'We werken alleen weg wat op tafel ligt' De kick van de 'ingeblikte' leeuwenjacht Feiten Meningen 'Topmodel' Genie breekt Philips op Werk, werk, werk VRIJDAG 25 JULI 1997 Philips heeft problemen met de Genie, het beoogde topstuk uit zijn collectie zaktelefoons. Het apparaat, dat de speerpunt moet zijn van Philips' strategie om binnen drie jaar bij de top drie van mobiele-telefoonproducenten ter wereld te horen, wil maar niet naar behoren werken. Over de aard van de problemen zwijgt Eindhoven als het graf. Het enige dat Philips' financiële topman J. Hommen kwijt wil, behalve dat de vertraging van de Genie de resultaten van de telefoondivisie PCC sterk heeft gedrukt, is dat hij 'hoopt' dat het luxe hebbeding met een richtprijs van ongeveer tweedui zend gulden op de Aziatische markt, nog deze maand klaar is. De Genie is maar een klein apparaatje met zijn 95 gram het lichtste zaktelefoontje ter wereld maar de strategische betekenis ervan is groot voor Philips. De sterk tegenvallende prestaties van Philips Consumer Communications (PCC) in het afgelopen halfjaar worden door de Philips-directie verklaard door het uitblijven van het 'Genie-effect' op de telefoonmarkt. „We hadden een hogere omzet verwacht", aldus een teleurge stelde Hommen, in april overgekomen van de Amerikaanse al uminiumproducent Alcoa. Winst maakt PCC pas op zijn vroegst vanaf eind dit jaar. De telefoondivisie is twee jaar geleden met miljardeninjecties uit de grond gestampt, en heeft afgelopen voorjaar ook nog het .Amerikaanse Lucent (ex-AT&T) opgezogen. De Genie is ook een soort lakmoesproef voor het hele con cern. In de Genie is alle technische kennis en 'marketingpower' van Philips Electronics samengebald. Ongeveer zeventig pro cent van het apparaat, van de superkrachtige batterij tot de mi crochips, het lcd-scherm. de microfoon en de plastic romp, komt uit eigen keuken. Het moet, samen met de handcompu ter Velo, de digitale videorecorder en Web TV. model staan voor het nieuwe Philips. Philips dat heeft afgerekend met zijn logge, bureaucratische imago en nu wil bewijzen dat het net als zijn .Aziatische en Amerikaanse concurrenten, snel en doeltref fend trends kan oppakken en nieuwe producten ontwikkelen. In de moderne verhoudingen is het van belang elke zes maan den met een nieuw of vernieuwd product op de markt te ko men. De Genie leek Philips in een klap op de voorgrond te zetten. Het is het lichtste, kleinste en energiezuinigste zaktelefoontje ter wereld en de eerste met spraakherkening, dat de concurren tie op mijlen achterstand leek te gaan zetten. De presentatie van het prototype in februari bezorgde de aandelenkoersen een extra impuls. Maar daarna werd het stil. De introductie, eind mei. is al twee keer verder uitgesteld en Philips moet nu echt gaan opschieten om zijn technische voorsprong niet kwijt te raken aan Motorola. Ericsson of Nokia. Om de nummer drie te worden, moet Philips een van dat gezelschap voorbijlopen. De nummer vier, Siemens, is al ingehaald door de overname van Lucent, maar vanuit Japan is Panasonic (van Matshushita) be zig aan een geweldige inhaalrace. In juni redeneerde de bij Mo torola weggekochte PCC-directeur Mike McTighe nog vol zelf vertrouwen dat Aziaten makkelijk duizend dollar neertellen voor de Genie. Maar als Ericsson er een grammetje onderduikt, is Philips zijn aura kwijt en kan van onder af aan beginnen. Overigens liet McTighe bij een bezoek aan het PCC-hoofdkwar- tier in Le Mans een Genie rondgaan. Uit een haastige proef aan de gesprekstafel bleek toen dat het automatisch nummer kie zen niet goed werkte en dat het plastic mechanisme van de uit- schuifmicrofoon. een door Philips gepatenteerde techniek die de genie de kleinste maakt, haperde. Zijn dat de problemen? Hommen zei gisteren dat Philips het zich niet kan permitteren een niet-perfect apparaat te verkopen. Maar langer wachten kan het concern ook niet. EINDHOVEN FRED VAN ESSEN Werkdruk lieeft rechter in een houdgreep Het water staat rechters tot aan de lippen. De werkdruk is te hoog. „Het kan gewoon niet meer", vindt voorzitter L. R. van der Weij