Voorschoten jnoet zich brofileren /lotorel ub Blut is nomadenbestaan meer dan zat Leiden Regio Schipper mag ik overvaren Zilverfabriek opgeknapt Jelenia Gora vecht tegen dijkdoorbraak Leidenaar en Noordwijker moeten cel in na overval Alphen mag bomen niet zo maar kappen Buurtpreventie in Oegstgeest werkt JENSDAG 23 JULI 1997 chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 zijde van het water een paard uit de sloot konden halen. Door een on- üst kreeg gisteren op de Leidsevaart onverwachts nog extra passa- duidelijke melding stond de brandweer aan de verkeerde kant van de t boord. Sassenheimse brandweerlieden werden ter hoogte van Leidsevaart. Het paard stond in een sloot achter de Leidsevaart, op het Elsgeesterweg door de schipper overgezet, zodat zij aan de andere grondgebied van Voorhout. Om geen tijd te verliezen hield de brand weer de Albatros aan en vroeg Witjes een handje te helpen. „Dat was en er niet in wegzakte. De brandweer liet het paard een paar keer natuurlijk geen punt. De 80 passagiers vonden het allemaal prachtig. schrikken en kon hem zo weer in de wei krijgen. Zo kreeg hun rondvaart een speciaal tintje", vertelt Witjes. Eenmaal op de goede plek aangekomen bleek dat het paard door de sloot kon lopen foto s dick hogewoning kVij -gevoel' ontbreekt in gemeente wij-gevoel ontbreekt in Voorschoten. De gemeente iet daarom meer wijkbezoeken en spreekuren organi- en want de gemeentelijke identiteit heeft een flinke tse puls nodig. De bijna onverschillige houding tegenover lokale politiek vraagt om die broodnodige oppepper, deze opzienbarende conclusie komt het SGBO, het Jderzoeks- en Adviesbureau van de Vereniging van de to, derlandse Gemeenten. heeft en dit onderstreept het ka rakter van de forensengemeen te'. In de nieuwbouwwijken, Vlietwijk en het centrum is het aantal hoogopgeleiden overi gens de helft kleiner dan in de andere Voorschotense wijken. In alle buurten is meer dan ne gentig procent tevreden over de woonomgeving. Maar. slechts dertig procent voelt zich er echt mee verbonden. De politiek in Voorschoten scoort hoog: Een 6,7 terwijl 7 hét hoogst haalbare is. Maar ook blijkt dat vijftig procent niet tot nauwelijks geïnteresseerd is in de lokale politieke onderwer pen. En volgens SGBO is deze 'betrokkenheid' voor verbete ring vatbaar. Het bureau heeft alle bevin dingen omgezet in tien aanbe velingen. Naast de suggesties over de profilering en commu nicatie opperen de onderzoe kers om meer aandacht te be steden aan het Cultureel Cen trum. Slechts de helft van de be volking kent het en zestig pro cent is er zelfs nog nooit ge weest. „De Voorschotenaren hebben aangegeven graag dans theater en popmuziekevene menten georganiseerd te zien", staat in het rapport. Verder blijkt dat het verkeer in het dorp onveilig wordt geacht. De SGBO raadt de gemeente aan over alle gesignaleerde knelpunten gere geld, bijvoorbeeld eens per jaar, weer vragen te stellen. oiu «schoten dimitri walbeek dief lokale binding in het foren- n b^dorp is zo goed als nihil, cludeert het SGBO in een uête die gisteren openbaar maakt. De gemeenteraads- hadden om het onder- t verzocht. „Meningen kun- 1^ verschillen. Dat kan leiden misverstanden en uiteinde tot een gebrek aan vertrou- bij burgers in de politiek." trom willen de raadsleden zo mogelijk de vinger aan de shouden. Het is goed denkbaar dat nen de regio de gemeente irschoten voor de forensen 07t nig betekenis heeft", schrijft bureau in het rapport. „Een ot deel van de burgers vindt informatie van de gemeente volledig, niet op tijd i betrouwbaar. Dit zou voor jemeente aanleiding kunnen voor een nader onderzoek" thet rapport voorzichtig, oor de rest komt Voorscho- goed uit de bus. „Het is een itv» K'g0 gemeente om in te wo- l Er zijn geen grote proble- n. Veel burgers ervaren de neente als een aangename n