Kans op tweede brug groeit HET IS MOOI WEER OPRUIMING LEIDERDORP -50% -40% -30% BU MEUBELPUIN Dieven hebben niets aan mobiele telefoon :Iemeenten bereid ulp te bieden an rampgebieden dommige eigenaren zoenen hun beestje' Leiden Regio Rugklachten? csa Programma VPRO over Pieter Groen CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 lofdletsel Utrechtse iQNDMet verwondingen aan hoofd en schouder is een 25- le vrouw uit Utrecht na een aanrijding op de Warmondse sbeeklaan gisteravond naar het Academisch Ziekenhuis Lei- i(AZL) overgebracht. Ze reed met haar snorfiets over het spad langs de rijksweg A44 en verleende op de kruising met Vasbeeklaan geen voorrang aan een automobilist, een 42-ja- Hillegommer. Zaterdagavond raakte op dezelfde plek een ;er gewond omdat hij een auto over het hoofd zag. omfietscr geschept mond» Een 16-jarige bromfietser uit Oegstgeest negeerde eravond een 36-jarige automobilist toen hij op de Oranje saulaan in Warmond plotseling wilde keren. De automobilist Varmond kon de overstekende jongen niet meer ontwijken, ongeluk gebeurde tussen de Uaarlemmertrekvaart en de cissenhof. De bromfietser is voor controle overgebracht naar \ZL. Toch worden ze bij 'bosjes' gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN. DIMITRI WALBEEK Waarom stelen mensen mobie le telefoons uit winkels? De po litie van Alphen aan den Rijn zit met de handen in het haar sinds deze week vier handtele foons op klaarlichte dag uit een vitrinekast zijn gestolen en gis ternacht zelfs een hele display met deze telefoons werd ont vreemd. De 'mobilofoons' zijn wel en kele honderden guldens per stuk waard, maar bij aankoop kosten ze enkele tientjes als ook een bel-abbonnement wordt aangeschaft. En zonder dat abbonnement valt er weer niet mee te bellen. De appara ten dan eigenlijk waardeloos. Waarom dan die diefstal? „Zonder abbonnement heb je er echt niets aan. Je moet eerst een zogenaamde SIM-kaart hebben om de telefoon te kun nen gebruiken. En die kaart krijg je pas bij een abbonne ment. Ik denk dat de dieven het op onnozele voorbijgangers hebben gemunt. Die willen daar nog wel eens intrappen en de niet te gebruiken handtele foons goedkoop overkopen", volgens een woordvoerster van KPN. Maar dieven riskeren toch niet zo veel, gooien 's nachts toch geen etalageruiten in, om die paar tientjes te verdienen? Zijn de dieven nou naïef of juist enorm gehaaid? In de wereld van de hackers, de wizzkids die alle computerprogramma's we ten te kraken, gaat namelijk het verhaal dat de SIM-kaarten na te maken zijn. En dan wordt zo'n diefstal opeens wel inte ressant. Een poging om via de organisatie van het congres Hacking In Progress, van acht tot elf augustus in de Flevopol- der, aan een kenner te komen, strandt. „Als we iemand vinden die dat kan, dan belt die terug", zegt een organisatrice geheim zinnig. Maar helaas belt nie mand. De voorlichtster van KPN heeft van deze piraterij ge hoord. „Dat gerucht is niet nieuw. Alleen het bewijs is nog nooit geleverd. We zouden zelf ook wel eens met iemand in contact willen komen die dat kan. We hebben er nooit klach ten van klanten over gehad. Maar we houden het scherp in de gaten", zegt ze. Daarnaast, voegt ze toe, kan een SIM-kaart niet worden ge kopieerd. Alleen klonen zou kunnen, waarbij een geregi streerd telefoonnummmer moet worden gebruikt. De kos ten van elk illegaal telefoontje zou dan op een bestaande aan sluiting worden bijgeschreven. En dat is nog niet voorgeko men. Uiteraard worden wel eens gekochte telefoons gestolen, maar daarvan moet een pinco de worden gekraakt. En de ge dupeerde kan de rekening bij diefstal laten blokkeren. Daar naast kennen de 'providers' van mobiele telefoons ook nog de versie dat kopers een valse naam opgeven, zodat die nooit hun rekening hoeven te beta len. Daar wapenen de verstrek kers zich tegen door bij aan koop identiteitsbewijzen en banlc/giro-afschriften te vragen. „We kennen wel de klachten van afgetapte telefoonlijnen, maar daEir heeft dit niks mee te maken." Ook doorverkoop naar het buitenland wijst ze als optie van de hand. „Nee hoor", zegt de voorlichtster, „de die ven gaan gewoon uit van naïe ve jongeren die zo'n, uiterlijk fraai,toestel goed kunnen ge bruiken voor hun status. Het is kruimelwerk. Een andere reden kan ik niet bedenken." ;n Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschanspln. 