Een beetje Buisman in het bier en de frikadel FAMILIEBERICHTEN Van der Luit ad sanctos WOENSDAG 23 JULI 1997 901 Opgave per telefoon 023-5150370 Opgave per fax 023-5317337 of 023-5320216 Sluitingstijd: dag voor plaatsing 12.00 uur. Voorde maandageditie: vrijdag 15.00 uur. Overlijdensberichten geboorteadvertenties kunnen de dag van verschijnen vóór 09.00 uur worden opgegeven. (Voor de zaterdagkrant) telefonisch vrijdag tot 16.45 uur schriftelijk (fax) vnjdag tot 18.30 uur. Na een langdurige ziekte is door de Heere uit ons midden weggenomen onze zorgzame vader en opa CORNELIS VAN DUIJN 9 december 1915 t 21 juli 1997 LEEN en MAFUA MICHIEL. NIELS. WOUTER TEUN enJANNV WIM Correspondentieadres: L. van Duijn J.W. Frisodreef 148. 2224 BK Katwijk ZH Gelegenheid tot condoleren: donderdag 24 juli van 1 9.00-20.00 uur in de aula van Huize "Salem" en tevens na afloop van de begra- De rouwdienst zal gehouden worden D.V. vrijdag 25 juli om 10.30 uur in de aula van Huize "Salem", waarna de begrafenis zal plaatsvinden ca. 1 1.30 uur op de begraaf plaats "Duinrust" aan de Parklaan te Kat wijk aan Zee. Verdrietig geven wij kennis, dat na een moe dige strijd, voor ons te vroeg, uit ons midden is weggenomen onze lieve moeder, schoon moeder en oma JANNETJE SWAGERS-BLOK weduwe van FRANS SWAGERS in de leeftijd van 70 jaar. ARIE en RIA JANNEKE en DOOR MIRANDA en MISCHA WILLEM en EVA SANDRA en BRAM PATRICK COR en ASTRID MATH US Leiden. 22 juli 1 997 Correspondentieadres: Oosterdwarsstraat 20 2315 LS Leiden Geen bloemen Gelegenheid tot afscheid nemen op donder dag 24 juli van 19.00 tot 19.30 uur in het Rouwcentrum Van der Luit. Willem de Zwijgerlaan 1 79 te Leiden. De crematieplechtigheid zal worden gehou den op vrijdag 25 juli om 13.15 uur in de aula van het crematorium ..Rhijnhof", Laan te Rhijnhof (ingang Haagse Schouwweg) te Leiden. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van het torium. Stil ben je van ons heengegaan. Je hebt altijd voor ons klaargestaan. Veel liefde heb je ons gegeven, zo was je. je hele leven. Nooit vragen, nooit klagen, altijd alles zelf dragen. Je was een schat voor ons allen, je te moeten missen zal ons zwaar vallen. Met droefheid geven wij kennis dat, na een kortstondige ziekte, toch nog onverwacht van ons is heengegaan onze zorgzame moe der, schoonmoeder, lieve oma. zuster, schoonzuster en tante PETRONELLA MARIA FETZ-FASEL weduwe van HANS LEO FETZ in de leeftijd van 89 jaar. HANS enJOKE FETZ-NIJSSEN ANNEMARIE en JAN LUT-FETZ Kleinkinderen, achterkleinkinderen en verdere familie Sassenheim, 22 juli 1 997 Correspondentieadres: Fazantlaan 1 5 221 1 KS Noordwijkerhout Mama is overgebracht naar het rouwcen trum "Ad Sanctos". Lammermarkt 43 te Leiden. De Avondwake wordt gehouden in de parochiekerk van de H. Petrus, aan de Lammenschansweg te Leiden, donderdag 24 juli aanvang 19.00 uur, waarna gelegen heid tot condoleren en afscheid nemen. De Uitvaartmis wordt voor haar opgedragen in de H. Petruskerk, vrijdag 25 juli a.s. aan vang 1 1.