jj, onplaats", schrijft het onder lij ksbureau. Vijfenzestig pro- en* t van de aangeschreven irschotenaren heeft het vra- formulier ingevuld. olgens het bureau blijkt dat orschoten een zeer hoog ou* centage hoogopgeleiden voorschoten De Zilverfabriek in Voorschoten lijkt vanaf de Leidseweg flink aan aftakeling te lijden. Navraag leert echter dat kledinghuis Mexx, dat hier sinds tweëeneenhalf jaar het internationale hoofdkantoor heeft, grondig gaat renoveren. De karakeristieke witte laag is dan ook niet afgebladderd. De buitenmuur vertoonde scheurtjes en die worden nu aangepakt. foto henk bouwman alphen aan den run rof vuil belemmert brandweer berg illegaal gestort grof vuil heeft de brandweer van Ter Aar lopen nacht onnodig veel werk bezorgd. De brandweer was uit- van ikt om de bestuurder van een auto uit de sloot naast de Zeven- pnto tnseweg te halen. De brandweer kon het terrein echter niet in- ;n vanwege grof vuil. De bestuurder bleek overigens al verdwe- nadat het afval was verwijderd. De Poolse gemeente Jelenia Go- ra, waar Alphen aan den Rijn veel contact mee heeft, vecht tegen een dijkdoorbraak. Het is onduidelijk of de bijna honder duizend inwoners van de stad voor het wassende water moe ten vluchten. Milieuambtenaar Barry Keizer heeft af en toe contact met de stad. Hij is medewerker van het energieproject wat Alphen aan de Poolse stad wil aanbieden. Keizer heeft geen idee van de si tuatie in Jelenia Gora op dit mo ment. Ook weet hij niet of er een hulpactie op touw wordt gezet. Volgens hem moet het college daarover beslissen. In de loop der jaren is er gere geld intensief contact geweest tussen Jelenia Gora en Alphen. Zo zijn er verschillende malen uitwisselingen geweest tussen het Ashramcollege en middel bare scholen uit de Poolse stad. Alphen heeft nog geen steden band met de Jelenia Gora maar er wordt gekeken of de vriend schap kan worden verstevigd. De initatiefgroep stedenband Jelenia Gora is niet bereikbaar voor commentaar. amsterdam/noordwuk persbureau argos De rechtbank in Amsterdam heeft een 31-jarige Leidenaar en een 18-jarige Noordwijker veroordeeld tot gevangenis straffen van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, voor de overval op een 93-jari- ge vrouw. Op 18 februari van dit jaar drongen de mannen haar wo ning in Amsterdam-Oost bin nen, onder het voorwendsel dat ze van de woningbouwver eniging waren. Toen de vrouw hun vroeg weg te gaan kreeg ze van de Noordwijker een zet waardoor viel en letsel opliep. De mannen namen de benen met 350 gulden die ze in een nachtkastje vonden. De rechtbank vond het een 'bijzonder lafhartig misdrijf en wees daarom het aanbod van de mannen om onbetaal de arbeid te verrichten af. Te gen de mannen was een ge vangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes voor waardelijk, geëist. rti» Kterwoudse vereniging al vijfjaar op zoek naar eigen onderkomen terwoude eric-jan berendsen 1.00 Zoeterwoudse motorclub is al zo'n vijf jaar op zoek ar een eigen honk. Het pro- is echter, dat de ge- ente niet écht meewerkt, arom moet de club zich voor ir activiteiten behelpen met gehuurd zaaltje of keet van ijsvereniging in Leiderdorp, daar, vindt Blut, moet nu ur(* iar eens een eind aan ko- 'n lat het imago van een mo- t,eï club tegen de vereniging kan rken, okay. Daar kan Blut- elto nningmeester Willem Hel- ,kun isteyn zich nog wel iets bij voorstellen. Maar dat zou nooit een reden mogen zijn om 'zijn' club maar steeds met een kluit je het riet in te sturen. „Zoeter- woude doet alsof het Blut iets gunt maar onderneemt niets. Zodra wij na het zoveelste ge sprek met de gemeente de deur uitgaan, krijgen wij de indruk, dat de ambtenaren denken 'laat maar gaan'." Het liefst ziet Helfensteyn zijn club een loods betrekken op het industrieterrein Grote Polder. „Lekker rustig, vlak bij de A4 en er staat