Beurs door 1.000 punten «SLeidsch Dagblad 6 18 A' .Mimas Menten uit Warmond op lijst joodse tegoeden We halen Den Helder zaterdag, al moeten we kruipen' Zwitserse fiscus ziet karavaan graag komen Intruiming van Duitse orpen verloopt traag. Lucifer in de Burcht TT TWEE DE WERi GRATIS U HEEN. SHEVE ANP 23 JUL11997 w OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Verboden foto's tonen v andere kant acties in J Nederlands-lndië Buitenland Wereldbevolking 11 spreekt 10.000 talen i Cultuur en Kunst Cristina j Deutekom nog altijd koningin Sport Zeilster Brouwer heeft gemengde gevoelens na EK )e zestiende en zeventiende tappe van de Ronde van i.Li rankrijk door Zwitserland jn een lucratieve aangele- inheid voor de Zwitserse ellj juane. Omdat de Helveti- geiii che confederatie geen lid an de Europese Unie is, 77e joeten rennersploegen flink de buidel tasten voor de £1 erplichte invoerbelasting. 13. let tourcircus, 3.000 perso- len, bestaat uit 1.200 auto's aarmee het onder de belas- a,li ing voor vrachtverkeer valt. „Er is een speciale inventa- itie gemaakt naar aanlei- van hetgeen de tourdi- heeft opgegeven", legt paude Morel, verantwoorde voor speciale douane- k.iperaties, uit. „Het is enorm wat er dinsdag en woens- 011 ag door Zwitserland trekt. Ingeveer zes dikke telefoon- n(Je oeken aan inventarislijsten alle ploegen. Met een tarief van 52 gul- en voor twee dagen verblijf fse it een gewicht van 12 ton is j et totaal aan betaalde in- nerrechten ruim 62.000 gul- rc-len. Ook stelt een vervoer P //TOUR door Zwitserland het auto baanvignet a 52 gulden ver plicht voor de 1.200 auto's. Dat betekent eveneens ruim 62.000 gulden. Omdat Zwitserland geen partij is in het Verdrag van Schengen, dienen alle pas poorten van de renners en overige personen geldig te zijn, terwijl het in de zoge noemde Schengen-landen mogelijk is met een maximaal vijf jaar verlopen paspoort te reizen. Is een paspoort verlo pen dan moet een visum voor Zwitserland zijn afgegeven. Aandelenmarkten euforisch gestemd het woord is aan Juliette Greco De liefde is als een ver keersongeluk. Je wordt om ver gereden. Ofwel overleef je het ofwel niet. Met een reuzensprong is de Amsterdamse effectenbeurs vanochtend boven de magische grens van 1.000 punten geopend. De AEX-index, de Amsterdamse beursgraad- meter, noteerde bij opening van de handel 1.006,26 pun ten. Dat is 45,64 punten meer dan bij het slot van de beurs gisteren. AMSTERDAM ANP-GPD noemde een handelaar de gang van zaken 'beangstigend'. De Ook elders in Europa waren de DAX-index klom daar direct na aandelenmarkten euforisch ge- de start van de handel 2,37 pro- stemd. In Londen en Frankfurt cent tot boven de 4.400 punten, schoten de koersen omhoog. Gisteren was het Duitse koers- Op de beurs van Frankfurt gemiddelde al met 2,97 procent gestegen. De euforie ontstond nadat de Amerikaanse beurs Wall Street gisteren opnieuw een record bereikte. De Dow Jo- nes-index eindigde daar bijna 155 punten hoger tot 8.061,65. De dollarkoers noteerde boven de 2,05 gulden. De stijging op Wall Street werd toegeschreven aan de zeer positieve uitlatingen van de Amerikaanse centrale-bankpre- sident Alan Greenspan over de Amerikaanse economie. Hij ver laagde de ramingen van de in flatie, terwijl hij tegelijkertijd sterkere economische groei in de VS voorziet. Wel maakte Greenspan gewag van een pre ventieve renteverhoging als de omstandigheden daartoe aan leiding geven. Op beleggers maakte deze laatste waarschu wing nauwelijks enige indruk. De enorme openingssprong op het Damrak werd in de hand gewerkt doordat veel beleggers kooporders zonder limieten af geven. „In een lege markt als deze gaat de hoekman direct hoog in de boom zitten", zei een handelaar. Vooral particu lieren toonden belangstelling voor de hoog geprijsde aande len. Een andere reden is dat de dollar aan een ongekende 'op mars bezig is. Na de magistrale openingszet zakte de AEX-index iets terug tot 999 punten. De koersen gin gen over een breed front met procenten omhoog. Pagina 6: Greenspan geeft de beurzen nu eens een duwtje in de rug IKFURT a/d ODER DPA-ANP ontruiming van dorpen in Duitse watersnoodgebied de rivier de Oder verloopt De autoriteiten proberen 3eti bewoners ertoe te bewegen huizen te verlaten omdat verwachten dat het water idaag verder zal stijgen. In ebied is vanmorgen de eer- ene dijk aan Duitse zijde doorge iten. 13) ot dusver hebben nog maar jehonderd van de achthon- inwoners in het