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de R.K. begraafplaats nabij de Zijlpoort, Haven 64 te Leiden om circa 12.30 uur. Na deze plechtigheid is er tevens gelegen heid tot condoleren in de Petruskapel op de begraafplaats. Dankbaar dat zij zo lang in ons midden mocht zijn, geven wij u bedroefd kennis dat. na de voor haar laatste moeilijke jaren, toch nog onverwacht is overleden onze lieve moeder, schoonmoeder, grootmoeder en overgroot moeder CATHARINA JOHANNA VAN DER VOS in de leeftijd van 92 jaar. Leiden, 21 juli 1997 Haag wijk", kamer 21 6 Correspondentieadres W. Breedijk H.Roland Holstlaan 1 43 2283 HD Rijswijk Gelegenheid tot afscheid nemen in het Rouwcentrum Van der Luit, Willem de Zwijgerlaan 1 79 te Leiden, donderdag 24 juli van 19.00 - 19.30 uur. De afscheidsdienst wordt gehouden op vrij dag 25 juli om 1 4.00 uur in de aula van de be graafplaats ..Rhijnhof", Laan te Rhijnhof (ingang Haagse Schouwweg) te Leiden, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van de begraaf - Het was voor ons heel fijn om te weten dat jullie, in de vo or ons zo verdrietige tijd. aan onze zoon Patrick hebben gedacht, en ons hebben gesteund in ons verdriet. Ben en Elly van Halderen Roelof arendsveen, juli 1997 Vbor de vele blijken van belangstelling en medeleven tijdens haar ziekte, alsook na het overlijden van onze geliefde zuster en tante Martijntje Bos begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-5126618 ad sanctos maakt gebruik van het stilte centrum in de regenboog watermolenl te leiden voor condoleren en afscheidnemen Opvolging bestuurslid Met ingang van 3 juli 1997 zal mevrouw A.R. Westerink, wonende te Valkenburg ZH, de ontstane vacature in de categorie ingezetenen van het algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland vervullen. Het opvolgings- besluit ligt vanaf 16 juli tot 6 oktober 1997 tijdens werkda gen voor iedereen ter inzage op het kantoor van Rijnland, Breestraat 59 in Leiden, Leiden, 15 juli 1997, Dijkgraaf, E.H. van Tuyll van Serooskerken. Rijnland Begrafenissen - Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Uitvaartverzekeringen - Deposito's Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071 -5213231 Wassenaar, Deijlcrweg 127, telefoon 070-5112436 ZWARTSLUIS KARIN SWIERS Alle bruidjes kregen ooit een klein busje Buisman cadeau. Acht op de tien huisvrouwen strooiden dit aroma trouw in hun koffie. Gewone koffie is te genwoordig uit. Nederland drinkt Max Havelaar, zet aller hande mengsels uit exotische landen en is verder in de ban van Italiaanse espresso's, romi ge cappuccino's en Wiener melanges. Liefst uit een zakje. Buisman, dat gebruikte oma toch? „Ik vind het niet leuk om te zeggen, maar we maken geen reclame meer. Een gezin dat in tensief gebruik maakt van Buis man koopt vier potjes per jaar. Dat is acht gulden, daar verdie nen we dan een beetje op. Op televisie doe je met een miljoen gulden nog niets. Dat zouden we dan terug verdienen in der tig jaar. Dat geld kun je beter in obligaties stoppen", lacht Rolf Olland, directeur en eigenaar van de Koninklijke Fabriek van Gebrande Suiker R. Buisman BV in Zwartsluis. De verkoop van potjes Buis man-aroma loopt al sinds het begin van de jaren zeventig met één tot twee procent per jaar te rug. Misschien gebruikt één op de tien huisvrouwen het nog, schat hij, en dan vooral de ou dere garde. „Maar je hebt best kans dat veel meer mensen het in de keukenkast hebben staan en dat ze het gebruiken om de jus te bruinen." Vragen hoe lang het Buis man-aroma nog stand houdt, wordt in Zwartsluis beschouwd als vloeken in de kerk. Olland vertrekt echter geen spier. „Het is bijna overal te koop. Ik ver wacht dat het nog jaren be staat." Hoopvol: „Ik hoor tegen woordig weer 'als wij gasten hebben, gebruiken we een beetje Buisman'. Je ziet ook dat de jeugd er weer aan gaat. Zo kunnen ze zich weer onder scheiden. Ja, de koffie is toch lekkerder met Buisman." Napoleon Denk echter niet dat Olland zit te wachten op de