van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR)Deze week werd duidelijk dat ook de Securitel-affaire de komende maanden vooral op het bordje van de rechters komt te liggen. „Een misser. Den Haag bedankt! Het zal ons werk verder compliceren. Terughoudendheid is noodzaak voor een voorzitter die spreekt namens officieren van justitie en rechters. Een soort tweede natuur. Maar over de werkdruk van rechters is Van der Weij duidelijk. In zijn presidentska mer bij het Gerechtshof in .Arn hem staat hij met wat collega's boven een twee meter hoge sta pel dossiers. „Dit zijn dertig za ken waarover deze week weer om een uitspraak is gevraagd. Die arresten (uitspraken, HL) moeten er binnenkort uit. om het zo maar te zeggen." Hij zucht. „Tsja. We zijn aan het einde gekomen van wat moge lijk is. We verschralen tot een bedrijf dat alleen maar zo snel mogelijk wegwerkt wat op tafel ligt." In een recent verschenen on derzoek binnen zeven arrondis sementen komen de knelpun ten hard naar voren. De rech terlijke macht in Nederland staat onder druk. „Kijk. hier zegt iemand: 'We vullen het ene gat met het andere. We zijn alleen nog maar bezig met het weg werken van zaken." Van der Weij somt vervolgens zaken op waar rechters in Nederland wei nig of slechts hap-snap aan toe komen. „Reflectie, aan kwali teitsbewaking doen. het coachen van de ondersteuning. Opleidingen volgen, cursussen. Twee cursusdagen per jaar is absoluut te weinig om bij te blijven op allerlei terreinen. Het vreet zo langzamerhand aan de kwaliteit van ons werk." Het water staat rechters tot aan de lippen, vindt Van der Weij. „Bij de rechterlijke macht wer ken zeer gemotiveerde mensen. Men werkt door tot de zaken zijn afgewerkt. Maar ik voorzie dat we op het punt zijn beland waarop rechters zeggen: Tot hier en niet verder. Nu kan de burger zijn belang nog op een fatsoenlijke manier bij ons kwijt, en dat moet ook zo blij ven. Daarom zullen we niet meer zo netjes blijven en alleen doen wat we in redelijkheid aankunnen. De rest blijft onbe handeld liggen. Het gaat spaak lopen. Rechters hebben het ge voel dat de zaak op een dag ge woon in elkaar dondert." SURROGAAT Met 'tussensprintjes' worden er op rechtbanken en gerechtsho ven steeds achterstanden inge lopen. „Tot de prijs van een he leboel vrije tijd." En soms op oneigenlijke wijze. Van der Weij memoreert de situatie in Rot terdam waar niet lang geleden een paar honderd zaken in één zitting werden afgedaan. „Zon der strafoplegging dus. Dat kan gewoon niet. Bovendien wor den vaak zaken behandeld door de politierechter die eigenlijk naar een meervoudige kamer moeten. Men doet dat omdat het sneller werkt en minder mankracht kost. Dat een poli tierechter maar tot een half jaar straf kan uitdelen, wordt op de koop toegenomen. En in Utrecht werden een paar hon derd kantongerechtszaken ge woon niet behandeld. Allemaal oneigenlijke middelen. De rechtsgang in Nederland dreigt dan ook op de kwaliteit toe te leggen, aldus Van der Weij. „Er zijn rechtbanken waar meervoudige civiele zaken am per nog voorkomen. Het wordt allemaal door één rechter ge daan. In het begin kijkt een ou dere rechter over de schouder van zijn jongere collega mee. Dat is surrogaat; soms horen drie rechters naar zo'n zaak te kijken en er samen een oordeel over te vellen. We zitten met zijn allen op de grens van wat verantwoord is." De invoering van een 36-urige werkweek voor rechters ver deelde de zittende magistratuur in twee kampen. Vooral onder de ouderen waren er die von den dat er niet gezeurd moest worden en dat de werkweken even lang konden blijven. „Maar jongeren denken daar anders over. Die willen die vrije tijd gewoon hebben. Ze vinden het de achterkant van een opge legde loonmaatregel." Van der Weij rekent voor dat door die 36-urige werkweek op twintig rechters er in feite één minder is. Ook de rechters-plaatsver vangers die geen zittingen meer mogen doen in het arrondisse ment waar ze wonen en wer ken, zullen massaal van der Weij verwacht tachtig procent afhaken. „Terwijl die een zeer belangrijk deel van de za ken doen." Maar de voornaamste veroorza kers