getroffen Ve lied tussen Eisenhüttenstadt Ratzdorf hun woningen ver- n. Veel dorpelingen willen lgj iweg uit vrees voor plunde- do ;en. Vijfhonderd politieman- houden het gebied in de "|1sl Het dorpje Aurith, waar dijken zijn doorgebroken, is eheel ontruimd, peil van de Oder bij 3 8 Geel Blauw Groen Zwart -10% -20% - 30% -40% (Jencikova) IN TER NA TIC*L) Sou.straal. AMSTERDAM Geideifa^plem WNHEM Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C Frankfurt a/d Oder bereikte vanmorgen een recordhoogte. De 6,36 meter is één centimeter meer dan het record uit 1930. De autoriteiten verwachten voor vandaag een vloedgolf in Ratzdorf, waarbij het water twintig tot dertig centimeter kan stijgen. Ook elders langs de Oder en haar zijrivieren kan de water- toevloed nog verder toenemen. Daarbij groeit het gevaar voor dijkdoorbraken. Op diverse plaatsen zijn de dijken inmid dels versterkt. De rond tweedui zend hulpwerkers zeggen de si tuatie onder controle te hebben. De Duitse bondskanselier Kohl heeft de militairen, huisei genaren en vrijwilligers die bij de Poolse grens tegen het was sende water vechten 'alle denk bare hulp' toegezegd. Kohl, die gisteren naar het Oost-Duitse Frankfurt kwam om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de watersnood, sprak van 'een verschrikkelijke catastrofe voor de hele regio'. Ook in Polen en Tsjechië is - het gevaar van overstromingen nog niet geweken. In grote de len van beide landen is nog steeds de hoogste alarmfase van kracht. De verzadigde dijken genève-warmond worden nog steeds versterkt, om doorsijpelen van het water te verhinderen. leiden De gerenoveerde Leidse Burcht met zijn kantelen, trappen, bomen, poort en put was gisteravond het decor voor het toneelstuk 'Lucifer1 van Joost van den Vondel. Het stuk gaat over de engel Lucifer die in opstand komt tegen God als deze de mens boven de engelen plaatst. Met een uitgekiend gebruik van daglicht, schemering en vuur, van de kos tuums, muziek en de imposante uitstraling van de Burcht werd het publiek door de Leidse toneelgroep Het Arsenaal meegenomen, de voorwereldlijke nacht in, in een lichtvoetige zoektocht naar de wortels van het kwaad. Pagina 16: 'Lucifer' hoogtepunt van Leiden Cultuurstad. FOTO DICK HOGEWONING bob kroon-annet v Pagina 2: 'En het regent hier maar door' Hulp voor slachtoffers wa tersnood onderweg De Zwitserse Bankiersvereni ging publiceert vandaag 'in een gebaar van openheid' de namen van 2.000 merendeels joodse re keninghouders wier tegoeden nooit zijn uitbetaald. Het gaat om een totaalbedrag van onge veer 60 miljoen Zwitserse fran ken (bijna 80 miljoen gulden). Op de lijst komen ook de na men van twaalf Nederlanders voor. De publicatie verschijnt vandaag wereldwijd in tiental len kranten en op het Internet. De lijst bevat één naam uit Warmond: dr. Ernestine Men ten. Het zou gaan om E.E. Men ten, die de oorlog overleefde en tot zijn dood in de jaren zeven tig in Warmond woonde. „Geen twijfel mogelijk", zegt de War- mondse historicus Jacob Schra ge. „Ik weet het zeker", zegt ook oud-raadslid Cor Vreeken, die Menten persoonlijk kende. Menten stond bekend als ver zetsman. Als gevolg van zijn verzetswerk werd de Warmon den bankdirecteur bij Mees Pierson in Den Haag, op 12 ja nuari 1943 gearresteerd en zat hij tot juni 1944 gevangen. Menten liet bij zijn dood drie kinderen achter die allemaal zijn geëmigreerd. „Ik spreek zijn zoon in Canada nog wel eens", zegt Schrage. „Ik vermoed dat die niet op de hoogte is geweest van de rekening in Zwitser land." Nabestaanden van de meren deels in Auschwitz omgekomen rekeninghouders of andere be langhebbenden kunnen zich in verbinding stellen met het in ternationale accountantskan toor van Ernst Young, dat sa men met twee andere interna tionale accountantsbureaus een andzesdaagse een beproeving voor debutanten onderzoek doet naar deze al een halve eeuw 'slapende' bankrekeningen. Mochten zich geen rechtheb benden melden dan gaat het geld, in overleg met het Joods Wereldcongres, naar humani taire instellingen. De commissie-Van Kemenade die de joodse eigendommen in het buitenland onderzoekt, is verheugd over de publicatie van de lijst. „Het is jammer dat openbaarmaking zo lang op zich heeft moeten laten wach ten, maar wij zijn uitermate ge ïnteresseerd in deze lijst", zo re ageert directeur De Swaan van De Nederlandsche Bank van- 13720° 12*/21° "721° 40% 20% 30% zoSies-jTjjn 30% 50% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 