genoeg leeg." Probleem is echter de huur prijs. Blut kan slechts 1000- 1200 gulden per maand op hoesten. En daar kom je niet ver mee onder de rook van Heineken. Dus maakte een aantal van de 135 leden van de motorclub een rondgang door Zoeterwoude. Hun oog viel op een plantsoentje achter multi functioneel centrum de Een denkooi. Dat stukje grond kon volgens de gemeente echter niet worden bebouwd omdat het een om een 'waardevol stukje groen' in Zoeterwoude- Rijndijk ging. Ook een trai ningsveld van voetbalvereni ging SJZ aan de Nieuwe Weg voldeed aan de eisen van Blut. „Dat terrein gebruikte SJZ niet meer", herinnert Helfensteyn zich. „Maar na contact met de gemeente ging ons plannetje niet door. Zou niet in het be stemmingsplan passen, zei ambtenaar Melis. Daarnaast zou onze aanwezigheid de groei van het gras in de rustpe riode belemmeren en zouden wij aanstootgevend zijn voor andere clubs. Ronduit belache lijk toch." En Blut zocht weer verder. Achter voetbalvereniging Meer burg ontdekte de motorclub een stuk grond waarop een zendmast stond. Het terrein bleek eigendom te zijn van PTT Vastgoed in Groningen. Blut zocht contact met de PTT, maar tevergeefs. Na talloze bel letjes kon de verantwoordelijke man niet worden achterhaald. Daarop nam de club contact op met wethouder Hogenelst. Hij beloofde eens met de PTT te gaan praten. „Maar van Ho genelst heb ik nooit meer wat gehoord", aldus Helfensteyn. De boodschap is duidelijk. Ambtelijk Zoeterwoude pruimt de motorclub niet en dat doet Helfensteyn pijn. „We mogen wel meedoen aan allerlei socia le activiteiten in het dorp maar als puntje bij paaltje komt moeten we terugvallen op café Landzicht waar we nu verza melen voor toertochten. Leuk voor de eigenaar want die ver dient aan ons. Wij schieten er echter weinig mee op." Toch blijft de penningmeester strijd baar. „Hoewel ik door al dat gedoe met de gemeente aardig ben afgestompt" Wethouder R. Hogenelst (CDA) heeft in het verleden meer keren ook het maatschappelijk belang van de motorclub benadrukt. Hij ziet de vereniging het liefst een on derkomen op industrieterrein Grote Polder betrekken. „Maar dat is onbetaalbaar voor ons", weet Helfensteyn. Ambtenaar K. Melis werkt niet meer bij de gemeente Zoe terwoude. Raad van State beknot gemeente alphen aan den run* dimitri walbeek Het kappen van bomen wordt een stuk lastiger voor de ge meente Alphen aan den Rijn. B en W moeten het stelsel van kap vergunningen aanpassen, blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. De afdeling groenvoorzieningen moet voortaan dezelfde aanvraagpro cedures volgen als iedere burger van Alphen dat moet. Niet alleen is hiermee de uit spraak van de Haagse recht bank bevestigd, maar de ge meente is nu ook behoorlijk in haar vrijheid beknot. In de Alge mene Politie Verordening staat namelijk dat de gemeente de nodige vrijheid heeft om te be slissen of een gemeentelijke boom rijp voor de kap is. In het geval van een plataan aan het Rossinihof in Alphen is de ge meente te ver gegaan, blijkt uit de uitspraak. B en W waren in hoger be roep gegaan tegen een uit spraak van de Haagse recht bank. Die had besloten dat Al phen de kap van vijf platanen aan het Rossinihof moest bear gumenteren. Een onderzoek moest de noodzaak van de kap aantonen. Uit dat onafhankelijk onderzoek bleek dat de plataan geen schade veroorzaakt en dus niet hoeft te worden gekapt. B en W waren niet tevreden en stapten naar de Raad van State. „Want met de uitspraak van de rechter krijgen we na melijk elke keer als we een boom willen kappen, proble men", zei de advocaat van de gemeente tijdens de zitting. Maar de Raad van State conclu deert nu dat het beter is als de gemeente de kap gewoon aan meldt, net als haar burgers. En vooral met dezelfde argumen ten. In januari 1995 heeft de ge meentelijke afdeling groenvoor