6 Rijmvoude, Alphen en bedrijven willen meebetalen 00( enten in de regio, die t M ischapsbanden hebben een dorp of stad in het 1 gebied in Oost-Europa, j iereid om hulp te bieden. dijkt niet altijd noodzake- jy omdat sommige stadjes, de Leidse partnergemeen- Jrejrun, buiten het 'verdron- 0 gebied liggen. De Poolse 0[ enten Jelenia Gora en het t a ïische Dobruska, die con- aa i hebben met respectieve- zj: phen aan den Rijn en Ter [(je rechten echter wel tegen ni «er. ere iruska ligt in het rampge- maar de burgemeester van ar, A. van den Berge, kan eggen hoe ernstig de situ- r is. De gemeente heeft al- riendschappelijke banden iet Tsjechische dorp en is informatie aangewezen op aatselijke werkgroep. Zo- voorzitter als de secreta- irvan zijn onbereikbaar, de gemeente is bereid om dig hulp te bieden. Alphen aan den Rijn men niet precies hoe ern- e situatie in het Poolse Je- Gora nu is. Wil Klaassen 07i ie initiatiefgroep steden- Alphen aan den Rijn-Jele- iora weet dat een aantal igen is onder water staat, lat de rivier de Bobr is toti troomd. Zo nodig zal de "71' om hulp aankloppen bij Itj neente. paarden draven maandag weer in de Prins Bernhardstraat in Voorschoten DORITH UGTVOET In het Poolse Osieczna, waar mee Zoeterwoude vriend schapsbanden onderhoudt, valt de situatie mee. Jan Hulsbos, secretaris van de werkgroep Zoeterwoude-Osieczna: „Toevallig logeert er net een ge zin uit dat dorp in Zoeterwou de. Dit heeft geregeld contact met familie. Osieczna ligt twee honderd kilometer ten oosten van Frankfurt aan de Oder. Om dat het vrij ver verwijderd ligt van de rivier, valt de situatie er alleszins mee. Zoeterwoudse hulpacties zijn dan ook niet no dig." De gemeente Oegstgeest meldt dat de stedenband met het Poolse Grodzisk Wielkopol- ski onlangs is verbroken, omdat het contact tussen beide ge meenten minimaal was. Een woordvoerder kan niet vertellen of het stadje in het getroffen ge bied ligt. Maar als er een ver zoek om hulp komt. zal de ge meente het verzoek welwillend bekijken. De Poolse partnergemeente van Leidschendam, Konstan- cin-Jeziorna, loopt geen direct .gevaar om te worden over stroomd. De gemeente ligt bui ten het rampgebied maar grenst wel aan de grote rivier de Vistu la. Vorige week dreigde de rivier buiten zijn oevers te treden. Ge zien de slechte weersverwach tingen blijft de situatie zorgelijk. Leidschendam heeft hulp aan geboden als het misgaat. De kans dat Koudekerk aan den Rijn in de toekomst op twee plaatsen verbonden is met de Rijndijk is de laatste tijd vergroot. Een nieuwe brug, die de oude Koude- kerkse brug moet ontlas ten, staat weer op de poli tieke agenda. KOUDEKERK AAN DEN RUN MARUN KRAMP En dit maal niet alleen op de agenda van de gemeente Rijn- woude. Alphen aan den Rijn ziet ook steeds meer het belang in van een nieuwe oeververbin ding. En de ondernemers in de regio die klagen over de verbin ding tussen het dorp en de Rijn dijk, zetten zich ook in voor een nieuwe brug. Zij zijn zelfs be reid daar aan mee te betalen. De Kamer van Koophandel maakt zich hard voor de wens van de ondernemers. De twee de brug die ter hoogte van de Leidsche Schouw moet komen is volgens C. Broeksma noodza kelijk voor de bedrijven. Naast de bedrijven op het industrie terrein langs de Hoogewaard, zijn ook veel Alphense bedrijven afhankelijk van het smalle brug getje over de Rijn. ..Alphens be langrijkste bedrijventerreinen zijn aangesloten op die route en die is veel te smal voor dat zwa re transport." Door die slechte bereikbaarheid wordt er door de bedrijven jaarlijks tonnen verlies geleden. Blij De ondernemers zijn daarom bereid een steentje bij te dra gen. „Het grootste gedeelte van de kosten, ongeveer 15 miljoen gulden, moet