jeiden Regio Parkeermeters zijn de kluts kwijt piaconessenhuis optimistisch ver beddenhuis 'De talen verdwijnen met honderden tegelijk' Regensprookje jrj Gebouw universiteit krijgt geen zij-ingang gemeente knapt Kooipark op -- f; rj Cursus 50-plussers over Hugo de Groot ;ïiden: loon par werk inenpoolers IIJDAG 25 JULI 1997 romfiets en auto botsen oen Een 22-jarige Leidse is gistermorgen met haar bromfiets de auto van een Leidenaar (28) gebotst. De vrouw reed aan verkeerde kant van het fietspad langs de Churchilllaan in Lei- n. Toen het verkeerslicht voor de automobilist op groen mg en hij vanuit de Cornelis Schuytlaan wilde optrekken kon vrouw een botsing niet meer voorkomen. De bromfietsster p kneuzingen aan hand en been op. ironken man te water Een 47-jarige Leidenaar raakte gisteravond te water aan Bernhardkade in Leiden. De man. die te veel had gedronken, ig drie keer kopje onder. Een 37-jarige stadgenoot slaagde erin pechvogel uit het water te trekken. Omdat het slachtoffer wa- had binnengekregen, is hij voor nader onderzoek naar het rp L gebracht. ïatsraad stelt kritische vragen n caroline van overbeeke is jacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 Brug /i q De kans dat Koude- I J kerk een tweede brug over de Oude Rijn krijgt, is de laatste tijd toe genomen. Acht minuten parkeren kost vaak een gulden Vervolg van voorpagina De rondgang van het Leidsch Dagblad langs 42 kort-par- keermeters in het Leidse centrum levert een triest beeld op: liefst 25 van deze meters werken niet of niet goed. Zo staan in de Doezastraat minstens tien meters, waarvan vier maar acht minuten voor een gulden geven. Daar naast staan twee hulzen waaruit de meters zijn wegge haald. Dat betekent dat er 12 plaatsen niet - of voor een wel heel korte tijd - kunnen worden gebruikt. leiden thomas erpbrinkBij de enige werkende heeft nie mand geparkeerd. Op het Levendaal staan wat Vrije plekken zijn er genoeg minder 'rode-koppenmeters' op de Steenschuur. Daar blij- maar de misère is er even groot, ven er echter zeer weinig van Van de vier geteste meters zijn over, als je niet op de plekken er twee leeg en is er één kapot, met de kapotte meters mag staan. Maar liefst vier van de acht meters zien geen verschil tussen een gulden en een kwartje. Meer guldens in het apparaat gooien om toch een haif uurtje boodschappen te doen werkt niet: de meters springen elke keer weer op acht minuten. Hetzelfde gebeurt op de Nieuwe Rijn en 't Gangetje. Daar staat een meter met nog vijf minuten op de teller. Met één gulden erbij zou er een half uurtje langer gepakeerd kunnen worden. De meter besluit echter anders en springt weer op vijf minuten. Drie van de acht 'rode koppen' werken hier naar beho ren. De andere zijn gedegra deerd tot lege hulzen of houden strak vast aan de vijf minuten parkeren die je in dit deel van de binnenstad voor een kwartje krijgt. De bewoners van de Pieters kerkgracht moeten hun bezoek maar naar één van de 7000 an dere parkeerplaatsen van Kruijt sturen. In hun straat zijn werke lijk alle meters het spoor com pleet bijster. Langer dan vijf mi nuten mag er door de Ameri kaanse apparaten niet worden gepakeerd. Een medewerker van de plantsoenendienst die net zijn auto heeft neergezet, heeft dat allang begrepen en be taalt gewoon helemaal niets. Toch treft de krant een plek waar alles wel naar behoren functioneert. Op het Schutters veld doen alle vijf de meters het perfect. De bezoekers van het Randstadkantoor kunnen hier zonder