Wilt u meer weten over de euro? 'Gratie wordt misbruikt voor dienstweigeraars' Niet bestemd voor ogen buitenwereld ispectie wil verkoop llielampjes verbieden Binnenland PTT Post schendt privacy van de postbushouders Minister neemt geen stappen tegen bloederig videospel Carmageddon .1. T -4- euro Versoepeling herkeuring WAO heeft weinig effect JENSDAG 23 JULI 1997 bkverbod terecht ingesteld in haag Minister Van Aartsen (landbouw) heeft terecht een kvprbod voor varkens in de met varkenspest besmette gebie- >n ingesteld. Dat heeft de president van de rechtbank in Den aag, mr. A. van Delden, vandaag in kort geding bepaald. Het ding was aangespannen door de Nederlandse Vakbond Var- Eiishouders (NW), de boerenbonden in Noord-Brabant (NCB) Limburg (LLTB). Zij eisten opschorting van de fokverboden een schadeloosstelling. De boeren willen een volledige scha- vergoeding voor het fokverbod terwijl Nederland in Brussel ndringt op een tegemoetkoming van zeventig gulden per zeug Irmaand. lefensie onderzoekt afval Cannerberg «haag Het ministerie van defensie gaat in een proef van acht Been onderzoeken of en hoe de Cannerberg in Maastricht het kt kan worden gesaneerd. De berg kwam dit voorjaar in het luws toen bleek dat defensiepersoneel in het NAVO-comman- icentrum in de berg decennia lang bloot heeft gestaan aan as- jst. In 1992 ging het centrum dicht. Deskundigen zullen het mwezige afval in de voormalige NAVO-basis scheiden en on- Izoeken. Ook zullen ze de bodem en het grondwater aan een Iderzoek onderwerpen. Isielzoeker steekt zichzelf in brand IpERMALSENEen uitgeprocedeerde asielzoeker heeft zichzelf (terrhiddag in het gemeentehuis van Geldermalsen in brand itoken. Het vuur kon snel worden geblust, maar de man raak- twaar gewond. Dat heeft een woordvoerder van de politie egedeeld. De 38-jarige man uit Eritrea liep even na twee uur bureau sociale zaken van het gemeentehuis binnen. Hij •ldde zich niet bij de balie en reageerde niet op personeel dat achterna kwam. De man liep door naar de werkvertrekken, ar hij vloeistof uit een plastic zak over zich heen sprenkelde zich in brand stak. chelde in cassatie tegen asbestvonnis singen De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen it bij de Hoge Raad in cassatie tegen het arrest van het Ge- chtshof in Den Haag in een asbestzaak. De onderneming vindt :het hof haar eind februari onterecht vanaf 1949 aansprake- stelt voor de gevolgen van het gebruik van asbest. Het ging leen oud-werknemer die in 1989 aan asbestkanker overleed. Schelde had vanaf de indiensttreding van de man in 1949, zo Ide het hof, het gebruik van asbest moeten afschaffen of af- ;nde veiligheidsmaatregelen moeten treffen. Volgens het be- jfwerd pas in 1969 bekend dat asbest kanker kon veroorza- Hinder varkens kost miljarden' uk» Inkrimping van de varkensstapel met een kwart leidt een kapitaalsvernietiging van zeker 2,5 miljard gulden. Het lies aan inkomen kan oplopen tot 450 miljoen gulden per r. Veel boerenbedrijven zullen vervolgens zonder succes nkloppen bij de banken, omdat ze niet meer 'financierbaar' n. Dat stelt directeur kredietrisicomanagement van de Rabo- nk, H. van de Kerk, gisteren in een vraaggesprek met het Agra- ich Dagblad. De bank, met een grote boerenidantenkring, be- m kende de gevolgen van de onlangs aangekondigde plannen ve n minister Van Aartsen (landbouw) om de varkensstapel met ■lis n kwart in te krimpen. Ixtra spoelbeurt voor schelpdieren beke» Door de aanwezigheid van de salmonellabacterie krij- n' n alle mosselen en oesters van de Yerseke Bank een extra zui- 131 ringsbeurt voordat ze naar de consument gaan. Het Produkt- hap Vis heeft gisteren tot deze maatregel in dit watergebied n de Oosterschelde besloten. Hij is van kracht tot het moment ide