'En het regent hier maar door' Hulp voor slachtoffer watersnood onderwas Feiten &Meningen Anti-Palestijnse maatregelen verdelen Israël Italiaanse rechter mild voor Duitse ex-SS'ers WOENSDAG 23 JUL11997 NIEUWSANALYSE Israëlische mensenrechtenorganisatie;? zijn in rep en roer over een aantal anti-Pales tijnse maatregelen van de regering-Neta nyahu en het gemeentebestuur van Jeruza lem. Het kabinet is onlangs akkoord gegaan met een wetsvoorstel dat Palestijnse slacht offers van Israëlisch geweld tijdens de in tifada zo goed als uitsluit van financiële compensatie. ..Het grootste onrecht jegens de Palestijnen sinds het begin van de bezet ting". meent de mensenrechtenorganisatie B'tselem. Vorige week kondigde burgemeester Ol men van Jeruzalem een grootscheepse ac tie aan tegen illegale wohingbouw in Oost- Jeruzalem. ..Discriminatie tegen Palestij nen. die geen bouwvergunning kunnen krij gen". \indt Ir Shalem. een afdeling van de Israëlische vredesbeweging Vrede Nu. Volgens de organisatie zullen, als de plan nen doorgaan, meer dan honderdvijftig huizen worden getroffen door de slopersha mer. Ze wijzen erop dat er in ongeveer gelij ke mate zonder vergunning wordt gebouwd in Oost- en West-Jeruzalem. Het verschil is dat Palestijnse inwoners van de stad in de meeste gevallen geen keuze hebben, als ge volg van wat ze omschrijven als 'de discri minerende woningbouwpolitiek die Israël sinds 1967 voert'. In de afgelopen dertig jaar zijn veertig duizend huizen gebouwd voor Israëli's in West-Jeruzalem. Oost-Jeruzalem en de bij de stad ingelijfde delen van de Westelijke Jordaanoever. In hetzelfde gebied kregen Palestijnen vergunning voor de bouw van niet meer dan zeshonderd huizen. Palestij nen mogen niet bouwen in het Israëlische West-Jeruzalem en evenmin in het grootste deel van de Arabische wijken. In de reste rende gebieden staan volgens Ir Shalem de Israëlische bureaucratie en de hoge prijzen massale bouw in de weg. Als gevolg van het Israëlische beleid is de bevolkingsdichtheid in Oost-Jeruzalem zeer hoog. Palestijnen hebben in de praktijk de keuze tussen wonen in onhoudbare om standigheden, illegaal bouwen of uit de stad vertrekken. ..Een overheid die het mensen onmoge lijk maakt op een legale manier behoorlijk te wonen, mag zich niet extreem agressief gedragen als het gaat om het toepassen van de wet", zei Daniel Seidman van Ir Shalem deze week in een radio-interview. „Jeruza lem is een betrekkelijk stabiele stad en er is heel wat voor nodig om die stabiliteit te on dermijnen. Maar er is niets zo provocatief als een massale campagne voor het afbre ken van huizen in het oosten van de stad." Volgens officiële cijfers van het gemeen tebestuur, geciteerd door Ir Shalem, waren Palestijnen tussen 1991 en 1996 verant woordelijk voor niet meer dan twaalf pro cent van de illegale bouw in de stad. Ze vor men bijna dertig procent van de bevolking. Daarentegen werd zeventig procent van de afbraak-orders uitgevoerd in Palestijnse wijken. In een reactie op de beschuldigingen van Ir Shalem zegt een woordvoerder van de ge meente dat de cijfers niet kloppen. Uit sta tistieken van de afgelopen twee jaar leidt hij af dat in die periode de Palestijnen 2.600 bouwovertredingen hebben begaan en de Israëli's 1.200. De meeste problemen met Israëli's gaan over de constructie van illega le balkons of ramen. De Palestijnen daaren tegen bouwen extra kamers of hele huizen. Het parlement buigt zich binnenkort over een voorstel van de regering dat Israël ver der moet vrijwaren van het uitbetalen van grote bedragen aan compensatie aan Pales tijnse slachtoffers van de intifada. Er lopen uit die tijd nog vijfduizend claims, waarmee een bedrag is gemoeid van meer dan een half miljard gulden. Als de regering haar zin krijgt, zal de overgrote meerderheid van de Palestijnse indieners nooit een cent zien. Het wetsvoorstel geeft met terugwerken de kracht een nieuwe definitie van het be grip 'oorlogsgeweld'. Alle acties van het le ger ter voorkoming van terreur, vijandige