eidsch Dagblad ^rkeermeters >nbetrouwbaar Leidenaar (29) verongelukt bij Katwijk ansferpraat heerst Tour Onderzoek naar sloop huizen rond Schiphol Massale hulp aan Kroatië Douane Schiphol vindt historische atlassen Duitsland vreest strijd tegen water te verliezen El Auto Marestad Leidse Apothekersdijk *41I zegt het met bloemen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IDAG 25 JULI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 t Binnenland Buitenland Geen scheurtjes, maar scheuren in de Van Brienenoordbrug Maffiabestrijder: 'Maffia bestaat niet meer' Cultuur en Kunst Voor Will Smith is 7 het leven een feest Sport Voorschoten '97 debuteert met eervolle nederlaag derzoek Leidsch Dagblad toont aan: katwuk paul van der koouraakte, tussen het viaduct onder stand tegen een boom in een la de Zeeweg en de Molentuin- ger gelegen berm. Een 29-jarige Leidenaar is de af- weg. De auto, die in de richting De bestuurder, een 38-jarige gelopen nacht verongelukt op van Leiden reed, botste eerst te- Katwijker, en twee andere pas- de provinciale weg N206 bij gen een bushalte aan, ramde sagiers, twee Rijnsburgse vrou- Katwijk. Hij zat achterin een vervolgens een lantaarnpaal en wen van 22 en 23 jaar, zijn personenauto die in een slip kwam achterstevoren tot stil- zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Volgens onder zoek van de politie ging de auto met een snelheid van 125 kilo meter per uur de slip in. De maximumsnelheid ter plaatse is 70 kilometer. kort-parkeermeters - meters met een rode kap - in de Ise binnenstad zijn volstrekt onbetrouwbaar. Uit een J eren door Leidsch Dagblad uitgevoerde steekproef sp et dat meer dan de helft niet goed werkt. In cijfers: de 42 geteste meters functioneerden er slechts 17 d. De overige 25 meters werkten niet of onvoldoende. Stadstoezicht (het voormalige parkeerbeheer) is bezig alle niet-functionerende meters, die in januari zijn geplaatst, te ver wijderen. Vervanging is er niet, omdat het onduidelijk is wan neer de Amerikaanse leveran cier wel deugdelijke apparaten opstuurt. Tijdens de steekproef telde deze krant al tien 'leegge haalde' meterkasten, die ieder twee parkeerplaatsen bedienen. ..Als de mensen een lege of kapotte parkeermeter treffen, moeten ze maar ergens anders parkeren stelt Kruijt vast. Dat iijkt de wethouder de beste ma nier om geen bekeuring te krij gen. Gaat men toch bij een van de kapotte of niet aanwezige meters staan, dan kan er een 'j.thomas erdbrink .1 eim-cnte reageert vrij laco- op deze onthutsende cij- Parkeerwethouder H. Kruijt f irt zelfs dat minstens ne ig irocent van de meters unctioneert. meters, die in de Verenig- [aten zijn gemaakt, werken niet omdat ze moeite heb- om de Nederlandse gulden kennen. Ze zien de munt voor een kwartje. Daarom er slechts acht minuten een gulden worden gepar- 1, terwijl dat een half uur te zijn. ethouder Kruijt geeft toe al er op de hoogte te zijn van apotte meters. Zijn dienst bon volgen. ,,De parkeerwach ten kunnen niet zien of iemand een kwartje of een gulden heeft betaald." Er zijn ongeveer 280 kort-par- keerplaatsen in Leiden. In de steekproef werkt 60 procent van de parkeermeters niet. Als de steekproef representatief is, be tekent dat dat de wethouder aanraadt om zo n 170 parkeer plekken niet meer te gebruiken. De kort-parkeerplaatsen zijn plekken voor mensen die even wat in de binnenstad willen ko pen. Kruijt vindt het heel verve lend dat het juist om plekken gaat die voor de middenstand erg belangrijk zijn. „Maar we hebben 7.000 parkeerplaatsen, dus er blijven er nog genoeg over." Hij weigerde overigens om zelf de proef op de som te nemen. „Dat controleert Stads toezicht al." Pagina 11Parkeermeters zijn de kluts kwijt E//TOUR schiphol. bill meyer fbeliard anp Iraaimolen der transfers in önde van Frankrijk is een imolen. De carrousel toerf kanten op. Hele en halve heden en de wildste ge len strijden om de beste sen. enige zekerheden na bijna weken Ronde van Frankrijk dat de Zwitser Alex Zülle na jaar ONCE overstapt naar ina. n van de renners die de week geregeld opduikt in in jeruchtencircuit is Michael - ;erd ^adat eerder deze 1werd rondgebazuind dat lagenaar een aanbod van U ei zou hebben, schijnt nu E op de markt te zijn ver- i. nen. 