van de werkdruk zijn de za ken zelf. Het vertrouwen in de opsporingsmethoden van de politie is na de IRT-affaire ver minderd. Steeds meer getuigen worden op zittingen gehoord. Er wordt steeds meer onderzoek in het buitenland gedaan, waar bij de rechter-commissaris aan wezig moet zijn. En vooral straf zaken worden ingewikkelder en duren langer. Sinds een jaar of vijf kennen we de 'megazaken' zoals die van de Hakkelaar, Charles Z. en (binnenkort) Etienne U. .Allemaal druppels die de emmer doen overlopen. Als zo'n zaak tien zittingsdagen kost. blijven vijftig, zestig ande re strafzaken liggen." WAKKER Dat er meer geld voor justitie moet worden uitgetrokken, staat voor Van der Weij vast. Heeft de huidige justitieminis ter Sorgdrager, zelf voorheen procureur-generaal, niet goed voor haar oude winkel gezorgd? „Daar reageer ik niet op. Maar het moet wel aan de orde ko- I men in een nieuw kabinet, in het volgende regeerakkoord. Van de begroting voor 1998 ver wacht ik niet veel. Maar in ieder geval houden we elkaar voor de gek zolang de politiek zegt dat het geen geld mag kosten. Het is vooral de politiek die wakker moet worden. Maar ja... rech ters blokkeren het Binnenhof niet." Meer geld hoeft niet alleen aan meer rechters uitgegeven te worden. De juridische onder steuning door gerechtssecreta rissen kan rechters veel werk uit handen nemen. „Er zijn rech ters en administratieve krach ten, maar die juridische onder steuning er tussenin moet op gewaardeerd worden. Hoe dan ook, er moet een fikse financiële injectie komen in het personeel van de rechterlijke macht. Het extra geld van de laatste jaren ging vooral naar de beveila naar de gebouwen en naa automatisering." SALARISSEN „Ik ben trouwens blij datl niet om onze salarissen g< Nee, we zijn echt bezorgd de kwaliteit van de rechts) l ging. Bij het openbaar mil c rie is financieel veel gebei d het rapport-Donner, datl op de organisatie spuide, zittende magistratuur woi door de commissie Leeml nu ook naar het rechterlij drijf gekeken. Misschien I ben we een rapport a la C nodig. Een gezaghebbenc commissie die duidelijk n Jj wat er moet gebeuren en dat geld kost." „De nationale begrotingi y dacht ik zo'n driehonden jard. De totale rechtsplegi t kost nog geen 1.3 miljard, f van een miljard voor de k j van personeel. Gezien de functie van de rechterlijk macht voor onze samenle is dat op de rijksbegrotin) schijntje. De helft van het bedrag wordt ook nog eet gebracht in de vorm van en griffierechten. Met mii dan honderd miljoen guli per jaar extra kunnen we hoop doen. Dan is de dm de ketel. Men verwacht n maal van de rechterlijke i dat die iedere zaak als un handelt. Dat we maatwei ren in een confectiemaat! pij. Daar heeft de burger met de rechter in aanraki komt rechtop." „In Duitsland hebben ze, ten naar de bevolkingsaai len, vijf keer zo veel recht j wij. Dat hoeft hier niet. ra zal toch echt wat bij ook hier geldt: de kost ga f de baat uit." ARNHEM HANS LEBER „Het is altijd seizoen in Zuid-Afri- ka. een van de beste plaatsen ter wereld om te jagen", zegt een ad vertentie van het nationale Zuid- Afrikaanse toeristenbureau Satour. De advertentie roemt de grootse, onbedorven Zuid-Afrikaanse na tuur, waar groot wild nog vrij kan rondzwerven. Een plaats waar ja gers hun 'ultieme trofee' kunnen halen: de koning der zoogdieren, de leeuw. „Pure onzin", zegt Garreth Patter son. „De natuur is in Zuid-Afrika opgesloten binnen hoge hekken. En wat die jacht betreft: voor zo ver de leeuwenjacht al iets met glorie of heldendom te maken heeft, is daar in Zuid-Afrika zeker geen sprake van. Als adviseur van het Internationale Fonds van het Welzijn van Dieren voert Patter son campagne tegen wat hij noemt de 'ingeblikte leeuwen jacht'. Er gaan grote belangen om bij de jacht op groot wild. Buitenlandse jagers moeten grof geld betalen voor jachtpartijen die meestal zo'n tien dagen tot twee weken duren: Vijf- tot tienduizend dollar (haast tien- tot twintigduizend gulden) voor het verblijf en nog eens 7.500 tot 10.000 dollar om daadwerkelijk een leeuw te mogen schieten. De jacht op groot wild is voor de