daden en opstand, vallen daar nu onder. Slachtoffers zullen alleen worden gecom penseerd als bewezen kan worden dat een soldaat met opzet een verwonding heeft toegebracht. En er zijn meer beperkingen. Schade claims moeten worden ingediend binnen een jaar, in plaats van de nu gebruikelijke zeven jaar. En wie ooit een terreurdaad heeft gepleegd, komt de rest van zijn leven nooit meer in aanmerking voor enige scha devergoeding, ook al heeft zijn claim niets te maken met de terreurdaad. Als dit wetsvoorstel wordt aanvaard, be gaat Israël de grootste onrechtvaardigheid jegens de Palestijnen sinds het de Westelij ke Jordaanoever en de Gazastrook in bezit nam", meent Eitan Felner, de directeur van B'tselem. „Een onschuldig slachtoffer van een schietpartij of van martelingen wordt fi nanciële compensatie geweigerd. De bood schap is dat er ongehinderd kan worden ge schoten en gemarteld." Het verzet van de mensenrechtenorganF saties zal waarschijnlijk weinig uithalen. De Israëlische coalitie heeft moeite genoeg de begroting sluitend te krijgen en het is poli tiek aantrekkelijker gewonde Palestijnen het gat te laten dichten dan Israëlische be lastingbetalers. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Nederlandse technici geven Polen weer schoon drinkwater Aanstaande zaterdag zou zijn vakantie beginnen. Zou hij naar een camping ergens in Frankrijk vertrekken. Maar er kwam een overstroming tus sen. De vakantie moet worden uitgesteld. Vooralsnog is Peter Dane, staflid van het Rotter damse Waterbedrijf Europoort, ergens aan de Oder te vinden als een van de vele hulpverle ners in het door overstromin gen getroffen Polen. „Het is een samenloop van omstandighe den", meldt hij telefonisch vanuit de stad Raciborz. „Ik ben staflid en heb toevallig tij delijk het 'noodmaterieel' in mijn porte feuille." Toen afgelopen weekeinde vanuit Polen het verzoek kwam voor materieel om weer een drinkwaternet op te zetten, was Dane de aangewezen persoon om naar het getroffen gebied af te reizen. Met collega Otto van der Heide en met 52 rubberen wa terzakken, die elk drieduizend liter water kunnen bevatten, arriveerde hij afgelopen zondag. Wat hij toen zag, was iets anders dan hij verwachtte. Dane dacht dat hij in een zee van rivierwater terecht zou komen. In een wereld van onder water staande steden en dorpen. Maar al wat hij zag. waren wat on dergelopen wegen en hier en daar wat plas sen. Het wilde water van de.bij Raciborz ge legen Oder had zich teruggetrokken. Alleen het modderspoor van de overstroming was achtergebleven. Dane: ..De straat ligt hier vol met rommel. Met door het water vernield huisraad. En met materiaal, dat door het rivierwater is meegesleept en aan hekken is blijven han gen. Verder zie je nog de vochtplekken op de huizen, soms tot op de tweede verdie ping." De taak van Dane is het opnieuw opzetten van een systeem dat een drinkwaternet kan verv angen. Is wel nodig ook, want rond de Oder is schoon drinkwater een zeer schaars goed geworden. Dane: „Een aantal water zuiveringsstations is ondergelopen. Het drinkwater is verontreinigd door afvalwater, door olie en door andere chemische stof fen." In de steden zijn reeds voldoende tankwa gens met schoon drinkwater aangekomen. Dane is vooral in de omliggende dorpen aan de slag gegaan. Hij merkte op het plat teland dat niet alleen de drinkwatervoorzie ning van mensen een probleem is in het overstromingsgebied. „Ook het vee heeft Duitse soldaten aan het werk bij een dijk die het stadje Ratzdorf tegen het wassende water van de rivier de Oder moet beschermen. dringend behoefte aan water. Zijn taak is de Poolse dorpelingen te wijzen op het nut van de drinkwaterzak. Het mate rieel staat opgesteld op plekken, meestal buiten het overstromingsgebied, waar nog wel schoon water is te verkrijgen. Het is aan Dane om vertegenwoordigers uit getroffen Poolse dorpen en steden de werking van de waterzak uit te leggen, zodat die met gevul de zakken weer huiswaarts kunnen keren. Op een strategische