'Fontein moet wel goed spuiten' Rijnsburgs zendingspaar keert terug naar Balkan Kerk Samenleving Dienaren Theoloog Tissa Balasuriya aanvaardt uitsluiting niet Bedrijven I kunnen Delftse kerl 'aankoper ARCHIEVEN WOENSDAG 23 JUL11997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071- Manilla wil kerk gebruiken om van seksimago af te komen MANILLA KNA Het Filipijnse ministerie van toerisme wil de Rooms-Katho- lieke Kerk betrekken in een nieuwe reclamecampagne voor het land. De samenwerking moet het negatieve beeld van de Filipijnen als 'seksparadijs' bijstellen, zei een vertegen woordiger van de kerk gisteren. Het ministerie wil in de pro paganda voortaan meer ingaan op de godsdienstige tradities en feesten van het land. Ook zullen de traditionele bedevaarten aan de man gebracht moeten wor den. „De bevordering van de pelgrimstochten staat in ver band met de wens van ons mi nisterie om de negatieve vor men van toerisme, zoals seks- reizen en pedofilie, uit te ban nen". aldus Roberto Espenilla, voorzitter van de organisaties van pelgrimsreizen. Ook moet de reclame voor bedevaarten benadrukken „wat de Filipijnen werkelijk zijn: godsdienstig, na tuurliefhebbers. mensen met een sterk geloof Bijbelactie India HAARLEM ANP Het Indiaas bijbelgenootschap grijpt de viering van de 50-jarige onafhankelijkheid in augustus aan om twintig miljoen exem plaren van bijbelgedeelten in het Hindi te verspreiden. Dat maakte het Nederlands Bijbel genootschap (NBG) gisteren be kend. Het is de bedoeling dat de Indiase kerken de bijbelgedeel ten gratis uitdelen. Hindi is de moedertaal van ongeveer 20 procent van de ne genhonderd miljoen Indiërs. Christenen maken 3.5 procent van de bevolking uit De be langrijkste groepen christenen zijn de svrisch-orthodoxen, de door de Portugezen bekeerde rooms-katholieken. en de angli canen die zich onder invloed van Britse missionarissen tot het christendom hebben ge wend. De overgrote meerder heid van de Indiërs is hindoe. Daarnaast vormen de moslims met een aanhang van ruim 10 procent van de bevolking een aanzienlijke minderheid. 'Twee parochies, samen één pastoraat'. Sinds 1993 leidt pastoor P.C. Snoeks de parochies H. Bavo in Oud Ade en O.L.Vr. Geboorte in Rijpwetering. „In Oud Ade kom ik om de diensten te doen. En af en toe een vergadering. In Rijpwetering is mijn pastorie. Van hieruit werken we meestal. Dan heb je ook contact met el kaar. En dat vind ik belangrijk." Voordat Snoeks in 1988 tot priester werd gewijd, was hij werkzaam in het on derwijs. Eind jaren vijftig vertrok hij als onderwijzer in Missiedienst naar Nieuw- Guinea. Terug in Nederland besteedde hij veel tijd aan het leiden en begeleiden van jongerenkoren. „Met jonge mensen wer ken is eigenlijk mijn roeping. Daarom is Don Brasco eigelijk zo'n beetje mijn ideaal priesterfiguur." Snoeks: „Ik ben in stijl, zal ik maar zeg gen, een ander soort priester dan degene die naar het seminarie zijn geweest. Dat heeft ook z'n voordelen. Dat je tussen de mensen hebt gezeten. Dat je meer tussen de mensen, dan boven ze staat. En dat je veel met de jeugd omgaat. „De ouderen en de zieken ga ik dikwijls opzoeken. Vooral nu in de vakantie ga ik meer naar de oudere mensen, want hun families zijn op vakantie en ik heb de tijd. Sinds vorig jaar zoek ik ook de ouders van de vormelingen, een stuk of twintig fami lies, op. Zodoende probeer ik contact met de gezinnen te houden. De mensen tip pen me zelf ook: die en die zit met dat. En dan ga ik daar naar toe. Hier heb je een hechte gemeenschap. En dat is fijn wer ken. Dat is wat ik tijdens de eerste mis zei: de kerk is een gemeenschap van gelovigen en daar kan een priester uit voortkomen of bijkomen. Maar het is de gemeenschap die het belangrijkste is." RUNSBURG PETER VAN EGMOND Het Rijnsburgse zendingsechtpaar Peter en Elise Ravensbergen wil het landbouw- en kerkenwerk in Albanië weer oppakken. In maart vluchtten zij met hun zoontje hals over kop het land uit, toen daar een situatie van totale chaos uitbrak. Met het oog op de nog steeds onzekere situatie vestigt het gezin zich eerst in buurland Macedonië. De Rijnsburgers werkten voor hun vlucht voor de landbouworganisatie Agrinas, voornamelijk in het Albanese stadje Pogradec, dat op