Cristina Deutekom nog steeds koningii Pavarotti: 'Ik ben geen muzikale analfabeet' Cultuur Kunst V WOENSDAG 23 JUL11997 rome rtr/anp De Italiaanse tenor Luciano Pavarotti is woedend over be richten in de pers dat hij geen noten kan lezen. .Allemaal rotzooi, uitvindingen om een scoop te halen", zo noemde hij de verhalen gisteren. Volgens de zanger heeft de krant Corriere della Sera zon dag zijn woorden verkeerd weergegeven. In het artikel zou hij ruiterlijk hebben er kend dat hij geen noten las, nadat de acteur Vittorio Gas- sman had onthuld dat Pa varotti op het gehoor zingt. De auteur van het stuk in de Corriere zou zich alleen heb ben blindgestaard op de parti- CHEF JAN RIJSDAM, 071-5; Na negen jaar weer een nieuwe cd concert gebruikt, waarin de noten voor alle instrumenten staan opgeschreven. „Wij zan gers gebruiken alleen het deel voor stem en piano", zo legde de zanger uit tegenover de Bolognese krant II Resto del Carlino. Het liefst maakt Pavarotti daarbij gebruik van zijn eigen notenboek. Dat heeft volgens hem echter niets te maken met de aantekeningen die Corriere noemt, waarmee de zanger met eigen tekens zou aangeven of de melodie stijgt of daalt. „Om te zeggen dat ik een muzikale analfabeet ben, na een loopbaan van 36 jaar, is een beetje belachelijk", aldus Cristina Deutekom zingt weer de sterren van de hemel. Op een cd die de titel 'Regina' heeft meegekregen. Dat is niet voor niets natuurlijk. Op het album staan aria's uit drie opera's van Donizetti waarin een koningin de hoofd rol speelt: Maria Stuart, Anna Boleyn en Elisabeth de Eer ste van Engeland. „Er zijn wel zangeressen die alle drie de rollen hebben gezongen, maar er is niemand geweest die ze op een cd heeft gezet." Amsterdam els Smitme te irriteren. Ik dacht bij me zelf: 'Dit is niet goed. Mijn lijf Negen jaar geleden is Cristina wil dit niet'. Ik had nog een paar Deutekom gestopt met optre- voorstellingen te gaan, maar ik den. Voorgoed, heeft menigeen heb me afgeschminkt en heb wellicht gedacht. Ze zou voort- gezegd: 'laat m'n plaatsvervang- aan gaan lesgeven. „Heb ik ook ster de rest maar overnemen, ik nog. Dat is iets om dankbaar voor te zijn." Zelf had ik helemaal niet het idee een cd te gaan maken. Maar hoe gaan die dingen? Mijn man ontmoette iemand van een platenmaatschappij, liet hem het bandje horen dat ik had ge maakt en toen kwam het voor stel voor een album." „Ik vond het een goed idee: de muziek van Donizetti en de rollen van de vrouwen daarin: Maria Stuart, Anna Boleyn en Elisabeth de Eerste van Enge land. Het zijn vrouwen bij wie ik me een wezen van vlees en gedaan, is 'De Koningin Nacht' in 'Die Zauberflött moeder die tegen zegt: 'steek je vader d( coloratuur daarin is niet technisch briljant bedoelt noten zijn stuk voor kwaadaardige steken." „Voor mij was het een deming om nu voor mij waardige vrouwen te 1. zingen. Zonder coloratuuj op waarde daarvan heb ik 6 relativeerd. Ik erken de ervan wel. In 'Lucia di moor', ook van Donizetti ken bruikt hii de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16