Yerseke Bank vrij is van salmonella. De oorzaak van de smetting is nog niet achterhaald. Overigens gaan de bacteriën meso dood tijdens het koken en bakken. -y NINGEN ANP Inspectie Gezondheidsbe- :rming wil een verbod op verkoop van olielampjes, deren kunnen de met ge- hi irde olie gevulde lampjes lakkelijk leegdrinken. De •ag lectie (vroeger de keurings- nu ist van waren) constateert toenemend aantal onge- aaj en. Het opdrinken van de penolie kan voor kinderen 00 elijk zijn. In het gunstigste ik il leidt het tot een zieken- ie opname. hPe mooie kleurtjes en de asierijke vormen van de te ulaire lampjes trekken kin- in aan. Het gebeurt wel dat inder het oog van hun moe- in de winkel zo'n lampje de mond zetten", zegt di- eur J. Brand van de inspec- n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei Rechters hekelen beleid minister Sorgdrager den haag gpd Minister Sorgdrager van justitie maakt met haar aanpak van dienstweigeraars een schijnvertoning van strafproce dures. In een brief aan de bewindsvrouw hekelt de Ne derlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) haar be leid om gevangenisstraffen van 'weigeryuppen' via gratie om te zetten in dienstverlening. den haag gpd Volgens de NVvR, waarbij alle rechters en officieren van justi tie zijn aangesloten, maakt Sorgdrager oneigenlijk gebruik van het gratiemiddel. Tegen de Eerste- en de Tweede Kamer zei de minister dat lange gevange nisstraffen wegens dienstweige ring maatschappelijk niet aan vaardbaar zijn. Dit omdat de dienstplicht is afgeschaft en er bovendien nog steeds een te kort aan cellen is. Enkele honderden Nederlan ders weigerden in 1994 en 1995 dienst omdat zij wisten dat de militaire dienstplicht in 1996 af gelopen zou zijn. Zij maakten geen gebruik van de Wet Gewe tensbezwaarden die vervangen de dienstplicht mogelijk maak te. Het 'generaal pardon' waar deze groep achteraf op rekende, is er niet gekomen. Alle weige raars worden gewoon vervolgd. De minister kondigde echter recent aan dat zij de eerste zes maanden van de op te leggen gevangenisstraf via gratie zal omzetten in dienstverlening. Aangezien het openbaar minis terie (OM) aankondigde tegen de 'weigeryuppen' de gebruike lijke zeven maanden onvoor waardelijke celstraf te eisen, zal er in de praktijk vermoedelijk niemand de cel in hoeven. Óf blijft de celstraf beperkt tot een maand. In zijn brief wijst voorzitter L.R. van der Weij van de NVvR erop dat de minister de hoogte van straffen kan beïnvloeden via het strafvorderingsbeleid van het openbaar ministerie. De NVvR vindt dat de minister niet achteraf de Gratiewet moet ge bruiken. De minister moet vooraf het OM een aanwijzing geven dat het zaken niet meer vervolgt of lagere straffen eist die in dienstverlening kunnen worden omgezet. Van der Weij schetst het ont stane beeld van een OM dat haar eis stelt, van een rechter die straf oplegt en van een mi nister die dit vervolgens met gratie doorkruist. ,,De strafpro cedures krijgen zo onvermijde lijk iets van een schijnvertoning. Zal men zich daardoor binnen de rechterlijke organisatie gede motiveerd voelen, buiten de rechterlijke organisatie kan zo'n schijnvertoning afbreuk doen aan de geloofwaardigheid van de rechtspleging", aldus Van der Weij. In zijn brief wijst hij er na mens de NVvR ook op dat Sorg drager de Gratiewet verkeerd toepast. Die geldt slechts in in dividuele gevallen en alleen in situaties waarin de rechter in zijn vonnis ergens geen reke ning mee heeft kunnen houden. Een andere mogelijkheid tot gratie is als met een opgelegde gevangenisstraf in redelijkheid geen strafdoel wordt gediend. Maar volgens de NVvR maakt de minister ook dit niet duide lijk. PTT Post schaadt de privacy van postbushouders door hun namen en adressen veel te ge