or ganisatoren een lucratieve handel. Maar wilde leeuwen zijn schaars: ze lopen alleen nog maar rond in nationale wildparken. En dat zijn niet de leeuwen die een jager voor zijn vizier zal krijgen. De groot wildjagers komen terecht in de private wildtuinen en de leeuwen waar zij op mogen schieten, wor den speciaal voor hun genoegen losgelaten. Het zijn tamme dieren, over het algemeen afkomstig uit speciale leeuwenfokkerijen of uit dieren tuinen, die hun overtollige leeu wen op de vrije markt te koop aanbieden. Ze zijn gewend aan mensen, hebben veelal geen idee hoe ze zich in de natuur moeten handhaven en hebben hoe dan ook tegenover een jager geen kans: als ze al op het idee zouden komen dat ze niet naar hem toe, maar van hem weg moeten lopen, is er altijd nog een hek om hen Uiteindelijk tegen te houden. „De jagers krijgen van de organi satoren te horen dat er ergens een leeuw is gespot en er wordt een zogenaamde speurtocht naar het dier georganiseerd. Maar dat is al lemaal nep, want ondertussen we- De leeuwen waarop in Zuid-Afrika wordt gejaagd, zijn bij voorbaat kansloos. Ze zijn gewend aan mensen, kunnen zich in de vrije natuur niet handhaven en zitten achter hekken. ten de begeleiders heel goed waar de leeuw zich bevindt: ze hebben hem die ochtend zelf losgelaten. Soms worden de dieren nog wat verdoofd ook", zegt Patterson. Er zijn echter ook gevallen waarbij de jager heel goed weet dat er geen sprake is van echte jacht. Patterson beschikt over een video, gemaakt door een voormalige werknemer van een privaat wild park. Op de in het geheim ge maakte opnamen is te zien, hoe een leeuwin van haar welpen wordt gescheiden. Terwijl zij wan hopig haar best doet om haar jon gen te bereiken, die achter een hek zitten, wordt ze neergescho ten door een jager. Volgens de maker van de video liep de melk nog uit haar tepels toen haar vel werd afgestroopt. Op een video die het Zuid-Afri kaanse natuurprogramma 50/50 enige tijd geleden vertoonde, was te zien hoe een groep redelijk aan geschoten jagers vanaf een hoge open wagen op een leeuwin scho ten, die aanvankelijk recht op de auto was komen aflopen. De man nen waren zo onvast ter hand, dat ze ondanks de afstand van een luttele drie, vier meter meerdere schoten nodig hadden om het dier af te maken. En dat is volgens Patterson geen uitzondering. Hij kent het verhaal van een Franse jager die een man nelijke leeuw twaalf kogels in het lijf joeg voor hij stierf: „Het duur de zo lang, omdat de man bewust niet op het hoofd wilde mikken, aangezien dat een waardevolle trofee is." In een ander geval kreeg het zoontje van de jager een ge weer in handen gedrukt en werd door zijn vader aangespoord om op een leeuwin te schieten. Het kostte hem zestien schoten om haar dood te krijgen. Ook in de buurlanden Namibië en Botswana komen dergelijke prak tijken volgens Patterson voor, al wordt in Botswana ook nog steeds op wilde leeuwen gejaagd. „Maar dat heeft het bestand in het noor den van het land zo uitgedund, dat er tegenwoordig ook onvolg roeide, tweejarige leeuwen wor den geschoten. Als die worden op gezet, krijgen ze valse manen op geplakt om hen indrukwekkender te laten lijken." Een van de argumenten voor de jacht op groot wild is dat die het noodzakelijke geld binnenbrengt voor natuurbeheer in Zuid-Afrika. Patterson gelooft daar niets van. „Het gaat om buitenlandse jagers. Ik vraag me af hoeveel van hun geld daadwerkelijk naar Zuid-Afri ka gaat en hoeveel op bankreke ningen in Europa terechtkomt. Daarnaast wordt in Kenya sinds de jaren zeventig niet meer ge jaagd, maar toerisme is de belang rijkste bron van inkomsten voor het land. Voor een dode leeuw krijg je maar een keer geld, een le vende leeuw kun je steeds weer la ten zien." Patterson probeert een volledig verbod van dit soort jachtpraktij- ken te bereiken. Hij heeft, zegt hij, ARCHIEFFOTO inmiddels sympathieke reacties van het ministerie van milieu en toerisme gehad. „Maar de minis ter, Pallo Jordan, zegt dat hij te maken heeft met wetgeving die nog uit de apartheidstijd stamt en dat hij zich bovendien niet kan mengen in zaken die