'Iemand' zou namens gleider Manoio Saiz contact len opgenomen. na 19: Lievelingskleur van 1 iguezisgeel Er komt een onderzoek naar de voor- en nadelen van de sloop van zwaar geluidgehinderde woningen rond Schiphol. Het ministerie van verkeer en wa terstaat selecteert daartoe mo menteel een aantal particuliere bureaus. Het onderzoek richt zich ook op de kosten van het uitkopen en verkassen van in woners van bijvoorbeeld Zwa nenburg, Badhoevedorp en Aal smeer. Hoewel het idee van sloop niet nieuw is, is het wel de eer ste keer dat dit scenario op zijn merites wordt onderzocht. Dat gebeurt overigens in het kader van de maatschappelijke dis cussie over de toekomst van de luchtvaart in Nederland en in het bijzonder van Schiphol. Een woordvoerder van minis ter Jorritsma erkent dat een der gelijk onderzoek gaat plaats hebben, maar wil er verder niet veel over kwijt. Naast het 'uit kopen' van bewoners wordt ook de optie van het 'afkopen' van de geluidsoverlast bekeken. In dit scenario blijven de bewoners gewoon zitten waar ze zitten, maar krijgen als compensatie van de overlast een eenmalig fi nancieel 'goedmakertje'. In ruil daarvoor mogen ze niet langer klagen. Alle scenario's gaan uit van vrijwilligheid van de kant van de betrokkenen. Het Centraal Plan Bureau (CPB) schrijft in zijn bijdrage aan de discussie over de toe komst van de luchtvaart dat „in plaats van het verplaatsen van geluidsproductie naar dun be volkt gebied middels de aanleg van nieuwe infrastructuur, ge dacht kan worden aan het ver plaatsen van woningen naar ge bied waar minder geluid wordt geproduceerd." den run» Boko van Zeijl (links) en Raymond Tollenaar laden de laatste van drie vrachtwagens met in totaal 48 ton hulpgoederen voor Kroatië. Drie weken lang konden in 530 Europese filialen van textielgigant Zeeman goederen worden aangeleverd. De drie vrachtwagens, belangeloos beschikbaar gesteld door Zeeman, zijn vanmiddag vertrokken. Een inzamelingsactie van de stichting Humana-Slavonska uit Umuiden heeft meer dan 100.000 stuks bedden- en badgoed opgeleverd. Ook allerlei andere, soms spiksplinternieuwe, producten werden aangesleept. Jörg Dohme, voorzitter van de stichting, heeft dan ook al enthousiast geroepen dat hij dolblij is met het resultaat. „Hiermee kun nen we een heleboel mensen gelukkig maken. En, conform de wens van Zeeman, los van welke geloofs- of politieke overtuiging dan ook." Bij aankomst in het door oorlog getroffen gebied staan diverse plaatselijke media klaar om de weldoeners uit Nederland te ontvangen. FOTO WFA Auto Marestad uw Peugeot dealer maandag t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zalardag van 8.30 - 17.00 uur alardag magazijn an vmrkplaats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond lot 21.00 ui PEUGEOT Weversba» 9 (Autoboulevard), 2352 IZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 schiphol nico volkerts Zes historische atlassen, die wa ren gestolen uit een bibliotheek in Oekraïne, zijn onlangs door de douane op Schiphol onder schept. Het gaat om waardevol le aüassen uit de 16de, 17de en 18de eeuw. De boeken werden bij een routine-controle aange troffen in de bagage van twee passagiers, die vanuit Oekraïne via Nederland naar Duitsland wilden reizen. De aüassen zijn in 1995 of 1996 gestolen uit de wetenschappelijke bibliotheek van Lviv. Door pogingen om met een correctievloeistof stem pels van de bibliotheek