makkelijk af te geven. Dat stelt de Registratiekamer, die in de afgelopen maanden diverse klachten van houders van een postbus heeft gekregen. Volgens de Registratiekamer krijgt ieder een die vraagt wie er achter een bepaalde postbus zit, daar zon der meer antwoord op. Dat druist in tegen de Wet Per soonsregistraties. PTT Post is het met die kritiek oneens. Volgens een woord voerder kan elke houder van een postbus weten dat zijn naam en adres op verzoek wordt verstrekt. Dat staat na melijk in het contract dat wordt afgesloten voor een postbus wordt toegewezen. Ook wordt wel degelijk gekeken of degene die de informatie wil, daar ook belang bij heeft. Als iemand bij voorbeeld een pakketje wil laten bezorgen en er is alleen een postbusnummer bekend, dan is er een duidelijk belang om het adres af te geven. De woord voerder van de PTT geeft wel tie in Groningen. Zijn keurings dienst stelde een landelijk on derzoek in en kwam tot de con clusie dat de lampjes levensge vaarlijk zijn. „Je kunt ze beter helemaal niet meer verkopen, of ze moeten zo beveiligd zijn dat de olie er niet uit kan." De brandstof kan ernstige klachten aan slokdarm en lon gen veroorzaken. In de meeste gevallen komt een kind in hét ziekenhuis terecht, waar de maag wordt leeggepompt. Vaak is een longontsteking het ge- volg. De inspectie in Groningen onderzocht ook de flessen lam penolie, die worden verkocht om de lampjes te vullen. Die zijn allemaal veilig. Ze zijn voor zien van een veilige kinderslui ting en ook met de etikettering is niets mis. Rijksarchief geeft 'verbodenplaten prijs den haag» anp Gesneuvelde soldaten van het Indonesische regeringsleger. Angstig voor zich uitkijkende krijgsgevangenen - mannen en vrouwen - die poseren voor triomfantelijk grijnzende, zwaarbewapende Nederlandse militairen. Vernielde en uitge brande gebouwen. Dat alles is te zien op zestig nooit eerder gepubliceerde fo to's van de eerste politionele actie, nu vijftig jaar ge leden, van Ne derlandse mili tairen in het toenmalige Ne- derlands-Indië. Fotohistoricus Louis Zweers duikelde de des tijds verboden foto's op in het Algemeen Rijks archief in Den Haag en publi ceerde ze in het boek Strijd om Deli. De foto's gaan over de opmars van Nederlandse troepen op Oost-Sumatra. Deze eerste mi litaire actie voor behoud van de Nederlandse kolonie in de Oost duurde van 21 juli tot en met 5 augustus 1947. Er zijn - met name door legerfotogra- fen - volop films en"foto's van gemaakt, maar veel is nooit openbaar gemaakt. De Dienst voor Legercontacten, de voor loper van de Legervoorlich- tingsdienst, paste een strenge censuur toe om het eufemis me van de politionele acties toch zoveel mogelijk in stand te houden. Vlak voor de soevereiniteits overdracht, eind 1949, kreeg het hoofd van de foto- en film sectie van de dienst, W. Hei doorn, bovendien opdracht belastend fotomateriaal te ver nietigen, wat de gezagsgetrou we luitenant deed. Beelden die de censuur niet hadden over leefd, mochten vooral niet als- Foto's nuanceren beeld van politionele actie nog in Nederland worden ge publiceerd of in handen vallen van de Indonesiërs. Uit het materiaal dat per on geluk aan de brandstapel ont snapte, publiceerde Zweers eerder een fotoserie over de tweede politionele actie, met onder meer beelden van de gevangenneming van Soekar- no. Bij vervolgonderzoek stuit te hij op de nu openbaar ge maakte serie negatieven, waarvan de meeste betrek king hebben op de strijd om Deli, aan de oostkust van Sumatra, in de zomer van 1947. Hoewel onbe kend is of de se rie compleet is, leveren de foto's volgens Zweers historisch inte ressante informa tie op. Ze tonen de rauwe werke lijkheid van de koloniale oor log en dragen daarmee bij aan nuancering van de bestaande beeldvorming