Wilde zwijnen beknot in bewegingsvrijheid Geiten bedreigen natuur van Galapagos-eilanden Natuur Milieu Ganzendagen in Ecodrome Zwolle Farao-mier plaagt binnenstad Arnhem WOENSDAG 23 JULI 1997 REDACTIE BERT DE JONG 0 BERT DE JONG Er komt geen heksenjacht op wilde zwijnen in het gebied tus sen de snelweg Arnhem/Apel doorn en de Duitse grens. In die regio is vorige week varkenspest geconstateerd. Er zijn lieden die vinden dat nu ook alle wilde zwijnen in Oost-Gelderland 'ge ruimd' moeten worden, maar die visie vindt weinig weer klank. De natuurgebieden in Oost-Gelderland, waar vorige week varkenspest is uitgebro ken, blijven bovendien normaal toegankelijk voor het publiek. Het gaat onder meer om Velu- wezoom van Natuurmonumen ten, de Loenermark van het Geldersch Landschap, en het Nationale Park Hoge Veluwe. Wel zijn er maatregelen getrof fen die tot doel hebben de wilde zwijnen het rondzwerven te be letten. De wildbeheereenheid zuid-oost Veluwe heeft met on- middelijke ingang de jacht op zwijnen beëindigd. Jacht maakt de dieren onrustig, zet ze aan tot trektochten naar veiliger ge bieden. Om ze op hun huidige plek te houden wil de wildbe heereenheid de zwijnen zelfs gaan bijvoeren. Of het zover komt is de vraag. De terreinbe herende organisaties voelen er niet voor. Het bijvoeren van wil de dieren moet zo lang mogelijk vermeden worden. De wildviaducten over de A50 zijn wel afgesloten, wat de be wegingsvrijheid van wilde zwij nen, maar ook van talrijke an dere grote en kleine zoogdieren, beperkt. Zelfs dassentunnels zijn middels grofmazig gaas dusdanig versperd dat dassen er wel, maar zwijnen niet meer doorheen kunnen. In fietspaden zijn extra wildroosters aange bracht. Al deze maatregelen moeten voorkomen dat de var kenspest van Oost-Gelderland via migrerende wilde varkens overslaat naar de Veluwe. De wilde zwijnen-populaties Worden de komende tijd nauw lettend in de gaten gehouden. Hoewel de kans uiterst klein is, kunnen ze besmet raken, of reeds besmet zijn, en aan var kenspest dood gaan. De Rijks dienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) wil weten of de Ma everzwijn met haar kroost. De kans dat ze pest verspreiden is erg klein. FOTO KINA/DICK KLEES ziekte al voorkomt onder de honderden evers. Dode dieren zullen direct opgeruimd worden en hun sterfplek wordt ontsmet. De gevolgen van varkenspest in een populatie wilde zwijnen is minder groot dan in een var kensbedrijf, waar genetisch ver armde zeugen en/of biggen dicht opeengepakt moeten ver blijven. Als de compartimentering van de natuur in Oost-Nederland lang gehandhaafd moet wor den, kunnen er voor de wilde zwijnen problemen onstaan. Vanwege de voedselsituatie. De wroeters eten bijvoorbeeld graag eikels. Die van vorig jaar raken op. En nieuwe vallen er pas laat in de herfst. Als weg trekken naar alternatieve voed- selgebieden niet kan, komt er misschien toch een moment dat de dieren bijgevoerd moe ten worden. In Duitsland gaan de anti-pest- maatregelen ten aanzien van de natuur verder dan in ons land. Al direct nadat de ziekte tot de grens van Nijmegen was door gedrongen, deden de oosterbu ren het machtige Reichswald, vlak over de grens, hermetisch op slot. Geen zwijn kan er uit, geen wandelaar er in. Strenge politiecontroles. Wandelaars of fietsers die de afzettingen trot seren, lopen het risico een boe te te krijgen van 180 d-mark. Maar Nederland is Duitsland niet. Mensen, wilde geiten en inge voerde planten vormen een ernstige bedreiging voor de unieke flora en fauna van de Galapagos-eilanden, zo waar schuwt het Wereld Natuurfonds (WNF) in een rapport Tiendui zenden geiten, varkens, zwarte ratten en katten zwerven over het eiland Isabela en verwoes ten de biotoop van de grote schildpadden en andere in heemse dieren. Op de Galapagos, een archipel van meer dan honderd eilan den, werden 50 jaar geleden geiten uitgezet. Vergeleken met de 10.000 grote schildpadden zijn zij nu ver in de meerder heid. Bij een gerichte jacht wer den vorig jaar 13.000 geiten af geschoten. De Galapagos en omliggende wateren herbergen zo'n 1.900 