eigenlijk tot de bevoegdheid van de individue le provincies behoren. Hij hoopt dan ook dat buitenland se reacties de Zuid-Afrikanen uit eindelijk zullen overtuigen dat de ze jacht hen toeristen kost die graag levende leeuwen zien. „On langs werd in Groot-Brittannië een documentaire over de inge blikte leeuwenjacht uitgezonden en daarna is de ambassade echt overstroomd met woedende reac ties. Het waren er zoveel dat de ambassadeur de regering heeft ge vraagd iets aan de zaak te doen. Misschien dat dat uiteindelijk helpt." KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Nederland is een waar arbeidersparadij minste, vergeleken met de Verenigde St Het is hier werk, werk, werk. Een hoogj de professor in de economie legde me het verschil uit tussen de Amerikaanse Nederlandse werkmoraal: in Nederland ken jullie om te leven, zei hij. maar wij 1 kanen leven om te werken. Neem nou de vakantie. „Werk jij nog wel eens?", vroeg buurman mij laatst, nadat hij van zijn verbijstering was men toen ik hem had verteld dat ik volgens mijn CAO r heb op 28 - betaalde - dagen vakantie per jaar, plus nof dagen arbeidstijdverkorting. Hij schudde perplex zijn hi toen ik zei dat mijn werkgever daar niets tegen kan doe Hij staat ook elke morgen om zes uur op, teneinde om uur achter zijn bureau te kunnen zitten, en 's avonds is zelden voor zeven uur thuis. Ook in het weekeinde nee L stapels werk mee naar huis. En hij beschouwt zichzelf i1 een workaholic. Zoals hij zijn er miljoenen in dit land, hard werken een deugd is en vakantievieren ....tja, lantl ten. Volgens een recent onderzoek heeft de gemiddelde Am kaanse werknemer dit jaar 11,3 betaalde vakantiedagen'' jaar geleden was dat nog 12,2, dus Amerikanen hebben tijd ingeleverd. Met andere woorden: je moet hier een werken om één dag vakantie te 'verdienen'. Van enige mindering van de bedrijvigheid in juli of augustus is dalÉ niets te merken. In de VS kun je alleen meer vakantie krijgen door lange#' werken. Volgens het ministerie van arbeid moet je bij nr' grote- tot grote ondernemingen tien jaar onafgebroken ben gewerkt om vijftien dagen vakantie te krijgen, en al met een staat van dienst van meer dan dertig jaar krijg weken vrij. En bij elke nieuwe baan begint het weer van1 af aan. De krant USA Today maakte onlangs een inventarisatie het beleid ten aanzien van betaalde vakanties bij bedi en concluderde dat harder werken steeds minder won loond. En de werknemers pikken 't. want minder vakai houden de loonkosten laag. daardoor kan de zaak over blijven en heeft iedereen een baan. Minder vakantie, ra - kerheid dus. Kleinere bedrijven geven nieuwe werknemers welgeteli dagen per jaar vrijaf. Dat moet genoeg zijn. Bij sommij dernemingen moet je eerst een jaar gewerkt hebben on maar één dag vakantie te verdienen. Maar langzamerhi klinken ook de waarschuwingen door dat de geringe on n ning die Amerikaanse werknemers hebben tot 'burn-oi leiden. Mensen raken opgebrand. Werknemers die alleen maar werken - en er zijn in Ami ook nog eens miljoenen mensen die er twee volle bane i nahouden - functioneren op den duur niet optimaal m Vermoeidheid, zowel lichamelijk als geestelijk, gaat dal j tol eisen. „Je gaat eigenlijk benadrukken dat vrije tijd sl j is", zei een bedrijfspsycholoog. „Dat werkt contraprodi In twee op de drie gezinnen werken al beide partners, i gevolg dat de gezinsleden elkaar nauwelijks meer zien. ders zijn er nooit, en van een gezamenlijke gezinsvakai j( hoe kort ook - is vaak al helemaal geen sprake. Die kim i hebben echter wel wekenlang vrij en worden dus maai c vakantiekampen gestuurd. Of zij maken de buurt onve Terwijl Nederland massaal naar de Wadden of de Midi n landse Zee trekt, werken de Amerikanen dus hard dooi e Dankzij mijn Nederlandse werkgever kan ik hier echtei bloemetjes buiten zetten. Als de buren van hun lange hard werken thuiskomen, zitten wij op ons terras metf y glaasje in de hand van een ATV-dag te genieten. 'Luilal j| zo zie je ze denken. 'Stumperds', zeggen wij tegen elka is HANSDEBRUIJN CORRESPONDENT Irij rd r

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2