zorgen hun auto kwijt. Ondanks de overduidelijke steekproef houdt wethouder Kruijt echter stug vol dat de steekproef overdreven is. Dat er problemen zijn is hem duide lijk, maar zoveel kapotte me ters? Nee, dat lijkt de wethouder onmogelijk. Hij is van mening dat er toch zeker niet over on betrouwbare meters kan wor den gesproken. „Ik blijf erbij dat de kapotte meters slechts spo radisch voorkomen. Gastvrijheid /i De Hogere Hotel- I school: een mana- gementsopleiding voor de gastvrijheidsindustrie, zeg gen studenten. Vogelwijk krijgt werkgroep verkeer Wijkcomité Vogelwijk richt een werkgroep verkeer op. De groep moet op het gebied van ver keersveiligheid in de Vogelwijk een volwaardige gesprekspart ner van de gemeente worden. Aanleiding van de oprichting is het verkeersongeval op 11 april, waarbij op de hoek Lijs- terstraat-Rijnsburgerweg een 16-jarige jongen onder een af slaande zandauto kwam en overleed. De gemeente stelde dat het ongeval het gevolg was van de dode hoek die vrachtau to's hebben. Het wijkcomité had de gemeente al eerder ken baar gemaakt dat het kruispunt onoverzichtelijk is. In september hoopt zij een eerste gesprek met de gemeente te hebben. zijn niet ontevreden", rea- 'jj t directeur J. Leyte van het se Diaconessenhuis op de tszitting gistermiddag bij de z$i van State. „Aan de men- van het ministerie van sgezondheid werden be- rlijk kritische vragen gesteld, wij zo lang aan het lijntje gehouden over de bouw qj ons nieuwe beddenhuis, jvoor hadden de betrokken :enaren geen goede verkla- t Diaconessenhuis heeft steeds geen uitsluitstel over vvbouw van het ziekenhuis de Houtlaan. Vorig jaar sep- jer bereikten ministerie en j ctie overeenstemming over 3 louw van een beddenhuis - 300 bedden, maar dit voor- le kwam het ministerie plot- lijig op die toezegging terug, beddenhuis voor 300, een voor 200 bedden ht het ziekenhuis bouwen. Ij ft ministerie had een nieu- PJorm voor het aantal bed- in de maak: twee bedden 1000 inwoners. Daarom ;t het Diaconessenhuis zijn nieuwe gebouw ge- ;en nemen met 100 bedden nj Ier. Daartegen kwam de di- x e van het ziekenhuis on- a lellijk in verzet. „En dat ter- alles al in kannen en krui- a,was zegt Leyte. „We heb ben de toezegging voor 300 bedden ook op papier staan. Daarom denk ik dat we nu be hoorlijk sterk staan voor de rechter." Het ministerie meent echter recht te hebben op een 'beleids aanpassing' en zegt dat de be sprekingen over het bouwplan lang duurden omdat het zieken huis 'star bleef vasthouden' aan zijn eisen. De voorzitter van de Raad van State, mr. J. Groshei de, wilde weten op welke for mele regelgeving het ministerie zich daarbij had gebaseerd, waarop de ambtenaren het ant woord schuldig moesten blij ven. Het Diaconessenhuis wil vol gend jaarbeginnen met de bouw van het beddenhuis. Het oude is flink verouderd en vol doet niet meer aan de eisen van deze tijd. Bovendien groeit het ziekenhuis nog steeds. „Het ou de gebouw moet nodig vervan gen worden. We zijn hiermee al zó lang bezig en hebben zelf steeds alle procedures gevolgd. We willen nu weten waar we aan toe zijn. Daarom hebben we ook om een spoedprocedure gevraagd." Over twee weken doet de Raad van State uitspraak. Het ziekenhuis hoopt dat volgend jaar, volgens plan, te kunnen beginnen met de bouw van een beddenhuis met 300 bedden. Th v 4* w 1 3£f - sï I k fi emeente gaat het Kooipark enigszins opfleuren en opknappen. 