planten- en dieren- soorten die nergens anders in de wereld voorkomen. De archi pel ten westen van Zuid-Ameri- ka is door Ecuador bijna geheel tot nationaal park verklaard. Niettemin is de menselijke be volking van de eilanden de afge lopen tien jaar meer dan ver dubbeld tot bijna 15.000 zielen. Daarnaast bezoeken jaarlijks duizenden zogeheten 'eco-toe- risten' de eilandengroep. Behalve door migratie en toeris me wordt het ecosysteem van de Galapagos zwaar belast door de visserij, waarbij vooral wordt gevist op haaien en zeekom kommers. De vissersschepen komen uit Ecuador, Costa Rica en Peru, maar ook uit Korea en Taiwan, waar een grote markt voor haaienvinnen is. De presi dent van Ecuador, Fabian Alar- con, heeft beloofd dat de wet zal worden aangescherpt om de ei landen voor toekomstige gene raties te bewaren. Het Wereld Natuurfonds wil onder andere dat Ecuador de visserij meteen verbiedt en de migratie naar de Galapagos inperkt. Het rapport van het Wereld Natuurfonds wordt beschouwd als het meest uitgebreide onderzoek naar de sociale, politieke en milieutech nische factoren die de natuur van de Galapagos beinvloeden. Charles Darwin bestudeerde in de vorige eeuw het leven op de eilanden bij de ontwikkeling van zijn evolutieleer. Rotganzen op Wieringen. Grazers op trek langs de vorstgrens. BERT DE JONG De binnenstad van Arnhem worstelt met de farao-mier. On danks het overwegend koele zo merweer lijken de vleesetende beestjes in het 'Haagje van het oosten' uitstekend te gedijen. Farao-mieren zijn moeilijk te bestrijden. Ze maken hun nes ten achter tegelwanden en op andere warme plekken in wo ningen. En ze verplaatsen zich snel. De farao-mier is na de Tweede Wereldoorlog uit tropische stre ken in ons land verzeild geraakt. De mieren, maximaal 2,5 milli meter groot en oranjebruin van kleur, maken zich in de streken waar ze vandaan komen nuttig als opruimers van kadavers. Maar die zijn er nauwelijks in de Arnhemse binnenstad. Dus doen de mieren zich te goed aan alternatieven, zoals niet goed opgeborgen vleeswaren in woningen, vleesafval in groene containers, enzovoorts. Ondanks hun tropische afkomst weten ze zich 's winters in ons land goed te handhaven. Dank zij de centrale verwarming. En als het zomert, vermeerderen ze zich explosief, maar risico voor de volksgezondheid is er niet. Nederland ganzenland. Elke winter verblijven er gedurende kortere oflangere tijd honderdduizen den ganzen in de lage landen. In de winter 1995/1996 bedroeg het seizoensmaximum zelfs ruim 1 miljoen ganzen, verdeeld over 7 soorten. De kolgans is veruit het talrijkst, daarvan werden er 645.000 geteld. Komende herfst verschijnt er bij de Haarlemse uitgeverij Schuyt Co een interessant boek: 'Ganzen, grazers op trek langs de vorstgrens'. Ge schreven door Hans Dekkers en Bart Ebbinge. De officiële presentatie is tijdens de eerste Neder landse 'ganzendagen', op 30 oktober tot en met 1 november van dit jaar in het Ecodrome in Zwolle. Onderdeel van dit evenement is een intematio- FOTO MARTIJN DE JONGE naai wetenschappelijk symposium. Wereldwijd ganzenbeheer zal de revu passeren. En de deelne mers gaan op excursie naar belangrijke ganzen- gebieden in Flevoland en Friesland. Op 1 novem ber staan de in ons land broedende en/of overwinterende ganzen centraal. Met presenta ties en lezingen door vertegenwoordigers van be langengroepen. Tevens zijn er workshops over ganzenonderzoek, ganzentoerisme en ganzenschade op boerenland. Ook worden ganzenfilms vertoond. Naast het boek van Dekkers en Ebbinge wordt het rapport 'ganzen en zwanen in Nederland' gepre senteerd, in opdracht van het Ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij opgesteld door de Samenwerkende Organisaties voor Vo- gelonderzoek in Nederland (SOVON). OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Knoop, razenij; 2. Europeaan, werkschuw 3. windrichting, duw, inhouds maat; 4. zuil; 5. naaldboom, gekheid; 6. deel v.d. bijbel, de oudste (afk.); 7. opschik, para siet; 8. mist; 9. voertuig, schrob net, boksterm; 10. kerker, slaap plaats; 11. woning, Franse kaas soort. Verticaal:1. Deel V.h. hoofd, tennisterm, uitroep v. medelij den; 2. pausennaam, mannelijk dier; 3. titel, vuurmond, Chinese afstandsmaat; 4. ruimte voor een straatdeur; 5. aardkluit, roofdier; 6. werkschema; 7. in houdsmaat, zangvogel, bruto (afk.); 8. beiaard, steen; 9. fris, ieder, lofdicht. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: BOERDERIJ en KLASSIEK bakeli et oplawaai emaillak rosari um desolaat emigrant roeiboot ijskelder Tom Poes en de Tijwisselaar Daartoe aangespoord door mevrouw Iegel hield Ieme de verhitte herber gier staande. „Wat ga je doen met dat stuk hout, Hork?" vroeg hij. „Ik ga de tijwisselaar aan het werk zet ten!" riep de ander. „Hij moet de cir kel van Horletoet trekken, voordat het hele eiland onderloopt!" „Dat is mannentaal!" riep de dame uit. „Laat Oene voelen, dat hij nog plichten heeft tegenover een zwakke vrouw die uit haar huis gespoeld is! Sla er op, Horrel!" „Ik zie dit anders", zei Iegel betrek kend. „Laat Oene met rust, zeg ik. Hij is de tijwisselaar en hij weet wat hij doet. We moeten respect hebben voor degenen, die we boven ons ge steld hebben..." „Laat me los', grom de de herbergier dreigend, „anders vallen hier de eerste klappen!" Nu klonk van beneden de ldagende stem van heer Bommel op. „Heren toch!" riep hij terwijl hij jachtig de berg be klom. „Niet vechten! We hebben el kander nodig. Het gevaar nadert - en dat is de vloed! De wereld loopt on der!" Nu zullen oplettende lezertjes zich wellicht hebben afgevraagd wat er intussen op de Albatros gebeurde. Want, zoals we weten lag het goede schip reeds geruime tijd in de buurt voor anker - en de vraag doet zich op of kapitein Wal Rus rustig bleef zitten terwijl de zee het land verzwolg. Nu, dat was niet het geval. De flinke zee rob was druk doende geweest met lo dingen, peilingen, bestekken en weerberichten en nu sloeg hij door zijn kijker het gebeuren op het eiland Raap gade. „Het gaat daar fout", mompelde hij. „Die aardkluit loopt onder terwijl de landrotten er rond springen als overgehaalde garnalen. Het wordt tijd, dat ik een sloepje laat strijken." DOOR JAN VISSER De druk is een beetje van de ketel. Gisteren leek het er nog na zien dat we dezer dagen opnieuw met zware buien te maken z krijgen maar dat lijkt mee te gaan vallen. Oorzaak is het niet u verf komen van een storing boven Frankrijk. Bepalend voor he beeld wordt nu een westelijke stroming aan de noordrand van gedrukgebied boven het zuidwesten van Europa. Met de westelijke stroming hobbelen weliswaar enkele storing het Noordzeegebied maar deze zijn minder uitgesproken dan engebieden die de laatste dagen vanuit het noordoosten en oc ons land wisten door te dringen. Alleen op vrijdag zijn de buie schijnlijk wat talrijker. Morgen hebben we vergelijkbare weers digheden als vandaag. Gedurende het grootste deel van de da schijnt de zon en de temperaturen lopen daarbij op tot zo'n 2: den. De wind is in het algemeen zwak en veranderlijk van rich' ter op de dag neemt de kans op een bui toe. Op vrijdag is de buienkans groter onder invloed van een storin; over de Britse eilanden naderbij komt. Tijdens het weekeinde vooral op zaterdag bewolking en een buienkans. Op zondag ov sen de droge perioden en laat de zon zich veelvuldig zien. Del raturen bereiken op alle dagen waarden boven de 20 graden. Na de zware regen van gisternacht, uit Haarlem-west kwam n< melding van 26 mm, viel het weer ook overdag tegen. Juist in streken bleef het overwegend zwaar bewolkt en aan de koele k met name in Zuid Holland. Bovendien viel er uit het wolkende motregen. Op Valkenburg bij Leiden werd het niet warmer dar graad. Later op de middag en tijdens de avonduren klaarde he delijk Noord Holland wat op waardoor Schiphol nog maximaal graad registreerde. Zomers was het in Groningen met maxima graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Zonnige perioden. Langs de noordwestkust vrij veel wolken. In het zuiden een enkele (onweers)bui. Maxima van circa 15 gra den langs de noordwest kust tot ruim 25 plaatse lijk in het binnenland. het zuiden en midden vooral morgen kans op een (onweers)bui. Middagtem- peratuur van ruim 20 tot bijna 30 graden. Denemarken: Flink wat zon en vrijwel droog. Middagtempera- tuurrond 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, vandaag vooral in het oosten, mor gen in Ierland en Schotland. In Wales op beide dagen ook geregeld zon. Mid- dagtemperatuuur van circa 17 graden in de noordelijke kustgebieden tot 24 in Wales. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en af en toe zon. Vooral op morgen kans op fikse buien, soms met onweer Middagtemperatuur oplopend tot bijna 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nog zon. Vanuit het zuiden toene mende kans op een regen- of onweers bui. Morgen in het westen opklaringen en af en toe zon. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 25 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden. In het noord westen soms wolken, vrijwel droog. Mid dagtemperatuur aan zee 22 tot 28 gra den, in het binnenland ruim boven de 30 graden. Madeira: Flink wat zon. Vandaag ook wolkenvel den, vrijwel droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Zonnige perioden, maar op beide dagen ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 28 en 35 graden. Langs de Golf van Biskaje iets minder warm. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en vrijwel droog. Vooral aan de noordzijde soms ook wolkenvelden. Middagtemperatuur bijna 30 graden. Marokko: Westkust: in het algemeen zonnig en warm. Maxima tussen 25 en 35 graden. Tunesië: Vrij zonnig, in het noorden soms wolken. Meest droog Middagtemperatuur vari- eerend van 30 tot 40 graden. Zuid-Frankrijk: Op beide dagen vrij veel bewolking en kans op (onweers)buien. Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Vandaag in het zuidoosten eerst zonnige perioden. Temperatuur 's middags tussen 25 en 30 graden. In de Provence Vandaag ruim 30 graden. Mallorca en Ibiza: Op beide dagen naast zon, ook enkele regen- of onweersbuien. Maximumtem peratuur rond 30 graden. Italië: Flinke zonnige perioden, maar vandaag in het noordwesten, morgen ook elders kans op enkele (fikse) regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 27 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. In de loop van vandaag en vooral op morgen enkele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur ruim 30 graden. Malta: Vrij zonnig bij maxima van ongeveer 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Maxima tussen 28 en 35 gra- Turkijeen Cyprus: Zonnig en warm. Middagtemperatuur aan zee tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Af en toe zon, maar soms ook wolken. Vooral morgen enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur op de mees te plaatsen oplopend tot ruim 25 gra- Zwitserland: Vandaag flinke zonnige perioden, later op de dag van het zuidwesten uit een toenemende kans op een regen- of on weersbui. Morgen minder zonnig en van tijd tot tijd fikse (onweers)buien. Warm, met maxima van ruim 25 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en vandaag in het westen kans op een bui. In het oosten morgen nog zon. In de loop van de dag overal kans op fikse (onweers)buien. Middagtemperatuur oplopend tot ruim 25 graden. Polen: Geleidelijk meer zon, maar middags ook een enkele bui, r met onweer. Maxima oplopend 25 graden op morgen. Tsjechië en Slowakije: Naast wolkenvelden, vandaa meer zon. Vooral morgen in kans op een enkele regen- of bui. Middagtemperatuur oplo ruim 25 graden. Hongarije: Zonnige perioden, maar morg het westen ook kans op een onweersbui. Maxima oplopend 30 graden. DONDERDAG 24 JULI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.51 Zononde Maan op 23.51 Maan on Waterstand IJmuiden Katwijl Hoog 07.20 19.50 06.53 Laag 03.05* 17.32 02.46 Weerrapporten 23 juli 08 u Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux licht tx Helsinki Innsbruck licht bew. Istanbul licht bew. Klagenfurt licht bew Kopenhagen mistbanken LasPalmas licht bew. Warschau hall bew. ZJJA/r/UEM, KAPf- i/tv T£ wx&f r&£-/<rr i/

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14