een half uurtje rijden van de grens met Macedonië ligt. Vooralsnog pendelen ze voor het zendingswerk op en neer tussen beide landen. Terugkeren met het gezin - dus ook met hun zoontje van negen maanden - betekent te veel risico. De terreinwa gen komt ook niet verder dan de grens, omdat het gevaar van een overval te groot is. Het echtpaar voelt zich geleid terug te gaan. „Omdat God deuren heeft geopend", licht Elise toe. Hun huis in Albanië is niet geplunderd en ze hebben 'geen trauma's opgelopen' bij de opstan den van dit voorjaar, vanwege hun tijdige vlucht. Boeren waarmee was samengewerkt, gingen niet mee in de heersende anarchie, zetten bijb dies en landbouwprojecten voort en vroeg vendien zelf Peter en Elise terug te keren. 1 aantal 'verkenningsbezoeken' door Peter ten ze daaraan gehoor te geven. „Als het langer dan een jaar duurt voori het werk weer gewoon op kunnen pakken gradec, stoppen we ermee", vertelt Elise. kunnen we het niet meer verantwoorden over onze achterban (die voor financiën ei zorgdraagt) en tegenover Agrinas, de lain organisatie." Met het oog daarop wil het echtpaar n druk leggen op kerkelijke werk ten opzich de landbouwprojecten. Geestelijke zelfst heid is het doel. Elise: „De mensen moei zélf gaan doen." In het dorp Buzahisht mo vendien een bijbelstudiegroep worden i vormd tot een zelfstandige kerkelijke i Afgelopen zondag wijdde de Rijnsburgse g meerde kerk een speciale dienst van gebi hun vertrek. Peter is maandag vertroklci jeep en huisraad. Volgende week volgt den het gezin, per vliegtuig. BADEN BADEN KNA het rooms-katholiek geloof. Volgens Ratzinger was de pa ter onder meer in ongenade ge vallen omdat hij de leer van de erfzonde een uitvinding van de geestelijken had genoemd waarmee die heerschappij over de gelovigen wilden houden. Ook had Balasuriya in zijn boek Maria en de menselijke bevrij ding uit 1990 kritiek geuit op het gangbare beeld van Maria. Dat beeld van een sterke, maar onderdanige vrouw uit de on derklasse wordt volgens de be vrijdingstheoloog gebruikt om klassentegenstellingen te legiti- De bevrijdingstheoloog Tissa Balasuriya. die begin dit jaar door het Vaticaan werd geëx communiceerd. wil zijn uitslui ting uit de Rooms-Katholieke Kerk niet aanvaarden. „Ik eis gerechtigheid in de kerk waarin Ut geloof en waar niemand mij uit kan verdrijven", zei de 72-ja- rige pater oblaat uit Sri Lanka op de Duitse televisie. Balasuriya voelt zich door de congregatie voor de geloofsleer verkeerd begrepen. Volgens de theoloog heeft hij de leer van de erfzonde niet geloochend, zoals hem door het Vaticaan wordt verweten. Wel is hij ervan over tuigd dat geen enkel kind als 'vijand van God' wordt geboren. „De geest werkt in alle mensen, niet alleen in de gedoopten. Het Vaticaan had Balasuriya begin januari geëxcommuni ceerd omdat hij 'zware leerstel lige fouten' tegen de kerkleer had gemaakt. Daarom kon hij niet langer als rooms-katholiek theoloog worden beschouwd, aldus kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie die waakt over de zuiverheid van Eind januari hebben Neder landse religieuzen paus Johan nes Paulus II gevraagd om een rechtvaardige behandeling van Balasuriya. Ook de progressieve Acht Mei Beweging heeft de paus om een eerlijk proces te gen de theoloog gevraagd. Het Vaticaan had de ldacht van Ba lasuriya tegen zijn excommuni catie toen al afgewezen. Omdat de paus zelf met het besluit van de congregatie voor de geloofs leer heeft ingestemd, was een beroep niet mogelijk. Om de restauratie Oude Kerk in Delft tej nen bekostigen, bedrijven de mogelijk! een deel van het C te 'kopen'. „Bedt kunnen straks bijJ beeld een rij banken, pilaar of een stuk van dak kopen", aldus E van de geldwerving» missie. „In ruil daai gaan we iets terug d Wat dat is, weten we niet. Mogelijk plaatse bordjes met de bed naam op de aangeko delen". Om de restauratie de Oude Kerk te 1 i betalen moet de com sie, naast de subsidie worden verstrekt, in drie miljoen gulden kaar sprokkelen. u tdeLeidsch Dagblad ANNO 1897 Vrijdag 23 Juli KATWIJKTe Katwijk aan den Rijn had de gewone jaarlijk- sche beproeving der orandbluschmiddelen plaats. Het mate rieel werd in de beste orde bevonden, terwijl het vaste corps zich uitnemend van