natuurlijk door de overheid betaald worden. Het De Koudekerkse brug moet gerenoveerd worden. Zij kan de verkeersdrukte r daarom in voor een tweede brug over de Rijn. bedrag dat de bedrijven eventu eel op tafel willen leggen blijft onder vijf procent van het to taal. Maar daarmee kun je wel de zaak op gang brengen en versnellen", aldus Broeksma. De Rijnwoudse wethouder Vorenkamp (openbare werken) is blij met de steun van het be drijfsleven. Al jaren pleit de ge meente voor een tweede brug over de Rijn maar vooralsnog heeft ze daar nooit andere par tijen voor kunnen interesseren. De provincie zag niets in het plan en ook Alphen liet het des tijds afweten. Een tweede brug, die nu al de Beatrixbrug wordt genoemd, verlengt volgens Vorenkamp de levensduur van de oude brug. Die staat op de lijst om monu ment te worden en moet op korte termijn voor zeven ton worden opgeknapt. De wethou der vindt dit een enorm bedrag voor een renovatie die de brug voor tien jaar uit de problemen helpt. De gemeente vindt het bedrag sowieso te hoog om in haar eentje op te hoesten. Zij liet daarom onlangs bij de pro vincie een ballonnetje op om er een tolbrug van te maken. Als iedere schipper een tientje zou betalen kan de gemeente de re- novatiekosten dekken. De Koninklijke Schippersver eniging Schuttevaer moet ech ter lachen om deze creatieve oplossing van wethouder Vo renkamp. Hoewel er in de pro vincie nog wel een klein aantal tolbruggen is vindt L. van Toorenburg het idee toch zeer vooroorlogs. En zeker het be drag van een tientje raakt kant noch wal volgens de woord voerder. „Een a twee gulden is gebruikelijk bij tolbruggen, een hoge uitzondering is vijf piek", aldus Van Toorenburg. Het VPRO radio-programma OVT zendt zondag 'Op zoek naar Utopia, het eiland van Pie ter Groen' uit. Het is het verslag van de reis van Marnix Kool haas naar het eilandje Tristan da Cunha, dat mede bekend werd door de Katwijkse scheepsjongen Pieter Groen. In 1836 leed de Amerikaanse walvisvaarder, waarop Groen voer, schipbreuk op het eiland, dat in de Zuid-Adantische Oce aan ligt tussen Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Hij bleef er de rest van zijn leven wonen. Groen ging een steeds belajig- rijker rol spelen op het eiland toen de Engelse korporaal Willi am Glass, die met twee andere soldaten al eerder een Utopi sche samenleving op Tristan had willen stichten, overleed. Hij zorgde ervoor dat er geen enkele vorm van gezag was en dat er volledige gelijkheid heer ste. Met de nazaten van Pieter Groen gaat het goed. Ze noe men zich nu 'Green' en leven van de export van kreeft en de verkoop van postzegels. De 296 bewoners van het eiland voor zien in hun eigen levensbehoef ten. Ondanks de toegenomen welvaart heeft het eiland nog steeds een op gelijkheid geba seerde samenleving. Het programma wordt uitge zonden op Radio 1 van 10.00 uur tot 12.00 uur. Wegpiraat raakt rijbewijs kwijt RUNSBURG PERSBUREAU ARGOS Een 32-jarige Rijnsburger die op 16 mei met te veel drank op reed en een andere automobi list van de weg duwde, raakt tij delijk zijn rijbewijs kwijt. De Utrechtse politierechter veroor deelde de man, overeenkomstig de eis, tot vijftien maanden rij ontzegging - waarvan zes voor waardelijk - 3250 gulden boete en twee weken voorwaardelijke celstraf. De rechter achtte bewezen dat de Rijnsburger op de A12 bij Bunnik met een snelheid van 200 kilometer per uur reed, een medeweggebruiker tot drie maal toe dwong om naar rechts te sturen, bijna een botsing ver oorzaakte en vervolgens zelf op de invoegstrook stopte. Een po- litie-agent die de Rijnsburger volgde, legde de manoeuvres op video vast. Door de topdrukte voor de feestdagen, vermoeidheid en haast, raakte hij geïrriteerd toen de automobilist naar zijn gevoel te plotseling van de derde naar de vierde rijbaan reed. De Rijns burger is al vier keer eerder be straft voor het rijden onder in vloed. De rechter hield daar in het vonnis rekening mee. n, sle iCHOTEN KEES VAN KUILENBURG •ent gjns lijkt n»et groot dat de 'r mfo chotense harddraver Jim sprd