plek, middenin het dorp of stad, zullen uiteindelijk de zakken worden neergezet. De bevolking kan dan met jerrycans voor het eerst in dagen weer schoon drinkwater tappen. Het vervoer van de waterzakken wordt door de lokale autoriteiten geregeld. Dane dient slechts de werking van het systeem uit te leggen en vervolgens na te gaan of het op de juiste wijze wordt gebruikt en al is opge start. Dat laatste is nog niet overal het geval. „Sinds maandagochtend rijden we door het gebied om te kijken of het systeem is opge start. Helaas is dat niet overal gebeurd. In sommige dorpen was het water weer geste gen. Was het weer alle hens aan dek. Daar gaf men even prioriteit aan de evacuatie van de bevolking. Veiligheid kreeg natuur lijk even voorrang boven de waterdistribu tie." Dane heeft goede hoop dat Raciborz en omgeving, in tegenstelling tot de Oder-oe- vers in het midden- en noordoosten, niet nóg meer water te wachten staat. „De erg ste overlast lijkt voorbij. Lijkt... Het kan zo weer veranderen. En het regent hier m door. Toch heb ik het idee dat het leve weer wat op gang komt. Vrachtwagen den af en aan. Men is hard aan het we alle rommel op te ruimen. Misschieni het gauw weer normaal." Dan kan Dane misschien al morgen ol overmorgen terug naar Nederland enl hij volgende week alsnog afreizen naai Frankrijk, ROTTERDAM WESSEL PENNING Enkele tonnen schade voor transportbranche De schade die Nederlandse transportbedrijven hebben geleden door de overstromin gen in Zuid-Polen bedraagt volgens Transport en Logis tiek Nederland (TLN), de on dernemersorganisatie voor het goederenvervoer, 'enkele tonnen'. Volgens woordvoer der J. Koeleman passeren we kelijks gemiddeld driehon derd Nederlandse vrachtwa gens de Duits-Poolse grens. Gisteren bleek de belangrijk ste grensplaats, Frankfurt a/d Oder weer voor het verkeer te zijn opengesteld. De wachttij den van veertig tot vijftig uur aan de alternatieve grens overgang Pomellen, zijn in middels aan het verminde- ZOETERMEER-BREDA GPD ^pLWITSERL Boedapest/ OOSTENRIJK /HaNCA/R|J£ 1ÜÏOMP PLV&kKL De hulpacties voor de slachtoffers van de watersnood in Midden- en Oost-Europa is gisteren goed op gang gekomen. De Sa menwerkende Hulporganisaties (SHO) stu ren vandaag een vrachtwagen naar Tsjechië omdat daar grote behoefte is aan transport middelen om voedsel rond te brengen en puin te ruimen. Mensen in Nood schenkt de vrachtwagen aan Caritas Tsjechië. De wagen rijdt met 100.000 chloortabletten, ontsmettingsmid delen en schoonmaakmiddelen van Memi- sa naar Stuttgart, waar de hulporganisatie een opslagplaats heeft. Daar worden 25 grote tenten, vijfhonderd veldbedden en driehonderd dekens ingeladen voor de door de watersnood getroffen Tsjechen. Het Nederlandse Rode Kruis treft voorbe reidingen voor het vervoer van voedsel, la kens en dekens en hygiënische artikelen naar het Poolse Wroclaw. De hulporganisa tie heeft in totaal ruim een half miljoen gul den bestemd voor hulp aan de getroffenen in Polen, Tsjechië, Slowakije en Hongarije. Het ministerie van verkeer en watersta Transport en Logistiek Nederland (TL1 werken samen bij het vervoer van hul| deren naar de door watersnood getrol gebieden in Midden- en Oost-Europa korte termijn vertrekken diverse transj ten. Maastricht geeft 25.000 gulden voor hi aan de slachtoffers van de watersnood gemeente stort de helft van het bedra) het landelijke gironummer 555, dat ra dag in geopend. De andere helft is bei voor steun aan hulpacties van de Maa richtenaren zelf. Kerken in Actie heeft tot nu toe 400.0C den vrijgemaakt voor door de watersn getroffenen in Polen, Tsjechië, Roeme en Armenië. Artsen zonder Grenzen h een medewerker naar Polen gestuurd de behoefte aan medische goederen 0 ventariseren. RUSWUK-DEN BOSCH ANP Een Italiaanse militaire rechter heeft gisteren in Rome twee voor malige SS'ers veroordeeld tot res pectievelijk vijftien jaar en tien jaar en acht maanden gevange nisstraf wegens hun aandeel in de massamoord op 335 Italianen in 1944. Doordat