zijn taak kweet. De beproeving zal te Katwijk aan Zee dit jaar achterwege blijven, waar bij den on langs plaats gehad hebbenden brand alles behoorlijk in orde werd bevonden en het personeel zich daar uitstekend heeft LEIDERDORPBij de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den Raad dezer gemeente is bij den burgemeester één lijst ingeleverd, waarbij de heer A-B. Verkley candidaat is gesteld. Daar geen meer meer candidaten zijn opgegeven, is. ingevol ge artikel 10 der wet, door den burgemeester verklaard, dat de heer A.B. Verkley tot lid van den Raad is benoemd. LEIDENHedenavond heeft omstreeks negen uren eene oefening bij duisternis plaats in het laden en lossen van voer tuigen - welke tot de batiljons van het 4de reg. inf. alliier in garnizoen behooren - voor het vervoer per spoor. Deze oefening heeft plaats aan de veelading van de Holland- sche Ijzeren- Spoorwegmaatsch appij ANN01972 Maandag 24 Juli ALPHEN AAN DEN RIJNDe sloten in de polder "Steekt" zijn gisterenmiddag door olie vervuild toen een vat op scheepswerf "De Vooruitgang", dat was gevuld met vierdui zend üter olie, overliep en een gedeelte van de inhoud in de Damse Rijn terecht kwam. Via een zijtak van de rivier en een duiker kwam het goedje in de poldersloten terecht, waarin normaal zo'n honderd koeien hun dorst lessen. Snel ingrij pen heeft echter ernstige gevolgen voorkomen. In de vervuil de sloten werd een substantie gegooid waardoor de olie op biologische wijze is afgebroken. SASSENHEIMRené van der Zwet heeft zaterdag de "Sas- senheimhelm" gewonnen tijdes de bromfietscross, die in het kader van de activiteiten van de stichting Jeugd recreatie Sas- senheim werd gehouden. Van der Zwet bleek in de bromfietsklasse met twee eerste en een tweede plaats in de over drie manches gaande strijd, alle deelnemers ruim de baas. LEIDENDe inkrimping van het bedrijf van de Grofsmede rij krijgt gestalte. Te koop wordt aangeboden de vestiging aan de zijlsingel: 4000m2 industrieterrein met constructiehal, op slagruimten, magazijnen enz. met kranen en andere inventa ris. Voor het geheel, waarvan de helft onbebouwd is, is de vraagprijs 335.000, wat neerkomt op 80,- per m2, wat ook de prijs is van industriegrond in de Waard. LEIDEN ERNA STRAATSMA Een clubje Leidenaars heeft een stichting opgericht die pleit voor een fontein op het Sta tionsplein. De stichting "Vier kant in 'n vierkant' wil dat op deze locatie een nooit eerder uitgevoerd ontwerp van Theo van Doesburg verrijst. Ter nage dachtenis aan de kunstenaar die jarenlang in Leiden woonde en werkte én ter nagedachtenis aan Elly Kerckhoffs, oud-raads lid van de PvdA. Zij had de fon tein van Van Doesburg dolgraag op het Stationsplein gezien. An dere Leidenaars ook? George Gussenhoven, rente nier en schrijver van het boek je 'Leiden door toeristische ogen gezien': „Een goed idee om daar een fontein te bouwen. Ik heb de tekening gezien van het ontwerp van Van Doesburg en het lijkt me goed bij het sta tion passen. Hij moet wel op een goeie manier spuiten en er moeten ook een beetje bloeme tjes omheen komen. Ia, ik denk dat dat er wel mooi uit kan zien. Ie kan er een soort rotondetje van maken. Ze moeten er wel op letten wat voor materiaal ze gebruiken. Als zo'n fontein van beton wordt gemaakt, wordt het al snel lelijk. Een beetje grijzig." „Ik vind dat kunstwerken niet alternatief moeten zijn. Die pas sen niet in een historische bin nenstad. In een moderne nieuwbouwwijk kan het wel, maar niet in het centrum van Leiden. Neem nou die kippen hokken die ze overal hebben geplaatst en die vlikobakken met bomen, dat is je reinste geldverslinderij. En dat monu ment op de Garenmarkt, dat mag wat mij betreft ook achter mekaar weg. Je moet in -kunst werken wel iets kunnen zien. Zo'n fontein kan wel, dat is functioneel. Niemand zal zich bij dat kunstwerk afvragen: wat is dit nou weer?" Harry Reijnders, architect van het nieuwe Leidse station: „Dat plan is mij geheel onbekend. Is dat een tijdelijk iets? Sorry, ik Het ontwerp van de fontein die op het Stationsplein in Leiden moet ko men. FOTO DICK HOGEWONING ben niet op de hoogte. Ik ken dat ontwerp van Van Doesburg ook niet." Annemarie Hoorn, van de stichting 'Vierkant in 'n vier kant': „Ik heb me