Arafat en Levy hopen op doorbraak impasse Buitenland Mugabes oude garde keert zich tegen hem Wereldbevolking spreekt tienduizend talen !U verdeeld over uitbreiding Beroemdheden nemen afscheid van Versace IOENSDAG 23 JULI 1997 yledaille voor gestorven blauwhelmen (vj york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis- eren een medaille ingesteld ter ere van VN-soldaten die zijn ge lood tijdens de uitvoering van hun taak. De Dag Ham- narskjöld-medaille wordt postuum toegekend aan de ongeveer 500 blauwhelmen uit 85 landen die om het leven zijn gekomen lij VN-vredesoperaties. De onderscheiding is vernoemd naar de yeedse VN-secretaris-generaal Dag Hammarskjöld, die in 1961 an het leven kwam toen zijn vliegtuig neerstortte tijdens een lemiddelingsreis in Kongo. ,onden geeft Wales eigen parlement ondenWales krijgt in januari 1999 een democratisch gekozen larlement, zo staat in een voorstel dat de Britse regering giste- en presenteerde. De inwoners van Wales kunnen zich op 18 eptember in een referendum over dit voorstel uitspreken. Het arlement krijgt de beschikking over een begroting van zeven niljard pond (bijna 24 miljard gulden). Het mag echter geen ei- en belastingen heffen. De afgevaardigden krijgen zeggenschap Sver onderwijs, gezondheids- en transportzaken. Jodental watersnood China naar 404 [king Door de zware overstromingen in grote delen van China ijn nu al 404 mensen om het leven gekomen. De laatste berich- en maakten melding van meer dan 180 doden door de recente atersnood, waardoor het dodental in dit rampzalige regensei- oen tot boven de 400 is gestegen. De wateroverlast en de stor- uen in de noordelijke provincie Gansu zijn de ernstigste in zes- fcjaar. 'rater leidt jury miss-verkiezing ome» De Italiaan Francesco Critelli, een frater van de orde der apucijnen, heeft oog voor schoonheid. Dat is waarschijnlijk de eden dat hij in de Calabrese stad Cropani de jury mocht voor tten van de plaatselijke miss-verkiezingen. Pater Critelli be rijpt niet waarom zijn deelname aan de jurering verbazing zou lekken. „Ik heb de uitnodiging in mijn hoedanigheid van pries- r aanvaard, als teken van betrokkenheid bij mijn gemeen- chap." De miss-verkiezing is naar zijn oordeel ook niet strijdig iet de leer van de roomse kerk. „In de vrouwelijke schoonheid het werk van de Schepper te herkennen." 'lavsic krijgt steun van gerechtshof ui» De Bosnisch-Servische president Biljana Plavsic heeft gis- ren in haar machtsstrijd met de van oorlogsmisdaden ver achte Radovan Karadzic en diens aanhang voor het eerst steun kregen van een overheidsinstelling van betekenis. Het Op- erste Gerechtshof stelde dat Plavsic het recht had het door Ka- idzic-aanhangers gedomineerde parlement te ontbinden. Een Dger hof, het Constitutionele Gerechtshof, heeft echter het atste woord in deze kwestie. Dit hof vernietigt de uitspraak van et Opperste Gerechtshof waarschijnlijk. 'alestijn valt aan met samoeraizwaard laviv In Jaffa in Israël heeft een Palestijnse man met een sa- ioerai-zwaard tien Britse toeristen aangevallen. Twee toeristen loesten met steekwonden naar het ziekenhuis worden ge- racht. De acht anderen liepen lichte verwondingen op. De aan- iller reed met zijn auto in op het groepje toeristen en stak er aarna op los met zijn zwaard. De Palestijn is volgens Israëlische ledia een aanhanger van de radicale islamitische organisatie !amas. 'aylor wint verkiezingen Liberia urqbiDe Liberiaanse ex-krijgsheer Charles Taylor, die in 1989 in bloedige burgeroorlog ontketende, stevent af op de overwin ing bij de presidentsverloezingen in zijn land. Nadat gister- rond bijna driekwart van de stemmen was geteld, had hij meer in 75 procent van de stemmen behaald. De definitieve uitslag ordt echter niet voor vanavond verwacht. Aangezien Taylor ieer dan de helft van de stemmen kreeg, is een tweede ronde iet nodig. ank rover speelt voor Robin Hood iïïle. De politie van Seattle heeft een bankrover gearresteerd zijn buit uitdeelde aan verbaasde voorbijgangers. Met een iefje aan de baliemedewerker maakte de ongewapende