9 geleden hebben omwonenden van het park hiertoe het initia- genomen en hun wensen geuit. De gemeente heeft vorige 9 nd een eerste plan gepresenteerd waarop de buurtbewoners len reageren. Het doel is om het park aantrekkelijker te maken verschillende groepen. Jongeren en kinderen krijgen onder een opgeknapt voetbalveldje en wandelaars kunnen genieten meer groen. Eind september praten gemeente en bewoners er over het opknappen van het Kooipark. ..'7 leiden caroline van overbeeke Het pand aan het Rapenburg 68-74 waarin het bestuur van de Leidse universiteit zich wil ves tigen, krijgt geen zij-ingang aan de Kloksteeg. Studenten en be zoekers van het monumentale gebouw kunnen straks alleen door de hoofdingang naar bin nen. Ook een raam en een zij- ingang tegenover het Begijnhof komen te vervallen. Bewoners hadden daartegen bezwaar ge maakt. Dat blijkt uit het wijzigings plan dat de universiteit heeft in gediend bij de gemeente. Buurtbewoners kunnen tot 4 augustus bezwaar maken tegen dit plan. De universiteit wil het oude gebouw waarin voorheen het rijksherbarium en de uni versiteitsbibliotheek waren ge vestigd, grondig aanpassen om hier medio volgend jaar haar bestuur en ambtenaren te kun nen huisvesten. Het universiteitsbestuur zetelt nu in een flat aan het Stations plein. Het pand aan het Rapen burg zou een stuk representa tiever zijn en dus beter geschikt voor de ontvangst van gasten. De universiteit heeft wel wat van haar wensen moeten inle veren. Zo is het plan voor een overkapping - een atrium - tus sen de noord- en zuidvleugel van het gebouw geschrapt van wege de hoge kosten. Omdat ook de zij-ingangen uit het bouwplan zijn verdwenen, zou den in de tuin aan de voorkant van het gebouw fietsenstallin gen moeten komen. Nog onduidelijk is wat er ver der met de grote tuin gebeurt die de universiteit ook wil open stellen voor mensen van buiten de universiteit. Omwonenden hebben bezwaar gemaakt tegen die openstelling omdat zij bang zijn voor overlast op uren dat er geen toezicht is. leiden één boekt een vakantie naar een zonnige bestemming: de ander trekt zich van de regen niets aan en werpt gewoon zijn hengeltje uit. En dat is niet eens onverstandig: volgens de overlevering bijten vissen eerder als het regenachtig weer is. Een sprookje? Dat is de vraag. „Snoek en paling bijt wat beter als het donker, regenachtig weer is", zegt een medewerker van Hengelsporthuis Henk Teunissen aan de Korevaarstraat. „Maar ja, je hoort zoveel verhalen over vissen..." foto hielco kuipers Vïjftigplusers kunnen dit najaar verschillende cursussen volgen van het Hoger Onderwijs voor Ouderen (HOVO) van de Leidse universiteit Deze lessen wor den gegeven door docenten die zelf met pensioen zijn. In kleine groepen buigen de deelnemers zich over onderwerpen op het gebied van letteren, geestes-, sociale- en natuurwetenschap pen. Een van de 13 collegereeksen dit najaar is gewijd aan de juri dische- en theologische werken van de beroemde Nederlander Hugo de Groot. De cursus 'Ge zondheid van Nederlanders in Hjwilligers Professor Kortlandt winnaar Spinozaprijs: istencentrum 'De Ronde- zoekt voor 'de eettafel' illigers, die in de vakantie n invallen. Bij 'de eettafel' \to en tussen de middag be amen eten. De vrijwilligers en de tafels, serveren het uit en doen werkzaamhe- w in de keuken. De werktijd is ;p( 11.30-14 uur. Voor informa- -\nnette Driessen, tel. 071- 210. de Gouden eeuw' is gebaseerd op onderzoek van skeletten uit de Pieterskerk en de Hoogland se kerk en van walvisvaarders op Spitsbergen. Verleden en toekomst van