nooit zo met het werk van Van Doesburg be zig gehouden. Ik vind zijn werk wel mooi hoor. Maar ik ben meer een fan van Elly Kerck hoffs. Hahaha. Het lijkt me te gek als die fontein er komt. Dat hele Doesburg-verhaal ken ik niet zo goed. Dat ontwerp - even kijken hoor - dateert uit 1917. Elly was voor haar dood bezig om die fontein op het Sta tionsplein te krijgen." „Oorspronkelijk wilde Van Doesburg die fontein in beton uitvoeren. Beton, ja, dat lijkt me LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) nou niet echt mooi. Persoonlijk denk ik meer aan een fontein van doorzichtig glas. Daar moe ten we het nog over hebben. Ik weet ook niet of we dat ontwerp kunnen aanpassen aan onze ei gen wensen. Maar wat mij be treft zie ik het liefst een zo mo dern mogelijke fontein." Connie van Driel, directeur Centrum Beeldende Kunst: „Je kunt niet zo maar een ontwerp van Van Doesburg, een be roemd kunstenar, klakkeloos op het Stationsplein neerzetten. Je moet heel voorzichtig zijn, met de locatie én het ontwerp. In eerste instantie moet de 'com missie kunst in openbare ruim ten' kijken óf er wel iets op het Stationsplein moet komen. Of die plaats wel geëigend is om er een kunstwerk op te zetten. En daarna moet je kijken wat er zou passen. Zo'n fontein is be hoorlijk beeldbepalend. Ik ken het ontwerp van Van Doesburg niet zo goed. Ik zou bijvoor beeld willen weten voor wat voor locatie hij zijn ontwerp heeft bedacht en hoe groot het is. Ie kunt een bestaand ont werp niet zo maar veranderen. In brons of glas gaan uitvoeren, terwijl de ontwerper het van be ton wilde maken. Dat kan ge woon niet. Ik vind dat je dat ook niet még doen." Frans de Wit, beeldend kunste naar: „Zit die jongen van Stöxen daar niet achter? Ik heb de maquette wel eens gezien in de Lakenhal en dat was me wel sympathiek. Maar ik kan er ver der weinig over zeggen. Ik weet de afmetingen niet." Arnold van Ree, ambtenaar kunstzaken: „Het is een heel oud idee. We hebben daar jaren geleden een discussie over ge had en toen besloten om niets met het ontwerp te doen. 't Fij ne weet ik er niet meer van. Ik herinner me het ontwerp nog wel: een vrij hoekige fontein. Ik heb bij geruchten gehoord dat het idee weer is opgepakt door een initiatiefgroepje, maar bij ons circuleert het plan niet." KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. W Bank (adjunct a i.) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Familieberichten: 0 Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot! 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatischii van het abonnementsgeld, ontvai korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal/NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sk ogen hebben of blind zijn (ofeeni leeshandicap hebben), is een samen* het regionale nieuws uit het LeidschO geluidscassette beschikbaar Voor infa 0886-482345 (Centrum voor Gesprol Lectuur. Grave) ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Dia dagelijks St. Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partne bovendien van 10.30 - 11 15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11 00 uur, 1500- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur< overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling. 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg! Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasseli daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 00 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)er\ intensive care (IC): 14.00-14.30 u Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18 30-19.30 uur, klassel daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14 15-15.00 u 19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19 00-20 00 uur(^ Partners/echtgenoten met kinderen.) Voorzwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 u partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, nei neurologie 14 15-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkun 14 15-15 00 uur en 18 30-1900 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen. 15.15-17.00u babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak ir uitsluitend een ruime bez n oorheelk»

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12