weg te werken, zijn de gravures in de aüassen zwaar beschadigd. Met speciale apparatuur kon de douane de weggewerkte tekst toch lezen en zo de herkomst van de aüassen bepalen. frankfurt a/d oder menieten li men Mars Jemenieten hebben een ;i lacht tegen het Amerikaan- uimtevaartinstituut NASA iend voor het onbevoegd len van Mars. De twee n volgens het Jemeniti- weekblad Al-Thawra een ielijke rechtbank docu- len overhandigd, waaruit dijken dat zij Mars van hun ideren hebben geërfd, procureur-generaal in Sa- lohammed al-Bady. heeft e mannen boos wegge- I. Al-Bady zei gisteren dat isers niet goed bij hun waren en dat hij ze ge ld leeft op te laten sluiten hun eis niet introkken, hebben ze toen maar ge- twee wilden onder meer de regering in Sana er in ïington op aandringt de ie van de ruimterobot So- ler stop te zetten, op zijn t tot de rechter over hun is heeft geoordeeld. Op 4 ndde de ruimtesonde Pa- Ier op de Rode Planeet, ia het karretje Sojourner ngeving is gaan verkennen. leiden afke van der toolen Zeg het met bloemen. Bewo ners van de Leidse Apothekers- dijk hebben een even simpele als doeltreffende maatregel ge nomen om parkeerders van hun stoep te weren. En tegelijkertijd de gemeente op charmante wij ze met de neus op de feiten te drukken: „De Apothekersdijk is ingericht volgens een verschrik kelijk verkeerd ontwerp." Wat zij echter nog niet weten, is dat de gemeente terug slaat. Door precariorechten te heffen. „Vroeger werd hier ook wel op de stoep geparkeerd. Maar sinds de herinrichting van de straat is het helemaal raak", verklaart een van de bewoners, J. van der Velde. Hij en zijn bu ren hebben tijdens inspraak rondes nadrukkelijk om paaltjes gevraagd. Want ze willen min der, niet meer blik in hun straat. De nota Binnenste Beter, grondslag van de herinrichting, is echter onverbiddelijk: zo min mogelijk paaltjes in de binnen stad. En overal een vlak wegdek, dat wil zeggen geen of hele lage stoepen. Op de Apothekersdijk werd het een bijna gelijkvloerse stoep. Die na een paar weken al zichtbaar onder het gewicht van fout geparkeerde auto's is inge zakt. „Zo maak je het de men sen wel heel gemakkelijk om de stoep op te rijden", constateert Van der Velde. Wijkchef R. Lijnzaat van de gemeente kan de humor van de actie wel inzien. „Die bloem bakken zijn schitterend. Het is toch mooi als burgers zelf zo'n initiatief ontplooien." Hij valt echter het stedebouwkundige uitgangspunt van lage stoepen en geen paaltjes niet af. Boven dien controleert Parkeerbeheer vlak na zo'n herinrichting wat vaker. „Dan leren die foutpar- keerders het wel af. Als die be woners even hadden afgewacht, was het vanzelf goedgekomen." De bewoners hebben overi gens geen vergunning aange vraagd voor hun bloembakken. Maar van wijkchef Lijnzaat mo gen ze best blijven staan. Toch zit er nog wel een addertje on der 'de stoep'. Vergunning of geen vergunhing, de bewoners zullen precariorechten moeten betalen. De stoep is gemeente lijk eigendom, dus vroeg of laat valt er een belastingaanslag in de bus. „Ik schat dat het die mensen een paar tientjes per jaar gaat kosten", zegt hoofd J. van Dissel van de gemeentebe lastingen. Bewoners van de Apothekersdijk hebben het heft in eigen hand geno men en bloembakken neergezet om auto's van de stoep te weren. FOTO HIELCO KUIPERS peter van nuusenburc De Duitse autoriteiten vrezen dat ze op diverse plaatsen de strijd tegen het water zullen ver liezen. Minister Ziel (binnen landse zaken) van de deelstaat Brandenburg, zei gisteren dat hij er van uitgaat dat de dijken ten zuiden van Frankfurt het niet zullen houden. De Oder sloeg gisteravond een gat van zo'n 75 meter in de dijk enkele kilometers ten zui den van Aurith. dat dinsdag al was ontruimd. Omdat het water in de ondergelopen gebieden sneller steeg dan verwacht, heb ben de autoriteiten