over deze strijd, aldus de historicus. Veel van de afgedrukte beel den zijn indertijd geschoten door de 22-jarige oorlogsvrij williger sergeant B. Huisman. Deze jonge oorlogsfotograaf legde harde confrontaties vast tussen de opmarcherende Ne derlandse soldaten en gesneu velde en gewonde Indonesi sche soldaten. Indringend is onder meer een tweeluik van een aan handen en voeten ge bonden jonge Indonesiër in een onbestendige ruimte. Bij nauwkeurige beschouwing blijkt hij gewond aan zijn rechter scheenbeen en sijpelt er een straaltje bloed uit zijn mond. Beelden als deze, maar zeker ook die van lijken en ontklede krijgsgevangenen to nen de minder verheffende oorlogshandelingen die de buitenwereld niet mocht zien. Een geboeide Indonesiër wordt op 21 juli 1947 aan de oostkust van Sumatra verhoord door Nederlandse mili tairen. Het is één van de zestig nooit gepubliceerde foto's over de eerste politionele actie in het voormalige Nederlands-lndië. foto anp toe dat het moeilijk is om het belang bij het opvragen van zo'n adres goed af te wegen. „Dat is erg lastig, want we kun nen dat natuurlijk niet voor elke aanvraag registreren. In dat laatste zit precies het probleem, bÜjkt uit de reactie van de Registratiekamer. Woordvoerder B. Crouwel: „Er zijn gevallen waarin het de PTT vrij staat om zo'n adres te ge ven. Bijvoorbeeld als iemand een postpakket krijgt, dat af komstig is van een bedrijf met alleen een postbusnummer. In zo'n geval is het duidelijk dat het adres kan worden vrijgege ven. Maar als ik zomaar wil we ten wie er achter postbus 25 in Den Haag zit, dan vraagt de PTT niet waaróm ik dat vraag. Je krijgt die gegevens meteen." De PTT-woordvoerder vindt dat juist goed, want op die ma nier kan niemand zich achter een postbus verschuilen. „Het past in de openheid van ons be drijf. En we geven geen gege vens van postbushouders waar van duidelijk is waarom ze al leen via een postbus bereikbaar willen zijn, zoals een Blijf van mijn Lijfhuis." Mantelbavianen weer in de boom emmen anp De 143 mantelbavianen in het Noorder Dierenpark in Emmen zijn weer ernstig verontrust. Al leen door wie of wat weten de verzorgers niet. De apen zitten met zijn allen in de bomen, net als drie jaar geleden. De hele familie mantelba viaan nam gisterochtend haar toevlucht tot de houvastbieden- de bomen, weg van de grond moesten ze, net als op 16 juli 1994. Alleen enkele oudere mannetjes, haremleiders, ko men af en toe heel voorzichtig naar beneden om iets te eten te pakken. Zodra een van de vrouwtjes een kreet slaakt, zit ten ze weer in een van de zes kale bomen. In juli 1994 bleven de apen een week in de boom, zonder te slapen, te eten of te drinken. Daarna kwamen ze doodgemoedereerd naar bene den en kabbelde het leven rus tig voort op hun eilandje, tot gisteren... Tot nu toe hebben de verzor gers geen idee wat de bavianen net als drie jaar geleden zo bang maakt. Brulden de tijgers te hard of trompetterden de oli fanten te enthousiast? Pas als de dieren hun binnenverblijf op zoeken kan de oorzaak worden opgezocht. Zestien jaar voor moord uit wraak rotterdam anp De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren drie verdachten van de moord op een Rotter dammer veroordeeld tot lange celstraffen. De 18-jarige man, die de dodelijke schoten lostte, kreeg de langste straf: zestien jaar. De twee andere verdach ten, een 22-jarige en een 53-ja- rige kregen respectievelijk twaalf en vier jaar gevangenis straf opgelegd. De Rotterdammer werd op 30 november 1996 voor zijn wo ning met pistoolschoten door het hoofd omgebracht. Geruch ten, die volgens de politie vals waren, dat hij te maken zou hebben met een ongeval begin januari 1993 in Den Haag, wer den hem fataal. den haag anp Minister Sorgdrager (justitie) is