over- JJer duidelijk dat hij geld wilde. Met een onbekend bedrag liep jnaar buiten, waar hij het geld begon uit te delen. „Hebt u zo- ist de loterij gewonnen?", vroeg een van de omstanders. „Nee, ben rijk", antwoordde de overvaller. Toen de FBI hem oppak- had hij alles al uitgedeeld, zodat de man alleen kon worden ingeklaagd wegens vermoedelijke bankroof. ardschok in mijn kost negen levens hannesburg Een aardverschuiving in een goudmijn in het lid-Afrikaanse Hartebeestfontein heeft aan zeker negen korn is het leven gekost. Negen mijnwerkers worden nog vermist, «ft een woordvoerder van het mijnbedrijf Avgold Limited gis ten bekendgemaakt. De aardschok, met een kracht van 3,7 op tschaal van Richter, deed zich maandagavond voor. Door de hok kwam veel gesteente naar beneden waar de kompels on- bedolven werden. Zesenzeventig arbeiders raakten gewond. leer Europese steun voor Bosnië ussel De Europese Unie heeft besloten nog eens 23 miljoen ïlden uit te trekken voor de wederopbouw van Bosnië-Her- gowina. Dit is haar bijdrage aan de derde donorconferentie >or het door oorlog getroffen gebied. De conferentie wordt idaag en morgen gehouden in Brussel. Behalve naar projec- die de banden tussen de twee landsdelen en het vredespro- s versterken en de terugkeer van vluchtelingen bevorderen, at er voorlopig geen cent naar de Bosnische Serviërs in de Ser- sche republiek. Voor het eerst sinds maanden zijn de Palestijnse presi dent Yasser Arafat en de Israëlische minister van buiten landse zaken David Levy gisteren in Brussel samen in het openbaar verschenen. Beiden hebben, na tussenkomst van de Europese Unie, toegezegd het al lange tijd hape rende vredesproces weer op gang te brengen. De bijeen komst in Brussel was in de ogen van talloze diplomaten een echt historisch moment. brussel aly knol correspondent Onder leiding van de Luxem burgse minister van buitenland se zaken Jacques Poos, de half jaarlijkse voorzitter van de EU, en de speciale gezant van de EU voor het Midden-Oosten, de Spaanse diplomaat Moratinos, spraken Arafat en Levy gisteren meer dan een half uur met el kaar in het gebouw van de Eu ropese ministerraad in Brussel over het doorbreken van de im passe in het vredesproces. Levy zegde onder meer toe dat er een regeling komt voor de 100.000 Palestijnen die dage lijks vanuit de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever naar Israël reizen voor hun werk Zij zullen niet meer bij de grens overgang worden gehinderd. Ook hervat de Palestijns-Israëli sche werkgroep zijn werk, die ervoor moet zorgen dat de Pa lestijnse lucht- en zeehavens in de Gazastrook voldoende be schermd zijn tegen terrorisme. Tot nu toe liggen de lucht- en zeehavens in de Gazastrook na genoeg stil. Arafat sprak over Levy als 'on ze neef, de zoon van onze oom; zo beschouwen we hem'. Levy op zijn beurt verklaarde dat hij en Arafat 'vrienden' waren. Tij dens het gesprek is er volgens Levy 'klare taal gesproken'. Daarbij vond geen van beiden 'het nuttig om lijsten voor te leggen van dingen, waarvan de andere zijde kan worden be schuldigd', aldus Levy. Zowel Arafat als Levy bena drukte dat er nog veel hard werk nodig is, voordat er een defini tief vredesakkoord is. Beiden beklemtoonden ook dat het he le vredesproces in het Midden- Oosten een moeizame bezig heid is. „Maar dat ligt niet al leen aan de twee partijen Israël en Palestijnen", aldus Levy. „Het ligt ook aan anderen, die de toekomst niet zien zoals wij ze moeten zien." Arafat vertelde Levy dat ook hij de gewelddadige individuen veroordeelt die keer op keer 'het vredesproces op zijn grondvesten doet schudden'. Er moet een sfeer worden gecre- eerd, waarin zowel de Israëli sche als de Palestijnse bevol king weer hoop krijgt voor de toekomst. In ieder geval moet er een eind komen aan de voortdurende geweldsspiraal, die Palestijnen en Israëliërs nu al jaren teistert. Arafat en Levy willen met el kaar een gedragscode afspre ken, waardoor gewelddadige in cidenten niet telkens opnieuw het vredesproces doorbreken. „De sfeer moet veranderen", al dus Levy. „De bevolking