tien jaar werd kwijtgescholden, zal, na aftrek van voorarrest, de 85-jarige Karl Hass meteen vrij komen en de één jaar jongere Erich Priebke, over zes maanden. Het vonnis werd door het publiek, dat voornamelijk bestond uit fami lieleden van de slachtoffers, met gemengde gevoelens ontvangen. Een vrouw die zeven mannelijke familieleden bij de executie kwijt raakte, sprak van 'een te milde straf, ingegeven door politieke mo tieven'. Het openbaar ministerie had voor Priebke levenslang geëist en voor Hass 24 jaar. De straf lijkt inderdaad een com promis. Precies een jaar geleden werd Priebke na een eerste proces voor hetzelfde tribunaal vrijge sproken omdat het delict als ver jaard moest worden beschouwd. De halve volksopstand die vervol gens uitbrak in en rond de rechts zaal deed de minister van justitie besluiten een nieuw arrestatiebe vel uit te vaardigen. Als reden werd opgegeven dat Duitsland een uitleveringsverzoek had ingediend, maar in werkelijk heid moest een unaniem als 'schandalig' bestempeld vonnis worden teruggedraaid. Eerder dit jaar besloot het Hof van Cassatie dat het proces overnieuw moest worden gevoerd. De zaak tegen Karl Hass, die aanvankelijk alleen was opgetreden als getuige, werd toegevoegd aan het nieuwe pro ces. Beide mannen zijn nu veroordeeld omdat bewezen is geacht dat zij actief hebben deelgenomen aan wat een represaille was voor een aanslag van het Italiaanse verzet op een militair konvooi. Hierbij kwamen 33 Duitse soldaten om het leven. Priebke en Hass, die respectievelijk kapitein en majoor van de SS wa ren, hebben nooit ontkend betrok ken te zijn geweest bij de moord partij en gaven ook toe ieder zelf twee personen te hebben ver moord. Hun these, zoals Priebke nog eens uiteenzette tijdens een van de laatste zittingen, was dat het bevel direct van Hitier afkom stig was en dat weigering gelijk zou hebben gestaan aan zelf moord. Priebke zei dat hij nooit iemand heeft verhoord en nooit heeft ge marteld. „Mij werd opdracht gegeven de namen op de lijst te verifiëren en ik heb vervolgens zelf twee keer moeten schieten", aldus Priebke. Hij omschreef het uitvoeren van de order als 'verschrikkelijk' en een 'persoonlijke tragedie De joodse gemeenschap van Ro me, die bij de executie in 1944 75 van haar leden kwijtraakte en vorig jaar het felst had gereageerd op het vonnis, toonde zich gisteren gematigd tevreden. Voorzitter van de gemeenschap, Tulio Zevi, zei vooral blij te zijn dat het principe is bevestigd dat misdaden tegen de menselijkheid niet kunnen verja ren. Zevi had echter levenslang terecht gevonden, ook omdat volgens haar het tweetal, net als nu het geval zal zijn, de straf in huisarrest zou heb ben mogen uitzitten. Rabbijn Elio Toaff zei gisteren teleurgesteld te zijn omdat het vonnis 'niet een duidelijke veroordeling van de na zistische ideologie bevat'. De verdediging van Priebke was niet ontevreden, ook al werd het vonnis 'een typisch Italiaans com promis' genoemd. Openbaar aan klager Antonio Italisano was in zijn nopjes. Volgens hem 'heeft een staat die een straf van vijftien jaar oplegt aan een man van 84 jaar begrepen dat 53 jaar geleden een uiterst ernstig delict heeft plaats gehad'. De opmerking van Italisano moet ook worden gezien in het licht van een initiatief van een Romeinse rechter, die onlangs weigerde het onderzoek te seponeren naar de aanslag van het verzet die de Duit se reactie veroorzaakte. Volgens de rechter is nog niet duidelijk of de aanslag een al dan niet 'legale oor- De rechter heeft een soortgelijke reactie opgeroepen als vorig jaar de vrijspraak van Erich Priebke. Ministers, parlementsleden en de president van de republiek, heb ben allen verontwaardigd laten weten dat 'de geschiedenis niet door een rechter mag worden her schreven'. Sommigen hebben ge vraagd om disciplinaire maatrege len. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Erich Priebke tijdens zijn eerste proces, een jaar geleden, foto reuteü

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2