dag dat hij als laatste het licht uitdoet in zijn fabriek. De Koninklijke Buis man is namelijk kerngezond, winstgevend, een echt miljoe nenbedrijf met vele klanten over de grens. Echt slechte jaren heeft Buisman nooit gehad, zegt de directeur met bescheiden trots. Na de vakantietijd begint zelfs de bouw van een spik splinternieuwe fabriek in Zwart sluis. Het aloude Buisman-aroma staat echter aan de basis van dit succes. Olland begint een hele verhandeling over het verleden. Zijn verleden eigenlijk, want zijn moeder heet Buisman. „Ik ben van de vijfde generatie, dus ik heb al heel wat achter de rug. Mijn voorouders hadden een paar winkeltjes en een grossier- derijtje in Zwartsluis. Nogal wat grossiers brandden hun eigen pinda's, koffie en suiker, omdat de distributie alleen lokaal ge beurde." „Het toevoegen van gebrande suiker aan koffie had alles te maken met Napoleon", vertelt de directeur verder. „Napoleon hief een hoge belasting op im portproducten uit tropische landen. Koffie was daardoor on betaalbaar, terwijl het net in de mode kwam. Dus zocht ieder een naar een manier om koffie betaalbaar te maken. Cichorei toevoegen, was een bekende methode. Dat is een wortel van de witlofplant, dus een beetje bitter. Dat vindt men niet over val lekker, daarom zijn we sui ker gaan branden, de karamel voegden we aan de koffie toe." „Veel grossiers brandden sui ker in Nederland. Het poeder werd in drums vervoerd naar de kruidenierswinkels en los in het schap naast de bonen gestort. Mijn betovergrootvader besloot in 1867 professioneel suiker te gaan branden. Hij had een aan tal zoons en één daarvan runde de fabriek. Hij overleed in 1897, toen heeft mijn grootvader Roelof Buisman, op 21-jarige leeftijd de leiding over de sui kerbranderij genomen. En dat was pas echt een dynamische koopman." Busje Zwartsluis ligt aan het Zwarte Water en dat komt uit op het IJsselmeer, toen nog Zuiderzee. Met Amsterdam bestond een vaste bootverbinding. Grootva der Roelof dacht in het groot en bracht Buisman landelijk op de markt. „Een winkelier uit Amster dam vond Buisman zo los in het schap maar niks, omdat het poeder vocht aantrekt. Waarom verpak je het niet in een busje, was zijn vraag. Grootvader Roelof, gestimuleerd door de er kenning, had de moed om het eenvoudige product in een kostbaar busje te verpakken. Leeg weggooien was zonde, vond hij, dat busje moet wor den hergebruikt. Dus liet hij op de achterkant van het busje de namen van kruiden en specerij en afdrukken. We hebben hier nog één zo'n blauw busje uit 1902 staan. Daar staat noot- muscaat op geloof ik." Het blauwe busje was een groot succes. Buisman was meteen marktleider in Neder land. Rond 1920 kwam de ex port naar Italië, Duitsland en België op gang. „We deden ook heel veel aan tentoonstellingen en geschenken. Ieder bruidje in Nederland kreeg een monster busje Buisman. We hadden li nialen, vingerhoeden, potloden, we gaven van alles weg." Na het gesprek laat de direc teur enthousiast de oude bus jes, spaarpotjes en vingerhoed jes zien. Hij stapelt de busjes er varen op elkaar om het verschil in 'design' te laten zien. „Hier een busje in de vorm van een reclamezuiltje, Jugendstil, mooi hè." Hij toont de busjes van de concurrenten, Zijlstra Koffie- stroop, Kanis Gunnink, De Gruyter en nog wat (on) beken de namen. „Allemaal nage maakt van ons." Melitta filters De dochter van grootvader Roelof trouwt in 1930 met de vader van directeur Olland. De schoonzoon werd liefdevol in dienst van Buisman