vandaag 20 pagina's Binnenland3 Buitenland5 Cultuur16 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad15 Regio11,13,17 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips14 Uitgaan8 Met de kortingsbon op de pagina Uitgaan een leuke herinnering na een historisch avontuur voor het hele gezin in themapark Archeon in Al phen aan den Rijn. Centrum 45 overspoeld met telefoontjes oegstgeest monica wesseling Centrum 45 in Oegstgeest wordt overspoeld door telefoontjes van oud-Indië-gangers. De pu blicatie van foto's die lange tijd verboden zijn geweest, veroor zaakt grote commotie bij veel veteranen. Het centrum, waar onder andere mensen met oor logstrauma's worden behan deld, heeft de afgelopen twee dagen tientallen telefoontjes te verwerken gehad. De openbaring van de verbo den foto's leidt, zo zet H. Voge laar van het Centrum, uiteen, tot twee soorten reacties. „Een deel van de veteranen zegt blij te zijn dat de excessen die zijn gepleegd openbaar worden. Een ander deel voelt zich bezoedeld door de berichtgeving. Zij zeg- gen zich, zover dat kan in een oorlogssituatie, correct te heb ben gedragen." De medewer kers van het Centrum bieden in eerste instantie een luisterend oor. De capaciteit van Centrum 45 is voldoende om binnen en kele weken veteranen die echt hulp nodig hebben, te helpen. Vogelaar had de stroom vra gen verwacht. De aandacht in de media voor politionele acties keurt hij goed noch af. „Het is onontkoombaar dat de oorlog af en toe wordt opgerakeld. Ook de discussie over excessen zal er altijd zijn." tUKE DEN HOLLANDER is dit zwaóarr" Bijna i,g impelend arriveren de Haag- iweelingzussen Adje en Riny dinsdag tegen half twee in Bollenbad in Noordwijk. f worden vijftig dit jaar. Die I eeuw wilden we eens an- idan anders vieren. Maar of Ni zo gezond is, daar beginnen nu zwaar aan te twijfelen." is de allereerste keer dat de >en meedoen aan de strand- en zo te horen zal het een hun laatste wel zijn, slapen in een tentje valt al niet mee. De nacht er in Wassenaar dreven de pzakken door de zware tbuien zowat de tent uit- kJar we halen Den Helder za- ig. Al moeten we kruipen", Riny dapper, terwijl haar een verlangende blik wélpt het zwembad. Eerst moet 'er de tent worden opgezet. En vindt die maar eens in de enorme berg tassen en plunje- zakken die op het gras ligt. „Nee hoor, er raakt nooit iets kwijt", weet organisator Henk Horsman stellig. „Het lijkt mis schien wat chaotisch, maar er zit echt een systeem in. Soms denken mensen wel eens dat hun spullen er niet bij zijn. Maar het komt altijd op zijn pootjes terecht." Volgens Hors man is de zesdaagse, die dit jaar zijn 39ste editie beleeft, een ge zellig evenement waarvoor elk jaar enorm veel belangstelling is. „Maar we schrijven nooit meer dan duizend mensen in. Dat is nog net te behappen." Bij de massagetafels worden intus sen overuren gemaakt. „Je ziet ze kreupel binnenkomen. Maar na behandeling lopen ze flui tend weg. Dat is toch prachtig", vertelt een van de masseurs te vreden. Riny van Klink uit Roelo- farendsveen rust even verderop .^«3#V-f v.-'; Deelnemers aan de strandzesdaagse houden er, ondanks de zware inspanningen de moed in. FOTO DICK HOGEWONING uit van de inspanningen. Ook „Een prima tocht", zegt ze. van tegenwind. Vanmorgen, voor haar is het de eerste keer. „Gisteren hadden we wat last toen we om acht uur vertroWcen viel er wat regen. Maar de tem peratuur was goed, niet te warm en dan loop je lekker." Herman de Heus uit het Utrechtse Maarn is een oude rot in het wandelvak. Hij doet de tocht al voor de 25ste keer. In tegenstelling tot zijn zwager John van 't Hof uit Kamerik, die zijn debuut maakt in de zes daagse. „We zijn vanmorgen rond negen uur vertrokken en om een uur of één waren we binnen. Precies zoals we had den gepland, maar ik moest John er af en toe wel doorheen slepen, hoor", vertelt De Heus lachend. Uit ervaring weet hij dat de etappe naar IJmuiden - die vandaag op het programma staat - zwaar is. „Het is niet al leen een lange etappe, maar je moet ook van het strand af om met een pontje het Noordzee kanaal over te steken. Die weg naar het kanaal is een en al el lende." Postcode: - Tel: - Plaats; - (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O&tomatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) Qacceptgiro (f. 93.05! W Nr. bank/giro.Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i LeidschDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1