de emancipatie en de verhoudin gen tussen de seksen komen aan de orde in de colleges van prof. dr. E. Postel. Waarom le zen mensen en wat is er zo leuk aan het lezen van sombere tra gedies, vraagt literatuurweten schapper prof. dr. S. Dresden zich af in zijn cursus 'Het vreemde vermaak dat lezen is'. De HOVO-cursussen worden overdag gegeven van half sep tember tot half december. Meer informatie: 071-5277299. Nepverkopers stoppen geld van posters in eigen zak npoolers moeten net als :p nemers in de sociale werk- ziening een zogenoemd leftieloon' krijgen. Dat vin burgemeester en wethou- in Leiden. Ze hebben er bij ereniging Nederlandse Ge- iten (VNG) op aangedron- >m een experiment te star met het toekennen van ielonen. Hierbij wordt de ,ai te van het loon bepaald de aard van de functie, wat duidelijkheid schept. De 4 ige verschillen in beloning 4 n banenpoolers zijn vol- B en W 'niet te rechtvaar- Bovendien is het voor ie- werknemer een stimulans /j( oon naar werk te ontvan- ,g menen B en W. leiden caroline van overbeeke „We willen allemaal weten hoe uitgestorven dieren eruit heb ben gezien. Waarom zouden we dan niet geïnteresseerd zijn in een uitgestorven taal? Het is be langrijk om die op te tekenen: we willen immers weten hoe onze samenleving er ooit uitzag. En we moeten opschieten, want over honderd jaar is de helft van de* 6000 wereldtalen uitgestor ven." Een piepklein kamertje in het universiteitsgebouw aan de Witte Singel. Er is nauwelijks ruimte voor een bureau en voor gevulde boekenkasten is al he lemaal geen plaats. „Ik werk al tijd thuis", verklaart prof. dr. Frederik Kortlandt (51). „Hier word ik veel te veel gestoord." Sinds hij zich Spinoza-prijswin- naar mag noemen, wordt de taalwetenschapper nog vaker opgebeld. „Of ik ergens een le zing wil komen geven. Maar daar heb ik hélemaal geen tijd voor." Kortlandt krijgt, 'als een van de grootste taalkundigen van deze Lijd', twee miljoen gulden die hij vrij mag besteden aan zijn onderzoek. Hij vergelijkt, beschrijft en analyseert uitge storven en bestaande talen, legt verbanden en buigt zich over de historische context. Zijn promovendi onderzoe ken onder meer uitstervende ta len in het onherbergzame Hi- malayagebied. Zwaar werk om dat ter plaatse de leefomstan digheden niet makkelijk zijn. Maar wel belangrijk, benadrukt Kortlandt. „In dat gebied wor den zo'n 200 talen gesproken waarvan we er nu tien in kaart hebben gebracht. Sommige ta len worden nog maar door een paar oudere mensen gesproken. Als zij sterven, is de taal verdwe nen. En dan is het oneindig veel moeilijker om haar te recon strueren. Je moet er snel bij zijn. Als een dier uitsterft, neem je ook nog even snel een foto. En talen verdwijnen met honder den tegelijk." Kortlandt houdt zich met veel talen bezig en onderzoekt er vaak meer tegelijk. Een kleine greep: Slavistiek, Armeens, Kel tisch, Germaans, Albanees, Fins-Oegrisch, Altaïsch, Tochaars. De laatste taal is in de zevende eeuw na Christus uit gestorven, vertelt hij. „Tochaars is een gecompliceerde taal. Het bronnenmateriaal is beperkt en de weinige handschriften die er zijn, liggen over de hele wereld verspreid." „Het interessante is dat deze taal in west-China werd gespro ken maar verwant is aan de Eu ropese talen. Ik vraag me af hoe en wanneer het Tochaars in China terecht is gekomen. In De Leidse taalwetenschapper F. Kortlandt: „Oninteressante talen be staan niet." foto hielco kuipers dat gebied zijn lijken zijn ge- Hoewel hij ooit