van Bran denburg afgelopen nacht de dorpen Wiesenau en Ziltendorf opgegeven. De 2.800 inwoners moeten zo spoedig mogelijk worden geëvacueerd. Ook in Oderbruch, het laag gelegen gebied ten noorden van Frankfurt, is de situatie zeer kri tiek geworden. De dijken zijn hier zo doorweekt, dat ze al bij Meer insecten in conserven groningen gpd Volgens de Groninger Keurings dienst van Waren nemen de klachten over insecten in con serven toe. Reden zou het afne mend gebruik van bestrijdings middelen zijn. De directeur van de dienst, H. I. Brand, oordeelt dat de consument op zich door deze ontwikkeling geen gevaar loopt. „Het spul is gesterili seerd. Maar het gaat om ge voelsmatige schadelijkheid. Het is erg onsmakelijk." Tot proces sen-verbaal wegens insecten in blik komt het nauwelijks. De blikjes worden alüjd openge maakt en dan valt de eventuele nalatigheid van de producent niet meer te bewijzen, eert geringe toename van de druk zullen bezwijken. In Oder bruch wonen 19.000 mensen, van wie er 5.000 onmiddellijk hun woning moeten verlaten. De laatste berichten gisteren waren een domper op een dag die veelbelovend was begon nen. De gevreesde vloedgolf was in de nacht van woensdag op donderdag uitgebleven en in Frankfurt was de waterstand zelfs licht gezakt. Maar op dat moment gleed bij Eisenhütten- stadt, 25 kilometer ten zuiden van Frankfurt, de bovenkant van een dijk weg en werd het gat in de dijk bij Brieskow-Fin- kenheerd steeds groter. De dijk daar is nu over een afstand van meer dan driehonderd meter weggeslagen. In Ratzdorf, waar Oder en Neisse samenvloeien, hielden alleen de zandzakken op de ze ven meter hoge dijk het water nog tegen. Het stadje zal bij een nieuwe vloedgolf niet meer aan een overstroming kunnen ont snappen. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Ga maar gauw en val niet van mijn trap af. n721o Kr/200 10721° 30% 20% 10% 30% 40% 50% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad15 Regio11,13,17 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips8' Met de kortingsbon op de pagina Uitgaan een space- ballpen cadeau bij een be zoek op de vernieuwde Aria- ne Countdown Show in Noordwijk Space Expo. Huismeester mist tipgeld Cunanan miami-hamburg De huismeester van de woon boot waarop Andrew Cunanan gisteren dood werd gevonden, loopt de beloning voor de gou den tip wellicht mis. Volgens de politie had de man met zijn te lefoontje 'niet specifiek de be doeling te vertellen waar Cuna nan was'. De beloning voor de gouden tip naar de vermeende Versace-moordenaar bedraagt 45.000 dollar. Volgens de voor waarden van de door de FBI uit geloofde beloning krijgt de tip gever de beloning als hij /zij in formatie verschaft die leidt tot de opsporing van Cunanan. Carreira zei voor de lokale te levisie dat hij vindt dat hij de beloning wel verdient. „Ik wist niet wie het was. maar ik had hem. Als ik er niet was geweest, hadden ze Cunanan niet te pak ken gekregen. Bovendien heb ik de regering een hoop geld be spaard. Als hij nog had geleefd, had hij voor de rechter moeten komen. Dat geld is nu uitge spaard." Na de zelfmoord van Cuna nan breekt de politie zich het hoofd over de vraag waarom hij tot zijn daden kwam. „De grote vraag is: waarom?", aldus poli tiechef Richard Barreto. „Waar om selecteerde Cunanan zijn slachtoffers, waarom richtte hij deze slachting aan, waarom is het zo geëindigd? Ik weet niet of we het ooit zullen weten." Adres: i Postcode: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: - 'Tel: [l.v.m. controle bezorging) J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: ld Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i i automatisch (f 31,95) Oacceptgiro (f. 93.05) W iNr. bank/giro:Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch É^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1