moet weer geloven in vrede, werken aan vrede. Er moet een echte vredesboodschap komen. kaapstad runa hellinga correspondent De vierde Afrikaans-Ameri kaanse topontmoeting in Hara re verliep gisteren niet zo ge ruisloos als de Zimbabwaanse president Robert Mugabe graag had gezien. Voor het conferen tiegebouw blokkeerde een de monstratie het verkeer. Dat op zich is geen ongewoon beeld meer in Harare, waar protest demonstraties van studenten worden opgevolgd door beto gingen van ontevreden ambte naren. Onvrede met zijn regering is voor Mugabe al geen nieuws meer. Maar de demonstratie gisteren was meer dan een simpel protest; het was een te ken aan de wand. De demon stranten waren oorlogsvetera nen, ex-guerrillastrijders die tot nu toe golden als de loyaalste aanhangers van Mugabe. Ze zijn boos over het feit dat hun oorlogspensioenen in maart van dit jaar zijn stopge zet, nadat kranten hadden ont- parus» In het Palais de Chaillot tegenover de Eiffel-toren in Parijs heeft gisteravond een hevige brand gewoed. De brand bedreigde een aantal belangrijke musea in het paleis. Het is nog onduidelijk hoe groot de schade is. Twee brandweermannen raakten lichtge wond. In het Palais de Chaillot bevinden zich onder meer het Museum van Franse Monu menten, een Filmmuseum, een cinematografische bibliotheek en het Museum van de Mens. Volgens de directeur van het Palais de Chaillot was het de grootste ramp in de ge schiedenis van het gebouwencomplex. Volgens de brandweercommandant zijn de natio nale kunstschatten op het eerste oog nauwelijks aangetast door de brand. FOTO REUTERS PHILIPPE WOJAZER Vaticaan ontkent bezit nazi-goud vaticaanstad-washington Het Vaticaan ontkent dat het ooit een goudschat van Kroati sche fascisten uit de Tweede Wereldoorlog heeft bewaard. Het reageerde daarmee op de onthulling gisteren dat de Heili ge Stoel Kroatisch goud zou hebben verborgen. Het Vati caan heeft gisteren in de archie ven gezocht naar sporen van de omstreden transactie, maar zonder resultaat. Twee Amerikaanse documen tairemakers zeggen een docu ment uit oktober 1946 te heb ben ontdekt die de betrokken heid van het Vaticaan aantoont. Het stuk is gebaseerd op een betrouwbare anonieme zegs man in Italië. londen anp De wereldbevolking, bijna zes miljard men sen, spreekt niet minder dan tienduizend talen. De ene taal is wel wat groter dan de andere. Liefst 1.123.000.000 mensen spre ken Chinees. Een 87-jarige vrouw in het grensgebied tussen Kameroen en Nigeria spreekt Bikya. Haar huisje is daarmee meteen het hele taalgebied. De Britse onderzoeker David Dalby, die de talen in kaart bracht, wil niet dat zijn 1600 pagina's tellende boekwerk 's werelds eerste 'Babel-bijbel' wordt genoemd. De bijbelse verhalen over de Toren van Babel gaan uit van het idee dat meertaligheid iets onhandigs of iets slechts is. Dalby is het daarmee oneens, zo maakt hij duidelijk aan het dagblad The Guardian. Volgens de Brit is meertaligheid een 'nor maal en gezond' verschijnsel en een middel om de identiteit van het individu of een groep tot uitdrukking te brengen. „Het is interessant dat grootschalige conflicten zijn ontstaan in Rwanda en Somalië. Die landen behoren nou net tot de weinige gebieden in Afrika waar maar één taal wordt gespro ken", aldus Dalby. Als verscheidenheid aan talen inderdaad een graadmeter is voor de kans op politieke onrust, moet het grensgebied tussen Ka meroen en Nigeria wel héél rustig zijn. De buren van 's werelds enige Bikya-spreekster vormen het op één na zeldzaamste taalge bied. Een vader en een zoon in een naburig dorp spreken namelijk nog de piepkleine taal Bishuo. Na het Chinees is het Engels de grootste isel aly knol ïcheidene lidstaten van de opese Unie vinden het niet eptabel dat de Europese nmissie, het dagelijks be- irvan de EU in Brussel, vori- week heeft voorgesteld om hts zes landen uit te nodi- voor de eerste ronde toetre- jsonderhandelingen. Met 3e België, Denemarken, Ita- n Zweden hebben hun twij- bij de keuze van de com- sie om in eerste instantie al- iCyprus, Estland, Hongarije, en, Slovenië