de man een zachte dood te laten sterven en is er regelmatig overlegd met de familie. Daar kwam een eind aan door 'een vertrouwens breuk', aldus de directie giste- onderzoek afwachten. De opti mistische en luchtige toon die vorige week door voorlichters werd aangeslagen, is hen echter vreemd. Staande op een railing, wijst rayonhoofd Harmans op een plek aan de onderkant van het brugdek. „Kijk." Zelfs op een afstand van twintig meter is in lengterichting duide lijk een ongeveer één meter lan ge bruine streep te zien. Roest? Een van de bovenkant verbor gen gebleven scheur? Harmans zegt niets, maar kijkt veelbete kenend. Misschien, zegt Harmans, blijkt na de inspectie dat de scheur vorming een eenvoudig oplos baar probleem is. Maar, ver volgt hij: „In mijn achterhoofd houd ik er ook rekening mee dat het wèl ernstig is." joure Twee nieuwsgierigen kijken mee hoe een luchtballon wordt opgeblazen in het Friese Joure. Daar zijn tot en met zondag de jaarlijkse ballonfeesten aan de gang. foto anp marten sandburg

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3