niet van plan maatregelen te nemen tegen het gewelddadige computerspel Carmageddon. Zelfregulering is de enige mogelijkheid als het gaat om het beperken of weren van excessief geweld in videofilms en - spelletjes. De minister schrijft dat in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Beinema en Soutendijk (beiden CDA). Sorgdrager stelt dat de Grondwet overheids- censuur niet toestaat. Volgens de minister gaat de distributeur van het computerspel zorgvuldig te werk. „Carmageddon is uitgebracht op CD-rom, heeft als doelgroep twintig- tot veertigjarigen, is nogal duur, wordt alleen verkocht in videospe ciaalzaken en gaat vergezeld van de aanduiding dat het niet geschikt is voor jeugdigen onder de zestien. Wederverkopers is dringend verzocht zich aan dit leeftijdsadvies te houden." De minister vindt dat bij andere spelletjes vaak sprake is van een hoger virtueel-geweldsniveau of mate van realisme. De Kamerleden waren opge schrikt door de mededeling dat Carmageddon het doel heeft punten te scoren door zoveel mo gelijk mensen en dieren met een auto dood te rij den. Sorgdrager laat wel weten dat deze vorm van vermaak bij haar niet in de smaak valt. Bij het ongeluk kwamen de beide inzittenden van een dure BMW, een 19-jarige man en de 18-jarige dochter van de 53-jari- ge verdachte, om het leven. Het voertuig was met grote snelheid tegen een lantaarnpaal gebotst. Al snel na het ongeval deed het gerucht de ronde dat de veron gelukte auto tegen een andere BMW had geraced. Deze wagen zou na het ongeval zijn wegge reden. Volgens hardnekkige ge ruchten was de bestuurder daarvan de vermoorde Rotter dammer. Die ontkende. Politie onderzoek wees ook uit dat hij niet bij het noodlottig ongeval was betrokken. Voor enkele na bestaanden van de slachtoffers bleef hij echter de zondebok. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek on specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering e en -biljetten 2001 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als 1 wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro. den haag anp De versoepeling van de herkeuringen voor de WAO-keuringen heeft in slechts 750 ge vallen een hogere uitkering opgeleverd. Daarmee heeft de versoepeling van de keuringscriteria in 1995 per saldo slechts beperkte gevolgen gehad. Dat zegt het Col lege van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) in het rapport Ingrepen in het WAO-criterium. Het vorige kabinet besloot tot een om vangrijke herkeuringsoperatie voor de WAO. Sindsdien is hef recht op een ar beidsongeschiktheidsuitkering afhankelijk van de vraag of iemand nog tot arbeid in staat is. Als iemand na een ongeval onge schikt is voor zijn oude baan, maar wel er gens anders aan de slag kan, dan heeft hij geen recht op een WAO-uitkering. Sinds 1993 worden ook mensen die al ja ren een uitkering hadden, opnieuw beoor deeld volgens de nieuwe, strengere crite ria. Dit leidde tot grote onrust omdat ar beidskundigen vaak mensen geschikt ver klaarden voor functies als bonzaiboom- kweker, die in de praktijk helemaal niet bestonden. Onder druk van de Tweede Kamer zijn de criteria in 1995 iets versoepeld. Zo moet de arbeidsdeskundige voortaan uitgaan van tenminste drie representatieve func ties en is ook het gehanteerde computer systeem (Functie Informatie Systeem) aan gepast. De wijzigingen hadden tot gevolg dat een grote groep mensen achteraif te streng was beoordeeld. Naar nu blijkt, leidde dit in slechts 750 gevallen tot een te lage uit kering. Toch vindt het CTSV niet dat de versoepeling voor niets is geweest. „De wijzigingen van de WAO-keuring hebben de belangrijkste ongewenste effecten van de herkeuring weggenomen, aldus het col-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3