en Tsjechië uit adigen. •at bleek gisteren tijdens de ste vergadering van de mi ers van buitenlandse zaken de EU voor de zomerpauze. Ierland en Duitsland stellen beide op het standpunt dat HU een 'gedifferentieerde, ar geen discriminatoire' iding moet aannemen. Vol- staatssecretaris Michiel Patijn van Europesp zaken moe ten alle landen in Midden- en Oost-Europa 'gelijke kansen' krijgen. Tegelijkertijd is volgens hem echter nu al duidelijk dat niet alle tien kandidaten 'gelijke capaciteiten' hebben. Nederland heeft overigens nog geen definitief standpunt ingenomen ten aanzien van het aantal landen waarmee op 1 ja nuari volgend jaar de toetre dingsonderhandelingen van start gaan. Daarover beslist het kabinet pas in september. Het wil eerst het 1245 pagina's tel lende voorstel van de Europese Commissie grondig bestuderen. België, Denemarken, Italië en Zweden lieten gisteren al in Brussel hun bezwaren horen te gen de voorlopige keuze die de commissie vorige week maakte. Volgens de Belgische minister van buitenlandse zaken Erik Derycke staat er bij de uitbrei ding meer op het spel dan lou ter financieel-economische ge gevens. De uitbreiding heeft ook 'een zeer grote politieke be tekenis' voor de landen in Mid den- en Oost-Europa. Met staatssecretaris Patijn oordeelde hij wel dat de uitbreiding grote gevolgen heeft voor de Europe se begroting en de afdracht aan Brussel van de huidige vijftien EU-lidstaten. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Lamberto Dini noemde het voorstel van de commissie gisteren 'hoogst willekeurig'. Volgens Dini zullen landen die in eerste instantie worden afgewezen, het bijzon der moeilijk krijgen om zich verder te ontwikkelen, ondanks alle steun die de EU hen wil toezeggen! Volgens de Deense minister van buitenlandse zaken Niels Helveg Petersen gaat de econo mische en politieke ontwikke lingen in Midden- en Oost-Eu ropa momenteel zo snel dat de EU nu moeilijk kan uitmaken welke land er straks aan toe is om toe te treden. milaan-miami Prinses Diana en Elton John verbergen hun verdriet niet tijdens de her denkingsdienst voor Versace in de Dom van Milaan. FOTO REUTERS STEFANO RELLANDINI dpa-afp-anp-efe Duizenden vrienden, familiele den en bewonderaars hebben gisteravond in en bij de Dom van Milaan afscheid genomen van de Italiaanse modekoning Gianni Versace, die vorige week in Miami werd vermoord. De politie in de Amerikaanse stad heeft inmiddels nieuwe bewij zen tegen de hoofdverdachte Andrew Cunanan gevonden. Zo'n 2000 rouwenden verza melden zich in de gotische Dom van Milaan, waar de pop zangers Sting en Elton John een psalm zongen. Topmodel Nao mi Campbell liet hun tranen de vrije loop. Ook de Italiaanse ski kampioen Alberto Tomba en mode-ontwerpers Karl Lager- feld en Giorgio Armani woon den de mis bij. Op het plein voor de Dom in Milaan verzamelde zich een menigte om Versace de laatste eer te bewijzen. Als teken van rouw hadden winkels in de bin nenstad de rolluiken neergela- huld dat het pensioenfonds, bedoeld voor mensen die tij dens de guerrilla tegen het be wind van Ian Smith invalide waren geraakt, was leeggeplun derd door hooggeplaatste poli tici die tijdens de hele oorlog geen schot hadden afgevuurd. Een bedrag van 80 miljoen gul den is verdwenen. De fraude met de oorlogs pensioenen is het zoveelste schandaal waarbij hoogge plaatste leden van de rege ringspartij ZANU-PF betrokken zijn. Niet zolang geleden werd bekend dat ZANU-topmensen gelden van een fonds voor huisvesting van daklozen had den gebruikt voor de bouw van hun eigen villa's. Verder heb ben regeringsfunctionarissen luxe-auto's aangeschaft op een moment dat er bezuinigingen voor de rest van het land wer den aangekondigd en hebben ministers zichzelf voormalige 'blanke' boerderijen toegeëi gend die waren geconfisqueerd in het kader van de landterug- gave aan kleine zwarte boeren. Belgisch vlees na fraudezaak niet meer gewild brussel aly knol correspondent Na Kameroen en Egypte heeft ook Saoedi-Arabië gisteren be sloten geen rundvlees meer uit België in te voeren naar aanlei