lozz het succes van vorig komeden maandag kan oudfl len. In 1996 was het je van Stal Vredebest Westgeest en Daan Ver- ir) de snelste van allemaal plaatselijke kortebaandra- Tot groot enthousiasme :^ie vele bezoekers van het ment in de Prins Bern- traat. De prestatie werd la- het jaar zelfs beloond met r rdc prijs in de Voorscho- sportverkiezing, waarmee iet eerste in de geschiede- n dier in de prijzen viel. ar maandag zit het er-dus ri, winst voor Jim Jam „Hij heeft nu nukken en iging om bij de start te .gla n staan. Volgens eigenaar jeest zit het tussen zijn De resultaten blijven dan chter in vergelijking met jaar", vertelt Jan Waaijer.' 7,oo{aris van het Comité Paar- ort. dat de kortebaandra- janiseert. tortebaandraverij werd in choten in 1924 voor het ;ehouden. Eén van de ini- nemers was Jan Waaijer, van de huidig secretaris lomité Paardensport. En ,j!fhebberij voor het paard i de familie, want vader jur(ï raaijer was bijna vijftig jaar urslid van harddraverijver- v ig Nooit Gedacht in bea ,wilk- "Je kunt wel zeggen paardenbloed heb", zegt iki tompwijker Waaijer grijn- ,Als jongetje liep ik in iwijk al programma's te -j -■■BQBL— Jan Waaijer, secretaris van Comité Paardensport Voorschoten, bij het plastic paard en de dito pikeur, die de afgelopen dagen reclame hebben gemaakt voor 'zijn' evenement. foto dick hogewoning verkopen. Ik herinner me nog dat wij op de tafel in de keuken de koers van het paard van de Stompwijkse melkboer Arie Janson naspeelden met kof fiekopjes." Nu is Waaijer al weer veertien jaar actief in Voorschoten. „Het marcheert prima", zegt hij. „Al blijft het knokken om het eve nement financiël rond te krij gen. Gelukkig zijn er nog altijd voldoende sponsors die ons steunen. En we houden ook een loterij, die het nodige oplevert. Maar goed ook, want het kost een lieve duit om zo'n korte- baandraverij te houden. Er wordt, om maar eens wat te noemen, vijftig kuub zand ge stort op de baan en dat alleen al kost 2700 gulden." Volgens Waaijer is de korte- baandraverij van Voorschoten uniek te noemen in vergelijking met andere darverijen in Ne derland. „Nergens vind je een vergelijkbare paardendag. Die begint 's morgens al met een werkelijk schitterende paarden markt in de Voorstraat. Daarna is er de draverij. En in de avonduren zijn er demonstra ties van ingespannen paarden in die zelfde Voorstraat. Niet voor niets komen vele oud- Voorschotenaren speciaal voor de paardendag terug naar hun dorp. Tot uit het buitenland aan toe." De harddravers en hun pikeurs strijden vanaf half twee in de Prins Bernhardstraat om een prijzenbedrag van ruim 10.000 gulden. Toch is voor veel eigenaren van de paarden geld niet eens de voornaamste drijf veer om mee te doen. De sporti ve eer, daar gaat het vooral om. Waaijer: „Sommige eigenaren zijn helemaal zot als hun paard in de prijzen valt. Er zijn er bij die zo'n beestje van blijdschap staan te zoenen." Voor de prijsuitreiking heeft de organisatie van de Voorscho- tense kortebaan, zoals zo vaak, een bijzonder gast uitgenodigd. Dit keer is Alphenaar Henk An- genent, winnaar van de laatste Elfstedentocht, van de partij om de bloemen aan de winnaar te overhandigen. Ook maakt de natuurijs-crack met de pikeur en het winnende paard een ere- ronde over het kortebaanpar- cours. Naar verwachting gebeurt dit rond half zeven. Het exacte tijd stip valt niet vooraf te geven, omdat het koersverloop bepaalt hoe laat de kortebaandraverij is afgelopen. Zijn er bijvoorbeeld veel zogenoemde kampritten nodig, dan duurt het wat langer. Mooi of slecht weer, bij Meubelplein Leiderdorp is het mooi weer opruimen geblazen! En hoe. Want u kun nu kiezen uit de allermooiste meubels voor de allerlaagste prijzen. Om het eent a ra inri ni Elkl e krijgen. Uw korring kan zelfs oplopen tot 50%! Meubelplein lYltUDtLlktlIN warm van te l Leiderdorp ligt pal aan dc A4*" tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag CinCDn Leiderdorp. Voor meer informatie: 071-5416585 LEIl/EI\l/\/l\r

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13