zieningen een vergunning voor de kap van de vijf bomen aan gevraagd bij B en W. Zij zouden niet passen in het groenbeleid- plan. Omwonende T. van Leeu wen tekende bezwaar aan. De gemeente wees dat af waarop de Alphenaar naar de rechter stapte. Maart vorig jaar beslooi die dat het besluit over een van de platanen vernietigd moesi worden. De andere vier moch ten wel worden gekapt. B en W beschouwden dit als een ernsti ge aantasting van hun beleids vrijheid en tekenden hoger be roep aan. Die vrijheid is nu be teugeld. Staatsraad Van der Does vroeg zich tijdens de zitting ai af waarom B en W een hoger be- roepzaak begonnen. „De recht bank heeft al twee keer uit spraak gedaan in deze zaak. Veel ambtenaren zijn ermee be- ziggeweest en mijnheer Van Leeuwen is er speciaal voor van zijn werk moeten komen. Wat is nu het belang van deze zaak?", vroeg hij. De advocaat van de gemeente legde toen uit dat het een principekwestie betrof. oegstgeest afke van der toolen In de Pieter Molijnlaan blijft Bram Hoogland even stilstaan. „Kijk, in dat huis stond op een goede dag zomaar ineens een poüoodventer in de keuken. De ouders sliepen nog, maar de kinderen waren al beneden." Even verderop wijst hij op een brandgang achter de huizen langs. „Hier zouden een of twee lampen in moeten komen, net als verderop. Zulke donkere plekken trekken inbrekers aan. Bram Hoogland is een van de initiatiefnemers van een voor Oegstgeest uniek project. Bewo ners van de Schildersbuurt sta ken anderhalf jaar geleden de koppen bij elkaar om de buurt veiliger te maken en ze kregen de gemeente daarvoor mee. 'Buurtpreventie', zo noemen ze dat. En zo staat het ook op de bordjes die de toegangen tot de wijk markeren: 'Attentie Buurt preventie'. Wethouder Matt Poelmans noemt het liever anders. „Het gaat in feite om buurt beheer. Leefbaarheid in de bredere zin van het woord. Dus ook herstel van losliggende stoeptegels. Of het weghalen van opdringerig groen. „Er is geen sprake van een buurtwacht of iets derge lijks." In Haaswijk is er nu ook be langstelling voor zo'n project. Gert van Spengen is redacteur van de wijkkrant en plaatste on langs een wervend artikeltje over het naburige initiatief. „Ik woonde hier nog geen jaar of er was al ingebroken. Het neemt nu wel iets af, maar inbraak komt nog steeds voor." Van Spengen wil nagaan of er onder de Haaswijkers draagvlak is voor een buurtproject. 'Draagvlak'. Dat is volgens Matt Poelmans inderdaad het sleutelwoord. „Het is niet de be doeling dat we dit vanuit de ge meente gaan opdringen. Het initiatief moet uit de buurten komen." De wethouder heeft de verantwoording over het buurt project op zich genomen, om dat hij het vindt passen in zijn streven naar bestuurlijke ver nieuwing. Zijn doel is vooral een meer efficiënte communi catie tussen de buurtbewoners, die de problemen signaleren en de gemeente, die oplossingen aandraagt of adviseert. „En dat wérkt", heeft ook Bram Hoog land gemerkt. Het Schildersbuurt-initiatief, dat door de gemeente werd ge bombardeerd tot proefproject, heeft als startsubsidie bijna een halve ton ontvangen. „Maar het grootste deel daarvan is naar een extern adviesbureautje ge gaan, dat vorig jaar een rap portje over de buurt heeft opge steld", vertelt Hoogland. Vol gende maand bekijkt de ge meente aan de hand van dat rapportje wat de resultaten van het proefproject zijn geweest. En op welke manier de samen werking tussen buurt en ge meente kan worden voortgezet. Hoogland zelf is tot nu toe dik tevreden. Er ligt sinds kort een afremmend 'bolletje' op een lastig kruispuntje. Er is extra verlichting aangebracht op don kere plekjes. Brandtrappen zijn afgesloten voor 'onverlaten' en grasperkjes opnieuw ingezaaid. Kortom: „Er is in de loop van het jaar aardig wat tot stand ge bracht."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13