ding van de fraude met illegaal in België geïmporteerd en ver volgens geëxporteerd Brits rundvlees. Ryad beschuldigt Belgische firma's ervan niet na der aangeduide hoeveelheden Brits 'embargo-vlees' te heb ben voorzien van valse papie ren. Sinds maart vorig jaar geldt een wereldwijd verbod op de export van Britse runderen en rundvlees in verband met de gekke-koeienziekte BSE. Eind april dit jaar ontdekte de Ne derlandse douane in Vlissingen echter een fikse partij illegaal Brits rundvlees, bestemd voor landen buiten de Europese Unie, die in België op wonder baarlijke wijze van 'nationali teit' was veranderd. De twee Belgische bedrijven, die ver dacht worden van de smokkel, zijn inmiddels gesloten. Egypte was naast Rusland één van de bestemmingslan- den voor het in België 'omge doopte' Britse rundvlees. Ka meroen heeft zelfs de totale import van rundvlees, uit welk land dan ook, verboden. Ka meroen zou, volgens medelin- gen van de regering, het doel wit zijn geweest van een onge controleerde invoer van Brits rundvlees dat mogelijk met BSE is besmet. Het vlees zou Kameroen via de buurlanden hebben moeten bereiken. taal van Dalby's lijst, met 470 miljoen spre kers. Deze zou zelfs ruim 1.7 miljard spre kers hebben, als de bevolking zou worden meegeteld van alle landen waar het Engels de officiële taal is. Dit mag gemakkelijk lijken voor Engels sprekenden, ze moeten wel oppassen niet lui te worden. Meertaligheid scherpt de geest, vindt Dalby. „Eéntaligheid is een handicap, vergelijkbaar met analfabetisme. Tweetaligheid zou in het onderwijs de norm moeten zijn." De kleinste nationale taal is overigens het IJslands, dat door slechts 200.000 mensen wordt beheerst. Kleinste taal binnen Europa is het Liv, een afsplitsing van het Fins. Niet meer dan tweehonderd mensen in Estland kunnen ermee uit de voeten. Eerder op de dag bezochten Versace's vrienden en naasten de urn met zijn as, die in het palazzo van de familie in Mi laan was opgesteld. Elton John en prinses Diana knielden voor de stoffelijke resten. Eerder op de dag was Diana samen met Elton in diens privë-vliegtuig naar Milaan gereist. De prinses was een vriendin en vertrouwe linge van Versace, die haar een belangrijke inspiratiebron noemde en zelfs een handtas naar haar noemde. In de Verenigde Staten zette de politie de klopjacht naar hoofdverdachte Cunanan voort, een mannelijke prostitué. De FBI heeft beroemdheden ge waarschuwd dat zij wel eens zijn volgende slachtoffer kun nen worden. De FBI en de politie in Miami zijn overspoeld met reacties van mensen die zeggen Cunanan te hebben gezien, maar die heb ben vooralsnog niets opgele verd. Aangenomen wordt dat hij zich als vrouw heeft vermomd en nog steeds in Zuid-Florida verblijft. Debacle bedreigt vredesoverleg Noord-Ierland belfast-londen De pogingen om te komen tot wede in Noord-Ierland lijken vöoralsnog vruchte loos. De Britse regering moest gisteren toegeven dat de meeste protestantse poli tici vooralsnog niets zien in het Brits-Ierse voorstel voor een geleidelijke ontwape ning van de paramilitaire groepen in Noord-Ierland. Bovendien kondigde de mi litante dominee Ian Paisley aan dat zijn Democratische Unionistische Partij afziet van verdere deelname aan de besprekingen over de condities voor het half sep tember te beginnen vredes overleg. Eerder stapte al de kleine UK Unionisten op. De unionistische partijen, die willen dat Noord-Ierland deel van Groot-Brittannië blijft, schijnen geen enkel vertrouwen te hebben in het zondag aangekondigde be stand van de IRA, het verbo den Ierse Republikeinse Le ger. Zij eisen hardere garan ties over de ontwapening van deze katholieke terreur organisatie en een onvoor waardelijk staakt-het-vuren alvorens de politieke vleugel van de IRA, Sinn Fein, van hen aan de onderhande lingstafel mag aanschuiven. Paisley sprak van een lage daad van verraad om 'terro risten' aan de tafel te laten zitten die nog over hun wa pens beschikken en 'hun weg naar de onderhandelin gen hebben bereikt met bommen'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5