genomen. Vlak voor de oorlog wordt een vloeibaar koffie-extract op de markt gebracht onder de naam Cafita. „De koffie was zo schaars dat het liep als een trein. Tijdens de oorlog hebben we een jaar stilgelegen. Er was geen grondstof meer. Na de oorlog is een groot aantal sui kerbranders niet meer opge staan. Er waren nog vier fabrie ken over. Wij waren toen al zo sterk dat het voor velen geen zin meer had opnieuw te begin nen." Olland kwam, zoals hij dat zelf zegt, 'in 1963 op het tapijt'. Drie jaar later werd het Buis man-aroma in een glazen potje op de markt gebracht. Zijn ver dienste? „Nee, nee, het was een gigantische operatie. Andere vullijnen, andere verpakkin gen", klinkt het bescheiden. Echt niet? „Als ik hier niet was binnen gekomen, was er geen glazen potje geweest", geeft hij toe. Olland had als ambitieuze jongeling tevens de handen vol aan de in opkomst zijnde Melit- ta-filters. „Het was een fantastische nieuwe koffiezetmethode en dat sloeg geweldig aan. De consu ment dacht alleen dat hij geen Buisman meer nodig had. Zelfs de dames die de filters demon streerden, bazuinden dat rond. Ik heb toen contact opgenomen met de directeur van Melitta. Hij was zo ondersteboven van deze fantasie, dat we samen een nieuw potje op de markt heb ben gebracht. Een Melitta-Buis- man-potje van glas met een an dere kleur en een nieuw design." Met de elektrische koffiezet apparaten kwam de 'snelfiltergemalen Buisman' op de markt, maar het mocht niet baten. De omzet van het be roemde aroma begon terug te lopen. „Heel geleidelijk aan ver gat men Buisman toe te voe gen." Ep dat terwijl Nederland steeds welvarender werd en steeds meer koffie ging drinken. Olland zoekt de verklaring in het gemak. Met Buisman is minder koffie nodig, dus met een extra schepje koffie zal het bakkie troost ook wel lekker smaken. Zoiets. „Men voegde ook altijd maar een mespuntje Buisman toe. Dat is veel te wei nig. Je moet echt een vol lepel tje hebben, wil je het verschil proeven." Koffieshops Begin jaren zeventig ontwikkel de Olland plannen om toch wat meer groei in het bedrijf te cre- eren. „Ik dacht aan koffieshops en koffiewinkeltjes, maar mijn moeder en haar zuster hadden genoeg avonturen gehad. Buis man is altijd een winstgevend bedrijf geweest, maar de winst werd grotendeels door de ande re bedrijven opgeslokt." Verlies gevende nevenactiviteiten wer den afgestoten. Buisman zelf werd overgenomen door de Ko ninklijke Scholten Honig. Met kandijknotsen, troef- klontjes en bruine en witte kan dij voor de koffie probeerde Buisman de omzet weer wat op te krikken. Vrij nieuw was toen nog een koffiecreamer in poe- dervorm. „Daar hadden we nog een leuke naam voor op de plank liggen Cafita. Verder de den we wat speciale dingen voor kerstpakketten." De Ko ninklijke Honig Scholten ging echter failliet in 1978. De gezon de bedrijven werden door de curator verkocht aan de NV Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam (CSM). Bij CSM kreeg Olland einde lijk de gelegenheid eens flink te onderzoeken waarom de in houd van de potjes Buisman na opening veranderden in een keiharde klont. „Je moet het in de koelkast bewaren, dan heb je er nul problemen mee", geeft Olland een tip. Belangrijker voor hem was, wat er aan viel te verbeteren. Vijf jaar is er onder zoek gedaan naar onder meer 'vochtvretende kussentjes' in het deksel, of het toevoegen van 'zand'. „Dat doen we dus alle maal niet. We hebben gekozen voor een nieuwe techniek: ag- glomereren." Gokken Een