wiskundige vonden van Europeanen. Meer economie studeerde, koos Kort- weten we niet." landt toch voor de taalweten schap. Hij had er duidelijk ge voel voor. Op zijn zestiende sprak hij behalve Frans, Duits en Engels ook Spaans en Itali aans. Op die leeftijd trok hij naar de Balkan om zijn kennis van de Slavische talen bij te spij keren. „Dat ging snel want de mensen daar spraken geen en kele andere taal. Als je jong bent pik je een taal bovendien mak kelijker op. Je leest 's een boekje en je praat wat met de mensen. En als je een taal beter leert spreken, ga je haar steeds mooi er vinden. Oninteressante talen bestaan niet." Op zijn 27ste werd Kortlandt in Leiden benoemd als hoogle raar slavische talen. „Van mijn wiskundige achtergrond heb ik nog steeds profijt: ik kan een compacte tekst goed lezen. Als mensen mij vragen naar de maatschappelijke relevantie van dit vak, dan antwoord ik dat kennis van een taal een belang rijke rol speelt in de geschiede nis van de mensheid. En dat cultuurgoed wil je beschermen. Maar ik vind het wel jammer dat het onderzoek naar de klei ne talen door alle bezuinigingen zo buitengewoon kwetsbaar is geworden." De Spinozaprijs-winnaar heeft al zijn boeken, 'het be langrijkste materiaal voor een taalkundige', thuis staan. Hij heeft er inmiddels zoveel dat hij overweegt zijn garage als biblio theek in te richten. „Dat ruimte gebrek wordt wel een beetje problematisch, temeer omdat je je boeken ook nog wilt terugvin den." Zijn werkkamer op de universiteit gebruikt hij vooral voor bespreldngen met studen ten en promovendi. „Die ko men voor mij altijd op de eerste plaats. Het onderwijs vind ik het belangrijkst." „Ik lees ook heel veel, vaak tot 's avonds laat. Ik probeer mijn informatie zo in een groter ka der te plaatsen. En als ik dan eindelijk tijd heb, schrijf ik mijn bevindingen op. Vaak zijn dat dingen die al veel langer in mijn hoofd zitten." „Onbekende talen kunnen weerstand oproepen maar een nieuwe taal is buitengewoon in teressant om te onderzoeken. Je zoekt naar verbanden, je verge lijkt, je kijkt naar de overeen komsten met een andere taal. Je tracht bewijzen te bevinden voor een theorie die je hebt be dacht. Dit blijft mensenwerk: een taaicomputer kan nooit de fijne nuances en de verschillen tussen talen begrijpen. Neem een Nederlands woord als 'ge zellig': dat is haast niet te verta len. Wat voor de een vanzelf sprekend is in de eigen taal. is in een andere taal onvoorstel baar." De anti-racismeposters die in de binnenstad worden j verspreid zijn niet bedoeld om een officiële organisatie te steunen. Het Meldpunt Discriminatie zegt dat de verkopers van deze posters de winst in eigen zak steken. De collectanten doen zich voor als leden van een orga nisatie uit Utrecht. Volgens het Meldpunt bestaat deze organistatie niet. Op de posters staat met ro de letters 'Stop discriminatie en racismeDaaronder is een afbeelding te zien van een wit- en een bruin brood. Daarbij staat geschreven 'in je ontbijt maak je toch ook geen onderscheid'. Er zijn al eeder posters ver schenen met daarop vredes- dtiiven en afbeeldingen van kinderen. Toen werd ook al gewaarschuwd voor bedrog. WANDELING - In het heem park aan de Oegstgeesterweg wordt op zondag 27 juli weer de maandelijkse informatieve wan deling gehouden. Rondleiders vertellen de deelnemers over bijzondere en opvallende plan ten en de historie van het park. De rondleiding begint om twee

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11