technische uitleg over ma len, stomen, korrels en opper vlakten volgt, maar de directeur demonstreert ter verduidelij king maar even het verschil. Hij pakt een potje Buisman Classic, neemt een lepeltje aroma en... „Kijk, dit blijft aan het lepeltje hangen. Het poeder is wel droog, maar het blijft hangen." Hij pakt een potje Buisman Royal en ja hoor, het poeder valt zo van het lepeltje af. En dat be tekent dat het een stuk minder vocht aantrekt en dus ook min der snel hard wordt. Eureka! Voordat Olland aan de inves tering voor zijn nieuwste succes in 1989 kon beginnen, besloot CSM de levensmiddelenbedrij- ven samen te voegen. „Wij ope Rolf Olland, directeur en eigenaar van Buis man. FOTO GPD CEES ZORN reerden tot op dat moment heel zelfstandig. Wij pasten eigenlijk niet bij CSM, ze zaten er een beetje mee in hun maag. Wel winstgevend, maar eigenlijk te klein. Wij vonden het wel lekker safe bij zo'n grote maatschappij die nooit kapot kon. Toch heb ik een bod op de aandelen ge daan. Waarom? Ach, ik was 52 jaar en had nog dertien jaar voor mijn pensioen. Ik dacht: ik neem die gok." „Het was een management- buy-out, al maakt iedereen de fout dat ik het bedrijf terug heb gekocht. Ik heb nooit aandelen gehad, mijn moeder en haar zusje hadden ze in bezit. Zij vonden het geweldig dat het be drijf terug was in de familie. Het personeel vond het ook fantas tisch." Twee dagen na de over dracht investeerde Olland ette lijke miljoen guldens in zijn ag- glomerator. „Ik wilde verder in poedertechnologie, ook om te gen betaling het poederleed van andere fabrikanten op te los sen." Het bekende, maar ouder wetse busje werd in 1990 voor goed van de markt gehaald. De nieuwe Buisman Royal, die zo van het lepeltje afvalt, kwam in datzelfde jaar op de markt. Koud water Nestlé startte rond die tijd met cappuccino in zakjes, de zoge heten 'new instants' op de roe rige koffiemarkt. Buisman volg de in 1993 met cappuccino in een pot. De varianten Wiener melange, cappuccino amaretto en café au lait volgden al snel. Vorig jaar kwam de Hot choco late drink in een pot op de schappen. Met succes, want na Nestlé en Douwe Egberts staat Buis man op de derde plaats met zijn new instants. Cafita, de koffie creamer, doet het ook uitste kend, vooral in Duitsland. Over de omzet van het bedrijf doet de directeur echter geen mede delingen. Al is die sinds het ver trek bij CSM verdrievoudigd. Olland laat nog wel wat 'stoutig- heidjes' zien. Nieuwe produc ten, maar die zijn nog in de testfase en dus geheim. Een tip je van de sluier? Koud water. „Maar dat is niet het enige wat we doen", klinkt het en thousiast. „Je kunt ook suiker branden voor industriële toe passingen. Zo dat de smaak weg is en alleen de kleur over blijft. Naast koffie en cacao komt bruin namelijk bijna niet in de natuur voor." Buisman levert negentien soorten caramel. „Daar zijn we in Nederland en daarbuiten heel groot in." Nu wil Olland niets zeggen over klanten of producten, maar vooral dat laatste is een kwestie van etiketten lezen in de super markt. Cola, donker bier, zelfs vleeswaren en snacks. Vrijwel alles is mogelijk. Nog niet ieder een zet alle informatie op zijn etiketten, maar de druk om dat wel te doen, wordt steeds gro ter. En dat zal nog wel een paar verrassingen opleveren. Ge rookte ham met een beetje Buisman in de stoom, of een fri kadel in een Buisman-badje misschien? Even trekt een brede grijns over het gezicht van de vijfde generatie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 4